Lekce synopsy „Sledování ryb v akváriu. Shrnutí pozorování v přírodě ve skupině seniorů "Kopřiva"


  Elena Khramlyuk
  Shrnutí lekce "Pozorování větru"

Účel: Obohaťte dětskou znalost vítr, jeho síla, udržovat zájem o neživé objekty přírody. Naučte se určovat sílu vítr. Udržujte kognitivní zájem, rozvíjejte řeč.

Slovní zásoba: vítr - vánek, foukání, bouřlivé, piercing.

Průběh pozorování

Pedagog. Kluci, poslouchejte pečlivě hádanku.

Budu houpat břízu, budu tě tlačit.

Lehnu si, zametím a dokonce si sundám klobouk.

A já to nevidím. Kdo jsem

Můžete hádat? (vítr).

Odpovědi dětem.

Pedagog. To je pravda - je to vítr. Dnes budeme pozor na vítr. O čem to víš? vítr? Jak se to stane?

Odpovědi dětí: vítr - silný, bouřlivý, jih, sever, piercing, světlo ...

Pedagog. A co vítr?

Odpovědi dětí: vítr - zvuky, rány, rány, vytí, píšťalky, rány ...

Pedagog. Uvidíme, jak listy padají stromů: Ano, listy se točí a odlétají ze stromů. A podívejte se na vrcholky stromů, které se houpají. Proč si myslíte, že se houpají?

Odpovědi dětem.

Pedagog. To je pravda, vítr je houpe. Podívejte se na mraky, uvidíte, jak rychle se vznášejí po obloze? Proč si to myslíte?

Odpovědi dětem.

Pedagog. Ano, správně, vítr je pohání.

Podívej kluci, co jsem ti dnes přinesl. Přinesl jsem balón a barevné stuhy.

Pojďme vzít míč za lano a uvidíme, co se s ním stane.

Odpovědi dětem.

Pedagog. Ano, správně, míč nestojí na jednom místě, ale houpe se. Co si myslíte, že se míč pohybuje? Správně - vánek.

Nyní vyzvedněte stuhy a sledujte je. Co jste si všimli? Stuhy se houpají vítr.

Kluci se rozhlédnou a najdou další objekty, se kterými můžete pozorovat sílu větru.

Odpovědi dětem.

Pedagog. Správně se naše vlajky houpají vítra také povlečení na laně.

Co jste dneska dělali? Jsme sledoval vítr. Všichni jste byli velmi pozorní a správně odpovídali na moje otázky. A pokračovat pozor na vítr  můžete doma se svými rodiči.

Související publikace:

Shrnutí lekce „Pozorování ryb v akváriu“  Účel: naučit se pečlivě poslouchat a pozorovat ryby, zaznamenávat její rysy, odpovídat na otázky; formovat schopnost dialogu.

Shrnutí lekce „Sledování kočky“ Synopse obsahu programu „Sledování koček“: Vzdělávací cíle: Upřesněte znalosti dětí o vzhledu kočky. Představit.

Shrnutí pozorování jevu neživé přírody s dětmi střední skupiny „Pozorování větru“  Úkoly: Pokračovat v seznámení předškoláků s některými jevy neživé přírody - větru. Chcete-li rozšířit znalosti dětí o větru, naučte se je určovat.

Shrnutí lekce „Pozorování morčat“   Třídy se seznámí se světem „Pozorování morčat“ pro druhou mladší skupinu. Účel: Seznámit děti s novým pro.

Výtah z ekologie „Pozorování králíka“  Druhy dětských aktivit: Beletrie, komunikativní, kognitivní výzkum, produktivní. Obsah softwaru: - Opravit.

Synopse kočky sledující lekci  Shrnutí tříd o vývoji řeči ve střední skupině. Učitelka: Korepanova. N.V. ÚKOLY: Vzdělávací: - představit děti kočce.

Shrnutí lekce „Pozorování koček“ pro druhou mladší skupinu  Sledování kočky. Programové úkoly: Seznámit děti s kočkou, jejím vzhledem a zvyky. Zpřesněte a rozbalte zobrazení.

ZÍSKÁVÁME PRÁCI ROKU

CÍL - představit děti pracovním profesím a zdůraznit důležitost práce pro všechny. Ukázat nástroje, různé operace a jejich vhodné pořadí k dosažení cíle.

ROZHOVOR: Správce stoupá za úsvitu, veranda se čistí ve dvoře. Správce odstraní odpadky a označí cesty.

Upozorněte děti na školníka. Zeptejte se, k čemu je povolání školníka, jaké nástroje se v práci používají. Navrhněte dětem, co je třeba udělat, aby se rostliny cítily dobře, aby jim pomohly připravit se na zimu: plevel, řezané suché větve.

Malý Golee na dlouhé noze tančí přímo na cestě a odvádí všechno k zemi. A jmenuji se ... (koště).

Kroucená, svázaná, zasadená na kůlu a tančící na ulici. (Koště).

Zuby, ne kousat (hrábě).

LABOR: Sbírejte velké odpadky.

P / I: "Na vodorovné trati." Chůze po omezeném povrchu při zachování rovnováhy. "Jaro".

JEDNOTLIVÁ PRÁCE. DIDAKTICKÉ HRY. "Co to dělá?" "Udělej to sám."

NEZÁVISLÁ AKTIVITA HRY. Sbírejte malé kamínky do koše.

FINGER GYMNASTICS "Přátelé".

VZDĚLÁVACÍ DOPRAVA

CÍL - naučit se rozlišovat a pojmenovávat typy veřejné dopravy. Postupujte podle pravidel silnice. Rozlišujte hlavní části automobilů.

Konverzace: Běž pryč! Jsem auto! A uvnitř mě je jaro! A ráno vždycky likvidovala.

Zvažte vůz viděný poblíž. Určete barvu, spočítejte kola. Vysvětlete, k čemu je náhradní pneumatika. Zeptejte se, proč jsou zapotřebí světlomety. Vypočítejte, kolik dveří a proč tolik. Vzpomeňte si, co veřejná doprava vědí. U dětí uveďte, kam auta jedou. Jak přes ulici. Která strana vozu má volant. Představte profesi řidiče. Jak se tato profese liší od ostatních? Jaká je potřeba řidiče? Měl by řidič dodržovat dopravní předpisy? Proč?

LABOR: Čisté cesty pro automobily.

P / I: „Vlak“, „Semafor“. Procházka po zakřivené cestě (chůze po omezeném povrchu).

JEDNOTLIVÁ PRÁCE. DIDAKTICKÉ HRY. "Hádej popis." "Jak bzučí auto?"

NEZÁVISLÁ AKTIVITA HRY. „Rozložení z kamenů“ - rozložte stroj z kamenů. Kreslení v písku.

FINGER GYMNASTICS „Mám hračky“.

MONITOROVÁNÍ PODLAHOVÝCH KVĚT

ÚČEL - naučit se rozlišovat kvetoucí rostliny od rostlin, které nekvete. Naučit se obdivovat krásu kvetoucích rostlin.

Konverzace: Moje zahrada mizí každý den, je promáčknutá, rozbitá a prázdná. Přestože nasturtia v ohnivém keři stále skvěle vzkvétají ...

Dávejte pozor na podzimní květiny v květinovém záhonu, zjistěte, jaké květiny jsou dětem známé, představte nové květiny. Jak se vztahují k rostlinám (neroztrhejte, nestříkejte). Opravit pojmy „barva“, „výška“, „délka“. Zvýrazněte běžné a odlišné znaky mezi trávou a květinami: tam jsou květenství, tráva a květiny nižší než stromy. Jak se starat o kvetoucí a kvetoucí rostliny? Astry kvetou v záhonu: modrá, červená, bílá. Jsou krásné, nádherné, nádherné, díky nimž je místo mateřské školy krásné.

LABOR: Čištění místa od suchých větví.

P / I: "Najděte, kde je skryt." "Skok výš." Vývoj pohybů ve skákání, chůze po polici rovně a do stran.

JEDNOTLIVÁ PRÁCE. DIDAKTICKÉ HRY. "Červená, zelená." "Více je méně."

NEZÁVISLÁ AKTIVITA HRY. Skok přes hrboly.

Prsty GYMNASTICS "Kytice".

ICE SURVEILLANCE

CÍL - upevnit znalosti o vlastnostech ledu.

Konverzace: V našem bahnitém rybníku všech rybích škol; volba je prostě obrovská; vynikající okusování, muži!

Jaro každý den vítězí nad chladnou zimou. Prvním vítězstvím jara je pole. Objevují se rozmrazené skvrny, květy podbělů, tmavý sníh. Druhým vítězstvím jara je řeka. Sníh teče dolů potokem do roklí a pod ledem do řeky. Voda stoupá v řekách a láme led. A obrovské ledové krystaly zametaly proudem a létaly proti sobě. Když se rozbije led a řeka zaplaví, teplota vzduchu prudce poklesne. A v stojatých rybnících sníh vydrží déle, protože voda neteče, nehýbá se. Led se nerozbije, ale postupně taje.

VÝZKUMNÁ ČINNOST. Změřte tloušťku ledu pomocí ledoměru (pokračujte ve sledování tání ledu v rybníku na následujících procházkách).

PRÁCE: Čištění místa od zbytků a sněhu.

P / I: "Vlk v příkopu." "Z hummocku do hummocku." Dlouhé skoky.

JEDNOTLIVÁ PRÁCE. DIDAKTICKÉ HRY. "Reach out, nedělejte chybu." "Jděte doleva."

FINGER GYMNASTICS „Vodichka“.

NEZÁVISLÁ ČINNOST. Hry s pískem.

DOZOR

CÍL - utvářet představy o vzhledu straka, jeho charakteristických vlastnostech, zvycích; zvýšit potřebu péče o zimující ptáky.

ROZHOVOR: Kamkoli létám, vím všechno na světě. Znám každý keř v lese: možná se jmenuji pro lesní noviny.

Jak vypadá straka? Co jí? Jak cvrlikat? Straka má mnoho přezdívek: straka - oboustranná, straka-strepotukha, zloděj straka. "Beloboka" - protože straka peří jsou po stranách úplně bílé. Hlava a křídla jsou černé. Ocas je také černý, nos je velmi krásný, se nazelenalým nádechem, dlouhý a rovný, jako šíp. „Strekotukha“ se nazývá straka, protože letí z místa na místo, hlasitě pípá „ha-ha-ha!“. S hlasitým alarmujícím cvakáním varují magie místní obyvatele před nebezpečím. A ona byla přezdívána „zloděj“, protože miluje všechno světlé a brilantní. Houby se živí housenkami, parmany, brouky a komáry. Kromě hmyzu, strakatých bobů a ovoce, semen rostlin. Na podzim se hlízy shromažďují v malých hejnech, prolétají zahradami a parky, užívají si bobule horského popela, hloh a rakytníku. V zimě neletí od nás, ale přibližuje se k lidem.

LABOR: Sklizeň zeleniny.

P / I: „Vlk a kozy“, „Letadlo“. Skákání na dvou nohách.

JEDNOTLIVÁ PRÁCE. DIDAKTICKÉ HRY.

"Nejrychlejší." "Sleduj a udělej."

NEZÁVISLÁ AKTIVITA HRY. Kreslení v písku. Rozvržení siluety z oblázků.

Prsty GYMNASTICS. Magpie.

POZOROVÁNÍ MĚSTA

CÍL - představit koncept „krupobití“; představte si, proč je v přírodě pozorován krupobití; aktivovat pozornost, paměť.

ROZHOVOR: Bílý hrášek letěl z nebe. Kuře bylo vyděšené, kočka utekla. Chtěl jsem vyzkoušet bílý hrášek, ale nějak se mi to roztaje v mých rukou.

Když se země zahřeje, teplý vzduch stoupá společně s vodní parou. Vysoko nad zemí je vždy zima, takže se kapky vody mění v led. Krupobití obvykle přichází s deštěm, některé ledové krystaly mají čas se roztavit, zatímco jiné, největší, padají na zem. Takto pozorujeme tento přírodní jev.

VÝZKUMNÁ ČINNOST.

Pozorujte a určete, kde se ledový hrášek netaví déle: na silnici, pod křovinami atd.

LABOR: Čištění řezaných větví keřů a stromů.

P / I: „Ptáci a liška.“ „Běh a úlovek.“ Skákání z konopí.

JEDNOTLIVÁ PRÁCE. DIDAKTICKÉ HRY. "Vpřed." "Zjistěte to z popisu."

Prsty GYMNASTICS "Grad".

NEZÁVISLÁ ČINNOST. Hry s přenosným materiálem.

Účel:   seznámit děti se strukturálními rysy ryb;

podat představu o krmení a péči o akvarijní ryby, o vlastnostech jejich vzhledu a chování;

rozvíjet pozorovatelnost při pohledu na ryby; kultivovat úctu k živým předmětům.

Průběh třídy

Učitelkavzpomeňme si s vámi na příběh A.S. Puškin "Příběh rybáře a ryby" O čem je tento příběh? To je pravda o zlaté rybce. Dnes vám ukážu zlatou rybku. Pouze tato ryba není báječná, ale skutečná, a proto nemůže splnit přání každého. A bude s námi žít, musíme se naučit porozumět jejím touhám a přimět ryby, aby se u nás cítily dobře.

Učitelka  ukazuje dětem zlatou rybku, předem uloženou ve společném akváriu v povodí s vodou, takže děti mají možnost ji dobře vidět.

Učitelka  řekne dětem, že místo narození zlaté rybky je vzdálené Číně. Před dlouhou dobou, asi před 250 lety, evropští cestovatelé věnovali pozornost kráse ryb a přivedli ji do Evropy pro chov v akváriích.

Učitelkaděti, pečlivě prozkoumáme tělo ryb.

Kdo ví, s čím je rybí tělo pokryto?

- Děti (Měřítka.)

Jaký je tvar těla ryby?

Poté, co samotné děti přemýšlí a vysvětlí, jak mohou, učitel

říká, že rybí tělo je zefektivněno, stlačeno laterálně, namířeno dopředu a

vzadu se zúžil. Tento zvláštní tvar těla umožňuje rybám být v pořádku

plavat. A ryby mají ocas a ploutve.

Učitelka  Podívejme se, jak ryby plave.

Co rybám pomáhá při plavání?

- Děti (Ocas, ploutve.)

Když ryba plave, její ocas se pohybuje ze strany na stranu.

Učitel ukazuje pohybem ryby rukou a nabízí dětem opakování rukama.

Na konci těla má zlatá rybka, stejně jako všechny ostatní ryby, kaudální ploutev. Kromě toho jsou ploutve v rybách na zádech, na břiše a na prsou.

Myslíš si, že nás ryby vidí? Proč

Děti (Ryba má dvě oči- vlevo a vpravo.)

Vychovávatel ryby si rychle všimne pohybujících se objektů. Podívejte se, jak naše ryby uvidí a chytí jídlo. Zlaté rybky tyto červy velmi milují.

Učitelka  ukazuje krevní červy, hází do vody.

Děti  pozorování ryby chytit krmivo.

Jedna zlatá rybka jí 4 až 5 larev denně.

Pedagog  a zavolejme našim rybám a jemně poklepeme na povodí.

Děti  sledováním reakce ryb reaguje na klepání.

Učitelka ryby slyší naše klepání, nemá venku uši, ale má vnitřní ucho.

Učitelkaa sledujte, jak ryby dýchají, spolkněte ústa proud vody.

Ve vodě je vzduch, ryba vdechuje žábry a filtrovaná voda vychází ze dvou stran.

Ryby milují život ve vodě, to je její domov. Nyní ji převedeme do akvária na jiné ryby. Nemůžete chytit ryby rukama, je to velmi jemné a křehké. Aby nedošlo k jeho poškození, existuje speciální síť.

Učitelka  společně s dětmi chytí rybu a převede ji do akvária. Ryby nemohou žít bez vody, takže ji musíte rychle přenést z jednoho tanku do druhého.

Zlatá rybka miluje žít ve vodě o určité teplotě, miluje suché a živé jídlo.

Kluci, všichni už víte, k čemu je rám v akváriu.

Správně, je to krmný žlab. Všechny akvarijní ryby jedí dobře suché jídlo - dafnie a cyklopy. Jedná se o velmi malé korýše, které jsou speciálně uloveny a poté sušeny. Jídlo z nich vypadá jako prášek. Aby se krmivo neroztáhlo po vodě, je umístěno pouze do krmítka. Ryby nedostávají více jídla, než mohou jíst, takže se neznehodnocují a neznečišťují akvárium. Krmte ryby současně.

Kluci, vložte do krmítka krmivo a jemně poklepejte na akvárium. Pokud ryby uslyší naše klepání a zároveň jim dají jídlo, můžete si v nich vytvořit zvyk. Při klepání budou plavat do krmítka.

Voda v akváriu by měla být vždy čistá a naplněná kyslíkem. K tomu se používá speciální zařízení, které přivádí kyslík do vody.

Učitelka  zapne přístroj, děti pozorují vzduchové bubliny ve vodě.

Kluci, proč jsou akváriové rostliny vysazeny v akváriu?

Děti (V pořádkuaby to bylo krásné, pohodlné, aby se ryby mohly schovat, odpočívat mezi nimilisty, jíst zelené jídlo. Takže rostliny nasycují vodu kyslíkem.)

Učiteli, ale pamatujme na pravidla péče o obyvatele akvária a společně budeme brát v úvahu objekty péče o akvárium a jeho obyvatele.

V budoucnu se děti starají o akvárium, upevňují získané znalosti v praxi.

Děkuji za pozornost.

Shrnutí ekologických tříd ve skupině seniorů

na téma „Pozorování králíka“

Obsah softwaru:

Upevnit a doplnit znalosti dětí o vzhledu a zvycích králíka. Přivést děti k závěru o závislosti struktury jeho nohou a způsobu pohybu. Poskytnout dětem znalosti o výhodách králíků. Posílit zájem o pozorování zvířat. Naučte děti, aby s králíkem zacházely opatrně, starejte se o něj.

Aktivace slovníku:

chmýří, vlna, kousky, skoky,trčí

(uši), dlouhé uši, šikmé, dlouhé, krátké ,   králíci, vet

Vybavení

králík v košíku, králičí jídlo, ubrousek na ruce, karty s obrázkem divokých a domácích zvířat.

Průběh lekce.

Děti sedí v půlkruhu na židlích. Učitel přinese do skupiny koš s zajícem pokrytým šátkem.

Učitel: Chlapi, kdo si myslíte, že se schoval v košíku?

Děti vyjadřují svůj názor

Učitel: No, zjistíte, kdo to je, pokud pečlivě posloucháte hádanku.

a hádejte ji.

Dlouhé ucho, kus chmýří,

Skočí skokově, miluje mrkev.

Děti: To je  zajíc nebo králík.

Pedagog: Správně, do naší třídy přišel králík. Jaký králík

zvíře, kde žije? Děti: Králík žije vedle člověka, tak tohle

domácí zvíře.

Edukátor: Nyní ho propustíme. Podívejte se, co to je.

Děti by měly dostat příležitost vyšetřit králíka.

Pedagog: Děti, zkoumali jste to a nyní mi odpovězte na otázku: „Co je to největší? Velké nebo malé? “Děti: Tento králík je velký.

Edukátor: Ano, je to velký králík. Teď mi řekni, který

jeho uši: Děti: Králík má dlouhé uši.

Pedagog: Správně, má dlouhé uši. Pokud má dlouhé uši, jak ho lze nazvat? Jaký je?

Děti: Dlouhosrstý.

Pedagog: Správně. Co dělá s ušima?

Děti: Králík pohybuje uši, pohybuje se, poslouchá.

Pedagog: Správně. Slyší ušima i ty nejmenší šustění a dokonce určí, na které straně šelest, jeho uši jsou zvednuté, vyčnívají a když je klidný, jeho uši leží na zádech. Podívejme se na králíka. Jak se na nás dívá? Děti: Dívá se na nás očima.

Educator: Jaké jsou jeho oči?

Děti: Oči jsou malé, černé.

Pečovatel: Jeho oči jsou malé, černé, jako knoflíky, umístěné po stranách jeho hlavy, s nimiž vidí nejen to, co je vpředu, ale také to, co je na boku, vzadu. Proto se nazývá šikmý.

Co jiného jste si všimli na tváři králíka?

Děti: Na obličeji králíka je stále nos, ústa, knír.

Pedagog: Správně. A jaký je jeho knír?

Děti: Jeho knír je dlouhý.

Pedagog: Nyní sedíme tiše a uvidíme, co králík udělá?

Děti: Králík skáká.

Učitel: Chlapi, co mu pomáhá pohybovat se?

Děti: Jeho nohy mu pomáhají pohybovat se.

Edukátor: Správně, podívej se na jeho nohy. Co můžeš

mluvit o nich.

Děti: Králík má čtyři nohy. Přední končetiny jsou kratší než zadní končetiny.

Pedagog: Správně. Přední končetiny jsou kratší než zadní končetiny.

Pamatujte a pojmenujte zvířata, která také

přední končetiny kratší než zadní končetiny.

Děti: Tohle je veverka, klokan, žáby.

Pedagog: Zvířata s předními nohami kratšími než zadní mohou skákat.

Kluci, králík má malou chmýří. Co je to?

Děti: Toto je ocas králíka a je umístěn za ním.

Educator: Jaký je?

Děti: Ocas králíka je malý.

Pedagog: Správně. S čím je tělo králíka pokryto?

Děti: Tělo králíka je pokryto vlasy.

Pedagog: Jakou barvu má kabát?

Děti: Bílý králík.

Edukátor: Nyní chcete králíka pohladit?

Děti: Ano, chceme.

Učitel vezme zvíře do svých rukou, hladí ho a nabídne každému dítěti mrtviciukazuje  jak to udělat správně. Pak nabídne ubrousek, aby si otřel ruce.

Edukátor: Takže jsi hladil králíka a řekl mi, jaké vlasy to má?

Děti: Králičí vlasy jsou měkké, hladké, teplé.

Pedagog: Správně, chmýří se nazývá takový hladký kabát. ,

Zůstali jsme trochu a pojďme se trochu protáhnout.

Fyzminuta.

Edukátor: Nyní tiše sedněte na židlích a pokračujte v lekci. Vzpomeňme si, co králík jí?

Děti: Králík miluje mrkev, zelí.

Pedagog: Správně, nabídneme našemu králíkovi mrkev. Co dělá s mrkví?

Děti: Králičí kousky mrkve.

Pedagog: Správně. Má ostré zuby a hlodá jídlo.

Lze jej nazvat hlodavec. Který z ostatních

zvířata mohou být také nazývána?

Děti: Zajíc, veverka, křeček lze nazvat hlodavci.

Pedagog: Správně. Králík jí nejen mrkev, zelí,

ale stále musí dávat větve stromů, obilí,

tráva v létě, seno v zimě. A samozřejmě

dát vodu.

Kluci, k čemu nám králíci přinášejí výhody

proč jsou chováni?

Děti: Králíci dávají maso, klobouky mohou být vyrobeny z kůže,

Pedagog: Správně. A zajíčci nám dají chmýří, rozčesávají je se speciálními dřevěnými hřebeny, vyrobí přízi z chmýří a z příze mohou být pleteny palčáky, šátky a další věci. Kluci, víte, jak se volají mláďata králíků?

Děti: Králíci se nazývají - králíci.

Pedagog: Správně. U králíků se může narodit 5-6 a někdy i více mláďat. Jsou velmi malí, slepí, bezmocní. Ale 7. až 8. den otevřeli oči. Děti se živí mateřským mlékem, za měsíc vyrostou a budou moci jíst všechno, co králíci jedí. Řekněte mi, co musíte udělat, aby králíci neochoreli?

Děti, je dobré se krmit, vyčistit buňky.

Edukátor: Správně, musíte se dobře krmit, držte se dál

očistěte buňky, ve kterých žijí, pokud jsou nemocní

pak to vezměte k lékaři. A jak lékaři volají,

která zachází se zvířaty?

Děti: Jméno tohoto lékaře je veterinář.

Pedagog: Říkali všechno správně. Řekni to králiči

které zvíře?

Děti: Králík je domácí zvíře.

Pedagog: Správně. A teď si zahrajeme hru „Domácí a divoká zvířata“, půjdu a dám vám karty, které zobrazují zvířata. Řeknete, kdo máte, a na signál budete muset rychle vstát tam, kde žije: v lese nebo blízko domu. A aby se králík nebál a nezastavil nás od hraní, vložíme jej znovu do koše.

Hra "Wild and Pets"

Pedagog: Výborně. Posaďte se na židle.

Řekni mi, o kom jsme dnes mluvili? Co nového jste se naučili?

Děti mluví.

Vyučující: Na konci naší lekce se králíkovi nerozloučíme, bude v naší skupině.

Shrnutí ekologických tříd ve skupině seniorů

Na téma „Pozorování králíka“

Obsah softwaru:

Upevnit a doplnit znalosti dětí o vzhledu a zvycích králíka. Přivést děti k závěru o závislosti struktury jeho nohou a způsobu pohybu. Poskytnout dětem znalosti o výhodách králíků. Posílit zájem o pozorování zvířat. Naučte děti, aby s králíkem zacházely opatrně, starejte se o něj.

Aktivace slovníku:

chmýří, vlna, kousky, skoky, trčí

(uši), ušatý, šikmý, dlouhý, krátký, králíci, veterinář

Vybavení

králík v košíku, králičí jídlo, ubrousek na ruce, karty s obrázkem divokých a domácích zvířat.

Průběh lekce.

Děti sedí v půlkruhu na židlích. Učitel přinese do skupiny koš s zajícem pokrytým šátkem.

Učitel: Chlapi, kdo si myslíte, že se schoval v košíku?

Děti vyjadřují svůj názor

Učitel: No, zjistíte, kdo to je, pokud pečlivě posloucháte hádanku.

A hádejte ji.

Dlouhé ucho, kus chmýří,

Skočí skokově, miluje mrkev.

Děti: Toto je zajíc nebo králík.

Pedagog: Správně, do naší třídy přišel králík. Jaký králík

Zvíře, kde bydlí?
Děti: Králík žije vedle člověka, takže tohle

Pet

Edukátor: Nyní ho propustíme. Podívejte se, co to je.

Děti by měly dostat příležitost vyšetřit králíka.

Edukátor: Děti, zkontrolovali jste to a nyní mi odpovězte na
  Otázka s: „Jaká je jeho velikost? Velké nebo
  malý? “
Děti: Tento králík je velký.

Edukátor: Ano, je to velký králík. Teď mi řekni, který

Jeho uši?
Děti: Králík má dlouhé uši.

Pedagog: Správně, má dlouhé uši. Pokud má dlouhé uši, jak ho lze nazvat? Jaký je?

Děti: Dlouhosrstý.

Pedagog: Správně. Co dělá s ušima?

Děti: Králík pohybuje uši, pohybuje se, poslouchá.

Pedagog: Správně. Slyší ušima i ty nejmenší šustění a dokonce určí, na které straně šelest, jeho uši jsou zvednuté, vyčnívají a když je klidný, jeho uši leží na zádech. Podívejme se na králíka. Jak se na nás dívá?Děti: Dívá se na nás očima.

Educator: Jaké jsou jeho oči?

Děti: Oči jsou malé, černé.

Pečovatel: Jeho oči jsou malé, černé, jako knoflíky, umístěné po stranách jeho hlavy, s nimiž vidí nejen to, co je vpředu, ale také to, co je na boku, vzadu. Proto se nazývá šikmý.

Co jiného jste si všimli na tváři králíka?

Děti: Na obličeji králíka je stále nos, ústa, knír.

Pedagog: Správně. A jaký je jeho knír?

Děti: Jeho knír je dlouhý.

Pedagog: Nyní sedíme tiše a uvidíme, co králík udělá?

Děti: Králík skáká.

Učitel: Chlapi, co mu pomáhá pohybovat se?

Děti: Jeho nohy mu pomáhají pohybovat se.

Edukátor: Správně, podívej se na jeho nohy. Co můžeš

Řekni o nich.

Děti: Králík má čtyři nohy. Přední končetiny jsou kratší než zadní končetiny.

Pedagog: Správně. Přední končetiny jsou kratší než zadní končetiny.

Pamatujte a pojmenujte zvířata, která také

Přední končetiny jsou kratší než zadní končetiny.

Děti: Tohle je veverka, klokan, žáby.

Pedagog: Zvířata s předními nohami kratšími než zadní mohou skákat.

Kluci, králík má malou chmýří. Co je to?

Děti: Toto je ocas králíka a je umístěn za ním.

Educator: Jaký je?

Děti: Ocas králíka je malý.

Pedagog: Správně. S čím je tělo králíka pokryto?

Děti: Tělo králíka je pokryto vlasy.

Pedagog: Jakou barvu má kabát?

Děti: Bílý králík.

Edukátor: Nyní chcete králíka pohladit?

Děti: Ano, chceme.

Učitel vezme zvíře do svých rukou, hladí ho a nabídne každému dítěti domácí zvíře, zatímco ukazuje, jak to udělat správně. Pak nabídne ubrousek, aby si otřel ruce.

Edukátor: Takže jsi hladil králíka a řekl mi, jaké vlasy to má?

Děti: Králičí vlasy jsou měkké, hladké, teplé.

Pedagog: Správně, chmýří se nazývá takový hladký kabát. ,

Zůstali jsme trochu a pojďme se trochu protáhnout.

Fizminutka.

Edukátor: Nyní tiše sedněte na židlích a pokračujte v naší lekci. Vzpomeňme si, co králík jí?

Děti: Králík miluje mrkev, zelí.

Pedagog: Správně, nabídneme našemu králíkovi mrkev. Co dělá s mrkví?

Děti: Králičí kousky mrkve.

Pedagog: Správně. Má ostré zuby a hlodá jídlo.

Lze jej nazvat hlodavec. Který z ostatních

Lze zvířata také nazývat?

Děti: Zajíc, veverka, křeček lze nazvat hlodavci.

Pedagog: Správně. Králík jí nejen mrkev, zelí,

Ale stále musí dávat větve stromů, obilí,

Tráva v létě, seno v zimě. A samozřejmě

Dejte vodu.

Kluci, k čemu nám králíci přinášejí výhody

Co jsou chováni?

Děti: Králíci dávají maso, klobouky mohou být vyrobeny z kůže,

Kožichy.

Pedagog: Správně. A zajíčci nám dají chmýří, rozčesají je se speciálními dřevěnými hřebeny, vyrobí přízi z chmýří a z příze mohou být pleteny palčáky, šátky a další věci. Kluci, víte, jak se volají mláďata králíků?

Děti: Králíci se nazývají - králíci.

Pedagog: Správně. U králíků se může narodit 5-6 a někdy i více mláďat. Jsou velmi malí, slepí, bezmocní. Ale 7. až 8. den otevřeli oči. Děti se živí mateřským mlékem, za měsíc vyrostou a budou moci jíst všechno, co králíci jedí. Řekněte mi, co musíte udělat, aby králíci neochoreli?

Děti. Dobré krmení, vyčistěte buňky.

Edukátor: Správně, musíte se dobře krmit, držte se dál

Vyčistěte buňky, ve kterých žijí, pokud jsou nemocní

Pak vezměte k lékaři. A jak lékaři volají,

Která zachází se zvířaty?

Děti: Jméno tohoto lékaře je veterinář.

Pedagog: Říkali všechno správně. Řekni to králiči

Které zvíře?

Děti: Králík je domácí zvíře.

Pedagog: Správně. A teď si zahrajeme hru „Domácí a divoká zvířata“, půjdu a dám vám karty, které zobrazují zvířata. Řeknete, kdo máte, a na signál budete muset rychle vstát tam, kde žije: v lese nebo blízko domu. A aby se králík nebál a nezastavil nás od hraní, vložíme jej znovu do koše.

Hra "Wild and Pets"

Pedagog: Výborně. Posaďte se na židle.

Řekni mi, o kom jsme dnes mluvili? Co nového jste se naučili?

Děti mluví.

Vyučující: Na konci naší lekce se králíkovi nerozloučíme, bude v naší skupině.