Shrnutí lekce kognitivního vývoje „Pozorování ptáků. Organizace dohledu ve vyšší skupině mateřských škol


               Učitel ukazuje obrázek s obrázkem moře, vln, na něm loď s oteklými plachtami a přečte báseň.

Shrnutí lekce ekologického vzdělávání

Téma: „Pozorování větru“

Upevněte znalosti o klidném počasí, větru, síle vítr.

Určete směr větru v okolních objektech, korouhvička.

Studená vítr  - sever, teplý - jih.

Představte korouhvička.

Mark větrné počasí v kalendář přírody.

Metodické techniky: Smyslové vnímání, pozorování, srovnání. Je tam dnes vítr... Jak to zjistit? Kterou stranu fouká? Silný nebo ne, teplý nebo studený? Identifikujte podle větrná korouhvička směr větru, na světových stranách. Je vítr chladnější než včera. Měl bych se označit kalendář přírody.

Vybavení korouhvička, kalendář počasí, okolní objekty.

Průběh pozorování

Učitel ukazuje obrázek s obrázkem moře, vln, na něm loď s oteklými plachtami a přečte báseň:

„Vítr jde po moři
  A loď řídí
  Ve vlnách běží k sobě
  Na rozbité plachty »

Potom položí dětem otázku:

Kluci, proč jsou na lodi zobrazeny takové oteklé plachty? Proč se to děje? Co pomáhá lodi?

D. Jsou nafouknuty větrem.

Otázka: Jaký je vítr?

D. Silný.

B. Děti, pojďme se všichni obléknout a jít ven a určit, jaký vítr je dnes venku (jdou ven).

Otázka: Víte, jak zjistit, jaké počasí (větrné nebo ne) a ze které strany vítr fouká?

D. Nevím.

B. Takže můžete určit větrnou korouhvičku.

Co je to? korouhvička?

Učitel ukazuje dětem větrnou korouhvičku (hůlka s gramofony s písmeny „S.Yu.“ Učitel ukazuje rukama, jak se točí).

B. Kluci, tato malá věc se nazývá korouhvička. Určují směr větru. Řekněme si toto slovo společně a nezapomeňte (děti se opakují po učiteli. S učitelem nastaví korouhvičku, určí, že vítr je na sever).

V. Kluci, podívej, točna se točí. A dopisem vidíme, že severní vítr.

V. Olyo, jak jsme určili, který vítr?

A. Na korouhvičce.

B. Správně! A kdo mi řekne, který vítr je silný nebo ne.

D. Silný.

V. Kluci, myslím, že slova odpovídají tomuto větru:

„Vítr, vítr, jsi mocný
Řídíte roje mraků. “

Opravdu! Silný vítr pohání mraky oblohou?

B. Děti, pamatujte. Když jsi včera ráno šel do zahrady, byl to vánek. Chladnější než dnes?

C. Děti, sledujte stromy, jak se houpají z větru. Jak se houpají?

D. Silně. Šikmo vedle sebe.

B. Správně. A můžete se podívat z okna a zjistit, zda je na ulici vítr nebo ne?

Otázka: Může někdo z vás znát báseň nebo hádanku o větru? (děti nabízejí své vlastní možnosti).

V. A teď pojďme na zahradu a ty mi ve výkresech ukážete, jak silný je vítr venku. A zároveň si to všimneme příroda kalendář vítr  (přijďte do skupiny, označte v kalendáři; pak si sedněte a kreslete).

Shrnutí pozorování lekce v přírodě u starší skupiny, téma: „Kopřiva“

Cíle:

Seznámit děti s rostlinou, jejími vlastnostmi.
  Představte vědecké a populární názvy.
  Rozvíjet myšlení, ponořit se do významu slov.
  Kultivovat zvědavost, zájem o přirozenou přírodu.

Pokrok pozorování:

Roste zelený keř
  Dotkni se, kousni.

Co je to za trávu, kousání? (Odpovědi dětí). To je kopřiva.
  Název "kopřiva" pochází ze slov posypat, skvrnitý a je spojován s hlavním příznakem kopřivy - hořet a zanechávat na kůži červené skvrny.
  Lidová jména: žihadlo, Žigalka, kopřiva kopřivová (Ukrajina), vážka, vážka). Proč si myslíte, že kopřiva má taková jména? (Odpovědi dětí). Pro jeho schopnost hořet.

Proč hoří kopřivy?

Kopřiva roste vždy u domů, pod ploty, podél lesních cest. Proto všichni víme, jak nepříjemné jsou její popáleniny: bolí nás, pak se objeví malý puchýř, který začíná svědit. Proč k tomuto nepříjemnému pocitu dochází? Listy a stonky kopřivy jsou pokryty mnoha hořícími chlupy. Obsahují bodavé buňky obsahující žíravinu. Když se dotkneme listu, vlasy propíchnou kůži, horní část vlasů se odlomí a obsah bodavé buňky vstoupí do rány.

Rád roste ve stinných a vlhkých místech. Roste v plodinách a zeleninových zahradách a ucpává je. Kopřivy jsou proto považovány za škodlivé plevele a snaží se jej jakýmkoli způsobem zbavit.

Kopřiva je rostlina bohatá na vitamíny.

Kopřivy se v některých zemích pěstují speciálně. Užitečné a chutné jsou zelené zelné polévky s kopřivy, listové saláty. Listy kopřivy přestanou hořet, pokud na ně nalijete vroucí vodu. Řezané a zvadlé kopřivy také nehoří.
  Kopřiva nejprve přišla k záchraně lidí v hladových letech.

Kopřiva je také velmi cenná domácí zvířata. Želvy kopřivové dávají mléku více a lepší kvalitu. Kuřata, husy, kachny, krůty nesou více vajec.

Listy kopřivy jsou schopny uchovat potraviny podléhající zkáze. Ryby a maso jsou lépe konzervovány, pokud jsou zabaleny do kopřivy.

Hrubé textilie pro pytle a lana mohou být vyrobeny z vláken starých kopřiv. Kopřivy vlákno je velmi odolné. Takže popis v pohádce G. H. Andersena „Divoké labutě“ o tom, jak Elsa tkví košile kopřivy, která vypadá jako krásná beletrie pohádek, může být pravdivá.

Z kopřivy se získá neškodná zeleninová barva. Z kořenů kopřivy udělat žluté, a z listů - zelená barva.

V lidovém léčitelství používají listy, kořeny s oddenky, ovoce. Kopřiva může zastavit krvácení, léčit některé nemoci. Kopřiva se také používá ve šamponech na vlasy. Vlasy umyté kopřivy rostou lépe, svítí, zbavují se lupů.

Rostlina plevelů, která nemá krásné světlé květiny, ale jak to představuje člověka! A živí se a léčí a barvy. Mudra Matka Příroda, všechno plevel je potřeba pro něco. A my lidé musíme být moudří - abychom mohli respektovat a chránit každé stvoření přírody.

Otázky k upevnění materiálu:

1. Pamatujte na význam názvu „kopřiva“.
  2. Pamatujte na populární jména této rostliny.
  3. Kde roste kopřiva?
  4. Proč hoří kopřivy?
  5. Jak lidé používají kopřivy (pro domácí zvířata a ptáky, pro vaření, pro konzervování potravin, pro ošetření, pro vlasy, pro výrobu barev a tkanin)?
  6. Proč je kopřiva považována za plevel?

Cloud sledování s dětmi

Sledování mraků s dětmi je velmi vzrušující zážitek.

Dnes si chci vzpomenout na šťastné dny odcházejícího léta a nabídnout vám komplexní lekci pozorování mraků s dětmi. Tato lekce je vhodná jak pro učitele mateřské školy, tak pro rodiče mimo mateřskou školu.

Z mé pedagogické zkušenosti mohu říci, že pozorování přírodního jevu, jako jsou mraky, je u dětí velmi oblíbené a nikdy není nudné. Ta je však přímo závislá na dospělých.

Mraky s dětmi hravým způsobem

Jednoho krásného letního dne jsme zvedli hlavu a viděli ...

A teď stojí za to hádanku:

Bílá bavlněná vlna někde vznáší.
  Čím nižší je bavlna, tím blíže déšť.

Všichni plavou, někde plavou,
  Na obloze bílý jako bavlna.
  Poté se bizarně spojí -
  Promění se z bílého ptáka.
  To se rozpustí jako kouř
  Staňte se skvrnou jednoho.

To jsou samozřejmě mraky. Děti jsou vyzvány, aby sledovaly mraky, vyjadřovaly své názory na to, jak vypadají. Aby bylo pozorování mraků zajímavější a zábavnější, nabídněte dětem hru „Catch the Cloud“.

Pro tuto hru musíte předem připravit karton se sloty uprostřed. Děti se dívají na mraky skrz díru v kartonu. Děti si tento herní okamžik opravdu oblíbily a velmi živě říkaly, kdo zachytil, který mrak.

Vybrali si děti přídavná jména pro slovo „mraky“ - co jsou zač? (bílá, nadýchaná, báječná atd.). Požádejte dítě, aby ukončilo větu: „Mraky jsou lehké, jak ...?“ (Chmýří, vatová vlna, peří atd.). Zeptejte se svého dítěte, jak rozumí frázi „Stoupá v oblacích“.

A odkud pocházejí mraky? Pozvěte děti, aby experimentovaly.

Zažijte „cloud v bance“.

U skupiny dětí je tento experiment prováděn dospělým a děti pozorují a vyvodzují závěry. Doma můžete k experimentu připojit dítě, ale upozorněte, že budete pracovat s horkou vodou. Diskutujte o bezpečnostních opatřeních.

Pro zážitek budete potřebovat třílitrovou nádobu, železné víko, horkou (ale nikoli vroucí vodu) vodu, kostky ledu.

Horká voda se nalije do sklenice do výšky asi 2,5 centimetrů. Nyní přikryjeme sklenici železným víkem a položíme na ni kostky ledu. Teplý vzduch uvnitř plechovky stoupá a chladí. A pára obsažená ve vzduchu vytváří oblak.

Stává se tak v přírodě: kapky se po zahřátí na zemi zvednou. Tam se cítí chladně a přilnou k sobě, aby vytvořili mrak. Když se setkají, zvětšují se, ztrácejí se a padají na zem v podobě deště.

Podívejte se, jak kapky stékají po stěnách plechovky. Věnujte pozornost tomu, co se stane s ledem na víku, proč se u ledu tvořila louže? (V teplu se led taje, protože led je zmrzlá voda). Vyzvěte děti, aby zvážily vodní cyklus.

Udělejte závěr: mraky jsou kapičky vody, které se při zahřátí slunečním paprskem proměnily v páru a zvedly se. Když je na jednom místě mnoho takových odpařených kapiček, pozorujeme na obloze mraky.

Je čas se trochu pohnout. Můžete strávit fyzickou minutu.

Fizminutka "Cloud"

Výchozí pozice - dřep nebo klečení.

Malý bílý oblak (Zaoblené ruce před sebou)
Růže nad střechou (Vstaň z dřepu nebo vstaň z kolen)
Cloud se vrhl
Vyšší, Vyšší, Vyšší  (Vytáhněte ruce nahoru)
Vítr je mrak   (Jemně vrtěl rukama přes hlavu ze strany na stranu)
Připojeno k twistu.
Mrak se změnil v bouřku.   (Ruce popisují skrz strany dolů velký kruh a snižují je; posaďte se).

Prezentace pro děti „Mraky vznášející se na obloze“

Mraky mohou mít různé tvary, barvy, velikosti, cirry, déšť, kupa, vrstvené vrstvy. Vzhled mraků závisí na tom, jak rychle se tvoří a kolik vody obsahují.

Abych řekl dětem o různých typech mraků, nabízím prezentaci „Mraky vznášející se na obloze“. Chcete-li zahájit prezentaci Flash, klikněte na jméno nebo na obrázek níže. Všichni předplatitelé mají přístup ke stažení aktualizované verze prezentace s písní karaoke „Clouds, blond manes“. Formulář předplatného je v panelu stránek.

Mobilní hra „Najít cloud“

Pro tuto hru musíte umístit obrázky nebo fotografie s různými typy mraků na různé konce místnosti nebo skupiny. Pak dospělý říká: „Všichni běžíme do kupovitých mraků!“. Potom děti vysvětlují, proč k tomuto konkrétnímu obrázku narazily. Pak dospělý pozve všechny, aby se rozběhli k jinému typu cloudu atd. Hra trvá 3-5 minut.

A nyní jsou všechny děti pozvány do kreativní dílny. Zde se všechny mraky zázračně promění v různá zvířata, rostliny nebo něco neobvyklého. Ve všem, co vyžaduje nevyčerpatelná představivost dětí.

Děti dostávají obrázky s obrázky mraků a fixů. Dítě musí čerpat z cloudu, co vidí. Příklady výkresů:




  Elena Khramlyuk
  Shrnutí lekce "Pozorování větru"

Účel: Obohatit znalosti dětí o vítr, jeho síla, udržovat zájem o neživé objekty přírody. Naučte se určovat sílu vítr. Udržujte kognitivní zájem, rozvíjejte řeč.

Slovní zásoba: vítr - vánek, foukání, bouřlivé, piercing.

Průběh pozorování

Pedagog. Kluci, poslouchejte pečlivě hádanku.

Budu houpat břízu, budu tě tlačit.

Lehnu si, zametím a dokonce si sundám klobouk.

A já to nevidím. Kdo jsem

Můžete hádat? (vítr).

Odpovědi dětem.

Pedagog. To je pravda - je to vítr. Dnes budeme pozor na vítr. O čem to víš? vítr? Jak se to stane?

Odpovědi dětí: vítr - silný, bouřlivý, jih, sever, piercing, světlo ...

Pedagog. A co vítr?

Odpovědi dětí: vítr - zvuky, rány, rány, vytí, píšťalky, rány ...

Pedagog. Uvidíme, jak listy padají stromů: Ano, listy se točí a odlétají ze stromů. A podívejte se na vrcholky stromů, které se houpají. Proč si myslíte, že se houpají?

Odpovědi dětem.

Pedagog. To je pravda, vítr je houpe. Podívejte se na mraky, uvidíte, jak rychle se vznášejí po obloze? Proč si to myslíte?

Odpovědi dětem.

Pedagog. Ano, správně, vítr je pohání.

Podívej kluci, co jsem ti dnes přinesl. Přinesl jsem balón a barevné stuhy.

Pojďme vzít míč za lano a uvidíme, co se s ním stane.

Odpovědi dětem.

Pedagog. Ano, správně, míč nestojí na jednom místě, ale houpe se. Co si myslíte, že se míč pohybuje? Správně - vánek.

Nyní vyzvedněte stuhy a sledujte je. Co jste si všimli? Stuhy se houpají vítr.

Kluci se rozhlížejí a hledají další objekty, se kterými můžete pozorovat sílu větru.

Odpovědi dětem.

Pedagog. Správně se naše vlajky houpají vítra také povlečení na laně.

Co jste dneska dělali? Jsme sledoval vítr. Všichni jste byli velmi pozorní a správně odpovídali na moje otázky. A pokračovat pozor na vítr  můžete doma se svými rodiči.

Související publikace:

Shrnutí lekce „Pozorování ryb v akváriu“  Účel: naučit se pečlivě poslouchat a pozorovat ryby, zaznamenávat její rysy, odpovídat na otázky; formovat schopnost dialogu.

Shrnutí lekce „Sledování kočky“  Synopse obsahu programu „Sledování koček“: Vzdělávací cíle: Upřesněte znalosti dětí o vzhledu kočky. Představit.

Shrnutí pozorování jevu neživé přírody s dětmi střední skupiny „Pozorování větru“  Úkoly: Pokračovat v seznámení předškoláků s některými jevy neživé přírody - větru. Chcete-li rozšířit znalosti dětí o větru, naučte se je určovat.

Shrnutí lekce „Pozorování morčat“   Třídy se seznámí se světem „Pozorování morčat“ pro druhou mladší skupinu. Účel: Seznámit děti s novým pro.

Výtah z ekologie „Pozorování králíka“  Druhy dětských aktivit: Beletrie, komunikativní, kognitivní výzkum, produktivní. Obsah softwaru: - Opravit.

Synopse kočky sledující lekci  Abstraktní lekce vývoje řeči ve střední skupině. Učitelka: Korepanova. N.V. ÚKOLY: Vzdělávací: - představit děti kočce.

Shrnutí lekce „Pozorování koček“ pro druhou mladší skupinu  Sledování kočky. Programové úkoly: Seznámit děti s kočkou, jejím vzhledem a zvyky. Zpřesněte a rozbalte zobrazení.

Otevřené vzdělávací aktivity

Téma: Pozorování ptáků

Účel:

- utvářet primární představy o zimujících ptácích;

- naučit děti samostatně pozorovat ptáky.

Úkoly:

Rozšířit znalosti dětí o zimování ptáků v našem městě;

Formovat výzkumné dovednosti (shromažďování potřebných informací, zobecňování získaných znalostí);

Rozvíjet pozorování dětí, myšlení, pozornost;

Zvyšte pečující postoj a soucit s ptáky.

Materiál a vybavení: krmítka, drobky, semena.

Přípravné práce:   rozhovory, pozorování ptáků při chůzi, krmení ptáků, čtení beletrie, prohlížení ilustrací, vytváření krmítka pro rodiče.

Procházka

Pedagog:   Kluci, dnes půjdeme na prohlídku, abychom provedli naše pozorování ----. Pro koho se naučíte řešením hádanky.

Kdo se narodí dvakrát:

poprvé je hladký,

a podruhé je měkké. (Pták)

Kdo tedy budeme sledovat? (odpovědi dětí).

Správně, na prohlídce pozorujeme ptáky a naučíme se techniky jejich pozorování.

Pedagog:   Ptáci obývají všechny rohy naší planety. Nacházejí se vysoko v horách a v ledové polární poušti a v bezvodých pískech a na rozlehlém oceánu. Na rozdíl od mnoha jiných zvířat, která často vedou tajný životní styl, jsou ptáci vždy s námi. Potěší nás rychlým, snadným letem, krásným zpěvem a různými barvami peří. Lidé jsou již dlouho zvyklí na okolí ptáků, zvyklí je vidět a slyšet kolem nich.

Děti chodí na procházku s učitelem. Učitel upozorňuje na počasí, že na podzim a v zimě jsou malí ptáci chladní a hladoví.

Věnujte pozornost chování ptáků (ptáci nezpívají, nereplikují, zřídka létají).

Pedagog „Děti, řekni mi, je v zimě snadné najít krmivo pro ptáky? Proč? (Protože zimní den je krátký, vše je pokryto sněhem, je obtížné najít jídlo během sněhových sněžení, sněhových bouří, silných mrazů). Pouze lidé mohou pomoci - nakrmit je.

Učitel navrhuje řešení hádanky:

Nudím se

  "Kar! Kar! “Křičím.

Chick-tweet!

Z větve skok.

Peck nebuď stydliví!

Kdo je to ... (Sparrow)

Děti odpoví unisono. Správně!

Učitel vysvětluje, že v zimě lidé zavěsí krmítka, aby ptáci hladověli a nekrmili je.

Už jste řekli, jak obtížné je v zimě najít jídlo. Jak můžeme pomoci ptákům?(Můžeme je nakrmit).

Jak můžeme krmit ptáky?(Odpovědi dětí: proso, proso, oves, pšenice, slunečnicová semínka, jeřabiny, hloh, javorová semínka, jasan, ořechy, chléb, drobky chleba).

Pedagog:   Musím říci, že v zimě nejsou ptáci příliš vybíraví na jídlo a jedí to, co najdou. Proto je pro krmení ptáků v zimě vhodné nějaké jídlo z našeho stolu (drobky, semena atd.).

Máme na pozemku krmný žlab?

Učitel nabízí dětem, aby zachránili ptáky před hladem a hráli hru.

Hra "Záchranáři". Učitel nabízí dětem zavěšení krmítka pro ptáky.

Učitel nabízí krmení ptáků a ptá se, kdo létal, co ptáci dělají.

Říká dětem, že ptáci jsou velmi plachí a lze je pozorovat pouze z velké vzdálenosti.

Pták seděl na větvi, učitel upozorňuje děti, které pták má; zobák, peří, ocas, nohy. Pták letí, tweety, zpívá, skoky. Učitel nabízí dětem pojmenování částí těla ptáka.

Práce s jasností.

Pedagog:

Podívej a řekni, koho tady vidíš na větvi?(Ptáci).

Z jakých důvodů jste to určili?(Zobák, peří).

Řekni mi, co dělají ptáci?

Jakých ptáků poznáte?

Co jsou to za ptáky.(Zima).

Proč jim to říkáme?

Zpívají ptáci v zimě? (Ano, ale taková polyfonie neexistuje).

Který pták je tweeting?(Vrabec).

Který pták praská (chrastí)?(Straka).

Který pták se chvěje? (Vrána)

Jaké ptáky zima v našem městě? (Odpovědi dětem)

Učitel nabízí dětem hrát venkovní hru „Raven and Sparrow“.

Jedno z dětí je vybráno havranem a zbývající děti jsou vrabci. Děti napodobují charakteristické pohyby ptáka. Na příkaz pedagoga létají vrabci, pípání, klování jídla.

Když dorazí havran, vrabci létají do hnízd.

Pedagog:

Co dnes děláme?

S jakými ptáky jste se na exkurzi setkali? Co dělali?

Je v našem městě v zimě hodně ptáků?

Zpívají ptáci v zimě?

Co ptáci jedí v zimě?

Kteří ptáci jste poznali podle jakých znaků?

Jak se vám líbila naše procházka?