Звуковий колір і видимий звук презентації повідомлення. Ми бачимо звук. Перегляд вмісту документа «Звуковий колір і звук. Музично - поетична символіка вогню.»


ЗВІЧНИЙ КОЛІР І ЗРИМИЙ ЗВУК
За типом цей урок можна віднести до вивчення нового матеріалу у розділі «Мистецтво як універсальний спосіб спілкування». Учні знають про символи та знаки у мистецтві, вони знайомі з християнським мистецтвом середньовіччя, з роботами Пабло Пікассо та Вінсента Ван Гога, роботою іконописця А. Рубльова, символами у житті та мистецтві.

Урок передбачає використання активних методів навчання. Ці методи дозволяють учням виявити свої комунікативні навички, і навіть проявити свої творчі здібності у парній роботі та індивідуальної роботі , сформувати і аргументувати свою думку.

Цілі уроку:

Виховні

Сприяти розвитку творчих здібностей учнів

Формувати творче та асоціативне мислення

Пізнавальні

Визначати та розпізнавати картини, що належать до напряму мистецтва 20 століття – абстракціонізму

Розширити знання про колір та звук з погляду В. Кандинського

Розвиваючі

Удосконалювати вміння творчо мислити, розширювати свій світогляд за допомогою додаткового матеріалу

Систематизувати та творчо застосовувати знання (заповнення таблиці)

Виявляти та розвивати комунікативні навички (вести дискусію, викладати та аргументувати свою позицію)

Основні поняття та терміни:

Абстракціонізм, теорія кольору В. Кандинського, емоційний вплив кольору, опис картин В. Кандинського

Обладнання уроку:

Портрет В. Кандинського, репродукції картин представників абстракціонізму, комп'ютерна презентація з репродукціями картин В. Кандинського та інших абстракціоністів, відеофрагмент церемонії відкриття зимових олімпійських ігор у Сочі.

Література:

Г.П. Сергєєва; І.Е. Кашекова, О.Д. Критський підручник «Мистецтво» для 8-9 класів, тлумачний словник С.І. Ожегова

Підготовча робота до уроку:


  1. Підготовка відеофрагменту "Російський алфавіт".

  2. Підготовка комп'ютерної презентації "Творчість абстракціоністів".

  3. Розробка завдань до роботи в парах: таблиці вивчення нового материала.

ХІД УРОКУ


  1. Організаційний етап:вітання вчителем учнів, формулювання цілей уроку.
Вчитель:Зовсім недавно ми всі стали свідками олімпійських ігор у Сочі. Телевізійну трансляцію відкриття зимових Олімпійських ігор розпочинав ролик, присвячений. Дівчинка Любов, роль якої відіграла 11-річна гімнастка Ліза Темнікова зКраснодара, Вимовляла літери алфавіту і те, що з ними асоціюється у росіян. Були обрані люди, явища, предмети, що починаються на ці літери та важливі дляісторії Росії. (Перегляд уривка відео «Російський алфавіт»). Букву К прославив видатний чоловік Василь Васильович Кандинський – найяскравіший представник абстракціонізму.

Вчитель формулює цілі уроку:

Знайомство з поняттям абстракціонізму, творчістю В. Кандинського та його теорією кольору.

Вміння знаходити поєднання кольорів, розвивати асоціативно-образне мислення під час уроку

Виховання естетичних цінностей на основі вивчення творів мистецтва абстракціонізму, прищеплювати любов до вітчизняного мистецтва

Обґрунтування теми уроку «Звуковий колір і звук».


  1. Основний етап уроку(Організація навчальної діяльності на основі «товстих» та «тонких» питань).
Вчитель:«Фарби слід застосовувати не тому, що вони існують або не існують у цьому звучанні в природі, а тому що саме в цьому звучанні вони необхідні в картині» – так вважав художник Василь Васильович Кандинський. Кандинський був одним із представників абстракціонізму. Що таке абстракціонізм? Подивіться у тлумачному словнику С.І. Ожогова значення слова «абстракціонізм».

Учні:абстракціонізм від латинського «abstraction» видалення відволікання – відповідь учнів.

Вчитель:Знайдіть на сторінці 72 підручника «Мистецтво» відповідь на запитання: «Які риси характерні для абстракціонізму?».

Учні:Для абстракціонізму характерні такі риси: відмова від реальних предметів і форм. Тобто таких картинах зображені безпредметні композиції (лінії, крапки, плями, площині ін.), експерименти з кольором ; відображення внутрішнього світу художника у хаотичних неорганізованих образах. Цей художній стиль мав велику популярність.

Перегляньте презентацію на тему «Творчість абстракціоністів» (Перегляд презентації).

Вчитель:В.В. Кандинський вивчав вплив кольору на людину. Сьогодні ми з вами намагатимемося з'ясувати, чому звучить колір і видно звук. Знайдіть у темі уроку ключові слова.

Учні:колір, звук.

Вчитель:Я пропоную вам попрацювати у парах. Вам запропоновано для заповнення таблицю (додаток № 1), її необхідно заповнити. Для роботи вам пропонується допоміжний матеріал (додаток №2, підручник «Мистецтво», тлумачний словник С.І. Ожегова).


  1. Заключний етап

Після того, як учні заповнили таблицю, кожна пара прокоментувала свої відповіді.

Вчитель:Декілька учнів прошу прочитати опис картини В. Кандинського «Озеро» і пропоную порівняти їх сприйняття з описом картини фахівця. Опис картини фахівцем (читання вчителем): «У центрі картини художник імітує подібність до вибуху, який повідомляє всьому полотну енергетичний заряд. Наче осяяні світлом цього вибуху, білі човни пливуть над чорною безоднею. Вода виявляється бездонним простором, а небеса, що сяють світлою плямою, швидше нагадують воду. Художник та глядач співавтори. Кожен глядач по-своєму сприймає. Човен, веслярі, замок, ми розрізняємо. Що стосується інших частин композиції, то тут розгадка надається глядачеві. Можна сині смуги прийняти за позначення космічності, множинності світів, що наче зіткнулися один з одним, що злилися в якесь всесвітнє буття».

Для того, що подивитися як засвоєно тему уроку, учням пропонується відповісти на запитання.

Запитання для перевірки


  1. Що таке абстракціонізм?

  2. До якої течії мистецтва належать картини Кандинського?

  3. Яку теорію висунув Кандинський?

  4. Продовжіть пропозицію: кожен колір має………………………………………….

  5. Який емоційний вплив на людину має фіолетовий колір?

  6. Правильно, чи твердження, що колір рухається?

  7. Який колір рухається до глядача?

  8. Поясніть тему уроку колір, що звучить, і зримий звук.
На екрані висвічуються запитання, вчитель пропонує продовжити пропозицію письмово у зошиті потім озвучити.

Я сьогодні на уроці познайомився з такими поняттями:

Я вже знав (перерахуйте) …………………………………….

Я думав інакше…………………………………..

Я дізнався нове собі…………………………………………

Я не зрозумів…………………………………………

Вчитель:Я хочу наш урок закінчити словами В. Кандинського: «Живопис є мистецтво, і мистецтво загалом немає безглузде творення творів, що розпливлося в порожнечі, а цілеспрямована сила; вона покликана служити розвитку та вдосконаленню людської душі».

Додаток №1


1.

Що таке колір?

Як ви думаєте, чому колір може звучати? Аргументуйте свою відповідь.

2.

Що таке звук?

Як ви думаєте, чомузвук може бути пофарбований в будь-який колір? Аргументуйте свою відповідь.

3.

Чи правильне твердження, що характеристики фарб характеризується трьома ознаками: кольором, тоном і інтенсивністю?

Чому ви вважаєте, що три ознаки фарби впливають на емоційну дію людини?

Подивіться картину Кандинського Озеро, опишіть цю картину.



4.

Чи вірно твердження, що характеристики музики характеризується тембром музичних інструментів?

Чому ви вважаєте, що тембр музичних інструментів впливає на емоційний вплив людини?

Слухайте, як звучить арфа, який емоційний вплив це звучання робить на вас?



5.

Які кольори спричиняють ілюзію руху, а які навпаки?

Чому Кандинський вважав, що за враженням руху відбувається «духовна дія фарб», наведіть приклади?

6.

На які тони поділяються кольори?

Перерахуйте теплі тони і чому вони теплі?

Додаток №2

Вихідною точкою є дослідження кольору:

1.Рух кольору:


  • горизонтальне
від глядача (духовно) – холодне (синє),

до глядача (тілесно) – тепле (жовте)


  • ексцентричне – жовте,

  • концентричне – синє

  • теплі кольори – до жовтого кольору – до глядача,

  • холодні – до синього кольору – від глядача

  • синій колір може гальмувати рух жовтого кольору.

  1. Емоційна дія кольору:

  • жовтий колір турбує, розбурхує людину,

  • чим ближче до синього кольору, тим спокійніше,

  • синій колір є урочистий колір, надземний, поглиблений.

  • зелений - спокійний колір,

  • білий колір НЕ-колір, символ всесвіту, у якого всі фарби зникли,

  • чорний колір - внутрішньо звучить як мертве Ніщо, як вічне безмовність,

  • червоний колір - безмежно тепла, рухлива, неспокійна фарба,

  • світлий червоний – енергія, радість, тріумф,

  • фіолетовий колір – охолоджений червоний. Має характер чогось болючого, сумного.

Художник найтоншим чином зважує колір під час створення твору мистецтва












Назад вперед

Увага! Попередній перегляд слайдів використовується виключно для ознайомлення та може не давати уявлення про всі можливості презентації. Якщо вас зацікавила ця робота, будь ласка, завантажте повну версію.

Ідея:Абстрактний живопис живе емоцією та почуттям.

Проблема:Як навчитися відчувати абстрактний живопис?

Ціль:Дати досвід інтерпретації художнього твору у творчості.

Завдання:

світоглядні

  • Дати досвід бачення світу через абстрактний живопис.
  • Донести таку думку: можна висловити свій емоційний стан через створення витвору мистецтва.

когнітивні

  • Дати уявлення про безпредметний живопис, його відмінність від предметного.
  • Розглянути проблему впливу кольору під час сприйняття абстрактних композицій.

комунікативно-діяльні

  • Створити власний абстрактний творчий продукт «Емоція у кольорі та формі».

емоційно-ціннісні

  • Дати можливість на етапі рефлексії висловити свою думку про те, як абстрактний живопис дає можливість людині «самовиразитися».

Технологічна карта уроку

ДІЯЛЬНІСТЬ ВЧИТЕЛЯ

ДІЯЛЬНІСТЬ УЧНІВ

ФОРМОВАНІ УУД

МОТИВАЦІЙНИЙ ЕТАП

Актуалізація

Організаційний момент.
На дошці великі абстрактні форми з паперу, різні за кольором, формою.

Пізнавальні
співвідносити емоційний та образний лад
відпрацьовувати навички порівняння з метою встановлення зв'язків між зоровим чином та емоційним

комунікативні
брати участь у створенні колективної композиції

особистісні
мотивація на освоєння тексту культури

Вступна розмова.

Вчитель:
- Виберіть одну з фігур, яка найбільше відповідає вашому настрою. Спробуємо створити настрій сьогоднішнього уроку геометричними фігурами. Підніміть фігури, які асоціюються з радісним настроєм. Закріпіть фігури на дошці.

Вибір фігур за емоційним станом

Вчитель:
- Ви щойно створили картину у певному стилі, може хтось здогадався, що це за стиль? А навіщо створювали цю композицію?

Повідомлення теми уроку.
Вчитель:
– Вам хотілося б дізнатися, хто з художників зміг передати світ емоцій у своїй творчості? Як оживають ці образи?
Тема уроку: «Звучливий колір і звук»

Створення на дошці абстрактної композиції

Учні:
- Абстрактний живопис. Цією картиною ми створювали настрій нашого уроку

Проблематизація

Вступна розмова.

Вчитель:
– Які питання виникають, коли ми бачимо такі картини?

Учні:
- Чи є в них емоційне значення? Як це сенс зрозуміти?

Пізнавальні
формулювати проблему

Цілепокладання

Вчитель:
- Хто міг би допомогти нам розкрити смисли цього живопису?

Вчитель:
- Але митця поруч немає. Яку мету ви поставили б на сьогоднішньому уроці?

Учні:
– Сам художник.

Учні:
- Спробувати дати власну інтерпретацію абстрактного живопису.

Регулятивні
самостійно ставити мету

Планування

Вчитель:
- Що потрібно зробити, щоб зрозуміти художника, його картини?

Учні:
1. дізнатися про життя художника;
2. дізнатися про основи кольору;
3. розглянути його картини, відчути їх емоційний лад

Регулятивні
планувати свою діяльність на уроці

ЕТАП ВІДКРИТТЯ НОВОГО ЗНАННЯ

Вивчення нового матеріалу.

Повідомлення інформації про Василя Васильовича Кандінського, про основи кольору. (Слайди 1-7)

Записують у зошит поняття «абстракція» (основні компоненти – колір та лінія).
У підручнику на стор. 72 – знаходять визначення «абстракція»
Обговорюють висловлювання В.Кандинського «Фарби слід застосовувати не тому, що вони існують чи не існують у цьому звучанні в природі, а тому, що саме в цьому звучанні вони потрібні в картині»

Пізнавальні
Шукати відповіді на запитання у підручнику,
Виділяти головну думку у тексті,
Складати абстрактну композицію із запропонованої емоції.

Комунікативні
Співробітництво у процесі групової роботи,
Сприймати художні твори та висловлювати своє ставлення до них,
Висловлювати власну точку зору,
Інтерпретувати зміст абстрактного живопису

Регулятивні
Виконувати завдання з алгоритму

Особистісні
Самопізнання у процесі сприйняття абстрактного живопису

Після перегляду фрагмента з твору Кандинського «Жовтий звук» (з 29.20 до 32.10 хв.) вчитель ставить запитання:
- Чому Кандинський, говорячи про фарби, згадує слово звучання?

Запровадження поняття синестетика, пояснення сенсу.
Для «занурення» у світ синестетиків учні переглядають невелику художню композицію музику А.Н.Скрябина.
(Слайди 8-9)
Вчитель:
- Слухаючи музику А. Скрябіна, ви відчували різні почуття. Свої почуття людина висловлює емоціями. Почуття спрямовані внутрішній світ, емоції – тимчасові і відбиваються зовнішніми ознаками, виражаються жестами, мімікою.
Музика і живопис впливають на нас і викликають почуття у відповідь, але буває і зворотний процес, коли під впливом почуттів народжуються витвори мистецтва у композиторів і художників. Емоції та почуття бувають як позитивної спрямованості, так і негативної.

Учні:
- Колір найточніше передає емоційний стан. У цьому творі ожилий колір стає більш виразним, яскравим, зрозумілим.

Звучить фрагмент похмурої (темної) музики. (Слайд 10)

Вчитель:
- У вас на руках залишилися фігури темних, похмурих відтінків, складіть композицію на дошці з цих фігур (дайте їй назву).

Складають композицію, вигадують назви

Створення абстрактної композиції

Практична робота.

Вчитель:
- Тепер вам належить самостійно створити абстрактну композицію щодо обраної емоції.
(Слайди 11-12)

Кожен учень вибирає емоцію із запропонованих і створює композицію, що відбиває її.

Рефлексія

Підбиття підсумків.

На дошці розміщуються роботи учнів за групами: позитивні, нейтральні, негативні емоції.
За 1 хвилину до закінчення роботи у хлопців забирають листочок під назвою емоції
Після розміщення робіт на дошці, хлопці знову обирають емоції зі списку і знаходять до неї відповідність у роботах своїх однокласників.

Учні підписують свою роботу зі зворотного боку і там фіксують емоцію за якою створювали композицію. Вивішують роботу на дошку.

Пізнавальні
Робити висновок
Порівнювати свою роботу з роботами однокласників

Вчитель:
- Як ви думаєте, чи впоралися ви із завданням?
- Чи є збіги у автора роботи та підібраної емоції?

Впоралися (не впоралися)
Є збіги, тому що правильно підібрана форма і колір.

Ціннісне узагальнення

Таким чином ми можемо зробити висновок, що отримані на уроці знання можна використовувати висловлювання своїх почуттів, а також для корекції негативних емоцій (якщо вони виникають), спрямовуючи в русло творчості, створюючи свої власні, неповторні твори як художні, так і музичні (для цього можна використовувати і звичні інструменти художника та композитора та сучасні комп'ютерні програмні можливості)

Учні:
- Ми можемо виразити себе та свій світ через творчість.

Пізнавальні
Узагальнювати
Особистісні
Емоційно-ціннісне ставлення до творів мистецтва

"Я зважив звук, виміряв і розрахував
У загадку слова хитрістю проник.
І розумне злодійство я задумав -
Зрадити залізу свою живу мову ..."
(А. Журавльов)

1. "Звук + колір"?
Властивість звуків викликати колірні образи було помічено давно. Багато писалося про колірний слух А. Скрябіна, який музичні звукибачив в кольорі. Цілий напрямок у мистецтві - кольоромузика - заснований на цій властивості звуків музики.

Є свідчення про те, що звуки мови, особливо голосні, теж можуть сприйматися в кольорі. А. Рембо написав навіть сонет "Голосні", в якому так розфарбував звуки:

А – чорний; білий – Е; І – червоний; У – зелений;
О - синій: таємницю їх скажу я як і…

Але французький мовознавець К. Ніроп приписував голоснимзовсім інші кольори: він вважав І – синім, У – яскраво жовтим, А – червоним. Німецький лінгвіст А. Шлегель писав, що для нього І – небесно-блакитний, А – червоним, О – пурпурний. А ось російський поет А. Білий стверджував, що йому Апредставляється білим, Е – жовто-зеленим, І – синім, У – чорним, О – яскраво-оранжевим. Якщо продовжувати називати індивідуальні міркування про колір голосних, то кожен звук виявиться розфарбованим у всі кольори веселка.

То чи існують у такому разі взагалі якісь певні звукоколірні відповідності? Чи не фантазії це? Чи, може, випадково виникають нестійкі асоціації між звуком і кольором? А можливо, що звукові зв'язки – наслідок виключно тонко влаштованих механізмів сприйняття окремих людей? На ці питання давалися різні відповіді, але найчастіше сходилися на тому, що зв'язок "звук мови - колір"- рідкісний суто індивідуальний феномен.

2. Загальні положення теорії

Сучасна наука визнає явище існуючим лише тоді, коли воно або безпосередньо спостерігається, або відтворює себе в експериментах, або суворо обчислюється. Причому в будь-якому випадку останнє слово залишається за практикою: потрібно, щоб явище спостерігалося функціонувало або виявлялися сліди його дії.

Але там, де йдеться про психіку людини, все виглядає інакше. У цю область наука, як у зону "пікніка на узбіччі", проникає поки що рідко і важко, а, проникнувши, натикається на незрозумілі "повні пустушки", які розкрити своїми інструментами не може.

Психічні явищанайчастіше безпосередньо не спостерігаються, в експериментах то виявляються, то ні, обчисленню піддаються погано, а сліди їхнього функціонування невизначені, хиткі, нерегулярні. Особливо у сфері підсвідомості. Ось, скажімо, інтуїція. Кожен може пригадати випадки, коли, як нам здається, правильне рішення чи вчинок підказали нам інтуїцією.

Понад те, як з'ясувалося у процесі робіт над штучним інтелектом, людина у складних ситуаціях приймає рішення шляхом перебору всіх можливих варіантів, а евристично, підсвідомо, інтуїтивно знаходить потрібний шлях. Але з іншого боку, інтуїція й підводить нерідко. Як же зрозуміти, коли інтуїція нашіптує нам правильне рішення, а коли каверзно підштовхують нас у глухий кут?

Отак і зі звукоколірними відповідностями. Якщо вони існують, то хто має рацію - А. Рембо чи А. Білий? Чия інтуїція вірніше?

Ідея експериментів проста: реєструються реакціїбагатьох випробуваних на певний стимул, а потім слідує статистична обробка отриманого матеріалу, щоб виявити основні тенденції в реакціях. Техніка реєстрації різноманітна: випробуваним або пред'являються звуки мови - потрібно підібрати до них кольори, або пред'являються різні колірні картки - потрібно написати на них звуки, або дається завдання побудувати звуки за кольором, скажімо, від "найчервонішого" і до "найменше червоного", від "самого" синього" і до "найменш синього" і т.п.

Багато таких експериментів із тисячами інформантів показало, що впереважній більшості піддослідні фарбуютьпринаймні голосніцілком безперечно. Особливо одностайні думки щодо трьох голосних - А, Е, І.Звук та букву (звукобукву) Ацілком узгоджено називають червоний , Е- Чітко зелена, а І- безперечно синя. Звукобукву Провсі вважають світлою і яскравою, але хоча більшість піддослідних називають її жовтою, все ж таки досить часто зустрічаються відповіді: "біла". Виходить, що вона сонячна.

Зауважте, що лінгвісти вважають голосні А, О, Е, І основними, Опорними для мовного апарату людини і головними у всіх мовах. А фізики головними вважають відповідніцим голосним кольору, тому що їх комбінації дають всі інші кольори та відтінки. Чим користується кольорова фотографія, кольорове телебачення. Чи не дивно, що й у мові відповідності саме головним кольорам виявилися найчіткішими?

Мабуть, тут проявляється "колективна інтуїція" людей: колірний пристрій світу відобразився у колірному пристрої мови. Назви головних кольорів зустрічаються у промові найчастіше, і звуки А, О, Е, Інайбільш частотні з голосних. А між назвами основних кольорів та цими голосними, у свою чергу, простежується зв'язок: назва певного кольору містить відповідно "забарвлений" звук, причому він займає у слові найважливішу, ударну позицію: червоний, синій.

Інші голосні мають відтінкове забарвлення, Як і кольори, з якими вони зв'язуються, до того ж зв'язок цей простежується менш чітко - тут більше розкид думок випробуваних. Так, У- асоціюється з темними відтінками синьогокольори: темно-синім, темно-блакитним, темним синьо-зеленим, темно-ліловим. Звукобуква Ютеж зв'язується з відтінками синьогокольору, але зі світлими: блакитним, світло-бузковим.

Цікаво поводиться звукобуква Ё. За написанням вона подібна до Е, а за звучанням Про. І в колірному відношенні вона цілком точно розташовується між жовтою та зеленою Е. Приблизно половина піддослідних називає її жовтою, а половина – зеленою. Так що Ї - світла, жовто-зелена.

А от Я забарвленням майже не відрізняється від А, Хіба що сприймається як світліша і яскравіша.

Що стосується Ы, то тут слід говорити не про колір, а скоріше про світлову характеристику. Якщо О - звукобуква світла, то Ы - звукобуква мороку, темрява. Вона найтемніша з усіх голосних, і їй випробувані одностайно дають найтемніші характеристики. темно-коричнева, чорна.

Цікаво, що на сприйняття, строго кажучи, приголосного звуку Йявно вплинула графічна форма літери Й, що передає цей звук. Подібність Йз Іпризвело і до подібних кольорів - Йсприймається як синязвукобуква, хоча і з меншою визначеністю, ніж І.

Літера Едовелося виключити із аналізу. Хоча вона передає майже той самий звук, який у більшості випадків передається буквою Е, зеленої звукобуква Еза відповідями досліджуваних не виходить: літерна форма інша. І взагалі ніякої певний колір з Е не пов'язується. А оскільки й трапляється Ев текстах вкрай рідко (набагато рідше від усіх інших голосних), то при подальшому аналізі текстів її вирішено було не враховувати.

Звичайно, не у всіх звукокольорові відповідностіоднаково міцно закріпленіу підсвідомості. Є піддослідні, які у всіх експериментах показують чіткі і однакові результати, збігаються з " колективним думкою " всіх опитаних, а є й такі, чиї відповіді різних експериментах суперечливі, нестійкі, і з їхнім відповідям ніякої певної забарвлення звуків не простежується. Ну і що ж, адже дальтоніки не бачать колір предметів, але це не означає, що фарбування предметів не існує. Важливо, що більшість піддослідних загалом узгоджено і досить однаково встановлюють цілком певні зв'язки між звуком і кольором, хоча майже цього не усвідомлює.

Результати експерименту з звукоколірних відповідностей:

3. Реалізація теорії у поетичних текстах

Якщо відповідності звуків промови певним кольорам існують, нехай навіть у підсвідомості, то вони повинні десь виявлятися, звукоцвіт має якось функціонувати у мові. І, мабуть, перш за все потрібно шукати прояви звукоколірних ореолів у поезії: там, де звукова сторона особливо важлива Ефект звукоцвіту може зіграти свою роль у тому випадку, коли у вірші створюється певна колірна картина, і малюнок голосних вірша повинен би підтримати, "підсвітити"цю картину звуками відповідного кольору.

Якщо це так, то природно очікувати, що при описінаприклад, червоних предметіві явищ у тексті буде підкреслено роль червоних Аі Я; вони зустрічатимуться частіше, ніж зазвичай, особливо у найважливіших, найбільш помітних позиціях (скажімо, в ударних). Опис чогось синьогосупроводжуватиметься нагнітанням синіх І, У, Ю; зеленого- нагнітання Е, Ёі т.д.

Варто було розпочати перевірку цієї гіпотези, як всухих статистичних підрахунках сталана очах виявлятисяжива гразвукоколірних ореолів поетичної мови, що вражає своєю несподіванкою, своєю різноманітністю та точною відповідністю понятійному змісту та загальному експресивно-образному сенсу творів. Судіть самі.

У Блоку є вірш, що він написав під враженням від картини В. Васнецова "Гамаюн, птах віщачий" . Вірш про грізні пророцтва передає трагічний колорит картини - похмуро-червоний колір страт, пожеж, крові.

Якщо вихідна гіпотеза вірна, то у звукобуквенній тканині вірші повинні зустрічатисячастіше, ніж належить за нормою, червоні А, Яі темні, похмурі У, Ы, чи не так?

Оскільки і сама проблема звукоцвіту, і аналіз віршів з цієї точки зору дуже незвичайні, то одного твердження, що це дійсно так, буде напевно недостатньо. Звичайна реакція будь-кого, хто вперше чує про звукоцвіт у поезії: "Цього не може бути!" А на машинні розрахунки найчастіше дивляться з таємною впевненістю у каверзі. Тому опишемо хоча б коротко методику комп'ютерного аналізу цього та інших віршів, про які тут йтиметься.

У тексті вірша (включаючи заголовок) підраховується кількість кожної з 10 звукобукв, Перераховані в таблиці. Щоб врахувати особливу роль ударних голосних, вони за рахунок подвоюються. Так як Ё, Я, Ю, Йзв'язуються лише з відтінками основних кольорів і ще тому, що зустрічаються вони порівняно рідко, самостійного значенняу звукоколірній картині вірша вони не мають. Тому приплюсовуються до основних голосних. Оскільки звукобуква Ёвиявилася двоколірною, то її кількість поділяється порівну між Проі Е. Синєва Йвиражена слабо, тому кількість Йскорочується наполовину і тільки потім приплюсовується до І. Підраховується також кількість усіх літер із подвоєнням ударних (величина N).

Потім визначаються частка(Частотність) кожної голосної у текстівірші (Pk) та одиниці розмаху коливань для даного тексту:


Отримані зокрема зіставляються з нормальними (середньостатистичними для мови), і обчислюються нормовані різниці цих частотностей, щоб встановити випадково чи ні спостерігаються у вірші частотності від нормальнихі як саме відрізняються:

Звукоцвіт у вірші "Гамаюн, птах віщачий":




Як бачимо, звуків Аі Яу звичайній промові мало б зустрітися 116 на тисячу, а у віршіїх набагато більше(Pk = 0,159). При s = 0,018 таке відхилення зокрема (0.159 - 0.116 = 0.044) перевищує випадкове у 2.39 рази, тобто навряд чи може бути випадковим. Значить, поетінтуїтивно нагнітавчервоні Аі Я, частіше забезпечуючи їм ударні позиції (відповідає стратам ряд кривавих). Другим за перевищенням норми йде Ы, надаючи червоного тону похмуре, трагічне звучання. Зрештою, У(Також з перевищенням частотності над нормою) додає звукоколірної картині темні синьо-зелені і лілові відтінки. Частотність решти всіх голосних нижче норми.

Якщо тепер зобразити в кольорі гру домінуючих у вірші голосних, то вийде картина в червоно-багряній та чорно-синій гамі, подекуди з темним прозеленню. А це і є кольорова гама картини В. Васнєцова. Залишається лише вражати, наскільки точно талант поета підказав йому вибір та пропорції домінантних звуків.

У такий спосіб на комп'ютері "прочитано" багато віршів. Для деяких із них у загальній табличці наведено підсумкові величини (Z), щоб можна було переконатися, що виявлені звукоколірні відповідності -не парадокс статистики, не випадковий збігцифр. Значні перевищення частотностей відзначені жирним шрифтом. В останньому, восьмому стовпці дано кольорове розшифрування результатів.

Звукоцвіт у поезії:


Добре видно, як точно використовує образотворчі можливості звукоцвітих ореолів. С. Єсенін . При порівнянні перших рядків його віршів із квітами домінуючих голосних відразу виявляється явне відповідність словесних і звукоцветовых картин. "Відмовив гай золотий..." -домінуючий колір жовтий, злегка зелений. "Виткалося на озері червоне світло зорі..." -звуки створюють густо-червонуі темно-синюгаму. "Повітря прозоре і синє..." -звукоцвіт синій, трохи рожевий. "Зелена зачіска, дівчачі груди..." - зеленаі темно-зелена з синьовоюгамма звукоколірних відповідностей.

4. Замість ув'язнення

Як кажуть, коментарі зайві. Так, поети могли б сказати себе словами А. Вознесенського: "Ми бачимо звук". Вони його справді бачать внутрішнім поглядомталанту, відчувають його райдужний ореол і запалюють цю веселку у своїх віршах.

Ну а комп'ютер виявляє приховані кольорові картини в тексті, показуючи тим самим, що здатний вловити і цю дивовижну особливість поетичної мови.
За книгою А. Журавльова "Діалог з комп'ютером". "Молода гвардія", 1987 рік.

Матеріал підготувала Олена Ф.

Щоб подивитися презентацію з картинками, оформленням та слайдами, скачайте її файл і відкрийте PowerPointна комп'ютері.
Текстовий вміст слайдів презентації:
«Природа – єдина книга, кожна сторінка якої сповнена глибокого змісту» І.В.Гете Вийшов старий-річник, Махнув рукавом, І полетіли дванадцять птахів, І розбилися вони на чотири зграї. Сердита мамка,Та прикрила дітокДо червоного дня Пуховою ковдрою. «Звуки та фарби зими» «Свято російської зими» «Лютневий блакить» М. Чижов І.Е. Грабар Зимові слова зима кришталевий гучнобілий покривало тишав'юга замерзли спокійлетять кружляться метельхолодно стукає кружляютьснули завиває крижинкузлиться срібло сніжинкимороз іній природа Маленькій ялинці Холодно взимку. З лісу ялинку Взяли ми додому. З лісу ялинку Взяли ми додому. Скільки на ялинці Кульків кольорових, Рожевих пряників, Шишок золотих! Рожевих пряників, шишок золотих! Гілку ошатнуНижче опусти,Нас шоколадноюРибкою пригости!Нас шоколадноюРибкою пригости! Намисто повісили Піднялися в хоровод, Весело, весело Зустрінемо Новий рік! Весело, весело Зустрімо Новий рік! Ялинка. Були б у ялинки ніжкиПобігла б вона по доріжціЗатанцювала б вона разом з намиЗастукала каблучками. Нині вночі біля воріт постукав новий рік. Новий, новий, молодий З золотою бородою. Закружляли б іграшкиРізнокольорові хлопавкиЗакрутилися б усі прапориІз срібного паперу. Засміялися б матрьошкиІ захлопали в долоні Тому, що вночі цієї Будуть танці до світанку. Новорічна пісенька Віримо з дитинства ми календарюЯ до вікна сніжинку прикріплюСкоро настає новий рікЗначить, що-то, знову відбудетьсяДовгий серпантин і конфеттіНовий рік мені знову повертайНехай зеленою ялинкою лісовийПромінь надії загориться мій. Приспів У казку новорічну знову загляну Подаруй сьогодні мені чари країну Снігову мелодію, яскраві вогні. закрутить новорічний бал. І поверне як добрий чарівник, Нам тепло та світло рідних людей. М'який біленький сніжок тане на долоні, До чого ж добре в новеньких чобітках. Пробігтися з вітерцем і в кучугуру звалитися І в пухнастий сніжний ком взяти і перетворитися. І в пухнастий сніжний ком взяти і перетворитися. Приспів: Зимушка, зимушка, ах як гарна! Радуйся, радуйся, російська душа! Зимушка, зимушка, ах як хороша! 2. Сніг як добрий чародійбродить у провулку.Гей, хлопці, скоріше вийдемо на прогулянкуЯ поспішаю швидше за всіх у шубку вбратисяХоваю ніс у пухнасте хутро, ніж я не лисиця?Ховаю ніс у пухнасте хутро, чим я не лисиця? 3.Сплять дерева міцним сном під наспів хуртовин,А на гірці крижаний цілий день веселощі,Розсипаючи дзвінкий сміх їдуть вниз хлопці,І біжать знову нагору немов ведмежата. І біжать знову нагору наче ведмежата. Слова: Раїса Паніна. Музика: Андрій Варламов РОСІЙСЬКИЙ ДІД МОРОЗ Іде через ліс по кучугурах З величезним мішком за спиною По непроторених дорогах Чарівник з сивою бородою. Ми всі змалку його знаємо, Всюди бажаний він гість. Його ми з усмішкою зустрічаємо - Так на Русі повелося. Візерунками вікна розфарбує, Гірлянди на ялинці запалить, Він казковим зробить свято, Веселе пісню заспіває. Ми всі змалку його знаємо, Всюди бажаний він гість. Його ми з усмішкою зустрічаємо - Так на Русі повелося. З хуртовиною дружний я, З холодною зимою.Снега мої друзі. І вітер крижаний. Укутайтесь тепліше. І бережіть носа! Зустрічайте біля дверей - Подарунки я приніс! Він будує палаци крижані, Він ховає в кучугурах будинку, Він любить простори Росії, І з ним нерозлучна зима. Ми всі змалку його знаємо, Всюди бажаний він гість. Його ми з усмішкою зустрічаємо - Так на Русі повелося. З хуртовиною дружимо ми, Зі сніговою зимою, З пургою ми дружні. І з гіркою крижаною. Нехай кружляє серед зірок Сніжинок хоровод! Прийшов до нас Дід Мороз, А з ним – і Новий рік! У Новий рік лісове вовченя сіре ласкаве щеня Буде бігати від дівчат, і крутитися біля ніг. Приспів: Ставайте в хоровод, в хоровод, нам не буде тісно. До чого ж Новий рік, Новий рік – свято цікаве. Симпатичний ведмежа запросить на танець вас, Запевняючи, що з пелюшок, обожнює тільки вальс. Білих їжачків і зайців закружляє хоровод. Багато пісень, багато танців нам подарує новий рік!

(Слайд) "Фарби слід застосовувати не тому, що вони існують або не існують у цьому звучанні в природі, а тому, що саме в цьому звучанні вони необхідні в картині". Так вважав художник Василь Васильович Кандинський, котрий написав ці абстрактні картини.

І тема сьогоднішнього уроку звучатиме як «Звучливий колір та зримий звук. Музично – поетична символіка вогню.»(Слайд)

Абстрактний живопис здатний передавати найтонші душевні переживання. Музика також здатна знаходити відгук у душі людини.

Запис у зошит:підручник "Мистецтво" стор. 72. Тема уроку.Василь Кандинський (1866 – 1944). Концепція абстракціонізму.

Прочитайте, будь ласка, мені його.

(Слайд) Кандинський у своїй книзі «Про духовне мистецтво» пише, що музичний тон має доступом до душі людини. «Він зараз знаходить у ній відгук, бо в людини «музика у душі…художник є рука, яка з того чи іншого клавіша доцільно призводить у вібрацію людську душу».

Викладаючи свою теорію психологічного дослідження кольору, Кандинський наводить приклади відповідності фарб і музичних інструментів, так, наприклад, характеризуючи жовту фарбу як неспокійну, що настирливо діє душу людини, він зіставляє її зі звуками високої труби у роботі «Композиція 8»(Слайд) .

Картина «Контрастні звуки» (слайд)найяскравіший, майже хрестоматійний для Кандинського приклад, коли автор змалював музику.

Автор використовує лише два інструменти для втілення дисонувальних нот – форма та колір. У цьому Кандинський рухається від кольору до форми, а чи не навпаки. В роботі явно відчувається переважання точних геометричних фігур на шкоду вибагливим пасажам з ліній, які можна зустріти в інших картинах. Робота дивним чином збалансована і гармонійна, що свідчить про те, як ретельно автор продумував кожен її елемент. Немає більш нещасного мистецтва, ніж музика – адже це явище тимчасове. Усього мить – і звуки назавжди зникли, залишаючи спогади та емоції.«Контрастні кольори»- одне з найкращих полотен, спробувавши зобразити це невловиме мистецтво, а під силу це було лише Кандінського.

Картина «Чорний акомпанемент»(Слайд) була написана у 1924 році. У ній присутні різноманітні геометричні фігури, «накладені» друг на друга. Робота наповнена незвичайним поєднанням яскравих та помітних кольорів на чорному розмитому фоні.

Художник любив грати з уявою глядача, підбираючи різні форми зображення і кольору. Таким чином він знайомив суспільство зі своїм незвичайним баченням оточуючого, що стало справжньою сенсацією серед критиків-естетів, які зуміли знайти якийсь сенс у його роботах.

Кандинський оперує на поєднання не поєднаного. У його полотнах можна розглянути різноманітність різких форм і химерних кольорів. Конкретна робота художника не стала однією з найпопулярніших картин, проте свого глядача вона знайшла у серії полотен, присвячених естетиці геометрії.

У Кандинського багато композицій, у яких прагнув передати своє музичне сприйняття кольору. Одна з них(Слайд) «Сценічна композиція – «Жовтий звук» -Прем'єра відбулася 12 травня 1972 року у Музеї Соломона Гуггенхайма у Нью-Йорку.

Познайомившись із роботами художника-абстракціоніста Василя Кандинського, ми побачили, як можна символічно, за допомогою геометричних знаків та фігур, у змішанні теплих із холодними тонами фарб, почути колір та побачити звук.

Властивості фарб створюють емоційний настрій твору. У музиці таке ж значення має тембр, якість звуку (його забарвлення), що дозволяє розрізняти звуки однакової висоти, виконані різних інструментах чи виконані різними голосами.

Дуже незвичайно висловлював свою музичність видатний російський композитор Олександр Миколайович Скрябін. (Слайд)

Олександр Скрябін мав кольоровий слух. Кольоровий слух чи синопсис – явище, у якому два почуття – зір і слух – пов'язуються воєдино. (Запис у тетр.)(Слайд)

Ісаак Ньютон колись уподібнив сім різних за висотою звуків – звукоряд – семи кольорам веселки, він намагався вивести математичний закон, якого кольору та чи інша нота-звук.

Скрябін чітко бачив, що між тональностями та кольоровими відчуттями є органічний зв'язок.

Скрябін уперше вирішив безпосередньо поєднати тональності із кольором. Він задумав свою симфонічну поему «Прометей»(Слайд) (для оркестру, хору, органу та соло фортепіано) запровадити партію «світлового клавіра». Мрячи ідеєю синтезу мистецтв, Скрябін вводить у партитуру «Прометея» нотний рядок, позначений італійським терміном «luce», що означає «світло». Тим самим, задовго до створення сучасної світлової апаратури, Скрябін передбачив появу «світлових» інструментів, що ніколи не існували.(Слайд) За задумом композитора такий інструмент повинен був пускати в концертний зал особи світлові хвилі, що відповідають акустичній природі світла та звуку.

- Подивіться на співвідношення кольорів та тональностей по Скрябіну.

«Прометей» у перекладі з давньогрецької означає «провидець». Для музиканта Прометей був символом творчого початку, що долає всі муки та неймовірні страждання на шляху до ідеалу: від неясної мрії до торжества творення, свободи. Скрябінський «Прометей» не є ілюстрацією античного міфу про героя, який викрав з неба вогонь для людей. У ньому знаходить своє вираження не конкретний сюжет давньогрецької поеми, а узагальнена ідея людини-титану, людини-борця. За свідченням композитора, «Прометей є символ, що у різних формах зустрічається у всіх древніх навчаннях. Це – активна енергія всесвіту, творчий принцип, це – вогонь, світло, життя, боротьба, зусилля, думка».(Слайд).

Скрябін мріяв про синтез музики та кольору у своєму «Прометеї». Він хотів зримо відтворити "образ полум'я" - якогось очисного вогню, здатного привести людство в царство щастя та краси.

«Поема вогню» мала перетворити весь світ, перебудувати весь Всесвіт. Композитора вже не влаштовувало паралельне звучання світла та музики. Необхідний синтез музики, світла, слова, танцю, жесту, напрям поглядів музиканта. Поєднання кольорів не на одному тільки екрані, а пронизують весь зал.

Вся музика і все взагалі – фантазував Скрябін, – має бути занурене у це світло, у світлові хвилі, купатися у них.

Для «Поеми вогню» Скрябін вибрав одночастинну сонатну форму. Виконання «Прометея» Скрябін представляв так: у залі на початок музики повна темрява. Поступово, як із хаосу, народжуються одночасно звук та колір. Повільний світловий голос рухається від фіолетового через синю частину спектра до червоного, потім знову до фіолетового. Інтенсивність кольору змінюється разом із інтенсивністю звучань. Він то спалахує оранжево-червоним вогнем, то стає зеленуватим, блідо-блакитним. Наприкінці «Прометея» Скрябін дає сліпуче світло – символ переходу з темряви до світла. Зал поринає у колірні хвилі, «купається» в них. Цей колірний, емоційний вплив доповнює ті думки та переживання, які викликає музика.

Як ви вважаєте, чи вдалося Скрябіну за життя реалізувати свій задум – виконати симфонію в кольорі?

За життя Скрябіна не вдалося реалізувати символічний світловий проект, у якому композитор мріяв втілити рухомі лінії та форми, величезні «вогняні стовпи», «плинну архітектуру». Однак ідея зримої музики дала поштовх дослідам з абстрактним живописом, що рухається. З'явилися кольороустановки, апарати музики, оптичний синтезатор звуку. Всі ці напрями мистецтва реалізувалися в електронній музиці.

Той, хто навчається, читає міф про Прометея.

Перегляд відеофрагменту виконання симфонічної поеми "Прометей" Скрябін.