uy » Omad

Starlings applikatsiyasi uchun shablonlar keldi. Birdhouse ilovasi uchun GCD. O'qituvchi Krivenchenko S.A. Devordagi bahor paneli


Tatyana Budnikova
"Qushlar uyi" katta guruhida qo'llash uchun GCD referati

Darsning maqsadi: alohida qismlardan kompozitsiya yaratishni o'rgatish. Vazifalar: bolalarning tirik va jonsiz tabiatdagi bahorgi mavsumiy o'zgarishlar haqidagi bilimlarini aniqlashtirish va kengaytirish. Syujet kompozitsiyasini yaratishni o'rganing; xotira, tasavvurni rivojlantirish, bolalarning so'z boyligini boyitish; rangli qog'ozdan turli shakllarni kesish qobiliyatini mustahkamlash; qaychi bilan ishlashda e'tibor va aniqlikni rivojlantirish. Uskunalar:starling va qushxona tasvirlangan rasmlar; qalin karton, kvadrat 3 * 3 sm, kirish; rangli qog'ozning ikkita kvadrati 6 * 6 sm, devor va tom; qog'ozdan starlingni kesib oling; barglar uchun yashil rangli qog'oz; filial uchun jigarrang rangli qog'oz; qaychi, PVA elim, elim cho'tkalari, lattalar, moyli matolar, qo'l ro'molchalari. Dastlabki ish: Qo'shiqni o'rganish: Bahor! Bahor qizil! Issiq quyosh! Tezroq keling, bolalarni isitib oling. Bizga xursandchilik bilan keling!Ulug' mehr bilan! Uzun bo'yli zig'ir bilan! Chuqur ildizlar bilan! Boy non bilan (Yurayotganda yulduzchalarni kuzatish.) Darsning borishi. Tashkiliy qism: Savol: Bolalar, topishmoqni topinglar: Toshloqda qor qorayadi, Har kuni havo isiydi. Chanani shkafga qo'yish vaqti keldi. Yilning qaysi fasli?Savol: Bolalar, bahorning kelishini qanday belgilar bilan sezishimiz mumkin? Nima uchun odamlar ko'pincha "bahor qizil" deyishadi deb o'ylaysiz (chunki bahor go'zal) Nima uchun u go'zal (o'tlar paydo bo'ladi, daraxtlarda barglar paydo bo'ladi, o'simliklar gullay boshlaydi, qushlar uchib, qo'shiq aytadilar, quyosh yanada porlaydi va isiydi. , kun uzoqroq bo'ladi) Bahor kelishi bilan patli do'stlarimiz qaytib kelishadi. Kim bu? Starlings birinchi bo'lib keladi. Ular qayerdan keladi? Nega starlinglar issiqroq iqlimga uchib ketishdi? Bahorda qushlarning birinchi tashvishi nima ekanligini ko'pchiligingiz bilasizmi? Tuxum qo'yish va jo'jalar uchun uya tayyorlang. Starlings ba'zi qushlar kabi uya qurmaydi. Ular daraxt kovaklariga yoki odamlar tomonidan qurilgan maxsus uylarga joylashishni afzal ko'radilar. Bu uylar (qushxona) qanday nomlanadi?Qushxona rasmiga qarang. (rasmni ko'rsatish) Qushlar uyi qanday qismlardan iborat (tomi va kirish joyi bo'lgan uy) Dumaloq kirish joyi letok deb ataladi, chunki unga qushlar uchib kiradi. Lekin kirish ostidagi bu perch perch deb ataladi. "O'tir" so'zidan, chunki uning ustiga qush o'tiradi. Starlings avvalgi uylariga qaytadi. Ular patlarni, quruq o'tlarni va barglarni unga sudrab, tuxum va jo'jalar paydo bo'lishi uchun uyni tayyorlaydilar. Jismoniy tarbiya vaqti: Mana, shoxlarda, starlings! Baqirma! Qora starlinglar bo'shliqda o'tirishadi, patlarini paxlatishadi, quyoshda isitiladi, boshlarini aylantiradilar, uchishni xohlashadi. Shoo! Shoo! Keling, uchib ketaylik! Ular uchib, yetib kelishdi va yana hammasi bo‘shliqqa o‘tirishdi. Amaliy qism. Savol: Bolalar, keling, bugun bahor kompozitsiyasini yaratishga harakat qilaylik - biz qush uyi va yulduzcha bilan novdani tasvirlaymiz. 1) novda. Jigarrang qog'ozdan novdani kesib oling va uni kartonga yopishtiring. Yashil rangli qog'ozdan barglarni kesib, novdaga yopishtiramiz. 2) Qushlar uyi. Qush uyi uchun siz bitta katta kvadratni olishingiz kerak, uni diagonal ravishda katlayın va diagonal chiziq bo'ylab ikkita uchburchakka kesib oling (bir uchburchak tomga aylanadi, ikkinchisi foydali bo'lmaydi). Keling, kichikroq kvadratni olib, uni kesib tashlaymiz. aylana qilish uchun burchaklar (bu kirish joyi). Keling, katta kvadratni - qush uyining devorini olib, uni filialning yoniga yopishtiramiz. 3) Starling. Oldindan kesilgan starling haykalchasini oling va kompozitsiyani kompozitsiyaga qo'shing. Reflektsiya: Bugungi dars sizga nima yoqdi? Darsning qaysi bosqichlarida qiyinchiliklarga duch keldingiz? Nimani boshqacha qilishni xohlaysiz? Va endi men sizga asarlar ko'rgazmasini tashkil qilishni va ish joylarini tozalashni taklif qilaman.

Birdhouse ilovasi uchun GCD. O'qituvchi Krivenchenko S.A.

Mavzu: Qushlar uyi.

Ta'lim sohalarining integratsiyasi:"Badiiy-estetik ijod" (qo'llash), "Bilish" (dunyoning yaxlit rasmini shakllantirish).

Vazifalar:

tarbiyaviy: bir nechta qismlardan iborat narsalarni tasvirlashni o'rganish, ob'ekt qismlarining shaklini aniqlash (to'rtburchak, dumaloq, uchburchak);

rivojlanmoqda: rangni idrok etish, shaklni idrok etish, qo'l mahoratini, nozik vosita mahoratini rivojlantirish;

tarbiyaviy: qushlarga nisbatan g'amxo'r munosabatni, boshqalarni xursand qilish istagini tarbiyalash.

Materiallar va jihozlar: daraxtning surati bilan albom varag'i, tayyor ko'p rangli raqamlar bilan laganda: uy, tom, deraza, starling; tayyor ish namunasi, qushxona; elim, peçete; starling rasmlari; Oq qirrali magpie; audio yozuv; davolash.

Tashkiliy vaqt.

Tarbiyachi: - Salom, bolalar!

Bolalar: - Salom!

Tarbiyachi: Xayrli tong!

Bolalar: Xayrli tong!

Barmoqlar o'yini "Xayrli tong!"

O'yin tik turgan holda o'ynaladi.

Xayrli tong, kichkina ko'zlar!

Siz uyg'ondingizmi?

(Ko'rsatkich barmoqlaringiz bilan ko'z atrofidagi joylarni silang, so'ngra ko'rsatkich va bosh barmoqlaringiz bilan "ko'zoynak" hosil qiling va ularni ko'rib chiqing.)

Xayrli tong, quloqlar!

Siz uyg'ondingizmi?

(Quloqlaringizni kaftlaringiz bilan silang, so'ngra boshingizning tepasida kaftlaringizdan "quloqlar" hosil qiling va ularni harakatga keltiring.)

Xayrli tong, qo'llar!

Siz uyg'ondingizmi?

(Bir yoki boshqa qo'lni ikkala tomonga uring, barcha barmoqlaringizni silkitib, chimchilang, so'ngra qo'llaringizni qarsak chaling.)

Xayrli tong, oyoqlar!

Siz uyg'ondingizmi?

(Tizlaringizni silab, to'pig'ingizga tushing va keyin oyoqlaringizni uring.)

Xayrli tong, quyosh!

Men uyg'ondim (uyg'ondim)!

Mavzuga kirish.

Bahorning belgilari va ko'chmanchi qushlar haqida suhbat.

Tarbiyachi: - Bolalar, boshqa birovning bizga shoshilayotganini eshityapsizmi?

(Oq qirrali Magpie uchadi, aylana bo'ylab uchib, markazda to'xtaydi)

Tarbiyachi: - So'ng'iz dumida yangilik ko'tarib uchib ketyapti!

Magpie: - Salom, bolalar, men quvnoq Magpieman, men oq yuzli Magpieman!

Men o'rmonda yangilikni eshitdim! Men butun dunyoga aytamanki, qish allaqachon o'tdi!

Qor erimoqda.

Yaylov jonlandi.

Kun keladi.

Bu qachon sodir bo'ladi?

Bolalar: - Bahorda!

Tarbiyachi: - Hozir yilning qaysi vaqti?

Bolalar: - Bahor!

Tarbiyachi: - Nega endi bahor fasli, deb qaror qildingiz?

Bolalar: - Qor erib ketdi; oqimlar oqadi; quyosh ko'proq qiziydi; gullar paydo bo'ladi: qor barglari, o'tlar; daraxtlar va butalardagi kurtaklar shishiradi; qushlar iliq hududlardan qaytadi, hasharotlar paydo bo'ladi: hasharotlar, kapalaklar, chumolilar; odamlar engilroq kiyinadilar.

Tarbiyachi: - To'g'ri, bolalar, bularning barchasi bahorda sodir bo'ladi. Bahor - uzoq qish uyqusidan keyin tabiat uyg'onadigan va jonlanadigan yilning ajoyib vaqti.

Magpie: - Qarang, qushlar hammasi qaytib keladi, ular jo'jalarini chiqaradilar, lekin hamma uchun uylar etarli emasmi?

Tarbiyachi: - Bolalar, bahorda odamlar qushlarga qanday g'amxo'rlik qilishadi?

Bolalar: - Ular uy qurmoqdalar.

Tarbiyachi: - To'g'ri, odamlar qushlar uchun quradilar:

“Uyning derazasi yo‘q, faqat kirish va balkoni bor.

Uyga kirish oson emas, u bizdan baland!

Na zinapoya, na ayvon.

U qanday ijarachi uchun?

Bolalar: - Starling uchun.

Starling tasvirlangan rasm bo'yicha suhbat.

(Starling rasmini ko'rsating.)

O'qituvchi. - Starling nimaga o'xshaydi?

Bolalar. Egnida oq ko‘ylak, shlyapa, frak, oyog‘ida hech narsa yo‘q.

O'qituvchi. - Bolalar, siz yulduzlar ko'chmanchi qushlar ekanligini va ular bahorda birinchi bo'lib kelishlarini bilasizmi?

Bolalar. - Ha.

O'qituvchi. - Ular qayerdan kelganini bilasizmi?

Bolalar. - Issiq hududlardan.

O'qituvchi. - Nega ular u erga uchib ketishdi?

Bolalar. - Qishda muzlashdan saqlanish uchun.

Tarbiyachi: - Yulduzchaning uyi qanday nomlanadi?

Bolalar: - Qushlar uyi.

Tarbiyachi: - Bolalar, siz nima deb o'ylaysiz, siz va men qushlarga yordam bera olamizmi? Qanaqasiga?

Bolalar: -Qush uylarini yasang.

Qushlar uyi ko'rgazmasi.

Bugun biz qush uyi aplikatsiyasini qilamiz

Qushlar uyiga qarang. (Ko'rsatish).

Qushxonaning tepasida peshtoq va dumaloq kirish joyi bor.

Bir o'ylab ko'ring, nima uchun qush uyiga kirish "letok" deb ataladi?

Chunki uning ichiga qushlar uchadi.

Didaktik o'yin "Kimning uyi qayerda"

Bolalarga har biri o'z uyiga shoshilayotgan etti xil hayvon tasvirlangan rasmlarni taklif qiling. Hayvonlarni uylari yaqinida biriktirishingiz kerak.

Yulduzlar esa avvalgi uylariga qaytadilar. Ular unga patlarni, quruq o'tlarni va barglarni sudrab boradilar. Va ular qo'shiq aytishni boshlaydilar. Yulduzchaning qoʻshigʻi qurbaqaning qichqirishi yoki qulning kishnashiga oʻxshash boʻlishi mumkin, chunki yulduzcha avval eshitgan turli tovushlarni mohirlik bilan taqlid qiladi. Endi uning qo'shig'ini tinglang. Yulduzli kuylaydi. (Starling qo'shig'ini yozib olish yoqilgan).

U har yili keladi

Uy kutayotgan joyga:

Qattiq yog'och uy

Kichkina dumaloq oyna bilan.

Ilova.

Qo'llash texnikasini ko'rsatish.

Tarbiyachi: - Bugun biz “Qush uyi” ilovasini bajaramiz. -Mana, men applikatsiyani tugatdim.(Namunani ko'rsatadi)

Qush uyining o'zi qanday geometrik shakldan yasalgan?

Bolalar: - Maydondan.(Bolalarning individual javoblari)

Tarbiyachi: - Kvadrat qanday rangda?

Bolalar: - Sariq. (Bolalarning individual javoblari)

Tarbiyachi: - Uyning tomi qanday geometrik shakldan yasalgan?

Bolalar: - Uchburchakdan. (Bolalarning individual javoblari)

Tarbiyachi: - Uchburchak qanday rangda?

Bolalar: - Yashil.(Bolalarning individual javoblari).

Tarbiyachi: - Oyna qaysi geometrik figuradan yasalgan?

Bolalar: - Davradan.(Bolalarning individual javoblari).

Tarbiyachi: - Doira qanday rangda?

Bolalar: - Qizil. (Bolalarning individual javoblari).

Tarbiyachi: - Qarang, avval uyni yopishtiraman va daraxtga qo'yaman. (O'qituvchining namoyishi, aplikatsiya texnikasini eslatish). Keyin uyning tepasiga tom yopishtiraman. Va deraza maydonning o'rtasida. Shunday qilib, u uy - qushxona bo'lib chiqdi.

Uyning o'ziga qaysi rasmni yopishtirishni boshlashimiz kerak?

Bolalar: - Maydondan. (Bolalarning individual javoblari)

Tarbiyachi: - Endi nimaga yopishib olamiz? Qayerda?

Bolalar: - Uyning tomi, tepasida.(Bolalarning individual javoblari)

Tarbiyachi: - Oxirida nimaga yopishib olamiz? Qayerda?

Bolalar: - Doira maydon o'rtasida joylashgan deraza. (Bolalarning individual javoblari)

Jismoniy tarbiya daqiqasi "Qushlar"

Qani, qushlar, uchamiz Bolalar asta-sekin bir-birining orqasidan yugurishadi.

Biz uchib o'tirdik, Sekin-asta cho'kish.

Donlar o'ralgan, Burunni yuqoridan pastga siljiting.

Biz ustunda o'ynadik Ular o'z joylarida aylanishadi.

Biz suv ichdik, Burunni yuqoridan pastga siljiting.

Tuklar yuvildi, Qo'llaringizni kamaringizga qo'ying va tirsaklaringizni harakatlantiring.

Yon tomonlarga qaradi Ular atrofga qarashadi.

Va ular jimgina stullarga o'tirishdi.

"Qush uyi" ilovasi

Joylaringizni oling. Va oq qirrali Magpie dam oladi va sizning qanday ishlashingizni kuzatadi.

(Bolalar mustaqil ishlaydi, musiqa hamrohligi yangraydi, o'qituvchi yordam beradi, qismlarni to'g'ri joylashtirgan bolalar ishlay boshlaydilar.)

Reflektsiya.

(O'qituvchi tugallangan ishni doskada ko'rsatadi.)

Bolalar, bugun biz sizga nima qildik? Sizningcha, bizda qush uylari bormi?

Bolalar: - Qushlar uylari. Ha.

Magpie: - Rahmat, bolalar, siz bizga ko'p yordam berdingiz, qushlar va ularning bo'lajak jo'jalariga g'amxo'rlik qildingiz, ularga chiroyli va shinam uylar qurdingiz. Va men sizga sovg'a sifatida sovg'a olib keldim. Va o'rmonga borish vaqti keldi. Xayr, bolalar!

(Magpi barglari.)

Tarbiyachi: - Yaxshi, bolalar! Va Magpiega yilning qaysi vaqti ekanligini aniqlashga yordam berishdi va qushlarga g'amxo'rlik qilishdi.

Ushbu maqolada Birdhouse ilovasidan qayerda va qanday foydalanish mumkinligi tasvirlangan. O'qituvchilarga yordam berish uchun bu erda qo'l mehnati darslari uchun shablonlar taklif etiladi.

Birdhouse ilovasi qayerda ishlatiladi?

Qo'l mehnati sevimli mashg'ulotiga aylangan odamlar doimo o'zlari bilan mashg'ul bo'lishadi. Ular hatto kichik mato yoki devor qog'ozi uchun ham foydalanishni topadilar.

Birdhouse applikatsiyasi bu borada juda qiziq.U kiyim va choyshablarni bezashga yordam beradi. Bundan tashqari, scrapbooking texnikasidan foydalangan holda o'z qo'llaringiz bilan ushbu mavzu bo'yicha ajoyib otkritka qilishingiz mumkin. Va bu ichki makonga toza havo olib keladi. Bolalar uchun esa Qushlar uyi ilovasini yaratadigan qo'l mehnati darsi haqiqiy kashfiyot bo'ladi. Axir, ular qushlarning hayoti haqida juda ko'p yangi va qiziqarli narsalarni o'rganadilar.

Ikkinchi kichik guruhda qo'l mehnati

Uch yoshdan to'rt yoshgacha bo'lgan bolalar hali ham qobiliyatsiz. Ular qaychi bilan ishlashni qiyinlashtiradi. Shuning uchun, bolalarga tayyor kesilgan shablonlarni taklif qilish yaxshidir. Mashg'ulotlar boshida bahorda ko'plab qushlar, shu jumladan yulduzchalar bizga o'rta zonada uchib ketishlarini aytib, o'qituvchi bolalarni chiroyli rasm chizishga taklif qiladi. Buning uchun ular darsdan oldin ularga taqsimlangan qismlarga ma'lum bir tarzda yopishib olishlari kerak.

Natijada, bolalar "Birdhouse" aplikatsiyasini olishlari kerak. Kichik guruh 2 bu vazifani juda oson bajara oladi. Va hamma narsa tayyor bo'lgach, siz bolalarga ajoyib voqeani aytib berishingiz mumkin.

Yulduz o'g'rilarni qanday haydab yubordi

Faqat bitta bola daraxt tagida kichkina qushchani oldi. Aftidan, u inidan tushib ketgan. Bola unga ovqat berdi. Skvorushka katta do'stiga ko'nikib qoldi va uni sevib qoldi.

Qo'shnilarning katta cho'pon iti bor edi. Eshik oldiga notanish odam kelganida it qo‘rqinchli hurdi. Va sincap cho'pondan qobiqni qabul qildi. Yulduzlarning istehzoli qushlar ekanligini hamma biladi, ular bu ma'noda to'tiqushlarga o'xshaydi.

Ba’zan bola o‘z vaqtida ovqatlantirishni unutib qo‘ysa, ranjiydi, qarg‘adi, do‘stiga do‘q-po‘pisa qichqirar, hatto baqirardi.

Va shunday bo'ldiki, bola birdan isitmasi ko'tarildi. U kasalxonaga yotqizilgan. Kattalar ham u bilan ketishdi. Uyda faqat qovoq qolgan edi.

Bu erda o'g'rilar boshqa birovning hisobidan pul ishlashga qaror qilishdi. Ular kalitlarni olib, qulfni ochishdi va uyga kirishdi. Skvorushka allaqachon juda och. Birovning qadamlarini eshitib, uni egalari deb o‘ylab, so‘kindi. “Qichirlaganingni unutdingmi? Unutdingizmi... Voy? Ovqat qayerda? Voy!

Lekin yulduzchaning tilini faqat bola tushundi. O'g'rilar esa cho'ponning qo'rqinchli qichqirig'ini eshitib, qo'rqib ketishdi va qochib ketishdi! Egalari qaytib kelgach, ular kvartirada kimdir yo'qligini ko'rdilar. Qo'shnilarning aytishicha, ular qo'shnilardan hurish va itning uvillashini eshitishgan, keyin kimdir tezda zinapoyadan qochib ketgan.

Qushlar uyi egalari o'g'rilarni juda qo'rqitayotgan ularning kichik qushi ekanligini taxmin qilishdi. Starling qanday ajoyib qush.

Bu voqeadan keyin bola va uning onasi qog'ozdan qush uyi yasadilar. Qushlar uyi tasvirlangan aplikatsiya uzoq vaqt davomida devorga osilgan edi. U bu ajoyib voqeani oilasiga eslatdi.

Geometrik shakllarni qo'llash

Bu hikoyani o'rta va o'rta maktab o'quvchilariga ham muvaffaqiyatli aytib berish mumkin. Bu hatto yosh maktab o'quvchilarini ham hayratda qoldiradi. Ammo to'rt-besh yoshli bolalar uchun vazifani qiyinlashtirish mumkin.

Endi bolalardan qushning uyi uchun to'rtburchaklar va uchburchakni kesib olishni so'rash kerak. Qushlar uyiga kirish teshigiga taqlid qiladigan doira bolalar uchun oldindan tayyorlanishi mumkin. Hali ham bolalarga to'rtburchaklar va uchburchaklar shablonlarini oldindan berish tavsiya etiladi. O'qituvchi shuningdek, topshiriq beradi: qizil qog'ozdan uyning devorini va ko'k qog'ozdan uchburchak tomni kesib tashlang.

Vazifa juda murakkab bo'lib chiqdi - o'z-o'zidan kesilgan "Qush uyi" aplikatsiyasi.

O‘rta guruh ham matematika darslarida olgan bilimlarini mustahkamlaydi. Axir ular faqat shablonlar bilan emas, balki to'rtburchaklar, uchburchaklar va doiralar bilan ishlashlari kerak.

Devordagi bahor paneli

Bolalar o'z qo'llari bilan sovg'a qilishni yaxshi ko'radilar. Siz faoliyatni diversifikatsiya qilishingiz mumkin. Ularning "Qush uyi" aplikatsiyasi bahorgi tabrik paneliga aylansin.

O'rta guruh qush uyini bezash vazifasini osongina engishadi. Barcha qismlarni kesib tashlash va bolalarga oldindan tarqatish kerak. O'qituvchi qaysi qismni olish va qaerga biriktirish bo'yicha bosqichma-bosqich ko'rsatmalar berishi kerak.

Lyudmila Matanova

Mavzu: « Qushlar uyi»

Maqsad:

1. Bolalarni tasvirlashga o'rgating applikatsiya buyumlari, bir nechta qismlardan iborat, geometrik shaklni aniqlang.

Dastur vazifalari:

1. Bo'laklarni kesishni o'rganishni davom eting qushlar uyi va ularni ma'lum bir ketma-ketlikda yopishtiring.

2. Bolalarda ranglarni idrok etish, tasavvur qilish, fikrlash va nutqni rivojlantirish.

3. Qushlarga nisbatan mehribon, mehribon munosabatni tarbiyalash.

Dastlabki ish:

1. Ko‘chmanchi qushlar haqida suhbat;

2. Bahor va qushlar haqidagi rasmlarga qarash.

Material:

Har bir bolaga moyli mato beriladi; uchun qismlar bilan plastinka qushlar uyi; qaychi; cho'tka; elim; qog'oz; salfetka;

Qushlarning rasmlari;

Daraxt (qo'g'irchoq) bajarilgani uchun qush uylari

Darsning borishi

O'qituvchi:

(Qushlarning ovozini yozib olish yoqilgan)

Bolalar, bugun ertalab men quvnoq qo'shiqdan va derazadan tashqaridagi qushlarning ovozidan uyg'ondim. Qushlar o'z qo'shiqlarini quvnoq va baland ovozda kuylashdi. Ko'chada qishda bo'lmagan qushlar paydo bo'ldi.

Qushlar qaerdan paydo bo'ldi?

Issiq mamlakatlardan, janubdan.

To'g'ri!

Nega qushlar bizga uchib ketishdi?

Ular vatanlariga qaytishdi, bahor keldi, qor erib, iliqlashdi.

Masha biz uchun bahor haqida she'r tayyorladi.

Qanday qushlarni bilasiz?

Bolalar javoblari.

Bu qushlarning barchasi migratsiya deb ataladi!

(molbertda qushlarning rasmlari bor)

To'g'ri, ular orasida bor starlings- bu qush turli xil tovushlarni ham chiqarishi mumkin starlings bog'larda va bog'larda zararli hasharotlarni yo'q qilish. Buning uchun odamlar ularni quradilar qush uylari.

Bolalar, bizda ham mo''jiza daraxti bor! Unda xuddi ko'chadagidek barglar paydo bo'ldi. Siz va men qushlar uchun uy quramiz - qush uylari va uni daraxtimizga osib qo'ying.

Bolalar, qarang va u qanday qismlardan iboratligini ayting qushlar uyi, har bir qism qanday shaklda?

Devor qush uyining shakli qanday? - to'rtburchaklar;

Tomning shakli qanday? - uchburchak;

Deraza qanday shaklda? - dumaloq.

To'g'ri, yaxshi.

Bir oz dam olaylik!

Jismoniy tarbiya daqiqa:

Keling, oyoqlarimizni uramiz,

Keling, qo'llarimizni qarsak chalaylik,

Keling, qanotlarimizni silkitib, o'tiraylik!

Bolalar, keling, qilaylik barcha qushlar uchun qush uylari.

Stollarda ishlash.

Bugun nima qildik?

To'g'ri, biz uni qushlar uchun qildik qush uylari!

Bugun biz qushlar uchun nimadir tayyorladik qush uylari, buning uchun ular bizdan minnatdor bo'lishadi, bizni qo'shiqlari bilan quvontiradilar, daraxtlarni zararkunandalardan davolaydilar. (bolalar ishiga tabaqalashtirilgan baho beriladi).

Mavzu bo'yicha nashrlar:

Yirtuvchi aplikatsiya qaychi ishlatishni talab qilmaydigan eng oddiy aplikatsiya turidir. Shunday qilib, men ushbu texnikadan foydalanishni boshladim.

"Birdbird Birdhouse" Nutqni rivojlantirish uchun didaktik o'yin. Maqsad: bolaning nutqini rivojlantirish. Vazifalar: - so'z boyligini boyitish, - mustahkamlash.

Dastur mazmuni. Bolalarni applikatsiyada bir nechta qismlardan iborat narsalarni tasvirlashga o'rgating. Qismlarning shaklini aniqlang (to'rtburchaklar, ...

Derazadan ob-havo hodisalarini kuzatib, bolalar bog'chamiz yonida ko'plab qushlar uchib ketayotganini payqashdi. Shuning uchun qaror qabul qilindi.

Hammaga xayrli kun. Men sizga qush uyini bezash orqali o'sayotgan muhitingizni qanday diversifikatsiya qilishingiz mumkinligini ko'rsatmoqchiman. U biz bilan turdi.

"Qush uyi" ilovasi bo'yicha dars eslatmalari GCD dizayn dizayneri Katta guruh. GCD mavzusi: Birdhouse ilovasi. Maqsad: individuallardan kompozitsiya yaratish qobiliyatini rivojlantirish.

Maqsad: 1. Bolalarni geometrik shakllardan qush uyini yopishtirishni o'rgatish. 2. Bolalarning bahor belgilari haqidagi bilimlarini mustahkamlash. Maqsadlar: - Bolalarni o'rgatish.

Bosqichma-bosqich fotosuratlar bilan karton va patlardan starling yasash bo'yicha master-klass.

Zimenko Tamara Aleksandrovna, MBDOU o'qituvchisi "Cherlakskiy 2-sonli bolalar bog'chasi" r.p. Cherlak, Omsk viloyati
Materialning tavsifi: Sizga asta-sekin fotosuratlar bilan karton va patlardan starling tayyorlash bo'yicha master-klassni taklif qilaman. Katta maktabgacha yoshdagi (5-7 yosh) bolalar uchun "Starlings" mavzusida master-klass. Ushbu material katta va tayyorgarlik guruhlari o'qituvchilari uchun foydali bo'ladi. Ushbu master-klass bolalarni qushlar bilan tanishtirish va o'yin-kulgiga tayyorgarlik ko'rish uchun ishlatilishi mumkin.
Maqsad: Tabiat burchagini, guruh xonasini yoki musiqa xonasini bezash uchun karton va patlardan starling qilish.
Vazifalar:
Tarbiyaviy:
Chiqindilarni materiallardan loyihalash qobiliyatini oshiring: tabiiy ob'ektlarning ekspressivligini ajratib ko'rsatish, berilgan mavzu bo'yicha rasm yaratish uchun ularni tanlash.
Tarbiyaviy:
Qushni yaratish jarayonini rejalashtirish qobiliyatini rivojlantirishni davom eting. Belgilangan rejaga muvofiq ishni izchil bajarish qobiliyatini rivojlantirishni davom eting.
Tarbiyaviy:
Tukli do'stlarga nisbatan g'amxo'r munosabatni va ifodali tasvirni yaratish istagini rivojlantiring.
Ishning maqsadi: ushbu asardan "Qushlar kuni" bayrami uchun musiqa zalini bezashda, "Bizning tukli do'stlarimiz", "Qishlash va ko'chmanchi qushlar" loyihalarini amalga oshirishda foydalanish mumkin.
Namoyish materiallari: starling tasviri.
Tarqatma: qora karton, patlar, yopishtiruvchi tayoq, qalam, gouache, cho'tkalar, sippy stakanlari, starling haykalcha shablonlari, qaychi. O'qituvchi uchun: lenta, qora ip, kesuvchi.
Tarbiyachi:- Bolalar, bahor keldi va bizning eski do'stlarimiz - yulduzlar bizga uchib ketishdi! Aynan shu go‘zal qushlar o‘zining jo‘shqin qo‘shiqlari bilan ko‘nglimizni ko‘taradi.

Starling qarg'adan kichikroq,
Ammo ko'proq chumchuqlar -
U qush uyidan, xuddi balkondan,
Bulbuldan ham battar kuylamaydi!

Starling qilish uchun bizga kerak bo'ladi: qora karton, patlar, yopishtiruvchi tayoq, oddiy qalam, gouache, cho'tkalar, ho'llangan stakanlar, starling haykalchalari shablonlari, qaychi. O'qituvchi uchun: lenta, kesuvchi, qora ip, qushlarni joylashtirish uchun daraxt shoxi.

Rangli tomoni pastga qaragan kartonda starling haykalchasining trafareti tasvirlangan.



Yulduzli haykalcha shablonini boshqa tomonga aylantirib, qush haykalchasining ikkinchi yarmini olish uchun yana kartonga chiziladi.

Ikkala shablon ham qaychi yordamida kesiladi.

Ko'zlar ikkala qismga oq guash bilan chizilgan, tumshug'i esa sariq guash bilan bo'yalgan.

Yulduzchalar patining qizg'ish soyalari ikkala qismda qizil gouache bilan chizilgan.

Ikkala qismdagi yashil guashda starlinglar patining yashil soyalari tasvirlangan.

Yulduzlarning patlarining binafsha ranglari binafsha gouache yordamida ikkala qismda ham qo'llaniladi.

O'QITUVCHI kesgich yordamida ikkala qismda 2 santimetr uzunlikdagi kesmalar qiladi.

Tuklar tirqishlarga kiritiladi.

O'QITUVCHI tirqishlarga qo'yilgan patlarni lenta bilan mahkamlaydi.

Bir qismi elim bilan qoplangan va boshqa qismga biriktirilgan.