Մեզ շրջապատող աշխարհի ներկայացում, կենդանիների վերարտադրություն և զարգացում: Դաս մեզ շրջապատող աշխարհի մասին. «Կենդանիների վերարտադրություն և զարգացում». I. Դասի թեմայի զեկուցում
Դասարան: 3
Ներկայացում դասի համար
Հետ առաջ
Ուշադրություն. Սլայդների նախադիտումները միայն տեղեկատվական նպատակներով են և կարող են չներկայացնել շնորհանդեսի բոլոր հատկանիշները: Եթե դուք հետաքրքրված եք այս աշխատանքով, խնդրում ենք ներբեռնել ամբողջական տարբերակը:
Դասարան: 3.
Դասի նպատակները.
- Աշակերտներին ծանոթացնել տարբեր խմբերի կենդանիների վերարտադրողական առանձնահատկություններին:
- Գաղափար կազմել տարբեր խմբերի կենդանիների զարգացման հաջորդականության մասին:
- Դասի ընթացքում զարգանում է հետաքրքրասիրությունը և համահունչ խոսքը. տրամաբանելու, դիտարկելու, ընդհանրացնելու, եզրակացություններ անելու և զույգերով աշխատելու կարողություն.
Սարքավորումներ:
- Համակարգիչ.
- Մեդիա պրոյեկտոր.
- Power point ներկայացում.
- Կենդանիների տարբեր խմբերի ներկայացուցիչների զարգացման աղյուսակներ.
Դասերի ժամանակ
I. Զեկուցել դասի թեմայի վերաբերյալ:
-Մեզ նոր շապիկ է պետք: Ինչ ենք մենք անում? (Մենք նոր վերնաշապիկ ենք գնում կամ ինքներս ենք կարում):
– Մեզ խոտ է պետք երկրի տան դիմացի սիզամարգին: Ինչ ենք մենք անում? (Մենք սերմեր ենք ցանում, աճեցնում, ջրում ենք):
– Ճիշտ է, նոր առարկա ստանալու համար մարդն այն պատրաստում է այլ նյութերից։ Նոր բույս ստանալու համար աճեցնում ենք՝ սերմեր ենք ցանում, սոխուկ ենք տնկում, պալար թաղում, կտրոններ ենք վերցնում և այլն։ (կախված վերարտադրման եղանակից):
Կենդանիները, ինչպես բոլոր կենդանի էակները, բազմանում են։ Այսօր մենք կխոսենք այն մասին, թե վերարտադրության ու զարգացման ինչ հատկանիշներ են բնորոշ կենդանիների տարբեր խմբերին։
II. Նոր նյութի ընկալման նախապատրաստում, նախկինում ուսումնասիրվածի կրկնություն:
- Եկեք հիշենք, թե գիտնականներն ինչ հիմնական խմբերի են խմբավորում կենդանիներին: (Թրթուրներ, ձկներ, թռչուններ, սողուններ, երկկենցաղներ, կաթնասուններ, ինչպես նաև որդեր, փափկամարմիններ, արաչնիդներ, խեցգետնակերպեր):
- Ի՞նչ խմբերի կարելի է խմբավորել կենդանիները՝ հաշվի առնելով, թե ինչ են ուտում: (Խոտակերներ, մսակերներ, ամենակերներ):
- Օրինակներ բերեք:
Սլայդ 3- Ի՞նչ խմբերի կարելի է խմբավորել կենդանիները՝ ելնելով գերության մեջ ապրելու և բազմանալու նրանց կարողությունից: (Վայրի և ընտանի կենդանիներ):
- Իսկ հաջորդ հարցս մեզ կտանի դեպի նոր թեմա։ Փորձենք, հիշելով նախորդ նյութը, պատասխանել հարցին՝ ի՞նչ խմբերի կարելի է բաժանել կենդանիներին՝ հաշվի առնելով նրանց բազմացման մեթոդները։ (Ձվաբույծ; կենդանիներ, որոնք ձվադրում են ջրում, կենդանի ծնունդներ):
III. Նոր նյութ սովորելը. Միջատների բազմացում և զարգացում.
Սլայդներ 6–14- Թրթուրներն ունեն արուներ և էգեր։ Այսպիսով, միջատները մեր մոլորակի երկտուն բնակիչներն են: Ինչպես կենդանի արարածների տեսակների մեծ մասը, արու և էգ միջատները ունեն տարբերություններ, որոնք կարող են արտահայտվել, օրինակ, վառ գույներով, չափերով. տղամարդիկ ամենից հաճախ ավելի մեծ են, բայց կան բացառություններ:
Սա, իհարկե, անհրաժեշտ է, որպեսզի էգն ու արուն կարողանան գտնել միմյանց։ Տարբեր միջատներ բոլորովին այլ կերպ են որոնում: Ոմանք երգում են սերենադային երգեր, իսկ մյուսները փայլում են փոքրիկ լապտերի պես, օրինակ՝ կայծոռիկ: Որոշ միջատներ արձակում են հոտեր, երբեմն՝ բուրավետ (շագանակի հոտը նման է կիտրոնի տերեւների), երբեմն էլ՝ ոչ այնքան հաճելի մարդու քթի համար։
Այսպիսով, էգն ու արուն գտան իրար։ Էգը ձու ածեց։
Կարծում եմ, որ հիմա ժամանակն է պարզել, թե ինչպես է տեղի ունենալու ապագա միջատի ապագա զարգացումը:
Ես առաջարկում եմ դիտարկել թիթեռը, որը կոչվում է ծովակալ.
Սննդային բույսի տերևի վրա ձու դնելով՝ էգն այլևս չի անհանգստանում իր սերնդի ապագա ճակատագրի համար: Նա չի հետևում, թե ինչպես է թրթուրը դուրս գալիս ձվից (թիթեռների մեջ այն կոչվում է թրթուր): Սա շատ ագահ արարած է, որը բոլորովին նման չէ իր ծնողներին։ Թրթուրը ինտենսիվ սնվում է, աճում և ձուլվում։
Որոշ ժամանակ անց կսկսվի զարգացման հաջորդ փուլը՝ թրթուրը կվերածվի ձագուկի։ Սա իսկապես անշարժ ձագ է, որը կպչում է տերևի մակերեսին և սպասում հաջորդ փուլին` հասուն միջատի տեսքին:
- Այսպիսով, եկեք ստեղծենք միջատների զարգացման դիագրամ, օգտագործելով ծովակալ թիթեռը որպես օրինակ: (Ձու, թրթուր, ձագուկ, մեծահասակ միջատ):
- Այստեղ պետք է նշել, որ ոչ բոլոր միջատներն են գնում զարգացման այս ճանապարհով։ Կենդանիների այս խմբի ներկայացուցիչների թվում կան նաև այնպիսիք, որոնք չունեն ձագերի փուլ, իսկ թրթուրը նման է չափահաս միջատի։ Օրինակ՝ սրանք մորեխներն ու ճպուռներն են։
IV. Նոր նյութ սովորելը. Ձկների բազմացում և զարգացում:
- Ձկների վերարտադրության և զարգացման մասին պատկերացում ունենալու համար եկեք ավելի սերտ նայենք վարդագույն սաղմոնի կյանքին: Զուգավորման սեզոնի ընթացքում արու վարդագույն սաղմոնը փոխում է գույնը, ծնոտները կորանում են, իսկ մեջքին կուզ է աճում։ Էգը չի փոխվում.
Էգը ձվադրում է ջրի մեջ, իսկ արուն ջրում է դրանք Օկամի. Յուրաքանչյուր առանձին ձու կարող է վերածվել թրթուրի: Թրթուրը վերածվում է տապակի, իսկ տապակը՝ հասուն ձկան:
Սլայդներ 15–19V. Նոր նյութի ուսուցում. Գործնական աշխատանք զույգերով.
- Համեմատեք թրթուրները, տապակածը և հասուն վարդագույն սաղմոն ձուկը: Գտեք նմանություններ և տարբերություններ:
VI. Նոր նյութ սովորելը. Թռչունների բազմացում և զարգացում:
- Եկեք, ելնելով մեր կյանքի փորձից, փորձենք ստեղծել թռչունների զարգացման շղթա։ (Ձու, ճուտ, մեծահասակ թռչուն):
-Լավ արեցիր: Եվ այստեղ անհրաժեշտ է ուշադրություն դարձնել թռչունների զարգացման հետեւյալ հատկանիշներին.
- Բոլոր թռչունները բազմանում են ցամաքում:
- Թռչունների մեծ մասը բույն է սարքում:
- Թռչունները ինկուբացնում են ձվերը՝ դրանք տաքացնելով մարմնի ջերմությամբ:
- Ծնողները կերակրում են ճտերին և պաշտպանում նրանց թշնամիներից:
VII. Նոր նյութ սովորելը. Կաթնասունների բազմացում և զարգացում.
– Մենք հենց նոր եզրակացրինք, որ թռչունները կենդանիների շատ հետաքրքիր խումբ են, որոնք խնամում են իրենց սերունդներին: Կենդանիների ո՞ր խումբն է հոգում իր սերունդների մասին: (Կաթնասուններ.)
- Ճիշտ. Եկեք եզրակացություն անենք.
- Կաթնասունները կենդանի երիտասարդ են ծնում։
- Մայրը նրանց կերակրում է կաթով, հոգ է տանում նրանց մասին, պաշտպանում է նրանց, սովորեցնում է սնունդ հայթայթել և ինչպես պաշտպանվել թշնամիներից։
VIII. Դասի ամփոփում.
- Ինչպե՞ս է կոչվում թիթեռի թրթուրը: (Թրթուր.)
- Ի՞նչ է զարգանում ձկան թրթուրից: (Փոքրիկ մեկը.)
- Որո՞նք են նմանությունները թռչունների և միջատների բազմացման միջև: (Նրանք ձու են ածում):
- Ի՞նչ նմանություններ կան թռչունների և կաթնասունների բազմացման միջև: (Հոգ տանել սերունդների մասին):
Ներկայացման մեջ օգտագործված պատկերները վերցված են.
"Աշխարհը"
Ներկայացում դասի համար
Ուսուցիչ՝ Սլեպնևա Վ.Լ.
ՄԲՈՒ Բալագանսկայայի թիվ 2 միջնակարգ դպրոց
միջատներ
ձուկ
երկկենցաղներ
խմբեր կենդանիներ
սողուններ
Թռչուններ
կաթնասուններ
Ի՞նչ խմբերի կարելի է խմբավորել կենդանիները՝ հաշվի առնելով, թե ինչ են նրանք ուտում:
- Բուսակերներ (սնվել հիմնականում բույսերով)
- Մսակերներ (ուտել այլ կենդանիներ)
- Ամենակերներ
(նրանք նաև սնվում են բույսերով,
և կենդանիներ)
Ի՞նչ խմբերի կարելի է խմբավորել կենդանիները՝ ելնելով գերության մեջ ապրելու և բազմանալու նրանց կարողությունից:
- Վայրի կենդանիներ
- Կենդանիներ
Ի՞նչ խմբերի կարելի է բաժանել բոլոր կենդանիներին՝ ելնելով իրենց բազմացման եղանակից:
- երկկենցաղներ
Ձվադրումը ջրի մեջ
Ձվաբջջ
Կենսածին
- ձուկ
- միջատներ
- սողուններ
- Թռչուններ
- Կաթնասուններ (կենդանիներ)
Միջատները մեր մոլորակի երկտուն բնակիչներն են, այսինքն՝ նրանց մեջ կան արուներ և էգեր։
Արուն տարբերվում է էգից։
Այս զույգ եղջերու բզեզների նման, օրինակ:
Գույնի պայծառության տարբերությունը կարող է լինել: Օրինակ՝ կիտրոնի թիթեռները. Արուն ունի կիտրոնադեղնավուն, էգը՝ կանաչավուն-սպիտակ թեւեր։
Դիտարկենք միջատների զարգացման փուլերը՝ որպես օրինակ օգտագործելով ծովակալ թիթեռը։
ԲԱՏԵՐՖԼԱՅ ԱԴՄԻՐԱԼ
1. Էգ թիթեռը ձու է դրել սննդային բույսի տերեւի վրա:
2. Շուտով ձվից դուրս կգա թրթուր (թրթուր): Թրթուրը ինտենսիվ կսնվի, կմեծանա և կձուլվի։
ԹԻԹԵՐ
ՏԻԿնիկ
ԹՐԹՈՒՐ
թրթուր
ԲԱՅՑ
Միջատների մեջ կան նաև այնպիսիք, որոնք չունեն ձագուկ, իսկ թրթուրը նման է չափահաս միջատի։
ՄՈՔԵՐ
ՃԻՊԱՐԿ
Եկեք նայենք ձկների վերարտադրությանը և զարգացմանը, օգտագործելով վարդագույն սաղմոնը որպես օրինակ:
էգ վարդագույն սաղմոն
արական
զուգավորման սեզոնի ընթացքում
1. Գարնանը էգը ձվադրում է ջրի մեջ, իսկ արուն ջրում է կաթով։
2. Յուրաքանչյուր առանձին ձու կարող է վերածվել թրթուրի:
3. Թրթուրից առաջանում է տապակ։
ծիտ
Ձու
մեծահասակ թռչուն
! Առանձնահատկություններ !
- Բոլոր թռչունները բազմանում են ցամաքում:
- Թռչունների մեծ մասը բույն է սարքում:
- Թռչունները ինկուբացնում են ձվերը՝ դրանք տաքացնելով մարմնի ջերմությամբ:
- Ծնողները կերակրում են ճտերին և պաշտպանում նրանց թշնամիներից:
Կենդանի ձագեր
Մեծահասակ կենդանիներ
! Առանձնահատկություններ !
- Կաթնասունները կենդանի երիտասարդ են ծնում։
- Մայրը նրանց կերակրում է կաթով, հոգ է տանում նրանց մասին, պաշտպանում է նրանց, սովորեցնում է սնունդ հայթայթել և ինչպես պաշտպանվել թշնամիներից։
Դասի ամփոփում
- Ինչպե՞ս է կոչվում թիթեռի թրթուրը:
Թրթուր
- Ի՞նչ է զարգանում ձկան թրթուրից:
Մալեկ
- Որո՞նք են նմանությունները թռչունների և միջատների բազմացման միջև:
Ձու դնել
- Ի՞նչ նմանություններ կան թռչունների և կաթնասունների բազմացման միջև:
Հոգ տանել սերունդների մասին
Կենդանիների բազմացում և զարգացում.
Կենդանիները, ինչպես բոլոր կենդանի էակները, բազմանում են։ միջատներ թռչուններ երկկենցաղներ կաթնասուններ ձուկ
4. Միապետ թիթեռի ձագը թիթեռի հայտնվելուց անմիջապես առաջ: 3. Թրթուրն իրեն դարձնում է կոշտ կոկոն, որը կոչվում է ձագուկ: 2. Monarch թիթեռի թրթուր: Թրթուրը դուրս է գալիս ձվից և այս վիճակում մնում է մոտ երկու շաբաթ։ Թիթեռների զարգացման փուլերը. Թիթեռը ձվեր է դնում բույսերի վրա: 5. Հասուն էգ միապետ թիթեռ:
Ձագուկը նման է սեյֆի, որը պաշտպանում է միջատի մարմինը։ - Երեխաներին, որոնք դուրս են գալիս միջատների ձվերից, կոչվում են թրթուրներ, թեև նրանց հաճախ անվանում են պարզապես թրթուր: - Թրթուրն այնքան արագ է աճում, որ նրա մաշկը ճաքում է, իսկ տակն արդեն աճի համար նախատեսված բոլորովին նոր մաշկ է։ - Իր ողջ կյանքի ընթացքում էգ թիթեռը ածում է 50000 ձու: - Թիթեռը չի աճում, բայց ժամանակ առ ժամանակ սիրում է քաղցր ծաղկային նեկտար խմել։ Սա այն վառելիքն է, որն օգնում է նրան թռչել: Հետաքրքիր փաստեր:
Մորեխի զարգացման փուլերը՝ 1. Ձու. 2-6. Թրթուր. 7-8։ Մեծահասակ մորեխ.
Գորտերի զարգացման փուլերը.
Ձկների զարգացման փուլերը. Գարնանը էգ ձկները ձվադրում են ջրի մեջ՝ բարակ կեղևով ծածկված մանր ձվերի մեծ կուտակում: Ձկների տարբեր տեսակների ձվերի թիվը կարող է լինել մի քանի տասնյակ կամ մի քանի միլիոն։ Ձվի թրթուրի տապակել Մեծահասակ ձուկ
Թռչունների զարգացման փուլերը. Թռչունները ձվեր են դնում բների մեջ և ինկուբացնում դրանք՝ տաքացնելով իրենց ջերմությամբ:
Թռչունների բները՝ ավազի բույն, ծիծեռնակի բույնը, կեռնեխի բույնը, տիտղոսի բույնը, արագիլի բույնը։
Հետաքրքիր փաստեր. Կկուն չի կառուցում իր բույնը և չի ածում իր ածած ձվերը: Եվ նա դրանք դնում է այլ թռչունների, սովորաբար երգեցիկ թռչունների բներում։ Երբեմն կկուն կարողանում է իր ձվերից մինչև 20 հատ տարածել ուրիշների բների մեջ: Կկուն փորձում է բնից դուրս մղել այլ ձվեր և նույնիսկ փոքրիկ ճտեր, որպեսզի ավելի շատ սնունդ ստանա։ Շուտով ագահ փոքրիկ կկուն ավելի մեծ է դառնում, քան իր որդեգրած ծնողները, որոնք ուժասպառ են լինում նորածնին կերակրելու համար:
Հետաքրքիր փաստեր. Այգեգործը իր բնում կերակրում է կկու ճուտին:
Կաթնասուններ Կաթնասունները կենդանի երիտասարդ են ծնում: Մայրը նրանց կերակրում է կաթով, խնամում ու պաշտպանում։ Առյուծը կերակրում է իր ձագերին կաթով։
Նորածին փղի հորթը կշռում է 90-120 կգ, ուսերի բարձրությունը մոտ 1 մ է, բունը կարճ է, ժանիքներ չկան։ Ծնվելուց 15-30 րոպե անց փղի ձագը ոտքի է կանգնում և կարող է հետևել մորը: Մինչեւ 4 տարեկան նա մայրական խնամքի կարիք ունի։ Հետաքրքիր փաստեր:
Մայրեր և երեխաներ.