Губки. Класи: Вапняні, Скляні, Звичайні. Тип губки Будова та життєдіяльність. Загальна характеристика Губки (Porifera або Spongia) тип безхребетних тварин включає чотири класи: звичайні. Тип губки особливості будови та життєдіял


Щоб скористатися попереднім переглядом презентацій, створіть собі обліковий запис Google і увійдіть до нього: https://accounts.google.com


Підписи до слайдів:

Тип Губки

Середовище проживання, спосіб життя 1. Прісні або морські водоймища 2. Прикріплені; одиночні та колоніальні стор.22-23

Будова. Форма тіла. Двошарові *ектодерма (зовнішній шар) - плоскі епітеліальні клітини *ентодерма (внутрішній шар)- джгутикоподібні клітини

Живлення Фільтратори Дрібний планктон, відмерлі частини рослин і тварин Вода засмоктується через пори → джгутики затримують їжу, ложноніжки захоплюють → вода виводиться через гирло?1. У чому переваги фільтрації? 2. Чому у губок такий спосіб харчування?

Дихання поверхнею тіла

Виділення всіма клітинами через скорочувальні вакуолі.

Різноманітність губок бадяга

кошик Венери

губка-ваза

Зі струмом води губкам приносяться поживні речовини і видаляються продукти обміну. Тому найкраще губки розвиваються у місцях з інтенсивною зміною навколишньої води. Які пристосування мали виробитися у губок, що мешкають у морях з сильною течією?

Мета уроку: познайомити учнів із основними особливостями організації представників типу Губки.

  • Освітні: розглянути представників типу Губки, відзначити примітивні риси їхньої будови та життєдіяльності; показати їх роль у природі та житті людини.
  • Розвиваючі:
  • створити умови для усвідомлення та осмислення блоку нової навчальної інформації, застосування знань та умінь у навчальних ситуаціях.
  • Виховні:
  • формувати у школярів пізнавальний інтерес до процесу вивчення різних типів тварин; сприяти вихованню дбайливого ставлення до природи та доброзичливих міжособистісних відносин.

Вид уроку: із застосуванням засобів мультимедіа.

Методи уроку: пояснювально-ілюстративний.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Устаткування: комп'ютер, мультимедійний проектор, таблиці, ілюстрації із зображенням губок, презентація.

План уроку:

  1. Організаційний момент.
  2. Постановка цілей та завдань.
  3. Вивчення нового матеріалу.
  4. Закріплення дослідженого матеріалу.
  5. Домашнє завдання.

План уроку

1. Організаційний момент.

  • Вітання
  • Підготовка класу до роботи
  • Наявність учнів

2. Постановка цілей та завдань.

Від прибережних мілководій до похмурих морських глибин зустрічаються дивні створення природи – губки. Їхній вигляд і будова настільки незвичайні, що довгий час вчені не могли вирішити: рослини вони чи тварини. Латинська назва губок перекладається як "пористі тварини".

Сьогодні на уроці ми познайомимося з дивовижним світом губок, дізнаємося особливості їхньої зовнішньої та внутрішньої будови, розглянемо їх різноманіття та роль у природі та житті людини ( презентація. Слайд 2).

3. Вивчення нового матеріалу.

Форма тіла губок дуже різноманітна. Часто вони мають вигляд кіркових, подушковидних, або комкоподібних обростань і наростів на каменях, раковинах молюсків чи якомусь іншому субстраті. Нерідко серед них зустрічаються також більш-менш правильні кулясті, келихоподібні, лійчасті, циліндричні, стеблисті, кущисті та інші форми. Губки не пересуваються, не реагують на найсильніші подразники. І все-таки губки - особливий тип царства тварин ( Слайд 3).

Своєю формою губки нагадують двошаровий мішок або келих ( Слайд 4), зовнішній шар якого (ектодерма) складається з плоских поверхневих клітин, а внутрішній (ентодерма) містить клітини зі джгутиками, які самостійно відловлюють частинки їжі та води, що втягується всередину через пори. Тим самим очевидно, що єдина система травлення, а також інші органи і тканини у губок відсутні.

Захищаються губки пасивно – за рахунок колючих скелетних кристалів. Слайд 5).

Процеси життєдіяльності:

1. Дихання. (Слайд 6). Як і більшість тварин, що мешкають у водному середовищі, губки використовують для дихання розчинений у воді кисень. Струм води, що проникає у всі порожнини і канали губки, забезпечує довколишні клітини і мезоглею киснем і забирає вуглекислоту, що виділяється. Таким чином, газовий обмін із зовнішнім середовищем здійснюється у губок безпосередньо кожною клітиною або через мезоглею.

2. Харчування. Губки харчуються головним чином зваженими у воді залишками відмерлих тварин та рослин, а також дрібними одноклітинними організмами.

3. Виділення. Неперетравлені залишки їжі викидаються в мезоглею і поступово накопичуються біля каналів, що відводять, а потім надходять у просвіти каналів і виводяться назовні.

Отже, основні життєві відправлення губок здійснюються вкрай примітивним способом. За відсутності спеціальних органів процеси дихання, харчування та виділення протікають у них внутрішньоклітинно, за рахунок діяльності окремих клітин.

4. Розмноження. ( Слайд 7). Розмножуються губки безстатевим (брунькування) та статевим шляхом.

5. Регенерація. ( Слайд 8). Добре виражена здатність до регенерації – вони легко відновлюють цілісність організму після значних ушкоджень.

Тип Губки поділяється на три класи. ( Слайд 9)

Тип Губки.

  1. Клас Вапняні губки.
  2. клас Звичайні губки.
  3. клас губки.

Клас Вапняні губки. ( Слайд 10)

Винятково морські губки, що живуть зазвичай на невеликій глибині. Це досить ніжні організми, одиночні або колоніальні, що рідко перевищують 7 см заввишки. Тіло їх часто має трубчасту, бочкоподібну або циліндричну форму. Іноді утворюється ніжка, за допомогою якої прикріплюється губка до субстрату.

Клас Звичайні губки. ( Слайд 11)

До цього класу належить понад 95% всіх видів губок. Скелет кремнієвий. Мешкають як у морській, так і в прісній воді.

Скло губки. ( Слайд 12)

Скляні губки – своєрідні морські, переважно глибоководні, губки, що досягають 50 см у висоту та більше. Тіло їх найчастіше келихоподібне, мішковидне або трубчасте, м'яке і таке, що легко рветься на кшталт неміцної повсті, або при більш значному розвитку скелета - досить тверде і ламке. Колір сірий, коричневий, білий або жовтуватий. Зазвичай поодинокі, рідше колоніальні організми.

Значення Губок. ( Слайд 13)

  • їжа для водних тварин;
  • виготовляю прикраси;
  • використовують у медичних цілях;
  • використовують у технічних цілях;
  • туалетна губка – гігієнічний матеріал.

Висновки до уроку. ( слайд 14)

  • Губки – це багатоклітинні водні тварини.
  • Ведуть прикріплений спосіб життя.
  • Є біофільтраторами.
  • Є скелет, що складається з вапняних або кремнієвих голок.
  • Відсутні тканини та органи.
  • Розмножуються безстатевим та статевим шляхом.
  • Здатні до регенерації.
  • Налічують 8000 видів.

4. Закріплення вивченого матеріалу.

Тест "Тип Губки". ( Слайд 15)

Вирішіть, яке твердження правильне. Випишіть правильні номери.

  1. Губки – це найпримітивніші багатоклітинні організми.
  2. Усі губки мають тканини та органи.
  3. Майже всі губки мають мінеральний чи органічний скелет.
  4. Губки мають здатність до регенерації.
  5. Все тіло губки пронизане порами.
  6. Вода у тіло губки входить і виходить через пори.
  7. Тіло губок складається з двох шаром клітин: ектодерми та ентодерми.
  8. Джгутикові клітини внутрішнього шару губки захоплюють їжу, яка потім перетравлюється всередині них.
  9. Губки – це біофільтратори.
  10. Мезоглею – це шар поверхневих клітин.

5. Домашнє завдання. ( Слайд 16)

Прочитайте підручник на стор. 99–100 (частина 1). Дайте відповідь на запитання рубрики “Перевірте свої знання”.

Список використаної літератури.

  1. Біологія 7 клас: поурочні плани за підручником В. Б. Захарова, Н. І. Соніна/ Авт.-упоряд. М. В. Висоцька.- Волгоград: Вчитель, 2006
  2. Біологія Розмаїття живих організмів. 7 клас. О 2 год. Ч. 1: навч. для загальноосвітніх установ /В.Б. Захаров, Н.І. Сонін.
  3. - М.: Дрофа, 2008. - 141 с. Тематичне та поурочне планування з біології: 7 клас: до підручникаВ.Б. Захарова, Н.І. Соніна “Біологія. Розмаїття живих організмів. 7 клас" /
  4. Н.Ю. Захарова.- М.: Видавництво "Іспит", 2008. - 254 с.
  5. Шарова І. Х.







Зоологія безхребетних: кн. Для вчителя. - М.: Просвітництво. 1994.
















Енциклопедія для дітей Біологія Т2. М: Аванта +, 2001.


За типом живлення губки – біофільтратори. Харчуються в основному зваженими у воді залишками відмерлих рослин і тварин, а також одноклітинними організмами дихають розчиненим у воді киснем. Неперетравлені залишки їжі викидаються назовні через гирло У губок відсутні тканини та органи.


Висновки до уроку Губки – це багатоклітинні водні тварини Ведуть прикріплений спосіб життя Є біофільтраторами Є скелет, що складається з вапняних або кремнієвих голок Відсутні тканини та органи Розмножуються безстатевим і статевим шляхом Нараховують 8000 видів

Перевір свої знання Тест « Тип Губки Вирішіть, яке твердження правильне. Випишіть правильні номери. 1. Губки – це найпримітивніші багатоклітинні організми. 2. Усі губки мають тканини та органи. 3. Майже всі губки мають мінеральний чи органічний скелет. 4. Губки мають здатність до регенерації. 5. Все тіло губки пронизане порами. 6. Вода в тіло губки входить і виходить через пори. 7. Тіло губок складається з двох шаром клітин: ектодерми та ентодерми. 8. Джгутикові клітини внутрішнього шару губки захоплюють їжу, яка потім перетравлюється всередині них. 9. Губки – це біофільтратори. 10. Мезоглею – це шар поверхневих клітин.

Домашнє завдання Прочитайте текст підручника на сторінці (частина 1). Дайте відповідь на запитання рубрики «Перевірте свої знання».



Перевір свої знання Тест « Тип Губки Вирішіть, яке твердження правильне. Випишіть правильні номери. 1. Губки – це найпримітивніші багатоклітинні організми. 2. Усі губки мають тканини та органи. 3. Майже всі губки мають мінеральний чи органічний скелет. 4. Губки мають здатність до регенерації. 5. Все тіло губки пронизане порами. 6. Вода в тіло губки входить і виходить через пори. 7. Тіло губок складається з двох шаром клітин: ектодерми та ентодерми. 8. Джгутикові клітини внутрішнього шару губки захоплюють їжу, яка потім перетравлюється всередині них. 9. Губки – це біофільтратори. 10. Мезоглею – це шар поверхневих клітин.

Губки – виключно своєрідні Тварини. Їхній зовнішній вигляд і будова тіла настільки незвичайні, що довгий час не знали, куди віднести ці організми до рослин чи тварин. У середні віки, наприклад, і навіть значно пізніше губки разом з іншими подібними ж «сумнівними» тваринами (мшанками, деякими кишковопорожнинними та ін.) поміщали серед так званих зоофітів, тобто істот, ніби проміжних між рослинами та тваринами. Надалі на губок дивилися як на рослини, то як на тварин. Лише в середині XVIII ст., коли детальніше познайомилися з життєдіяльністю губок, остаточно було доведено їхню тваринну природу. На відміну від колонії найпростіших, що складаються з більш менш одноманітних і незалежних клітин.



Перевір свої знання Тест « Тип Губки Вирішіть, яке твердження правильне. Випишіть правильні номери. 1. Губки – це найпримітивніші багатоклітинні організми. 2. Усі губки мають тканини та органи. 3. Майже всі губки мають мінеральний чи органічний скелет. 4. Губки мають здатність до регенерації. 5. Все тіло губки пронизане порами. 6. Вода в тіло губки входить і виходить через пори. 7. Тіло губок складається з двох шаром клітин: ектодерми та ентодерми. 8. Джгутикові клітини внутрішнього шару губки захоплюють їжу, яка потім перетравлюється всередині них. 9. Губки – це біофільтратори. 10. Мезоглею – це шар поверхневих клітин.

Клас Скляні губки

Клас Вапняні губки

Клас Звичайні губки








Харчування Губок

За способом харчування Губки є фільтраторами.

1 - парагастральна порожнина, 2 - гирло,

3 - хоанаоцити (комірцеві клітини ентодерми); 4 - ектодерма,

5 - голки мінерального скелета,







Регенерація Губок

Якщо тіло дорослої губки продавити через сітчасту тканину, всі клітини відокремляться одна від одної, як просіяні крізь сито. Якщо потім помістити всі ці окремі клітини у воду і обережно, ретельно перемішати, повністю зруйнувавши всі зв'язки між ними, то через деякий час вони починають поступово зближуватися і з'єднуються, утворюючи цілу губку, подібну до колишньої.








Прісноводна бадяга

З численного сімейства губок у прісній воді зустрічається лише один рід – прісноводна губка, або бодяга. Губка ця являє собою білу із зеленим відтінком ніздрювату масу, прикріплену до каменів, гілок дерева або взагалі якогось твердого предмета під водою. Такий її зовнішній вигляд. Якщо ж ми розглянемо її в мікроскоп, то розрізнимо дві маси: одну тверду - кістяк і іншу драглисту, що обволікає собою цей кістяк. Перша складається з плоских крем'янистих голок, які розташовані таким чином, що кілька голок утворюють щось на зразок стовпа, причому вістря їх лежать під деяким тупим кутом. Вістря ці, невидимі, поки губка лежить у воді, з'являються зараз, як тільки її виймуть із води.


Використання бадяги

Бодяга продається в аптеках в розфасовці по 50-100 г. Маски з бодяги дійсно широко застосовують у косметичній практиці для лікування вугрової висипки, розсмоктування підшкірних крововиливів (синців), відлущування ластовиння, хлоазм та інших пігментації. Викликаючи різку гіперемію, бодяга розсмоктує інфільтрати, підсушує гнійничкові висипання, викликає лущення шкіри, тим самим усуваючи пігментні плями-сліди колишніх вугрів.


Використання туалетної губки

З давніх-давен, принаймні з античних часів, туалетна губка використовується людиною для миття тіла. Пізніше, у середні віки, вона стала застосовуватися також у медицині у вигляді тампонів для зупинки кровотечі та при лікуванні захворювань зобної залози. У разі препарат паленої губки прописувався як внутрішній засіб. Дія такого препарату цілком зрозуміла, оскільки у складі рогової речовини губки міститься йод. На той час ще не знали причин зобних захворювань та лікувальні властивості паленої губки були встановлені виключно досвідченим шляхом.


Використання скляних губок

Деякі скляні губки мають дуже гарний та витончений скелет. Очищений від органічної речовини скелет таких губок використовують як прикраси та сувеніри. Особливо красива вже згадувана губка кошик Венери. Її скелет має вигляд ніжного ажурного циліндра настільки хитромудрого і тонкого будови, що він здається зробленим майстерною рукою людини. Розповідають, що перший екземпляр цієї губки, привезений до Європи, був куплений за нечувану суму 600 марок. І до теперішнього часу кошик Венери вважається дуже цінною прикрасою.



Будова губок

Три типи будови губок

Скелетні голки губок



Систематика губок

вапняні

звичайні

скляні


Значення губок у природі та житті людини

1.Служать їжею водяним тваринам.

2. Є середовищем проживання для дрібних тварин.

3. Очищають воду.

4.Испорльзуются у медицині, парфумерії, для полірування деталей як і добрива.

Прісноводна губка бодяга


Дайте відповідь на питання:

1.Яка основна особливість будови тіла губок?

2. Чи можна стверджувати, що губки - багатоклітинні тварини?

3. Яке значення губок для спільноти водних тварин та рибництва?

4.Як людина використовує тварин такого типу?


.

  • Губки – це біофільтратори.

Вирішіть, яке твердження правильне.

Випишіть номер правильних тверджень .

  • Губки – це найпримітивніші багатоклітинні організми.
  • Усі губки мають тканини та органи.
  • Майже всі губки мають мінеральний чи органічний скелет.
  • Губки мають здатність до регенерації.
  • Все тіло губки пронизане порами.
  • Вода у тіло губки входить і виходить через пори.
  • Тіло губок складається з двох шаром клітин: ектодерми та ентодерми.
  • Джгутикові клітини внутрішнього шару губки захоплюють їжу, яка потім перетравлюється всередині них.
  • Губки – це біофільтратори.
  • Мезоглею – це шар поверхневих клітин.

Вирішіть, яке твердження правильне.

Випишіть номер правильних тверджень .

  • Губки – це найпримітивніші багатоклітинні організми.
  • Усі губки мають тканини та органи.
  • Майже всі губки мають мінеральний чи органічний скелет.
  • Губки мають здатність до регенерації.
  • Все тіло губки пронизане порами.
  • Вода у тіло губки входить і виходить через пори.
  • Тіло губок складається з двох шаром клітин: ектодерми та ентодерми.
  • Джгутикові клітини внутрішнього шару губки захоплюють їжу, яка потім перетравлюється всередині них.
  • Губки – це біофільтратори.
  • Мезоглею – це шар поверхневих клітин.

Вирішіть, яке твердження правильне.

Випишіть номер правильних тверджень .

  • Губки – це найпримітивніші багатоклітинні організми.
  • Усі губки мають тканини та органи.
  • Майже всі губки мають мінеральний чи органічний скелет.
  • Губки мають здатність до регенерації.
  • Все тіло губки пронизане порами.
  • Вода у тіло губки входить і виходить через пори.
  • Тіло губок складається з двох шаром клітин: ектодерми та ентодерми.
  • Джгутикові клітини внутрішнього шару губки захоплюють їжу, яка потім перетравлюється всередині них.
  • Губки – це біофільтратори.
  • Мезоглею – це шар поверхневих клітин.

Вирішіть, яке твердження правильне.

Випишіть номер правильних тверджень .

  • Губки – це найпримітивніші багатоклітинні організми.
  • Усі губки мають тканини та органи.
  • Майже всі губки мають мінеральний чи органічний скелет.
  • Губки мають здатність до регенерації.
  • Все тіло губки пронизане порами.
  • Вода у тіло губки входить і виходить через пори.
  • Тіло губок складається з двох шаром клітин: ектодерми та ентодерми.
  • Джгутикові клітини внутрішнього шару губки захоплюють їжу, яка потім перетравлюється всередині них.
  • Губки – це біофільтратори.
  • Мезоглею – це шар поверхневих клітин.

Вирішіть, яке твердження правильне.

Випишіть номер правильних тверджень .

  • Губки – це найпримітивніші багатоклітинні організми.
  • Усі губки мають тканини та органи.
  • Майже всі губки мають мінеральний чи органічний скелет.
  • Губки мають здатність до регенерації.
  • Все тіло губки пронизане порами.
  • Вода у тіло губки входить і виходить через пори.
  • Тіло губок складається з двох шаром клітин: ектодерми та ентодерми.
  • Джгутикові клітини внутрішнього шару губки захоплюють їжу, яка потім перетравлюється всередині них.
  • Губки – це біофільтратори.
  • Мезоглею – це шар поверхневих клітин.








Зоологія безхребетних: кн. Для вчителя. - М.: Просвітництво. 1994.
















Енциклопедія для дітей Біологія Т2. М: Аванта +, 2001.


За типом живлення губки – біофільтратори. Харчуються в основному зваженими у воді залишками відмерлих рослин і тварин, а також одноклітинними організмами дихають розчиненим у воді киснем. Неперетравлені залишки їжі викидаються назовні через гирло У губок відсутні тканини та органи.


Висновки до уроку Губки – це багатоклітинні водні тварини Ведуть прикріплений спосіб життя Є біофільтраторами Є скелет, що складається з вапняних або кремнієвих голок Відсутні тканини та органи Розмножуються безстатевим і статевим шляхом Нараховують 8000 видів