Technologie mimoškolní činnosti. II. Cestování "Magic Tangle"


Cíle akce:

a) školení - opakování, shrnutí a upevnění teoretických a praktických znalostí a dovedností studentů na téma „Základy pletení“;
b) rozvíjení - rozvíjet kreativní myšlení, erudici, ústní projev, vynalézavost, druhotně vzájemnou pomoc;
c) vzdělávací - rozvíjet pocit vzájemné pomoci, tvořit zájem o předmět.

Vybavení: názvy stanic (na palubě), názvy týmů (na stolech), žetony, karty úkolů, obálky s krycími vzory, příslušenství.

Průběh události

I. Organizační moment lekce.

Oznámení tématu, účelu a průběhu akce.

Dnes budeme opakovat a shrnout vše, o čem jsme hovořili ve třídě v části „Základy pletení“, a proto se vydáme na „cestu zemí poznání“.

Dva týmy budou cestovat: "Owlets" a "Domovyata" (rozdělit třídu na dva týmy); zvolte kapitány týmu.

II. Cestování "Magic Tangle".

Tak! Začneme svou cestu. Ale pro koho půjdeme na tuto cestu, zkuste hádat. Jak mám poslouchat hádanku, co mám v „krabici zázraků“?

"Malý, kulatý, ale nemůžete ho chytit za ocas?"
Nebo
"Na jednom místě, dvě stě metrů."

To je pravda - spleť! Jak se jmenuje náš výlet? - "Magic Tangle".

Zavolejme naší fantazii, abychom pomohli a vydali se po neznámých cestách, skrytých cestách za naším cestovatelem v kouli ...

Náš míč se valil a my ho budeme následovat. Míč se valil a válcoval ke stanici Tvorcheskaya.

1. Stanice „Kreativní“.

Učitel (vedoucí). Dostali jste kreativní domácí úkol: napsat příběh o přírodním vláknu (Historie získávání, kde se používá, jak je přijímán), dokončete kresby a začněte hádankou - soupeři musí hádat, o kterém vláknu se mluví, pak příběh.

Musíte také odrážet svůj příběh, najít přísloví a přísloví o tomto vláknu. Měli byste to udělat za 5 minut. každý tým.

Takže slova týmu „Domovyata“.

(Učitel v případě potřeby doplní příběh a přečte přísloví.)

Slovo týmu "Owlets".

Žetony se udělují !!!

Učitel.Celkové výsledky týmů označím na tabuli pro každou soutěž a individuálně pro každou pro správnou a úplnou odpověď - token osobně v jeho prasátko. Na konci cesty se rozhodnete, kdo se aktivně zúčastnil, a přispěje k vítězství svého týmu v počtu získaných žetonů.

2. Stanice "Hádej - ka". Náš míč se valil na stanice "Hádej - ka".

Řekněme - pak jste všichni upravení, dobře, ale uvidíme, co podnikáte. Podívejme se, kdo důkladně projde všechny testy: moudrý "Owlets" nebo chytrý "Domovyata". Vaším úkolem je poskytnout co nejvíce správných odpovědí na otázky.

Položím otázky postupně, nejprve jednomu a poté druhému týmu.

Začněme „Sovy“.

1) Jaký je hlavní pletací nástroj ... Jaké jsou pletací jehlice?

(Odpověď. Pletací jehlice se liší materiálem, ze kterého jsou vyrobeny: kov, dřevo, plast, kost. Pět pletacích jehel - ostrých na obou koncích - funkční; dvě pletací jehlice spojené pomocí rybářské šňůry - kruhové pletací jehlice; pletací jehlice až 40 cm dlouhé - jeden ostrý konec, další s omezením: prsten, míč atd.)

2) Jak si vybrat příze pro pletení?

(Odpověď. Jehly se dělí podle čísel od 1 do 8. Jehly by měly odpovídat tloušťce příze. Například: propíchněte tlustý papír pletací jehlou a potom se pokuste protáhnout připravenou přízi otvorem; pokud prochází otvorem, odpovídá velikost pletacích jehel a tloušťka příze. “ )

Pojmenujte legendu (zobrazení karty).

4) Určete název páření podle popisu.

a) 1. řádek: přední, obruba, přední, obruba.
2. řádek: podle obrázku.
3. řádek: přední, obruba, přední, obruba.
4. řádek: podle obrázku.
(Odpověď - 1x1 guma)

b) 1. řádek: všechny smyčky jsou obličejové.
2. řádek: všechny smyčky smyčky.
3. řádek: všechny smyčky jsou obličejové.
4. řádek: všechny smyčky smyčky.
(Odpověď je punčochový.)

Pro správné odpovědi - žetony!

5) Přečtěte si navrhovaný vzor nahlas, uveďte směr pletení a počet řad.

(Odpověď je 21p.)

Kolik stehů potřebujete pro počáteční řadu?

(Odpověď je 18p.)

Úkol musí být dokončen do 5 minut: vyplňte navrhovaný křížovka pro každý tým<Dodatek 1>.

1. Jak se nazývají pletené předměty? (Pleteno.)
2. Zařízení pro převíjení vláken do koule. (Winder.)
3. Jaký je jiný název pro pletací nitě? (Příze.)
4. Nejjednodušší typ pletení, u kterého je přední i zadní strana stejná. (Šátek.)
5. Vnější obal zvířat používaných k získání nití. (Vlna.)

1. Jaký je název záznamu pletacího vzoru znázorněného běžnými symboly? (Systém.)
2. Jak se jmenuje vlákno přicházející z míče? (Pracovní.)
3. Jaké jsou nejvzdálenější smyčky na začátku a na konci každé řady? (Okraje.)
4. Zařízení, které poskytuje vlákno pro výrobu příze. (Bavlna.)
5. Nejjednodušší typ pletení, u kterého přední strana vypadá jako „copánky“, a špatná strana vypadá jako „uzly“. (Punčochové zboží.)

Přidělení kapitánům (na šachovnici): rozmotat míč, počínaje středem míče, a psát na šachu zapomenutá slova zapletená do míče a pomocí těchto slov vytvořit přísloví a přísloví (tým může přidávat přísloví)

Slova:
Zahálka; Šití.
Přísloví: „Nezvykněte si na nečinnost, učte se vyšívání.“

Slova:
Trpělivost; Dovednost.
Přísloví: „Existuje trpělivost, bude a dovednost.“

5. Zatímco se kapitáni pokouší rozmotat míč, oba týmy jdou stanice "Třídění".

Pletací vzory musíte seřadit podle jejich názvů (připojte značku ke jménu pletení) a pokud název neexistuje, zadejte název pletení do prázdné značky.

(Distribuujte jednu obálku se stejným počtem vazeb a značek do obou týmů).

6. Nakonec se spleť rozmotá a vložíme ji do „krabice zázraků“ a zavřeme ji. Cesta magické koule skončila tam.

III. Shrnutí: výsledky týmu.

1. Umožnit studentům vzájemně se hodnotit podle získaných žetonů a jejich přínosu k vítězství týmu (známka)<Dodatek 2>

2. Udělit medaile nejaktivnějším účastníkům (vydělat medaile: „moudré sovy“, „chytré ženy v domácnosti“).

Bibliografie.

  1. Pletací abeceda. - Ed. 5. / comp. M.V. Maximova. - M.: Legprombytizdat., 1992. - 240p.
  2. Technologie. Stupeň 8 (dívky). Plány lekce pro učebnici „Technologická známka 8“ V.D. Symonenko. Část II. / Comp. N.B. Golondareva - Volgograd: Učitel - AST, 2003. Pp. 32-57.

POZVÁNKA K TABULCE

(mládenec ve stupních 5-6)

Dekorace: kávové a stolní soupravy, lžíce, vidleki, nože, brýle, malé lžíce, ubrousky, ubrus, vázy s květinami; výstava knih o vaření, servírování, dobrých mravech atd.

Shromáždění postupuje

... Úvod do tématu.

Vedoucí. Ahoj milí hosté! Pamatuješ si, jak?mluvíte o rituálech v Antoine de Saint-Exupery?

"- Lepší vždy přijde ve stejnou hodinu, - zeptal se Fox ... -Rituály musí být dodržovány.

    Co jsou obřady? - zeptal se malého prince.

    To je něco dávno zapomenutého, - vysvětlil Fox.

    Něco, co jednoho dne není jako všechno
    ostatní ... "

Vedoucí. Jaké dny nejsou jako ostatní?(Jména, narozeniny, Nový rok atd.)

Vedoucí. Jak radostné je v těchto dnech navštívit ty dobrépřátelé a jak je příjemné vidět blízké doma. Hostpohostinnost - schopnost přimět hosty, aby se cítili vítáni. Proto při pozvání hostů musíte určitě přemýšlet o celé dovolené a je dobré, pokud váš program okamžitě vyvolá úsměv hostů.

A dnes mě navštěvujete a usnadňujete komunikaci,pojďme se rozdělit do dvou týmů a dát jim jména. Mimochodemtee, doma na dovolené, můžete se také připojit k týmům.

Účastníci setkání přijdou se jmény týmů. Například, "Malinka", „Broskev“, „Cookies“ atd.

P. Zahřívání.

Úkol1. Za 5 minut pošlete pozvánku na rodinnou oslavu (narozeniny, výročí atd.).

Posuzuje se správnost vypracování pozvánky, dodržování norem etikety a její originalita.

Úkol 2. Odpovězte na otázky týkající se pravidel etikety. Liškabody s otázkami jsou v krabici zpod "kindersurpr"za". Účastníci hry střídají otázky a potéodpověď soudů.

Ukázkové otázky:

  • Jak dlouho čekají pozdní hosté?(15 minut, pak hostitelka pozve hosty ke stolu.)

    Co to znamená být pozorný hosteska?(To znamená vi umístěte hosty najednou a každý zvlášť, najděte si čas mluvit s každým alespoň trochu, a pro ty, kteří jsou poprvé v domě věnovat více pozornosti.)

    Mohu přijít na návštěvu dříve, než je stanovený čas?
    (Ne. Musíte přijít buď včas, nebo o 5-10 minut později.)

    Je možné šeptat u společného stolu?(Ne.)

III. Hra "Přečtěte si přísloví".

Vedoucí. Připravujeme se na přivítání hostů a třídění jídelnáhodně rozbil talíře, na nichž byla napsána slova apřísloví.

Týmy dostávají sady činelních částí (střepů), kteréje třeba obnovit. Sada může obsahovat části z obounavijáky a od dvou nebo tří.

Navrhovaná přísloví:

  • Buďte doma, ale nezapomeňte, že jste na návštěvě.

    Setkávají se s hostem oblečením a vidí ho v mysli.

    Dobrý host je vždy včas.

    V tomto domě a vodě, ten med.

    Pro dobrého hosta je brána dokořán.

    Dovolená přijde, přinese hosty.

    Vážení hosté, nemůžete vás vzít ven, stůl nemůžete vyjmout?

    Náhradní host nejde bez lžíce.

IV . Soutěž "Přeložte ubrousek".

Vedoucí. Jak může hostitelka překvapit hosty? No, samozřejměstejný, krásně servírovaný stůl!

V různé časy byly různé představy o estetice podávaného stolu. To je to, jak Pliny zacházel s hostyjunior (60s AD): “... od lavičky, jako by pod váhou vozíkuležící, voda protéká trubkami do kamenné mísy; mísa je zasazena doelegantní mramorová stolní deska; voda regulovaná skrytým mechanismemmáma, vyplňuje ji, nikdy přetéká. Jídla z kushpodél jeho okrajů jsou umístěny těžké niyy; světlo se vznáší na hračcemalé lodě a ptáci “.

Kdybychom počali napodobovat Římany, museli to hostéseděl v koupelně. Stále to děláme jednodušší: služby,aranžujeme vázy, příbory. A tady jsmemůžeme ukázat fantazii, takže je to ve skládacích ubrouscích.

Úkol.Každý tým by měl odevzdat 2-3 varianty svahunafouklé ubrousky.

PROTI . Hra „Kuchyně beztajemství ".

Vedoucí. Jak pozvat hosty, jak krásně postavit stůl,víš a umíš? Slyšeli jste o tajemství vaření?Úkol. Hádejte, o jakých pokrmech mluvíte.Týmy dostávají „příběhy se odznaky“ o kulinářských tajemství.

    Nalijte zemi ... do cezve, přidejte cukr podle chutia trochu soli, přidejte vodu a za mírného míchání nasaďteoheň. Jakmile hlava pěny stoupne, odstraňte průchod z ohně,nalijte do půl lžičky ledové studené vařené vody, aby
    usadil se rychleji..., a sloužit ke stolu.(Káva.)

    Pánev by měla být nízká, široká, aby ...nebylo přeplněné. Voda by měla naplnit tři nebo dvě čtvrtiny.třetiny. Slaná voda ihned po varu. Vaření trvá 8-12minut. ... vařené, ale jídlo ještě není připraveno. Musí být opatrní
    vyjměte štěrbinovou lžící a vložte do hrnce. Dobrý kulinářský závazekujistěte se, že ... vodu vyhodili, vypustili, a dokonce i mírněvyschne je. A teprve potom ... jsou položeny na desky, polyjsou zakysanou smetanou, medem nebo sirupem.(Vareniki.)

Vi. Vernisáž suvenýrů.

Vedoucí. Ano, kulinářská mistrovská díla nelze uložit do muzeeah. Hosty je jedí rychleji, čím krásnější jsou.

Svátek však není jen o stole a jídle. Je to velmi dobré, pokud jstepřipravte ceny, ručně vyráběné suvenýry na dovolenou. Mohou být použity nejen jako suvenýry, ale také místo komických karet umístěných vedle zařízení. Všichni sje zřejmé, že se tu všichni očekávali.

Jaké suvenýry jste si připravili?(Dívky ukazují své řemesla.)

Vii . Pití čaje "Červená chata s koláče".

Vedoucí. No, dobře, teď jsem si jistý, že to zvládneš

pět hostů podle všech pravidel a váš domov bude pohostinný.

Ale prkno říká: „Chata není v rozích červená,koláče ". Žádám všechny ke stolu!

VIII ... Závěr.

Vedoucí. Přátelé, doufám, že máte touhu,přijít domů, zkuste se v roli pohostinných hostitelů. Z celého mého srdce vám přeji úspěch, abyste vždy vy i vaši blízcíbylo to doma útulné.

Městská vzdělávací instituce

"Kolominogrivská střední škola"

Chainsky okres Tomsk

Mimoškolní činnost technologií

Cestovní hra: "Labyrint Labor Victories!"

Hra pro studenty ve stupních 5-6

připravený:

učitel technologie

Danchenko Lyudmila Viktorovna

Kolominskie Mane 2014

Hra - cestování: "Labyrint pracovních vítězství!"

Cíle akce:

    rozvíjet zájem o studovaný předmět;

    zobecnit znalosti o technologii (zařízení nástrojů, technologie výrobních produktů);

    rozvíjet porozumění, že znalosti získané ve třídě přispívají k získání důležitých životních dovedností a schopností;

    rozšířit, systematizovat znalosti studentů o profesích;

    vzbudit zájem o pracovní profese, práci.

Účastníci: dva týmy (každý po 4 osobách) z 5. a 6. stupně.

Výcvik:

    Nastavte datum pro hru.

    Zadání úkolu: sestavit týmy do tříd (přijít se jménem, \u200b\u200bheslem, pozdravy porotě a soupeřům, logo týmu, zastupovat zájmy a koníčky členů týmu, připravit podpůrné skupiny)

    Určete složení poroty.

    Připravte materiál na soutěže: bochníky, sýry, klobásy, byliny, rajčata, okurky, nože, krájecí desky, ozdobné lišty, nábytkové háčky, šrouby, šroubováky, mrkev, brambory.

    Počítač, projektor.

    Diplomy, ceny.

Technická podpora:

    multimediální instalace v montážní hale nebo technologické místnosti.

Materiálová podpora:

    scénář mimoškolní události založené na technologii: „Labyrint Labor Victories!“ pro studenty 5, 6 tříd s využitím ICT (prostředí Microsoft Office Word);

    (Microsoft Office Power Point).

    nástroje a materiály pro soutěže.

Software:

    Microsoft Power Point,

    Microsoft Word.

Technické informace při práci se snímky:

    Kliknutím na tlačítkoENTER - "Petya - kohoutek se blíží";

    Podržení myši nad slepým koncem "Známost" - klik - snímek číslo 3;

    Podržení myši nad tlačítkem „Vrátit“ - kliknout - snímek číslo 2;

    Kliknutím na tlačítkoENTER - "Petya - kohoutek se blíží";

    Umístěním myši na slepou uličku "Pravidla etikety" - klik - snímek # 4 atd .;

Průběh akce.

Já... Úvodní slovo učitele.

Vedoucí : Dobrý večer, milí přátelé! Dnes posíláme ohnivé pozdravy všem, kteří k nám přišli. Upřímně vám přejeme zdraví 100 let! Často nevidíte tolik šťastných tváří současně. A jsou skutečně nejšťastnější, protože měli skvělou šanci projít Labyrint Labor Victories. Můžete být také obviněni z optimismu a dobré nálady na dlouhou dobu!

Je to skvělé: být schopen!
Zasejte chléb a zpívejte píseň.
Házení sena, sekání dřeva,
Čistě plevelujte postel.
Je skvělé plánovat!
Udělejte si stůl nebo postel
Kovací ocel, ostření detailů.

Cínová nádrž, pohon tramvaje.
Chcete-li postavit dům za úsvitu,
Učit ostatní dovednosti.
Milovat zahradu, péct chléb,
Chraňte matky před problémy.
Buďte laskaví, mít přátele.
Je skvělé být schopen!

Vedoucí : Říká se, že každý člověk má svou „nejlepší hodinu“. Nejúžasnější okamžik v životě, kdy mu osud řekne: „Ukažte, co dokážete!“

Bylo by mnohem více lidí, kteří jsou opravdu šťastní, za prvé, všichni jsme věřili, že „nejlepší hodina“ skutečně existuje, a za druhé, byli bychom připraveni tuto šanci využít! A tato „nejlepší hodina“ pro naše účastníky bude účast ve hře „Labyrint pracovních vítězství!“
Souhlaste, milí přátelé, je nudné bez lidí, kteří do života vnesou jiskru kreativity. Takže setkejte se s týmy 5., 6. stupně. Zde jsou!

A jejich výkon bude posuzován kompetentní porotou. Prezentace poroty.

Vedoucí vysvětluje účastníkům hry základní pravidla a podmínky: každý tým musí projít bludištěm, jehož mapa je na počítači.

Vedoucí : Půjdete na návštěvu Wise Aunt Owl. Petya - Cockerel vás provede labyrintem. (Snímek 2)

V bludišti je jedenáct slepých uliček:

      Slepá ulička "seznámení"

      Slepá ulička "Pravidla etikety"

      Dead Experti na jídlo

      Slepá ulička "balónky"

      Dead end "Riddles"

      Slepá ulička "Anagram"

      Slepá ulička "Svět profesí"

      Slepá ulička "Kulinářské"

      Slepá ulička "Carpenter"

      Fanoušci slepé uličky

      Dead end "Hraní s publikem"

Vedoucí : Týmy se musí důstojně dostat z každé slepé uličky. A za tímto účelem musíte úkol správně dokončit. Za každou správnou odpověď obdrží tým 1 bod. Vítězem hry bude tým, který při odchodu z bludiště získá nejvíce bodů.

A tak začneme hru!

II. Týmový výlet k návštěvě Wise Aunt Owl.

        Slepá ulička "seznámení"(Snímek 3)

    Týmové pozdravy.

    Motto týmu.

    Zdravím soupeře.

    Zdraví porota.

        Slepá ulička "Pravidla etikety" (Snímek 4)

Vedoucí:

- Otázka 1. Proč si muži při vstupu do areálu sundávají klobouky? (Chcete-li prokázat respekt k tomuto domu.)

- Otázka 2. Důležitá kvalita kultivovaná osoba (začíná písmenem B). (Zdvořilost.)

- Otázka 3: "Aby byla jízda zábavná, dostanete se do autobusu na zmrzlinu?" (Ne. Můžete si zašpinit ostatní cestující.)

Otázka 4: „Když jste snědli cukroví na ulici, pečlivě je sbalíte do malého míče a tak, aby nelže pod nohama, hodte je na trávník?“ (V nejbližším koši nebo v tašce.)

Vedoucí : - Výborně! Doufám, že si budete pamatovat a dodržovat tato pravidla.

3. "Znalci jídla" slepá ulička (Snímek 5)

Vedoucí se postupně ptá každého týmu:

Dotazy:

    Kde byl čaj poprvé přinesen do Ruska? ( Z Číny)

    Na co byly talíře ve starém Rusku? ( Ne na jídlo, kostky na ně byly hodeny)

    Kde byla vynalezena polévka, mleté \u200b\u200bmaso, bramborová kaše, rohlíky? ( Ve Francii)

    Kdo vynalezl krytý sendvič? ( Angličan Sir Sandwich. Nemohl se odtrhnout od své oblíbené zábavy ani na večeři, takže přišel, aby si neznečistil ruce, spojil dva plátky chleba, opláchl. Takový sendvič byl nazýván svým jménem - sendvič (sendvič)

    Název které zeleniny se shoduje se jménem slavného ruského spisovatele a básníka 20. století? ( Pastinák)

    Z jakého jazyka je zapůjčeno slovo „kuchyně“? ( z němčiny. V ruštině nebylo slovo „kuchyně“ zmíněno až na konci 17. století, protože zde nebyla žádná speciální místnost na vaření - na to se použil ruský sporák, který současně vyhříval dům)

    Kdo přinesl do Evropy na konci 16. století nádherná jádra kukuřice? ( Columbus)

    Kdysi v Rusku bylo toto jídlo slavnostní, při uzavírání mírových smluv musely obě strany toto jídlo uvařit. Co je přísloví spojené s tímto zvykem? („Nemůžete s ním vařit kaši“)

    Po čtyři tisíce let se mrkev používá jako jídlo. A od jakého století jej začali pěstovat na území naší země? ( C XI století)

    Jak se jmenovalo dušené maso v ruské kuchyni? (Mosaz)

    Jak se jmenuje příběh, ve kterém autor mluví o chlapci, který nedokázal vařit ovesnou kaši ? ("Mishkina's kaše" NN Nosov)

    Jaký byl oběd kočky Fox Alice Basilio Cat ve slavné hospodě? ( Tři kůrky chleba a nádherně smažené jehněčí, gosling, pár holubů na rožni, játra, šest nejsmutnějších křižáků a malé ryby na svačinu. „Zlatý klíč nebo dobrodružství Buratina“ A. Tolstoy)

    Kdo poprvé poslal hlízy brambor do Ruska? ( Peter I. v roce 1697)

4. slepá ulička „balónky“ (Snímek 6)

Vedoucí : Pomozte zajíčkovi vytvořit podmínky strojových švů z jednotlivých písmen a slabik nakreslených na koulích.

5. Dead-end "Riddles" (Snímek 7)

Vedoucí : Poslouchejte mé hádanky, budete je schopni vyřešit.

***

Celý den zazvonil v lese

Hustá, bělavá od mrazu,

A v noci jít nahoru k ohni,

Usnul s nosem pohřbeným v kládě.

(sekera)

Má zášť vůči všem:

Javor, borovice, kaštan.

I dub se jí bojí,

I když je obr.

(viděl)

***

Putoval k okraji plátna

A odešel bez ocasu.

(jehla)

Dvě štíhlé sestry

V rukou řemeslníka

Celý den hráli se smyčkami ...

A tady to je - šátek pro Petenku!

(pletací jehlice)

***

Nástroj kousne

Jak se tomu říká?

(štípačky)

Ten tlustý porazí tenký,

Slim něco nehty.

(kladivo a hřebík)

***

Podél dřevěné řeky

Je spuštěna nová loď

Kroutí do prstenů

Je to borovicový kouř.

(letadlo)

V mýtině vlněné

Tanec s úzkými nohama.

Zezadu z ocelové boty

Steh se plazí ven.

(šicí stroj)

6. slepá ulička "Anagram" (Skluzavka 8)

Vedoucí : Vytvořte slova změnou uspořádání určitá charakteristika písmena v nich obsažená.

1) AZOGOTKVA (prázdný)

2) IEEELDZI (produkt)

3) ONBLSHA (šablona)

4) IPLA (pila)

5) URABONK (letadlo)

6) HAMMER (kladivo)

7) DĚTI (náprstek)

8) TISK (nůžky)

9) NOLOKVO (vlákno)

10) UFNRTIROUA (příslušenství)

11) YVATKCHA (zastrčit)

12) XALKDA (přeloženo)

    Slepá ulička "Svět profesí"(Snímek 9)

Vedoucí: Odpovídají popisu profesí:

1) Cukrář

2) Cutter

3) Vyšívačka

4) Navrhovatel

5) Tesař

6) Zámečník

CONV. označení

Odpovědi: 2-A; 1-B; 3-B; 4-D; 5 D; 6-E.

8. Kulinářská slepá ulička (Snímek 10)

Vedoucí: Po určitou dobu musí 2 účastníci připravit sendviče (sada produktů je stejná)

9. slepý konec „Carpenter“ (Snímek 11)

Vedoucí: V určité době musí 2 háčky na desce upevnit nábytkový háček.

10. Fanoušci slepé uličky (Snímek 12)

Vedoucí: Posuzuje se bezpečnost, rychlost a kvalita práce.

Oloupané brambory, mrkev;

Brambory nakrájejte na plátky, proužky

11. "Hraní s publikem" (Snímek 13)

Vedoucí: Hádanky.

1: Jsem stará ucho
Skákám na plátně
A dlouhá nit z ucha,
Táhnu jako pavučina. (Jehla)

2: Začala pracovat
zařval a zpíval.
Jedli, jedli, dub, dub,
zlomil zub, zub. (Viděl)

3: Sám hubený - hlava s pudlem.
Šel jsem do práce - všichni slyšeli. (Kladivo)

4: Porazili Yermilku na zadní straně hlavy,
neplaká, jen skrývá nos. (Nehet)

5: Zahradník
s dlouhým nosem žije.
Kde to bude houpat nosem
tam bude voda teče. (Kropící konev)

6: Zuby mají
a oni nevědí, zub. (Hrábě)

7: Strýček Nikon
Celé holohlavé místo je postaveno. (Náprstek)

8: jsem malý
Tenké a ostré.
Hledám cestu svým nosem,
Táhnu ocas za mě. (Jehla a nit)

9: Chodím vedle školníka
Hrabající sníh všude kolem
A já jim pomáhám
Udělejte si horu, postavte dům. (Lopata)

10: Jsme stojan pro pily,
Jsme místo pro kočáře.
Ale zkus to, řekni
Máme jiný důraz -
Budete s námi opatrnější:
Nosili jsme rohy. (Kozy)

11: Zdobím dům,
Sbírám také prach.
A lidé mě šlapou nohama
A pak je porazili batogy. (Koberec)

12: Má celou svou duši dokořán,
A i když existují knoflíky - ne košile,
Ne Turecko, ale nafoukne se
A ne pták, ale zaplavený. (Harmonický)

13: Mám rok
Ježek žije v místnosti.
Pokud je podlaha pokryta voskem
Bude to třením svítit. (Podlahová leštička)

14: Má gumový kufr,
S plátěným žaludkem.
Jak bude jeho motor bzučet
Spolkne prach i nečistoty. (Vysavač)

III ... Shrnutí. Odměna. (Snímek 14)

Vedoucí:

Testovali jsme vás na slávu.

A vítězové si zaslouží chválu.

A jsme rádi, že zde můžeme týmům udělit ocenění.

Slovo poroty. Předávání cen.

Vedoucí: (Snímek 15)

Děkuji vám všem za pozornost

Pro nadšení a sonorní smích,

Pro oheň soutěže

Zajištění úspěchu.

Nastal okamžik sbohem

Naše vystoupení bude stručné:

Říkáme vám: "Sbohem -

Až do nového šťastného setkání! “

Literatura.

    Arefiev I.P. - Zábavné technologické lekce pro dívky. Stupeň 5: Průvodce pro učitele. - M.: School press, 2005. - 80., Ill. - („Škola a výroba. Knihovna deníku“; číslo 22).

    Arefiev I.P. - Zábavné technologické lekce pro dívky. Stupeň 6: Průvodce pro učitele. - Moskva: Shkolnaya pressa, 2005. - 48p., Ill. - („Škola a výroba. Knihovna deníků“; číslo 23).

    Arefiev I.P. - Zábavné technologické lekce pro dívky. Stupeň 7: Průvodce pro učitele. - M.: Shkolnaya pressa, 2005. - 64p., Ill. - („Škola a výroba. Knihovna deníků“; číslo 24).

    E.N. Perova - Lekce na kurzu "Technologie": 5-9 ročníku (dívky). M.: - 5 pro znalosti, 2006 - 208s.

METODOLOGICKÝ ROZVOJ

Mimoškolní činnost v oblasti technologie

SOUTĚŽ „A NU-KA, DÍVKY!“

Vyvinula Kozlova Galina Vasilievna

učitel technologie

MBOU "Gymnasium 26"

G. Miass

Cíle:

    Posílit a prohloubit znalosti studentů o technologii

    Rozvíjet smysl pro chuť, humor, zdravé soupeření u žáků, zdůraznit hlavní věc, činit nezávislá rozhodnutí.

    Zlepšit estetické vzdělávání žáků. Tvořivost formy.

    Podporovat diverzifikovaný rozvoj studentů.

Forma provádění: Mimoškolní činnost v oblasti technologie.

Čas: 40 minut.

Místo konání: technologická místnost

Přípravné práce:

1. Dekorace kabinetu.

2. Připravte účastníky místa.

3. Vyberte si 3 týmy po 5 studentech, které se chcete zúčastnit hry.

4. Vydávání domácích úkolů týmům.

5. Vyberte porotu.

6. Nakreslete listy poroty.

7. Připravte certifikáty na první, druhé a třetí místo.

Vybavení akce:

1. Připravte otázky pro každý tým.

2. Papír, nůžky, nitě.

Průběh události:

    Názvy týmů.

    Soutěže:

    1 soutěž "Blitz Tournament"

    2 Soutěž „Přidat slovo“.

    7 Soutěž pro fanoušky

    8 Soutěž "Vlákno"

    9 soutěž "Riddles"

    10 soutěž "Bartender"

    Shrnutí. Odměna.

Pozdrav

Zdravím všechny a upřímně si přeji

Vítězství v bitvě, kterou nyní začínáme!

Nechť je všechno jako v ruské pohádce

Může dobro zvítězit ještě dnes!

Zdravím účastníky

Pro vás účastníky, drahá

Přejeme z celého srdce

Takže vaše výsledky

Byli dobří.

Aby dnes neznali únavu

A přinesli všem radost!

Přeji fanouškům

Fanoušci, varujte

Že setkání bude horké

A proto vám přejeme

Onemocníte bez přivolání lékaře!

Pozdrav poroty

Porota! Přejeme vám zdraví

Štěstí, radost, dobrota!

A žádáme o milost

Pro naše členy.

Reprezentace příkazů.

Tým 6 "a" třída _________________

Tým 6 "b" třída __________________

Team 6 "in" třída ___________________

1 soutěž "Blitz Tournament"

Otázky pro 1 tým

    Seznam jídel a nápojů (menu)

    O jakém produktu se říká, že se „narodil ve vodě, ale bojí se vody? (sůl)

    Listová zelenina nebo studená mísa (salát)

    Který produkt často selže při prvním pokusu? (lívanec)

    Stopový prvek, který se přidává do stolní soli (jod).

    Velbloudí mléčný výrobek (shubat).

Otázky pro tým 2

    Kandované ovocné řezy (kandované ovoce).

    Částice kapaliny (kapka).

    Umění vaření (vaření).

    Rostlina melounu, bobule (meloun).

    Horká zelenina (paprika).

    "Oděvy" z vařených brambor (jednotné).

Otázky pro tým 3

    Nejstarší zelenina, kořenová zelenina (ředkvičky).

    Produkt vyrobený z klisny z mléka (koumiss).

    Vlasti brambor (Peru).

    Vlasti okurek (Indie)

    Strukoviny (fazole, hrách).

    Výrobek na vaření kotletů (mleté \u200b\u200bmaso).

2 Soutěž „Přidat slovo“.

1. A za nimi talíře, talíře - Tink-la-la! Tink-la-la! Spěchají po ulici. Na ... - dzin! - narazit a: - dzin! - havárie.

2. Žena by vařila zelnou polévku, ano ... jdi se podívat.

3. A za ní vidličky, sklenice a lahve, šálky, ano ... cval po cestě.

4. A běh, strumming, klepání ... - Kam jdeš? kde? kde?

5. Jízdy ... na polích a koryty na loukách.

6. Ano, - řekla měď ... - Podívej se na nás: jsme rozbití, zbití, jsme rozcuchaní slopy.

7. Hej, hloupě ... proč skočíš jako veverky?

8. Takže ... běh po kávové konvici, chvění, chvění, chrastění ...

9. A na bílé stoličce a na vyšívané ubrousku ... stojí, jako by hořelo teplo.

10. A spěchal po ulici ... - Hej, vydrž, vydrž, vydrž!

11. A za ní ... po cestě skočily sklenice a lahve, šálky a lžíce.

12. A za nimi koláč: - No, sněz mě, příteli! A za nimi ... vyskočil jsem přímo do úst!

13. Chci se opít ... Běhám do samovaru.

14. A hmyz, tři šálky, každý s ... a preclík. Dnes je Fly-Tsokotukha narozeninovou dívkou.

15. Krása motýlů, jíst ... nebo se vám nelíbí naše pochoutka?

16. Medvěd šel, byl unavený a řekl: "Sedím na pařezu, sníst ..."

17. Stará žena to udělala právě ona: třela si to, seškrábala dvě hrsti ... hnětla těsto, udělala buchtu.

18. Aibolit běží k hrochům a bije je na bříško, dává každému pořádek ... a dává je do teploměrů.

19. Šije vše na světě, co nešije.

20. Chůze trochu horká a list bude hladký. Dokážu opravit nedokonalosti a namířit šipky na kalhoty.

3 Soutěž „Pokračujte v přísloví“

Přísloví a přísloví k nám přicházeli od pradávna. Jsou krátké, jednoduché, ale významově bohaté.

1. Není divu, že říkají: „Bez rohů není dům postaven, bez přísloví nelze říci řeč“

2. Dlouhé vlákno ... (líná švadlena)

3. Vždy líný ... (dovolená)

4. Není to místo, které maluje člověka, ale ... (osoba je místem)

5. S takovou kaší člověka ... (nemůžete vařit)

6. Setkají se podle oblečení, ale ... (vidí je podle své mysli)

7. Co je to rozmetadlo, jako je ... (má na sobě košili)

8. Bez sekery, ne tesaře, bez ... (jehly, ne krejčí)

9. To, co zaseješ, je ... (a sklízíš)

10. Ve spěchu - lidé ... (smích)

11. Spousta sněhu -… (hodně chleba).

12. Kaše s máslem ... (nezkazíte to).

13. Zelná polévka a kaše ... (naše jídlo).

14. Obratné ruce - ... (neznají nudu).

15. Osoba není slavná slovy - ... (slavná skutky).

16. Pracovní doba - ... (zábavná hodina).

17. Spěšně hotovo - ... (stvořeno pro zábavu).

18. Setkávají se podle šatů ... (vidí je podle svých myslí).

19. Oči se bojí ... (ale ruce to dělají).

20. Změřte sedmkrát - ... (řez jednou).

4 soutěž „Rozptýlené dopisy“

SZO bude sbírat rychleji slova

Zhitsnyon (nůžky).

Alctoma (navíječ).

Lioginaty (jehelní lůžko).

Lashupk (cívka).

Tgyuu (železo).

Turoscapn (náprstek).

Agil (jehla).

5 soutěž "Syllables Scattered"

Vytvořte slova odpovídajícími polovinami z obou sloupců.

Začátek slova může být v kterémkoli sloupci

závodní nůž

tag cívky

vymazal klepání

ka boo

naperské závody

jehly na

chel zhen

vodovodní potrubí

shop ka

řezané zásoby

fit střih

jak černý

6 Soutěž "Siamská dvojčata"

Každý tým má dva lidi. Musíte se navzájem obejmout, aby pravá ruka jednoho a levá ruka druhého člena týmu byla volná. V této poloze proveďte následující:

Navlékněte jehlu.

Vystřihněte zástěru s bryndáčkem

7 Soutěž pro fanoušky

Vážení fanoušci, pojmenuji produkty a vaším úkolem je uvést, o co jde. Například: kapr (rybí), mléko (nápoj) atd.

Mullet - ryby

Skořice je koření

Petržel je zelenina

Gobies - ryby

Hroznová bobule

Artyčok Jeruzalém - zelenina

Rozinky - bobule

Kefir - pij

Profiteroles - dort

Borovik - houba

Turecko je pták

Pistácie - ořechy

Lilek je zelenina

Morel - houba

Hřebíček - koření

Tuk - sádlo

Vobla - ryby

Kokos je ořech

Canapes - sendvič

Krupice - krupice

Kulebyaka - koláč

8 Soutěž "Vlákno"

Každý tým dostane 10 cm vlákna (20–30 ks), které musí být svázány do jednoho dlouhého vlákna za 3 minuty.

Vítězem je tým, jehož řetězec je delší a silnější.

9 soutěž "Riddles"

Hádanky jsou požadovány postupně pro každý tým.

1. Ořechy v zemi, listy na zemi (brambory).

2. Nad zemí je tráva, pod zemí - šarlatová hlava (řepa).

3. Dítě vyrostlo - neznal plenky, stal se starým mužem - sto plenek (zelí).

4. Žena sedí v posteli - vše v náplastech, kdokoli odtrhne náplast, bude plakat a odcházet (luk).

5. Egor leží pod hranicí, pokrytý zeleným závojem (okurka).

6. Na zahradní posteli roste zelená větev a na ní jsou červené děti (rajče).

7. Fedosya sedí s uvolněnými vlasy (příď).

8. Kulatý, ale ne Měsíc, s ocasem, ale nikoli myší, červenou a ne dívkou (mrkev).

9. Ve dvoře je teplo, v hrudníku chladu. (Lednička)

10 soutěž "Bartender"

Týmy budou muset prokázat, co nařídily v baru, a to musí být provedeno beze slov. Vítězem je tým, jehož menu bude pro přítomné srozumitelné.

Menu 1 týmu: bramborová kaše, smažené kuře, čaj.

Týmy menu 2: těstoviny, kotlety, fantastické.

Týmy menu 3: dušené zelí, ryby, džus

Závěrečná část.

Naše soutěž „No tak, holky!“ skončila. Všichni účastníci se ukázali nejlépe, kreativně se ke každé soutěži přistupovali. Na závěr můžeme říci: „Výborně!“

Nyní shrňme výsledky celé naší soutěže. Dáváme slovo autoritativní porotě.

Porota vyhlašuje výsledky hry a odměňuje vítěze.

Vedoucí:

Děkuji vám všem za pozornost

Pro nadšení a sonorní smích,

Pro oheň soutěže

Zajištění úspěchu.

Řekněme mimochodem, bez úsměvu:

Máme pouze jeden závěr,

Jaké jsou rýmy mateřské školy

Vyměňte vitamín.

Nastal okamžik sbohem

Naše vystoupení bude stručné:

Říkáme vám: "Sbohem -

Až do nového šťastného setkání! “

Seznam doporučení

    Školní a produkční časopis č. 4 1995

    internet

Mimoškolní aktivita "Popelka"

Cíle:
- identifikovat úroveň dovedností a schopností dětí v různých oblastech kreativity;
- prokázat význam zvládnutí domácích dovedností:
- nadále podporovat pocit kolektivismu a vzájemné pomoci;
- rozvíjet inteligenci, vynalézavost a vynalézavost.

Dekorace, vybavení a rekvizity:
- počítač, projektor, plátno
- plakát s názvem hry "Popelka"
- na palubě (plakát) „sedmikvětina“ se 7 okvětními lístky, na nichž jsou uvedeny názvy soutěží;
- bramborové hranolky.
- různé kusy materiálu, plastové lahve, lepidlo, nůžky, tužky, nit, jehly, papír, knoflíky;
- výrobky: hromada mouky se sladkostí
- porota;
- dva týmy dívek;
Průběh události
Vedoucí:
Tři dívky u okna
Večer se točil pozdě
Mluvili,
Jak nejlépe dokázali.
Svíčka tak tiše blikala
Nejstarší pak řekl:

Tkadlec:
Jsem tkalec a jsem hrdý
A nebojím se práce.
Cívka, nitě a cívky
Tkaní mých hraček.
Tkejte jakékoli plátno
A skladby jsou zároveň.
Byl bych sám pro celý svět
Pletl by plátna.
Mám vřeteno
Je to velmi hbité.
Nebojím se práce
Proveďte veškerý lov.

Kuchař:
Kdybych se stal kuchařem,
Střední pak řekl:
Udělal bych to
Jaké jídlo by bylo moře.

Uzavřené i otevřené,
Vrstvený sendvič.
Existují desítky možností,
Vše záleží na stylu ...
Dej mi jídlo
A neobtěžujte vaření.
Udělám vinaigrette
Nemám žádná tajemství.
Zima a zelí
Bude to chutné!
Potřebujete dovednost,
Na vaření.

Švadlena:
Lepší být švadlena, děvče
Už není třeba pracovat.
Švy, prostě znáte stroj
Ano, dej mi práci.
Klapka, dvojitá
A kapsa faktury.
Šití, šití
Dokážu všechno, chci všechno.
Límec, rukávy, kapsy-
To není pro zábavu.
Úhlednost a trpělivost
Plus touha a touha.
Šiju, řeknu a na příkaz,
Ale objednávky nejsou všechny najednou
Nech mě jít dopředu
Kdo ví, jak to pochopí.

Vedoucí:
Podařilo se mi to jen vyslovit
Dveře tiše zaskřípaly
A dívka vstoupí do místnosti
Jack všech řemeslných řemeslníků.
Ví, jak šít a plést,
Plátno umí tkát.

Služka:
Šila jsem županu pro svou sestru
A jsem s tím úplně spokojen.
Oblékám zástěru pro mámu
A vyšívejte kapsu.
Narozeninový bratr
Dort a chutné cookies
Vařené, pečené.
Děti rychle jedly všechno.
A myslím, že dívky
Všechno je nutné.
A trpělivost a práce
Všechno na světě se rozdrví.

Vedoucí. Vážení, milí hosté! Začínáme zábavný program "Popelka". Uskutečníme několik soutěží. Věnujte pozornost „sedmibarevnému květu“, není to snadné: názvy soutěží jsou uvedeny na zadní straně okvětních lístků. Při každém odtržení jednoho z okvětních lístků zjistíme, jakou soutěž musíme pořádat. A v tom nám budou pomáhat naše tři dívky „Weaver, kuchařka a švadlena.“ Takže jste připraveni?
(Dívky postupně odtrhnou vybraný okvětní lístek a přečtou si název soutěží. Celkem je 7 soutěží - podle počtu okvětních lístků, které se odehrávají po každé soutěži. Každá soutěž je hodnocena porotou. Všichni hráči týmu, kteří vyhráli soutěž, obdrží žetony. A pak jsou žetony vyměněny za sladkosti od kouzelný box. Hostitelkami mohou být tři dívky.)

Crazy Hands Contest
Vedoucí. Do 7 minut byste měli pomocí nevyžádaného materiálu - obecně vše, co je na stole - vyrobit nějaký druh řemesla a pojmenovat ho. Přeji ti úspěch.
Hraní s publikem.
Vedoucí. Zatímco týmy dokončují úkol, můžete se také, vážení diváci, zúčastnit soutěže. To vyžaduje dva odvážné hráče. (Ti, kteří si přejí vyjít). Soutěž se tedy nazývá „Sweet Tooth“. Vy chlapci se zavázanýma očima se musíte navzájem krmit marmeládou. Kdo lépe a více nakrčí další marmeládou. Je zadání jasné? (Účastníci sedí proti sobě, nasadili si zástěry, drželi šálek džemu a lžíci.)

Soutěž „Krejčí“
Vedoucí. Jak jste možná uhodli, tato soutěž bude vyžadovat, abyste mohli používat nůžky. Na našich stolech máme šablony šablon. Pro tuto soutěž potřebujete jednoho z nejodvážnějších hráčů z týmu. Jste připraveni?

Soutěž "Hosteska kolotoč"
Vedoucí.Tato soutěž vám pomůže zjistit, jaký druh hostesky jste. V podšálku v hromadě mouky jsou sladkosti. Musíte získat všechny bonbóny. Čas odešel.

Soutěž "Kdo je rychlejší"
Vedoucí... Jedná se o rychlostní soutěž a je navržena pro vaši obratnost a dovednosti. A spočívá v následujícím: kdo bude šít tlačítko rychleji a lépe. Zohlední se vše: rychlost a přesnost a způsob, jakým ovládáte dovednosti práce při práci s jehlou. Jsi připraven? Pak jsme začali!

Soutěž „Profesionál“
Vedoucí... Kromě toho, že každá hospodyňka umí všechno domácí práce: spřádání, šití a vaření, úklid - dokáže také pracovat v podniku. Všechny ženy v domácnosti mají profese, speciality - některé z nich jsou stavitelé, učitelé, malíři, švadlenky.
Naše soutěž je tedy věnována profesím. Slova jsou psána na kartách, ale písmena jsou znázorněna nejpředstavitelnějším způsobem. Musíte hádat, které profese jsou šifrovány
(Slova na obrazovce BARKY, EYAVSH, PRAOV, FAT, DEVITOL, RTOMAS, SHAKNEMKI)

(rybář, švadlena, kuchař, inženýr, řidič, námořník, zedník)

Soutěž "Otáčím se jako veverka ve kole"
Vedoucí... Nyní vám nabízíme sportovní soutěž. Stav: kdo bude točit obruč nejdéle. Jste připraveni?
Soutěž "Lyubushki".
Vedoucí... V této soutěži musíte prokázat své umělecké schopnosti. Mám v ruce balónky. Pomocí lepidla a barevného papíru musíte lícovat dívčí tvář a oblékat si šátek pro ni.

Vedoucí... Nyní to předložte svému konkurenčnímu týmu.

Porota shrnuje výsledky.

Vedoucí... Náš zábavná hra hotovo! Ahoj! Do příště!