Shrnutí lekce ve skupině seniorů na podzim. Shrnutí lekce ve skupině seniorů „Migrující ptáci. Projekt stěhovavých ptáků


Účel: upevnění znalostí starších dětí předškolní věk o životě stěhovavých ptáků prací se systémy.

Úkoly:
1) vytvářet realistické představy o životě stěhovavých ptáků;
2) pokračovat ve výuce dětí pro práci se systémy;
3) kultivovat ohleduplný přístup k stěhovavým ptákům.

Průběh lekce:
- Kluci, proč je šipka v tomto sektoru v našem přírodním kalendáři?
- Pojmenujte prosím náznaky jara. Jak víme, že jaro přišlo?
- Dnes si povíme o jednom náznaku nástupu jara - příchodu ptáků. Dnes se o nich dozvíme nové věci, které jsme předtím nevěděli.
- Co si myslíte, kteří ptáci se nazývají stěhovaví?
- Jakých ptáků můžeš pojmenovat? Čáp, husí, jeřáb, labuť, kachna. (Učitel ukazuje obrázky stěhovavých ptáků).
- Proč tito ptáci odlétají teplejší klima?
- Proč se k nám vracejí? (Toto je jejich vlast.)

Podívejte se na svět. Ptáci dělají dlouhou cestu, létají od nás do teplých zemí. Někteří ptáci létají do Afriky, jiní do Japonska, Číny. (Zobrazit se vzdáleností závitu).

Stěhovaví ptáci vždy létat v hejnech. Vůdce letí nejprve, uprostřed - slabší ptáci a pozadu - silní a zdraví ptáci, aby v případě potřeby pomohli slabým. Na cestě umírá mnoho ptáků, jsou uvězněni v různých nebezpečí: hlad, lovci, kteří střílejí ptáky. Když ptáci létají, tvoří se pod křídly mozole, které bolí, a proto je obtížné mávat křídly. Když se hejno ptáků zastaví, zůstanou slabí, protože ostatní musí letět dále, aby měli čas letět do teplých zemí před začátkem chladného počasí. Ptáci létají za deště i za hezkého počasí.

Co si myslíte, že migrační ptáci dělají, když k nám přijdou?
- Programy nám pomohou odpovědět na tuto obtížnou otázku.
(Děti pracují se schématy: výběr místa, stavba hnízda, líhnutí vajec, chov potomků).

Místo ptáka je vybráno v určité výšce, aby ho nikdo nemohl zničit. Hnízdo je postaveno teplé, pohodlné a pečlivě maskované.
(Zobrazit obrázek s hnízdami různých ptáků).
Například čáp bílý dorazí o týden dříve než přítel: musíte připravit staré hnízdo, posílit jej novými větvemi. Tyto hnízda obvykle staví společně na střechách, zvonicích, sloupech. Někdy si čápi bílé postaví další hnízdo poblíž hlavního hnízda. Tam spí nebo stojí na jedné noze a sledují, zda něco ohrožuje čápy.

Jeřáby staví své hnízdo na místech, kde lidé nemohou projít: bažiny.
- Proč ptáci staví hnízda na nepřístupných místech?
- Chov potomků je těžká práce. (Vzpomeňte si na Prishvinův příběh „Kluci a káčata“). Jakému nebezpečí mohou mláďata čelit?
- Například labutě - rodiče chovají mláďata dohromady. Tito ptáci dělají všechno společně: vracejí se brzy na jaře, samice inkubuje mláďata a muž plave poblíž a hnízdí hnízdo. Muž a žena žijí společně celý život. Říká se „ Věrnost labuť».
- Poslouchejme nahrávku, pozorně poslouchej, co slyšíš?
- Jak byste měli léčit stěhovavé ptáky, jejich hnízda, kuřata? (nemůžete ničit, dotknout se vajec, zabíjet kuřat a dospělých ptáků).
- Stále se musíme naučit spoustu zajímavých věcí o stěhovavých ptácích, ale co nového jste se dnes naučili?

Název: Shrnutí lekce v skupina seniorů na téma „Migrační ptáci“

Pozice: pedagog
Místo výkonu práce: MBDOU „Mateřská škola č. 69 obecného vývojového typu“
Umístění: Syktyvkar, Rusko

Cíle:

1. Seznámit děti s pojmy: „létat v klínu“, „řetěz“, „hejno“.
2. Rozšiřovat a upevňovat myšlenky dětí o stěhovavých ptácích: čáp, kukačka, slavík; o částech těla ptáků.
3. Cvičte děti:
- při tvorbě komplexních přídavných jmen;
- při přípravě komplexních vět.
4. Vychovávat u dětí laskavý přístup ke všem živým věcem v přírodě.

Zařízení:

Ilustrace stěhovavých ptáků, zvukový záznam hlasů a zpěv ptáků.

Přípravné práce:

Pozorování ptáků při chůzi; čtení poezie, příběhy o ptácích.

Průběh lekce:

1. Učitel přečte báseň A. Pleshcheeva:

Nudný obrázek!
Nekonečné mraky
Prší déšť
Louže u verandy

Zakrslý horský popel
Vlhne pod okno;
Při pohledu na vesnici
Šedá skvrna.

Že jste navštívili brzy
Podzim k nám přišel?
Srdce se stále ptá
Světlo a teplo.

Kluci, řekněte mi, prosím, v jakém ročním období báseň říká? / O podzimu /

Jaké jsou charakteristické znaky podzimu? Listí se zbarví na žlutou, prší, ptáci odlétají.
- A jaká jsou jména ptáků, kteří odlétají do teplejších oblastí a která zůstávají? / Migrace a zimování.
- Co jsou to stěhovaví ptáci? Vlaštovka, datel, věnec, volavka, jeřáb, špaček, modřín.
- Prosím hádejte hádanky:

1. Tento pták nikdy
Nestaví hnízda pro kuřata.
/Kukačka/

Poslouchejte prosím kukačkový pláč. / zvukový záznam /. Hádej další hádanku.

2. Pod střechou dělám hnízdo
Z kusů hlíny.
U kuřat ležel na dně
Downy péřová postel.
/ Polykat / / zapne zvukový záznam /

3. Toto je náš starý přítel:
Žije na střeše domu -
Dlouhosrsté, dlouhé nosy,
Dlouhé hrdlo, neznělé.
Létá na lov
na žáby do bažiny.
/ Čáp / / zvukový záznam /

Hádali jste správně, tito ptáci jsou také stěhovaví.
Slavík je malý pták s hnědým peřím, zobákem, ocasem a nohama. Kukačka je malý pták, ale větší než slavík, má pestrou barvu, dlouhý ocas a malý zobák. Kukučka, na rozdíl od jiných ptáků, nikdy nestaví hnízda, ale snáší vejce do hnízd jiných lidí, takže ptáci jsou nuceni chovat a chovat kukačky kukačky. Čáp je velký bílý pták s velkým zobákem.
- Pojmenujte části těla ptáků. Tělo, hlava, ocas, zobák.
- Všichni ptáci mají stejnou strukturu, ale lidé je nazývají jinak, jak je odlišují? / Podle peří, vzhledu, velikosti /
- Kluci, proč ptáci létají do teplých zemí? Vzhledem k tomu, že zde zchladne, není v zimě žádný hmyz.
"Jak se sem dostanou na jih a zpět?" / nevím /. Ukázalo se, že někteří ptáci odlétají v noci, jiní během dne. Ale před letem dělají zkušební lety, jedí více než obvykle, nasazují tuk - během letu nemají kam jíst. Za letu jsou vedeni hvězdami, a pokud je obloha pokryta mraky a hvězdy nejsou vidět, pak jsou vedeny magnetickými vibracemi Země.
Všimli jste si, že někteří ptáci odlétají v „hejnech“, všichni dohromady; někteří, například, jeřáby, se seřadí v “klínu” v podobě trojúhelníku; ostatní se řadí do „řetězu“, do jedné řady. Možná to záleží na zvycích ptáků: někteří ptáci potřebují vůdce, kteří ukazují cestu.

Fyzika "Ptáci"

/ prsty obou rukou jsou ohnuté /

Zpívejte, zpívejte
Deset ptáků je hejno
Tento pták je vrabec
Tento pták je sova
Ospalá hlava.
Tento pták je voskový
Tento pták je chřástal polní
Tento pták je špaček
Šedé peří.
To je finch
To je rychlý
To je veselý siskin.
Tohle je zlý orel,
Ptáci, ptáci, domov.
/ ruce za zády /

Cvičení „Hádej a posaď se“

Kluci, nyní pojmenuji migrující a zimující ptáky, pokud uslyšíte jméno zimujícího ptáka, posaďte se; a pokud je jméno migrační, zamávejte rukama. Vrána, slavík, strakapoud, straka, holub, vlaštovka, sýkorka, věnec, špaček, bullfinch, čáp, jeřáb, vrabec, volavka atd.

Cvičení „Řekni jedním slovem“

Kluci, prosím, stůjte v kruhu. Hodím vám míč a vrátíte mi jej s odpovědí.

Čáp má dlouhé nohy, jaký je? ... / dlouhosrstý /.
Čáp má dlouhý zobák, je ... / dlouho účtovaný /.
Vlaštovka má dlouhý ocas, je ... / dlouhoocasý /.
Vlaštovka miluje teplo, je ... / termofilní /.
Vlaštovka má ostrá křídla, je ... / ostře okřídlená /.
Slavík má jasný hlas, je ... / vyjádřen / a další.

Cvičení „Pokračujte ve větě, najděte důvod“

Ptáci, kteří se živí hmyzem, létají na podzim jako první na jih, protože ... / hmyz se skrývá a nemají co jíst /.
Datel může být nazýván lesním lékařem, protože ... / dostane pod hmyzem hmyz a hmyz /.
Kukačka neinkubuje své kuřata, protože ... / nestaví hnízda pro sebe /.
Všichni lidé rádi poslouchají slavíka, protože ... / krásně zpívá, vylévá /. atd.
Na jaře migrující ptáci létají zpět, protože ... / musí mláďata vylíhnout /.

Analýza lekce:

Kluci, řekněte mi, o čem jsme dnes ve třídě mluvili?
- O jakých nových migrujících ptácích jste se dozvěděli?
- Jaké zajímavé věci jsme se dozvěděli o kukačku?
- Jak najdou cestu k zahřátí země a zpět k nám?
- Kluci, líbilo se mi, jak jste pracoval v lekci: pozorně naslouchal, pomyslel si, odpověděl plnými větami. Výborně!
Uděluji ceny nejaktivnějším chlapům.

LEKČNÍ VÝSLEDKY

Ve starší skupině

"Stěhovavý ptáci"

Vyučující: Shelengovskaya T.A.

Úkoly:

1) upevnit znalosti dětí o stěhovavých ptácích, schopnost je rozeznat, seskupit, popsat vzhled ptáků, jejich chování; povzbuzujte děti, aby vstupovaly do verbální interakce s vrstevníky a učiteli. Posílit dovednost používat složité věty s předložkou „protože“. Zintenzivnit použití přídavných jmen a sloves v řeči.

2) rozvíjet pozorování, vizuální vnímání, schopnost vyvodit závěry.

3) vychovávat děti k respektování ptáků.

Průběh lekce

Kluci, poslouchejte báseň:

Listy padají, padají

Na naší zahradě padají listí ...

Žluté, červené listy

Vítrají ve větru, létají.

Ptáci létají na jih

Husy, věže, jeřáby.

Toto je poslední hejno

Mávání křídly v dálce.

Kluci, řekněte mi, prosím, v jakém ročním období báseň říká? (... o podzimu).

Navrhuji hrát hru "Co se stane na podzim."

Listy padají (ano)

Sníh taje (ne)

Děti opalovat se u řeky (ne)

Lidé sklízejí na polích (ano)

Ptáci létají na jih (ano)

Kluci, když jsem přišel mateřská školka, pak jsem našel dopis a je v něm tajemství: mohou létat, jejich chmýří a peří zahřáté. Kdo je to? (ptactvo)

Dnes budeme v lekci hovořit o ptácích. Za tímto účelem navrhuji stát se pozorovateli ptáků. Víte, kdo jsou ptáci?

Učitel seznamuje děti se slovem „ornitolog“ - odborník, který studuje ptáky a jejich distribuci.

Zopakujme si to se mnou - "pozorovateli ptáků". A kdo jsou „pozorovatelé ptáků“?

Jeden, dva, tři, proměňte se v ptactvo. Dospělí vědci ornitologové připravené úkoly pro vás.

Vzpomeňme si, jaká jsou jména ptáků, kteří létají do teplých zemí?

(Let)

A jaké ptáky zůstávají? (Zima).

Cvičení „Hádej a posaď se“ Vstali jsme roztroušeni.

Kluci, nyní pojmenuji migrující a zimující ptáky, pokud uslyšíte jméno zimujícího ptáka, posaďte se; a pokud je jméno migrační, zamávejte rukama. Vrána, slavík, datel , holubice , spolknout, sýkorka, havran, straka , špaček, hýl , čáp, jeřáb, vrabec, volavka.

Výborně.

Podívej, tady mám spoustu ptáků a musím je distribuovat migrujícím a zimujícím ptákům. Pomůžeš mi?

Prosím hádej hádanky :

1. Kdo je bez poznámek a bez dýmky

Trills jsou nejlepší

Kdo je to? (Slavík)

Poslechněte si slavnostní zpěv / zvukový záznam /

2. Toto je náš starý přítel:

Žije na střeše domu -

Dlouhosrsté, dlouhé nosy,

Létá lovit žáby do bažiny. (Čáp) / zvukový záznam /

Jsou tito ptáci stěhovaví nebo zimující? Proč? (protože odlétají do teplých zemí)

Že jo. Pojmenujte části těla ptáků (hlava, zobák, trup, ocas).

Všichni ptáci mají stejnou strukturu, ale lidé je nazývají jinak, jak je odlišují? (Podle peří, vzhledu, velikosti).

Že jo. Slavík - malý pták, má hnědé peří, malý zobák, ocas a nohy. Nyní se pokusíme popsat čápa. Čáp - velký bílý pták s velkým zobákem.

Kluci, proč ptáci létají do teplejších oblastí? (Protože zde zchladne, v zimě nejsou hmyz).

Jak se sem dostanou na jih a zpět? (nevíme).

Jsme ornitologové. Podívejme se na encyklopedii.

Ukázalo se, že někteří ptáci odlétají v noci, jiní během dne. Ale před letem dělají zkušební lety, jedí více než obvykle, nasazují tuk - během letu nemají kam jíst. Za letu jsou vedeni hvězdami, a pokud je obloha pokryta mraky a hvězdy nejsou vidět, pak jsou vedeny magnetickými vibracemi Země.

Jak si myslíte, že ptáci létají - jak se jim zlíbí, nebo je nějaká objednávka letu?

Všimli jste si, že někteří ptáci, jako jsou vlaštovky, špačci, wagtails, odlétají"Hejna" , spolu. Někteří, například jeřáby, labutě a další velké ptáky, se seřadí Klín „Ve tvaru trojúhelníku. Ostatní jako kachny, volavky řetěz", V jednom řádku a také se nazývá "Přímé přední" ... Husy létají nejčastěji"Sloupek" .

Na co si myslíte, že to záleží? Možná to záleží na zvycích ptáků: někteří ptáci potřebují vůdce, kteří ukazují cestu.

Finger hra "Ptáci" / prsty obou rukou jsou ohnuté /

Zpívejte, zpívejte, deset ptáků - hejno. Tento pták je vrabec, tento pták je sova, ospalá hlava. Tento pták je voskový, tento pták je chřástal polní, tento pták je špaček, šedé peří. Tohle je finch, je to rychlé, to je veselý siskin. Tohle je zlý orel, ptáci, ptáci, jděte domů. / ruce za zády /

Analýza lekce:

Jeden, dva, tři se změní zpět na děti.

Kluci, prosím, řekněte mi, kdo jsou pozorovatelé ptáků?

Co nového jste se dozvěděli o letu ptáků?

Kluci, líbilo se mi, jak jste pracoval v lekci: pozorně naslouchal, pomyslel si, odpověděl plnými větami. Výborně!

Městská rozpočtová školka vzdělávací instituce

"Kalininská školka"

Pustobaeva N.A., pedagog

GCD ve skupině seniorů „Migrující ptáci“.

Obsah softwaru.

Vzdělávací úkoly:

Posílit znalosti dětí o zimujících a stěhovavých ptácích;

Chcete-li vytvořit schopnost pozorně naslouchat otázce, odpovězte na otázky

běžné věty, učinte nejjednodušší závěry, uveďte

vaše myšlenky jsou ostatním jasné;

Rozvíjet schopnost zobecnit;

Naučte se určit místo zvuku ve slově (začátek, střed, konec);

Vytvořte schopnost skládat malé příběhy podle obrázků z

soustavně se rozvíjející akce.

Vývojové úkoly:

Rozvíjet soudržnou řeč, pozornost, myšlení;

Rozšíření slovní zásoby u dětí;

Vzdělávací úkoly:

Obohaťte emoční sféru, rozvíjejte komunikační dovednosti;

Rozvíjet přátelství, komunikační schopnosti a

spolupráce.

Chcete-li vychovávat pilnost, touha přinést práci začala

Podporujte dobrou vůli, zájem o učení nových věcí.

Přípravné práce:

Čtení básní, příběhů o ptácích;

Zkouška alba „Migrační a zimní ptáci“ s dětmi;

Didaktická hra „Řekni opak“;

Zařízení:

Plakát s obrázkem stromu a pěti obálek, obrázky stěhovavých a

zimující ptáci, stojan, obrázky z diagramu, koule, barevné tužky, listy

s úkolem pro individuální provedení.

Organizování času:

Edukátor: „Kluci, poslouchejte hádanku:

Sníh taje

Louka ožila.

Den se blíží.

Kdy se to stane? “

Děti: "Na jaře!"

Pedagog: „To je pravda! A kdo k nám přijde na jaře? “

Děti: "stěhovavý ptáci!"

Pedagog: „Správně. Podívejte se na náš strom. Co ty?

Děti: "Obálky!"

Educator: „Správně, lidi! Pokud máme, máme úkoly v obálkách

úkol provádíme správně, pak pták letí na náš strom! "

Pohybujte se přímo vzdělávací aktivity:

Učitel: „Kluci, chcete vědět, kteří ptáci k nám přicházejí?

Budeme si poradit se všemi úkoly? “

Děti: "Ano!"

Pedagog: „Pojďme otevřít první obálku a uvidíme úkol! A v obálce

obrázky! Kluci, kdo je na obrázcích? “

Děti: "Wintering Birds!"

Pedagog: "Proč si to myslíte?"

Děti: "Tito ptáci v naší oblasti zůstávají na zimu."

Pedagog: „Jak můžete tyto ptáky popsat? Co jsou? "

Děti: „Hýl je červenohnědý, tlustý. Vrabec je malý

hbitý, skákání. Straka - bílá, dlouhosrstá, cvrlikání.

Vrána je černá, chvějící se. Dove - šedá “

Pedagog: „Výborně! Udělali jsme práci! A letěl na stromě

pták! Jak se tomu říká? "

Děti: "Věž!"

    Rook - Peří peří jsou černá s fialovým nádechem. U dospělých ptáků je základna zobáku plešatá.

Věž se živí červy a larvami hmyzu, které svými silnými nálezy kopají do země

zobák. Rád sledují traktory, které orat půdu ve velkých hejnech.

Pedagog:

Podívej kluci, stále existuje mnoho různých stěhovavých ptáků. Jak se jmenují?

    Kachna je středně velký pták s relativně krátkým krkem. Barva peří je jiná. V období rozmnožování se samci liší od samic v jasných barvách. Většina kachen taje dvakrát ročně.

    Jeřáby jsou velké ptáky s dlouhýma nohama a s dlouhým hrdlem. Dvojice jeřábů přetrvávají po celý život.

    Polykat. Město vlaštovka - malý pták... Živí se létajícím hmyzem, který zachytí ve vzduchu. Páry přetrvávají po celý život.

    Labuť. Peří labutí je buď čistě bílé, šedé nebo černé barvy. Labutě se od hus odlišují delším krkem, což jim umožňuje prohledávat dno v hlubších vodách při hledání potravy, stejně jako jejich velikost, podle které jsou největšími vodními ptáky.

Pedagog: „To je pravda! Uvidíme další obálku. Kluci,

podrobně se podívejte na obrázek a přijďte s příběhem! “

(Děti se dívají na obraz A. Sovrasova "Věž dorazili" a

Řekni příběh)

Pedagog: „To je pravda! Odvedli jste skvělou práci, pojďme si trochu

pojďme si odpočinout. “

Tělesná výchova:

"Jaro, jaro je červené!"

Pojď jaro s radostí

S radostí, s radostí

S velkou milostí.

S vysokým lnem

S hlubokým kořenem

S hojnými bochníky. “

Pedagog: „Uvidíme, co nás čeká dál. Otevřeme další

obálka. Kluci, tohle je nepořádek. Zmatené věty. JSEM

přečtu vám věty a podle potřeby budete myslet a říkat

udělej větu správně. Poslouchat. Slunce se otepluje, protože se topí

rampouchy. Slunce je horké, protože pupeny na stromech bobtnají. Přišel

jaro, protože se medvěd probudil. Bylo to teplejší, protože dorazili

ptactvo. Slunce se otepluje tepleji, protože se sníh rozplynul. Sníh se roztavil, protože

že se objevily první květiny. “

Děti: „Rampouchy se tají, protože slunce se otepluje. Stromy bobtnají

ledviny, protože slunce peče. Medvěd se probudil, protože to přišlo

jaro. Ptáci přišli, protože to bylo teplejší. Sníh se roztavil, protože

slunce se otepluje teplejší. První květy se objevily, protože se sníh roztál. “

Pedagog: Podívejme se na další obálku! Kluci, v obálce je koule.

Pojďme si s tebou zahrát hru, já zavolám slovo a řekni mi to

ve smyslu opaku! Pojďme hrát?

Děti: "Ano!"

Edukátor: „Veselý, malý, starý, hubený, suchý, bílý, jdi

Plakat, odpočívat, vstávat, chytrý, ostrý, mlčet, vstávat, čistý,

běžet, němý, laskavý, dlouhý, rychlý, vzdálený. “

Děti: „Smutný, velký, mladý, mokrý, černý, stojan, smích,

pracovat, jít dolů, hloupý, němý, mluvit, sednout si, špinavý, stát,

ostrý, rozzlobený, krátký, pomalý, blízký! “

Pedagog: „To je pravda! Kluci, podívejte se na tyto ptáky a řekněte mi, které z nich

stěhovaví ptáci “.

Pedagog: "Proč si to myslíte?"

Děti: „Tito ptáci odlétají do zimy v teplých oblastech a na jaře se vracejí

zadní!"

Pedagog: „To je pravda! Kluci, vzpomeňme si, jaké úkoly jste

udělal jsi dnes? “

Děti: „Dnes jsme se podívali na zimující ptáky, sestavili příběh

obrázek ve zmatených větách obnovil pořádek.

Pedagog: "Výborně, zvládli jsme všechny úkoly!"

Shrnutí GCD pro děti starší skupiny „Migrující ptáci“


utvářet schopnost navazovat kauzální vztahy, rozšiřovat myšlenky o stěhovavých ptácích, upevňovat znalosti o podzimu, podzimních změnách v přírodě, cvičení technik skládání papírových figurek (origami). Rozvíjejte kognitivní činnost, logické myšlení, paměť, koherentní řeč, kreativní představivost, motoriku prstem. Kultivujte zájem o život ptáků, vytrvalost.
Materiál: obrázky, origami papír, fixy. Učitel čte báseň „Podzim“ od M. Ivensena
- O jakém ročním období mluví tato báseň?
- Asi na podzim.
- Proč si to myslíš?
Dětské odpovědi.
Hra „Ano a ne, neříkej!“
* Listy padají na podzim? (spadnout z).
* Sníží to na podzim?
* Visí rampouchy na podzim? (nezastavujte).
* Opalují se lidé na podzim u řeky? (nečerpat).
* Připravují se zvířata na podzim na podzim? (připravuje se).
* Odlétají ptáci na podzim do teplejších oblastí? (odletět)
- Co jiného se stane na podzim?
- Na podzim často prší, lidé berou deštníky.
- Na podzim se den zkracuje a noc je delší.
- Na podzim lidé sklízejí zeleninu a ovoce.
- Na podzim rostou houby v lese a sběratelé hub.
- Na podzim se pod kůrou stromů schovává hmyz.
- Na podzim fouká studený vítr.
- Chceš vědět, o čem dnes budeme mluvit?
- Ano.
- Hádejte hádanku: Vědí, jak létat, jejich peří a teplé peří. Kdo je to?
- Ptáci.
- Pojmenujte části těla ptáků (hlava, zobák, trup, nohy, křídla, ocas).
S čím je tělo ptáků pokryto? (peří)

Na co jsou peří? (aby ptáci nezmrzli a nepoškodili jejich těla)
- K čemu je ocas? (pomáhá udržet rovnováhu, zapnout let)
- Všichni ptáci mají stejnou strukturu, všichni mají hlavu, zobák, peří, křídla, ocas, ale proč je lidé nazývají jinak?
Dětské odpovědi.
- Ptáci jsou jiní vzhled, peří, velikost.
- Jak se jmenují ptáci létající do teplých oblastí? (let)
Učitel ukazuje obrázky a rozhovory o ptácích.
* Polykat - menší než vrabec, barva peří je tmavá, prsa je bílá, křídla jsou široká, ocas je vidlice. Vlaštovky chytají komáry, midges a další hmyz.
* Špaček je velký, krásný pták s lesklým černým peřím. Zobák je rovný, dlouhý a pomáhá extrahovat červy ze země.
* Věž je středně velký pták, černé barvy s fialovým nádechem. Ničí škodlivý hmyz.
* Jeřáb - velký pták se stříbřitě šedým peřím. Křídla jsou velká a silná. Jeřáb musí žít v bažině dlouhými tenkými nohama, dlouhým zobákem a krkem. Když se noci prodlouží a zchladnou, jeřáby se shromáždí v hejnech a připraví se k letu do teplejších oblastí.
* Labuť je krásný, půvabný a hrdý pták. Peří je oslnivé bílé. Zobák je červený, na nohou jsou membrány, které usnadňují plavání. Labutě se živí listy, stonky rostlin, trávou a malými vodními zvířaty. Když jsou nádrže pokryty ledem, labutě létají na jih.
* Divoká kachna je středně velké, šedohnědé barvy. Barva draka je jasná a elegantní. Žije na jezerech a řekách. Živí se jí okřehek, brouci, červi, larvy. Kachny jsou poslední, které odletěly, když řeky a jezera zamrzly.
Hra "Dokončit větu"
- Kachna je šedá a labuť ...
- Jeřáb je velký a vlaštovka ...
- Labuť je bílá a špaček ...
- Věž je stěhovavý pták a vrána ...
Fyzická minuta "Vlaštovky létaly ..."
- Kluci, víte, proč ptáci létají do teplých zemí? (přichází nachlazení, je těžké najít jídlo, v zimě není hmyz)
Jak si myslíte, že ptáci najdou cestu na jih a zpět?
Dětské předpoklady.
- Někteří ptáci odlétají v noci, jiní během dne. Před letem na jih provedou zkušební lety, hodně jedí, hromadí tuk - během letu nemají kam jíst. Ptáci jsou vedeni hvězdami, a pokud je obloha pokryta mraky a nejsou vidět žádné hvězdy, pak jsou vedeni magnetickými vibracemi Země.
- Kluci, proč si myslíte, že lidé říkají:
* Každý pták je hrdý na své peří.
* Každý pták má své vlastní zvyky.
* Jeřáb letí vysoko, ale nelétá z řeky.
Děti se vyjadřují.
Hra "Čtvrtý extra"
* jeřáb, věž, kuře, polykat.
* medvěd, liška, labuť, zajíc.
* kachna, špaček, vrána, labuť.
* holubice, vrabec, polykat, sýkorka.
- Ptáci letěli do teplých zemí, ale abychom nebyli smutní, udělejme to z papíru krásné ptáky... Nejprve si ale připravme prsty.
Prst hra "Bird"
1. Umístěte čtvereček před sebe do rohu. Sklopte jej napůl a zvedněte spodní roh.



2. Ukázalo se trojúhelník, „šátek“, ohněte jej na polovinu.


3. Rozbalte spodní roh (první vrstva "vyztužení") tak, aby mírně přesahoval spodní stranu.


4. Přeložte díl na polovinu.


5. Ohněte rohy (křídla) různými směry.


6. Nakreslete oko a zobák.






- Chlapi, líbilo se vám naše lekce? Co si pamatujete nejvíce? Co řeknete svým rodičům, když se vrátíte domů?