"Осіння подорож". Цільова прогулянка у старшій групі. Конспект проведення цільової прогулянки у старшій групі на тему Розмови на прогулянці у старшій групі восени


Конспект проведення цільової прогулянки у старшій групі на тему: Осінь

Цілі:

формування уявлення про зміни у природі;

розвиток інтересу до народних прикмет.

Завдання:

вчити розрізняти ознаки настання осені;

познайомити дітей із народними прикметами;

виховувати любов до природи, турботу про довкілля;

Збагачувати словниковий запас.

Попередня робота:

Розгляд альбомів з деревами, різними рослинами, що зустрічаються у природі.

Розмови про пори року, про їх ознаки,

Спостереження за погодою, робота з календарем природи,

Читання художньої літератури про природу, поезій про осінь.

Малювання осінні пейзажі.

Хід прогулянки

Вихователь розповідає вірш дітям:

Падає, падає листя

У нашому саду листопад

Жовте, червоне листя

За вітром в'ються, летять.

Птахи на південь відлітають

Гуси, граки, журавлі

Ось вже остання зграя

Крильми махає вдалині.

Вихователь: Діти, про яку пору року розповідається у вірші?

Діти: У вірші розповідається про осінь.

Вихователь: Правильно. А скажіть, дітки, які ознаки настання осені ви знаєте?

Діти: Жовтіють листя на деревах, пташки відлітають у теплі краї, йде дощ, на вулиці стає холодно.

Вихователь: Правильно, хлопці, молодці. Справді, восени жовтіє трава та листя на деревах, квіточки, які радували наші очі влітку, в'януть, пташки відлітають на південь, погода міняється: сонечко світить менше, ніж світило нам улітку, часто йдуть дощі. Дні восени, хлопці, стають коротшими, а ночі — довшими.

Вихователь: А тепер відгадаємо загадки?

Вихователь загадує дітям загадки, діти закінчують загадку, вставляючи відповідь.

Осінь у гості до нас прийшла

І з собою принесла...

Що? Скажіть навмання!

Ну, звичайно ... (Листопад)

Мочить поле, ліс та луг,

Місто, будинок та все навколо!

Хмар і хмар він вождь,

Ти ж знаєш, це -...(дощ)

Несу я врожаї,

Поля знову засіваю,

Птахів на південь відправляю,

Дерева роздягаю,

Але не торкаюся ялинок та сосен.

Я - красива жовта...(осінь)

Холоди їх так лякають,

До теплих країн відлітають,

Співати не можуть, веселитися

Хто зібрався у зграйки? ...(птахи)

Вихователь: Діти, а ви знаєте, що окрім ознак настання є ще й прикмети осені?

Бажаєте я вам про них розповім?

Вихователь розповідає дітям про прикмети осені.

Великий урожай горобини - до сильних морозів узимку;

Якщо птахи перелітні високо летять восени, так і снігу багато буде, а низько - мало снігу буде;

Береза ​​жовтіє знизу - зима буде пізня, а якщо з весна - рання;

Осинове листя лягає обличчям вгору - до студеної зими, навпаки - зима буде м'яка, а якщо на обидві сторони - і зима середня буде.

Вихователь: Ось такі існують народні прикмети осені. Люди спостерігали за природою, запам'ятовували та передавали їх із покоління в покоління. Хлопці, подивіться, на території нашого саду росте горобина. Чи великий на ній урожай цієї осені?

Діти: Ні.

Вихователь: Справді, торік урожай був значно більшим. Значить, за прикметою, взимку не буде сильних морозів, чи не так? Взимку подивимося, чи ця прикмета вірна.

Тепер подивимося на березу. За прикметою, якщо береза ​​жовтіє знизу - зима буде пізня, а якщо з весна - рання. Давайте — подивимося, хлопці, жовтих листочків знизу біля берези більше?

Діти: Ні, їх скрізь однаково.

Вихователь: Значить, зима не буде пізнішою, правильно?

Діти: Так.

Вихователь: А тепер, хлопці, підійдемо до осинки та згадаємо ще одну прикмету. «Осинове листя лягає обличчям вгору – до студеної зими, навпаки – зима буде м'яка, а якщо на обидві сторони – і зима середня буде». Подивіться уважно як лежать листочки.

Вихователь показує та пояснює дітям як листочки лежать «обличчям», а як навпаки.

Діти: Листочки лежать на обидві сторони.

Вихователь: Отже, за прикметою, зима буде середньою: ні теплою, ні морозною, правильно?

Діти: Правильно.

Вихователь: А в нас залишилася ще одна прикмета, давайте послухаємо її ще раз: "Якщо птахи перелітні високо летять восени, так і снігу багато буде, а низько - мало снігу буде".

Подивіться на небо, чи ви бачите перелітних птахів?

Діти: Ні, не бачимо.

Вихователь: Так, дуже шкода, що птахи зараз не летять. Але наступного разу ми обов'язково побачимо і запам'ятаємо як вони летітимуть: високо чи низько, добре? Нам обов'язково потрібно дізнатися багато чи мало буде снігу взимку!

А тепер встанемо в коло і трохи пограємося.

Рухлива гра:"Сонечко та дощик"

Діти стають по колу.

«Дивиться сонечко у вікно, Ідуть по колу.

Світить у нашу кімнатку».

«Ми захлопаємо у долоні, Плескають стоячи на місці.

Дуже радіють сонечку.

Топ-топ-топ-топ! Ритмічно притопають на

Топ-топ-топ-топ! місці.

Хлоп-хлоп-хлоп-хлоп! Ритмічно ляскають у долоні,

Хлоп-хлоп-хлоп

На сигнал «дощ іде, скоріше додому» діти тікають.

Вихователь каже «Сонечко світить», гра повторюється.

Молодці, хлопці, втомилися? Давайте трохи відпочинемо, посидимо на лавках.

Під час відпочинку вихователь ставить запитання дітям:

Скажіть, хлопці, які прикмети осені ви тепер знаєте?

Згадаймо, до яких дерев ми сьогодні підходили, щоб побачити прикмети?

Які ви знаєте ознаки настання осені?

Чому птахи восени відлітають на південь?

Вихователь: Добре, діти, ви все правильно запам'ятали. Вам сподобалась наша прогулянка? Завтра ми продовжимо розмову про народні прикмети, і до завтрашньої прогулянки я попрошу вас підготувати невелике домашнє заняття: спитати у батьків, бабусь, дідусів які прикмети осені знають вони. Ви обов'язково їх запам'ятаєте та розкажете нам завтра, добре? Чи не забудете?

А тепер, наша прогулянка добігла кінця, ми повертаємося до групи.

Список дітей, що йдуть на прогулянку:

1 тиждень

2 тиждень

3 тиждень

4 тиждень

Спостереження за сонцем

Мета: побачити та закріпити особливості осіннього сонця, воно світить, але гріє менше; розташовується вже нижче, день стає коротшим, ніч довша.

Спостереження за деревами

Мета: показати зміни, що відбулися з деревами (забарвлення листя, листопад), плоди на жіночих деревах. відзначити, що природа восени засинає

Спостереження за перелітними птахами.

Мета: показати, що перед відльотом птахи збираються в зграї, простежити взаємозв'язок із тим, що комах менше означає, що птахам важче добувати корм.

Спостереження за перехожими.

Мета: подивитися, що змінилося в одязі людей. Чому? Звертати увагу на поведінку, взаємини, чим зайняті.

Спостереження за небом.

Мета: з'ясувати наявність хмар на небі їх кількість, розміри, небо стало важким, похмурим, осіннім. Підібрати слова ознаки до слів небо, хмари, осінь.

Спостереження за чагарниками.

Мета: розглянути, відзначити зміну кущів восени (зміна кольору листя, кори).

Спостереження за комахами.

Мета: виявити наявність комах на ділянці, відзначити, що їх поменшало, виявити причинно-наслідковий зв'язок зі зниженням температури.

Спостереження дітей.

Ціль: подивитися, в які ігри грають, як змінився характер ігор, у зв'язку з приходом осені.

Спостереження за дощем.

Мета: показати різницю між літньою теплою зливою, осіннім дощем, що мрячить.

Порівняння трав'янистих рослин на вулиці та кімнатних рослин.

Мета: показати вплив довкілля на рослини.

Спостереження за зимуючими птахами (горобцями, голубами).

Мета: закріпити знання дітей про зовнішній вигляд, встановити зв'язок між часом року та поведінкою птахів (чим холодніше, тим птахи поселяються ближче до людини).

Спостереження за транспортом.

Ціль: згадати правила дорожнього руху, класифікацію транспорту.

Спостереження за вітром.

Ціль: з'ясувати наявність вітру за допомогою стрічок, вертушок, його особливості; у якому напрямку дме, сильний чи слабкий

Спостереження а березою.

Ціль: закріпити будову дерева, розглянути нирки, сережки. Викликати естетичні почуття.

Спостереження слідів птахів.

Мета: після нічної порошки насипати на сніг крихти до прогулянки розглянути та порівняти, що спільного і чим відрізняються сліди горобця та ворони.

Ціль: продовжити спостереження за роботою двірника взимку. Розчищення доріжок від снігу та льоду, посипання їх піском.

Спостереження за льодом.

Мета: залити крижану гірку для ляльок, звертаючи увагу на те, як швидко замерзає вода і утворюється лід. Покатати ляльку, закріплюючи властивості льоду слизький, гладкий.

Спостереження трав під снігом.

Мета: звернути увагу, що з-під снігу де-не-де стирчать засохлі рослини, розглянути їх (чи насіння, листя), розгребти сніг. З'ясувати стан трав'янистих рослин, причини.

Спостереження за собакою, що пробігає.

Мета: розглянути собачку (колір, розміри, особливості будови – пухнастий хвіст та ін.). запропонувати покликати та почастувати собачку шматочками їжі. Спостерігати поведінку, з'ясувати причини.

Спостереження за транспортом.

Мета: з'ясувати найпоширеніші звуки серед дитячого садка. постаратися визначити за звуком, який транспорт їде. Спостерігати за транспортом, що проїжджає (різноманітність).

Спостереження за вітром.

Ціль: показати зміну, що вітер став холодним, зміна сили вітру. Звернути увагу на ознаки, що свідчать про наявність вітру

Спостереження за березою.

Мета: довести, до свідомості дітей, що раніше за всіх змінює забарвлення листя, але воно також гарне, розглянути вдихнути запах листя, простежити взаємозв'язок.

Спостереження за кішкою.

Ціль: розглянути кішку, уточнити, чим змінилася поведінка кішки восени (вона більше не лежить довго на землі, тому що земля холодна, закриває ніс лапою, намагається швидше сховатися в будівлі).

Спостереження за роботою двірника.

Мета: дії двірника, що здебільшого восени збирає двірник (листя).

Цільова прогулянка ділянкою ДОП. "Нежива природа восени".

Мета: показати та уточнити знання дітей про те, які зміни відбулися восени у неживій природі.

Цільова прогулянка у найближчому оточенні. «Життя рослин восени»

Мета: розширити знання дітей про зміни у неживій природі восени.

Цільова прогулянка ділянкою ДОП. «Як змінилася наша ділянка восени»

Мета: вчити дітей бачити зміни у житті тваринного світу восени.

Цільова прогулянка до перехрестя зі світлофором та пішохідним переходом.

Мета: повторити правила безпеки при переході вулиці, знаки, що забороняють і дозволяють.

Цільова прогулянка «Нежива природа восени»

Ціль:

  • Провести спостереження та пояснити дітям, що зміни відбулися й у неживій природі.
  • Закріплювати вміння користуватись отриманими раніше знаннями.
  • Збагачувати словниковий запас дітей.

Хід прогулянки:

Запропонувати дітям помацати камінці (вологі, холодні) і згадати які вони були влітку в суху погоду (сухі, гарячі), з'ясувати причину чому зараз немає дощу, а каміння вологі та холодні (ранкові заморозки).

Потім дітям пропонується набрати піску чи землі у цебра. Чи легко це зробити? Чому? Який був пісок улітку? Що ми робили з піском, щоб ви могли з нього будувати? Звернути увагу на калюжі? Чому вода в калюжах замерзає вранці, а вдень крига тане?

Разом із дітьми встановити причини, що відбулися змін у природі.

д/і «Який? Яка? Які? (Слови ознаки).

д/і «Підбери слова родичі» (земля, повітря, осінь тощо)

п/п «По камінчиках».

Цільова прогулянка «Рослини нашої ділянки восени»

Ціль:

  • Поглиблювати та конкретизувати уявлення про особливості життя рослин восени.
  • Закріпити вміння диференціювати рослини (трави, чагарники, дерева), вміння знаходити відмінності у будові.
  • Вчить дітей бачити і відчувати красу природи восени та вміння висловлювати свої відчуття у мові.

Хід прогулянки:

Запропонувати дітям гру «Рослини на нашій ділянці», ігрова вправа «Знайди різницю між ільмомі тополем; акацією і березою». Згадати яке було різнотрав'я влітку. Що змінилося у природі? Чому? (Встановити причинно-наслідкові зв'язки). Доповнити знання дітей про зміни у житті рослин восени (відмирання наземних частин, припинення росту, зміна забарвлення та опадання листя, в'янення, наявність плодів, насіння).

Пояснити дітям, що в природі все циклічно та закономірно, вона готується до зими, а потім прийде весна, буде тепло та природа оживе.

Діти повинні вміти бачити, що природа прекрасна будь-якої пори року.

Читання уривків із віршів про пори року.

д/і «Якби я був художником…». Вчити дітей малювати картини словесно та уяві.

п/в. «1-2-3 до тополі (до акації…) біжи».

Цільова прогулянка «Комахи»

Ціль:

Систематизувати та поглиблювати знання дітей про життя комах.

Розвивати вміння оперувати наявними знаннями.

Продовжувати вчити дітей використовувати слова-ознаки, утворені від іменників.

Хід прогулянки:

Вихователь пропонує дітям згадати яких комах вони зустрічали на ділянці влітку під час прогулянки (відповіді дітей з доповненням вихователя).

Д/і «Що у метелика, а що у жучка?», «Хто повзає, а хто літає?».

Потім вихователь пропонує спробувати пошукати цих комах.

Їх немає! Чому? Куди вони зникли? Чи зможуть вони перезимувати живучи, як улітку. (Виявлення причинно-наслідкових зв'язків).

Розповідь вихователя, про те, як комахи готуються до зими. Комахи шукають затишні місця та ховаються там на зиму, наприклад жуки – у тріщинах кори дерев або у земляних купках (можна спробувати пошукати), мурахи під

мурашиними купами, деякі відкладають яйця і гинуть, бджоли відлітають у вулики і засинають до весни. А з приходом теплих весняних днів природа оживає і всі прокидаються.

д/і «Горобець та мошкара»

Словесна гра «Зміни слова» (діти утворюють слова ознаки від іменників (Мураха - голова мурашина, черевце-…; птах – крило…; негода – погода….. і т.д.).

Заняття «Життя осіннього лісу»

Ціль:

Дати дітям уявлення про ліс як природне співтовариство, навчити розуміти причини листопада, називати частини аркуша, передавати свої відчуття, обґрунтовано відповідати на питання про осінні зміни в житті лісу.

Сприяти вихованню інтересу до природи, вмінню бачити красу осені її поетичність.

Хід заняття:

Звучить аудіозапис зі звуками лісу.

1. Вихователь пропонує дітям заплющити очі та згадати екскурсію до осіннього лісу (У Сухотіно), як там було красиво, приємно пахло, почути шелест листопада. Потім просить підійти до столів. Для кожної дитини на столі лежить осіннє листя від різних дерев.

2. Запитання до дітей:

Що у вас лежить на столах? Від яких дерев? Якого кольору листя? Які вони на дотик? Додайте їх до щоки, які у вас відчуття? Що має лист? Чому листя восени змінює забарвлення? Яка погода восени?

3. Для з'ясування уявлень про погоду використовувати таблицю, де діти повинні знайти помилку (тобто знайти знак, який не відповідає осінній погоді)

4. Ігрова вправа «Листопад – добре, листопад – погано». Діти

розглядають малюнки із зображенням дерев (один малюнок – з листям, інший – дерево без листя) і пояснюють, чим привабливий листопад, а що не подобається. Чому?

Вихователь зазначає, що листя дерева зазвичай починає жовтіти зверху, тому що повітря зверху холодніше, чому відбувається листопад і що листопад сильніший при посиленні вітру.

Музикальна пауза.

Діти під музику кружляють, як осіннє листя в лісі і тихо опадає.

5. Розмова.

Чому в народі кажуть: «Лісом ходи – під ноги дивись»

(гриби, гарне листя, комахи).

д/і «Назви та покажи яких тварин можна зустріти у лісі рідного краю». (Дітям пропонуються ілюстрації з різними тваринами, вони повинні вибрати тварин рідного краю).

6.Гра «Дорисуй птаха». У дітей на столах лежать незакінчені малюнки птахів, їм пропонується домалювати птахів та розповісти, як вони зимують, що з ними відбувається восени.

7.Розгляд фотографій з екскурсії в осінній ліс. Звернути увагу дітей на красу осіннього лісу та його таємничість.

Підбиття підсумків.

Екскурсія до лісу «Золота осінь»

Ціль:

  • Розвивати пізнавальні інтереси, виховувати стійку увагу, спостережливість, любов до природи, прагнення піклуватися про неї та берегти її.
  • Через спостереження вчити дітей порівняти прикмети ранньої осені та пізнішої, роблячи акцент на кольоровій гамі.
  • Формувати емоційно - чуттєве сприйняття краси навколишнього світу, поезії.
  • Розвивати вміння виявляти емоційний сплеск у практичному застосуванні через малюнок, оповідання.

1. Вступна розмова

Яка пора року?

Які осінні місяці ви знаєте?

Ми знаємо прикмети ранньої осені (діти перераховують прикмети), а зараз настав час «Золотої осені». І ми вирушаємо до лісу, щоб подивитися, як він змінився. І чому справжню пору осені називають «золотою».

Вільний огляд

Звернути увагу дітей на пронизливу блакитність неба з легкими білими хмаринками, навколишню красу і вдихнути запах осені, що бадьорить.

2. Запитання до дітей:

Що під ногами? (килим з осіннього різнокольорового листя, вони шарудять).

Запропонувати помацати опале листя і листочки на деревах. Чим відрізняються? Чому?

Пограти у гру «Хвилина тиші». Що почули діти, які звуки та шарудіння?

Як змінився ліс після останнього відвідин?

Підвести дітей до розуміння, чому осінь «золота».

3. Читання вірша Є. Трутнєва «Осінь»

Як описав поет осінь. Що з прочитаного у вірші ми бачимо зараз у лісі.

4. Дидактична вправа «опиши березу, сосну, осинку, листяницю, використовуючи епітети та порівняння), звернути увагу на відмінності.

5. Ізоруководитель проводить гру «Ми художники», застосовуючи прийом «жива рамка», діти переглядають різні пейзажі (золоті крони дерев на фоні блакитного неба або мохистий пеньок в оточенні різнокольорового листя).

З керівник пропонує дітям запам'ятати краєвиди, а потім відтворити їх на малюнках.

Проводиться ще один ігровий прийом, діти малюють картину, використовуючи природний матеріал (викладають із гілочок, шишок, листя, корчів та ін.), потім все фотографується, щоб у саду організувати виставку.

Діти прощаються з лісом до швидкої зустрічі і говорять йому свої побажання.

Екскурсія у сквер «Проводи осені».

Ціль:

  • Закріпити знання дітей про якісні зміни в природі (похолодання, відмирання наземних частин рослин, зменшення світлового дня, холодні затяжні опади, опадання листків, особливості поведінки птахів).
  • Розвивати пізнавальний інтерес та монологічну мову дітей. Ігровий момент.
  • Формувати дбайливе ставлення до природи.

Вранці в групі несподівано з'являється білченя зі скверу. Він дуже засмучений тим, що в природі відбуваються дивні речі: листя з дерев облетіли, трава засохла, кущі стирчать, як палиці, стало холодно. Невже природа вмирає?

Приймається рішення: здійснити екскурсію в сквер і перевірити все на місці.

  1. Вступна розмова (по дорозі в сквер) про погоду. Читання вірша про осінь. Залучення дітей до розмови.
  2. Колективне спостереження Куди ми прийшли? Які зміни відбулися з минулого відвідин? Чому? …Настала пізня осінь. Діти згадують, яка погода була ранньою осінню, як виглядали рослини, зауважують, що змінилося.

Вихователь пропонує походити по скверу. розглянути дерева, звернути увагу до нирки. Порівняти модрину та сосну, плоди та насіння дерев та чагарників.

Спостереження дітей за птахами.

Питання вихователя: «Що сталося в природі, якби після літа відразу настала зима?». Розмова з бельчонком (встановлення причинно-наслідкових зв'язків причини змін у природі).

  1. Дидактична гра «Де сховалося білченя?», вихователь ховає білченя, потім описує дерева, а діти впізнають дерево і шукають білченя, потім гру продовжують діти самі.
  2. Запропонувати дітям вибрати собі будь-яке дерево, чагарник і поговорити з ним, поставити йому запитання та почути (подати) відповідь.

Після екскурсії, у групі, запропонувати відобразити свої враження у малюнках, виробах.

Екскурсія в ліс пізньої осені.

Ціль:

  • Допомогти дітям побачити, як природа готується до зими. Спостерігати взаємозв'язок деяких природних явищ.
  • Навчиться розрізняти дерева за силуетами. Виявити відмінність хвойних дерев від листяних, їх специфіку пристосування до несприятливих умов взимку.
  • Зрозуміти у чому полягає правильне ставлення до природи.
  • Визначити роль людини в природі. Виховувати вміння бачити красу, загадковість та смуток осіннього лісу.

Хід екскурсії : Діти та вихователь входять у ліс та зустрічають Лісовичка (іграшка)

Лісовичок: Після вітання лісовичок запитує дітей, звідки вони? Навіщо завітали до лісу? Чи вміти ви правильно поводитися в лісі?

Діти відповідають питання.

Лісовичок : Зараз перевіримо. Різні люди у лісі бувають, але не всіх варто пускати. Подивіться уважно і скажіть, що поганого зробив чоловік у лісі

Діти оглядаються, зауважують сміття та говорять про це Лісовичку.

Лісовичок:

Але людина робить не лише погані вчинки

Розкажіть мені, як треба поводитися в лісі і як не можна.

Лісовичок:

А Я бачу, що ви не погані хлопці і знаєте, як треба лести себе, щоб не завдати шкоди природі.

Я дуже люблю природу і не хочу, щоб її ображали. Чи не образіть? Тоді ласкаво прошу в мій дім.

Вихователь:

Лісовичку, ти кажеш, що любиш природу, чому ж тоді в тебе все померло? Трава засохла, дерева без листя, навколо все

Голо й сумно.

Лісовичок:

Це я зробив для того, щоб захистити природу, зберегти всі рослини. Хочете подивитись, як я це зробив? Ходімо.

Подивимось на траву, як вона виглядає?

Діти: Засохла.

Лісовичок:

А ви уважно подивіться на землю (дати дітям розглянути)

Побачити зелену траву біля коріння, насіння, кореневища з нирками.

Лісовичок:

Зелене листя та рослини взимку замерзають, тому я їх сушу, а взимку сніго вкриваю. У ґрунті залишиться насіння, коріння. Вони не замерзнуть і наступного року дадуть нові рослини.

Вихователь:

Ну, травичку вкриєш, вона маленька, а великі дерева?

Лісовичок:

Щоб листочки не замерзли, я їх загорнув у коричневі лусочки, а крою склеїв смолою. Навіть сильний вітер лусочки не розгорне. (Діти розглядають нирки на гілочках).

Вихователь:

Давайте підемо, погуляємо, а ви мені називатимете дерева, які зустрінуться нам на шляху (береза, сосна, модрина і т.д.)

Розмовляють, намагаються описати кожне дерево, порівняти його з іншими.

Лісовичок:

Бачите хлопці, дерево можна впізнати навіть без листя.

Вихователь:

Ти сказав, що зняв усе листя, а що там зеленіє? Часу не вистачило?

Лісовичок:

Це хвойне дерево – сосна. Хлопці як ви думаєте, чи буду я прибирати листя – голочки з цих дерев? (Припущення дітей).

На голках менше снігу, тому вітер легко проникає між ними та не ламає гілки. Голки вкриті смолою та не бояться холоду. Усі дерева з голками називаються хвойними.

Лісовичок:

Ці дерева ніколи не цвітуть і не дають плодів, замість плодів утворюються шишки. Розглянемо гулю (з чого вона складається?) (Відповіді дітей)

Вихователь: (дивиться на модрину) Ні як не зрозумію хвойне чи ні?

Розглядають ґрунт під деревом виявляють багато хвої - значить хвойне.

Лісовичок: Просто хвоя у модрини ніжна не просочена смолою, тому на зиму їх доводиться знімати.

Хочу зробити подарунок. Зберіть шишки та зробіть із них різні вироби

Вихователь: Щось птахів не чути, ти теж їх сховав?

Лісовичок:

Відправив у теплі краї. Та не всіх. Які лишилися з нами зимувати?

Відповіді дітей,

Діти: Чому одні відлетіли, а інші залишилися? Адже їм також доведеться важко.

Лісовичок: Полетіли комахоїдні, вони не харчуються насінням.

Діти та вихователь дякують Лісовичкові і прощаються з ним до зими.

Лісовичок: Хлопці ви молодці, справді, вмієте поводитися. Чекаю вас у гості і взимку, і навесні, і літо


Перспективне планування цільових прогулянок у старшій групі на 2015-2016 навчальний рік

інтеграція

вересень

«Що нам осінь подарувала»

Закріплювати та уточнювати знання дітей про «золоту осінь»: стоїть сонячна, суха погода, дерева одягли барвисте вбрання. Закріпити назви чагарників та дерев у парку. Уточнити знання дітей, що овочі ростуть на городі. Осінь – час збирання овочів. Розрізняти та називати овочі, що ростуть на грядках городу д/саду. Знайомити з діяльністю людини у природі

пізнання

комунікація

безпека

здоров'я

У парк у період

«золотої осені»

Закріплювати та уточнювати знання дітей про «золоту осінь»: стоїть сонячна, суха погода, дерева одягли барвисте вбрання. Закріпити назви чагарників та дерев у парку.

пізнання

комунікація

соціалізація

безпека

по вулиці Остужева

Продовжувати знайомити з вулицями рідного міста, закріплювати вміння поводитися культурно на вулиці, розглянути громадські будівлі, їх призначення.

пізнання

комунікація

безпека

соціалізація

У парк «Дельфін» (початок зими)

Вчити дітей розрізняти дерева корою; спостерігати зміни, що відбуваються у природі: сніг товстим шаром лежить на землі, всі рослини вкриті снігом, під снігом рослинам тепло, як під ковдрою, від морозу дерева покриваються інеєм.

пізнання

комунікація

безпека

здоров'я

На шкільний стадіон

Спостерігати, як школярі займаються зимовими видами спорту (лижі, ковзани); виховувати бажання займатися спортом.

пізнання

комунікація

соціалізація

безпека

вул. Ленінський проспект.

Спостереження за транспортом

Продовжуватиме знайомити дітей з вулицями рідного міста, району. Розповісти дітям, що вулиці називають на честь знаменитих людей; спостерігати за рухом транспорту вулицею; вправляти у розрізненні транспорту, знати його призначення (пасажирський, вантажний, легковий).

пізнання

комунікація

безпека

соціалізація

У парк «Дельфін»

(на початку появи листя)

Спостерігати зміни у природі з настанням весни: сонце гріє сильніше, сніг розтанув. На деревах набрякли бруньки, на добре освітлених місцях з'явилися перші квіти (мати-й-мачуха)

пізнання

комунікація

безпека

соціалізація

Знайди прикмети весни

Навесні від сонця більше світла та тепла. Від тепла сніг та крига розтанув. Крижинки плавають лежить на поверхні води, т.к. вони легші за воду; під впливом сонця крижинки тануть і перетворюються на воду. Птахи будують гнізда для виведення пташенят. Небо яскраве та блакитне. Іноді набігають хмари, у тому числі йде теплий весняний дощ. Дме теплий вітер

пізнання

комунікація

безпека

соціалізація

На перехрестя

Закріпити уявлення дітей про роботу інспектора ДПС; закріпити знання про правила дорожнього руху

пізнання

комунікація

безпека

соціалізація


Мещерякова Олена Євгенівна

Організація прогулянки для дітей старшої групи "У нашому саду листопад"


Програмні завдання:
1. Формувати вміння бачити та помічати зміни в природі
2. Закріпити ознаки осені
3. Розвивати уважність
4. Розвивати дрібну моторику, координацію рухів
5. Виховувати пізнавальний інтерес

Хід прогулянки:

Розмова про осінь
Вихователь:Діти, подивіться навколо. Що ви бачите? Що змінилося останнім часом?
Діти:Листя пожовтіло, стало холодніше, люди стали тепліше одягатися і т.д.
Вихователь:Якій порі року відповідає така погода та такі природні явища?
Діти:Осені
Вихователь:Так, настала осінь. Усю землю покрили опале з дерев листя. Тому осінь називають «золотою». Придивіться і поспостерігайте, листя з дерев падає по-різному: один летить до землі, другий паморочиться, паморочиться і повільно опускається на землю. Давайте спробуємо взяти листок і опустити його в повітрі.

Досвід «Як падає осінній лист»
Висновок:Листя дуже легке, тому вони летять повільно
Вихователь:Коли дме вітер, і багато листя з шарудінням падає на землю, це явище називається листопадом. Давайте розглянемо листя, чи всі вони однакові?
Діти:Ні, вони різні.
Вихователь:Мабуть, вони різні. Листя берези акуратні, по краю зубчасті, з широкою клиноподібною основою або майже усічені, гладкі.


Листя верби подовжене, вузьке, загострене з обох кінців.


Дубове листя довгасте, лопатеве, на коротких черешках, з виступаючими прожилками.


Ось такі яскраві подарунки дарує нам осінь – опале, різнокольорове, красиве листя. А ви любите осінь?
Діти:Так
Вихователь:А за що ви любите осінь?
Діти:За гарну природу, за яскраве вбрання дерев тощо.
Вихователь:Ви відчуваєте, як пахне осінь? Давайте насолодимося її запахом

Дихальна гімнастика
Повільний вдих і три видихи ривками. Виконується тричі.
Вихователь:Чим пахне осінь?
Діти:відповіді дітей
Вихователь:Запам'ятайте, як пахне осінь, адже вона буде недовго. Скажіть, а який зараз місяць?
Діти:Жовтень
Вихователь:Правильно. У жовтні листя з дерев остаточно опадає і тепер ми побачимо листочки на деревах лише навесні. Давайте зберемо осіннє листя і віднесемо їх до дитячого садка, щоб узимку робити з них різні вироби та аплікації.

Гра «Зберемо листочки»
В один кошик збираємо жовте листя, в друге – оранжеве, а в третє – зелене.
Діти збирають листя.
Вихователь:Молодці скільки листочків зібрали. Я думаю, що наші вироби вийдуть яскравими та красивими. А пам'ятайте, ми з вами вчили пісню композитора Михайла Красєва та поетеси Маргарити Івенсен «Падає, падає листя». Заспіваємо для осені уривок
Падає, падає листя –
У нашому саду листопад.
/Жовте, червоне листя
За вітром в'ються, летять. / 2 рази

Вихователь:Хлопці, підійдіть до столу, на ньому лежить листя. Складіть для осені гарний візерунок із листя.
Діти складають на свій розсуд.

Вихователь:Подивіться, на землі викладена вузька доріжка з камінців, нам потрібно пройти вузькою доріжкою, не зачіпаючи каміння.
Діти стають один за одним і проходять викладеною з каміння доріжкою.

Вихователь:Молодці! Ви такі спритні та вмілі. Мені здається, що ви можете дуже багато, а ось чи зможете ви спіймати листок. Це ми зараз перевіримо.

Рухлива гра «Злови листок»
Діти намагаються зловити листок, що висить на гілці або летить повітрям.

Вихователь:Хлопці, осінь – холодна пора року. Нам потрібно берегти своє здоров'я, тому я принесла сьогодні один із дарунків осені – цибулю. У цибулі багато вітамінів. І для того, щоб не хворіти, його потрібно їсти. Пропоную скуштувати його сьогодні після обіду, після прогулянки.

Осінній прогулянки з дітьми в дитячому садку. Старша група

Осінній прогулянки в парку з дітьми

Автор: Котенкова Катерина Анатоліївна
Місце роботи: вихователь МБДОУ дитячий садок №1 д. Старе Мілкове, Тверська область, Конаківський район

Конспект осінній прогулянки в парку для дітей старшої групи.

Опис матеріалу:Пропоную вам конспект цільової прогулянки до парку для дітей старшої групи (5-6 років). Даний матеріал буде корисний вихователям не тільки старших груп, а й середніх для тіток (4-5 років). Це конспект пізнавального розвитку дітей, спрямованого на узагальнення осінніх ознак, подання довкілля.
Ціль:Узагальнити з дітьми ознаки Осені. Виховувати правила особистої безпеки на дорозі. Виховувати пізнавальний інтерес до природи, розвивати у дітей розвиток мови. Бажання знаходиться на свіжому повітрі, навчитися помічати красу природи. Любити її намагатися вберегти від сміття, вчитися дбати про неї.
Завдання:
- сприяти закріпленню знань про дерева, навчитися визначати дерева за їх за ознаками, навчитися розрізняти листя з різних дерев;
- Розвивати мовлення дітей.
- Збагачувати словниковий запас.
- Тренувати пам'ять, увагу.
- формувати цілісну картину світу природи.
- Виховувати турботу про довкілля.
Попередня робота:
- Розгляд альбомів з деревами, різними рослинами, що зустрічаються у природі.
- Бесіди про пори року, про їх ознаки,
- Спостереження за погодою, робота з календарем природи,
- Читання художньої літератури про природу, поезій про осінь.
- Малювання осінніх пейзажів.

Хід прогулянки.

Діти сидять за столами на своїх місцях на стільчиках дивляться на вихователя.
Вихователь загадує загадки про осінь та збирання врожаю. (Діти із задоволенням вгадують чи дають свої припущення).
Вихователь: Правильно діти це Осінь, показуючи зображення восени читає уривок з вірша А.С. Пушкіна
Небо вже восени дихало,
Вже рідше сонечко блищало,
Коротше ставав день,
Лісова таємнича покрова
З сумним шумом оголювалася.
Вихователь: Хлопці скажіть, будь ласка, чому вам подобається осінь?
Діти: (дають свої відповіді, гарно, листопад)
Вихователь: Сьогодні чудова сонячна погода, і у нас сьогодні незвичайний день. Ми з вами йдемо на прогулянку до парку.
Але перш ніж вирушить, давайте згадаємо правила пішохода, адже прогулянка не близька. Діти скажіть по якій частині вулиці треба йти?
Діти: Праворуч.
Вихователь: А де треба переходити через дорогу?
Діти: Пішохідним переходом. Дивитися спочатку ліворуч, а потім праворуч. Не бігати дорогою
Вихователь: Молодці, думаю, можна збиратися в дорогу.
Діти, вихователь та молодший вихователь і йдуть одягатися. Діти стають парами, а вихователі замикають ланцюжок із двох кінців.
Прийшовши до парку вихователь дає час дітям озирнутися, помилуватися природою.
Якщо на деревах листя пожовтіло,
Якщо в край далекий птахи відлетіли,
Якщо небо похмуре, якщо дощ ллється,
Ця пора року восени зветься.

Прочитавши вірші, вихователь підходить до дерева.
Вихователь: Хлопці скажіть, що це за дерево.
Діти: Це Горобина.
Вихователь: Молодці, а як ви зрозуміли, що це горобина, яка у неї кора, які листочки. Хто їсть ягідки на горобині.
Діти (дають свої відповіді).
Вихователь: Діти давайте зіграємо в гру, хто швидше знайде дерево. (Окресливши зону пошуку, вихователь називає дерева, а діти їх шукають).
Вихователь: Які ви всі молодці, давайте посидимо на лавках і трохи відпочинемо.
Під час відпочинку вихователь із дітьми обговорює ознаки осені. Згадують, яка погода була вчора, або кілька днів тому.
Вихователь: Ну що відпочили.
Діти: Так.
Вихователь: Тоді зберемо різнокольорових листочків, щоб зробити з них гарне панно, для прикраси групи. (Діти разом з вихователями збирають листочки обговорюючи їх колір, форму та з якого дерева вони впали).
Вихователь: Хлопці які гарні у вас листочки. Сподобалася вам прогулянка, хотіли б ще прийти сюди (відповіді дітей). На жаль, нам час іти, ви всі молодці.
Діти знову стають парами, як прийшли, замикаючі вихователі. Йдуть на свій майданчик чи групу.