Հաղորդագրության հնչյունային գույն և տեսանելի ձայնային ներկայացում: Մենք ձայն ենք տեսնում. Դիտեք փաստաթղթի բովանդակությունը «Լսելի գույն և տեսանելի ձայն. Կրակի երաժշտական ​​և բանաստեղծական սիմվոլիկան»:


ՀԱՅՏՆԱԼՈՒ ԳՈՒՅՆ ԵՎ ՏԵՍԱՆԵԼԻ ՁԱՅՆ
Ըստ տեսակի՝ այս դասը կարելի է դասակարգել որպես նոր նյութ սովորելու «Արվեստը՝ որպես հաղորդակցման ունիվերսալ միջոց» բաժնում։ Աշակերտները գիտեն արվեստում առկա խորհրդանիշների և նշանների մասին, ծանոթ են միջնադարի քրիստոնեական արվեստին, Պաբլո Պիկասոյի և Վինսենթ Վան Գոգի ստեղծագործություններին, պատկերանկարիչ Ա.Ռուբլևի ստեղծագործություններին, խորհրդանիշները կյանքում և արվեստում:

Դասը ներառում է ակտիվ զարգացնող ուսուցման մեթոդների կիրառում: Այս մեթոդները թույլ են տալիս ուսանողներին ցուցադրել իրենց հաղորդակցման հմտությունները, ինչպես նաև ցույց տալ իրենց ստեղծագործական ունակությունները զույգերով և անհատական ​​աշխատանքներում, ձևակերպել և փաստարկել իրենց տեսակետը:

Դասի նպատակները.

Ուսումնական

Նպաստել ուսանողների ստեղծագործական կարողությունների զարգացմանը

Ստեղծել ստեղծագործական և ասոցիատիվ մտածողություն

Ճանաչողական

Բացահայտել և ճանաչել նկարները, որոնք պատկանում են 20-րդ դարի արվեստի շարժմանը` աբստրակտ արվեստին

Ընդլայնել գույնի և ձայնի մասին գիտելիքները Վ.Կանդինսկու տեսանկյունից

Զարգացնող

Բարելավեք ստեղծագործ մտածելու կարողությունը, ընդլայնեք ձեր հորիզոնները լրացուցիչ նյութի օգնությամբ

Համակարգել և ստեղծագործաբար կիրառել գիտելիքները (լրացնելով աղյուսակը)

Ցույց տալ և զարգացնել հաղորդակցման հմտություններ (վարել քննարկում, ներկայացնել և փաստարկել ձեր դիրքորոշումը)

Հիմնական հասկացություններ և տերմիններ.

Աբստրակտ արվեստ, Վ.Կանդինսկու գունային տեսություն, գույնի հուզական ազդեցություն, Վ.Կանդինսկու նկարների նկարագրություն

Դասի սարքավորումներ.

Վ.Կանդինսկու դիմանկարը, աբստրակտ արվեստի ներկայացուցիչների նկարների վերարտադրությունը, Վ.Կանդինսկու և այլ աբստրակտ նկարիչների նկարների վերարտադրումներով համակարգչային շնորհանդես, Սոչիում ձմեռային օլիմպիական խաղերի բացման արարողության տեսահոլովակ։

Գրականություն:

Գ.Պ. Սերգեևա; Ի.Է. Կաշեկովա, Է.Դ. Կրետերենի «Արվեստ» դասագիրք 8-9-րդ դասարանների համար, բացատրական բառարան Ս.Ի. Օժեգովա

Դասի նախապատրաստական ​​աշխատանք.


  1. «Ռուսական այբուբեն» տեսահոլովակի պատրաստում.

  2. Համակարգչային շնորհանդեսի պատրաստում «Աբստրակցիոնիստների ստեղծագործականությունը».

  3. Զույգերով աշխատելու առաջադրանքների մշակում՝ նոր նյութ սովորելու աղյուսակներ.

ԴԱՍԵՐԻ ԺԱՄԱՆԱԿ


  1. Կազմակերպչական փուլ.ուսուցիչը ողջունում է ուսանողներին, ձևակերպում դասի նպատակները.
Ուսուցիչ:Վերջերս բոլորս ականատես եղանք Սոչիի Օլիմպիական խաղերին։ Ձմեռային օլիմպիական խաղերի բացման հեռուստատեսային հեռարձակումը սկսվեց տեսահոլովակով, որը նվիրված էր. Աղջիկ Լյուբովը, ում մարմնավորում է 11-ամյա մարմնամարզուհի Լիզա ՏեմնիկովանԿրասնոդար, արտասանեց այբուբենի տառերը և այն, ինչ ռուսները կապում են դրանց հետ: Ընտրվել են մարդիկ, երևույթները, առարկաները՝ սկսած այս տառերով և համար կարևորՌուսական պատմություն. (Դիտեք մի հատված «Ռուսական այբուբեն» տեսանյութից): Կ տառը փառաբանել է ականավոր անձնավորություն Վասիլի Վասիլևիչ Կանդինսկին՝ աբստրակտ արվեստի ամենավառ ներկայացուցիչը։

Ուսուցիչը ձևակերպում է դասի նպատակները.

Ներածություն աբստրակտ արվեստի հայեցակարգին, Վ.Կանդինսկու ստեղծագործությանը և նրա գույնի տեսությանը:

Դասի ընթացքում գույների համադրություն գտնելու, ասոցիատիվ և փոխաբերական մտածողություն զարգացնելու ունակություն

Գեղագիտական ​​արժեքների կրթություն՝ հիմնված աբստրակտ արվեստի արվեստի գործերի ուսումնասիրության վրա, սեր սերմանելով ռուսական արվեստի հանդեպ

«Հնչող գույն և տեսանելի ձայն» դասի թեմայի հիմնավորումը.


  1. Դասի հիմնական փուլը(«հաստ» և «բարակ» հարցերի հիման վրա ուսումնական գործունեության կազմակերպում).
Ուսուցիչ:«Ներկերը պետք է օգտագործվեն ոչ թե այն պատճառով, որ դրանք գոյություն ունեն կամ չկան բնության մեջ այս ձայնի մեջ, այլ որովհետև հենց այս ձայնի մեջ են դրանք անհրաժեշտ նկարում», - այսպես էր հավատում նկարիչ Վասիլի Վասիլևիչ Կանդինսկին: Կանդինսկին աբստրակտ արվեստի ներկայացուցիչներից էր։ Ի՞նչ է աբստրակտ արվեստը: Նայեք Ս.Ի.-ի բացատրական բառարանում: Օժեգովայի «աբստրակցիոնիզմ» բառի իմաստը.

Ուսանողները:աբստրակցիոնիզմ լատիներեն «աբստրակցիա» շեղման հեռացում - ուսանողի պատասխան.

Ուսուցիչ:«Արվեստ» դասագրքի 72-րդ էջում գտե՛ք «Ի՞նչ հատկանիշներ են բնորոշ աբստրակտ արվեստին» հարցի պատասխանը։

Ուսանողները:Աբստրակտ արվեստին շատ բնորոշ են հետևյալ հատկանիշները՝ իրական առարկաներից և ձևերից հրաժարվելը։ Այսինքն՝ նման նկարներում պատկերված են ոչ օբյեկտիվ կոմպոզիցիաներ (գծեր, կետեր, բծեր, հարթություններ և այլն), փորձեր գույնի հետ; նկարչի ներաշխարհի արտացոլումը քաոսային, անկազմակերպ պատկերներում։ Այս գեղարվեստական ​​ոճը շատ տարածված էր:

Դիտեք շնորհանդեսը «Աբստրակտ նկարիչների ստեղծագործականություն» թեմայով. (դիտեք ներկայացումը):

Ուսուցիչ:Վ.Վ. Կանդինսկին ուսումնասիրել է գույնի ազդեցությունը մարդկանց վրա։ Այսօր մենք կփորձենք պարզել, թե ինչու են գունավոր հնչյունները և ձայնը տեսանելի: Գտեք հիմնաբառեր դասի թեմայում:

Ուսանողները:գույն, ձայն.

Ուսուցիչ:Առաջարկում եմ աշխատել զույգերով: Ձեզ առաջարկվում է լրացնել աղյուսակ (Հավելված թիվ 1), այն պետք է լրացվի։ Ձեր աշխատանքի համար ձեզ առաջարկվում է օժանդակ նյութ (Հավելված թիվ 2, դասագիրք «Արվեստ», բացատրական բառարան Ս.Ի. Օժեգովի կողմից):


  1. Վերջնական փուլ

Այն բանից հետո, երբ ուսանողները լրացրին աղյուսակը, յուրաքանչյուր զույգ մեկնաբանեց իրենց պատասխանները:

Ուսուցիչ:Խնդրում եմ մի քանի ուսանողների կարդալ Վ. Կանդինսկու «Լիճ» նկարի նկարագրությունը և առաջարկում եմ իրենց ընկալումը համեմատել նկարի նկարագրության հետ, որը նկարել է մասնագետը: Նկարի նկարագրությունը մասնագետի կողմից (կարդում է ուսուցիչը). «Նկարի կենտրոնում նկարիչն ընդօրինակում է պայթյունի տեսք, որը էներգիայի լիցք է հաղորդում ամբողջ կտավին: Այս պայթյունի լույսով լուսավորված՝ սպիտակ նավակները լողում են սև անդունդի վրայով։ Ջուրը, պարզվում է, անհատակ տարածություն է, իսկ երկինքը, որը փայլում է թեթև կետով, ավելի շուտ ջրի է հիշեցնում։ Նկարիչը և հեռուստադիտողը համահեղինակներ են։ Յուրաքանչյուր հեռուստադիտող դա յուրովի է ընկալում։ Նավակ, թիավարներ, ամրոց, մենք տարբերում ենք. Ինչ վերաբերում է կոմպոզիցիայի մնացած մասերին, ապա այստեղ լուծումը թողնված է դիտողին։Կապույտ գծերը կարելի է ընդունել որպես տիեզերականության խորհրդանիշ, աշխարհների բազմություն՝ ասես բախվելով իրար՝ միաձուլվելով մի տեսակ համընդհանուր գոյության։ »

Տեսնելու համար, թե ինչպես է սովորել դասի թեման, ուսանողներին առաջարկվում է պատասխանել հարցերին:

Հարցեր ստուգելու համար


  1. Ի՞նչ է աբստրակտ արվեստը:

  2. Արվեստի ո՞ր շարժմանը են պատկանում Կանդինսկու նկարները։

  3. Ի՞նչ տեսություն է առաջ քաշել Կանդինսկին.

  4. Շարունակի՛ր նախադասությունը. յուրաքանչյուր գույն ունի ………………………………………………………

  5. Ի՞նչ էմոցիոնալ ազդեցություն է թողնում մանուշակագույն գույնը մարդու վրա:

  6. Ճի՞շտ է, որ գույնը շարժվում է:

  7. Ո՞ր գույնն է շարժվում դեպի դիտողը:

  8. Բացատրե՛ք դասի թեման՝ ձայնի գույն և տեսանելի ձայն:
Էկրանին ցուցադրվում են հարցեր, ուսուցիչն առաջարկում է նախադասությունը գրավոր շարունակել նոթատետրում և այնուհետև բարձրաձայնել:

Այսօր դասարանում ես ծանոթացա հետևյալ հասկացություններին.

Ես արդեն գիտեի (ցուցակ) ………………………………………….

Ես այլ կերպ էի մտածում………………………………………

Ես ինքս ինձ համար նոր բան սովորեցի…………………………………………………

Ես չհասկացա ……………………………………………………

Ուսուցիչ:Ուզում եմ մեր դասն ավարտել Վ.Կանդինսկու խոսքերով. «Նկարչությունը արվեստ է, իսկ արվեստն ամբողջությամբ ոչ թե դատարկության մեջ լղոզված ստեղծագործությունների անիմաստ ստեղծագործություն է, այլ նպատակասլաց ուժ. այն կոչված է ծառայելու մարդկային հոգու զարգացմանն ու կատարելագործմանը»։

Հավելված թիվ 1


1.

Ինչ է գույնը:

Ինչու՞ եք կարծում, որ գույնը կարող է հնչել: Պատճառաբանեք ձեր պատասխանը:

2.

Ի՞նչ է ձայնը:

Ինչպես եք կարծում, Ինչո՞ւՀնարավո՞ր է ձայնը գունավորվել ցանկացած գույնով: Պատճառաբանեք ձեր պատասխանը:

3.

Ճի՞շտ է, որ ներկերի հատկությունները բնութագրվում են երեք հատկանիշներով՝ գույն, տոնայնություն և ինտենսիվություն։

Ինչո՞ւ եք կարծում, որ ներկի երեք հատկանիշները ազդում են մարդու հուզական ազդեցության վրա:

Նայեք Կանդինսկու «Լիճ» նկարին, նկարագրեք այս նկարը:



4.

Ճի՞շտ է, որ երաժշտության հատկությունները բնութագրվում են երաժշտական ​​գործիքների տեմբրով։

Ինչո՞ւ եք կարծում, որ երաժշտական ​​գործիքների տեմբրն ազդում է մարդու հուզական ազդեցության վրա:

Լսեք, թե ինչպես է հնչում տավիղը, ի՞նչ զգացմունքային ազդեցություն է թողնում այս ձայնը ձեզ վրա:



5.

Ո՞ր գույներն են տալիս շարժման պատրանք, իսկ որո՞նք են հակառակը:

Ինչու՞ էր Կանդինսկին հավատում, որ «գույների հոգևոր ազդեցությունը» տեղի է ունենում շարժման տպավորության հիման վրա, օրինակներ բերեք:

6.

Ի՞նչ երանգների են բաժանվում գույները:

Թվարկե՛ք տաք երանգները և ինչու են դրանք տաք:

Հավելված թիվ 2

Մեկնարկային կետը գունային հետազոտությունն է.

1.Գույնի շարժում.


  • հորիզոնական
դիտողից (հոգևորապես) – սառը (կապույտ),

դիտողի նկատմամբ (ֆիզիկապես) – տաք (դեղին)


  • էքսցենտրիկ - դեղին,

  • համակենտրոն - կապույտ

  • տաք գույներ - դեպի դեղին - դեպի դիտող,

  • սառը - կապույտ - դիտողից,

  • կապույտ գույնը կարող է դանդաղեցնել դեղին գույնի շարժումը:

  1. Գույնի հուզական ազդեցությունը.

  • դեղին գույնը խանգարում է, հուզում մարդուն,

  • որքան մոտ է կապույտին, այնքան ավելի հանգիստ է,

  • Կապույտ գույնը հանդիսավոր, գերերկրային, խորը գույն է:

  • կանաչը հանգիստ գույն է,

  • սպիտակը գույն չէ, տիեզերքի խորհրդանիշ, որտեղ բոլոր գույներն անհետացել են,

  • սև գույն - ներքուստ հնչում է որպես մեռած Ոչնչություն, ինչպես հավերժական լռություն,

  • կարմիր գույնը անսահման տաք, շարժվող, անհանգիստ գույն է,

  • բաց կարմիր - էներգիա, ուրախություն, հաղթանակ,

  • մանուշակագույն գույնը սառեցված կարմիր է: Դա ցավալի, տխուր բանի բնույթ ունի։

Արվեստի գործ ստեղծելիս նկարիչը խնամքով կշռում է գույնը












Հետ առաջ

Ուշադրություն. Սլայդների նախադիտումները միայն տեղեկատվական նպատակներով են և կարող են չներկայացնել շնորհանդեսի բոլոր հատկանիշները: Եթե ​​դուք հետաքրքրված եք այս աշխատանքով, խնդրում ենք ներբեռնել ամբողջական տարբերակը:

Գաղափար.Աբստրակտ գեղանկարչությունն ապրում է զգացմունքներով և զգացումներով:

Խնդիր.Ինչպե՞ս սովորել զգալ աբստրակտ նկարչություն:

Թիրախ:Ձեր իսկ ստեղծագործության մեջ արվեստի գործը մեկնաբանելու փորձ տրամադրել:

Առաջադրանքներ.

գաղափարական

  • Տալ աբստրակտ նկարչության միջոցով աշխարհը տեսնելու փորձ:
  • Փոխանցիր հետևյալ միտքը՝ արվեստի գործ ստեղծելով կարող ես արտահայտել քո էմոցիոնալ վիճակը։

ճանաչողական

  • Պատկերացրեք ոչ օբյեկտիվ գեղանկարչության մասին, դրա տարբերությունները օբյեկտիվ նկարչությունից:
  • Դիտարկենք գույնի ազդեցության խնդիրը վերացական կոմպոզիցիաների ընկալման մեջ:

հաղորդակցական-գործունեություն

  • Ստեղծեք ձեր սեփական վերացական ստեղծագործական արտադրանքը «Զգացմունք գույնի և ձևի մեջ»:

զգացմունքային և արժեքավոր

  • Հնարավորություն տալ արտացոլման փուլում արտահայտել սեփական կարծիքն այն մասին, թե ինչպես է աբստրակտ նկարչությունը թույլ տալիս մարդուն «արտահայտվել»:

Տեխնոլոգիական դասի քարտեզ

ՈՒՍՈՒՑԻՉԻ ԳՈՐԾՈՒՆԵՈՒԹՅՈՒՆԸ

ՈՒՍԱՆՈՂԱԿԱՆ ԳՈՐԾՈՒՆԵՈՒԹՅՈՒՆԸ

ՁԵՎԱՎՈՐՎԱԾ UUD

ՄՈՏԻՎԱՑԻՈՆ ՓՈՒԼ

Թարմացնել

Կազմակերպման ժամանակ.
Գրատախտակին թղթից պատրաստված մեծ աբստրակտ ձևեր են՝ տարբեր գույնով և ձևով։

Ճանաչողական
փոխկապակցել էմոցիոնալ և փոխաբերական կառուցվածքը
կիրառել համեմատության հմտություններ՝ տեսողական պատկերի և հուզականի միջև կապ հաստատելու համար

հաղորդակցական
մասնակցել կոլեկտիվ կազմի ստեղծմանը

անձնական
մշակութային տեքստերի յուրացման մոտիվացիա

Ներածական զրույց.

Ուսուցիչ:
- Ընտրեք ձևերից մեկը, որը լավագույնս համապատասխանում է ձեր տրամադրությանը: Փորձենք այսօրվա դասի տրամադրությունը ստեղծել երկրաչափական պատկերներով։ Բարձրացրեք թվերը, որոնք կապված են ուրախ տրամադրության հետ: Կտորները ամրացրեք տախտակին:

Ֆիգուրների ընտրություն հուզական վիճակի հիման վրա

Ուսուցիչ:
-Դուք հենց նոր նկար եք ստեղծել որոշակի ոճով, կարո՞ղ է որևէ մեկը գուշակել, թե դա ինչ ոճի է: Ինչու՞ ստեղծվեց այս կոմպոզիցիան:

Դասի թեմայի հաղորդագրություն.
Ուսուցիչ:
- Կցանկանայի՞ք իմանալ, թե ո՞ր նկարիչն է կարողացել իր ստեղծագործություններում փոխանցել զգացմունքների աշխարհը: Ինչպե՞ս են այս պատկերները կյանքի կոչվում:
Դասի թեման՝ «Հնչելու գույն և տեսանելի ձայն»

Գրատախտակի վրա վերացական կոմպոզիցիայի ստեղծում

Ուսանողները:
- Աբստրակտ նկարչություն. Այս նկարով մենք ստեղծեցինք մեր դասի տրամադրությունը։

Խնդրահարույցացում

Ներածական զրույց.

Ուսուցիչ:
-Ի՞նչ հարցեր են առաջանում, երբ տեսնում ենք նման նկարներ։

Ուսանողները:
-Զգացմունքային իմաստ ունե՞ն։ Ինչպե՞ս հասկանալ այս իմաստը:

Ճանաչողական
ձևակերպել խնդիր

Նպատակի կարգավորում

Ուսուցիչ:
-Ո՞վ կարող է օգնել մեզ բացահայտելու այս նկարի իմաստը:

Ուսուցիչ:
- Բայց արտիստը կողքին չէ։ Ի՞նչ նպատակ կդնեիք այսօրվա դասի համար:

Ուսանողները:
- Ինքը՝ նկարիչը։

Ուսանողները:
-Փորձեք տալ աբստրակտ նկարչության ձեր սեփական մեկնաբանությունը:

Կարգավորող
ինքներդ նպատակ դրեք

Պլանավորում

Ուսուցիչ:
-Ի՞նչ է պետք անել նկարչին ու նրա նկարները հասկանալու համար։

Ուսանողները:
1. ծանոթանալ նկարչի կյանքին.
2. սովորել գույնի հիմունքների մասին;
3. դիտել նրա նկարները, զգալ դրանց հուզական կառուցվածքը

Կարգավորող
պլանավորեք ձեր գործունեությունը դասարանում

ՆՈՐ ԳԻՏԵԼԻՔՆԵՐԻ ԲԱՑԱՀԱՅՏՄԱՆ ՓՈՒԼ

Նոր նյութ սովորելը.

Վասիլի Վասիլևիչ Կանդինսկու մասին տեղեկատվության հաղորդագրություն, գույնի հիմունքների մասին: (Սլայդներ 1-7)

Գրեք «աբստրակցիա» հասկացությունը նոթատետրում (հիմնական բաղադրիչներն են գույնը և գիծը):
72-րդ էջի դասագրքում - գտեք «աբստրակցիա» սահմանումը
Նրանք քննարկում են Վ.Կանդինսկու հայտարարությունը «Գույները պետք է օգտագործվեն ոչ թե այն պատճառով, որ դրանք գոյություն ունեն կամ չկան բնության մեջ այս հնչյունում, այլ որովհետև հենց այս ձայնի մեջ են դրանք անհրաժեշտ նկարում»:

Ճանաչողական
Փնտրեք հարցերի պատասխանները դասագրքում,
Տեքստում ընդգծիր հիմնական միտքը,
Առաջարկվող հույզերի հիման վրա ստեղծեք վերացական կոմպոզիցիա:

Հաղորդակցություն
Համագործակցություն խմբային աշխատանքում,
ընկալել արվեստի գործերը և արտահայտել ձեր վերաբերմունքը դրանց նկատմամբ,
Արտահայտե՛ք ձեր սեփական տեսակետը
Մեկնաբանել աբստրակտ նկարչության բովանդակությունը

Կարգավորող
Առաջադրանքը կատարե՛ք ըստ ալգորիթմի

Անձնական
Ինքնաճանաչում աբստրակտ նկարչության ընկալման գործընթացում

Կանդինսկու «Դեղին ձայն» աշխատությունից մի հատված դիտելուց հետո (29.20-ից մինչև 32.10 րոպե), ուսուցիչը հարց է տալիս.
- Ինչո՞ւ է Կանդինսկին, խոսելով գույների մասին, նշում հնչյուն բառը։

Սինեստետիկ հասկացության ներածություն, իմաստի բացատրություն։
Սինեստետիկայի աշխարհ «ընկղմվելու» համար ուսանողները դիտում են փոքրիկ գեղարվեստական ​​ստեղծագործություն Ա.Ն. Սկրյաբինի երաժշտության ներքո:
(Սլայդներ 8-9)
Ուսուցիչ:
- Լսելով Ա.Սկրյաբինի երաժշտությունը՝ տարբեր զգացողություններ ապրեցիք։ Մարդն իր զգացմունքներն արտահայտում է զգացմունքներով։ Զգացմունքներն ուղղված են ներաշխարհին, հույզերը ժամանակավոր են և արտացոլվում են արտաքին նշաններով՝ արտահայտված ժեստերով և դեմքի արտահայտություններով։
Երաժշտությունն ու նկարչությունն ազդում են մեզ վրա և փոխադարձ զգացմունքներ են առաջացնում, բայց կա նաև հակառակ ընթացք, երբ զգացմունքների ազդեցության տակ ստեղծագործություններ են ծնվում կոմպոզիտորների և արվեստագետների մեջ։ Զգացմունքներն ու զգացմունքները կարող են լինել ինչպես դրական, այնպես էլ բացասական:

Ուսանողները:
- Գույնը ամենաճիշտ է փոխանցում էմոցիոնալ վիճակը։ Այս ստեղծագործության մեջ վերածնված գույնը դառնում է ավելի արտահայտիչ, վառ, հասկանալի։

Հնչում է մռայլ (մութ) երաժշտության մի հատված. (Սլայդ 10)

Ուսուցիչ:
-Ձեռքերին դեռ մուգ, մռայլ երանգների ֆիգուրներ ունեք, գրատախտակի վրա կոմպոզիցիա կազմեք այս ֆիգուրներից (անուն տվեք):

Կազմի՛ր, անուններ հորինի՛ր

Վերացական կոմպոզիցիայի ստեղծում

Գործնական աշխատանք.

Ուսուցիչ:
- Այժմ դուք պետք է ստեղծեք ձեր սեփական աբստրակտ կոմպոզիցիան՝ հիմնվելով ընտրված հույզերի վրա։
(Սլայդներ 11-12)

Յուրաքանչյուր ուսանող ընտրում է առաջարկվող զգացմունքներից և ստեղծում է այն արտացոլող կոմպոզիցիա:

Արտացոլում

Ամփոփելով.

Ուսանողների աշխատանքները խմբերով դասավորված են գրատախտակին՝ դրական, չեզոք, բացասական հույզեր:
Աշխատանքի ավարտից 1 րոպե առաջ տղաներից վերցվում է էմոցիաների անունով մի թուղթ.
Երեխաները իրենց աշխատանքները գրատախտակին դնելուց հետո ցուցակից վերընտրում են զգացմունքները և իրենց դասընկերների աշխատանքներում գտնում դրանց համապատասխանությունը:

Աշակերտները ստորագրում են իրենց աշխատանքը հակառակ կողմում և արձանագրում այն ​​հույզը, որի վրա ստեղծել են կոմպոզիցիան: Աշխատանքը կախեք գրատախտակին։

Ճանաչողական
Եզրակացություն անելու համար
Համեմատեք ձեր աշխատանքը ձեր դասընկերների աշխատանքի հետ

Ուսուցիչ:
-Ի՞նչ եք կարծում, առաջադրանքը կատարե՞լ եք:
-Կա՞ն զուգադիպություններ ստեղծագործության հեղինակի և ընտրված հույզերի միջև։

հաղթահարել (ձախողվել)
Կան զուգադիպություններ, քանի որ ձևն ու գույնը ճիշտ են ընտրված։

Արժեքի ընդհանրացում

Այսպիսով, կարող ենք եզրակացնել, որ դասում ստացած գիտելիքները կարող են օգտագործվել սեփական զգացմունքներն արտահայտելու, ինչպես նաև բացասական հույզերը շտկելու համար (եթե դրանք առաջանում են), դրանք ուղղելով դեպի ստեղծագործություն, ստեղծելով սեփական, եզակի գործեր՝ ինչպես գեղարվեստական, այնպես էլ երաժշտական ​​( համար Դա կարելի է անել՝ օգտագործելով ինչպես նկարչի, այնպես էլ կոմպոզիտորի սովորական գործիքները և ժամանակակից համակարգչային ծրագրերի հնարավորությունները)

Ուսանողները:
- Մենք կարող ենք ինքներս մեզ և մեր աշխարհն արտահայտել ստեղծագործության միջոցով:

Ճանաչողական
Ընդհանրացնել
Անձնական
Զգացմունքային և արժեքավոր վերաբերմունք արվեստի գործերի նկատմամբ

«Ձայնը կշռել եմ, չափել, հաշվել
Խորամանկությամբ թափանցեցի բառի հանելուկի մեջ.
Եվ ես ծրագրել էի խելացի հանցագործություն,
Կենդանի լեզուդ երկաթին հանձնիր...»:
(Ա. Ժուրավլև)

1. «Ձայն + գույն».
Գունավոր պատկերներ առաջացնելու հնչյունների կարողությունը վաղուց է նկատվել։ Շատ է գրվել Ա.Սկրյաբինի գունային զգացողության մասին, ով երաժշտական ​​հնչյուններտեսավ գույնի մեջ. Արվեստի մի ամբողջ ուղղություն՝ գունավոր երաժշտություն, հիմնված է երաժշտության հնչյունների այս հատկության վրա:

Կան ապացույցներ, որ խոսքը հնչում է հատկապես ձայնավորներ, կարելի է նաեւ ընկալել գույնի մեջ. Ա. Ռեմբոն նույնիսկ գրել է «Ձայնավորներ» սոնետը, որտեղ հնչյունները ներկել է այսպես.

A - սև; սպիտակ - E; I - կարմիր; U - կանաչ;
Օ - կապույտ. Ես հերթով կասեմ նրանց գաղտնիքը...

Բայց ֆրանսիացի լեզվաբան Կ.Նիրոպը վերագրել է ձայնավորընդհանրապես այլ գույներ: նա մտածեց I - կապույտ, U - վառ դեղին, A - կարմիր. Նրա համար դա գրել է գերմանացի լեզվաբան Ա.Շլեգելը I - երկնագույն կապույտ, A - կարմիր, O - մանուշակագույն. Բայց ռուս բանաստեղծ Ա.Բելին պնդում էր, որ նա Աթվում է սպիտակ, E - դեղին-կանաչ, I - կապույտ, U - սև, O - վառ նարնջագույն. Եթե ​​շարունակենք անվանել ձայնավորների գույնի վերաբերյալ առանձին դատողություններ, ապա յուրաքանչյուր հնչյուն կստացվի գունավորված. ծիածանի բոլոր գույները.

Այսպիսով, այս դեպքում ընդհանրապես կա՞ն որոշակի ձայնային-գունային համապատասխանություններ։ Սա ֆանտազիա չէ՞: Կամ գուցե պատահականորեն առաջացող անկայուն ասոցիացիաներ ձայնի և գույնի միջև: Հնարավո՞ր է, որ ձայնային կապերը առանձին մարդկանց ընկալման բացառիկ լավ մշակված մեխանիզմների հետևանք են: Այս հարցերին տրվել են տարբեր պատասխաններ, բայց առավել հաճախ նրանք համաձայնել են այն փաստի շուրջ, որ միացում «խոսքի ձայն - գույն»- չափազանց հազվադեպ անհատական ​​երևույթ.

2. Տեսության ընդհանուր դրույթներ

Ժամանակակից գիտությունը երևույթը ճանաչում է որպես գոյություն միայն այն դեպքում, երբ այն կա՛մ ուղղակիորեն դիտարկվում է, կա՛մ վերարտադրելիորեն դրսևորվում է փորձերում, կա՛մ խիստ հաշվարկված է: Ավելին, ամեն դեպքում, վերջին խոսքը մնում է պրակտիկային. անհրաժեշտ է, որ երեւույթը տեսանելիորեն գործի կամ հայտնաբերվեն նրա գործողության հետքերը։

Բայց որտեղ մենք խոսում ենք մարդու հոգեկանի մասին, ամեն ինչ այլ կերպ է թվում։ Գիտությունը, ինչպես «ճանապարհի եզրին պիկնիկի» գոտին, դեռ հազվադեպ և դժվարությամբ է ներթափանցում այս տարածք և թափանցելով՝ հանդիպում է անհասկանալի «ամբողջական բալիկների», որոնք չի կարողանում բացել իր գործիքներով։

Հոգեկան երևույթներավելի հաճախ ուղղակիորեն չի դիտարկվում, երբեմն հայտնվում են փորձերում, երբեմն՝ ոչ, դժվար է հաշվարկել, և դրանց գործառության հետքերը անորոշ են, անկայուն և անկանոն։ Հատկապես ենթագիտակցության ոլորտում։ Ահա, ասենք ինտուիցիա. Բոլորը կարող են հիշել դեպքեր, երբ, ինչպես մեզ թվում է, ճիշտ որոշումը կամ գործողությունը մեզ հուշել է ինտուիցիան։

Ավելին, ինչպես պարզվեց արհեստական ​​ինտելեկտի վրա աշխատելու գործընթացում, դժվար իրավիճակներում հայտնված մարդը որոշում է կայացնում ոչ թե բոլոր հնարավոր տարբերակները փնտրելով, այլ էվրիստիկորեն, ենթագիտակցորեն, ինտուիտիվ գտնում է ճիշտ ուղին։ Բայց մյուս կողմից, ինտուիցիան հաճախ ձախողվում է: Ինչպե՞ս կարող ենք հասկանալ, թե երբ ինտուիցիան մեզ ճիշտ որոշում է շշնջում, և երբ այն խորամանկորեն մեզ փակուղի է մղում:

Այսպես է ձայնային-գունային համապատասխանությունները։ Եթե ​​դրանք կան, ապա ո՞վ է ճիշտ՝ Ա.Ռեմբո՞ն, թե՞ Ա.Բելին: Ո՞ւմ ինտուիցիան է ավելի ճիշտ:

Փորձերի գաղափարը պարզ է. արձագանքները գրանցվում ենշատ սուբյեկտներ ենթարկվում են որոշակի խթանի, և այնուհետև հետևում է ստացված նյութի վիճակագրական մշակումը, որպեսզի բացահայտվեն ռեակցիաների հիմնական միտումները: Գրանցման մեթոդները բազմազան ենառարկաներին կա՛մ ներկայացվում են խոսքի հնչյուններ. նրանց համար պետք է գույներ ընտրել, կա՛մ ներկայացված են տարբեր գունավոր քարտերով, նրանց վրա պետք է ձայներ գրել, կա՛մ նրանց հանձնարարվում է հնչյունները դասավորել ըստ գույնի, ասենք, « ամենակարմիրը» մինչև «ամենաքիչ կարմիրը», «ամենակապույտից» մինչև «նվազագույն կապույտը» և այլն:

Հազարավոր տեղեկատուների հետ նման բազմաթիվ փորձեր ցույց են տվել դա Վճնշող առարկաների մեծ մասը նկարում էգոնե ձայնավորներբավականին հաստատ. Կարծիքները հատկապես միաձայն են երեք ձայնավորների վերաբերյալ. Ա, Ե, Ի.Ձայն և տառ (ձայնային տառ) Աբավականին հետևողականորեն կոչված կարմիր , Ե- հստակ կանաչ, Ա ԵՎ- հաստատ Կապույտ. Ձայնային նամակ ՄԱՍԻՆբոլորը համարում են այն թեթև և պայծառ, բայց թեև առարկաներից շատերն այն անվանում են դեղին, «սպիտակ» պատասխանները դեռևս բավականին տարածված են: Պարզվում է, որ նա արևային.

Նշենք, որ լեզվաբանները հիմնական համարել A, O, E, I ձայնավորները, աջակցելով մարդու խոսքի ապարատին և հիմնականներին բոլոր լեզուներով: Եվ ֆիզիկոսները հիմնականները համարվում են համապատասխաններըսա ձայնավոր գույն, քանի որ դրանց համադրությունները տալիս են մնացած բոլոր գույներն ու երանգները։ Սա այն է, ինչ օգտագործում են գունավոր լուսանկարչությունը և գունավոր հեռուստատեսությունը: Զարմանալի չէ՞, որ լեզվում հիմնական գույների համապատասխանությունը պարզվեց:

Ըստ երևույթին, մարդկանց «կոլեկտիվ ինտուիցիան» դրսևորվում է այստեղ. աշխարհի գունային կառուցվածքը արտացոլվում է լեզվի գունային կառուցվածքում. Հիմնական գույների անունները առավել հաճախ հանդիպում են խոսքում, իսկ հնչյունները A, O, E, Iձայնավորներից ամենահաճախը. Իսկ հիմնական գույների անունների և այս ձայնավորների միջև, իր հերթին, կապ կա՝ որոշակի գույնի անունը պարունակում է համապատասխան «գունավոր» հնչյուն, և այն զբաղեցնում է բառի մեջ ամենակարևոր, շեշտված դիրքը՝ կարմիր, կապույտ։ .

Մնացած ձայնավորները ստվերված են, ինչպես նաև գույները, որոնց հետ դրանք ասոցացվում են, ընդ որում, այս կապը ավելի քիչ հստակ է երևում. սուբյեկտների միջև կարծիքների ավելի մեծ շրջանակ կա։ Այսպիսով, U- կապված կապույտի մուգ երանգներովգույները՝ մուգ կապույտ, մուգ կապույտ, մուգ կապույտ-կանաչ, մուգ մանուշակագույն։ Ձայնային նամակ Յունաև շփումներ կապույտի երանգներովգույներով, բայց հետ լույս՝ կապույտ, բաց յասամանագույն:

Ձայնային տառը իրեն հետաքրքիր է պահում Յո. Ուղղագրությամբ դա նման է Ե, և ձայնի հետ ՄԱՍԻՆ. Իսկ գույնի առումով այն միանգամայն միանշանակ տեղակայված է դեղինO-ի և կանաչի միջև Ե. Փորձարկվողների մոտ կեսն այն անվանում է դեղին, իսկ կեսը՝ կանաչ: Այսպիսով, Yo-ն բաց է, դեղնականաչավուն:

Եվ ահա Ի գույնով գրեթե չի տարբերվում Ա, բացառությամբ, որ այն ընկալվում է որպես ավելի թեթեւ ու պայծառ։

Ինչ վերաբերում է Յ, ապա պետք է խոսել ոչ թե գույնի, այլ ավելի շուտ լուսային հատկանիշի մասին։ Եթե O - լույսի ձայնային տառ, Դա Y - մթության ձայնային տառ, խավար. Այն ամենամութն է բոլոր ձայնավորներից, և առարկաները միաձայն դրան տալիս են ամենամութ բնութագրերը. մուգ շագանակագույն, սև.

Հետաքրքիր է, որ բաղաձայն հնչյունի ընկալումը, խիստ ասած, Յհստակորեն ազդված է նամակի գրաֆիկական ձևից Յփոխանցելով այս ձայնը. Նմանություններ ՅՀետ ԵՎհանգեցրել է նմանատիպ գունային գնահատականների. Յընկալվում է որպես Կապույտհնչյուն-տառ, թեև ավելի քիչ որոշակիությամբ, քան ԵՎ.

Նամակ Եպետք էր բացառել վերլուծությունից։ Թեեւ այն փոխանցում է գրեթե նույն ձայնը, որը շատ դեպքերում փոխանցվում է տառով Ե, կանաչ ձայնային տառ ԵՓորձարկվողների պատասխանների հիման վրա չի ստացվում. նամակի ձևը տարբեր է: Եվ ընդհանրապես ոչ մեկը որոշակի գույնը կապված չէ E. Եվ քանի որ դա տեղի է ունենում Ետեքստերում չափազանց հազվադեպ (շատ ավելի քիչ հաճախ, քան մյուս բոլոր ձայնավորները), որոշվեց հաշվի չառնել այն տեքստերի հետագա վերլուծության ժամանակ:

Անշուշտ, ոչ բոլորն ունեն ձայնի գույնի համապատասխանություննույնը ամուր ամրագրվածենթագիտակցության մեջ։ Կան սուբյեկտներ, որոնք բոլոր փորձերում ցույց են տալիս հստակ և միատեսակ արդյունքներ, որոնք համընկնում են բոլոր հարցվողների «կոլեկտիվ կարծիքի» հետ, և կան նաև այնպիսիք, որոնց պատասխանները տարբեր փորձերի ժամանակ հակասական են, անկայուն, և դրանցից հնչյունների որևէ կոնկրետ երանգավորում հնարավոր չէ գտնել։ պատասխանները. Դե, լավ, դալտոնիկները չեն տեսնում առարկաների գույնը, բայց դա չի նշանակում, որ առարկաների գույնը գոյություն չունի։ Կարևոր է, որ առարկաների մեծամասնությունը, ընդհանուր առմամբ, հետևողականորեն և բավականին միատեսակ կերպով հաստատի շատ հստակ կապեր ձայնի և գույնի միջև, թեև գրեթե ոչ ոք տեղյակ չէ այդ մասին:

Ձայնի գույնի համապատասխանության փորձի արդյունքները.

3. Տեսության իրականացումը բանաստեղծական տեքստերում

Եթե ​​խոսքի հնչյունների և որոշակի գույների միջև համապատասխանություններ կան, նույնիսկ ենթագիտակցականում, ապա դրանք պետք է ինչ-որ տեղ դրսևորվեն, ձայնի գույնը ինչ-որ կերպ պետք է գործի խոսքում: Եվ գուցե, առաջին հերթին, պետք է նայել հնչյունագուն լուսապսակների դրսևորումները պոեզիայումորտեղ ձայնային կողմը հատկապես կարևոր է: Ձայնային-գունային էֆեկտը կարող է դեր խաղալ այն դեպքում, երբ բանաստեղծության մեջ ստեղծվում է որոշակի գունավոր պատկեր, և հատվածի ձայնավորների նախշը պետք է աջակցի. «ընդգծում»սա նկար՝ համապատասխան գույնի հնչյուններով:

Եթե ​​դա այդպես է, ապա բնական է ակնկալել դա երբ նկարագրում է, Օրինակ, կարմիր իրերիսկ տեքստում երևույթները ընդգծվելու են կարմիրների դերը ԱԵվ Ի; դրանք սովորականից ավելի հաճախ են առաջանալու, հատկապես ամենակարևոր, ամենաերևացող դիրքերում (ասենք՝ թմբուկներ): Կապույտ ինչ-որ բանի նկարագրությունկուղեկցվի կապույտի ներարկումով ԵՎ, U, Յու; կանաչ- ներարկում Ե, Յոև այլն:

Հենց որ մենք սկսեցինք փորձարկել այս վարկածը, Վչոր վիճակագրական հաշվարկները դարձել ենմեր աչքի առաջ դրսևորելապրել մի խաղձայնային գույնի լուսապսակներ բանաստեղծական լեզու, աչքի է զարնում իր անսպասելիությամբ, բազմազանությամբ և ստեղծագործությունների հայեցակարգային իմաստին և ընդհանուր արտահայտիչ-փոխաբերական իմաստին ճշգրիտ համապատասխանությամբ։ Դատեք ինքներդ։

U Բլոկ կա մի բանաստեղծություն, որը նա գրել է Վ. Վասնեցովի նկարի տպավորությամբ "Գամայուն՝ մարգարեական թռչուն» . Սարսափելի մարգարեությունների մասին բանաստեղծությունը փոխանցում է նկարի ողբերգական երանգավորումը՝ մահապատիժների, հրդեհների, արյան մուգ մանուշակագույն գույնը։

Եթե ​​սկզբնական վարկածը ճիշտ է, ապա բանաստեղծության հնչյունատառ հյուսվածքում պետք է հանդիպենավելի հաճախ, քան նորմալ, կարմիր Ա, Իև մութ, մռայլ U, Յ, այդպես չէ?

Քանի որ և՛ ձայնի գույնի խնդիրը, և՛ այս տեսանկյունից բանաստեղծությունների վերլուծությունը շատ անսովոր են, ապա միայն այն պնդումը, որ դա իսկապես այդպես է, անշուշտ բավարար չի լինի։ Յուրաքանչյուրի սովորական արձագանքը, ով առաջին անգամ լսում է պոեզիայում ձայնի գույնի մասին, հետևյալն է. «Սա չի կարող լինել»: Իսկ մեքենաների հաշվարկները ամենից հաճախ դիտվում են գաղտնի վստահությամբ: Ուստի մենք գոնե հակիրճ կնկարագրենք այս և այլ բանաստեղծությունների համակարգչային վերլուծության մեթոդը, որոնք կքննարկվեն այստեղ:

Բանաստեղծության տեքստում (ներառյալ վերնագիրը) հաշվվում է 10 ձայնային տառերից յուրաքանչյուրի թիվըթվարկված աղյուսակում: Շեշտված ձայնավորների հատուկ դերը հաշվի առնելու համար հաշվելիս դրանք կրկնապատկվում են։ Որովհետեւ Յո, Ի, Յու, Յկապված են միայն հիմնական գույների երանգների հետ և նաև այն պատճառով, որ դրանք համեմատաբար հազվադեպ են, անկախ իմաստոտանավորի հնչյունային պատկերում նրանք Չունի. Հետեւաբար, դրանք ավելացվում են հիմնական ձայնավորներին: Քանի որ ձայնային տառը Յոպարզվեց, որ երկգույն է, ապա դրա քանակը հավասարապես բաժանվում է ՄԱՍԻՆԵվ Ե. Սինևա Յթույլ արտահայտված, ուստի գումարը Յկրճատվում է կիսով չափ և միայն դրանից հետո ավելացվում է ԵՎ. Հաշվվում է նաև կրկնակի շեշտով բոլոր տառերի թիվը (արժեք N):

Հետո մասնաբաժինը որոշվում է(հաճախականություն) տեքստի յուրաքանչյուր ձայնավորբանաստեղծություն (Pk) և թրթռումների միջակայքի միավորներ տվյալ տեքստի համար.


Ստացված տվյալները համեմատվում են նորմալների հետ (լեզվի վիճակագրական միջինը), և այդ հաճախականությունների նորմալացված տարբերությունները հաշվարկվում են՝ պարզելու՝ դա պատահական է, թե ոչ։ բանաստեղծության մեջ դիտվող հաճախականությունները տարբերվում են սովորականիցև թե կոնկրետ ինչպես են դրանք տարբերվում.

Ձայնի գույնը բանաստեղծության մեջ «Գամայուն՝ մարգարեական թռչուն».:




Ինչպես տեսնում ենք, հնչում է ԱԵվ Իսովորական խոսքում պետք է հանդիպել հազարից 116, և մի բանաստեղծության մեջնրանց շատ ավելի(Pk=0.159): s = 0,018-ի դեպքում կոնկրետի նման շեղումը (0,159 - 0,116 = 0,044) պատահականությունը գերազանցում է 2,39 անգամ, այսինքն՝ հազիվ թե պատահական լինի: Նշանակում է, բանաստեղծինտուիտիվ կերպով պոմպացվածկարմիր ԱԵվ Ի, ավելի հաճախ նրանց տրամադրելով շոկային դիրքեր (հեռարձակվում են մի շարք արյունալի մահապատիժներ)։ Նորման գերազանցող երկրորդն է Յ, կարմիր տոնին տալով մռայլ, ողբերգական ձայն։ Վերջապես, U(նաև նորմայից բարձր հաճախականությամբ) ձայնային նկարին ավելացնում է մուգ կապույտ-կանաչ և մանուշակագույն երանգներ: Մնացած բոլոր ձայնավորների հաճախականությունը նորմայից ցածր է:

Եթե ​​հիմա գունավոր պատկերենք բանաստեղծության մեջ գերիշխող ձայնավորների խաղը, ապա կստանանք նկարել կարմիր-մանուշակագույն և սև-կապույտ գույներով, այս ու այն կողմ մուգ կանաչապատմամբ։ Եվ սա Վ. Վասնեցովի նկարի գունային սխեման է։ Մնում է միայն զարմանալ, թե որքան ճշգրիտ է բանաստեղծի տաղանդը դրդել նրան ընտրել և համամասնել գերիշխող հնչյունները:

Բազմաթիվ բանաստեղծություններ համակարգչով «ընթերցվել» են այս կերպ։ Նրանցից մի քանիսի համար ընդհանուր արժեքները (Z) տրված են ընդհանուր աղյուսակում, որպեսզի կարողանաք համոզվել, որ հայտնաբերվածը ձայնի գույնի համապատասխանություն -վիճակագրության պարադոքս չէ, պատահականություն չէթվեր Հաճախականության զգալի գերազանցումները նշված են թավերով: Վերջին՝ ութերորդ սյունակը տալիս է արդյունքների գունային ծածկագիրը։

Ձայնի գույնը պոեզիայում.


Հստակ տեսանելի է, թե նա որքան ճշգրիտ է օգտագործում ձայնային-գունավոր հալոների տեսողական հնարավորությունները։ Ս. Եսենին . Նրա բանաստեղծությունների հենց առաջին տողերը գերիշխող ձայնավորների գույների հետ համեմատելիս անմիջապես բացահայտվում է բառային և հնչյունային պատկերների հստակ համապատասխանությունը։ «Ոսկե պուրակը ինձ տարհամոզեց…»գերիշխող գույն դեղին, մի փոքր կանաչավուն. «Լճի վրա հյուսվեց արշալույսի կարմիր լույսը...» -հնչյունները ստեղծում են խոր կարմիրԵվ մուգ կապույտգամմա. «Օդը պարզ է և կապույտ...» -ձայնի գույնը Կապույտ, մի քիչ վարդագույն. «Կանաչ սանրվածք, աղջիկական կրծքեր...»՝ կանաչԵվ մուգ կանաչ կապույտովձայնի գույնի համապատասխանության շրջանակը.

4. Եզրակացության փոխարեն

Ինչպես ասում են՝ մեկնաբանություններն ավելորդ են։ Այո, բանաստեղծներն իրենց մասին կարող էին ասել Ա.Վոզնեսենսկու խոսքերով. «Մենք ձայն ենք տեսնում». Նրանք իսկապես տեսնում են նրան իմ մտքի աչքումտաղանդը, զգացեք նրա ծիածանի լուսապսակը և լուսավորեք այս ծիածանը նրանց բանաստեղծություններում:

Դե, համակարգիչը ցույց է տալիս տեքստում թաքնված գունավոր նկարներ, դրանով իսկ ցույց տալով, որ նա կարողանում է ըմբռնել բանաստեղծական խոսքի այս զարմանալի հատկանիշը։
Ա. Ժուրավլևի «Երկխոսություն համակարգչի հետ» գրքի հիման վրա: «Երիտասարդ գվարդիա», 1987 թ.

Նյութը պատրաստեց Ելենա Ֆ.

Ներկայացումը նկարներով, դիզայնով և սլայդներով դիտելու համար, ներբեռնեք դրա ֆայլը և բացեք այն PowerPoint-ումձեր համակարգչում:
Ներկայացման սլայդների տեքստային բովանդակությունը.
«Բնությունը միակ գիրքն է, որի յուրաքանչյուր էջը լի է խորը բովանդակությամբ» I.V. Goethe Մի ծերունի, ով մեկ տարեկան էր, դուրս եկավ, թափահարեց թեւը, և տասներկու թռչուն թռան, և նրանք բաժանվեցին չորս երամի: Մայրը բարկացել է, երեխաներին ծածկել է մինչև կարմիր օրը։ «Ձմռան հնչյուններ և գույներ» «Ռուսական ձմեռային արձակուրդ» «Փետրվարյան կապույտ» Մ. Չիժով Ի.Է. Գրաբար Ձմեռային բառեր ձմեռային բյուրեղյա բարձրաձայն սպիտակ վերմակ լռություն ձնաբուք սառած կթռչի պտտվելով ձնաբուք սառը թակելով շրջանցել քնած ոռնացող սառույցի փաթիլներ արծաթյա ձյան փաթիլներ սառնամանիք բնություն Փոքր տոնածառ Ցուրտ ձմռանը: Տոնածառը անտառից տուն տարանք։ Տոնածառը անտառից տուն տարանք։ Տոնածառի վրա կան շատ գունավոր գնդիկներ, վարդագույն մեղրաբլիթներ և ոսկե կոներ: Վարդագույն կոճապղպեղ, ոսկե կոներ: Ներքևի նրբագեղ ճյուղն իջեցրեք, մեզ շոկոլադե ձուկ հյուրասիրեք, շոկոլադե ձուկ հյուրասիրեք մեզ: Կախեցինք ուլունքները, Սկսեցինք պարել շրջանով, Զվարճանք, զվարճանք, Եկեք դիմավորենք Նոր տարին, զվարճանք, զվարճանք, Եկեք նշենք Նոր տարին: Տոնածառ. Եթե ​​տոնածառը ոտքեր ունենար, կվազեր արահետով, կպարեր մեզ հետ, կրունկները կխփեին։ Այս գիշեր Նոր տարին թակեց դարպասը Նոր, նոր, երիտասարդ, ոսկե մորուքով. Խաղալիքները պտտվում էին, բազմագույն ճայթրուկները պտտվում էին, և բոլոր դրոշները պտտվում էին արծաթյա թղթից։ Բնադրող տիկնիկները կծիծաղեն ու ձեռքերը կծափեին, որովհետև այս գիշեր պարելու են մինչև լուսաբաց։ Ամանորյա երգ Մանկուց հավատացել ենք օրացույցին։ Ես պատուհանին ձյան փաթիլ կկցեմ։ Շուտով նոր տարի է գալիս։ Դա նշանակում է, որ ինչ-որ բան նորից կկատարվի։ Երկար օձ և կոնֆետի։ Նոր տարին ինձ վերադարձրեք։ Մայիս իմ հույսի շողը վառվում է կանաչ անտառի տոնածառի պես: Երգչախումբ Ես նորից կնայեմ Ամանորի հեքիաթին Տուր ինձ այսօր կախարդական երկիր Ձյունոտ մեղեդի, պայծառ լույսեր Ամանորի հեքիաթ, վերադարձրու իմ մանկությունը Եվ երեխաների աչքերը չեն մարում Այս գիշեր, որին բոլորը հավատում են. Հրաշքներ Որպեսզի հաջորդ տարի ամեն ինչ իրականանա, մաղթեք աստղի վրա: Բոլորին, ովքեր միայնակ են և հոգնած, Մայիսը պտտելու է Ամանորի գնդակը: Եվ ինչպես լավ կախարդը նա կվերադարձնի մեզ, մեր ջերմությունն ու լույսը: Սիրելիների. Փափուկ սպիտակ ձյունը հալվում է ձեռքի ափին, Ինչ լավ է հագնել բոլորովին նոր կոշիկներ, քամու հետ վազիր ու ընկիր ձնակույտի մեջ Եվ վերցրու ու վերածվիր փափկամազ ձնագնդի Եվ վերցրու ու վերածվիր փափկամազ ձնագնդի: Երգչախումբ՝ Ձմեռ, ձմեռ, ախ ինչ լավ է, ուրախացիր, ուրախացիր, ռուս հոգի, ձմեռ, ձմեռ, այ այնքան լավ, Ուրախացիր, ուրախացիր, ռուս հոգի։ 2. Ձյունը լավ կախարդի պես թափառում է ծառուղում: Հեյ տղերք, եկեք արագ գնանք զբոսնելու: Ես շտապում եմ մուշտակ հագնվել ավելի արագ, քան բոլորը: Քիթս թաքցնում եմ փափկամազ մորթիով, ինչու՞ Ես աղվես չե՞մ, քիթս թաքցնում եմ փափկամազ մորթու մեջ, ինչո՞ւ ես աղվես չեմ: 3. Ծառերը հանգիստ քնում են ձնաբքի հնչյունների ներքո, Եվ սառցե բլրի վրա ամբողջ օրը զվարճանք է, Ցրված զնգացող ծիծաղ, տղերքն իջնում ​​են, Ու նորից վեր են վազում արջի քոթոթների պես: Ու ձագերի պես նորից վազում են վեր։ Բառեր՝ Ռաիսա Պանինա. Երաժշտություն՝ Անդրեյ Վարլամով ՌՈՒՍ ՁՄԵՌ ՊԱՊԸ Քայլում է անտառով ձնակույտերի միջով Հսկայական պայուսակ մեջքին Անպարտելի ճանապարհներով կախարդ՝ մոխրագույն մորուքով։Մենք բոլորս նրան ճանաչում ենք վաղ տարիքից, Նա ամենուր ցանկալի հյուր է։ Մենք նրան դիմավորում ենք ժպիտով, այսպես է Ռուսաստանում։ Պատուհանները նախշերով կնկարի, տոնածառի վրա ծաղկեպսակներ կվառի, տոնը կդարձնի առասպելական, ուրախ երգ կերգի, նրան բոլորս ճանաչում ենք փոքր տարիքից, ամենուր ցանկալի հյուր է։ Մենք նրան դիմավորում ենք ժպիտով, այսպես է Ռուսաստանում։ Ես ընկերական եմ ձնաբքի, ցուրտ ձմեռների հետ, Ձյունն իմ ընկերն է: Իսկ քամին սառույց է, փաթաթիր քեզ տաք: Եվ նայիր քո քթին, հանդիպիր ինձ դռան մոտ, ես նվերներ եմ բերել: Սառցե պալատներ է կառուցում, Տները թաքցնում է ձնահյուսերում, Սիրում է Ռուսաստանի տարածությունները, Եվ ձմեռը նրանից անբաժան է, նրան բոլորս ճանաչում ենք փոքր տարիքից, Նա ամենուր ցանկալի հյուր է։ Մենք նրան դիմավորում ենք ժպիտով, այսպես է Ռուսաստանում։ Մենք ընկեր ենք ձնաբքի հետ, Մենք ընկեր ենք ձնառատ ձմեռների հետ, Մենք ընկեր ենք ձնաբքի հետ: Եվ սառցե սլայդով: Թող ձյան փաթիլները պտտվեն աստղերի մեջ: Ձմեռ պապը եկել է մեզ մոտ, և նրա հետ Նոր տարին: Ամանորին աղջիկների միջից կվազի անտառի գայլի ձագը՝ մոխրագույն, սիրալիր լակոտը, կպտտվի նրանց ոտքերի շուրջը, Տոնածառերը կշողացնեն գունավոր լույսերով, Եվ զվարճալի խաղալիքները բոլորը կսկսեն խոսել միանգամից։ երգչախումբ. Միացե՛ք շուրջպարին, միացե՛ք շուրջպարին, մենք մարդաշատ չենք լինի: Ինչ Նոր տարի է, Ամանորը հետաքրքիր տոն է: Փոքրիկ փոքրիկ արջուկը ձեզ կհրավիրի պարելու՝ հավաստիացնելով, որ նա օրորոցից միայն վալս է սիրում։ Սպիտակ ոզնիներն ու նապաստակները կպարեն շրջանակների մեջ։ Նոր տարին մեզ շատ երգեր կպարգևի, շատ պարեր։

(Սլայդ) «Գույները պետք է օգտագործվեն ոչ թե այն պատճառով, որ դրանք գոյություն ունեն կամ չկան բնության մեջ այս ձայնի մեջ, այլ այն պատճառով, որ հենց այս ձայնի մեջ են դրանք անհրաժեշտ նկարում»: Այսպես է կարծում նկարիչ Վասիլի Վասիլևիչ Կանդինսկին, ով նկարել է այս աբստրակտ նկարները։

Իսկ այսօրվա դասի թեման կլինի «Հնչող գույն և տեսանելի ձայն. Կրակի երաժշտական ​​և բանաստեղծական սիմվոլիկան»:(Սլայդ)

Աբստրակտ նկարչությունն ընդունակ է փոխանցել ամենանուրբ զգացմունքային փորձառությունները: Երաժշտությունը կարող է նաև արձագանքել մարդու հոգու հետ:

Գրեք ձեր նոթատետրում.դասագիրք «Արվեստ» էջ 72. Դասի թեմա.Վասիլի Կանդինսկի (1866 - 1944). Աբստրակցիոնիզմի հայեցակարգը.

Խնդրում եմ կարդալ այն ինձ համար:

(Սլայդ) Կանդինսկին իր «Արվեստում հոգևոր մասին» գրքում գրում է, որ երաժշտական ​​հնչերանգը հասանելի է մարդու հոգուն։ «Նա անմիջապես արձագանք է գտնում դրանում, քանի որ մարդու «հոգու մեջ երաժշտություն կա... արտիստը ձեռք է, որն այս կամ այն ​​բանալիով նպատակահարմարորեն թրթռում է մարդու հոգին»։

Բացատրելով գույնի հոգեբանական ուսումնասիրության իր տեսությունը՝ Կանդինսկին տալիս է ներկերի և երաժշտական ​​գործիքների համապատասխանության օրինակներ, օրինակ՝ դեղին ներկը բնութագրելով որպես անհանգիստ, նյարդայնացնող ազդեցություն մարդու հոգու վրա, նա համեմատում է ստեղծագործության բարձր շեփորի հնչյունների հետ։ «Կոմպոզիցիա 8»(Սլայդ).

Նկարչություն «Հակապատկեր հնչյուններ» (սլայդ) -Կանդինսկու համար ամենավառ, գրեթե դասագրքային օրինակը, երբ հեղինակը գրավել էր երաժշտությունը։

Դիսոնանս նոտաները մարմնավորելու համար հեղինակը օգտագործում է ընդամենը երկու գործիք՝ ձև և գույն: Միևնույն ժամանակ Կանդինսկին գույնից ձև է անցնում, և ոչ հակառակը։ Ստեղծագործության մեջ հստակ երկրաչափական պատկերների գերակշռություն կա՝ ի վնաս գծերի քմահաճ հատվածների, որոնք կարելի է գտնել այլ նկարներում։ Ստեղծագործությունը զարմանալիորեն հավասարակշռված է և ներդաշնակ, ինչը ցույց է տալիս, թե հեղինակը որքան տքնաջան է մտածել դրա յուրաքանչյուր տարրի միջով: Չկա ավելի դժբախտ արվեստ, քան երաժշտությունը, ի վերջո, այս երեւույթը ժամանակավոր է: Ընդամենը մի պահ, և հնչյուններն ընդմիշտ անհետացան՝ թողնելով հիշողություններ և հույզեր:«Հակապատկեր գույներ»- լավագույն կտավներից մեկը, որը փորձում էր գրավել այս խուսափողական արվեստը, և միայն Կանդինսկին կարողացավ դա անել:

Նկարչություն «Սև ուղեկցություն»(Սլայդ) գրվել է 1924 թ. Այն պարունակում է տարբեր տեսակի երկրաչափական պատկերներ՝ «գերադրված» միմյանց վրա։ Աշխատանքը լցված է վառ և գրավիչ գույների անսովոր համադրությամբ՝ սև, մշուշոտ ֆոնի վրա։

Նկարիչը սիրում էր խաղալ հեռուստադիտողի երևակայության հետ՝ ընտրելով պատկերի տարբեր ձևեր և գույներ: Այդպիսով նա հասարակությանը ներկայացրեց շրջակա միջավայրի իր անսովոր տեսլականը, որն իսկական սենսացիա դարձավ էսթետ քննադատների շրջանում, ովքեր կարողացան որոշակի իմաստ գտնել նրա ստեղծագործություններում։

Կանդինսկին գործում է անհամատեղելիի համադրությամբ. Նրա կտավներում կարելի է տեսնել սուր ձևերի և մշակված գույների առատություն։ Նկարչի կոնկրետ աշխատանքը չդարձավ հանրաճանաչ նկարներից մեկը, բայց այն գտավ իր հանդիսատեսին երկրաչափության գեղագիտությանը նվիրված կտավների շարքում:

Կանդինսկին ունի բազմաթիվ ստեղծագործություններ, որոնցում նա ձգտել է փոխանցել գույնի իր երաժշտական ​​ընկալումը։ Նրանցից մեկը(Սլայդ) «Բեմական կոմպոզիցիա – «Դեղին ձայն» -Պրեմիերան կայացել է 1972 թվականի մայիսի 12-ին Նյու Յորքի Սողոմոն Գուգենհայմի թանգարանում։

Ծանոթանալով աբստրակտ նկարիչ Վասիլի Կանդինսկու աշխատանքներին՝ մենք տեսանք, թե ինչպես է հնարավոր խորհրդանշական կերպով, երկրաչափական նշանների և պատկերների օգնությամբ, տաք գույները սառը երանգների հետ խառնելով, լսել գույնը և տեսնել ձայնը։

Ներկերի հատկությունները ստեղծում են ստեղծագործության հուզական տրամադրությունը։ Երաժշտության մեջ նույն նշանակությունը տրվում է տեմբրին, ձայնի որակին (նրա գույնը), որը թույլ է տալիս տարբերել տարբեր գործիքների վրա կատարվող կամ տարբեր ձայներով կատարվող նույն բարձրության հնչյունները։

Ռուս ականավոր կոմպոզիտոր Ալեքսանդր Նիկոլաևիչ Սկրյաբինն իր երաժշտականությունն արտահայտել է շատ անսովոր ձևով։. (Սլայդ)

Ալեքսանդր Սկրյաբինը գունավոր լսողություն ուներ։ Գունավոր լսողությունը կամ համառոտագիրը մի երևույթ է, երբ երկու զգայարանները՝ տեսողությունը և լսողությունը, կապված են միմյանց հետ: (մուտքագրում նոթատետրում)(Սլայդ)

Իսահակ Նյուտոնը մի անգամ տարբեր բարձրության յոթ հնչյուններ՝ մի մասշտաբով, համեմատեց ծիածանի յոթ գույների հետ, նա փորձեց մաթեմատիկական օրենք դուրս բերել, թե ինչ է «գույնը» որոշակի նոտա-հնչյունը:

Սկրյաբինը հստակ տեսավ, որ օրգանական կապ կա տոնայնությունների և գունային սենսացիաների միջև։

Սկրյաբինն առաջինն էր, ով որոշեց ուղղակիորեն համադրել տոնայնությունները գույնի հետ։ Նա նախատեսում էր իր «Պրոմեթևս» սիմֆոնիկ պոեմը.(Սլայդ) (նվագախմբի, երգչախմբի, երգեհոնի և մենահամերգային դաշնամուրի համար) ներկայացրեք «թեթև կլավեր» մասը։ Երազելով արվեստների սինթեզի գաղափարի մասին՝ Սկրյաբինը Պրոմեթևսի պարտիտուրում ներմուծում է նոտաների մի շարք, որը նշված է իտալական «լյուս» տերմինով, որը նշանակում է «լույս»: Այսպիսով, ժամանակակից լուսավորության սարքավորումների ստեղծումից շատ առաջ Սկրյաբինը կանխատեսել էր «թեթև» գործիքների տեսքը, որոնք երբեք չեն եղել:(Սլայդ) Կոմպոզիտորի պլանի համաձայն՝ նման գործիքը պետք է համերգասրահ արձակեր հատուկ լուսային ալիքներ՝ համապատասխան լույսի և ձայնի ակուստիկ բնույթին։

- Տեսեք գույների և երանգների փոխհարաբերությունները ըստ Սկրյաբինի:

«Պրոմեթևս» հին հունարենից թարգմանված նշանակում է «տեսնող»: Երաժշտի համար Պրոմեթևսը ստեղծագործության խորհրդանիշ էր՝ հաղթահարելով բոլոր տանջանքներն ու անհավատալի տառապանքները դեպի իդեալը՝ անորոշ երազից մինչև արարման հաղթանակ, դեպի ազատություն: Սկրյաբինի «Պրոմեթևսը» հնագույն առասպելի օրինակ չէ հերոսի մասին, ով մարդկանց համար երկնքից կրակ էր գողացել։ Այն արտահայտում է ոչ թե հին հունական բանաստեղծության կոնկրետ սյուժեն, այլ մարդկային տիտանի, մարդկային մարտիկի ընդհանրացված գաղափարը: Կոմպոզիտորի խոսքով՝ «Պրոմեթևսը բոլոր հին ուսմունքներում տարբեր ձևերով հանդիպող խորհրդանիշ է։ Սա տիեզերքի ակտիվ էներգիան է, ստեղծագործական սկզբունքը, սա կրակ է, լույս, կյանք, պայքար, ջանք, միտք»։(Սլայդ).

Սկրյաբինը երազում էր երաժշտության և գույնի սինթեզի մասին իր Պրոմեթևսում: Նա ցանկանում էր տեսանելի կերպով վերստեղծել «բոցի պատկերը»՝ մի տեսակ մաքրող կրակ, որը կարող էր մարդկությանը տանել դեպի երջանկության և գեղեցկության թագավորություն:

«Կրակի բանաստեղծությունը» պետք է վերափոխեր ողջ աշխարհը, վերակառուցեր ամբողջ Տիեզերքը: Կոմպոզիտորին այլեւս չէր բավարարում լույսի ու երաժշտության զուգահեռ հնչողությունը։ Անհրաժեշտ է երաժշտության, լույսի, բառերի, պարի, ժեստերի սինթեզ և երաժշտի հայացքների ուղղորդում: Գունային համադրությունները ոչ միայն էկրանին են, այլ թափանցում են ամբողջ սենյակը:

Ամբողջ երաժշտությունը և ընդհանրապես ամեն ինչ, երևակայում էր Սկրյաբինը, պետք է ընկղմվի այս լույսի մեջ, լույսի ալիքների մեջ, լողացվի դրանց մեջ։

«Հրե պոեմի» համար Սկրյաբինը ընտրել է մեկ շարժում սոնատային ձևը։ Սկրյաբինը «Պրոմեթևսի» կատարումը պատկերացրեց հետևյալ կերպ. երաժշտությունը դեռ չսկսած դահլիճը լրիվ մութ էր։ Աստիճանաբար, ասես քաոսից ծնվում են և՛ ձայնը, և՛ գույնը։ Դանդաղ լույսի ձայնը մանուշակագույնից անցնում է սպեկտրի կապույտ մասով դեպի կարմիր, այնուհետև՝ մանուշակագույն: Գույնի ինտենսիվությունը փոխվում է հնչյունների ինտենսիվությանը զուգահեռ: Այն փայլում է նարնջագույն-կարմիր կրակով, այնուհետև դառնում է կանաչավուն, գունատ կապույտ։ Պրոմեթևսի վերջում Սկրյաբինը տալիս է շլացուցիչ լույս՝ խավարից լույս անցման խորհրդանիշ: Դահլիճը թաթախված է գունավոր ալիքների մեջ, «լողանում» դրանց մեջ։ Այս գույնը, զգացմունքային ազդեցությունը լրացնում է այն մտքերն ու փորձառությունները, որոնք առաջացնում է երաժշտությունը:

Ի՞նչ եք կարծում, Սկրյաբինին հաջողվե՞լ է կյանքի օրոք իրագործել իր գաղափարը՝ սիմֆոնիան կատարել գունավոր։

Սկրյաբինի կենդանության օրոք հնարավոր չէր իրականացնել խորհրդանշական լուսային նախագիծը, որում կոմպոզիտորը երազում էր մարմնավորել շարժվող գծերն ու ձևերը, հսկայական «կրակի սյուները» և «հեղուկ ճարտարապետությունը»: Այնուամենայնիվ, տեսանելի երաժշտության գաղափարը խթան հաղորդեց շարժվող աբստրակտ նկարչության փորձերին: Հայտնվեցին գունային կարգավորումներ, գունավոր երաժշտության սարքեր և ձայնի օպտիկական սինթեզատոր: Արվեստի այս բոլոր ոլորտները մարմնավորված են էլեկտրոնային երաժշտության մեջ։

Աշակերտը կարդում է Պրոմեթևսի առասպելը.

Սկրյաբինի «Պրոմեթևս» սիմֆոնիկ պոեմի կատարման տեսանյութի հատվածի դիտում: