Shrnutí lekce. Téma: „Ptáci. Kreslení bullfinch. Výtah z kreslicí třídy "Bullfinches dorazili." Skupina seniorů


GCD. Kvaš kresba. Bullfinch téma.

Střední skupina.

CÍLE:

Seznámit děti s bullfinch bird, s jeho strukturou. Podle některých rysů (když přijde, co jí), naučit děti zprostředkovat obraz ptáka ve výkresu, naučit se zvolit vhodné barevné schéma, naučit se uspořádat obraz na kousek papíru, rozvíjet smysl pro formu a barvu, kultivovat přesnost, lásku k přírodě.
PENĚŽNÍ MATERIÁLY:
Listy papíru A4, tónované as malovanými jeřábovými větvemi, kvaš, štětec č. 3 (syntetika), ubrousky, fotografické ilustrace nebo obrázky hýl

B. Kluci. Víte, jaké je roční období? To je pravda, zima. Pamatujte, že na podzim jsme mluvili o stěhovavých ptácích, o těch ptácích, kteří zimu odlétají do teplých zemí. Ale v zimě nám létají ptáci. Poslouchejte hádanku o nich:

Přijel na zimu
Ptáci, kteří jsou chytří v mrazu
Skákání na stromech, větvích
V vestách s červeným ohněm.
Nemůžeme je poznat -
Miluj ptáka -

Děti:Bullfinch.

B. Správně je tento pták bullfinch.Hýl má své jméno pro to, že nám létá se sněhem a žije celou zimu.

Hejlové sedí na větvích horského popela, javoru, na keřích z kalina, sbírají bobule a klovaná semena.Bullfinch je krásný, klidný pták. Podívejte se pozorně a nezapomeňte, jak to vypadá. Horní část hlavy, křídla a ocas jsou černé. A prsa, břicho a líce jsou červené. Hadí zobák je krátký, tlustý, černý.

Podívejte se na vaše letáky. Naposledy jsme nakreslili shluky horského popela? Hejlové budou nyní létat do našich větví horského popela. Abychom mohli nakreslit hýl, potřebujeme červenou barvu. Barvu opatrně nakreslíme špičkou štětce, abychom neznečistili kus železa a nakreslili červený kruh.

Poté kartáč omyjte a otřete hadrem.Potom vezmeme černou barvu na špičku štětce a namalujeme zadní část našeho bullfinch.

Pak se rozhodneme, kterým směrem se náš bullfinch dívá, a nakreslí malý zobák, na druhé straně ocas.

Zbývá kreslit křídla.

Nyní mycí kartáč řádně myjeme. Protože budete muset vzít jinou barvu barvy. Otřeli jsme hadřík. Bílou barvou kreslíme oko a vzor na křídle. Takže máme bullfinch.

Teď hádej hádanku:

Je zaneprázdněn po celou dobu,
Nemůže marně.
Jde a maluje bíle
Všechno, co vidí na cestě.

Děti: Sníh.

B. Správně, sníh. Na větvích, na shlucích horského popela, ve vzduchu táhneme sníh.

Nyní můžete začít kreslit bullfinch.

Venkovní hra „Bullfinches“ se koná poté, co děti nakreslily prsa a záda.

Podívejte se na větve   - tleskejte po stranách

V červených trikach bullfinches   - nakloňte hlavu do stran

Nadýchané peří   - časté potřesení rukou

Bask na slunci   - klapky po stranách

Zkroucení hlavy, chtějí odletět   - otočení hlavy

Ooh! Ooh! Odletěl!

Pro vánici! Pro vánici!   - děti se rozptýlí po skupině a mávají rukama jako křídla.

Shrnutí:Výborně, lidi!   Na tvých větvích horského popela létaly krásné bullfinches!

skupina seniorů

Integrace vzdělávacích oblastí:   čtení beletrie, socializace, komunikace, zdraví, hudba, práce. Úkoly: Pokračujte ve formování schopnosti dětí kreslit lepením, upevněte schopnost správně držet kartáč; utvářet estetický přístup k kresleným, prohloubit znalosti prostředí a upevnit znalosti barev. Pěstovat lásku k ptákům, tvrdou práci a touhu uspět vlastní prací, přesností, kreativní seberealizací

Materiál: List alba s tužkou obrysu bullfinch na větvi pro každé dítě, a bullfinch tažené pomocí poke metody, dva kartáče (tvrdé a měkké) pro každé dítě, černá, červená a hnědá kvaš, ubrousky pro otření kartáče, nevysypaná vodou na mytí štětce, stojany na štětce.

Obohacení slovníku: žena, sněhová koule, sněhová koule.

Průběh třídy

Pedagog: Děti, máte rádi hádanky? (Ano)

Hádám hádanku a pojmenujete ji hádankou: rudovlasý, černokřídlý, rád se čere, znovu se objeví s prvním sněhem na horském popelu.

Pedagog: Kdo je to? (Bullfinch.)

Správně, je to bullfinch. Letěl tě navštívit. Věděli jste, že se ptáci nazývají tak, protože se objevují v naší oblasti s prvním sněhem a prvními mrazy. Zářivě červené ňadro je známkou dospělého hýl a tmavě hnědé ženské hýl. Říká se tomu velmi krásně - sněhová koule, sněhulák. Hejlové zdobí naši zimní přírodu.

Edukátor: Děti naše bullfinch sedí sám, protože se stalo neštěstí.

Sněhová královna očarovala všechny ptáky a je smutný. Pomůžeme našim hostům rozptýlit své přátele? (Pomůžeme.)

Nejprve se ale podívejme, jak vypadá bullfinch.

(Učitel otevře obrázek ptáka na stojanu a navrhne pohled na obrázek.)

Pedagog: Děti, z jakých částí se skládá bullfinch? (Hýl má tělo, je oválná.)

Educator: A co je na jeho trupu? (Na těle býčí hlavy je kulatý, malý.)

Pedagog: Co je na hlavě? (na hlavě bullfinch jsou malé černé oči a ostrý zobák).

Učitel: Co končí tělo ptáka? (tělo ptáka končí ocasem, vypadá to jako vidlička).

Edukátor: To je pravda, ale co jiného má bullfinch? (bullfinch má s sebou dvě krátké nohy, drží se na větvičce).

Pedagog: a jaký druh bullfinch prsu? (prsa světlé, červené, baculaté). Edukátor: Dobře udělané děti, správně jste vyprávěli o býčím hnízdě.

Nyní se svým laskavým srdcem a teplem rozptýlíte neobvyklým způsobem! (Který z nich nám ukážete.)

Jděte na jejich místo a začněte kouzlit ptáky. Chcete-li to provést, proveďte cvičení štětcem. Vezměme si kartáč (jako je tužka, nad kovovou částí), je to jednoduché. Vpravo - vlevo, vpravo - vlevo, nahoru - dolů, nahoru - dolů a kolem. A nyní s běžící rukou (držte kartáč svisle) ... jednou ... dva poke poke !!! (to se provádí suchým štětcem podél obrysu).

Edukátor: nyní se pusťte do práce. (Dětská práce.) Individuální pomoc, pro učitele obtížná. Pojďme si trochu odpočinout.

Sportovní přestávka

Oh, oh, oh! Ay - yay - yay! (položte ruce na tváře).

Přišla k nám zlá čarodějka! (chůze na místě).

Mávla rukama kolem (mávla rukama na šířku).

Vykouzlila všechny ptáky (kruhové pohyby paží po stranách). Ptáci sklonili hlavu, ztichli a ztuhli. (zamrzněte na místě se skloněnou hlavou).

Vezměte měkké kartáče a nakreslete oči, zobáky a nohy bullfinches. (dobře, dobře, zkuste).

Výstava děl. Povzbuzení, povzbuzení dětí. Čtení quatrain.

Jak krásné, podívejte se!

Všechno jiskří mrazem

A na větvi bullfinches,

Jako by kvetly růže.

(Analýza práce dětí.)

Pedagog; Pravda, vaše bullfinches jsou jako kvetoucí růže, červená jablka. Důležití, stateční ptáci, sedící na větvích, jako by se nic nestalo.

Děti, jak se cítíte o svých kresbách? pocit radosti, protože ptáci jsou jasní, elegantní; pocit odvahy, protože bullfinches se nebojí mrazu; pocit lásky, protože se musíte starat o ptáky; Pocit potěšení z toho, že se svým žárem uchvátili bullfinches. Výborně, lidi!

Pedagog: Nyní se na chvilku budu dobrou vílou a proměním vás v bullfinch (dotkne každého dítěte zlatou hůlkou).

1. Slunce svítí jasně, hejlové létali na větve horského popela (mávejte rukama).

2. Viděli jsme jeřabiny. (Torzo vpřed.)

Z. Posadili se (posadili se) a začali je klovat (prsty prsty poklepávali na podlahu).

4. Kočka utekla (snadný běh na místě), bullfinches se vyděsila a odletěla (paže do stran a běží stejným směrem do chodby).

Lekce skončila.

Státní rozpočtová předškolní vzdělávací zařízení kombinované mateřské školy typu č. 112 Admiraltejského kraje v Petrohradě

Abstraktní

Přímo vzdělávací kresebná aktivita pro střední skupinu „Hýl na větvi“ (kresba štiky)

Dokončil: pedagog

Kuranova V.N.

Petrohrad 2014

Účel: malba technikou „hrabat štětinami“.

Úkoly:

Vzdělávací:

Naučit děti kreslit netradičním způsobem: tlačením štětinovým štětcem, upevněním schopnosti držet kartáč, dosáhnout výrazného obrazu ptáka (bullfinch).

Vývoj:

Chcete-li odhalit představivost a vnímání světa, kognitivní schopnosti.

Vzdělávací:

Vychovávat pečlivý přístup k divoké zvěři, tvrdé práci atouha uspět vlastní prací, přesností, kreativní seberealizací

Metody a techniky:

Konverzace, otázky k tématu, čtení hádanek, zkoumání ilustrací, kresba ptáka (bullfinch) k zobrazení, vysvětlení, analýza děl, hudební doprovod, zahřívání hry (pomocí štětce).

Materiály a vybavení:

list alba (světle modrá, kvaš, štětinový kartáč, sklenice, držáky štětců, ubrousky, hadry, stojan).

Přípravné práce:

pozorování ptáků přicházejících na místo (vrabci, holuby, prsa, býci), prohlížení obrázků ptáků v ilustracích, čtení poezie o ptácích, poznávání siluety různých ptáků.

Materiály a vybavení:stojan, obrázky zimujících ptáků, modrý papír A4, kvaš: červená, černá, štětina, štětce, nerozlité brýle.
Obsah organizovaných aktivit dětí:

1 . Představení učitele
Ahoj Zvu vás dnes do zimního lesa. Dělejme si srandu z palčáků, klobouků, bot a jděte do lesa! Hudební zvuky: Výňatek z práce P.I. Čajkovskij "Roční období. Leden ".


Pedagog: -   Zimní les je smutný.
Kdo skryl tajemství pod sněhem?
Proč je řeka tichá?
Ptačí píseň nezní?
Vstupte do lesa opatrně
Tajemství lesa se neprobudí.
- Co si myslíte, že v lese je tak ticho? (Ptáci nezpívají.)
"Proč ptáci nezpívají?" (Letěl do teplých zemí.)
- Vidím zde ptáky (na stojanu je obrázek objektu zobrazující bullfinch), což znamená, že ne všichni ptáci odletěli.
Učitel dělá hádanku:

Přijel na zimu

Ptáci, kteří jsou chytří v mrazu

Skákání na stromech, větvích

V vestách s červeným ohněm

Nemůžeme je poznat -

Miluj ptáka ... (bullfinch).

Děti zkoumají ilustrace bullfinch.

2. Rozhovor učitele s dětmi.

Pedagog:   Jaké jsou hlavní části bullfinch?

Děti:   Hýl má hlavní části - hlavu, trup, křídla, ocas.

Pedagog:   Jakou barvu peří?

Děti:   Hlava, tělo, křídla, ocas jsou černé, prsa červená.

Pedagog: Líbilo se vám bullfinches a dejte nám je kreslit s sebou.

Pedagog:   Nakreslíme bullfinch s tvrdým suchým štětcem s hrabat, pak jsme se dokončit podrobnosti.

Kluci, podívejte se, jak budeme malovat tvrdým štětcem?

držte kartáč třemi prsty, nad kovovou částí, kartáč vzhlédne(Nejdříve dráždíme podél obrysu tužky a poté uvnitř obrysu).

Nejprve sbíráme malou červenou barvu a lehce strkáme přes prsa (podél obrysu a uvnitř) a potom zčernáme hlavu, záda, křídla, ocas.

Snažíme se pracovat opatrně, aby se barvy nemíchaly. Kluci, a teď vám navrhuji, abyste kreslili bullfinches do větví zimního lesa.

Pedagog:   Co jedí býci?

Děti:   Bobule, horský popel.

Pedagog:   To je pravda, a my budeme čerpat horský popel tvrdým štětcem.

Objasnění posloupnosti a metod provádění práce.

Produktivní činnost dětí.

Proveďte cvičení - zahrejte se štětcem:

Vezměte kartáč takto: (ruka spočívá na lokti, držte kartáč třemi prsty nad kovovou částí).

Je to těžké? Ne, nic.

Nahoru, doleva-doprava (provádění pohybů rukou)

Hrdě jako královna

Kartáč se strčil

Libra "pata".

A pak chodí v kruhu

Jako damsels v kulatém tanci.

Jste unavení Odpočiňte si

A začněte znovu klepat.

Kreslíme: čas, čas ... (kartáč svisle, udělej pár pokesů bez barvy)

Všechno s námi vyjde!

3. Praktická část.

Pedagog:   Výborně, dobře. Teď pojďme do práce. Pracujeme pomalu a velmi opatrně. (zapněte hudbu).

Děti na albu hádají bullfinches a dokončují detaily.

Nejprve, s lehkými strkáním (štětinovým štětcem), děti malovat přes prsa všech Hejlové s červenou, černou hlavu, záda, křídla, ocas.

Edukátor: Kluci, zatímco barva zaschne, budeme hrát trochu

Fizminutka "Bullfinches".

Podívej se na větve, (ruce se tleskají po stranách)
V červených tričkách bullfinches. (Show breasts)
Peří bylo volné, (ruce mírně do stran,)
Bask na slunci. (Kroutí prsty)
Kroucení hlavy, kroucení, (Otočí hlavu doprava, doleva)
Chtějí odletět. (Běhejte v kruhu, mávejte rukama)
Ooh! Ooh! Odletěl!

A nyní dokončíme detaily (na přání dětského sněhu, horského popela atd.)

4. Výsledek.

Výborně! Máš úžasnou práci! Jako sváteční lucerny svítí ve větvích vašich bullfinches. Sdělte nám, jaké techniky netradiční techniky kreslení jste použili ve své práci při vytváření obrázku (děti říkají, sdílejí své dojmy).
"Z vaší práce uspořádáme také výstavu."


Shrnutí tříd výtvarného umění ve střední skupině. Téma: Bullfinch

  Osina Olga Anatolyevna, vychovatelka. Městská rozpočtová vzdělávací instituce města Abakan "Centrum pro rozvoj dítěte - Mateřská škola" Racek ".
Popis materiálu:   Nabízím vám nástin lekce o uměleckém a estetickém vývoji dětí střední skupiny (ve věku 4 - 5 let) na téma "Bullfinch". Tento materiál bude užitečný pro pedagogy, metodiky, studenty pedagogických fakult.

"Abstrakt přímé vzdělávací činnosti. Téma:" Bullfinch ".

Účel:   Vytváření sociální situace vývoje v procesu produktivní činnosti "Bullfinch".
Úkoly:
  1. Vytvářet podmínky pro rozvoj kreativity, představivosti;
  2. Zajistit emoční pohodu dětí;
  3. Podporovat rozvoj schopnosti dětí kreslit bullfinch na zasněžené větvi: vytvořit jednoduchou kompozici, zprostředkovat zvláštnosti vzhledu ptáka - strukturu těla, barvu.
  4. Pěstovat zájem o přírodu, touha odrážet myšlenky přijaté na výkrese.
Druhy dětských aktivit:   v pořádku, hra, motor, vnímání fikce.
Vybavení   modré listy papíru, kvaš (červený, bílý, černý), štětce, ubrousky, sklenice s vodou.
Průběh lekce.
Úvodní část.
Pedagog.   Děti dnes přišly navštívit nás Magický kartáč. (Učitel ukazuje panenku). Poznejme ji. (Děti se seznamují s magickým štětcem). Dále učitel vede rozhovor s dětmi jménem postavy.
Kouzelný kartáč:   Rozhodl jsem se nakreslit hýl. A chci tě vzít jako pomocníky. Souhlasíte (Odpovědi dětí).
Hlavní část.
Kouzelný kartáč.   Pojďme se podívat na obrázek bullfinch. Z jakých částí se pták skládá? (Odpovědi dětí). Kouzelný kartáč.   Bullfinch - malý pták se zářivě červenou prsou a černou čepicí. Říká se tomu tak proto, že se objevuje s prvním sněhem.
Didaktická hra „Sbírejte ptáka“.
Kouzelný kartáč. Kluci, sestavte ptáka z geometrických tvarů. (Děti shromažďují ptáka.)
Kouzelný kartáč.   Kluci, podívej se, jak nakreslíme bullfinch. (Učitel ukazuje a pojmenovává fáze kreslení ptáka.)
  Nakreslíme zasněženou větev s bílou barvou.


  Nakreslíme kruh a rozdělíme ho na dvě části - to je tělo bullfinch.
  Malovat prsa červenou barvou.
  Zadní strana je natřena černou barvou.


  Nakreslíme hlavu, ocas, nos a oko.

(Děti poslouchají vysvětlení učitele).
Kouzelný kartáč.   Pojďme si hrát trochu dříve, než s vámi nakreslíme.
Dynamická pauza.
  Ptáci mávali křídly - všichni létali a létali,
  ptáci se točili ve vzduchu
  po silnici
  Cval po cestě
  Strouhanka, zrnka. (Děti napodobují pohyby v textu).
Kouzelný kartáč.   A nyní se naši ptáci proměnili v děti a posadili se do práce. Nezávislá vizuální aktivita.   Na konci kresby děti vystavují svou práci na výstavě.

Výsledek lekce.
Kouzelný kartáč.   Výborně, lidi, tvrdě pracovali.

Kde se v létě zpívaly pěnkavy
  Dnes - podívejte se! -
  Jako růžová jablka
  Hejlové na větvích.
  Z. Alexandrová.
Děti zkoumají bullfinches.   Které ptáky se vám líbí víc a proč? (Odpovědi dětí).   Poté, co kouzelný štětec rozloučí děti.

Úkoly programu:
  naučit se zprostředkovat kresbu obrazu ptáka, zejména tvaru hlavy a ocasu; Naučit se přenášet a vybírat správné barvy, posílat děti hledat techniky kreslení, pokračovat v učení uspořádat kresbu na celý list; rozvíjet estetické vzdělávání, lásku k přírodě.

Tah:
  Učitel: Kluci dnes k nám letěli a dorazili k záhadě záhad. Ví, že je milujete uhodnout, a žádá vás, abyste to udělali. Jste připraveni?
  Děti: Ano, připravené.
  Pedagog: Pak poslouchejte.
  Celý den chytám chyby
  Jím hmyz, červy.
  Neletím na zimu,
  Bydlím pod římsou.
  Chick je tweet! Nebuď plachý, byl jsem ...
  Děti: Vrabec.
  Pedagog: Správně. Poslouchejte dále:
  Hádejte, jaký pták
  Bojí se jasného světla.
  Háčkovaný zobák, prasátko oči
  Ušatá hlava. Toto je ...
  Děti: Sova
  Učitel: Ano. A to je to, kdo:
  „Popraskané ráno:„ Porro! “
  A co čas!
  Takový nepořádek pro každého, když praskne ...
  Děti: Straka
  Učitel: Ano, správně jste uhádl všechny hádanky. Pravděpodobně jste si všimli, kdo jsou?
  Děti: Jsou o ptácích.
  Pedagog: Ano, tyto hádanky jsou o ptácích, ale které?
  Děti: O zimování
  Pedagog: Výborně, řekněte mi, co mají všichni ptáci společného?
  Děti: hlasy, kufr, ocas.
Pedagog: Hlava ptáků je zaoblená, tělo je oválné, ocasy připomínají "šíp", pak u některých ptáků je delší, zatímco u jiných je kratší. Co se na nich liší?
  Děti: Ptáci různých barevných peří.
  Pedagog: Samozřejmě. Dnes s vámi vezmeme obrázek bullfinch a potom se pokusíme nakreslit. Jak jsme již řekli, struktura ptáků je stejná. Řekni mi, Dane, co je bullfinchova hlava?
  Dania: Je kulatá, zaoblená.
  Pedagog: Správně. Dívejte se opatrně, dobře přiléhá k tělu. A jaký je tvar trupu?
  Děti: Tělo je oválné.
  Pedagog: Správně. A co připomíná ocas?
  Děti: Připomíná to šipku.
  Učitel: Ano. Podívejte se na zajímavou barvu bullfinch. Jakou barvu má její peří?
  Děti: Hýl je černý, ale jeho prsa je červená.
  Edukátor: A podívejte se, jaké malé oči. Zobák připomíná malý trojúhelník. Býčí brady jsou malé a ohnuté, protože sedí na větvičce. Zkoumali jsme s vámi bullfinch. Rozuměli jste všemu?
  Děti: Ano, vidím.
  Edukátor: Posaďte se na jejich místo a pokuste se nakreslit bullfinch ptáka. Než začnete být listy bílého papíru, barvy a štětce, a můžete začít pracovat. Nezapomeňte, že výkres by měl být ve středu listu, měl by být přesně zobrazen.
  Pedagog: Výborně, chlapi. Zde jsou některé krásné bullfinches pro každého. Nyní se každý z vás pokusí popsat bullfinch, řekněte nám, jak jste ho maloval, jaké barvy.
  Výborně, všichni se dnes snažili, kreslili krásné kresby a dobré příběhy.

Náhled stránky číslo 1

Shrnutí tříd kreslení ve skupině seniorů

Téma: „Hýl na větvi“

Programové úkoly:

naučit se zprostředkovat kresbu obrazu ptáka, zejména tvaru hlavy a ocasu; Naučit se přenášet a vybírat správné barvy, posílat děti hledat techniky kreslení, pokračovat v učení uspořádat kresbu na celý list; rozvíjet estetické vzdělávání, lásku k přírodě.

Učitel: Kluci dnes k nám letěli a dorazili k záhadě záhad. Ví, že je milujete uhodnout, a žádá vás, abyste to udělali. Jste připraveni?

Děti: Ano, připravené.

Pedagog: Pak poslouchejte.

Celý den chytám chyby

Jím hmyz, červy.

Neletím na zimu,

Bydlím pod římsou.

Chick je tweet! Nebuď plachý, byl jsem ...

Děti: Vrabec.

Hádejte, jaký pták

Bojí se jasného světla.

Háčkovaný zobák, prasátko oči

Ušatá hlava. Toto je ...

Děti: Sova

Učitel: Ano. A to je to, kdo:

„Popraskané ráno:„ Porro! “

A co čas!

Takový nepořádek pro každého, když praskne ...

Děti: Straka

Učitel: Ano, správně jste uhádl všechny hádanky. Pravděpodobně jste si všimli, kdo jsou?

Děti: Jsou o ptácích.

Pedagog: Ano, tyto hádanky jsou o ptácích, ale které?

Děti: O zimování

Pedagog: Výborně, řekněte mi, co mají všichni ptáci společného?

Pedagog: Hlava ptáků je zaoblená, tělo je oválné, ocasy připomínají "šíp", pak u některých ptáků je delší, zatímco u jiných je kratší. Co se na nich liší?

Děti: Ptáci různých barevných peří.

Pedagog: Samozřejmě. Dnes s vámi vezmeme obrázek bullfinch a potom se pokusíme nakreslit. Jak jsme již řekli, struktura ptáků je stejná. Řekni mi, Dane, co je bullfinchova hlava?

Dania: Je kulatá, zaoblená.

Pedagog: Správně. Dívejte se opatrně, dobře přiléhá k tělu. A jaký je tvar trupu?

Děti: Tělo je oválné.

Pedagog: Správně. A co připomíná ocas?

Děti: Připomíná to šipku.

Učitel: Ano. Podívejte se na zajímavou barvu bullfinch. Jakou barvu má její peří?

Děti: Hýl je černý, ale jeho prsa je červená.

Edukátor: A podívejte se, jaké malé oči. Zobák připomíná malý trojúhelník. Býčí brady jsou malé a ohnuté, protože sedí na větvičce. Takže jsme s tebou zkoumali hýl. Rozuměli jste všemu?

Děti: Ano, vidím.

Edukátor: Posaďte se na jejich místo a pokuste se nakreslit bullfinch ptáka. Než začnete být listy bílého papíru, barvy a štětce, a můžete začít pracovat. Nezapomeňte, že výkres by měl být ve středu listu, měl by být přesně zobrazen.