Abstrakt OOD na téma: Profese. Juniorská skupina. Shrnutí lekce „Profese“ ve druhé juniorské skupině Rozhovor o profesi s dětmi juniorské skupiny


pondělí

1. Rozhovor s dětmi o profesi kuchaře.

Cíl: pokračovat rozvíjet kognitivní aktivitu a zájem o svět kolem nás.

úkoly: 1. mluvit o profesi kuchaře.

2. Podporovat touhu pomáhat dospělým, projevovat zájem o práci dospělých, o proces výroby a přeměny předmětů; zájem o člověka, který pracuje, chuť mu pomáhat, sám zvládat jednoduché pracovní úkony.

3. Projevte pečlivý postoj k výsledkům práce dospělých, vděčný cit k člověku.

Průběh konverzace

vychovatel: Kluci, poslouchejte prosím pozorně moji hádanku a hádejte ji:

Pro Egora a Antošku

Uvařím brambory

Udělám výborné řízky

Pro druhý chod - vinaigrette

Koneckonců, miluji vaření.

Hádej mě!

Děti: Kuchař!

vychovatel: To je pravda, chlapi, kuchaři, podívejte, kdo nás přišel navštívit... kdo to je?

Děti: Kuchař!

vychovatel: Podívejte se na její speciální oblečení. Který?

Děti: Oblečení pro kuchaře.

vychovatel: Nechybí čepice a speciální róba.

vychovatel: lidi, kdo vám doma vaří?

Děti: matka otec.

vychovatel: kde vaří?

Děti: v kuchyni.

vychovatel: přímo v kuchyni.

vychovatel: Kluci, my máme ve školce taky kuchařku, ta vaří dětem.

vychovatel: a buďme dnes také „kuchaři“!?! Chtít?

Děti: ano, chceme!

vychovatel: Co dnes uvaříme: boršč nebo kompot? (právo na výběr pro děti)

Děti:

vychovatel: co k tomu potřebujeme?

Hrajeme hru „uvařte polévku“

vychovatel: kluci, co jiného dělá kuchař?

Děti: péct sušenky!

vychovatel: Pak si oblečte zástěry – budeme kuchaři.

vychovatel: musíte udělat sušenky takto: utrhněte kousek těsta, vytvarujte z něj kouli, vyrovnejte ji a položte na tác (zobrazuji). Zvládneš to?

Děti: Ano!

vychovatel: jaký skvělý chlap! Udělali jsme spoustu sušenek, dost pro všechny!

vychovatel: Ano, pánové, kuchař je člověk, který připravuje jídlo, to je důležité povolání.

2.D/I „Vaření kompotu“, viz příloha

3.P\i „Bochník“

4. Kladení hádanek

Kuchař vstává brzy ráno. Do práce přichází dříve než ostatní, protože potřebuje mít čas na přípravu snídaně. V kuchyni má kuchař předměty, které mu pomáhají při vaření. Co si myslíte, že jsou tyto objekty?

Obdivujte, podívejte se -

Severní pól je uvnitř!

Sníh a led se tam třpytí,

Tam žije sama zima. (Lednička)

Čtyři modrá slunce

V kuchyni babičky

Čtyři modrá slunce

Spálili a zhasli.

Zelná polévka je zralá, palačinky prskají.

Až do zítřka není potřeba slunce. (Plynová kamna)

Nejím sebe, ale živím lidi. (Lžíce)

Mezi lžícemi jsem plukovník.

A jmenuji se... (Ladle)

Pod střechou jsou čtyři nohy,

Nad střechou - polévka a lžíce. (Stůl)

Tvrdý, plný děr,

Pichlavý, nemotorný.

Co jí nasadí na záda?

Ta okamžitě všechno sežere. (Struhadlo)

Když se vaří, vychází pára,

A píská a praská žárem,

Víko chrastí a klepe.

Hej, sundej mě dolů! - výkřiky. (Konvice)

5.Básně

ZÁBAVNÝ KUCHAŘ

Veselá kuchařka

vařím

Blbost.

Nic nechutná lépe -

Je jediný takový.

Blbost

Kdekoli -

Ne skvělé

A ne malé.

Nahoru I

Vyhodil ho -

A chytil to.

Je to akrobat.

Jako cirkusák,

S hbitostí

Trik

Demonstruje

Těžit:

SŮL SMRTELNÝ

NA PÁNVI.

Tobě

Nevidím

Tento

Nikde.

Semjon Ostrovskij

kuchař

A dnes v naší skupině

Bude nová hra:

Všechny dívky jsou kuchařky

A kluci jsou kuchaři.

Oblékli jsme si župany

Čepice hlavy.

A hrnce s naběračkami

Byly rozloženy na stoly.

Naše kostky jsou brambory,

A mrkev je tužka.

I míč se stane lukem -

Naše polévka bude vynikající.

Vše osolíme, promícháme,

Nalijeme do talířů.

Pojďme se pobavit výsadbou panenek

A nakrmíme tě před spaním.

Dnes jsme kuchaři,

Dnes jsme kuchaři!

Ale my umyjeme talíře,

Koneckonců, hra je u konce.

KUCHAŘ

Dejte kuchaři následující ingredience:

Drůbeží maso, sušené ovoce,

Rýže, brambory... A pak

Čeká na vás chutné jídlo.

Sergej Čertkov

Kuchař tvoří u sporáku,

Jako by se vznesl na křídlech.

Všechno kolem něj vře,

Kuchyně je jeho kovárna.

Každý jeho výtvor -

Prostě pohádka, lahodná,

Myšlenky, let kreativity.

Kdo to zkusil, pochopí.

6.Sr/i"

úterý"Profese - lékař"

1. Exkurze do ordinace"Profese - lékař" - představitlékařských profesía zdravotní sestra, pěstovat uctivý přístup k personálu mateřské školy, rozvíjet pozorovací schopnosti dětí; doplnit slovní zásobu dětí lékařskou terminologií, aktivovat slovesa, naučit děti plně odpovídat na otázky, najít co nejvíce slov pro odpovědi v procesu komunikace.


2. Konverzace

Lékaři jsou velmi chytří a milí lidé, vědí hodně o každé nemoci, o každém léku. Pomáhají lidem, kteří jsou nemocní.
Ukázkový dialog (můžete se obejít i bez něj):

Dospělý: Byl jsi někdy u lékaře?
Dítě byl :)
V: Jak se nazývají lidé, kteří navštíví lékaře?
R: Trpěliví.
V: Pamatujete si, do čeho se lékaři obvykle oblékají?
R: Nosí bílé pláště a na hlavě bílou čepici.
V: Kdo na klinice pracuje?
R: Doktor, sestra
V. Chtěli byste vědět, kdo další na klinice pracuje?
R: Rozhodně.

Pak začněme naši prohlídku a seznamme se s těmi, kteří na klinice pracují.

Takže jdeme na kliniku a první, koho vidíme, je registrátor (nové slovo).
Kdo je registrátor?
Toto je velmi potřebná osoba na klinice. Jeho kancelář se jmenuje
registru (nové slovo). Všechny pacienty přihlásí na schůzku s lékařem a vystaví speciální list – kupon. Na kuponu je uvedeno, kdy pacient potřebuje navštívit lékaře a na jakou ordinaci má jít. Na recepci si můžete zavolat lékaře domů nebo získat certifikát.
V registru jsou uloženy i veškeré zdravotnické záznamy.

V: Víte, co jsou lékařské karty?
R:
V: Jedná se o speciální sešit, do kterého se zapisují všechna očkování, která byla pacientovi provedena, a všechna onemocnění, kterými trpěl.

Sežeňme kupony od matrikářky a pojďme k dalším lékařům. (Připravte si kupony a předejte je dítěti jeden po druhém).

Pojďme se tedy podívat na náš první kupón. Chodí k pediatrovi.
Kdo je to dětský lékař ? (nové slovo). To je lékař, který ošetřuje děti, jinými slovy dětský lékař. Hlídá dítě od narození, sleduje jeho výšku a váhu. Pokud je dítě nemocné, vyšetří ho, vyslechne, změří mu teplotu, pak předepíše potřebné léky, aby byla léčba úspěšná.

No, navštívili jsme pediatra a nyní se podíváme na náš další kupón. Jde k lékaři otolaryngolog (nové slovo). Ale toto jméno je velmi komplikované, proto je tento lékař často nazýván ORL (nové slovo).
Pojďme zjistit, kdo je ORL specialista a co léčí? Tento lékař léčí uši, nos a krk. Obvykle, když jsou děti nemocné, jdou nejprve k dětskému lékaři. A pokud není nemoc komplexní, léčí ji pediatr sám. Ale pokud je onemocnění vážné, pak pediatr vydá doporučení k ORL specialistovi.

Máme i kupon, podíváme se, ke kterému doktorovi jde. Toto potvrzení lékaře, které je tzv oční lékař (nové slovo).
Jdeme do ordinace očního lékaře, na zdi je plakát s obrázky a písmeny na testování zraku (plakát si předem vytiskněte a ukažte dítěti). Této profesi se také říká tak složité slovo jako
oční lékař (nové slovo). Jedná se o lékaře, který, jak už asi tušíte, léčí naše oči a zabývá se nemocemi souvisejícími se zrakem. Pomůže vám s výběrem brýlí nebo kontaktních čoček, zkontroluje stav očí pomocí různých přístrojů, v případě vážných onemocnění předepíše léčbu a předepíše léky.

Tak tady je náš poslední kupón. Napsáno na něm zubař (nové slovo).
Pojďme do jeho kanceláře. Zubař je zubař. Ošetřuje zuby a dásně; opravuje skus, pokud zuby rostly nesprávně; pomáhá, poradí, co dělat, aby bolesti zubů nebyly. Zubní lékař učí dospělé i děti, jak si správně čistit zuby. Tohoto lékaře se není třeba bát, ale je potřeba ho pravidelně navštěvovat a naše zuby pak budou vždy krásné a bílé.

Je tu ještě jeden lékařský pracovník, o kterém bych vám opravdu rád řekl, toto je zdravotní sestřička (nové slovo).
Každý lékař má sestru. Sestra je hlavním asistentem každého lékaře. Pomáhá lékaři a někdy tráví s pacientem více času než lékař sám. Sestra provádí testy, podává injekce, očkování, vydává potvrzení a doporučení dalším lékařům a vyplňuje formuláře pracovní neschopnosti. Dodržuje všechny pokyny lékaře.

Naše exkurze na kliniku je u konce.

Vzpomeňme na všechny lékaře, které jsme dnes potkali.
- Jak se jmenuje lékař, který léčí děti?
- Který lékař má ve své ordinaci ceduli, která vám umožňuje kontrolovat zrak?
- Který lékař vás učí, jak si správně čistit zuby?

- kterého lékaře byste měli kontaktovat, pokud vás velmi bolí ucho, krk nebo nos.
- Jak se jmenuje zdravotnický pracovník, který vydává kupony lékařům?
- jak se jmenuje zdravotník, který dělá testy, dává injekce a očkování?
- kde pracuje registrátor?

Povídali jsme si s vámi o lékařích, kteří ošetřují děti. Ale je tu i lékař, který ošetřuje zvířata. To se nazývá veterinář (nové slovo) a pracuje v veterinární klinika (nové slovo).
To je také lékař, jen neobvyklý lékař. Jeho hlavním úkolem je zvířata vyšetřit, předepsat jim léčbu a potřebná očkování. Člověk v této profesi musí být velmi hodný a mít rád zvířata, protože aby mu zvíře dovolilo léčit se samo, musí mít pocit, že mu ten člověk nechce ublížit.

Tak jsme se seznámili s povoláním lékaře. Ve skutečnosti mají lékaři mnohem více specializací. Postupně budeme poznávat ostatní.

3. Čtení pohádky „Doktor Aibolit“ od K. Chukovského.

4. Pro děti a batolata: básně o doktorovi (lékaři)

DĚTSKÝ LÉKAŘ

Dětský lékař brzy ráno

Obléká si svůj župan

Myje si ruce pod tekoucí vodou,

Volá chlapy do kanceláře.

A pak v horku a mrazu,

Jako doktor Aibolit,

Přes celé obrovské město

Přivolaný lékař spěchá.

Nebojíme se chřipky, angíny,

akutní respirační infekce, plané neštovice, spalničky,

Lékař - ministr lékařství

Zvítězí nad každou nemocí!

MAŠA A MATKA

Máša a máma jsou si tak podobné:

Máma je lékařka a Masha také.

Medvědovi natírá uši jódem,

A zeleň je prasečí ocas,

Položí teploměr na malého zajíčka,

Ošetřuje hrdlo mláděte lišky.

Ale ne medvědi a zajíčci.

Maminka léčí a kluci.

Tady pracovní den skončil,

A matka se vrátila domů.

Máma je velmi unavená

Možná bych měl zavolat doktorovi?

Ne, jen potřebuje odpočinek

Nechte ho ležet a odpočívat,

Mashenka jí dává večeři

Poslouží a odnese.

Kaťuša - lékař

Katyushka má přísný pohled.

Co máš? Bolí tě břicho?

Měl by ses léčit

Na to je nemocnice.

Předepíšu ti prášky.

Jsou sladké jako bonbóny.

Naše Káťa bude lékařkou.

Popřejme jí štěstí.

Doktor

(Jeden den v životě lékaře. Ze série „Pro děti o povoláních.“ Doporučené ilustrace jsou uvedeny v závorkách.)

1. (Dívka si hraje na doktora s hračkami. Máma sedí vedle ní a pomáhá „léčit“ zvířata.)

Máša a máma jsou si tak podobné:

Máma je lékařka a Masha také.

Medvědovi natírá uši jódem,

A zeleň je prasečí ocas,

Položí teploměr na malého zajíčka,

Ošetřuje hrdlo mláděte lišky.

Ale ne medvědi a zajíčci.

Maminka léčí a kluci.

2. (Doktor v bílém plášti si myje ruce pod kohoutkem ve své ordinaci. Někdo se dívá do pootevřených dveří.)

Doktor-máma do práce

Přichází velmi brzy

Obléká si svůj župan

Volá chlapy do kanceláře.

3. (V ordinaci se dítě směje v matčině náručí.)

Malý se hlasitě směje

Bezzubá ústa až po uši.

Všechno je v pořádku zlato

Ať roste zdravě!

4. (Doktor se podívá na chlapcovo hrdlo.)

Doktor se podívá Sašovi do krku:

Jak se máš, příteli?...

Výborně, vaše bolest v krku je pryč!

Pijte malinový čaj častěji.

Tanya pláče, pokrytá zelení -

Zkusil jsem si rozškrábat vyrážku.

Ano, dívka má plané neštovice

Za pět dní bude po všem!

6. (Prší, doktor pod deštníkem spěchá na telefonát.)

V břečce, sněhu, horku a chladu,

Jako doktor Aibolit,

Přes celé obrovské město

Přivolaný lékař spěchá.

7. (V posteli leží vážně nemocné dítě. Doktor mluví s jedním z dospělých.)

Teplota stoupla

Dítě má v krku sípavý zvuk.

Potřebujete injekce a léky

Napíšu to, vypadá to na chřipku.

8. (Máma odpočívá po náročném dni v práci. Máša buď prostírá stůl k večeři, nebo sedí vedle ní a objímá matku. V pozadí je obvázaný zajíček, medvěd s teploměrem atd.)

Tady pracovní den skončil,

A matka se vrátila domů.

Máma je velmi unavená

Možná bych měl zavolat doktorovi?

Ne, jen potřebuje odpočinek

Nechte ho ležet a odpočívat,

Mashenka jí dává večeři

Poslouží a odnese.

5.SR/I „Nemocnice“ „Panenka Káťa onemocněla“

6. Lekce

Poznávání svého okolí.

Téma: "Práce lékaře. O profesi"

Cílová:

- "Pokračujte ve vzdělávání dětí, aby pochopily hodnotu zdraví."

Vzdělávací cíle mají přiblížit dětem lékařskou profesi a přivést je k pochopení, že jsou našimi přáteli. Udělat si představu o roli léků v léčbě nemocí, vytvořit si vědomý postoj k vlastnímu zdraví.

Vývojové úkoly – rozvíjet schopnost překonat strach z lékaře, nebát se bílého pláště nebo lékařských nástrojů.

Vzdělávací cíle jsou utvářet kladný vztah k lékařské profesi, pěstovat empatii, porozumění pro pacienty a ochotu léčit se.

Zdravotní cíle – pokračovat v práci na prevenci nachlazení.

Materiál: panenka doktora, kufr, nářadí, zajíček.

Průběh lekce:

1. Ozve se zaklepání na dveře, vejde panenka doktora. Učitel: drží v rukou panenku doktora a mluví za něj:

Ahoj, děti (děti říkají ahoj). Lidi, kdo to je? (doktor, děti odpovídají). Proč myslíte – doktore (odpovídají děti – bílý plášť, bílá čepice, kufr). Panenka doktorka se ptá, jak se máš zdravotně? Pokud by se někdo potřeboval vyléčit, můj kufr k tomu má vše (ukazuje).

Pedagog: mluví o práci lékaře (jaké nástroje jsou v kufru)

K čemu je teploměr? (odpovídají děti) injekce, obvaz, vata, tablety, brilantní zelená (vysvětlím, co je k čemu potřeba) Říkám vám, že přiložení teploměru nebolí. Lékař také potřebuje poslouchat dýchání pomocí hadičky, aby pomohl dítěti. A brilantní zelená je pomocníkem na rány, nemusíte se bát ji zamazat, ale stačí být trochu trpělivý a rána rychle zmizí. Na pohled na krk, když to bolí, je potřeba špachtle, jak krk ukážeme? jaký zvuk vyslovujeme? (děti vyslovují zvuk (aaa))

Vychovatel: vypráví příběh: - Byl jednou jeden lékař. Svou práci měl velmi rád. Jednoho dne přišel do školky lékař očkovat děti, všechny byly statečné, nebály se injekcí. Jen jedna dívka propukla v pláč a řekla: „Jděte pryč, špatný doktore, ublížil jste mi.“ Paní doktorka odcházela ze školky velmi smutná. V trávě u silnice skákal malý ptáček a nemohl létat, měl zlomené křídlo. Doktor ptáka zvedl, obvázal mu křídla a podal mu léky. Pták vyletěl k obloze a řekl: "Děkuji, dobrý doktore." Doktor dlouho přemýšlel, jestli je dobrý nebo špatný? Co si myslíte: je doktor dobrý nebo špatný? Proč? (děti vyjadřují svůj názor.) Ptám se hádanky:

Dětského lékaře se nebojte, Nebojte se, uklidněte se, A samozřejmě neplačte, Je to jen dětské... (odpověď: doktore). Říkám vám, že lékaři ne. chtějí dětem ublížit, ale chtějí jen pomoci.

2. Zahrajte si venkovní hru „Slunce a déšť“

Kluci, když svítí sluníčko, můžete se jít projít. Ve školce je zábava tleskat, dupat, hrát si. Ale mrak se mračí a hrozí déšť. Pojďme se schovat pod deštník a počkat na déšť. (Otevíráme deštník, děti se schovávají)

Učitel: upozorňuje děti na mokrého zajíčka. Nemohl jsem vstát z lavice, byl jsem úplně mokrý. Zajíček kašle a kýchá. Co se stalo těm zajíčkům? (děti odpovídají, že byl nemocný.) Doktor nám nechal svůj kufr. Nechme zajíčka ošetřit, nastavit teploměr, poslechnout ho, dát mu léky a uspat.

Děti nadále samy ošetřují panenky.

středa

Profese kadeřnice

(obrázky jsou zobrazeny na sazebním plátně - učitel, prodavač, kuchař, řidič, švadlena)

1. Didaktická hra "Kdo co dělá?"

Lékař léčí, učitel učí, prodavač prodává, švadlena šije, kuchařka vaří.

Nyní zkuste hádat hádanku?

Kdo bude dělat vlasy?

Fén, kartáč a hřeben

Kudrny se budou bujně vlnit,

Ofinu si vyčeše kartáčkem

Všechno v jeho rukou hoří

Kdo změní vzhled? (kadeřník)

Takže dnes budeme mluvit o profesi kadeřníka.

2. Příběh o profesi . Kadeřníci pracují v kadeřnictvích a kosmetických salonech. Klient je usazen do pohodlného křesla, překryt speciálním pláštěm, omyt šamponem a následně zastřižen hřebenem a nůžkami. Dámské klientce může kadeřník upravovat vlasy fénem a kartáčem, nebo může vlasy natočit do vln a překrýt speciálním lakem na vlasy.

Kadeřník musí mít dobré zdraví (vždyť musí strávit celý pracovní den na nohou) a lásku k lidem, mít chuť dělat radost, dělat lidi krásnějšími.

otázky:

Kde kadeřník pracuje?

-Co dělá kadeřník?

-Jaké nástroje potřebuje k práci?

-Co by měl mít kadeřník?

Prstová gymnastika

Dej mi nůžky a hřeben
Udělá ti vlasy

Mistr určitě

Poskytne vám moderní účes.

3. Hádání hádanek o nástrojích kadeřníka.

    Dva konce, dva kroužky

Uprostřed karafiáty (nůžky)

    V této maličkosti

Usadil se teplý vítr (fén)

    Chodím - nebloudím lesy, ale kníry a vlasy

A moje zuby jsou delší než zuby vlků a medvědů (hřeben)

- Kluci, výborně, uhodli jste všechno správně!

- Hele, přišel k nám na návštěvu kluk Péťa, který ti poví, jak chodil ke kadeřníkovi.

Báseň "O kadeřnici"

Vlasy se staly jako hříva,

Zřejmě je čas se ostříhat...

Kadeřnictví je krásné

Hodně světla, zrcátka...

Ukázali mi na židli,

Než jsem stačil říct: "Ach!"
Jiskřily se a létaly

Nůžky nad hlavou.

Přišel jsem tam chlupatý

A ne ostříhaného berana,
A úhledně jsem odešel

A hezký kluk.

Kadeřník strýček Sasha

Řekl mi: "Nezapomeň na našeho kadeřníka, přijď a nezarůstej."

Kadeřník umí vše:

Jestli chceš, oholí ti hlavu nebo ti sundá ofinu,

Nebo si zastřihne spánky – zastřihne je, jak chcete.

Zná svou práci

Kdo se chce nechat ostříhat?

To pomůže bez problémů.

Shrnutí lekce.

S jakou profesí jsme se dnes setkali?

4. děj - hra na hrdiny "Barbershop".

5.čtenářská díla

Lika Razumová

Kadeřník

Kdo je dneska kadeřník?
Nech mě tam být.
Upravím ti vlasy
Například jako ten můj.

Sedněte si před zrcadlo
Uvážu pláštěnku
A samozřejmě v první řadě
Opatrně si učešu vlasy.

Nyní natočíme ofinu
Na velkých natáčkách,
Zapleteme copánky na straně,
Zavážeme ocas.

Vše zafixujeme lakem
Nebo gel na vlasy,
Pojďme si dát rtěnku na rty
A trochu si přepudrujeme nos.

Všechno jsem udělal perfektně
Chvalte mě.
Koneckonců teď moje přítelkyně
Stala se lepší, než byla.

6.D/i „S čím je pro kadeřníka nuda pracovat“

ČtvrtekProfese řidič

Řidič

Řidič osobního auta vozí lidi a řidič kamionu různé zboží. Oba ale musí dokonale znát konstrukci auta a dovedně ho ovládat, zvláště v ulicích velkoměsta, kde je spousta aut a chodců.......

1.Konverzace

"Proč člověk potřebuje dopravu?"

"Kdo co řídí"

"Pravidla chování v dopravě"

"Tam, kde pracuje můj táta."

2.Čtení příběhů :

„Příběh malého auta“ L. Berg, "Svetik - trikolóra" T. Alexandrova.

Čtení básní :

"Kdysi dávno žil sklápěč" A. Barto, "Vítr fouká přes moře" A. Puškin, “Tatínkova dovolená je nejdůležitější” S. Marshak.

3. Tělesná výchova minut


Náklaďák

Náklaďák veze písek,

Lidé jsou překvapeni:

"To je zázrak - zázraky,

Je v něm písek pro nebe."

Chodí v kruhu a předstírají, že drží volant v rukou.

Zastaví se, otočí se k sobě, rozpaží a udělají překvapený obličej.

Nakloňte hlavu 2krát doprava - doleva.

Protahují se na špičkách a zvedají ruce.

-Abychom řídili auto, potřebujeme napumpovat pneumatiky (simulace pohybu se zvukem ššššššš)
Nalijte benzín do plynové nádrže (simulace pohybu)
A pojďme do obchodu („cestovat“ po místnosti)

4.Sr\i "Řidiči".

5. Konstrukce stroje

6. Sledování provozu (při chůzi)

Cílová: představit práci řidiče, pěstovat kladný vztah k práci dospělých.

Průběh pozorování: Kdo řídí auto? Co jste si přinesli do školky? Co dalšího vozí v autech? Jaké typy aut existují? Jak řídit auto?

7. Didaktická hra „Co lidé řídí?“

cíle: přiřadit názvy druhů dopravy.

Průběh hry: Učitel ukazuje kartičky s obrázky dopravy, děti to pojmenovávají, říkají na čem umíš jezdit, létat, plavat.

Didaktická hra „Jak doprava dělá hluk“

Cílová: aktivovat dětskou řeč

Průběh hry: - Kluci, zapamatujte si a vyslovte zvuky, které slyšíme z dopravy:

    Pneumatiky auta šustí na silnici š-š-š-š

    Auto uvízlo v příkopu a dostává smykzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz jzhzh-jzhzh

    Pilot nastartuje motor letadla r-r-r-r-r

    Nastartujte motocykl d-d-d-d-d

    Letadlo letělo o-o-o-o-o

    Kolem projíždí vlak chug-chug-chug

Didaktická hra „Vyberte nástroj k opravě“

8. Prstová gymnastika

"Naše prsty jsou unavené"

Naše prsty jsou unavené Intenzivně pracovat pěstmi obou rukou

Velmi pevně drželi volant. Zatínají a uvolňují prsty.

A teď si odpočineme.Mávají před sebou oběma rukama.

A jdeme na procházku.

Chodil, chodil, chodil s ukazováčkem a prostředníčkem

Dorazili jsme do dílny. třídí, jdou. A velké prsty jsou bez prstenu

přitiskněte prsten a malíčky k dlani

Scénář pro provádění organizovaných vzdělávacích aktivit

Předmět:“Profese” /juniorská skupina/
OO"Kognitivní vývoj"
(Vytvoření holistického obrazu světa)
Typy dětských aktivit: komunikativní, motorické, kognitivně - výzkumné.
Integrace vzdělávacích oblastí: kognitivní vývoj, vývoj řeči, umělecký a estetický vývoj, sociální a komunikativní vývoj, tělesný vývoj.
Věk dětí: druhá juniorská skupina
Formy organizace: podskupina
úkoly:
vzdělávací:
- rozšířit znalosti o světě kolem nás;
- rozšířit znalosti dětí o lidských profesích;
- upevnit slovní zásobu dětí pomocí slov označujících názvy povolání, nástrojů a akčních sloves;
- rozvíjet souvislou řeč, schopnost odpovídat v úplných, společných větách;
- rozvíjet paměť, pozornost, myšlení.
vzdělávací:
- pěstovat úctu a lásku k zaměstnancům MŠ;
- vzbudit zájem o práci dospělých v různých profesích;
- utvářet v dětech realistické představy o motivech a výsledcích, které pohánějí lidi v jejich práci;
- vzbuzovat respekt a touhu napodobovat dospělé a svědomitě pracovat.
Metodické techniky: prohlídka obrázků předmětů, didaktická hra „Kdo co dělá?“, hádanky o povoláních, didaktické hry „Předměty - pomocníci“, venkovní hra „Jehla a nit“.
Materiál: obrázky znázorňující povolání lékaře, kuchaře, učitele, kadeřníka, prodavače, výtvarníka, švadleny, domovníka; hračky: kladívko, nastavitelný klíč, šroubovák, váha, košík na ovoce, fén, hřebeny, nůžky, fonendoskop, stříkačka, nahřívací podložka, noviny, časopisy, pošťácká taška.
Zařízení: plátno, projektor, notebook. vychovatel: Kluci, řekněte mi, kam vaši rodiče každý den chodí?
Děti: do práce.
vychovatel: Proč lidé chodí do práce?
Děti: odpověď.
vychovatel: Víte všichni, kde pracují vaši rodiče?
- Kde, Sonyo, pracuje tvoje matka? Kým?

A pro tebe, Andrey, kde a pro co tvůj táta pracuje?
- Výborně, už dobře víš, kde tvoji rodiče pracují. Doporučuji vám udělat si výlet do země profesí. Ale abychom se tam dostali, musíme zjistit: „Kdo co dělá? Jmenuji povolání a, uvádíte, co člověk v této profesi dělá.
Lékař léčí, učitel učí, prodavač prodává, stavař staví, výtvarník maluje, švadlena šije, spisovatelka píše, kuchařka vaří, kadeřník stříhá vlasy.
- Výborně, všichni jste připraveni a zvu vás do velmi útulného domu, pojďte dál a posaďte se. V tomto domě pracují lidé různých profesí. Hádej moje hádanky, kdo to je:
1. Od rána je v naší jídelně
Vaří polévku, kompot a kaši. (kuchař)

2. Časné ranní cvičení
V pořádku spěcháme do sálu.
Cvičíme s touhou
Tělesná výchova.(instruktor tělesné výchovy)
3. Bavím se s dětmi
Trávím s nimi všechny dny.
Nikdy se nezlobím
Pro dětské triky.
Chodím s nimi na procházky
Dal jsem je do postele.
A samozřejmě miluji
Jsem moje profese. (pedagog)

4. Potřebuji tyto věci:
Kladivo, šroubovák, kleště,
Klíč, pilník a pilka,
A vše, co potřebujete, je zručnost. (mechanik)

5. Pokud vás bolí ucho,
jestliže vám vyschne v krku.
Neboj se a neplač -
Vždyť... (doktor) vám pomůže

6. Lopaty sníh
zametá dvůr koštětem,
uhodli jste to,
kdo udržuje věci čisté? (domovník)
- Uhádli jste všechny moje hádanky. Kde všichni tito lidé pracují? Ano, tomuto domu se říká školka. Jaké další profese jsou ve školce? (Mladší učitel, logoped, hudební ředitel, metodik, manažer zásobování, manažer, mechanik, hlídač).
- Ano, mnoho lidí pracuje ve školce. Jací by měli být lidé pracující ve školce? (Starostlivé, laskavé, přítulné, pozorné, milující děti, trpělivé, chytré, šikovné).
- Ano, lidé pracující v mateřských školách tyto vlastnosti mají. A pokračujeme v cestě do ulice „Unnecessary Items“.
Nabízím Vám různé profese: kadeřník, mechanik, prodavač, pošťák, lékař. Vyberte si kteroukoli pro sebe. Na stole mám různé předměty – pomocníky – vybírejte předměty, které vám pomáhají při práci.
Kadeřník - fén, nůžky, hřeben.
Zámečník - kladivo, stavitelný klíč, šroubovák.
Lékař - fonendoskop, injekční stříkačka, vyhřívací podložka.
Prodejce - váhy, košík, výrobky.
Pošťák - časopisy, noviny, pošťácká taška.
- Vymyslete větu o osobě ve vaší profesi (děti vymyslí věty a vysvětlí, proč tyto položky potřebují, s malou pomocí učitele).
- Řekněme poděkovat předmětům, které pomáhají profesionálům pracovat, a pokračovat v cestě. Do Tailors Street.
- Je šitý správně pomocí jehly a nitě. Zahrajeme si hru „Jehla a nit“. Jeden z vás bude hrát roli jehly a zbytek dětí bude dlouhá nit, která bude stát jedna vedle druhé a držet se za ruce za sebou. Jehla nás povede z rohu do rohu, ale nit by se neměla přetrhnout. A určíme, kdo bude jehlou, pomocí malé rýmy na počítání.
"Seděli na zlaté verandě:
Car, princ, král, princ,
švec, krejčí -
kdo budeš?
Mluvte rychle
Neotálejte
Milí a čestní lidé!"
- Líbilo se. Výborně.
- Děti, kdo z vás může říct, kde jsme teď byli? Co jsme tam dělali? Na co nejraději vzpomínáte? Co jsi měl rád? co je to povolání?
Jedná se o práci, které se člověk věnuje celý život, proto by tato profese měla přinášet radost jak člověku samotnému, tak i ostatním lidem.
Dobrá práce vám všem. Děkuji.

Cílová:

rozvíjet kognitivní a řečovou aktivitu dětí.

úkoly:

rozšiřovat a upevňovat znalosti dětí o profesích.

Povzbuďte děti, aby hovořily o pracovních činnostech jim známých profesí (lékař, kadeřník, vychovatel, kuchař, učitel)

Rozšířit slovní zásobu dětí o podstatná jména (názvy předmětů - pracovní nástroje různých profesí)

Rozvíjet sluchovou pozornost a schopnost řešit hádanky.

Pěstujte úctu ke každé práci a chuť pracovat.

Integrace vzdělávacích oblastí:

vývoj řeči, kognitivní vývoj, komunikativní vývoj, tělesný vývoj.

Metody a techniky:

Verbální, vizuální, praktický, hravý.

Práce se slovní zásobou:

Zařízení:

Použití ICT k zobrazení obrázků lidí v různých profesích.

Balíček obsahující předměty pro různá povolání. Míč

Přípravné práce:

čtení poezie, prohlížení obrazů, čtení příběhů o profesích, exkurze do kuchyně, ordinace, prádelny, pozorování, povídání.

Individuální práce.

Sofia Zh. Sofia B-zkr, zvuky zh-sh.

Průběh lekce:

vychovatel:

Kluci, dnes jsme do naší školky přinesli balíček pro děti, ale ten jde otevřít, jen když vyluštíte hádanky.

(Děti hádají hádanky.)

Hádanky:
Kdo ve dnech nemoci

Nejužitečnější ze všech

A léčí nás ze všeho

nemoci? (Doktor.)

Máma udělá polévku

Pro děti z různých skupin,

Šikovně formuje řízky

A bude řezat vinaigretty.

A s tak šikovnou maminkou

Vždy jsem nejsytější! (Kuchař)

Máma jí upravuje vlasy

Zastřihuje ofinu.

Vysoušeče vlasů, nůžky, hřebeny

Je na její poličce. (Kadeřník)

Máma to má na pultě

Panenky, míčky, špendlíky,

Boty jsou vpravo, látky jsou vlevo,

Poháry jsou vystaveny.

Máma je jako královna

V našem obchodě! (Prodavač)

Výborně kluci, splnili jste úkol. Náš balík se otevřel. Je tu tolik různých věcí!

Tyto předměty potřebují lidé různých profesí.

Prstová hra "Profese"

Je mnoho ušlechtilých profesí,

(Propojte prsty pravé ruky palcem.)

Jak užitečné, tak příjemné.

(Propojte prsty levé ruky palcem.)

Kuchař, lékař, malíř, učitel,

Prodejce, těžař, stavitel...

(Důsledně spojte prsty obou rukou s palcem.)

Nebudu hned jmenovat všechny,

(Zatni a uvolni pěsti.)

Doporučuji pokračovat.

Kluci, víte, kdo potřebuje tyto věci? Pojďme si je pojmenovat a pokusit se určit, proč jsou potřeba.

Lékař potřebuje teploměr, injekční stříkačku, prášky.

Kuchař potřebuje pánev, prkénko, sporák a jídlo.

Kadeřník má nůžky, hřeben, fén, zrcátko na stříhání, česání a sušení vlasů.

Prodejce má váhu, pokladnu, jídlo, peníze na vážení, vyražení účtenky, prodat v obchodě, zaplatit.

Učitel - knihy, tabule, křída, zeměkoule učit děti.

vychovatel:

Děti.Taky mám míč. kdo to potřebuje?

Fotbalista. Pojďme si hrát s míčem.

Míčová hra "Kdo co dělá?" Učitel jmenuje povolání, děti činnost.

Lékař léčí, kuchař vaří, pilot létá, umělec maluje atd.

vychovatel:

Děti, máme v kuchyni hodně ovoce a zeleniny, ať chlapci vybírají zeleninu do polévky a děvčata ovoce na kompot.

Hraje se hra "Kuchaři".

vychovatel:

Výborně kluci, dnes jste se dozvěděli spoustu nových věcí a tento balíček pro vás obsahuje i překvapení - výborné sušenky, které pro vás kuchař připravil.

Sečteno a podtrženo.

S jakými profesemi jste se setkal?

Čím se chceš stát, až vyrosteš?

Příjmení, jméno učitele: Brazhkina Antonina Vladimirovna.

Předmět: Sociální a komunikační rozvoj.

Věk: 3-4 roky

úkoly:

  • Seznamte děti s takovými profesemi, jako je kuchař, lékař, kadeřník, jejich pracovní postupy a pomocné předměty;
  • Vzbudit úctu k práci, vytvořit touhu pracovat;
  • Aktivujte dětskou řeč.

Materiály:

  • obrazy z cyklu "profese" : "Doktor" , "Kadeřník" , "Kuchař" ;
  • panenka, taška s hračkami: vysoušeč vlasů, teploměr, stříkačka, rendlík, hřeben, nůžky, nářadí, pánev.
  • 2 misky, v košíku jsou modely produktů: cibule, mrkev, zelí, rajčata, paprika, jablka, citrony, hrušky;
  • magnetofon a disk s písní "Hluk větru..." .

Integrace vzdělávacích oblastí: poznávání, socializace, komunikace, hudba, tělesná výchova.

Průběh lekce:

Vychovatel - Kluci, teď všichni chodíte do školky, a až vyrostete, budete pracovat (někteří jsou lékaři, někteří učitelé) stejně jako vaši rodiče nyní pracují. Víte, pro koho pracují?

Kirille, co dělá tvoje matka? (Odpovědět)

Co dělá v práci? (Odpovědět)

Polino, co dělá tvoje matka? (Odpovědět)

Co dělá tvoje matka v práci? (Odpovědět)

Výborně chlapci. Vaši rodiče mají velmi zajímavá potřebná povolání. A nyní vás zvu na cestu do země profesí.“

A poletíme tam na kouzelném koberci.

Pedagog - No, dorazili jsme do země "Profese" . Hele, už na nás tady čekají. Je velmi zajímavé, koho zde potkáme, koho poznáme!

Učitel ukazuje obrázek "Doktor" .

kdo je to kluci? (Odpovědět)

proč ses tak rozhodl? (Odpovědět)

Kde lékař pracuje? (Odpovědět)

Co dělá? (Odpovědět)

Jak se léčí? (Odpovědět)

Je lékař nezbytnou profesí? (Odpovědět)

Že jo. To je důležitá profese, se kterou jsme se seznámili.

Teď si zahrajeme hru "Co je navíc?"

Pokračujeme v cestě. Všichni se dostanou na kouzelný koberec (létání na koberci).

Opravdu chci vědět, kdo další žije v této zemi!

Tady na nás čeká někdo jiný. Jsem moc zvědavá, kdo to je!

Učitel vloží obrázek "Kuchař" .

Kdo je to, chlapi? (Odpovědět)

Proč si to myslíš? (Odpovědět)

Kde šéfkuchař pracuje? (Odpovědět)

Co má v kuchyni? (Odpovědět)

Co dělá kuchař? (Odpovědět)

Pojďme si s vámi hrát.

Hra "Co za co?"

Učitel umístí před obrázek dva hrnce a košík se zeleninou a ovocem. (figuríny).

Tady jsou dvě pánve. V jednom vybereme produkty na kompot a v druhém produkty na polévku. Nasťo, vyberte si jakýkoli produkt z košíku.

co to je? (Odpovědět)

Máme dát jablko do kompotu nebo polévky? (Odpovědět).

Takže roztřiďte všechny produkty.

Výborně chlapci. Odvedli skvělou práci.

Je podle vás povolání kuchaře potřebné a důležité? (Odpovědět)

Pokračujeme v cestě.

S kým se zde setkáme? Poslechněte si hádanku (Hádanka o kadeřníkovi.)

Kdo je to, chlapi?

Kde kadeřník pracuje?

Co dělá kadeřník?

Jaké předměty potřebuje k práci?

Pojďme si s vámi zahrát hru "Shromáždit obrázek"

Naše cesta do země profesí tedy skončila. Je čas, abychom se vrátili do školky (létání na kobercovém letadle)

Užili jste si výlet? O jakých profesích jste se učil?

Zatímco jsme letěli, přinesli nám balíček. Chcete vědět, co v něm je?

Jsou zde nějaké předměty.

Učitel z něj vyjme jeden předmět (nářadí, stříkačka atd.)

Hra se hraje "Co pro koho"

co to je? (Odpovědět)

Kdo potřebuje hřeben (stříkačka atd.) potřebná pro práci? (Odpovědět)

Přesně tak, chlapi.

Stejně tak všechny předměty.

Výborně chlapci.

Líbil se vám náš výlet? (Odpovědět)

S jakými profesemi jsme se setkali?: lékař, kadeřník, kuchař.

Zjistili jsme, že všechny profese jsou pro nás důležité a potřebné.

Velikost: px

Začněte zobrazovat ze stránky:

Přepis

1 MKDOU "DS OV "Beryozka" str. Purpe Purovsky district Projekt "Všechny profese jsou důležité, všechny profese jsou potřeba" Druhá mladší skupina Pedagogové: Romanova O. A., Kozyreva L. N. Březen 2014

2 Typ projektu: skupinový, informační, kreativní, herní, krátkodobý. Účastníci projektu: učitelé, děti druhé juniorské skupiny, rodiče. Účel: ukázat, kolik profesí existuje. Cíle: Seznámit děti s profesemi jako kuchař, švadlena, lékař, řidič, kadeřník, pradlena, jejich pracovní postupy a pomocné předměty; Vzbudit respekt k práci a vytvořit chuť pracovat. Očekávané výsledky projektu Znalosti dětí v takových profesích jako kuchař, švadlena, lékař, řidič, kadeřník, pradlena; Dětské chápání důležitosti těchto profesí; Schopnost organizovat hry na hraní rolí na základě existujících znalostí; Projevování uznání a respektu k práci dospělých; Vytvoření složky „Profese“. Navrhněte album „Básně o povoláních“. Fáze 1: Přípravná. Vytvořte vývojové prostředí: Doplňte koutek „Kuchyně“ následujícími atributy: zástěry, nádobí, zelenina, ovoce. Doplňte hru „Nemocnice“ o atributy: injekční stříkačky, teploměry, fonendoskop. Zavést didaktické a deskové hry: „Povolání“, „Kdo má co?“, „Složte obrázek z kostek“, „Kdo co dělá“, „Nádherná taška“, „Co je navíc?“ Doplňte svou knihovnu knihami od B. Zakhodera „Všechna díla jsou dobrá“; V. Majakovskij „Kdo být?“; K. Čukovskij „Fedorinův smutek“, S. Mikhalkov „Strýček Styopa“. Navrhněte album „Básně o povoláních“. Přidejte do skupiny obrázky „Doktor“, „Kadeřník“, „Kuchař“, „Krejčí“, „Řidič“. Přidejte do chlapeckého koutku dopravu: nákladní auta, auta, traktory atd. Pořádejte přímo vzdělávací oblast: Kognitivní rozvoj „Exkurze do prádelny“, „Cestování do země“ Profese“ „Objekty kolem nás. Asistentky švadleny“, Rozvoj řeči „Rozhovor „Já a moje maminka“, „Příběh učitelky a povolání švadleny“; Modelování „Ovoce pro hračky“;

3 Vizuální aktivita „Krásný ubrousek pro maminku“; Umělecké dílo nášivka „Pojďme zdobit oblečení“; Organizace společných aktivit učitele a dětí: Exkurze do prádelny; Exkurze do kuchyně; Rozhovor o povolání rodičů; Didaktické a deskové hry „Povolání“, „Kdo má co?“, „Kdo co dělá“, „Co je navíc?“, „Složte obrázek z kostek“, „Nádherná taška“; Hry na hrdiny „Vaření večeře“, „Udělejme vlasy panence Máše“, „Ošetření krku panenky Dáše“, „Doručování zboží“; Prstové hry „Vaření kompotu“, Hádání hádanek o povoláních; Čtení beletrie; Design alba „Básně o povoláních“. Organizování samostatných aktivit pro děti: Omalovánky „Profese“, „Ovoce a zelenina“; Zkouška obrazů na téma projektu; Deskové a didaktické hry „Povolání“, „Kdo co má?“, „Kdo co dělá“, „Co je navíc?“, „Složte obrázek z kostek“, „Nádherná taška“; Hry na hrdiny „Vaření večeře“, „Udělejme vlasy panence Máše“, „Ošetření krku panenky Dáše“, „Doručování zboží“; Interakce s rodinou: Rodiče vyprávějí svým dětem o své práci; Výběr ilustrací, básniček, hádanek o povoláních.

4 Fáze 2: Realizace projektu. Formy práce Obsah Přímé vzdělávací aktivity Společné aktivity s dětmi ve výjimečných chvílích Kognitivní vývoj: „Exkurze do prádelny“ „Předměty kolem nás. Asistenti švadleny" "Cesta do země "Profesí" (otevřená lekce) Rozvoj řeči: "Konverzace "Já a moje maminka" "Příběh učitelky a profese švadleny" Modelování: "Ovoce pro hračky" Vizuální aktivita: „Krásný ubrousek pro maminku“ Umělecká práce: nášivka „Pojďme ozdobit oblečení“ Herní činnost: hry na hrdiny „Vaření večeře“, „Udělejme vlasy panence Máše“, „Ošetření krku panenky Dáše“, „Doručování zboží“; Didaktické a deskové hry „Povolání“, „Kdo má co?“, „Sbírejte obrázek z kostek“, „Co je navíc?“, „Kdo co dělá“, „Nádherná taška“; Exkurze do prádelny; Exkurze do kuchyně; Prstové hry „Vaření kompotu“, Hádání hádanek o povoláních; Čtení beletrie; Samostatná činnost dětí Omalovánky „Profese“, „Zelenina a ovoce“; Zkouška obrazů na téma projektu; Deskové a didaktické hry „Povolání“, „Kdo má co?“, „Co je navíc?“, „Složte obrázek z kostek“, „Kdo co dělá“, „Báječné

5 sáčků"; Hry na hrdiny „Vaření večeře“, „Udělejme vlasy panence Máše“, „Ošetření krku panenky Dáše“, „Doručování zboží“; Interakce s rodinou, rodiče vyprávějí svým dětem o své práci; pořádání výstavy fotografií „Povolání mých rodičů“; výběr ilustrací, básniček, hádanek o povoláních. Fáze 3: Prezentace projektu. Vytvoření složky „Profese“; Design alba „Básně o povoláních“. Příloha Prstové hry k projektu „Všechny profese jsou důležité, všechny profese jsou potřeba“: „Vařit“ Uvaříme kompot Uvaříme kompot, Potřebujeme hodně ovoce. Nakrájíme jablka, nakrájíme hrušky,

6 Vymačkejte citronovou šťávu, přidejte odtok a písek. Uvaříme kompot a pohostíme poctivé lidi. "Pošťák" Co nám pošťák přinesl? Chodí s tlustou taškou. Překlady, časopisy, noviny. V balení jsou 2 kazety. A dopis od tety Valyi, aby čekali na její příchod. (ohýbáme prst) „Pokrývač“ Nejsou to kroupy, není to hrom – pokrývač je na střeše. Hlasitě udeří kladivem – slyší to celé okolí. (klepat pěstí na pěst) Pokryje dům železem, aby v něm bylo sucho. (ukažte střechu rukama) „Povolání“ Existuje mnoho ušlechtilých povolání (Propojte prsty pravé ruky palcem.) Užitečné i příjemné. (Propojte palcem prsty levé ruky.) Kuchař, lékař, malíř, učitel, Prodavač, horník, stavitel (Důsledně spojte palcem prsty obou rukou.) Nejmenuji všechny najednou, (Sevřít a uvolněte pěsti.) Navrhuji pokračovat. (Natáhněte ruce dopředu, dlaně nahoru.)

7 Tělesná výchova minut pro projekt „Všechny profese jsou důležité, všechny profese jsou potřeba“: „Jsme řidiči“ „Jedeme, řídíme auto, Šlápneme na pedál, dáme plyn, vypínáme , upřeně se díváme do dálky. Stěrače vyčistí okna, vlevo, vpravo. Čistota! Vítr vám bude čechrat vlasy, Jsme řidiči kdekoli!“ "Piloti" "Je dobré být řidičem, ale je lepší být pilotem." Chtěl bych se stát pilotem, ať mě to naučí. Nalévám benzín do nádrže a startuji vrtuli. Vezměte motor do nebe, aby ptáci mohli zpívat." "Profese" Kuchař vaří kaši. (Imitace s rotací rukou) Švadlena šije plášť. (mává rukama) Doktor ošetřuje Mášu. (Otevřete a zavřete ústa, vyplázněte jazyk) Kovář ková ocel. (tleskání) Dřevorubci sekají. (Houpe se s ohyby) Mistři staví. (Napodobování s vyskočením) Co udělají naše děti (Zvednou ramena)? Hádanky k projektu „Všechny profese jsou důležité, všechny profese jsou potřeba“:

8 "Kdo je nejužitečnější ve dnech nemoci a uzdravuje nás ze všech nemocí?" (lékař) „Chodí v bílé čepici s naběračkou v ruce. Připravuje nám oběd: kaši, zelňačku a vinaigrette.“ (kuchař) Na obloze vidím letadlo, Jako žhnoucí hroudu, Je řízeno pilotem, Je to prostě jiné... (Pilot.) Všechny cesty jsou mi povědomé, cítím se jako doma v kokpitu. Semafor mi bliká, Ví, že jsem (Šofér.) Každý den brzy ráno bere volant do rukou. Točí se to tam a tam, ale nesežere to! (Řidič.) Tato čarodějka, tato umělkyně, nemá štětce a barvy, ale hřeben a nůžky. Má tajemnou moc: kohokoli se dotkne,

9 Stane se krásným. (Kadeřník.) Řekni, kdo vaří tak chutně zelnou polévku, Voňavé řízky, Saláty, vinaigretty, Všechny snídaně, obědy? (kuchařka) Básně k projektu „Všechny profese jsou důležité, všechny profese jsou potřeba“: Kuchařka ve školce Na nebi jiskří hvězda, Kníratý kocour spí v klubíčku, Jen kuchařka nemůže spát Kuchařka vstává v temný. Kaše lehce klokotá A míchaná vajíčka syčí, A pod lahodným hlukem a bučením vchází do ložnic chuť. Budeme sedět spolu v jídelně, jako velká rodina. Budu kuchařem v jídelně.Tak jsem se rozhodl sám! Kadeřník Dej mi nůžky a hřeben, udělá ti vlasy. Kadeřník vám jistě udělá moderní účes.

10 Řidič Auto řídí zručně, není to koneckonců jeho první rok za volantem! Těsné pneumatiky lehce šustí, když nás vede po městě. Řidiči šustí podél silnic A vzadu - důležité, Urgentní náklad: Cement a železo, Rozinky a melouny. Práce řidičů je obtížná a složitá, Ale jak ji lidé všude potřebují!... Jsme hasiči V jasně červeném autě Řítíme se vpřed. Čeká nás, hasiče, těžká a nebezpečná práce. Vytí pronikavé sirény může ohlušit, K uhašení požáru použijeme vodu i pěnu. A lidé v nesnázích

11 Můžeme pomoci, vždyť s ohněm budeme směle bojovat dnem i nocí! Všechny profese jsou důležité: O krejčím, o kabátu ao něčem jiném Můj bratr mi říká: - Bolí mě kabát. I bičík se odvrátil a podíval se někam dolů. Pak přišel hadr doktor, Nebo prostě krejčí, Zalapal po dechu a zasténal: - Co se stalo? kde je pacient? Můj bratr říká: "Bolí mě kabát." A já prostě nechápu proč? Hadrový doktor si kabát prohlížel ze všech stran s úsměvem i povzdechem a nakonec odpověděl: "Je to jednodušší než krupice." Proto tě bolí kabát, protože život tvého knoflíku visí na okraji. Čím se chcete stát vaše děti?

12 Čím se chcete stát vaše děti? Odpovězte nám rychle! Chci být řidič. Přenášejte různé náklady. Sním o baletu. Na světě není lepší. Chci se stát skvělým lékařem. Všechny budu léčit léky. Velmi chutné, jako cukroví. Snědl jsem to - neexistují žádné nemoci! Nemám rád barvy. Sním o tom, že se stanu umělcem. Objednejte mi portrét. Zvládnu to, bezpochyby! Vy, přátelé, nehádejte se se mnou, chci být první ve sportu. Dát gól je pro mě maličkost, hraju za Spartak! Chci se stát klavíristou. Báječný umělec. Hudba mě provází od dětství, miluji ji z celého srdce. Sním o tom, že se brzy stanu učitelem dětí. Zpívejte, procházejte se, hrajte si s nimi. Oslavte narozeniny. Všechny profese jsou úžasné. Všechny profese jsou důležité. Víme, že Vlast bude potřebovat naše ruce! L. Olifirová

13 Za vitamíny, za mantu a za oděrky v obvazu: Děkuji, řekněme sestřičce, za vaši laskavost a náklonnost! Galina Anatoljevna!

14 Na snídaně a obědy, do zelňačky a do kompotu, do kalorického jídla, za laskavou péči, Za krmení, díky našim kuchařkám! Díky Rafiga Rashidovna!

15 Poděkujeme tomu, kdo nás učí tančit! Kdo nám nejednou zahrál písničky, polky, valčíky na knoflíkovou harmoniku! Díky Eleně Nikolaevně!

16 Chceme poděkovat za čisté postele, za kulaté smyčky! Maria Zinovyna!

17 Chceme poděkovat Valentině Dmitrievně za čisté róby a hladké matrace!

18 Účetní zná matematiku, umí rychle spočítat čísla! Tady je výdaj a tady je příjem, nic nepřijde nazmar! Díky Gulnaře Khasanovně!

19 a jí Smaží, paří a peče tento koláč, tuto kaši A za to je poctěn, naše vděčnost! Díky Nadezhda Alekseevna!


Projektová aktivita „Všechny profese jsou potřeba, všechny profese jsou důležité“ Pedagog MBDOU d/s 35 „Rucheek“ Efimova E.S. Typ projektu: skupinový, informační, kreativní, herní, krátkodobý. Účastníci projektu:

PROJEKT „SVĚT PROFESE“ Panchenko A.N. juniorská skupina “Vasilyok” MKDOU 90 “Kalinka” Novosibirsk 2014 PROBLÉM Nízká úroveň představ dětí ve druhé mladší skupině o světě dospělých profesí, nízká aktivita

Pedagogický projekt ve druhé juniorské skupině. MKDOU "DS OV "BEREZKA". Yamalo-Nenets Autonomous Okrug, vesnice Purpe. Projektový manažer: Pedagog Romanova O.A. 1. kategorie Účastníci projektu: Děti druhé juniorské skupiny Poznáváme se

Pedagogický projekt MŠ MDOU 1 „Heřmánek“ města Furmanov Ve 2. juniorské skupině „Pochemuchki“ „Profese mateřské školy“ Autor projektu: Pedagog: Lobunicheva O.Yu. Relevance Děti předškolního věku na prvním stupni

Pedagogický projekt MDOU "Mateřská škola 227" v Jaroslavli v první juniorské skupině "Teremok" "Profese mateřské školy" Autoři projektu: Pedagogové: Alieva Elena Stanislavovna Karmakova Valentina Aleksandrovna

Městská autonomní předškolní vzdělávací instituce obecná rozvojová mateřská škola 18 „Pohádka“ městské formace Timaševský okres Pedagogický projekt „Seznámení s profesí

Pedagogický projekt ve druhé juniorské skupině „POZNÁJTE PROFESI KUCHAŘKA“ Zpracovala: učitelka MKDOU Buturlinovsky d/s 10 Prokofieva T.V. Autoři projektu: učitelé Prokofieva T.V., Chernenkaya

Projekt "Všechny profese jsou potřeba, všechny profese jsou důležité." Připravila učitelka MBDOU "Polyansky mateřská škola "Rodnichok" obecného vývojového typu" Tsygankova I.S. Cíl projektu: formování kognitivního zájmu

Projekt ve střední skupině na téma: „Ve světě profesí“. února 2018 Zpracovala: Lebedintseva L.M. Projekt ve střední skupině Téma: „Ve světě profesí“ Typ projektu: vzdělávací - kreativní. V počtu

Reportáž o cestovatelské hře na téma: "Moje budoucí povolání." Střední skupina 2. Vychovatelka: Maria Yuryevna Prikashchenkova. 1. září se ve střední skupině 2 "Včela" konala hra - výlet do

Ukázka otevřené integrované lekce ve střední skupině spolu s dětmi se sluchovou vadou a dětmi s intaktním sluchem na téma „Všechny profese jsou potřeba, všechny profese jsou důležité“ pro účastníky semináře (učitelé neslyšících,

O. A. Zotova, učitelka MADOU „Mateřská škola 8 kombinovaného typu“, Leninsk-Kuzněckij Ve světě profesí, metodický rozvoj Forma realizace: organizovaná vzdělávací činnost. Publikum:

Konzultace pro učitele Interakce učitele logopeda a učitele psychologa Shrnutí nápravné a rozvojové lekce s dětmi staršího předškolního věku s postižením Svět profesí Účel lekce: formace

Synopse frontální lexikální a gramatické lekce pro přípravnou skupinu na téma „Profese“ Novoselova Lyudmila Téma: „Profese“. Cíl: upevnění znalostí na téma „Profese“. Úkoly: 1. Pokračuj

Pedagogický projekt Seznámení dětí s povoláním kuchaře Pedagogický projekt ve druhé juniorské skupině Seznámení dětí s povoláním kuchařka Pedagog: Svetlana Mikhailovna Varvarina Účastníci projektu:

Přehled souvislých přímo organizovaných vzdělávacích aktivit pro střední skupinu na seznámení s prací dospělých (předškolní předškolní věk) Program „Seznámení s prací dospělých“

Shrnutí GCD pomocí EER s dětmi seniorské skupiny na téma: „Profese“ Pedagog Ershova I.V. Integrace oblastí: „Umělecký a estetický rozvoj“, „Kognitivní rozvoj“, „Rozvoj řeči“,

MĚSTSKÝ SAMOSTATNÝ PŘEDŠKOLNÍ VZDĚLÁVACÍ ÚSTAV MĚSTA NEFTEYUGANSK „MATEŘSKÁ ŠKOLA 6 „LUKOMORYE“ Projekt „Moje oblíbená školka“ Zpracovali učitelé 2. mladší skupiny 1: Chirkova N.V. Novíková

1. Vařte. Tohle je kuchař. Pracuje v jídelně (v kavárně, v restauraci, ve vaší školce). Kuchař umí velmi dobře vařit - peče, smaží, vaří. Pomozte svému dítěti přiřadit výše zobrazené předměty.

GBOU school 1015 SP DO 3 Přehled přímých organizačních činností: bezpečnost života. Téma: „Profese“ Ve skupině seniorů – „Pohádka“ Diriguje: Miroshnichenko E.S. Moskva leden 2017 Cíle: vzbudit zájem

MĚSTSKÝ SAMOSTATNÝ PŘEDŠKOLNÍ VZDĚLÁVACÍ ÚSTAV MĚSTA NEFTEYUGANSK „MATEŘSKÁ ŠKOLA 6 „LUKOMORYE“ Projekt „Kdo pracuje v MŠ“ ve 2. mladší skupině 2 Zpracovala: Chirkova N.V. Novíková

Strukturální jednotka státního rozpočtového vzdělávacího zařízení regionu Samara, střední škola 8 městské části Otradny, kraj Samara, mateřská škola 4 Osnova

Shrnutí přímých vzdělávacích aktivit na rozvoj řeči v přípravné skupině „Cesta městem profesí“ Cíl: rozšířit a konkretizovat představy o lidských profesích

Městský autonomní předškolní vzdělávací ústav TsRR kombinovaná mateřská škola 11 „Kapátko“ Shrnutí lekce o vývoji řeči v přípravné školní družině „Co víme o povoláních“

Správa městské části Saransk Odbor sociální politiky Odbor školství Městské autonomní předškolní vzdělávací zařízení městské části Saransk "Mateřská škola 47"

Městská rozpočtová předškolní vzdělávací instituce „Mateřská škola kombinovaného typu 90“ obecního útvaru města Bratsk Číslo 19/2015 Téma čísla: „Všechny profese jsou důležité, všechny

Shrnutí závěrečné lekce hry o sociálním světě „Všechna povolání jsou důležitá, všechna povolání jsou potřebná“ pro děti starší skupiny. Cíl: Upevnit znalosti dětí o různých profesích a jejich významu pro lidi. úkoly:

Shrnutí lekce o okolním světě ve skupině seniorů „Všechny profese jsou důležité, všechny profese jsou potřeba“ Sestavil: Yagina Olesya Yuryevna MBDOU 48 úkolů. 1. Rozšiřte chápání dětí o různých profesích,

Belojarský okres Chanty-Mansi Autonomní Okrug Jugra Městská autonomní předškolní vzdělávací instituce Belojarského okresu "Mateřská škola "Semitsvetik" Belojarskij" (MADOU "Kindergarten "Semitsvetik"

Městský rozpočtový předškolní výchovný ústav kombinovaná mateřská škola 365 městské části Samara Abstrakt přímé výchovné činnosti s dětmi střední skupiny

Městská autonomní předškolní vzdělávací instituce "Mateřská škola kombinovaného typu 8 města Shebekino, region Belgorod" Přímé vzdělávací aktivity ve střední skupině Téma:

„Existuje mnoho různých profesí“ Cíl: zobecnit a rozšířit znalosti dětí o práci a profesích. Cíle: 1. Upevnit znalosti předškoláků o různých profesích. 2. Naučte se identifikovat povolání podle popisu,

JSOU POTŘEBNÉ VŠECHNY PROFESE (poznámky k hodině) učitel Kuzněcova S.V., Krasnojarská střední škola Třída 5: 4 „B“ (střední stupeň mentální retardace) Směr: pracovní výchova Účel: formace

Učitel první kategorie MBDOU "Školka 2" Pohádka" Khamidullina Gulnara Nikolaevna "Všechny práce jsou dobré - vyberte si podle svého vkusu!" Zábava v seniorské skupině Presenter. Dobré odpoledne, milí kluci! Ahoj,

Téma: "Úvod do profese kuchaře." (Kognitivní rozvoj" Vyplnila: Filipová. O. A. učitelka, MDOU "TsRR-D\S 122" Cíl: rozšířit představy dětí o profesi kuchaře. Cíle: představit

Souhrn vzdělávacích aktivit k seznámení dospělých s prací Vzdělávací oblast „Sociálně komunikativní rozvoj“ „Cesta profesí“ (seniorská skupina) Sestavil a vede: Vychovatel:

Shrnutí integrované lekce v první mladší skupině předškolního oddělení (pro děti 3. roku života). Téma: „Ovoce“ Datum 14. 11. 2013 Diriguje Daria Alekseevna Zinovieva Účel: Formovat

MADO "Mateřská škola 286", Iževská učitelka Almazova O.V. Shrnutí lekce o pravidlech bezpečnosti silničního provozu „Medvěd se ztratil“ 2. mladší skupina Účel: Seznámit děti se základními pravidly

Strukturální jednotka státního rozpočtového vzdělávacího zařízení regionu Samara, střední škola 10 „OC „LIK“ městské části Otradny regionu Samara „děti

TÉMA PROJEKTU „HRAČKY“ Druhá skupina juniorů Vedoucí projektu: vychovatelé: Yushina Irina Grigorievna - 1. kvalifikační kategorie, Sakhno Julia Aleksandrovna rozpočet obce předškolní vzdělávání

Kvízová hra „Všechna povolání jsou potřeba, všechna povolání jsou důležitá“ Vícevěková skupina Novoozerný, mateřská škola. Učitel Podshibyakina T.G. Listopad 2018 Cíl: Vytváření podmínek pro utváření nápadů

Projekt v seniorské skupině „Lyuboznayki“: „Všechna díla jsou dobrá, vyberte si kteroukoli!“ Účinkují učitelé MBDOU d/s 10 Sotnikova N.A., Kovalenko V.A. Pas projektu: Typ projektu: vzdělávací a kreativní. Doba trvání:

Psheničnaya Alexandra Mikhailovna Městská autonomní předškolní vzdělávací instituce „Centrum rozvoje dětí mateřská škola „Parus“, Uren, Nižnij Novgorod PROJEKT „PROFESE NAŠICH MAM“ Relevance

MATEŘSKÁ ŠKOLA MKDOU „BEREZKA“ Zábava ve střední skupině „Náš přítel je semafor“ Pedagog: Kharitonova S.N. Cíle: upevnit znalosti dětí o semaforech a jejich signálech; systematizovat znalosti dětí o

1. Zedník staví domy, Šaty jsou dílem krejčího. Ale krejčí nemá kde pracovat bez teplého přístřešku! 2. Zedník by byl nahý, Kdyby šikovné ruce včas neudělaly zástěru a sako a kalhoty. 3. Vařte

STÁTNÍ ROZPOČTOVÉ VZDĚLÁVACÍ INSTITUCE MATEŘSKÁ ŠKOLA 933 COPYPECT CESTOVNÍ HRA „Profese“ (mladší skupina) Připravila a vede učitelka MŠ GBOU 933 Yu.V.Kislova. Moskva,

Městské předškolní vzdělávací zařízení "MŠ 40" KONZULTACE NOD NA SDA Téma: "Ulice našeho města" Zpracovala učitelka 1. kategorie Rybkina M. A. Saransk Téma: "Ulice našeho města"

Městský předškolní vzdělávací ústav Mateřská škola 9 „Miminko“ kombinovaného typu Abstrakt ze vzdělávací aktivity „Umělecká tvořivost“ (kresba) „Vyzýváme hýly, aby rychle snědli jeřabinu“ Pedagog:

1 Manažer projektu: N.M. Sheshegova Cíl: rozšířit a obohatit znalosti dětí o práci zaměstnanců MŠ Cíle: rozšířit představy dětí o povoláních lidí, jejich významu ve společnosti; dát

Městské předškolní zařízení "Mateřská škola "Berezka" Shrnutí hry na hraní rolí "Nemocnice" (pro děti druhé mladší skupiny) Zpracovala: Buzmakova O.A. učitel Pereslavl-Zalessky, 2017