Далайн тулаан: далайн дээрэмчдэд зориулсан MMORPG. Салтан хаан ба далайн дээрэмчдийн далайн тулаан Хичээлийн хураангуй Салтан ба далайн дээрэмчдийн далайн тулаан


НИЙТИЙН ХИЧЭЭЛ

багш нар анхан шатны ангиуд

Абрахамян Ирина Николаевна

"Цар Салтан ба далайн дээрэмчдийн тэнгисийн тулаан" сэдвээр.

Чимэглэлээр дамжуулан хүсэл зоригоо илэрхийлэх.

Хичээлийн сэдэв: "Салтан хаан ба далайн дээрэмчдийн хоорондох тэнгисийн тулаан". Чимэглэлээр дамжуулан хүсэл зоригоо илэрхийлэх.

Ажил мэргэжлийн төрөл:хувь хүн - хамтын ажил - сайн эсвэл муу санааг илэрхийлсэн тэмдэг бүхий флотын хөлөг онгоцыг будаг эсвэл өнгөт цаасаар чимэглэх.

Зорилго, зорилтууд:Зургийн бэлгэдэл, гоёл чимэглэлийн тухай санаа, мэдрэмж, сэтгэл хөдлөлийг илэрхийлэх арга, дүрслэх урлагийн бүтээлтэй танилцах талаар ойлголт өгөх.

Мета сэдвийн зорилго:

1) танин мэдэхүйн бүх нийтийн боловсролын үйл ажиллагаа:

объектуудыг судлах явцад (ажиглалт) тэдгээрийн онцлог шинж чанарыг тодорхойлж сурах;

сургалтын даалгаврыг шийдвэрлэхэд шаардлагатай мэдээллийг санах ойгоос хуулбарлаж сурах;

өнгөний зэрэглэлийг ойлгож сурах;

гуашийн будаг, усан будаг, "цагаанжуулах" аргыг ашиглан шаардлагатай өнгийг олохыг заах;

үүссэн өнгөний схемийг байгалийн объект эсвэл дүрслэх урлагийн бүтээлтэй харьцуулж сурах.

2) Бүх нийтийн боловсролын үйл ажиллагааг зохицуулах:

сургалтын даалгаврын шийдлийг төлөвлөж сурах: үйлдлийн алгоритмын дарааллыг бий болгох;

үйл ажиллагаагаа тохируулж сурах: тулгарч буй бэрхшээл, алдааг харгалзан үйл явцад өөрчлөлт оруулах; тэдгээрийг арилгах арга замыг тоймлох;

амжилттай (амжилтгүй) үйл ажиллагаанаас олж авсан сэтгэл хөдлөлийн байдалд дүн шинжилгээ хийж, тэдний сэтгэлийн байдалд үзүүлэх нөлөөллийг үнэлж сурах;

үйл ажиллагааны үр дүнг (өөр хэн нэгний, өөрийн) загвараар үнэлж, харьцуулж сурах;

боловсролын тодорхой үйл ажиллагааны ур чадварын түвшинг үнэлж сурах

("Би юу мэдэхгүй, чадахгүй байна вэ?" Гэсэн асуултанд хариулна уу).

3) Бүх нийтийн боловсролын үйл ажиллагаа:

гүйцэтгэхийг заах бүтээлч ажилхичээл дээр хүлээн авсан мэдээллийг ашиглах;

нөхдийнхөө бүтээлд дүн шинжилгээ хийхдээ өөрийн үзэл бодлыг илэрхийлж сурах, өгүүллийн логикийг "баримтлах", үнэмшилтэй аргументуудыг гаргах.

Хувийн зорилго:

ард түмнийхээ соёл, түүхийг сонирхох, эх орон;

илэрхийлж сур эерэг хандлагатанин мэдэхүйн үйл явцад (анхаарал харуулах, гайхах, илүү ихийг сурах хүсэл эрмэлзэл);

өөрийгөө үнэлэх чадварыг хөгжүүлэх боловсролын үйл ажиллагаа: таны ололт амжилт, бие даасан байдал, санаачлага, хариуцлага, бүтэлгүйтлийн шалтгаан.

Хичээлийн тоног төхөөрөмж:

Оюутнуудад зориулсан– усан будаг, гуаш, өнгөт цаас, хайч, цавуу, харандаа.

Багшийн хувьд- олон төрлийн дүрслэл, багаар ажиллахад зориулсан доорх зураг, хөлөг онгоц, дарвуулт онгоцны загварууд.

Харааны хүрээ:зураачдын бүтээлийн хуулбар - Н.Рерих "Гадаадад ирсэн зочид", И.Билибин, Б.Зворыкин нарын "Цар Салтаны үлгэр"-ийн зураг, далайн дээрэмчин "муу" хөлөг онгоцны зураг, "сайн" хөлөг онгоц.

Уран зохиолын цуврал:Пушкиний "Цар Салтаны үлгэр".

Хичээлийн үеэр

Ангийн зохион байгуулалт.(1 слайд)

Сайн уу залуусаа. Бид ажлын давалгаандаа тааруулж, мэдлэгийн алхмуудыг дагаж шинэ нээлт рүү тэмүүлдэг. Бидний уриа:

Өнөөдөр бид бүлгээрээ ажиллаж байна. Бид мэддэг зүйлээ давтаж, нэгтгэж, шинэ зүйл сурахыг хичээдэг.

БИ АЧАЖ БАЙНА - АНХААРНА - ТУСГАЙ - ДҮГНЭЛТ

1. Үйл ажиллагааны төлөө өөрийгөө тодорхойлох

Хэд хэдэн хичээлийн туршид бид ямар сэдвээр ажилласан бэ? ("Урлаг хэрхэн ярьдаг вэ?" сэдэв) Зураач дүрсэлсэн зүйлийнхээ мэдрэмж, сэтгэл санаа, зорилго, зан чанарыг хэрхэн, ямар техникээр илэрхийлж чадах вэ? (өнгө) (Хэрэв энэ нь хүн эсвэл амьтан бол нүүрний хувирал, хөдөлгөөн. Хэрэв энэ бол ландшафт, байгаль бол зураачийн уран зургийн гол зүйл юм өнгө.(эдгээр үгс бүхий лоозонг самбар дээр байрлуулсан))

2. Мэдлэгээ шинэчлэх, хувь хүний ​​бэрхшээлийг бүртгэх(2 слайд)

- Дүрслэх урлагт ямар төрлүүд ялгагддагийг санаж байна уу? ( ландшафт, хөрөг, натюрморт.)

Хэрэв та зураг дээр харвал

Гол зурсан

Эсвэл гацуур, цагаан хяруу,

Эсвэл цэцэрлэг, үүлс,

Эсвэл цастай тал

Эсвэл талбай, овоохой,

Шаардлагатай зураг

Энэ нь гэж нэрлэгддэг. . .

Хэрэв та зураг дээр харвал

Ширээн дээр аяга кофе

Эсвэл том саванд жимсний ундаа ууна.

Эсвэл болор сарнай,

Эсвэл хүрэл ваар,

Эсвэл лийр, эсвэл бялуу,

Эсвэл бүх зүйлийг нэг дор,

Юу гэдгийг нь мэд. . .

Хэрэв та зураг дээр юу байгааг харвал

Биднийг харж байгаа хүн байна уу?

Эсвэл хуучин нөмрөгтэй ханхүү,

Эсвэл дээл өмссөн гадаа

Нисгэгч эсвэл балерина,

Эсвэл Колка бол таны хөрш,

Шаардлагатай зураг

Энэ нь гэж нэрлэгддэг. . .

Энд толилуулж буй бүтээлүүдийн нэрсийг тодруулна уу? (3 слайд)

(4 слайд)

Сайн хийлээ. Одоо та ямар дүрслэх урлагийн төрлийг мэддэгийг санаж, жагсаацгаая? (уран зураг, гоёл чимэглэлийн болон хэрэглээний урлаг, график).Зөв.

Гэхдээ бид зөвхөн нэг төрөлд анхаарлаа хандуулах болно. Энэ бол график. График гэж юу вэ? (зураг). (5 слайд)

Дүгнэлт: Графикууд нь хар, цагаан, өнгөтэй байдаг. График ажил бол зураг юм ноорог, ноорог, номын чимэглэл, шошго, сонин сэтгүүлийн хүүхэлдэйн кино, зурагт хуудас, тоглоомын хуудас, номын фонт.

Одоо ширээн дээрээ толгойгоо тавиарай. Төвлөр. Сонссон зүйлээ төсөөлөхийг хичээ. (дуу чимээ, ус цацах бичлэг)

Та ямар чимээ сонссон бэ? Та юу төсөөлж байсан бэ? Дүрслэх.

(ар талд багшийн дуу хоолойтой ус цацах дууны аудио бичлэг)

Далайн элемент. Далай. Энэ нь үргэлж хүмүүсийн санааг зовоож ирсэн. Энэ нь нууцлаг, хүч чадал, гоо үзэсгэлэнгээрээ намайг татсан. Тиймээс бид далайн эрэг рүү явна.

далайн эргийн зургуудыг үзэх . (6-7 слайд)

Өнгийг хараад зохиолчийн сэтгэл санааг тодорхойлох боломжтой юу? (8 слайд)

Яагаад?

Өнөөдөр бид уран бүтээлчдийн өөр нэг арга техникийг сурах хэрэгтэй байна.

Залуус аа, бид ямар техник ярьж байгаагаа олж мэдэх боломжтой гэж би баталж байна. Гэхдээ үүнийг хийхийн тулд дараагийн даалгаврын талаар бодох хэрэгтэй.

3. Аливаа зүйлийг хийх шинэ арга барилыг зохион бүтээх.

Хүндрэлийг нутагшуулах. Асуудлын томъёолол. Хичээлийн сэдвийн мессеж.

- “Алсын хаант улсад, алс холын мужид...” - Эдгээр үгээр ихэвчлэн ямар бүтээл эхэлдэг вэ? (үлгэр)

(Самбар дээр далайг зурж, цагаан хөлөг онгоцуудыг хавсаргасан ватман цаасны тууз байдаг).

Салхи далай дээгүүр үлээдэг

Мөн завь хурдасна;

Тэр долгионоор гүйдэг

Бүрэн далбаатай...

Аль бүтээлийн мөрүүд вэ? (9 слайд)

А.С.Пушкины "Цар Салтаны үлгэр..."-г санаж байна уу? Салтан хааны тухай үлгэрт оюун ухаанаараа аялцгаая. - Үлгэрт гардаг хүмүүс далайг хэрхэн гаталсан бэ? (хөлөг онгоцон дээр) (10 слайд) - Салтан хааны флот хунтайж Гуидон дээр очихоор явсныг санаж байна уу? Тэгээд тэр айлчлахаар усан онгоцоор явж байсан болохоор флотоо чимсэн.Яаж чимэх юм бэ?

Салтан хааны флот Цар Гуидон руу явсан боловч далайчин тэнгэрийн хаяанд өөр флот ойртож байгааг анзаарав. (11 слайд)

- Яаж, залуусаа?

Та аль флот ойртож байгааг тодорхойлох боломжтой гэж бодож байна уу: баяраар явах флот эсвэл муу, харанхуй үйлдлээр явж буй флот?

Үүнийг хийхийн тулд зургийг харцгаая. (12 слайд)

Энд юу харуулсан бэ? (хөлөг онгоц, флот, хоёр өөр флот...)

Та яагаад эдгээрийг хоёр өөр флот гэж шийдсэн бэ? ( Үүнийг дарвуулт онгоцноос харж болно, үүнийг хөлөг онгоцны нумны чимэглэл, тавцан дээрх их буунаас харж болно ...)

Үнэхээр зөв, энэ нь өөр уран бүтээлчийн илэрхийлэх арга техник байдаг гэсэн үг хүсэл эрмэлзэл, Та үүнийг юу гэж бодож байна вэ?

Энэ чимэглэл.Чимэглэл нь эзнийхээ онцлогийг харуулж, гоо үзэсгэлэнгийн талаархи санаа бодлыг нь илчилж, тэр ч байтугай түүний зан чанарыг илэрхийлж чаддаг.

(энэ үгтэй лоозонг самбар дээр байрлуулсан)

Удалгүй үлгэр ярьдаг ч үйл хэрэг бүтдэггүй. Хичээлдээ буцаж очоод амарцгаая.

Биеийн тамирын минут. (Багштай хамт үзүүл.)

Далайн дээгүүр салхи үлээж,

Тэгээд завь хурдасна.

Нэг хоёр.

(Ширээнээсээ бос.)

Тэр эхлээд буцаж сэлсэн.

Нэг хоёр.

(Буцрах алхмууд.)

Тэгээд тэр урагш сэлэв.

Нэг хоёр.

(Урагш алхдаг.)

Тэгээд тэр сэлж, голын дагуу сэлж,

(Гараараа долгионы хөдөлгөөн.)

Бүтэн хүчээ авч байна.

(Газар дээрээ алх.)

4. Шинэ мэдлэгийн "нээлт".

Тэгэхээр, та зураг дээр хэрхэн харуулах вэ хүсэл? Өнгө, чимэглэл, хөдөлгөөн.

Хэрэв хоёр өөр флот далайд уулзвал юу болох вэ? ? (тулаан)

(13 слайд)

Бидний хичээлийн сэдэв (Би үүнийг самбар дээр байрлуулсан)"Цар Салтан ба далайн дээрэмчдийн хоорондох тэнгисийн тулаан"

Үүнийг хөдөлгөөнд хэрхэн харуулах вэ? ( хөлөг онгоцууд бие бие рүүгээ явах ёстой)

Залуус аа, та нарын бодлоор өнөөдрийн даалгавар юу байх вэ?

Бидний хичээлийн зорилго - Салтан хааны флот болон далайд уулзаж, тулалдаанд бэлэн болсон далайн дээрэмчдийн флотыг бий болго. Үүний тулд бид далайн дээрэмчид болон Цар Салтаны далайчдад хуваагдана. . (Би ангийг хоёр хэсэгт хуваа.)

Муу шидтэн энд ажиллаж, хөлөг онгоцны бүх будгийг арчиж хаяв. Одоо Цар Салтаны флот хаана, далайн дээрэмчдийн флот хаана байгаа нь тодорхойгүй байна.

Одоо завь бүрээ аваад яв.

Тэдний хөлөг онгоцыг хэрхэн чимэглэх вэ?

Далбаат дээр юу дүрсэлж болох вэ?

Салтан хааны флотод бид ямар өнгө хэрэглэх вэ? (Дулаан) (14 слайд)

Ямар бэлэг тэмдэг сайн сайхныг харуулж чадах вэ?

Бид далайн дээрэмчдийн флотод ямар өнгө хэрэглэх вэ? (хүйтэн) (15 слайд)

Муу муухайг харуулахын тулд ямар тэмдгийг ашиглаж болох вэ? (цаасан шувуу, далайн дээрэмчид, гавлын яс, яс, лууны нүүр, махчин шувууд, мангас, могой, нар, хун, зүрх, цэцэг, эрвээхэй...)

2 оюутан цээжээр унших

Алив, хуучин өдрүүдэд яаж байсныг төсөөлөөд үз дээ.

Усан онгоцууд дээрэм, дайнд явсан.

Хоёр талдаа их буунууд,

Далбаат дээр бүргэд эсвэл луу байдаг.

Хамар нь инээж буй амаараа заналхийлдэг

Бар, арслан, шүдтэй зүйл байна уу.

Туг нь хар загалмайгаар нисдэг,

Могойн сүүлтэй, аянгатай туг,

Гайхамшигтай хөлөг онгоцыг цаасан дээр зур!

Одоо өөр хөлөг онгоцыг төсөөлөөд үз дээ

Дарвуул давалгааны дээгүүр гялалзаж байна ...

Далбаан дээр цахлай мандтугай.

Эцсийн эцэст туг нь амар амгалангийн тухай ярьдаг.

Туг дээр эрвээхэй, зөгий байдаг

Сайн үйлсэд уриалж байна...

Хамраа хэрхэн яаж чимэглэхээ бодож үзээрэй.

Үстэй лусын дагина,

Зүү шиг хамартай далайн гахай -

Дельфин нь хор хөнөөл учруулахгүй;

Усан онгоцыг парад шиг хувцаслаарай

Та хамгийн баярын хувцастай байна.

5. Даалгавар дээр ажиллах.

Бие даасан ажилоюутнууд.

Тэгэхээр бид юу хийх гэж байна вэ?

Даалгаврын талаар асуух зүйл байна уу? Ажилдаа орцгооё.

Ажиллаж байхдаа хөгжим чимээгүйхэн тоглодог.

Оюутнуудад усан онгоц, дарвуулт онгоцны бэлэн схемийг өгдөг. Хайчтай ажиллах дүрмийг санацгаая.

Тоглоом "Алга таш, Stomp.

Та тоглоомын нөхцлийг санаж байна. Хэрэв би зөв хэлвэл та алгаа ташиж, миний буруу бол хөлөө дэвснэ. Тэгээд тэд эхлэв.

1. "хурц" (мохоо) үзүүртэй хайчаа нөгөө хүнд өг.

2. Хайчаар ажиллаж байхдаа ангидаа алхаж болохгүй.

3. Хайчаа нүдэндээ ойртуулж "барь" (барьж болохгүй).

4. Зүсэх үедээ "баруун" (зүүн) гарынхаа хурууг ажиглаарай.

5.Хайчтай ажилласны дараа тэдгээрийг нээлттэй орхиж болохгүй.

6. Ширээн дээр багаж бүр өөрийн гэсэн байртай байх ёстой.

(Дүрэмийг самбар дээр байрлуулсан). (16 слайд)

Үүний үндсэн дээр appliqué техникийг ашиглан хөлөг онгоцуудыг өнгөөр ​​чимэглэх ажил эхэлдэг. Усан онгоцны дүрсийг өнгөөр ​​чимэглэхийн өмнө хүүхдүүдээс завинуудыг дээш өргөхийг хүсдэг бөгөөд ингэснээр хоёр флот бие бие рүүгээ явна. Өөрөөр хэлбэл, сургуулийн сурагчдын нэг хэсэг нь хөлөг онгоцны нумыг баруун тийш, бусад нь зүүн тийшээ харуулдаг.

Усан онгоц, далбаатны өнгийг зөв сонгосны дараа бид үүнийг хөлөг онгоцны зорилгын дагуу чимэглэдэг. Усан онгоц нь "сайн" эсвэл "муу" байж болно.

Ажлын үеэр багш оюутнуудад тусалж, бие даасан зөвлөгөө өгч, хөлөг онгоцыг наахад тусалдаг (флотууд бие биенийхээ эсрэг явдаг).

6.Үйл ажиллагааны тусгал. Хичээлийн хураангуй.

Бид хичээлдээ ямар даалгавар тавьсан бэ? Бид үүнийг зохицуулсан уу?
Хичээлийн төгсгөлд гайхамшиг тохиолдох болно! Бүрэн ижил байсан хөлөг онгоц, дарвуулт онгоцууд (тэд бүгд ижил цагаан цаасны хоосон зайтай байсан) гэнэт ялгаатай хоёр флот, өөр зорилготой хоёр бүлэг хүмүүс болж хувирав.

Та хүний ​​хүсэл зоригийг өнгө, чимэглэлээр илэрхийлж чадсан уу?

Мөн бид үүнийг тусламжтайгаар хийсэн чимэглэл, өнгө.

Хичээл дээр хийсэн ажлаа нэгтгэн дүгнэе. (17 слайд)

Өгүүлбэрүүдээ дуусгаx:

1. Би ангидаа сурсан...

2. Энэ хичээлийн үеэр би...

3. Би магтмаар байна...

4. Би мэдэхийг хүссэн...

7. Оюутны ажлын үнэлгээ.

Та бүхэнд энэ өдрийн мэндийг хүргэе! Та маш цэвэрхэн, цэвэрхэн, сайхан ажилласан. (18 слайд)

Усан онгоцнууд гайхалтай болж хувирав. Бүх бүлгүүд хөлөг онгоцыг зөв өнгөөр ​​будаж, чимэглэхийг хичээсэн. Би өнөөдөр хүн бүрт хийсэн ажлынхаа төлөө “5” өгдөг.

Гэрийн даалгавар.

Цар Салтаны флотын дүр төрх, далайн дээрэмчдийн хөлөг онгоцны дүр төрх, өнгө, элементүүдийн шинж чанарт үндэслэн гоёл чимэглэлийн хэлбэрүүдийн жишээг номноос олоорой. Та янз бүрийн үлгэрийн баатруудын чимэглэлийг зурж болно.

Хичээл дууслаа. Бүгдэнд нь баярлалаа. Амрах.

ХЭРЭГЛЭЭ

Салтан хааны флот, "сайн" флот.

Далайн дээрэмчдийн флот, "муу" флот.

Sea Battle бол Карибын тэнгисийн ландшафтууд, дундад зууны үеийн цайзууд, нээлттэй тэнгис дэх сонирхолтой тулаанууд таныг хүлээж байгаа гайхалтай хөтөч дээр суурилсан MMORPG юм! Та танилцуулсан 4 далайн дээрэмчдээс баатраа сонгож, эмэгтэй дүр, эрэгтэй дээрэмчний дүрд тоглож, аль хуаранд нэгдэхээ шийдэх хэрэгтэй. Усан онгоцон дээр авирч, янз бүрийн эрэл хайгуул хий: арлуудын оршин суугчдаас мэдээлэл олж, адал явдал хайх, далайн мангасуудтай тулалдах. Туршлага хуримтлуулж, цээжээ алтаар дүүргэж, сэтгэл санаагаа бэхжүүлж, далайн аймшигт нэр хүндийг олж ав.

Тодорхойлолт
Хөгжүүлэгчид цагаа дэмий үрэхгүй байхыг санал болгож, үйлчлүүлэгчийн уйтгартай тохиргоо, дүрмийг уншихгүйгээр шууд далайд гарахыг зөвлөж байна. Хөтөчийн хэрэгжилт нь тоглох боломжийг танд олгоно далайн тулаанСул компьютер дээр ч гэсэн бүртгүүлэх нь их цаг хугацаа шаардахгүй. Үзэсгэлэнт далайн дээрэмчин охид таныг замаас гарахыг зөвшөөрөхгүй: эхний минутаас та хаашаа явах, юу хийх талаар зөвлөгөө авах болно. Автомат навигацийн функц нь таныг зорьсон газартаа нэг товшилтоор хүрэхэд тусална.
Тоглоомын үүрэн холбооны систем нь ид шид ба сэлэмний баатруудыг санагдуулдаг. Дайсан руу довтлохын тулд та цохилт өгөх зөвшөөрөгдсөн зайд сэлж байх хэрэгтэй. Дайсан яг тулалдааны дундуур туслахуудтай байж болно. Далайн гүнолон сюрприз бий.
Хүчирхэг хөлөг онгоцууд дайсан руу ойртсон эргэлтийг дэмий үрэлгүйгээр хол зайнаас довтолж чадна.

Өдөр бүр тоглоомонд шинэ үйл явдлууд гарч ирдэг бөгөөд үүнийг дуусгаснаар та сонирхолтой шагналуудыг авах боломжтой. Тулалдааны шагналыг хөлөг онгоцыг сайжруулах, хүчирхэг их буу суурилуулах эсвэл хажуу талыг бэхжүүлэхэд зарцуулж болно.
Та уйдахгүй: даалгаврууд ар араасаа ирдэг. Энгийн зүйлээс эхлээд: хэн нэгэнтэй ярилцах, нууцлаг далайн хэвлээр явагчтай тулалдах замаар дуусгах. Ард нь амжилттай дуусгахДаалгаврууд нь та алт, туршлага, нэр хүндийн оноо, сүнсийг авдаг.
Сүүлчийн нөөц нь таны усанд сэлэх хурдыг тодорхойлдог. Илүү нарийн, таны хөдөлгөөний давтамж. Хэрэв таны сүнс 0-д байвал та хэсэг хугацаанд усны гүнд шилжих боломжгүй болно. Бид үүнийг дүүргэх хүртэл хүлээх хэрэгтэй болно. Энэ үед та тоглоомоо түр завсарлаж, энгийн зүйл хийх эсвэл жинхэнэ мөнгөөр ​​сүнс худалдаж аваад адал явдал руу яарах боломжтой.

Өөртөө цол худалдаж авахад нэр хүндийн оноо хэрэгтэй. Зөвшөөрч байна, барон байх нь энгийн далайн дээрэмчдээс хамаагүй илүү ашигтай, тэр дундаа цол хэргэмтэй хүмүүсийн давуу эрхийг дурдахгүй.
Арав дахь түвшнээс эхлэн та ид шидийг судалж, олон бууны сумнаас илүү их хохирол учруулах тулалдаанд шившлэг ашиглах боломжтой бөгөөд дайсан руу сэлж байх шаардлагагүй болно.

Тоглолт идэвхтэй, сонирхолтой болсон. Энд та бусад тоглогчидтой эвсэж, хөлөг онгоцоо сайжруулж, туслах ажилтан хөлслөх боломжтой. Өдөр бүр шинэ даалгавар таныг хүлээж байна. Далайн аялалнөөцийг оновчтой ашиглахыг шаарддаг тул хэрэв та амжилтанд хүрэхийг хүсч байвал төсөв төлөвлөж сурах хэрэгтэй болно.

"САЛТАНА БА ДЭЭРЭМЧДИЙН ТАЛАЙН ТАЛДААН."
ЧИГЛЭЛЭЭР ЗОРИЛГООО ИЛЭРХИЙЛЭХ
Үйл ажиллагааны төрөл: өнгөөр ​​чимэглэх, хүсэл тэмүүллийг илэрхийлэх тэмдэг -
сайн эсвэл муу.
Зорилго, зорилтууд: зургийн бэлгэдлийн талаар ойлголт өгөх; -тай танилцах
хэрэглээний урлагт дүрслэх урлагийн бүтээлүүд.
Хичээлийн хэрэгсэл: гуаш, том, нимгэн багс, цавуу, зүү.
ҮЗЭГЧДИЙН ТАЛБАЙ: зураачдын бүтээлийн слайд, хуулбар,
Хүүхдийн номын чимэглэл: И.Билибин "Цар Салтаны үлгэр",
ардын урлагийн бүтээлүүд; Н.Рерих “Гадаадад ирсэн зочид”.
Уран зохиолын цуврал: А.С.Пушкиний "Цар Салтаны үлгэр".
Хичээлийн үеэр
I. Ангийн зохион байгуулалт.
Хичээлийн тасалбар, бэлэн байдлыг шалгах.
II. Хичээлийн сэдвийн талаархи яриа.
– Үнэт эдлэл яаж ярьдаг вэ? Жишээлбэл, эдгээр гөлгөр хэлбэрээр
илүү амар амгалан, сайхан сэтгэл.
Мөн эдгээр хурц хэлбэрүүд нь ууртай, өргөстэй мэт санагддаг.
Эдгээр өнгө нь хөгжилтэй байдаг: тэд маш их нарны гэрэлтэй байдаг. Энд тод өнгө харагдаж байна
Тэд харанхуйд хүрээлэгдсэн тул түгшүүртэй.
– Та ямар хэлбэр дүрс, өнгөний хослолоор хорон санаат болон бусад хүмүүст зориулж чимэглэл хийх вэ?
сайн үлгэр?
- А.С.Пушкины "Цар Салтаны үлгэр"-ийг санаж байна уу? Санаж байна уу, зочилно уу
Салтан хааны флот хунтайж Гуидон руу явсан уу? Хаан болон түүний дагалдагчид сайн зүйлтэй байсан.
сайн төлөв байдал. Тэд флотоо баяр баясгалантай, хөгжилтэй байдлаар чимэглэв.
– Салтаны флот далайд армадатай (флот) таарсан гэж төсөөлөөд үз дээ
далайн дээрэмчид хорон муу, махчин амьтан. Тэдний хөлөг онгоцыг хэрхэн чимэглэх вэ?
(Хүүхдийн хариулт, багшийн ерөнхий дүгнэлт.)

III. Даалгавар дээр ажиллаж байна.
Оюутны бие даасан ажил.
Ангийг хоёр бүлэгт хуваа.
Даалгавар: сайн ба муу хоёр үлгэрийн флотыг чимэглэ. Чимэглэл
сайн ба муу санааг илэрхийлэх хүмүүсийг сонго.
Хичээлийн эхэнд давхар наасан ханын цаасан дээр (самбарт хавсаргасан)
Бид ижил төстэй хоёр флотыг бие бие рүүгээ чиглүүлж байна.
Усан онгоц, далбаа нь цагаан өнгөтэй (хоёр далдуу модны хэмжээтэй). Флотууд бүрэн байна
ижил байдаг тул тэдний зорилгыг тодорхойлох боломжгүй юм.
– Салтан болон далайн дээрэмчдийн флотыг яаж чимэглэх вэ
төстэй юу? Би ямар өнгө, хэлбэрийн хээ сонгох ёстой вэ? (Хүүхдийн хариулт.)
Дараа нь түүх: муу шидтэн бүх өнгийг арилгасан бөгөөд бид үүнийг олж чадахгүй байна.
Хэний хөлөг онгоц хаана байна, хэн хэнтэй тулалдаж байна!
Хоёр бүлгийн хүүхдүүдийн даалгавар бол өнгө, энгийн тэмдэгтүүдийг ялгах явдал юм.
(тоноглох) флот.
Хүүхдүүдэд мөшгих, хайчлах зорилгоор хоосон хуудас эсвэл стенил өгдөг.
элементүүд (завь, дарвуулт онгоц). Багш нь далбаат болон хөлөг онгоцны хоосон зайг хайчилж болно
тэдний найрлагыг урьдчилан болон урьдчилан гаргаж ир.
Энд тохирох өнгө, бэлгэдлийн үүргийн талаар богино яриа өрнүүлэв
(нар, хун, цаасан шувуу, могой, луу гэх мэт).
Хичээлийн төгсгөлд хөлөг онгоц, дарвуулт онгоцууд хуудсан дээрх байрандаа бэхлэгддэг
(цэнхэр өнгөтэй). Үр дүн нь тэс өөр хоёр флот юм. Нэг нь хөгжилтэй, хөгжилтэй,
нөгөө нь аймшигтай, гунигтай. Та хөлөг онгоцнуудад нэр өгч болно (жижиг үсгээр бичнэ үү
блок үсгээр).

Хүүхдэд нэмэлт боловсрол олгох хотын бие даасан боловсролын байгууллага
"Юность" хүүхдийн бүтээлч төв

"Салтан хаан ба далайн дээрэмчдийн хоорондох тэнгисийн тулаан".
дээр хичээлийн арга зүйн хөгжил дүрслэх урлаг 8-9 насны оюутнуудад зориулсан.
Зохиогч эмхэтгэгч:
Долгалева Светлана Викторовна нэмэлт боловсролын багш, Перм 2015 он

Зорилтот
: Оюутнуудын урлагийн соёлыг төлөвшүүлэх; дүрслэх урлаг, амьдрал дахь хэлбэр, өнгөний бэлгэдлийг ойлгоход сургах.
Даалгаварууд:
1. Эртний дарвуулт хөлөг онгоцны түүхтэй танилцах; 2. Үүнийг олж мэдээрэй: үнэт эдлэлээр дамжуулан хүсэл зоригийг илэрхийлэх боломжтой юу; 3. Практик ажил хийх.
Тоног төхөөрөмж:
Багшийн хувьд: компьютерийн танилцуулга, хөлөг онгоцны загвар, жишээ ажил. Сурагчдын хувьд: будаг, сойз.
Хичээлийн бүтэц
1. Зохион байгуулалтын хэсэг. 2. Шинэ материалыг судлах (танилцуулга). 3. "Хоёр флот" үлгэр (танилцуулга). 4. Яриа - "Хөлөг онгоцыг хэрхэн чимэглэх вэ" хэлэлцүүлэг. 5. Практик ажил. 6. Судалсан материалыг нэгтгэх. 7. Хичээлийн хураангуй. Дууссан ажлын дүн шинжилгээ.
Хичээлийн явц

1. Ангийн зохион байгуулалт.
Хичээлийн тасалбар, бэлэн байдлыг шалгах
2. Шинэ материалыг судлах (танилцуулга).

"Сүүлийн салхи!"
- аяллын амжилттай үр дүнд итгэх итгэлийг төрүүлэх гэсэн үг. Салах гэдэг нь юу гэсэн үг вэ:
"Долоон тохойн доор!"?
Тухайн үеийн хөлөг онгоцыг татахдаа туршлагатай жолоодлогочид далайн давалгаан дээр ч газар мөргөж чадахгүй байхын тулд дор хаяж долоон фут (ойролцоогоор хоёр метр) байлгахыг хичээдэг байв. Дарвуулт онгоцон дээр үргэлж долоон фут байх нь гарцаагүй шуурга, довтолгоон, аюултай гүехэн хад, хадыг туулж, хөлөг онгоцоо зорьсон зорилгодоо амжилттай хүргэхийг хэлнэ. Дараа нь аливаа саад бэрхшээл, сорилт нь аймшигтай, хэцүү мэт санагдах болно. Хүн анх хэзээ, хэрхэн усан дээр хөвж байсныг хэн ч мэдэхгүй. Магадгүй бидний алс холын өвөг дээдсийн нэг нь голын урсгалд автаж, бөөн бөөнөөр нь санамсаргүй байдлаар үүссэн салаар усанд үхэхээс аварсан байх.
зэгс... Хэдэн арван мянган жилийн өмнө хүмүүс модыг усан дээгүүр хөдөлгөхдөө ашигладаг байсан. Тэд гол мөрөн дээгүүр сэлж, нуурыг даван туулж, арлаас арал руу нүүж сурсан.
Эртний Египет
Анхны завь нь Эртний Египтэд зохион бүтээгдсэн бөгөөд Нил мөрний дагуу аялахад зориулагдсан байв. Тэдгээр нь улбар шар өнгийн хальс шиг хэлбэртэй, үзүүр нь өргөгдсөн байв.
Эртний Финикия
Финикия нь байгалийн маш таатай нөхцөлтэй байсан: далайн эрэг дээрх тохиромжтой булан, усан онгоцны элбэг дэлбэг мод - Газар дундын тэнгисийн эрэгт ой мод ургадаг бөгөөд Ливаны алдартай хуш, царс мод зонхилдог байв. Тиймээс Эртний Финикид тэд гарч ирэв
галлерей
- нэг эгнээ сэлүүртэй, хоёр гурван тулгууртай сэлүүрт хөлөг онгоц.

Эртний Грек
. Эртний Грекийн үед худалдааны болон цэргийн хөлөг онгоцууд гарч ирэв. Байлдааны хөлөг онгоцууд хуцтай, урд талдаа дээш өргөгдсөн тавцантай, нэг тулгууртай байв.
Бирема
нь хоёр эгнээ сэлүүртэй сэлүүрт хөлөг онгоц юм.
Триремес
Нэг нэгнийхээ дээгүүр шаталсан гурван эгнээ сэлүүрээс нэрээ авсан бөгөөд сэлүүр бүрийг нэг хүн ажиллуулдаг.
Квинкерем
- таван эгнээ сэлүүр бүхий байлдааны сэлүүрт хөлөг онгоц. Галлейн дээрх амьдрах нөхцөл нь өвчин тархахад тохиромжтой байв. Тавцан дээрх сэлүүрчид маш их хөл хөдөлгөөнтэй байв. Хүн бүр ойролцоогоор 1 кв. метр. Сэлүүрчин бүр тавин кг жинтэй сэлүүрийг хөдөлгөж, зөвхөн салхинд хийсэх эсвэл багийн ахлагч түүнийг хэдэн цаг амрахыг зөвшөөрвөл л орхиж болно. Амрах үедээ зарим сэлүүрт вандан сандал дээр тавцан дээр хэвтэж, бусад нь усан дээр байрлуулсан сэлүүр дээр унтдаг байв. Энэ бол доод давхаргын хүмүүсийн хувьд хүнд ажил байсан
Эртний Грекд хөлөг онгоцны нумыг чимэглэдэг байв. Усан онгоц бүрэн эрхийн хугацаагаа дуусгасны дараа толгойг нь авч, барилга байгууламжийн хана, багана, эзэн эсвэл ахмадын байшинг чимэглэв.
Эртний Ром
. Ромын хөлөг онгоцууд загас шиг хэлбэртэй байв. Усан онгоц үйлдвэрлэгчид усан онгоцондоо амьд амьтдын шинж чанарыг өгч, тэр ч байтугай их биеийнхээ нум дээр том нүдийг зурж, усан доорхи эрэг, хадыг тод харж, хойд хэсэгт нь сүүлийг нь таньж чаддаг байв. Финикчүүд, Ромчууд, Грекчүүд хөлөг онгоцны нум дээр янз бүрийн баримал, гоёл чимэглэл суурилуулсан. Энэ уламжлал олон зууны турш үргэлжилсэн. Ерөнхийдөө гоёл чимэглэлийг эд баялаг, хүч чадлын бэлгэдэл гэж үздэг байсан бөгөөд төрийн болон хааны хөлөг онгоцыг тансаг чимэглэдэг байв. Эртний Ромд хамрын чимэглэл гэж нэрлэгддэг байв
Рострой.

Хойд Европ XV - XVI зуун
Газарзүйн агуу нээлтийн эрин үе (XV-XVI зууны үе) нь далай тэнгисийн урт далайд аялахад хамгийн тохиромжтой хөлөг онгоц бүтээснээр дахин тодорхойлогддог.
Галион
- Португали гаралтай байлдааны хөлөг онгоц. Үүний дараа галлеон нь испаничууд болон Британичуудын флотын үндэс суурь болсон. Усан онгоцны хажуу талыг олон өнгийн геометрийн хэв маягаар чимэглэсэн; Үүнтэй ижил зорилгоор аркадуудын дүрс бүхий будсан зураг ашигласан.

Хойд Европ XVII - XIX зуун
. Хойд Европт XVII - XIX зуунд. цэргийн флотын үндэс суурь болдог
шугамын хөлөг онгоцууд
. Нөхцөл " байлдааны хөлөгТэнгисийн цэргийн байлдааны шинэ тактик бий болсонтой холбогдуулан гарч ирэв. Тулалдаанд хөлөг онгоцууд дараалан эсвэл эгнээнд жагсахыг оролдсон бөгөөд ингэснээр дайсан руу дайсан руу хажуу тийшээ, харин түүний цохилтын үеэр - хатуу ширүүнээр эргүүлэх болно. Баримт нь дайсны хөлөг онгоцнуудад хамгийн их хохирол учруулсан нь онгоцны бууны нэгэн зэрэг буудсан явдал юм. Фрегат, бригантин, корвет зэрэг хүчирхэг хөлөг онгоцууд гарч ирэв. Усан онгоцны нумыг арслан, бүргэд, ганц эвэртээр чимэглэсэн нь эздийнхээ хүч чадал, эд баялаг, алдар сууг илтгэдэг. Дайны хөлгүүдийг ишнээс хойш хүртэл алтадмал дүрс, карятид, зүүлт, сийлсэн дүрс, ар талд нь майхан, уран хийцтэй асар том дэнлүүгээр чимэглэж, будгаар бүрсэн байв. Будгийн гол зорилго нь модыг ялзрахаас хамгаалах явдал юм.

Эртний славянууд.
Орост байдал ямар байсан бэ?
Rook
эртний Славуудын жижиг дарвуулт, сэлүүрт хөлөг онгоц. Завины маневрлах чадвар нь Египетийн хөлөг онгоцнуудаас дорддоггүй бөгөөд энэ нь Оросын жижиг голуудыг чиглүүлж, Днепр урсгалыг даван туулах боломжийг олгосон юм. Славууд завиа хуц эсвэл ямааны толгойгоор чимэглэдэг байв.
Оросын флот
Тэд ингэж хэлэхэд Оросын флотИх Петрийн бүтээсэн энэ нь зөвхөн хэсэгчлэн үнэн юм. Үнэн хэрэгтээ Орос улс оршин тогтнох бүх эрин үедээ флоттой байсан. Петр барууны хөлөг онгоцны технологи, навигацийн аргыг Оросын далайчдын няцашгүй сэтгэлтэй хослуулж, Оросын навигацийн уламжлалд шинэ амьдралаар амьсгалсан. 1668 онд Оросын усан онгоц үйлдвэрлэгчид Ока гол дээр анхны том байлдааны дарвуулт хөлөг онгоцыг бүтээжээ.
"Бүргэд"
. Тэд Цар Алексей Михайловичийн тушаалаар баригдсан. "Бүргэд" бэлэн болмогц түүнийг ар нуруу, нум дээр нь бэхжүүлэв
модон сийлбэр

хоёр толгойтой бүргэдүүд алтаар будсан.
Хааны эрх мэдлийн эдгээр сүлд тэмдэг нь хөлөг онгоцны нэрийг батлах нэг хэлбэр байсан бөгөөд дараа нь бүх цэргийн хөлөг онгоцны уламжлалт чимэглэл болжээ.
"Гэгээн Петр"
- Оросыг давсан анхны Оросын байлдааны хөлөг
туг
гадаадын усанд. 1693 онд 1-р Петрийн тушаалаар Голландад баригдсан бөгөөд тэр жилдээ Архангельск хотод иржээ.

Хулгай
Далайн худалдаа хөгжихийн зэрэгцээ далайн дээрэм нь эрт дээр үеэс үүссэн. Тэдний гол үйл ажиллагаа нь баяжих зорилгоор дээрэм, аллага байв. Нарийвчилсан байдлаар ялгаатай далайн дээрэмчдийн дүрмүүд нь нийт олзонд хүн бүрийн эзлэх хувийг үргэлж тодорхой тодорхойлсон байдаг. Олзныхоо нэг хэсгийг нуухыг оролдсоныхоо төлөө далайн дээрэмчин амиа алдаж магадгүй юм. Далайн дээрэмчдийн дунд хоч өгөх заншил түгээмэл байсан ч тэдний олонхын жинхэнэ нэр нь тодорхойгүй хэвээр байв. Далайн дээрэмчдийн тактикийн гол элементүүд: гэнэтийн дайралт, хурд, харгис хэрцгий тулаан. Далайн дээрэмчдийн хөлөг онгоцыг зэвсэглэх нь цэргийн хөлөг онгоцноос илүү хялбар байсан. Өнөөдрийг хүртэл далайн дээрэмийг бүрэн устгах боломжгүй байсан.
Жолли Рожер
- хүний ​​гавлын яс, ястай далайн дээрэмчин хар туг. Дайснаа айлган сүрдүүлэхийн тулд туг далбаа ашигладаг байсан бөгөөд тугны загвар нь юуны түрүүнд энэ зорилгод нийцсэн байв. Далбаа нь сэтгэлзүйн нэг төрлийн зэвсэг байсан бөгөөд ялангуяа далайн дээрэмчид удалгүй олж авсан нэр хүндтэй хослуулан үр дүнтэй байдаг. Хэрэв далайн дээрэмчид хохирогчийг айлган сүрдүүлж, зодоонгүйгээр бууж өгсөн бол тулалдааны үеэр хохирогч хөлөг онгоц болон түүний ачаа эвдэрч гэмтээгүй тул энэ нь асуудлыг ихээхэн хялбарчилж, ашгийг нэмэгдүүлсэн юм. Үндсэндээ тэд далайн дээрэмчид байсан.
Викингүүд
(VIII-XI зуун) Скандинав (Норвеги). Тэдний олноор барьсан завины ар, нум нь бие биенээ бүрэн давтсан нь ямар ч чиглэлд эргэхгүйгээр явах боломжтой болсон. Бүх цаг үед Викингүүд далайн сайн ур чадвар, авхаалж самбаа, зоримог байдлаараа ялгардаг байв. Тэд хөлөг онгоцуудаа дуудсан
Дракар бол луу юм.

3. "Хоёр флот" үлгэр
Салтан хаан тодорхой хаант улсад, тодорхой мужид амьдарч байжээ. Тэр аялах дуртай байсан. Ингээд тэр өөр аялалд гарав. зочилсон өөр өөр улс орнууд, төрөл бүрийн бараа худалдаж аваад аль хэдийн буцаж байсан ... Салтан хааныг далайн дээрэмчид хэрхэн дайрсан бэ? Далайн дээрэмчид сайн хааныг олзолжээ. Тэд түүний бүх барааг авч, хааныг далайн дээрэмчдийн арал дээр авчирч шоронд хийв. Тэр үед Салтан хаан өөрийн үнэнч эхнэр, хүү Царевич Гуидоныг хүлээж байв. Тухайн үед далайн дээрэмчдийн талаар муу нэр хүндтэй байсан тул аавыгаа удаан хугацаанд эргэж ирэхгүй байх вий гэж тэд санаа зовж байв. Царевич Гуидон эцгийгээ хайхаар шийдэв. Тэр хөлөг онгоцоо тоноглож, сайн баг цуглуулж, хөдөлсөн. Хичнээн урт ч бай, богино ч бай тэр тэнгэрийн хаяанд аймшигтай хөлөг онгоц харав. (Тэр үүнийг яаж тааварлав Далайн дээрэмчдийн хөлөг онгоц?) Арлын цаанаас зарим нэг хар бараан хөлөг онгоцууд хар далбаагаар тэдэнд ойртож байв. Хөшөө, далбаа дээр аймшигт дүрс, могойн туг далбаа, аймшигт инээмсэглэлтэй мангасууд байдаг. Удалгүй далайн дээрэмчдийн аймшигт арал гарч ирэв.
Ханхүү болон түүний үнэнч багийнхан далайн дээрэмчидтэй тэгш бус тулалдаанд оров. Зодоон удаан үргэлжилсэн. Алдарт хунтайж үхэл амьдралын төлөө зогсож байв. Гэсэн хэдий ч, Сайн мууг ялах ёстой, тиймээс далайн дээрэмчид ялагдаж, олзлогдож, сайн хаан Салтан чөлөөлөгдөж, хүү, аав хоёр баяртайгаар гэр рүүгээ явав.
4.

Яриа - "Усан онгоцыг хэрхэн яаж чимэглэх вэ" хэлэлцүүлэг.
Одоо даалгавраа сонс. Таны өмнө хоёр эсрэг флот байдаг - Цар Салтан ба далайн дээрэмчдийн флот. Та ямар флотыг төлөөлөхөө сонгох хэрэгтэй. Усан онгоцоо чимэглээрэй: далбаа, нум, хажуу. Сайн ба муу санааг илэрхийлэх чимэглэлийг сонго. Та бас хөлөг онгоцны нэрийг олох хэрэгтэй. Одоо хөлөг онгоцнуудын хэлбэрийг сонгож, хөлөг онгоцондоо ямар гоёл чимэглэлүүд гарч ирэх, ямар өнгөөр ​​дагалдан явах, мөн... Шударга салхи!

"Цар Салтан ба далайн дээрэмчдийн тэнгисийн тулаан" практик ажил.
Оюутнуудын бие даасан ажил. Оюутны даалгавар: өнгө, энгийн тэмдэг ашиглан флотыг ялгах (тоноглох).
6.

Судалсан материалыг нэгтгэх.
-Хэл гэж юу вэ? - "7 тохой дор" гэдэг нь юу гэсэн үг вэ? - Хажуу талдаа 1 эгнээ сэлүүртэй хөлөг онгоцыг юу гэж нэрлэдэг вэ? - Анхны завьнууд хаана гарч ирсэн бэ? - Славуудын дундах анхны хөлөг онгоцны нэр юу вэ? -Оросын сүлдтэй анхны хөлөг онгоцны нэр юу вэ? Ямар хааны үед гарч ирсэн бэ? -Оросын далбаатай анхны хөлөг онгоцны нэр юу вэ? Ямар хааны үед гарч ирсэн бэ? - Хүмүүс ямар зорилгоор хөлөг онгоцоо чимэглэдэг байсан бэ?

7. Дүгнэлт

ангиуд. Дууссан ажлын дүн шинжилгээ.
Үр дүн нь тэс өөр хоёр флот юм. Нэг нь хөгжилтэй, баяр хөөртэй, нөгөө нь аймшигтай, гунигтай. Хичээлийн төгсгөлд хөлөг онгоц, дарвуулт онгоцууд самбар дээрх байрандаа бэхлэгдсэн байна.Ажлыг үнэлэх.
Уран зохиол
1. Коротеева Е.И. Горяева Н.А. Хичээлийн төлөвлөгөө. 2-р анги.. Drozdova S.B..Auth.-comp. Волгоград. 2008. 2. Островская О.В. Дүрслэх урлагийн хичээлүүд бага сургууль 1-4 анги. М,: "Владос" хэвлэлийн төв. 2003 он.

Морозова Лилия Ивановна,

бага ангийн багш

MBOU гимнази №7, Чехов, Москва муж

Боловсрол, арга зүйн багц: "Оросын сургууль"
Сурах бичиг:Неменская Л.А./Неменский Б.М. Дүрслэх урлаг. – М.: Боловсрол, 2014.
Анги: 2
Багшийн зорилго:
Зургийн бэлгэдэл, гоёл чимэглэлийн тухай санаа, мэдрэмж, сэтгэл хөдлөлийг илэрхийлэх арга, дүрслэх урлагийн бүтээлтэй танилцах талаар ойлголт өгөх.
Хичээлийн төрөл:тодорхой асуудлуудыг шийдвэрлэх.
Төлөвлөсөн боловсролын үр дүн:
Сэдэв:
Оюутнууд суралцах болно:
1. хоёр үлгэрийн флотын далбааг эсрэг зорилготойгоор чимэглэх;
Сурах боломжтой болно:
2. Урлагийн бүтээл дэх дүрүүдийн дүрд сэтгэл хөдлөлөөр хариу үйлдэл үзүүлэх, уйтгар гуниг, энэрэл, баяр баясгалан, баатарлаг байдал, аминч бус байдал, жигшүүр, аймшиг гэх мэт мэдрэмжийг сэрээх;
3. хамтын бүтээл туурвихад оролцох.
Мета субьект:
Танин мэдэхүйн:
1. объектуудыг судлах (ажиглалт) явцад тэдгээрийн онцлог шинжийг тодорхойлж сурах;
2. сургалтын даалгаврыг шийдвэрлэхэд шаардлагатай мэдээллийг санах ойгоос хуулбарлаж сурах;
3. гуашь будаг, усан будгаар шаардлагатай өнгийг олохыг заах
4. үүссэн өнгөний схемийг байгалийн объект эсвэл дүрслэх урлагийн бүтээлтэй харьцуулж сурах.
Зохицуулалт:
1. сургалтын даалгаврын шийдлийг төлөвлөж сурах: үйлдлийн алгоритмын дарааллыг бий болгох;
2. үйл ажиллагаагаа тохируулж сурах: тулгарч буй бэрхшээл, алдааг харгалзан үйл явцад өөрчлөлт оруулах; тэдгээрийг арилгах арга замыг тоймлох;
3. амжилттай (амжилтгүй) үйл ажиллагаанаас олж авсан сэтгэл хөдлөлийн байдалд дүн шинжилгээ хийж, тэдний сэтгэлийн байдалд үзүүлэх нөлөөллийг үнэлж сурах;
4. үйл ажиллагааны үр дүнг (өөр хэн нэгний, өөрийнх нь) загвараар үнэлж, харьцуулж сурах;
5. боловсролын тодорхой үйл ажиллагааны ур чадварын түвшинг үнэлж сурах
6. (“Би юу мэдэхгүй, юу хийж чадахгүй вэ?” гэсэн асуултанд хариулах).
Харилцааны:
1. хичээл дээр хүлээн авсан мэдээллээр бүтээлч ажил хийж сурах;
2. нөхдийнхөө бүтээлд дүн шинжилгээ хийхдээ өөрийн үзэл бодлоо илэрхийлж сурах, өгүүллэгийн логикийг “баримтлах”, үнэмшилтэй аргументуудыг гаргаж сурах.
Хувийн:
1. ард түмэн, эх орныхоо соёл, түүхийг сонирхох;
2. сургалтын үйл явцад эерэг хандлагыг илэрхийлж сурах (анхаарал харуулах, гайхах, илүү ихийг сурах хүсэл эрмэлзэл);
3. өөрийн боловсролын үйл ажиллагааг үнэлэх чадварыг хөгжүүлэх: ололт амжилт, бие даасан байдал, санаачлага, хариуцлага, бүтэлгүйтлийн шалтгаан.
Сургалтын технологи, арга, хэлбэрүүд:асуудал-харилцан сургах; хэсэгчилсэн хайлт, тайлбар-зураглал, ганцаарчилсан болон нүүрэн талын яриа.
Боловсролын нөөц:загвар, зургийн хуулбар, зургийн дээж, тэмдэг.
Хичээлийн зохион байгуулалтын бүтэц:


Хичээлийн алхамууд

Боловсрол, хөгжлийн бүрэлдэхүүн хэсэг, даалгавар, дасгалууд

Багшийн үйл ажиллагаа

Үйл ажиллагаа

оюутнууд

Харилцааны хэлбэрүүд

UUD

Дунд зэрэг

хяналт

Зохион байгуулалтын

мөч

Сэтгэл хөдлөл,

суралцаж буй зүйлийг эзэмшихэд нь суралцагсдын сэтгэл зүйн болон урам зоригийн бэлтгэл

материал

Сурагчдын хичээлд бэлэн байдлыг шалгаж, сэтгэлийн хөдөлгөөнийг бий болгодог

Бүрхүүл танд юу хэлж чадах вэ?

Сонсож, бэлэн байдлыг шалгана уу

Тэд таамаглал дэвшүүлдэг

ниа

Урд талын

Хувийн:сурах хүсэл эрмэлзэлтэй байх; дараагийн зорилгодоо хүрэх сэдлийг бий болгох

Аман хариултууд

Мэдлэгийг шинэчлэх

Хөгжим сонсох

(Далайн чимээ, чимээ)

Нүдээ ань. Юу өөрийгөө харуулсан бэ? Яагаад?

(Далайн харагдах байдал нээгдэнэ)

Далай яагаад үргэлж хүмүүсийн санааг зовоож байсан бэ?

Бидний ажилд юу орохыг та аль хэдийн таамаглаж байсан уу?

Одоо дахин нүдээ ань. ("Карибын тэнгисийн дээрэмчид" киноны сэдэв сонсогдож байна)

Далайд юу болсон бэ? Таны таамаг

(Далайн дээрэмчид далайн дээр гарч ирэв)

Далайн дээрэмчид гэж хэн бэ? Тайлбар толь бичгээс үгийн лексик утгыг олъё.

Тэд далайд юу хийж байсан бэ?

Одоо бид олж мэдье

далайн дээрэмчид хэнтэй уулзсан.

(А.С. Пушкиний үлгэрээс хэсэгчилсэн найруулга

"Салтан хааны үлгэр..."

(Хавсралт 1)

Салтаны флот далайн дээрэмчидтэй таарвал юу болох вэ?

(Зодоон болно)

Бидний хичээлийн сэдэв юу вэ?

Хөгжим сонсох

Асуултанд хариулж, хичээлийн сэдвийг томъёол

Урд талын

Танин мэдэхүйн:

Ерөнхий боловсрол:

тусгаарлах, томъёолох

танин мэдэхүйн зорилго;

Боловсролын даалгавруудыг биелүүлэхийн тулд шаардлагатай мэдээллийг гаргаж авах, аман яриаг ухамсартайгаар бий болгох

Тархи тоглоом:

Шалтгаан-үр дагаврын холбоог бий болгох

сэдвийн талаархи мэдлэг, ойлголтыг нөхөж, өргөжүүлэх

Зохицуулалт:зорилгоо тодруулж хадгалах;

үр дүнг урьдчилан таамаглах;

Аман хариултууд

Шинэ материал сурах

Бүтээлч даалгавруудыг гүйцэтгэх

Оюутнуудын бие даасан ажил

Даалгавруудыг боловсруулдаг.

Тулалдаанд бэлтгэж буй хөлөг онгоцны зорилгыг хэрхэн харуулах вэ?

(Хөдөлгөөний чиглэлийг завины загвар дээр харуулж, далайн дэвсгэр бүхий зурагт хуудас дээр байрлуул)

Салтаны флот хаана, далайн дээрэмчдийн флот хаана байгааг бид хэрхэн тодорхойлох вэ?

Юу хийх хэрэгтэй вэ?

Бид зорилгоо өөр яаж харуулах вэ?

(Өнгө, хэлбэр)

Салтан хааны флотыг бид ямар өнгөөр ​​дүрслэх вэ? Яагаад?

(Халуун)

Бид далайн дээрэмчдийн флотыг ямар өнгөөр ​​төлөөлөх вэ? Яагаад?

(Хүйтэн)

Палитраас хүссэн өнгийг сонгоно уу. Техник байдаг гэдгийг анхаарна уу: хүйтэн өнгөөр ​​хүрээлэгдсэн дулаан өнгө нь тусгай дуу чимээг олж авдаг. Тэд илүү тод, илүү харгис юм.

Нэмэлт өнгө үүсгэхийг танд сануулж байна.

(Үзүүлэх)

Маягт нь баатруудын зорилгыг тодорхойлоход тусалдаг.

(Онцгой булан нь муу, зөөлөн шугам нь сайн)

Өнөөдөр бид уран бүтээлчдийн өөр нэг арга барилтай танилцаж, хүний ​​​​зорилтыг харуулах болно.

Чимэглэлийг хараарай.

Тэдгээрийн алийг нь та Салтаны флотын хөлөг онгоцыг, алийг нь далайн дээрэмчдийн флотыг чимэглэж чадах вэ?

Шийдвэрлэх шаардлагатай ямар асуудлууд байгааг дүгнэнэ үү?

(Цар Салтан ба далайн дээрэмчдийн флотыг бүтээж, үлгэрийн флотуудын хүсэл зоригийг хөдөлгөөн, өнгө, хэлбэр, чимэглэлээр харуул)

Таны хавтсанд хөлөг онгоцны загварууд байна. Тохиромжтой болгохын тулд тэдгээрийг цаасан хавчаараар хавсаргана уукартон флотуудын санаатай. Харандаагаар зур.

Олон жижиг хэсгүүдийг бүү ашигла, учир нь... тэднийг дараа ньзурахад хэцүү буддаг. Нимгэн дунд зэргийн сойз хэрэглээрэй.

Хэн бэлэн байна тэр самбар дээр ажлаа тавьдаг. Таны ажилд амжилт хүсье!

(Ганцаарчилсан зөвлөгөө)

Сонгосон

палитрын загвараас тойрог

өөр өөр өнгөтэй

Дээжэнд дүн шинжилгээ хийх

Биеийн тамирын дасгал хийх

Одоохон

Гүйцэтгэх

Дасгал

Бэлтгэх

зориулсан загварууд

ажил

Сонсож байна

зааварчилгаа

Харандаа болон өнгөөр ​​ноорог зурах

Урд талын

Зохицуулалт:хамгийн тохиромжтой материал, багаж хэрэгслийг сонгох; дээж, зураг дээр үндэслэн төлөвлөгөөний дагуу ажил гүйцэтгэх

Танин мэдэхүйн:

Ерөнхий боловсрол:амьдралын туршлагаа ашиглах, тархины тоглоом:янз бүрийн мэдээллийн эх сурвалжаас шинэ мэдлэг олж авах; хүлээн авсан мэдээллийг ажилдаа ашиглах; хоёр флотын зорилгыг илэрхийлэх арга замыг тодорхойлох

Харилцааны:өөрийн байр сууриа бусдад дамжуулах, бодлоо зургаар илэрхийлэх; бусдын яриаг сонсох; санал бодлоо солилцоно

Зохицуулалт:алхам алхмаар хяналт тавих

Зохицуулалт:багшийн тодорхойлсон удирдамжийг харгалзан үзэх;

үйл ажиллагааны аргыг харьцуулах

өгөгдсөн стандарттай үр дүн

Харилцаа холбоо

тусламж хайх, бэрхшээлийг томъёолох;

Аман хариултууд

Практик үйл ажиллагаа

Загвар дээр зурах

Бүтээлийн үзэсгэлэн. Тусгал

Хичээл дээр хүлээн авсан мэдээллийг нэгтгэн дүгнэ

Уран зургийн галлерей

Охид хөвгүүдийн ажилд дүн шинжилгээ хийнэ.

мөн төлөвлөгөөний дагуу охид, хөвгүүд:

1. Өгөгдсөн даалгаврууд биелсэн үү? Үүнд хэрхэн хүрсэн бэ?

2. Онцлогууд

3. Таалагдсан / таалагдаагүй.

Таны хандлага

Сэтгэл хөдлөлийн өөрчлөлт

(үлгэрт зориулсан зураачдын зурсан зургууд)

(Хавсралт 2)

Оросын зураач Николас Рерихийн зургийг хараарай

"Гадаадын зочид"

(Хавсралт 3)

Юу байна урд тал? Арын дэвсгэр дээр?

Гол цэг хаана байна вэ?

Гадаадад ирсэн зочид ямар зорилготой байсан бэ?

Би хясаа сонсож байна, далай чимээгүй, тайван байна.

Тэдний ажилд хандах хандлагыг тодорхойлох, сэтгэл хөдлөл

шинэ нөхцөл

Зургийг хараад тэд дүн шинжилгээ хийж сурдаг

дүрслэх урлагийн бүтээл

Урд талын

Зохицуулалт:даалгаврын гүйцэтгэлийг үнэлэх (тэд үүнийг гүйцэтгэсэн эсэхээс үл хамааран);

аль хэдийн сурч мэдсэн зүйлээ онцлон, юуг сурах шаардлагатай байгааг онцлон харуулах; сургалтын чанарыг тодорхойлох

Харилцаа холбоо

байр сууриа маргадаг

Хувийн:хүний ​​хувьд мэдлэгийн ач холбогдлыг ойлгож, хүлээн зөвшөөрөх;

Оюутны үнэлгээ

Хавсралт 1

"Гидон цонхны доор сууж байна.
Чимээгүйхэн далай руу хараад:
Энэ нь чимээ гаргадаггүй, ташуурдаггүй,
Зөвхөн бараг чичирдэг.
Мөн номин өнгийн зайд
Усан онгоцууд гарч ирэв:
Окияны тал дагуу
Салтан хааны флот явж байна.
Хунтайж Гуидон дараа нь үсэрч,
Тэр чангаар уйлсан:
"Хайрт ээж минь!
Та гүнж, залуу байна!
Тэнд хараарай:
Аав энд ирж байна."
Флот нь аралд аль хэдийн тохиромжтой.
Ханхүү Гуидон бүрээ үлээгээд:
Хаан тавцан дээр зогсож байна
Тэгээд тэр хоолойгоор тэднийг хардаг...”

Хавсралт 2