Мессежийн өнгө, харагдахуйц дуут танилцуулга. Бид дууг харж байна. Баримт бичгийн агуулгыг үзэх “Дууны өнгө, харагдахуйц дуу чимээ. Галын хөгжим, яруу найргийн бэлгэдэл."


ДУГААРТАЙ ӨНГӨ, ҮЗэгдэх ДУУ
Энэ хичээлийг төрлөөр нь "Урлаг нь харилцааны бүх нийтийн арга" хэсэгт шинэ материал сурах гэж ангилж болно. Оюутнууд урлаг дахь бэлэг тэмдэг, тэмдгүүдийн талаар мэддэг, Дундад зууны Христийн урлаг, Пабло Пикассо, Винсент Ван Гог нарын бүтээлүүд, дүрс зураач А.Рублевын бүтээлүүд, амьдрал, урлаг дахь бэлгэдлийн талаар мэддэг.

Хичээл нь идэвхтэй хөгжүүлэх сургалтын аргуудыг ашиглах явдал юм. Эдгээр аргууд нь оюутнуудад харилцааны ур чадвараа харуулах, хосын болон бие даасан ажилд бүтээлч чадвараа харуулах, үзэл бодлоо илэрхийлэх, маргах боломжийг олгодог.

Хичээлийн зорилго:

Боловсролын

Оюутнуудын бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх

Бүтээлч, ассоциатив сэтгэлгээг бий болгох

Танин мэдэхүйн

20-р зууны урлагийн хөдөлгөөн - хийсвэр урлагт хамаарах зургуудыг тодорхойлж, таних

В.Кандинскийн үүднээс өнгө, дуу авианы талаархи мэдлэгийг өргөжүүлэх

Хөгжлийн

Бүтээлчээр сэтгэх чадвараа сайжруулж, нэмэлт материалын тусламжтайгаар алсын хараагаа өргөжүүл

Мэдлэгээ системчлэх, бүтээлчээр хэрэгжүүлэх (хүснэгт бөглөх)

Харилцааны ур чадвараа харуулах, хөгжүүлэх (хэлэлцүүлэг хөтлөх, байр сууриа илэрхийлэх, маргах)

Үндсэн ойлголт, нэр томъёо:

Хийсвэр урлаг, В.Кандинскийн өнгөний онол, өнгөний сэтгэл хөдлөлийн нөлөө, В.Кандинскийн уран зургийн тайлбар

Хичээлийн тоног төхөөрөмж:

В.Кандинскийн хөрөг, хийсвэр урлагийн төлөөлөгчдийн зургийн хуулбар, В.Кандинский болон бусад хийсвэр зураачдын зургуудын хуулбарласан компьютерийн танилцуулга, Сочигийн өвлийн олимпийн наадмын нээлтийн видео бичлэгийн хэсэг.

Уран зохиол:

Г.П. Сергеева; I.E. Кашекова, Е.Д. Кретийн 8-9-р ангийн "Урлаг" сурах бичиг, тайлбар толь бичиг С.И. Ожегова

Хичээлийн бэлтгэл ажил:


  1. "Орос цагаан толгой" видео бичлэгийг бэлтгэх.

  2. "Хийсвэрлэлчдийн бүтээлч байдал" компьютерийн танилцуулга бэлтгэх.

  3. Хосоор ажиллах даалгавруудыг боловсруулах: шинэ материал сурах хүснэгт.

ХИЧЭЭЛИЙН ҮЕД


  1. Зохион байгуулалтын үе шат:багш сурагчидтай мэндчилж, хичээлийн зорилгоо тодорхойлох.
Багш:Саяхан бид бүгдээрээ Сочид болсон Олимпийн наадмын гэрч болсон. Өвлийн Олимпийн наадмын нээлтийн тухай телевизийн нэвтрүүлэг түүнд зориулсан видеогоор эхэлсэн. Любовь охиныг 11 настай гимнастикч Лиза Темникова тогложээКраснодар, цагаан толгойн үсгүүд болон оросууд тэдэнтэй юу холбоотой болохыг хэлжээ. Хүмүүс, үзэгдэл, объектуудыг эдгээр үсгээр эхэлж, чухал ач холбогдолтой гэж сонгосонОросын түүх. ("Орос цагаан толгой" видео бичлэгийн хэсгийг үзнэ үү). К үсгийг хийсвэр урлагийн хамгийн тод төлөөлөгч Василий Васильевич Кандинский алдаршуулсан.

Багш хичээлийн зорилгыг томъёолдог.

Хийсвэр урлагийн тухай ойлголт, В.Кандинскийн бүтээл, өнгөний онолын танилцуулга.

Хичээлийн явцад өнгөний хослолыг олох, ассоциатив болон дүрслэлийн сэтгэлгээг хөгжүүлэх чадвар

Хийсвэр урлагийн бүтээлийг судлахад үндэслэсэн гоо зүйн үнэлэмжийг төлөвшүүлэх, Оросын урлагт хайрыг бий болгох.

"Дууны өнгө ба харагдахуйц дуу" хичээлийн сэдвийн үндэслэл.


  1. Хичээлийн үндсэн үе шат("зузаан" ба "нимгэн" асуултууд дээр үндэслэн боловсролын үйл ажиллагааг зохион байгуулах).
Багш:"Будаг нь байгаль дээрх энэ дуу чимээнд байгаа эсвэл байхгүй учраас ашиглах ёстой, гэхдээ энэ дуу чимээ нь зураг дээр зайлшгүй шаардлагатай байдаг тул ашиглах ёстой" гэж зураач Василий Васильевич Кандинский итгэж байсан. Кандинский хийсвэр урлагийн төлөөлөгчдийн нэг байв. Хийсвэр урлаг гэж юу вэ? S.I-ийн тайлбар толь бичгийг үзнэ үү. Ожегова "абстракционизм" гэсэн үгийн утга.

Оюутнууд:Латин хэлний "хийсвэрлэл" -ээс австракционизм - сатаарлыг арилгах - оюутны хариулт.

Багш:“Урлаг” сурах бичгийн 72 дугаар хуудаснаас “Хийсвэр урлагийн ямар шинж чанарууд байдаг вэ?” гэсэн асуултын хариултыг олоорой.

Оюутнууд:Дараах шинж чанарууд нь хийсвэр урлагийн маш онцлог шинж юм: бодит объект, хэлбэрээс татгалзах. Өөрөөр хэлбэл, ийм уран зураг нь объектив бус найрлага (шугам, цэг, толбо, онгоц гэх мэт), өнгөт туршилтыг дүрсэлсэн; эмх замбараагүй, эмх замбараагүй дүр төрхөөр зураачийн дотоод ертөнцийн тусгал. Энэхүү урлагийн хэв маяг нь маш их алдартай байсан.

"Хийсвэр зураачдын бүтээлч байдал" сэдэвт илтгэлийг үзээрэй. (танилцуулга үзэх).

Багш: V.V. Кандинский өнгө хүний ​​биед үзүүлэх нөлөөг судалжээ. Өнөөдөр бид өнгөт дуу чимээ, дуу чимээ яагаад харагддагийг олж мэдэхийг хичээх болно. Хичээлийн сэдэв дэх түлхүүр үгсийг олоорой.

Оюутнууд:өнгө, дуу чимээ.

Багш:Би танд хосоороо ажиллахыг санал болгож байна. Та бөглөх хүснэгтийг санал болгож байна (Хавсралт No1), энэ нь заавал бөглөх ёстой. Таны ажилд туслах материалыг санал болгож байна (Хавсралт №2, "Урлаг" сурах бичиг, С.И. Ожеговын тайлбар толь бичиг).


  1. Эцсийн шат

Оюутнууд хүснэгтийг бөглөсний дараа хос бүр хариултаа тайлбарлав.

Багш:Би хэд хэдэн оюутнуудаас В.Кандинскийн "Нуур" зургийн тайлбарыг уншиж, тэдний ойлголтыг мэргэжлийн хүний ​​зургийн тайлбартай харьцуулахыг санал болгож байна. Мэргэжилтнээр хийсэн зургийн тайлбар (багш уншиж байгаа): "Зургийн төвд зураач дэлбэрэлтийн дүр төрхийг дуурайсан бөгөөд энэ нь бүх даавуунд эрчим хүчний цэнэгийг өгдөг. Энэ дэлбэрэлтийн гэрлээр гэрэлтэх мэт хар ангал дээгүүр цагаан завьнууд хөвж байна. Ус нь ёроолгүй орон зай болж хувирч, гэрэлтсэн тэнгэр нь устай төстэй юм. Зураач, үзэгч хоёр хамтран зохиогчид. Үзэгч бүр өөр өөрөөр хүлээж авдаг. Завь, сэлүүрт, цайз, бид ялгадаг. Зохиолын үлдсэн хэсгүүдийн хувьд энд шийдлийг үзэгчдэд үлдээж байна.Цэнхэр зураасыг сансар огторгуйн, олон ертөнцийн бэлгэдэл болгон өөр хоорондоо мөргөлдөж, нэгэн төрлийн орчлон ертөнц болон уусч буй мэт авч болно. ”

Хичээлийн сэдвийг хэрхэн сурсаныг харахын тулд оюутнуудаас асуултанд хариулахыг хүсдэг.

Шалгах асуултууд


  1. Хийсвэр урлаг гэж юу вэ?

  2. Кандинскийн зургууд ямар урлагийн урсгалд хамаарах вэ?

  3. Кандинский ямар онолыг дэвшүүлсэн бэ?

  4. Өгүүлбэрийг үргэлжлүүлээрэй: өнгө бүр нь ………………………………………….

  5. Нил ягаан өнгө нь хүний ​​сэтгэл хөдлөлд ямар нөлөө үзүүлдэг вэ?

  6. Өнгө нь хөдөлдөг гэж үнэн үү?

  7. Үзэгч рүү ямар өнгө хөдөлдөг вэ?

  8. Хичээлийн сэдвийг тайлбарлах: дууны өнгө, харагдахуйц дуу чимээ.
Дэлгэц дээр асуулт гарч ирэх бөгөөд багш өгүүлбэрийг тэмдэглэлийн дэвтэрт бичгээр үргэлжлүүлж, дараа нь дуу хоолойгоор хэлэхийг санал болгож байна.

Өнөөдөр хичээл дээр би дараах ойлголтуудтай танилцсан.

Би аль хэдийн мэдэж байсан (жагсаалт) ………………………………….

Би өөрөөр бодож байсан …………………………………….

Би өөртөө шинэ зүйл сурсан …………………………………………

Би ойлгосонгүй…………………………………………

Багш:Би хичээлээ В.Кандинскийн үгээр төгсгөхийг хүсч байна: “Уран зураг бол урлаг бөгөөд урлаг бүхэлдээ утга учиргүй, хоосон чанарт бүдгэрсэн бүтээл биш, харин зорилготой хүч юм; хүний ​​оюун санааны хөгжил дэвшилд үйлчлэхийг уриалж байна.”

Хавсралт No1


1.

Өнгө гэж юу вэ?

Яагаад өнгө сонсогдож магадгүй гэж та бодож байна вэ? Хариулах шалтгаанаа хэл.

2.

Дуу чимээ гэж юу вэ?

Та яаж бодож байна, ЯагаадДууг ямар ч өнгөөр ​​будаж болох уу? Хариулах шалтгаанаа хэл.

3.

Будгийн шинж чанар нь өнгө, өнгө, эрч хүч гэсэн гурван шинж чанараар тодорхойлогддог нь үнэн үү?

Яагаад будгийн гурван шинж чанар хүний ​​сэтгэл хөдлөлд нөлөөлдөг гэж та бодож байна вэ?

Кандинскийн "Нуур" зургийг хар, энэ зургийг дүрсэл.



4.

Хөгжмийн шинж чанар нь хөгжмийн зэмсгийн тембрээр тодорхойлогддог гэж үнэн үү?

Хөгжмийн зэмсгийн тембр хүний ​​сэтгэл хөдлөлийн нөлөөнд яагаад нөлөөлдөг гэж та бодож байна вэ?

Ятга хэрхэн сонсогдож байгааг сонсоорой, энэ дуу таны сэтгэл хөдлөлд ямар нөлөө үзүүлдэг вэ?



5.

Аль өнгө нь хөдөлгөөний хуурмаг байдлыг өгдөг, аль нь эсрэгээрээ байдаг вэ?

Кандинский "өнгөний сүнслэг нөлөө" нь хөдөлгөөний сэтгэгдэл дээр үндэслэн үүсдэг гэж яагаад үзсэн бэ?Жишээ өг?

6.

Өнгө нь ямар өнгөөр ​​хуваагддаг вэ?

Дулаан аялгууг жагсааж, яагаад дулаан байдаг вэ?

Хавсралт No2

Эхлэх цэг нь өнгөний судалгаа юм.

1.Өнгөний хөдөлгөөн:


  • хэвтээ
Үзэгчээс (сүнслэг) - хүйтэн (цэнхэр),

Үзэгч рүү чиглэсэн (бие махбодийн хувьд) - дулаан (шар)


  • хазгай - шар,

  • төвлөрсөн - цэнхэр

  • дулаан өнгө - шар руу - үзэгч рүү,

  • хүйтэн - цэнхэр хүртэл - үзэгчээс,

  • цэнхэр өнгө нь шар өнгөний хөдөлгөөнийг удаашруулж чаддаг.

  1. Өнгөний сэтгэл хөдлөлийн нөлөө:

  • шар өнгө нь хүнийг тайвшруулж, сэтгэлийг нь хөдөлгөж,

  • цэнхэр өнгөтэй ойртох тусам тайван байна

  • Цэнхэр өнгө бол эрхэмсэг, дээд зэргийн, гүн гүнзгий өнгө юм.

  • ногоон бол тайван өнгө,

  • цагаан бол өнгө БИШ, бүх өнгө алга болсон орчлонгийн бэлэг тэмдэг,

  • хар өнгө - дотооддоо үхсэн мэт сонсогддог Юу ч биш, мөнхийн чимээгүй байдал шиг,

  • улаан өнгө бол хязгааргүй дулаахан, хөдөлгөөнгүй, тайван бус өнгө,

  • цайвар улаан - эрч хүч, баяр баясгалан, ялалт,

  • нил ягаан өнгө нь хөргөсөн улаан өнгөтэй. Энэ нь ямар нэг зовлонтой, гунигтай шинж чанартай байдаг.

Уран бүтээлч уран бүтээл хийхдээ өнгийг нарийн тооцдог












Буцаад урагшаа

Анхаар! Слайдыг урьдчилан үзэх нь зөвхөн мэдээллийн зорилгоор хийгдсэн бөгөөд үзүүлэнгийн бүх шинж чанарыг илэрхийлэхгүй байж болно. Хэрэв та энэ ажлыг сонирхож байвал бүрэн эхээр нь татаж авна уу.

Санаа:Хийсвэр зураг нь сэтгэл хөдлөл, мэдрэмжээр амьдардаг.

Асуудал:Хийсвэр зургийг хэрхэн мэдэрч сурах вэ?

Зорилтот:Урлагийн бүтээлийг өөрийн бүтээлдээ тайлбарлах туршлага олгох.

Даалгаварууд:

үзэл суртлын

  • Хийсвэр зургаар ертөнцийг үзэх туршлага өгөх.
  • Дараах санааг хэлээрэй: та урлагийн бүтээл туурвих замаар сэтгэл хөдлөлөө илэрхийлж болно.

танин мэдэхүйн

  • Объектив бус будгийн талаар ойлголт өгөх, түүний объектив будгаас ялгаатай байдал.
  • Хийсвэр найрлагыг ойлгоход өнгөний нөлөөний асуудлыг авч үзье.

харилцах-үйл ажиллагаа

  • "Өнгө, хэлбэрийн сэтгэл хөдлөл" хийсвэр бүтээлч бүтээгдэхүүнээ бүтээ.

сэтгэл хөдлөл, үнэ цэнэ

  • Бодлогын үе шатанд хийсвэр зураг нь хүнийг "өөрийгөө илэрхийлэх" боломжийг олгодог талаар санал бодлоо илэрхийлэх боломжийг олгох.

Технологийн хичээлийн газрын зураг

БАГШИЙН ​​ҮЙЛ АЖИЛЛАГАА

ОЮУТНЫ ҮЙЛ АЖИЛЛАГАА

УДЭТ БАЙГУУЛЛАА

СЭДЛЭЛИЙН ШАТ

Шинэчлэх

Зохион байгуулах цаг.
Самбар дээр өнгө, хэлбэрээрээ ялгаатай цаасаар хийсэн том хийсвэр дүрсүүд байдаг.

Танин мэдэхүйн
сэтгэл хөдлөлийн болон дүрслэлийн бүтцийг уялдуулах
Харааны дүр төрх ба сэтгэл хөдлөлийн хоорондын холбоог тогтоохын тулд харьцуулах ур чадварыг дадлагажуулах

харилцах чадвартай
хамтын бүрэлдэхүүнийг бий болгоход оролцох

хувийн
соёлын бичвэрийг эзэмших сэдэл

Оршил яриа.

Багш:
- Таны сэтгэл санаанд хамгийн сайн тохирох хэлбэрүүдийн аль нэгийг сонго. Өнөөдрийн хичээлийн уур амьсгалыг геометрийн дүрсээр бий болгохыг хичээцгээе. Баяр хөөртэй сэтгэл хөдлөлтэй холбоотой тоонуудыг өсгө. Хэсэг хэсгүүдийг самбар дээр холбоно.

Сэтгэл хөдлөлийн байдалд үндэслэн дүрсийг сонгох

Багш:
-Та сая нэг загвараар зураг бүтээчихлээ, ямар хэв маягтай болохыг хэн ч тааж чадах уу? Энэ найрлагыг яагаад бүтээсэн бэ?

Хичээлийн сэдвийн мессеж.
Багш:
- Ямар уран бүтээлч сэтгэл хөдлөлийн ертөнцийг уран бүтээлдээ хүргэж чадсан бэ гэдгийг сонирхмоор байна уу? Эдгээр зургууд хэрхэн амьдралд ирдэг вэ?
Хичээлийн сэдэв: "Дууны өнгө ба харагдахуйц дуу чимээ"

Самбар дээр хийсвэр зохиол бүтээх

Оюутнууд:
- Хийсвэр зураг. Энэ зургаар бид хичээлийнхээ уур амьсгалыг бий болгосон.

Асуудал үүсгэх

Оршил яриа.

Багш:
-Ийм зургуудыг хараад ямар асуулт гарч ирдэг вэ?

Оюутнууд:
- Тэд сэтгэл хөдлөлийн утгатай юу? Энэ утгыг хэрхэн ойлгох вэ?

Танин мэдэхүйн
асуудлыг томъёолох

Зорилго тавих

Багш:
- Энэ зургийн утгыг тайлахад бидэнд хэн тусалж чадах вэ?

Багш:
-Гэхдээ зураач хажууд нь байхгүй. Та өнөөдрийн хичээлд ямар зорилго тавих вэ?

Оюутнууд:
-Уран бүтээлч өөрөө.

Оюутнууд:
- Хийсвэр зургийн талаар өөрийн тайлбарыг өгөхийг хичээ.

Зохицуулалтын
өөртөө зорилго тавь

Төлөвлөлт

Багш:
- Зураач, түүний зургийг ойлгохын тулд юу хийх хэрэгтэй вэ?

Оюутнууд:
1. зураачийн амьдралын талаар суралцах;
2. өнгөний үндсэн талаар суралцах;
3. түүний зургуудыг үзэх, тэдний сэтгэл хөдлөлийн бүтцийг мэдрэх

Зохицуулалтын
ангидаа хийх үйл ажиллагаагаа төлөвлө

ШИНЭ МЭДЛЭГИЙГ НЭЭХ ШАТ

Шинэ материал сурах.

Василий Васильевич Кандинскийн тухай, өнгөний үндэсийн талаархи мэдээллийн мессеж. (Слайд 1-7)

"Хийсвэрлэл" гэсэн ойлголтыг дэвтэрт бичээрэй (гол бүрэлдэхүүн хэсэг нь өнгө, шугам).
Сурах бичгийн 72-р хуудаснаас "хийсвэрлэл" гэсэн тодорхойлолтыг олоорой.
Тэд В.Кандинскийн “Өнгийг байгаль дээрх энэ дуу авианд байгаа эсвэл байхгүй учраас биш, харин зурганд яг энэ дуу авианд хэрэгтэй учраас ашиглах ёстой” гэсэн хэллэгийг хэлэлцдэг.

Танин мэдэхүйн
Сурах бичгээс асуултын хариултыг хайж олох,
Текстийн гол санааг тодруулж,
Санал болгож буй сэтгэл хөдлөл дээр үндэслэн хийсвэр найрлагыг бий болго.

Харилцаа холбоо
Бүлгийн ажилд хамтран ажиллах,
Урлагийн бүтээлийг хүлээн авч, түүнд хандах хандлагаа илэрхийлэх,
Өөрийн үзэл бодлоо илэрхийлэх
Хийсвэр зургийн агуулгыг тайлбарлах

Зохицуулалтын
Даалгаврыг алгоритмын дагуу гүйцэтгэнэ

Хувийн
Хийсвэр зургийг мэдрэх явцад өөрийгөө танин мэдэх

Кандинскийн "Шар чимээ" бүтээлийн хэсгийг үзээд (29.20-32.10 минут) багш асуулт асууна.
- Кандинский өнгөний тухай ярихдаа яагаад дуу авианы тухай дурдсан бэ?

Синестетикийн тухай ойлголтын танилцуулга, утгыг тайлбарлах.
Оюутнууд синестетикийн ертөнцөд "бүртэх" тулд А.Н.Скрябины хөгжимд зориулсан жижиг уран сайхны найруулгыг үздэг.
(Слайд 8-9)
Багш:
-А.Скрябины хөгжмийг сонсоод янз бүрийн мэдрэмж төрж байсан. Хүн мэдрэмжээ сэтгэл хөдлөлөөр илэрхийлдэг. Мэдрэмж нь дотоод ертөнцөд чиглэгддэг, сэтгэл хөдлөл нь түр зуурынх бөгөөд гадаад шинж тэмдгээр илэрдэг, дохио зангаа, нүүрний хувирлаар илэрхийлэгддэг.
Хөгжим, уран зураг нь бидэнд нөлөөлж, харилцан мэдрэмжийг төрүүлдэг боловч хөгжмийн зохиолч, зураачдын дунд мэдрэмжийн нөлөөн дор урлагийн бүтээл төрдөг урвуу үйл явц бас байдаг. Сэтгэл хөдлөл, мэдрэмж нь эерэг ба сөрөг аль аль нь байж болно.

Оюутнууд:
- Өнгө нь сэтгэлийн хөдөлгөөнийг хамгийн зөв илэрхийлдэг. Энэ бүтээлд сэргэсэн өнгө нь илүү тод, тод, ойлгомжтой болдог.

Гунигтай (харанхуй) хөгжмийн хэлтэрхий сонсогдоно. (Слайд 10)

Багш:
- Таны гарт бараан, гунигтай өнгийн дүрс байгаа хэвээр байгаа тул эдгээр дүрсээс самбар дээр найруулга хий (нэрийг нь өг).

Зохиол зохиож, нэрс гарга

Хийсвэр зохиол бүтээх

Практик ажил.

Багш:
-Одоо сонгосон сэтгэл хөдлөл дээрээ тулгуурлан өөрийн хийсвэр зохиолоо бүтээх хэрэгтэй.
(Слайд 11-12)

Оюутан бүр санал болгож буй сэтгэл хөдлөлөөс сонгож, түүнийг тусгасан найрлагыг бүтээдэг.

Тусгал

Дүгнэж байна.

Оюутны ажлыг самбар дээр эерэг, төвийг сахисан, сөрөг сэтгэл хөдлөлийн бүлгүүдээр зохион байгуулдаг.
Ажил дуусахаас 1 минутын өмнө залуусаас сэтгэл хөдлөлийн нэртэй цаас авдаг.
Бүтээлээ самбар дээр байрлуулсны дараа хүүхдүүд жагсаалтаас сэтгэл хөдлөлөө дахин сонгож, ангийнхаа хүүхдүүдийн бүтээлээс түүнд тохирохыг олдог.

Оюутнууд ажлынхаа ар талд гарын үсэг зурж, ямар сэтгэл хөдлөлөө найруулсан бэ гэдгийг тэмдэглэнэ. Ажлыг самбар дээр өлгө.

Танин мэдэхүйн
Дүгнэлт гаргахын тулд
Ажлаа ангийнхаа ажилтай харьцуул

Багш:
- Та даалгавраа биелүүлсэн гэж бодож байна уу?
- Бүтээлийн зохиогч болон сонгосон сэтгэл хөдлөлийн хооронд давхцах зүйл бий юу?

даван туулсан (бүтэлгүйтсэн)
Хэлбэр, өнгийг зөв сонгосон учраас давхцах тохиолдол бий.

Үнийн ерөнхий ойлголт

Тиймээс бид хичээлээр олж авсан мэдлэгийг өөрийн мэдрэмжийг илэрхийлэх, түүнчлэн сөрөг сэтгэл хөдлөлийг засах (хэрэв үүссэн бол), тэдгээрийг бүтээлч байдалд шилжүүлэх, уран сайхны болон хөгжмийн аль алинд нь өөрийн гэсэн өвөрмөц бүтээлийг бий болгоход ашиглаж болно гэж дүгнэж болно. Үүний тулд та зураач, хөгжмийн зохиолчийн ердийн хэрэгсэл, орчин үеийн компьютерийн програм хангамжийн чадавхийг ашиглаж болно)

Оюутнууд:
- Бүтээлч байдлаараа бид өөрийгөө болон ертөнцөө илэрхийлж чадна.

Танин мэдэхүйн
Ерөнхий болгох
Хувийн
Урлагийн бүтээлд сэтгэл хөдлөл, үнэ цэнэтэй хандлага

“Би дууг жинлэж, хэмжиж, тооцоолсон
Би үгийн оньсого зальтай нэвтэрсэн.
Тэгээд би ухаалаг гэмт хэрэг төлөвлөж байсан -
Амьд хэлээ төмөрт даатга..."
(А. Журавлев)

1. "Дуу + өнгө"?
Дууны өнгөт дүрсийг өдөөх чадвар нь удаан хугацааны туршид ажиглагдсан. А.Скрябины өнгөний мэдрэмжийн талаар маш их бичсэн байдаг хөгжмийн дуу чимээхарсан өнгөтэй. Урлагийн бүхэл бүтэн чиглэл - өнгөт хөгжим нь хөгжмийн дууны энэ шинж чанарт суурилдаг.

Ялангуяа ярианы сонсогдож байгаа нотолгоо байдаг эгшиг, бас ойлгож болно өнгөтэй. А.Римбо “Эгшиг” хэмээх сонет хүртэл бичсэн бөгөөд үүндээ дараах дуу авиаг өнгөөр ​​будаж байжээ.

A - хар; цагаан - E; би - улаан; U - ногоон;
О - хөх: Би тэдний нууцыг ээлжлэн хэлье...

Харин Францын хэл шинжлэлийн эрдэмтэн К.Нироп тайлбарлав эгшигбүх бусад өнгө: тэр бодлоо I - цэнхэр, U - тод шар, A - улаан. Германы хэл шинжлэлийн эрдэмтэн А.Шлегель түүнд зориулж ингэж бичжээ Би - тэнгэрийн хөх, А - улаан, O - нил ягаан. Харин Оросын яруу найрагч А.Белый тэр гэж маргажээ Абололтой цагаан, E - шар-ногоон, I - цэнхэр, U - хар, O - тод улбар шар. Хэрэв бид эгшгийн өнгөний талаархи хувийн дүгнэлтийг үргэлжлүүлэн нэрлэвэл дуу бүр нь өнгөөр ​​​​болно. солонгын бүх өнгө.

Тэгэхээр, энэ тохиолдолд ямар нэгэн тодорхой дууны өнгөний захидал харилцаа байдаг уу? Энэ уран зөгнөл биш гэж үү? Эсвэл санамсаргүй байдлаар дуу, өнгө хоёрын хооронд тогтворгүй холбоо үүссэн үү? Дууны холболт нь хувь хүний ​​онцгой нарийн зохион бүтээсэн ойлголтын механизмын үр дагавар байж болох уу? Эдгээр асуултад янз бүрийн хариулт өгсөн боловч ихэнхдээ тэд энэ талаар санал нэгддэг "Ярианы дуу - өнгө" холболт- маш ховор хувь хүний ​​үзэгдэл.

2. Онолын ерөнхий заалтууд

Орчин үеийн шинжлэх ухаан аливаа үзэгдлийг шууд ажиглах, эсвэл туршилтаар давтагдахуйц байдлаар харуулах, эсвэл нарийн тооцоолсон тохиолдолд л оршин байгааг хүлээн зөвшөөрдөг. Түүнээс гадна, ямар ч тохиолдолд сүүлчийн үг нь практикт үлддэг: энэ үзэгдэл ажиглагдахуйц ажиллах эсвэл түүний үйл ажиллагааны ул мөрийг илрүүлэх шаардлагатай.

Харин хүний ​​сэтгэл зүйг ярьж байгаа газар бүх зүйл өөр харагдаж байна. Шинжлэх ухаан нь "замын хажуу дахь зугаалга" гэх мэт энэ хэсэгт ховорхон, хүндрэлтэй нэвтэрч, нэвтэрсний дараа багаж хэрэгслээр нээж чадахгүй үл ойлгогдох "бүрэн дамми"-тай тулгардаг.

Сэтгэцийн үзэгдлүүдилүү олон удаа шууд ажиглагдаагүй, заримдаа туршилтанд гарч ирдэг, заримдаа байдаггүй, тооцоолоход хэцүү байдаг бөгөөд тэдгээрийн үйл ажиллагааны ул мөр нь тодорхойгүй, тогтворгүй, жигд бус байдаг. Ялангуяа далд ухамсрын бүсэд. Энд хэлье зөн совин. Зөв шийдвэр, үйлдлийг зөн совингоор өдөөсөн тохиолдлыг хүн бүр санаж чадна.

Түүгээр ч барахгүй хиймэл оюун ухаан дээр ажиллах явцад хүнд хэцүү нөхцөл байдалд орсон хүн бүх боломжит хувилбаруудыг эрэлхийлэх замаар шийдвэр гаргадаггүй, харин эвристик, далд ухамсар, зөн совингоор зөв замыг олдог. Гэхдээ нөгөө талаар зөн совин ихэвчлэн бүтэлгүйтдэг. Зөн совин бидэнд зөв шийдвэрийг шивнэж, биднийг мухардалд оруулахыг яаж ойлгох вэ?

Дууны өнгөний захидал харилцааны хувьд ийм байна. Хэрэв тэд байгаа бол хэн нь зөв бэ - А.Римбо эсвэл А.Бели? Хэний зөн совин илүү зөв бэ?

Туршилтын санаа нь энгийн: урвалыг бүртгэдэголон субъектийг тодорхой өдөөлтөд хамруулж, дараа нь урвалын үндсэн чиг хандлагыг тодорхойлохын тулд үүссэн материалын статистик боловсруулалтыг хийдэг. Бүртгэлийн техник нь олон янз байдаг: субьектууд ярианы дууг дүрсэлсэн байдаг - тэдэнд зориулж өнгө сонгох хэрэгтэй, эсвэл янз бүрийн өнгөт картаар танилцуулдаг - тэдэн дээр дуу авиа бичих хэрэгтэй, эсвэл дууг өнгөөр ​​нь цэгцлэх даалгавар өгдөг. хамгийн улаанаас "хамгийн улаан" хүртэл, "хамгийн цэнхэр" -ээс "бага цэнхэр" хүртэл.

Олон мянган мэдээлэгчтэй хийсэн ийм олон туршилтууд үүнийг харуулсан Вдийлэнх ихэнх сэдэв зурдагядаж эгшигнэлээд гарцаагүй. Гурван эгшгийн талаар санал нэгтэй байна - А, Е, И.Дуу ба үсэг (дууны үсэг) Анэлээд тогтмол дууддаг улаан , Э- тодорхой ногоон, А БА- гарцаагүй цэнхэр. Дуу авиа ТУХАЙХүн бүр үүнийг хөнгөн, тод гэж үздэг ч ихэнх хүмүүс үүнийг шар гэж нэрлэдэг ч "цагаан" гэсэн хариултууд нэлээд түгээмэл хэвээр байна. Тэр эмэгтэй болох нь харагдаж байна нарны.

Хэл шинжлэлийн мэргэжилтнүүд гэдгийг анхаарна уу A, O, E, I эгшгийг үндсэн гэж үзнэ, хүний ​​ярианы аппарат болон бүх хэл дээрх үндсэн аппаратуудыг дэмждэг. Мөн физикчид гол нь хамааралтай гэж үздэгэнэ эгшгийн өнгө, учир нь тэдгээрийн хослол нь бусад бүх өнгө, сүүдэрийг өгдөг. Үүнийг өнгөт гэрэл зураг, өнгөт зурагт ашигладаг. Хэлний хувьд үндсэн өнгөнүүдтэй харьцах нь хамгийн тод харагдаж байгаа нь гайхах зүйл биш гэж үү?

Хүмүүсийн "хамтын зөн совин" энд илэрдэг бололтой. ертөнцийн өнгөний бүтэц нь хэлний өнгөний бүтцэд тусгагдсан байдаг. Гол өнгөний нэрс нь яриа, дуу чимээнд ихэвчлэн тохиолддог A, O, E, Iэгшигүүдийн хамгийн түгээмэл нь. Мөн үндсэн өнгө ба эдгээр эгшигүүдийн хооронд эргээд холболт байдаг: тодорхой өнгөний нэр нь зохих "өнгөт" дууг агуулдаг бөгөөд энэ нь үгийн хамгийн чухал, хурц байр суурийг эзэлдэг: улаан, цэнхэр. .

Үлдсэн эгшиг нь сүүдэртэй байдаг, түүнчлэн тэдгээртэй холбоотой өнгөнүүд, үүнээс гадна энэ холболт нь тодорхой харагддаггүй - субъектуудын дунд илүү олон санал бодол байдаг. Тэгэхээр, У- холбоотой хар хөх өнгийн сүүдэртэйөнгө: хар хөх, хар хөх, хар хөх-ногоон, хар ягаан. Дуу авиа Ю.Умөн холбоо барих цэнхэр өнгийн сүүдэртэйөнгө, гэхдээ хамт гэрэл: цэнхэр, цайвар голт бор.

Дууны үсэг нь сонирхолтой байдлаар ажилладаг Ё. Үг үсгийн хувьд үүнтэй төстэй Э, болон дуугаар ТУХАЙ. Мөн өнгөний хувьд энэ нь нэлээд тодорхой байрладаг шарO болон ногоон хооронд Э. Субъектуудын тал орчим хувь нь үүнийг шар, хагас нь ногоон гэж нэрлэдэг. Тиймээс Ё бол цайвар, шар-ногоон юм.

Бас энд I өнгөний хувьд бараг ялгаагүй А, энэ нь илүү хөнгөн, илүү гэрэл гэгээтэй гэж ойлгогддогийг эс тооцвол.

тухай Ю, тэгвэл бид өнгөний тухай ярихгүй, харин гэрлийн шинж чанарын тухай ярих ёстой. Хэрэв O - гэрлийн авиа үсэг, Тэр Y - харанхуйн авиа үсэг, харанхуй. Энэ нь бүх эгшгүүдийн хамгийн харанхуй нь бөгөөд субъектууд санал нэгтэйгээр түүнд хамгийн бараан шинж чанарыг өгдөг. хар хүрэн, хар.

Хатуухан хэлэхэд гийгүүлэгч авианы тухай ойлголт нь сонин юм Юзахидлын график хэлбэрт тодорхой нөлөөлсөн Юэнэ дууг дамжуулах. Ижил төстэй байдал Ю-тай БАижил төстэй өнгөний тооцоололд хүргэсэн - Югэж ойлгодог цэнхэр-аас бага итгэлтэй боловч дууны үсэг БА.

Захидал Эшинжилгээнээс хасах шаардлагатай байв. Хэдийгээр энэ нь бараг ижил дуу авиаг дамжуулдаг боловч ихэнх тохиолдолд үсгээр дамжуулдаг Э, ногоон авиа үсэг ЭТуршилтын субъектуудын хариулт дээр үндэслэн энэ нь ажиллахгүй байна: захидлын хэлбэр өөр байна. Тэгээд огт байхгүй тодорхой өнгө нь E-тэй холбоогүй. Мөн энэ нь тохиолдсоноос хойш ЭТекстүүдэд маш ховор тохиолддог (бусад бүх эгшгээс хамаагүй бага) текстийн цаашдын шинжилгээнд үүнийг тооцохгүй байхаар шийдсэн.

Мэдээж, Хүн болгонд өнгөт захидал байдаггүйадилхан хатуу бэхэлсэндалд ухамсарт. Бүх туршилтанд оролцогчдын "хамтын санал"-тай давхцаж буй тодорхой, нэг төрлийн үр дүнг харуулдаг субъектууд байдаг бөгөөд янз бүрийн туршилтуудын хариултууд нь хоорондоо зөрчилддөг, тогтворгүй, дуу чимээний тодорхой өнгийг олж харах боломжгүй байдаг. хариултууд. За яахав, өнгөний сохор хүмүүс объектын өнгийг хардаггүй, гэхдээ энэ нь объектын өнгө байхгүй гэсэн үг биш юм. Ихэнх субъектууд дуу авиа, өнгө хоёрын хооронд маш тодорхой холболтыг тогтмол бөгөөд жигд тогтоох нь чухал боловч үүнийг бараг хэн ч мэддэггүй.

Дууны өнгөний захидал харилцааны туршилтын үр дүн:

3. Яруу найргийн зохиолд онолын хэрэгжилт

Хэрэв ярианы дуу чимээ ба тодорхой өнгөний хоорондох захидал харилцаа, тэр ч байтугай далд ухамсарт байдаг бол тэд хаа нэгтээ өөрсдийгөө илэрхийлэх ёстой, дууны өнгө нь ярианд ямар нэгэн байдлаар ажиллах ёстой. Магадгүй та эхлээд харах хэрэгтэй яруу найраг дахь дуут өнгөт галогийн илрэл: дууны тал онцгой чухал байдаг. Шүлэгт тодорхой өнгөт зураг бий болсон тохиолдолд дууны өнгөний эффект чухал үүрэг гүйцэтгэдэг бөгөөд шүлгийн эгшгийн хэв маягийг дэмжих ёстой. "онцлох"энэ харгалзах өнгөт дуу чимээ бүхий зураг.

Хэрэв тийм бол үүнийг хүлээх нь зүйн хэрэг дүрслэх үед, Жишээлбэл, улаан зүйлсболон текст дэх үзэгдлийн хувьд улаануудын үүргийг онцлон харуулах болно АТэгээд I; тэд ердийнхөөс илүү олон удаа, ялангуяа хамгийн чухал, хамгийн харагдахуйц байрлалд (бөмбөр гэх мэт) тохиолдох болно. Цэнхэр зүйлийн тайлбарцэнхэр тарилга дагалдах болно БА, У, Ю.У; ногоон- тарилга Э, Ёгэх мэт.

Бид энэ таамаглалыг шалгаж эхэлмэгц, Вхуурай статистик тооцоо болсонбидний нүдний өмнө манифестамьдрах тоглоомдууны өнгөт гэрэлт цагираг яруу найргийн хэл, түүний гэнэтийн байдал, олон талт байдал, бүтээлийн үзэл баримтлалын утга, ерөнхий илэрхийлэл-дүрслэлийн утгатай яг тохирч байгаагаараа гайхалтай. Өөрийнхөө төлөө шүү.

У Блок В.Васнецовын зурсан зургаар сэтгэж бичсэн шүлэг байдаг "Гамаюн, зөнч шувуу" . Аймшигт зөгнөлийн тухай шүлэг нь зургийн эмгэнэлт өнгө - цаазаар авах ял, гал түймэр, цус зэрэг хар ягаан өнгийг илэрхийлдэг.

Хэрэв анхны таамаглал зөв бол шүлгийн авиа-үсгийн даавуунд уулзах ёстойердийнхөөс илүү олон удаа, улаан А, Iмөн харанхуй, гунигтай У, Ю, биш гэж үү?

Дууны өнгөний асуудал, энэ үүднээс шүлгийн дүн шинжилгээ хийх нь хоёулаа маш ер бусын тул энэ нь үнэхээр тийм юм гэж хэлэх нь хангалтгүй байх нь дамжиггүй. Яруу найргийн өнгөний тухай анх сонссон хүн бүрийн ердийн хариу үйлдэл бол: "Энэ байж болохгүй!" Машины тооцооллыг ихэнхдээ барьж авахдаа нууцлагдмал байдлаар хардаг. Тиймээс бид энэ болон энд хэлэлцэх бусад шүлгийг компьютерт шинжлэх аргыг дор хаяж товч тайлбарлах болно.

Шүлгийн бичвэрт (гарчгийг оруулаад) 10 авиа үсэг тус бүрийн тоог тоолнохүснэгтэд жагсаасан болно. Стресстэй эгшгийн онцгой үүргийг харгалзан үзэхийн тулд тоолохдоо хоёр дахин нэмэгддэг. Учир нь Ё, I, Ю.У, ЮЗөвхөн үндсэн өнгөний сүүдэртэй холбоотой байдаг бөгөөд тэдгээр нь харьцангуй ховор байдаг. бие даасан утгашүлгийн дууны өнгөт зурагт тэд Байхгүй. Тиймээс тэдгээрийг үндсэн эгшиг дээр нэмдэг. Дууны үсэгнээс хойш Ёхоёр өнгөтэй болж, дараа нь түүний тоо хэмжээг тэнцүү хуваана ТУХАЙТэгээд Э. Синева Юсул илэрхийлсэн тул хэмжээ Юхагасаар багасч, зөвхөн дараа нь нэмнэ БА. Давхар стресстэй бүх үсгүүдийн тоог мөн тоолно (утга N).

Дараа нь эзлэх хувь тогтоогдсон(давтамж) Текст дэх эгшиг бүршүлэг (Pk) болон өгөгдсөн текстийн чичиргээний хүрээний нэгжүүд:


Хүлээн авсан мэдээллийг ердийн (хэлний статистикийн дундаж) харьцуулж, эдгээр давтамжуудын нормчлогдсон ялгааг тооцоолж, энэ нь санамсаргүй эсэхийг тогтооно. шүлэгт ажиглагдсан давтамж нь ердийн давтамжаас ялгаатайба тэдгээр нь яг ямар ялгаатай вэ:

Шүлэг дэх дууны өнгө "Гамаюн, зөнч шувуу":




Бидний харж байгаагаар сонсогдож байна АТэгээд Iэнгийн ярианд нэг мянгад 116-тай уулзах ёстой, мөн шүлэгттэдний илүү их(Pk=0.159). s = 0.018 бол тодорхой (0.159 - 0.116 = 0.044) ийм хазайлт нь санамсаргүй байдлаас 2.39 дахин давсан, өөрөөр хэлбэл санамсаргүй байж болохгүй. гэсэн үг, яруу найрагчзөн совингоор шахагдсанулаан АТэгээд I, ихэвчлэн тэднийг цочирдуулсан байрлалаар хангадаг (хэд хэдэн цуст цаазаар авах ажиллагааг цацдаг). Хоёр дахь нь нормоос давсан үзүүлэлт юм Ю, улаан өнгө аяс нь гунигтай, эмгэнэлтэй дууг өгдөг. Эцэст нь, У(мөн нормоос давсан давтамжтай) дууны өнгөт зураг дээр хар хөх-ногоон, нил ягаан өнгийн сүүдэр нэмдэг. Бусад бүх эгшгийн давтамж хэвийн хэмжээнээс доогуур байна.

Хэрэв бид одоо шүлэгт давамгайлсан эгшгүүдийн тоглолтыг өнгөөр ​​дүрсэлсэн бол бид авах болно улаан-нил ягаан, хар-цэнхэр өнгөөр ​​буддаг, энд тэнд хар ногоон өнгөтэй. Энэ бол В.Васнецовын зургийн өнгөний схем юм. Яруу найрагчийн авъяас чадвар нь түүнийг давамгайлсан дууг сонгож, харьцуулахад хэр зэрэг үнэн зөв түлхэц өгсөнд зөвхөн гайхах болно.

Ийм маягаар олон шүлгийг компьютер дээр “уншсан”. Тэдгээрийн заримын хувьд нийт утгыг (Z) ерөнхий хүснэгтэд өгсөн байгаа бөгөөд ингэснээр та илэрсэн эсэхийг шалгах боломжтой болно. дууны өнгөт захидал харилцаа -статистикийн парадокс биш, санамсаргүй тохиолдол биштоо Давтамжийн хэт их хэмжээг тодоор тэмдэглэсэн. Сүүлийн найм дахь баганад үр дүнгийн өнгөний кодыг өгнө.

Яруу найргийн дууны өнгө:


Тэр дууны өнгөт гэрэлт цагирагуудын харааны чадварыг хэр нарийвчлалтай ашиглаж байгаа нь тодорхой харагдаж байна. С.Есенин . Түүний шүлгийн хамгийн эхний мөрүүдийг давамгайлсан эгшгийн өнгөтэй харьцуулж үзэхэд аман болон авианы өнгөт зургуудын хоорондох тодорхой нийцэл шууд илэрдэг. "Алтан төгөл намайг ятгасан ..." -давамгайлсан өнгө шар, бага зэрэг ногоон өнгөтэй. "Үүрийн час улаан гэрэл нууран дээр сүлжсэн ..." -дуу чимээ үүсгэдэг гүн улаанТэгээд хар хөхгамма. "Агаар тунгалаг, цэнхэр ..." -дууны өнгө цэнхэр, бага зэрэг ягаан. "Ногоон үс засалт, охидын хөх ..." - ногоонТэгээд хөхтэй хар ногоондууны өнгөний захидал харилцааны хүрээ.

4. Дүгнэлтийн оронд

Тэдний хэлснээр сэтгэгдэл бичих шаардлагагүй. Тийм ээ, яруу найрагчид өөрсдийнхөө тухай А.Вознесенскийн үгээр хэлж болно: "Бид дууг хардаг". Тэд түүнийг үнэхээр харж байна миний нүдэндавъяас чадвар, түүний солонгын гэрэлт цагирагыг мэдэрч, шүлэгтээ энэ солонгыг гэрэлтүүлээрэй.

За, компьютер харуулж байна текстэнд нуугдсан өнгөт зургууд, үүгээрээ тэрээр яруу найргийн ярианы энэ гайхалтай шинж чанарыг ойлгож чаддаг гэдгээ харуулж байна.
А.Журавлевын “Компьютертэй хийсэн яриа” номноос сэдэвлэсэн. "Залуу харуул", 1987 он.

Материалыг Елена Ф.

Зураг, дизайн, слайдтай танилцуулгыг үзэхийн тулд, файлыг татаж аваад PowerPoint дээр нээнэ үүтаны компьютер дээр.
Текст слайдын танилцуулга:
“Байгаль бол хуудас бүр нь гүн агуулгаар дүүрэн цорын ганц ном” И.В.Гёте Нэг настай өвгөн гарч ирээд ханцуйгаа даллаж, арван хоёр шувуу нисч дөрвөн сүрэг болон хуваагдав. Ээж нь уурлаж, улаан өдөр хүртэл хүүхдүүдийг хөнжил нөмрөв. “Өвлийн дуу чимээ, өнгө” “Оросын өвлийн амралт” “Хоёрдугаар сарын хөх” М.Чижов И.Е. Грабар Өвлийн үг өвлийн болор чанга цагаан хөнжил нам гүм цасан шуурга ниснэ эргэлдэж цасан шуурга хүйтэн тогшиж эргэлдэж унтаж улих мөсөн ширхэг мөнгөн цасан ширхгүүд жавар хяруу байгаль Жижиг гацуур мод Өвөл хүйтэн. Бид ойгоос зул сарын гацуур модыг авч явлаа. Бид ойгоос зул сарын гацуур модыг авч явлаа. Зул сарын гацуур мод дээр маш олон өнгийн бөмбөг, ягаан цагаан гаатай жигнэмэг, алтан боргоцой байдаг! Ягаан цагаан гаа, алтан боргоцой! Доорх ганган мөчрийг доошлуулаарай, биднийг шоколадтай загасаар дайлаарай! Бөмбөлгүүдийг өлгөж, Бид дугуйлан бүжиглэж эхлэв, Хөгжилтэй, хөгжилтэй, Шинэ жилийг тэмдэглэцгээе! Зул Сарын мод. Зул сарын гацуур мод хөлтэй бол зам дагуу гүйж, бидэнтэй бүжиглэж, өсгий нь товших болно. Энэ шөнө шинэ жил хаалга тогшив.Шинэ, шинэ, залуу, Алтан сахалтай. Тоглоомууд эргэлдэж, олон өнгийн салют эргэлдэж, мөнгөн цаасаар хийсэн бүх тугнууд эргэлддэг. Үүрлэсэн хүүхэлдэйнүүд инээж, алга ташина, учир нь энэ шөнө үүр цайтал бүжиглэх болно. Шинэ жилийн дуу Багаасаа хуанлид итгэдэг байсан.Би цонхонд цасан ширхгийг наах болно.Удахгүй шинэ жил болно.Энэ нь дахин ямар нэг зүйл болно гэсэн үг юм.Урт могой ба конфети.Шинэ жилийг надад дахин буцааж өгөөч.5-р сар Миний итгэл найдварын туяа ногоон ойн гацуур мод шиг гэрэлтдэг. Дахилт Би шинэ жилийн үлгэрийг дахин харъя Өнөөдөр надад ид шидийн орон өгөөч Цасан аялгуу, хурц гэрэл Шинэ жилийн үлгэр, хүүхэд насыг минь эргүүлж авчирсан Мөн хүүхдүүдийн нүд унтардаггүй Энэ шөнө хүн бүр итгэдэг. гайхамшгууд Ирэх жил бүх зүйл биелэхийн тулд Од дээр хүслээ.Ганцаардаж ядарсан хүн бүрт 5-р сар шинэ жилийн бөмбөгийг эргүүлэх болно.Сайн шидтэн шиг тэр биднийг, бидний дулаан, гэрэл гэгээг эргүүлж өгөх болно. хайртай хүмүүс. Зөөлөн цагаан цас алган дээр хайлж, Цоо шинэ гутал өмсөх ямар сайхан бэ.Салхи салхинд гүйж, цасан шуурга руу унаж, Аваад сэвсгэр цасан бөмбөлөг болж, авч сэвсгэр цасан бөмбөлөг болж хувирна. Найрал дуу: Өвөл, өвөл, өө ямар сайхан вэ! Баярла, баярла, Оросын сэтгэл! Өвөл, өвөл, өө маш сайн! Баярла, баярла, Оросын сэтгэл! 2. Цас сайн шидтэн шиг гудамжаар тэнүүчилж байна.Хөөе залуусаа, хурдан зугаалцгаая.Би хэнээс ч хурдан үслэг дээл өмсөх гэж яарч байна.Сэвсгэр үстэй хамраа нууж, яагаад? Би үнэг биш үү, би хамраа сэвсгэр үстэй, яагаад үнэг биш гэж? 3. Моднууд цасан шуурганы аялгуунд тайван нойрсож, мөстсөн толгод дээр өдөржин хөгжилтэй байдаг, Хангинаж буй инээд шуугиан тарьж, залуус доошоо бууж, баавгайн бамбарууд шиг дахин гүйдэг. Тэгээд ахиад л зулзаганууд шиг дээшээ гүйнэ. Үг: Раиса Панина. Хөгжим: Андрей Варламов ОРОС САНТА ӨВӨН ЦАСАН дунд ой дундуур алхаж байна. Нуруундаа асар том цүнх барьсаар Яваагүй замд Буурал сахалтай шидтэн.Түүнийг бид бүгд багаасаа мэддэг, Хаа сайгүй угтдаг зочин. Бид түүнтэй инээмсэглэн мэндчилдэг - Орост ийм байдаг. Цонхнуудаа хээ угалзаар будаж, гацуур мод дээр зүүлт зүүж, баярыг гайхалтай сайхан болгож, хөгжөөнт дуу дуулна.Түүнийг бид бүгд багаасаа мэддэг, хаа сайгүй угтдаг зочин. Бид түүнтэй инээмсэглэн мэндчилдэг - Орост ийм байдаг. Би цасан шуургатай, хүйтэн өвөлтэй нөхөрсөг, цас бол миний найз. Салхи мөстэй байна Дулаахан биеэ орооч. Хамраа хараарай! Хаалган дээр уулзаарай - Би бэлэг авчирсан! Тэр мөсөн ордон барина, Тэр байшингаа цасан шуурганд нууж, Оросын задгай газар хайрладаг, Өвөл нь түүнтэй салшгүй холбоотой. Бид түүнийг багаасаа мэддэг, Хаа сайгүй зочин. Бид түүнтэй инээмсэглэн мэндчилдэг - Орост ийм байдаг. Бид цасан шуургатай, Цастай өвөлтэй, Цасан шуургатай найзууд. Мөн мөсөн гулгуураар. Цасан ширхгүүд оддын дунд эргэлдэж байг! Санта Клаус бидэн дээр ирлээ, түүнтэй хамт шинэ жил ирлээ! Сар шинийн баяраар ойн чонын бэлтрэг, буурал, энхрий гөлөг охидын дэргэдээс гүйж, хөлийг нь тойрон эргэлдэж, гацуур моднууд олон өнгийн гэрлээр гялалзаж, Хөгжилтэй тоглоомууд бүгд нэгэн зэрэг ярьж эхэлнэ. Найрал дуу: Дугуй бүжигт нэгдээрэй, дугуй бүжигт нэгдээрэй, бид хөл хөдөлгөөн ихтэй байх болно. Ямар шинэ жил вэ, шинэ жил бол сонирхолтой баяр юм. Өхөөрдөм бяцхан баавгай таныг өлгийтэй байхаасаа л вальст дуртай гэдгээ баталж бүжиглэхэд урьж байна.Цагаан зараа, туулайнууд дугуйлан бүжиглэнэ.Шинэ жил бидэнд олон дуу, олон бүжиг бэлэглэх болно!

(Слайд) "Өнгийг байгаль дээрх энэ дуу авианд байгаа эсвэл байхгүй учраас биш, харин энэ дуу чимээнд л зураг дээр хэрэгтэй учраас ашиглах ёстой." Эдгээр хийсвэр зургуудыг зурсан зураач Василий Васильевич Кандинский ингэж боддог байв.

Мөн өнөөдрийн хичээлийн сэдэв нь “Дууны өнгө, харагдахуйц дуу чимээ. Галын хөгжим, яруу найргийн бэлгэдэл."(Слайд)

Хийсвэр зураг нь хамгийн нарийн сэтгэл хөдлөлийн туршлагыг дамжуулах чадвартай. Хөгжим ч гэсэн хүний ​​сэтгэлд нийцдэг.

Тэмдэглэлийн дэвтэртээ бичнэ үү:сурах бичиг “Урлаг” хуудас 72. Хичээлийн сэдэв.Василий Кандинский (1866-1944). Абстракционизмын тухай ойлголт.

Надад уншиж өгөөч.

(Слайд) Кандинский "Урлаг дахь сүнслэг байдлын тухай" номондоо хөгжмийн аялгуу нь хүний ​​​​сэтгэлд хүрдэг гэж бичжээ. "Тэр тэр даруй хариуг нь олдог, учир нь хүний ​​"сэтгэлд хөгжим байдаг ... зураач бол аль нэг товчлуураар дамжуулан хүний ​​​​сэтгэлийг чичиргээнд оруулдаг гар юм."

Өнгөний сэтгэлзүйн судалгааны онолоо тайлбарлахдаа Кандинский будаг, хөгжмийн зэмсгийн зохицлын жишээг өгч, жишээлбэл, шар будгийг тайван бус, хүний ​​​​сэтгэлд ядаргаатай гэж тодорхойлж, бүтээл дэх өндөр бүрээний чимээтэй харьцуулжээ. "Бүтэц 8"(слайд).

"Тослог дуу чимээ" уран зураг (слайд) -зохиолч хөгжим барьж байхдаа Кандинскийн хувьд хамгийн тод, бараг сурах бичгийн жишээ.

Зохиогч нь үл нийцэх тэмдэглэлийг дүрслэхийн тулд хэлбэр, өнгө гэсэн хоёр л хэрэгслийг ашигладаг. Үүний зэрэгцээ Кандинский өнгөнөөс хэлбэр рүү шилждэг бөгөөд эсрэгээр нь биш юм. Бусад зурагнуудаас олж болох хачирхалтай шугамын хэсгүүдэд хор хөнөөл учруулахын тулд уг бүтээлд тодорхой геометрийн дүрсүүд илт давамгайлж байна. Энэхүү бүтээл нь гайхалтай тэнцвэртэй, эв найрамдалтай байдаг нь зохиогч түүний элемент бүрийг хичнээн шаргуу бодож байсныг илтгэнэ. Хөгжмөөс илүү харамсалтай урлаг гэж байдаггүй - эцэст нь энэ үзэгдэл түр зуурынх юм. Хэсэгхэн зуур - мөн дуу чимээ үүрд алга болж, дурсамж, сэтгэл хөдлөлийг үлдээв."Өнгөний ялгаатай"- Шилдэг зургуудын нэг нь энэхүү баригдашгүй урлагийг авахыг оролдсон бөгөөд зөвхөн Кандинский л үүнийг хийж чадсан юм.

Уран зураг "Хар дагалдан"(слайд) 1924 онд бичигдсэн. Энэ нь бие биен дээрээ "давхардсан" янз бүрийн геометрийн хэлбэрийг агуулдаг. Энэхүү бүтээл нь хар, бүдгэрсэн дэвсгэр дээр тод, сэтгэл татам өнгөний ер бусын хослолоор дүүрэн байдаг.

Зураач олон янзын дүрс, өнгө сонгохдоо үзэгчдийн төсөөллөөр тоглох дуртай байв. Ийнхүү тэрээр хүрээлэн буй орчны талаарх ер бусын төсөөллийг нийгэмд нэвтрүүлсэн нь түүний бүтээлүүдээс ямар нэгэн утга учрыг олж чадсан гоо зүйн шүүмжлэгчдийн дунд жинхэнэ сенсаци болсон юм.

Кандинский үл нийцэх хослол дээр ажилладаг. Түүний зургуудаас та маш олон тооны хурц хэлбэр, нарийн өнгө дүрсийг харж болно. Зураачийн өвөрмөц бүтээл нь алдартай зургуудын нэг болж чадаагүй ч геометрийн гоо зүйд зориулсан цуврал зурагт үзэгчдийг олжээ.

Кандинский өнгөний тухай хөгжмийн ойлголтоо илэрхийлэхийг зорьсон олон зохиолтой. Тэдний нэг(слайд) “Тайзны найруулга – “Шар эгшиг” -1972 оны тавдугаар сарын 12-нд Нью-Йорк дахь Соломон Гуггенхаймын музейд нээлтээ хийсэн.

Хийсвэр зураач Василий Кандинскийн бүтээлүүдтэй танилцсанаар бид геометрийн тэмдэг, дүрсийн тусламжтайгаар дулаан өнгийг хүйтэн өнгө аястай хольж, өнгө сонсож, дуу чимээг хэрхэн яаж дүрсэлж болохыг олж харав.

Будгийн шинж чанар нь ажлын сэтгэлийн хөдөлгөөнийг бий болгодог. Хөгжмийн хувьд тембр, дууны чанар (түүний өнгө) -д ижил ач холбогдол өгдөг бөгөөд энэ нь өөр өөр хэрэглүүр дээр хийгдсэн эсвэл өөр өөр хоолойгоор хийсэн ижил түвшний дууг ялгах боломжийг олгодог.

Оросын нэрт хөгжмийн зохиолч Александр Николаевич Скрябин өөрийн хөгжмийг маш ер бусын байдлаар илэрхийлжээ.. (слайд)

Александр Скрябин өнгөт сонсголтой байсан. Өнгөт сонсгол буюу тойм гэдэг нь хараа, сонсгол гэсэн хоёр мэдрэхүй хоорондоо холбоотой байдаг үзэгдэл юм. (тэмдэглэлийн дэвтэрт оруулах)(слайд)

Исаак Ньютон нэг удаа өөр өөр давтамжтай долоон дууг буюу масштабыг солонгын долоон өнгөтэй зүйрлэж, тодорхой нэг авиа авиа ямар "өнгө" болохыг математикийн хуулийг гаргахыг оролдсон.

Скрябин өнгө аяс ба өнгөний мэдрэмжийн хооронд органик холбоо байдгийг тодорхой харсан.

Скрябин бол тональ байдлыг өнгөтэй шууд хослуулахаар шийдсэн анхны хүн юм. Тэрээр "Прометей" симфони шүлгээ бичихээр төлөвлөж байсан.(слайд) (найрал хөгжим, найрал дуу, эрхтэн, гоцлол төгөлдөр хуурын хувьд) “хөнгөн клавир” хэсгийг танилцуулна. Урлагийн синтезийн санааг мөрөөдөж байсан Скрябин Прометейгийн зохиолд "гэрэл" гэсэн утгатай Италийн "luce" гэсэн нэр томъёогоор тэмдэглэсэн тэмдэглэлийн мөрийг оруулав. Тиймээс орчин үеийн гэрэлтүүлгийн төхөөрөмжийг бий болгохоос нэлээд өмнө Скрябин урьд өмнө хэзээ ч байгаагүй "хөнгөн" хэрэгслүүд гарч ирэхийг урьдчилан таамаглаж байсан.(слайд) Хөгжмийн зохиолчийн төлөвлөгөөний дагуу ийм хэрэгсэл нь гэрэл, дууны акустик шинж чанарт тохирсон гэрлийн тусгай долгионыг концертын танхимд гаргах ёстой байв.

- Скрябины хэлснээр өнгө, өнгө хоорондын хамаарлыг хар.

"Прометей" Эртний Грек хэлнээс орчуулбал "үзэгч" гэсэн утгатай. Хөгжимчний хувьд Прометей бол бүх л зовлон зүдгүүр, гайхалтай зовлон зүдгүүрийг даван туулж, идеал руу хүрэх замд бүтээлч байдлын бэлэг тэмдэг байсан: тодорхойгүй мөрөөдлөөс бүтээлийн ялалт, эрх чөлөө хүртэл. Скрябины "Прометей" бол хүмүүсийн төлөө тэнгэрээс гал хулгайлсан баатрын тухай эртний домгийн жишээ биш юм. Энэ нь эртний Грекийн шүлгийн тодорхой зохиол биш, харин хүний ​​титан, хүний ​​тэмцэгчийн ерөнхий санааг илэрхийлдэг. Хөгжмийн зохиолчийн хэлснээр “Прометей бол эртний бүх сургаалд янз бүрийн хэлбэрээр байдаг бэлэг тэмдэг юм. Энэ бол орчлон ертөнцийн идэвхтэй энерги, бүтээлч зарчим, энэ бол гал, гэрэл, амьдрал, тэмцэл, хүчин чармайлт, бодол юм."(слайд).

Скрябин "Прометей" зохиолдоо хөгжим, өнгө хоёрыг нэгтгэхийг мөрөөддөг байв. Тэрээр хүн төрөлхтнийг аз жаргал, гоо үзэсгэлэнгийн хаант улс руу хөтөлж чадах нэгэн төрлийн ариусгагч галыг "дөлний дүр төрх" -ийг дахин бүтээхийг хүссэн.

"Галын шүлэг" нь дэлхийг бүхэлд нь өөрчилж, бүх орчлон ертөнцийг дахин бүтээх ёстой байв. Хөгжмийн зохиолч гэрэл, хөгжмийн зэрэгцээ эгшигт сэтгэл хангалуун байхаа больсон. Хөгжим, гэрэл, үг, бүжиг, дохио зангаа, хөгжимчний үзэл бодлын чиглэл зэргийг нэгтгэх шаардлагатай. Өнгөний хослолууд нь зөвхөн дэлгэцэн дээр биш, харин бүхэл бүтэн өрөөнд нэвт шингэдэг.

Бүх хөгжим, ерөнхийдөө бүх зүйл энэ гэрэлд, гэрлийн долгионд дүрж, усанд орох ёстой гэж Скрябин төсөөлж байв.

"Галын шүлэг" зохиолдоо Скрябин нэг хөдөлгөөнт сонатын хэлбэрийг сонгосон. Скрябин "Прометей"-ийн тоглолтыг дараах байдлаар төсөөлөв: хөгжим эхлэхээс өмнө танхим бүрэн харанхуй байв. Аажмаар эмх замбараагүй байдлаас гарсан мэт дуу, өнгө аль аль нь төрдөг. Удаан гэрлийн дуу хоолой нь ягаанаас спектрийн цэнхэр хэсэгт шилжиж, дараа нь ягаан өнгөтэй болдог. Өнгөний эрч хүч нь дуу чимээний эрч хүчийг дагаж өөрчлөгддөг. Энэ нь улбар шар-улаан галаар анивчдаг, дараа нь ногоон, цайвар цэнхэр өнгөтэй болдог. Prometheus-ийн төгсгөлд Скрябин нүд гялбам гэрлийг өгдөг - харанхуйгаас гэрэл рүү шилжих бэлгэдэл юм. Танхим нь өнгөт долгионд дүрэлзэж, тэдгээрт "угав". Энэхүү өнгө, сэтгэл хөдлөлийн нөлөө нь хөгжимд хүргэдэг бодол санаа, туршлагыг нөхдөг.

Скрябин амьд ахуйдаа өөрийн санаагаа хэрэгжүүлж, симфонийг өнгөтөөр тоглож чадсан гэж та бодож байна уу?

Скрябины амьдралын туршид хөгжмийн зохиолч хөдөлж буй шугам, хэлбэр, асар том "галын багана", "шингэн архитектур" -ыг багтаахыг мөрөөддөг бэлгэдлийн гэрлийн төслийг хэрэгжүүлэх боломжгүй байв. Гэсэн хэдий ч харагдахуйц хөгжмийн санаа нь хийсвэр зураг зурах туршилт хийхэд түлхэц өгсөн. Өнгөний тохиргоо, өнгөт хөгжмийн төхөөрөмж, оптик дууны синтезатор гарч ирэв. Урлагийн эдгээр бүх чиглэлүүд электрон хөгжимд шингэсэн байдаг.

Оюутан Прометейгийн домгийг уншдаг.

Скрябины "Прометей" симфони шүлгийн гүйцэтгэлийн видео бичлэгийг үзэж байна.