Үзвэр үйлчилгээ үзүүлэгчид - Носов Н.Н.Носов "Зөв цэнгээний хүмүүс" сэдвээр унших хичээлийн төлөвлөгөө (2-р анги) Н Носовын үзвэрчид онлайнаар уншдаг.


Татаж авах:

Энтертайнерууд бол Николай Носовын хүүхдүүдэд уншиж өгөхүйц бүтээл юм. Богино үлгэрт хүү Петя, охин Валя хоёр гурван бяцхан гахайн тухай үлгэр уншиж, тэдэн шиг байшин барихаар шийдсэн тухай өгүүлдэг. Ширээн доорх хөнжлөөр тэд өөрсдөө байшин барьж, дараа нь чоно гарч ирэв. Саарал дээрэмчин хаанаас ирсэн бэ? Баялаг уран сэтгэмж, аливаа нөхцөл байдлаас гарах арга замыг олох, бодит ба зохиомол үйл явдлуудыг ялгах чадварын тухай үлгэрээс хүүхдүүдтэйгээ хамт уншаарай.

Валя бид хоёр зугаацдаг хүмүүс. Бид үргэлж хэдэн тоглоом тоглодог.

Нэг удаа бид "Гурван бяцхан гахай" үлгэрийг уншсан. Тэгээд тэд тоглож эхлэв. Эхлээд бид өрөөг тойрон гүйж, үсэрч, хашгирав:

- Бид саарал чоноос айдаггүй!

Дараа нь ээж дэлгүүрт очиход Валя:

"Алив, Петя, үлгэрт гардаг гахайнууд шиг өөрсдийгөө байшин болгоё."

Орныхоо хөнжлийг татаж аваад ширээгээ нөмрөв. Байшин ийм л болсон. Бид түүн рүү авирч, тэнд харанхуй, харанхуй байсан!

Валя хэлэхдээ:

- Бид өөрийн гэсэн гэртэй болсон нь сайн хэрэг! Бид энд үргэлж амьдарна, хэнийг ч оруулахгүй, хэрэв саарал чоно ирвэл бид түүнийг хөөнө.

Би ярьдаг:

"Манай гэрт цонх байхгүй нь харамсалтай, харанхуй байна!"

"Юу ч биш" гэж Валя хэлэв. - Гахайнууд цонхгүй байшинтай.

Би асууж байна:

-Чи намайг харж байна уу?

-Үгүй ээ, би яах вэ?

"Тэгээд би" гэж би "үгүй" гэж хэлдэг. Би өөрийгөө ч харж чадахгүй байна.

Гэнэт хэн нэгэн миний хөлнөөс бариад авлаа! Би хашгирах болно! Би ширээн доороос үсрэн гарч ирэхэд Валя намайг дагаж явав!

- Чи юу? - гэж асуув.

"Хэн нэгэн миний хөлнөөс бариад авчихлаа" гэж би хэлдэг. Магадгүй саарал чоно?

Валя айж, өрөөнөөс гарав. Би түүний ард байна. Тэд коридор руу гүйн гарч ирээд хаалгыг нь цохив.

"Алив" гэж би "түүнийг онгойлгохгүйн тулд хаалгыг барь" гэж хэлье. Бид хаалгыг барьж, барьлаа.

Валя хэлэхдээ:

- Магадгүй тэнд хэн ч байхгүй байх?

Би ярьдаг:

-Тэгвэл хэн миний хөлд хүрсэн бэ?

"Энэ бол би" гэж Валя хэлэв, "Би чамайг хаана байгааг мэдэхийг хүссэн."

-Яагаад өмнө нь хэлээгүй юм бэ?

"Би айж байсан" гэж тэр хэлэв. Чи намайг айлгасан.

Бид хаалгыг онгойлгов. Өрөөнд хэн ч байхгүй. Гэхдээ бид ширээ рүү ойртохоос айж байна: доороос нь саарал чоно мөлхөж байвал яах вэ!

Би ярьдаг:

- Яв, хөнжлөө тай. Валя хэлэхдээ:

- Үгүй ээ, чи яв! Би ярьдаг:

-Тэнд хэн ч байхгүй.

- Магадгүй байдаг! Би хөлийн үзүүрээр ширээ рүүгээ хөнжлийнхөө ирмэгийг татан хаалга руу гүйв. Хөнжил унасан, ширээн доор хэн ч алга. Бид баярласан. Тэд байшингаа засахыг хүссэн боловч Валя:

"Хэрэв хэн нэгэн таны хөлийг дахин барьвал яах вэ!"

Тэд "Гурван бяцхан гахай" тоглож эхлээгүй.

Сэдэв: N.N-ийн түүх. Носов "Зугаа цэнгэгчид".

Хичээлийн төрөл: шинэ мэдлэгийг "нээх" хичээл.

Хичээлийн зорилго: Н.Носовын "Зугаалаачид" бүтээлийг танилцуулж, уг бүтээлд дүн шинжилгээ хийх.

Төлөвлөсөн үр дүнд хүрэх хичээлийн зорилго:

Сэдэв:

N.N.-ийн ажлын талаар оюутнуудад шинэ мэдлэг олгох. Носов, ажлын зорилгыг ойлгохыг заах;

Үзэл бодлоо илэрхийлэх, илэрхийлэх чадварыг хөгжүүлэх.

Хувийн:

Дүрүүдэд хандах хандлагыг илэрхийлэх, сэтгэл хөдлөлөө илэрхийлэх чадварыг хөгжүүлэх;

Өөрийн ажлыг зохих ёсоор үнэлэх чадварыг хөгжүүлэх;

Эрдмийн ажилд эерэг хандлагын ур чадварыг хөгжүүлэх.

Мета субьект:

  1. Зохицуулалт: Хичээлийн сэдвийг боловсруулах чадвар, сургалтын даалгаврыг хүлээж авах, хадгалах чадварыг хөгжүүлэх, тулгамдсан асуудлыг шийдвэрлэх нөхцлийг бүрдүүлэх.
  2. Харилцааны:Өөрийн бодлоо уялдаатай илэрхийлэх чадварыг хөгжүүлэх нөхцөлийг бүрдүүлэх, ангид хэрхэн чадварлаг хариулах, сонсох, сонсохыг үргэлжлүүлэн заах.
  3. Танин мэдэхүйн: шинэ мэдлэг олж авах, ангид мэдээлэлтэй ажиллах, харьцуулах, ажиглах, дүгнэлт гаргах, хүүхдийн ярианы ур чадвар, бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх.

Хичээлийн тоног төхөөрөмж:танилцуулга, бүтээлийн аудио бичлэг, бичвэрийн хуудас, самбар, өөрийгөө үнэлэх гэрлэн дохио, бүлгийн даалгавар бүхий картууд, уран зургийн тулгуур.

Урьдчилан үзэх:

Зугаацуулагчид

Валя та хоёр зугаацдаг хүмүүс. Бид үргэлж хэдэн тоглоом тоглодог.

Нэг удаа бид "Гурван бяцхан гахай" үлгэрийг уншсан. Тэгээд тэд тоглож эхлэв. Эхлээд бид өрөөг тойрон гүйж, үсэрч хашгирав:

Бид саарал чоноос айдаггүй!

Дараа нь ээж дэлгүүрт очиход Валя:

Алив, Петя, үлгэрт гардаг гахайнууд шиг өөрсдийгөө байшин болгоцгооё.

Орныхоо хөнжлийг татаж аваад ширээгээ бүрхэв. Байшин ийм л болсон. Бид түүн рүү авирч, тэнд харанхуй, харанхуй байсан!

Валя хэлэхдээ:

Бид өөрийн гэсэн гэртэй болсон нь сайн хэрэг! Бид энд үргэлж амьдарна, хэнийг ч оруулахгүй, хэрэв саарал чоно ирвэл бид түүнийг хөөнө.

Би ярьдаг:

Манай байшинд цонх байхгүй нь харамсалтай, маш харанхуй байна!

Юу ч биш гэж Валя хэлэв. - Гахайнууд цонхгүй байшинтай.

Би асууж байна:

Намайг харж байна уу?

Үгүй ээ, би яах вэ?

Тэгээд би, үгүй ​​гэж хэлье. Би өөрийгөө ч харж чадахгүй байна.

Гэнэт хэн нэгэн миний хөлнөөс бариад авлаа! Би хашгирах болно! Би ширээн доороос үсрэн гарч ирэхэд Валя намайг дагаж явлаа!

Чи юу? - гэж асуув.

"Хэн нэгэн миний хөлнөөс бариад авчихлаа" гэж би хэлдэг. Магадгүй саарал чоно?

Валя айж, өрөөнөөс гарав. Би түүний ард байна. Тэд коридор руу гүйн гарч ирээд хаалгыг нь цохив.

"Алив" гэж би "түүнийг онгойлгохгүйн тулд хаалгыг барь" гэж хэлье. Бид хаалгыг барьж, барьлаа. Валя хэлэхдээ:

Магадгүй тэнд хэн ч байхгүй болов уу?

Би ярьдаг:

Тэгээд хэн миний хөлд хүрсэн бэ?

Энэ бол би" гэж Валя хэлэв, "Би чамайг хаана байгааг мэдэхийг хүссэн."

Та яагаад өмнө нь хэлээгүй юм бэ?

"Би айж байсан" гэж тэр хэлэв. Чи намайг айлгасан.

Бид хаалгыг онгойлгов. Өрөөнд хэн ч байхгүй. Гэхдээ бид ширээ рүү ойртохоос айж байна: доороос нь саарал чоно мөлхөж байвал яах вэ!

Би ярьдаг:

Явж хөнжлөө тайл. Валя хэлэхдээ:

Үгүй ээ, чи яв! Би ярьдаг:

Тэнд хэн ч байхгүй.

Эсвэл байж магадгүй! Би хөлийн үзүүрээр ширээ рүүгээ хөнжлийнхөө ирмэгийг татан хаалга руу гүйв. Хөнжил унасан, ширээн доор хэн ч алга. Бид баярласан. Тэд байшингаа засахыг хүссэн боловч Валя:

Гэнэт хэн нэгэн таны хөлийг дахин барьж авах болно!

Тэд "Гурван бяцхан гахай" тоглож эхлээгүй.

Урьдчилан үзэх:

Үзүүлэнг урьдчилан үзэхийг ашиглахын тулд Google бүртгэл үүсгээд түүн рүү нэвтэрнэ үү: https://accounts.google.com


Слайдын тайлбар:

Өглөөний мэнд. Өдөр эхэллээ, бидний хийх хамгийн эхний зүйл бол залхуурлыг арилгах явдал юм. Хичээл дээр эвшээж болохгүй, харин ажил хийж, унш.

A T Z E N Y I I

ЦЭВЭРЛЭГЧИД Хөгжилтэй, хөгжилтэй, хөгжилтэй хүн юм.

Бүлэгт ажиллах 1 бүлэг “Уншиж ойлгох” 2 бүлэг “Сонгон унших” 3 бүлэг “Өгүүллэг тавих”

Бүлэг тус бүрийн даалгавар: 1-р бүлэг Текст дээр үндэслэн асуултын хариултыг бэлтгэнэ. 2-р бүлэг Даалгаврын дагуу зохиолоос ишлэлүүдийг олж уншсанаар баатруудын зан чанар, баатруудын үйлдлийг илчилнэ. 3-р бүлэг "Жүжиглэх ур чадвараа" харуулдаг.

"Хүүхдэд зориулсан зохиолчид" хэсгээс өгүүллэг. Хүүхдүүдийн тухай Хүүхдэд хайртай, хөгжилтэй.

Николай Николаевич Носов 1908-11-23 - 1976-06-26.

Намтар 1908 оны 11-р сарын 23-нд Николай Николаевич Носов мэндэлжээ. Тэрээр бага насаа Киевээс холгүй орших Ирпен тосгонд өнгөрөөж, хүү нь гимназид сурч эхэлсэн. Аав нь кино, поп жүжигчин, ээж нь эмзэг, эмзэг зантай, зүү хатгагч, дуучин байсан дөрвөн хүүхэд өсгөсөн.

Олон талын авьяастай хүү Носов ахлах сургуулийн наснаасаа хөгжим, театр, гэрэл зураг, цахилгаан техник, радио сонирхогчийн урлаг, шатар сонирхдог байсан бөгөөд сонины худалдаачин, усан цэргийн флот, хадуурчин байв. 1917 оноос хойш биеийн тамирын заалыг долоон жилийн сургууль болгон өөрчилсөн. Суралцаж байхдаа Ирпен тосгонд цементийн артельд, дараа нь Буча тосгонд тоосгоны үйлдвэрт ажилчнаар ажиллаж байжээ.

1927 онд Николай Носов Киевийн Урлагийн дээд сургуульд элсэн орсон боловч 2 жилийн дараа Москвагийн Улсын Кино урлагийн дээд сургуульд шилжсэн. Дээд сургуулийг төгсөөд 1932-1952 онд Николай Носов Мосфильм кино студид найруулагчаар ажилласан. 1943 онд Улаан армид зориулж хэд хэдэн сургалтын кино бүтээснийхээ төлөө тэрээр Улаан Оддын одонгоор шагнагджээ.

Николай Носов уран зохиолд шинэ баатрыг нэвтрүүлсэн - гэнэн, ухаалаг, зальтай, сониуч зантай, үйл ажиллагаанд цангаж, ер бусын, ихэвчлэн инээдтэй нөхцөл байдалд байнга ордог.

Николай Носов Өргөст хэмх голын эрэг, Нарлаг хотын гудамжинд үлгэрийн ертөнцийг бүтээсэн - олон янзын дүрүүдтэй ертөнц.

Николай Николаевич Носов "Витя Малеев сургууль дээр, гэртээ" өгүүллэгийнхээ төлөө 1952 онд Сталины Төрийн шагналаар шагнагджээ. Мөн 1955 онд "Витя Малеев сургууль болон гэртээ" өгүүллэгээс сэдэвлэсэн "Хоёр найз" кино ЗХУ-ын дэлгэцэнд гарсан. Хүүхдийн зохиолч Николай Носовын түүх, түүхээс сэдэвлэн хэд хэдэн кино хийсэн.

Өөрийгөө үнэлээрэй найз минь! Би амжилтанд хүрсэн! Энэ нь надад маш хэцүү байсан! Надад асуулт байсаар байна!

Сайн хийлээ!!!

Урьдчилан үзэх:

Хичээлийн үе шат

Үйл ажиллагаа

багш нар

Оюутны үйл ажиллагаа

УУД байгуулсан

Цаг хугацаа

1.Сэтгэл хөдлөлийн үе шат (боловсролын үйл ажиллагаанд өөрийгөө тодорхойлох).Зорилтот: үйл ажиллагаанд хамруулах дотоод хэрэгцээг бий болгох нөхцлийг бүрдүүлэх ("Би хүсч байна"), боловсролын үйл ажиллагаанаас оюутанд тавигдах шаардлагыг шинэчлэх ("Надад хэрэгтэй").

Сайн уу залуусаа.

Өглөөний мэнд. Өдөр эхэллээ
Юуны өмнө бид залхуурлыг зайлуулдаг.
Хичээл дээр эвшээх хэрэггүй
Мөн ажиллаж, унш.

Хичээлдээ бэлэн байгаа эсэхээ шалгаарай. Ширээн дээрээ харандааны хайрцаг, гэрлэн дохио байх ёстой.

Хүүхдүүд хичээлд бэлэн байгаа эсэхийг шалгана.

1 мин.

2. Бодит байдал, туршилтын боловсролын үйл ажиллагааны үе шат.

Зорилтот: сурагчдын сэтгэлгээг бэлтгэх, тэдний дотоод мэдлэгийг зохион байгуулах

үйл ажиллагааны шинэ арга барилыг бий болгох хэрэгцээ.

Өнөөдөр хичээл дээр бид шинэ бүтээлтэй танилцах болно.

Надад хэлээч, одоо жилийн хэдэн цаг вэ?

Тиймээс цасан ширхгүүд бидний хичээл дээр нисэв ...

Утга зохиолын оронд өнөөдөр цас орж байна

Мөн бидний цасан ширхгүүд агаарт нисч байна.

Тэд бидэнд үүнийг олж мэдэхэд тусална

Цасан ширхгийг хар, та юу анзаарсан бэ?

Залуус аа, надад хэлээч, эдгээр зургууд юугаараа төстэй вэ?

Бүх зураг дээр хүүхдүүд юу хийж байна вэ?

Бидний шинэ уран бүтээл хэний тухай байх болов уу?

Мөн энэ бүтээлийг юу гэж нэрлэдэгийг мэдэхийн тулд үүнийг тоглохыг санал болгож байна.

Миний захидал энд байр сууриа алдсан. Тэднийг байрандаа ороход нь тусал, үсгүүдээс үг хэлээрэй. (ATZENYKII)

"Зугаалаачид" гэдэг үг ямар утгатай болохыг хэн мэдэх вэ?

Энэ үгийн утгыг илүү нарийн тодорхойлж, Ожеговын тайлбар толь бичигт хандъя.

Би нэг суралцагчаас үгийн утгыг олохыг хүсдэг.

Тиймээс бид өнөөдрийн хичээлийн сэдэв нь "Зугаа цэнгэгчид" бүтээлийн танилцуулга байхаар шийдсэн. Танилцлаа эхэлцгээе.

Одоо өвөл болсон гэдэгт би итгэдэг, учир нь үүнийг хуанлигаар тодорхойлж болно.

Гадаа хүйтэн жавартай болж, бүх зүйл цасан цагаан байсан болохоор би бас өвөл гэж бодож байна.

Хүүхдүүд хариулдаг: бүх цасан ширхгүүд зурагтай.

Бүх зураг хүүхдүүдийг харуулсан.

Тэд тоглож байна.

Бид энтертайнер гэдэг үгийг авсан.

Хүүхдүүд; зохион бүтээгчид; шоглогчид.

Хөгжөөн дэмжигч бол хөгжилтэй, инээдэмтэй шинэ бүтээл, санаачилгад өртөмтгий хүн юм.

Хичээлийн сэдвийг боловсруулах, сургалтын даалгаврыг хүлээж авах, хадгалах, асуудалтай асуудлыг шийдвэрлэх чадварыг хөгжүүлэх нөхцлийг бүрдүүлэх.

7 мин.

3. Төслийн барилгын ажлын хэрэгжилтийн үе шат.

Зорилтот: сурагчдын үйл ажиллагааны шинэ арга барилыг бий болгох, түүнийг хэрэгжүүлэх чадварыг бий болгох.

Өнөөдөр та бид хоёр бүлгээрээ ажиллана.Бүлэг бүр даалгавраа амжилттай биелүүлэхийн тулд та бүгд үлгэрийг анхааралтай сонсож, миний дуу хоолой, сэтгэл хөдлөлөөр хүүхдүүдийн үйл явдал, яриаг хэрхэн илэрхийлж байгааг сонсох ёстой. Энэ болон эхний хоёр бүлгийн ажил нь манай уран бүтээлчдэд хүүхдүүдийн үйл хөдлөл, дүрийг тод, сэтгэл хөдлөлөөр илэрхийлэх хамгийн сонирхолтой бүтээлийг бүтээхэд тусална.

Би ажлын аудио бичлэгийг асаадаг. Бид эцсээ хүртэл сонсохгүй байна. Би зогсоод... гурван бяцхан гахай шиг өөрсдөө байшин барьцгаая....

Залуус аа, дараа нь юу болно гэж та бодож байна вэ?

Би самбар дээр таамаглал бичдэг.

Танилцлаа үргэлжлүүлж, таамаглаж чадсан эсэхээ тодорхойлъё.

Текст хуудас авч, дагаж мөрдөхөд бэлэн байгаарай, 4-р мөрийг олоорой.

Үргэлжлэлийг нь би өөрөө уншсан, хүүхдүүд маань ч сайн уншдаг.

Бид хүүхдүүдийн хийсэн ажлын үр дүнг урьдчилан таамаглаж чадсан уу?

Бид самбар дээр хамгийн тохиромжтой хувилбарыг олж, дугуйлна.

Танд ажил таалагдсан уу?

Энэ ажил танд ямар сэтгэгдэл төрүүлсэн бэ?

Мөн уг бүтээл ямар утга зохиолын төрөлд хамаарахыг хэн надад тодорхойлж, нотлох вэ?

Хүүхдүүд өөрсдөө таамаглал дэвшүүлдэг. (Тоглоомын үеэр хүүхдүүд хэрэлдэж, зулзага ирж, тэднийг айлгах болно, тэд хөгжилтэй, сонирхолтой тоглоомоор төгсөх болно).

Тийм ээ, энэ бол сайн сонголт: тэд хөгжилтэй тоглоом хийсэн.

Хүүхдүүд сонссон бүтээлийнхээ талаар сэтгэгдлээ хуваалцдаг.

Хүүхдүүд бүтээлийн төрлийг тодорхойлж, үзэл бодлоо нотолдог. (Энэ бол зохиол, учир нь энэ нь дүр, өрнөл бүхий өгүүлэмж учраас жижиг хэмжээтэй).

Бүтээлийн агуулгыг урьдчилан таамаглах чадварыг хөгжүүлэх нөхцөлийг бүрдүүлэх.

7 мин

4. Гадны ярианд дуудлагаар анхдагч нэгтгэх үе шат.

Зорилтот: сурагчдын үйл ажиллагааны шинэ арга барилыг эзэмших.

Залуус та нарт танил бус үг тааралдсан уу?

Би үгсийг самбар дээр бичдэг.

  1. Энэ үг орсон өгүүлбэрийг уншина уу.

Энэ нь юу гэсэн үг болохыг тааж чадах уу?

2. Үгийн утгыг толь бичгээс хайцгаая.

Хүүхдүүд үгсийг нэг нэгээр нь нэрлэнэ. (хөлийнхөө үзүүр дээр мөлхөж)

Хүүхдүүд үгсийг контекстээр нь уншиж, үгийн утгыг тааварлана.

Толь бичгээс үл мэдэгдэх үгсийг хайж олоод утгыг нь унш.

Зарим үгийн үгийн утгыг өөрийн туршлага, тайлбар толь бичигт үндэслэн тайлбарлах чадварыг хөгжүүлэх нөхцөлийг бүрдүүлнэ.

5 минут

Хүүхдүүд дуугарч унших техникийг ашиглан текстийг дахин уншдаг.

Физик МИНУТ

"Бүүги Вүүги"

Баруун гараа урагш, дараа нь буцааж

Дараа нь дахин үргэлжлүүлээд бага зэрэг сэгсэрнэ үү.

Бид boogie-woogie, тойрог хэлбэрээр эргэлддэг

Тэгээд бид ингэж алгаа ташина.

(Дараа нь зүүн гарт бүх зүйл давтагдана).

5. Бие даасан ажлын үе шат

Зорилтот: Туршилтын боловсролын үйл ажиллагааны зорилгод хүрэхийн тулд үйл ажиллагааны шинэ аргыг дотооддоо хэрэгжүүлэх, гүйцэтгэх эргэцүүлэл.

Уншиж ойлгох бүлэг нь текстийн талаархи асуултын хариултыг бэлддэг.

“Сонгомол уншлага” бүлэг нь даалгаврын дагуу зохиолоос ишлэлүүдийг олж уншсанаар дүрүүдийн зан чанар, үйлдлийг нээнэ.

“Өгүүллэг жүжиг” хамтлагийнхан “жүжиглэх ур чадвараа” харуулдаг.

Хүүхдүүдийг багаар суулгах, бүлгүүдэд даалгавраа тайлбарлах, удирдагч сонгох.

Удирдагч хэлэлцүүлгийг зохион байгуулж, даалгаврын дагуу даалгавруудыг хуваарилж, эцсийн үгийг өөртөө үлдээдэг, өөрөөр хэлбэл дуусаагүй үлдсэн бүх зүйлийг дуусгаж, дуусгадаг.

Багш нь бүлгүүдэд даалгавраа биелүүлэхэд нь саадгүй тусалдаг.

Би бүлгээрээ ажиллаж байсан асуултуудыг асуудаг. Бүлэг бүр хийсэн ажлаа тайлагнана. Залуус аа, гуравдугаар бүлэг та бид хоёрыг театрт урьж байна. Гурав дахь бүлэг нь бяцхан үзүүлбэр үзүүлдэг.

Бүлэг бүрийн даалгаврыг слайдаас уншина уу. Асуулт бүхий картуудыг хүлээн авах.

I бүлгийн даалгавар.

Түүхийн баатруудын нэр юу вэ?(Валя, Петя)

Энэ түүхийн гол зүйл юу вэ?(Хүүхдүүд чөлөөт цагаа өөрөө зохион байгуулах боломжтой).

Зохиолч хүүхдүүдтэй хэрхэн харьцдаг вэ?(Тэр тэднийг номонд дуртай, зугаацдаг, мөрөөдөгч гэж үздэг. Тэр тэднийг өөр тоглоомд өөрсдийгөө зоригтой харуулах байх гэж найдаж, түр зуурын хулчгар байдлыг буруушаадаггүй).

(Хөгжилтэй, болгоомжтой, номонд дуртай, бага зэрэг болгоомжтой, төсөөлөл сайтай).

II бүлгийн даалгавар.

(1-р догол мөр, 1, 2-р өгүүлбэр)

Валя бид хоёр зугаацдаг хүмүүс. Бид үргэлж хэдэн тоглоом тоглодог.

Хүүхдүүд "Гурван бяцхан гахай" үлгэрийг дурсахдаа хэрхэн биеэ авч явсан бэ?(1-р догол мөр, 5-р өгүүлбэр)

Эхлээд бид өрөөг тойрон гүйж, үсэрч, "Бид саарал чоноос айхгүй байна!" Гэж хашгирав.

(3-р зүйл)

Орныхоо хөнжлийг татаж аваад ширээгээ нөмрөв. Байшин ийм л болсон.

Зориг нь хүүхдүүдийн ямар үгээр сонсогддог вэ?(догол мөр 6)

Бид энд үргэлж амьдарна, хэнийг ч оруулахгүй, хэрэв саарал чоно ирвэл бид түүнийг хөөнө.

(доорх 3-р зүйл)

Валя айж, өрөөнөөс гарав. Би түүний ард байна. Тэд коридор руу гүйн гарч ирээд хаалгыг нь цохив.

"Алив" гэж би "түүнийг онгойлгохгүйн тулд хаалгыг барь" гэж хэлье.

(4-р зүйл)

Би хөлийн үзүүрээр ширээ рүүгээ хөнжлийнхөө ирмэгийг татан хаалга руу гүйв. Хөнжил унасан, ширээн доор хэн ч алга.

III бүлгийн даалгавар.

Ашиглаж байна тулгуур

Таяг - тайзан дээрх жүжгийн тавилтыг бүрдүүлдэг объектууд.

(С. И. Ожегов)

Үзэсгэлэнгийн хувьд:

§ Хүснэгт.

§ Хаалга.

§ "Гурван бяцхан гахай" ном.

§ Цүнх, түрийвч, шүхэр (ээжид).

Хичээл дээр мэдээлэлтэй ажиллах, дүгнэлт гаргах, үзэл бодлоо илэрхийлэх, баатруудын тухай ярих, тэдэнд хандах хандлага, хамтран ажиллах, нөхдийнхөө санаа бодлыг сонсох чадварыг хөгжүүлэх нөхцлийг бүрдүүлэх.

Хүүхдийн ярианы ур чадвар, бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх нөхцөлийг бүрдүүлэх.

12 мин

6. Асуудлыг боловсруулах, шийдвэрлэх үе шат.

Зорилтот: боловсролын үйл ажиллагааны зорилгоо тодорхойлох, үүний үндсэн дээр хэрэгжүүлэх арга, хэрэгслийг сонгох.

Өнөөдөр бид танд нэгэн шинэ бүтээлийг танилцууллаа, энэ бүтээл ямар төрөлд хамаарахыг надад сануулъя?

Залуус аа, одоо бидний судалж буй хэсгийн нэрийг хэн санаж байна вэ?

Энэ хэсэгт өмнө нь бид ямар төрлийн бүтээлийг судалсан бэ?

Өнөөдөр?

Энэ түүх дахиад хэний тухай вэ?

Энэ түүхийг бичсэн хүнд ямар чанарууд байх ёстой гэж та бодож байна вэ?

Н.Носовын хөргийг үзүүлж байна (гарын үсэггүй).

Тийм ээ, энэ бол Николай Николаевич Носов.

Манай ангийн залуус танд Н.Носовын тухай өгүүллэг бэлдсэн тул тэдний яриаг сонсоцгооё.

Сонсохдоо дараахь зүйлийг анхаарч үзээрэй.

* Би үүнийг аль хэдийн мэдэж байсан

*Би үүнийг өнөөдөр олж мэдсэн

*Би энэ талаар илүү ихийг мэдэхийг хүсч байна. (рубрикийг самбар дээр бичсэн).

Өгүүллийн үеэр би слайд үзүүлдэг.

"Би энэ талаар илүү ихийг мэдэхийг хүсч байна" гэсэн гарчиг дор өөртөө зориулж юу бичсэнийг би маш их сонирхож байна уу?

Надад хэлээч, Н.Носовын ямар бүтээл танд танил болсон бэ?

Слайд - зохиолчийн номын үзэсгэлэн.

Энэ ажил бол түүх учраас Зохиолыг энд дүрсэлсэн, баатрууд байдаг.

Энэ хэсгийг "Хүүхдэд зориулсан зохиолчид" гэж нэрлэдэг. Энэ нь хүүхдийн тухай болон хүүхдүүдэд зориулсан бүтээлүүдийг агуулдаг.

Шүлэг.

Өгүүллэг.

Хүүхдүүдийн тухай.

Энэ түүхийг хүүхдэд хайртай, хөгжилтэй, хөгжилтэй, үлгэр бичдэг хүн бичсэн.

Хүүхдүүд санал бодлоо илэрхийлдэг.

Хүүхдүүд зохиолчийн тухай түүхийг танилцуулдаг. (түүх нь танилцуулга дагалддаг).

Хүүхдүүдийн хариулт. ("Дүнногийн адал явдал", "Нарлаг хотод мэдэхгүй", "Саран дээр мэдэхгүй").

Асуудлыг шийдвэрлэх, хүлээн авсан мэдээлэл, ажиглалт, харьцуулалт дээр үндэслэн таамаглал дэвшүүлэх чадварыг хөгжүүлэх нөхцлийг бүрдүүлэх.

6 мин

7. Бодлогын үе шат, гэрийн даалгавар.

Зорилтот: Оюутнууд боловсролын үйл ажиллагааныхаа үр дүнг өөрөө үнэлэх.

Бид өнөөдөр ямар зохиолчтой уулзсан бэ?

Та түүний талаар юу олж мэдсэн бэ?

Н.Носовын бүтээл бусад бүтээлээс энэ хэсгээс юугаараа ялгаатай вэ?

Өнөөдөр бид ямар бүтээл уншсан бэ?

Хэн надад зугаацагч гэж нэрлэгддэгийг хэн хэлж чадах вэ?

Надад хэлээч, Валя, Петя хоёрыг хулчгар гэж хэлж болох уу?

Би танд дараах гэрийн даалгавар өгөхийг хүсч байна.

Дээрээс нь сонгох даалгавар:

  1. Өгүүллэгт зориулж кино зохиол хий.
  2. Хүүхдүүдэд зоригтой болоход нь туслах үлгэр бич.

Хичээл дээр ажлаа дүгнэж, гэрлэн дохиогоо харуул (амжилтанд хүрсэн, өөртөө сэтгэл хангалуун байгаа - ногоон, ажилдаа сэтгэл хангалуун бус байгаа - улаан, асуулт ихтэй, олон зүйл тодорхойгүй - шар).

Би улаан, шар өнгийн дохиотой хэд хэдэн сурагчаас яагаад өөрийгөө ингэж үнэлсэнийг асууж байна.

Баярлалаа, хичээл дууслаа!

Өнөөдөр бид Николай Носовтой уулзлаа.

Н.Н. Носов түүх, өмнөх шүлэг бичсэн.

Н.Н. Носов хүүхдүүдийн тухай хөгжилтэй түүх бичсэн.

Өнөөдөр бид "Зугаагчид" өгүүллэгтэй танилцлаа.

Хөгжөөн дэмжигч бол хөгжилтэй, инээдэмтэй шинэ бүтээл, санаачилгад өртөмтгий хүн юм.

Тийм ээ, тэд байхгүй чононоос айдаг байсан бөгөөд үүнийгээ олж мэдсэн ч тэд байшин руу ойртохоос айдаг байв.

Насанд хүрэгчдийн санал болгосон шалгуурын дагуу өөрийгөө үнэлэх чадварыг хөгжүүлэх нөхцлийг бүрдүүлэх; суралцахдаа амжилтанд хүрсэн эсвэл бүтэлгүйтсэн шалтгааныг зохих ёсоор дүгнэх чадвар.

7 мин.

1 бүлэг

2-р бүлэг

3 бүлэг

Асуултуудын хариултыг бэлтгэ:

  1. Түүхийн баатруудын нэр юу вэ?
  2. Энэ түүхийн гол зүйл юу вэ?
  3. Зохиолч хүүхдүүдтэй хэрхэн харьцдаг вэ?
  4. Өгүүллийн баатруудыг та хэрхэн төсөөлж байна вэ?

Текстээс олж уншина уу:

1. Валя, Петя нарыг яагаад зугаа цэнгэл гэж нэрлэж болох вэ?

2. Хүүхдүүд “Гурван бяцхан гахай” үлгэрийг дурсахдаа хэрхэн биеэ авч явсан бэ?

3. Залуус өөрсдөдөө ямар байшин барьсан бэ?

4. Эр зориг хүүхдүүдийн ямар үгээр сонсогддог вэ?

5. Залуус харанхуйд ямар нэг зүйлээс айж байхдаа юу хийсэн бэ?

6. Ширээн дор хэн ч байхгүй гэдгийг хэн, яаж тогтоосон бэ?

Ашиглаж байна санал болгосон зүйлс , энэ түүхээс сэдэвлэсэн бараг хийсвэр тоглолтыг бидэнд үзүүлээрэй.

Үзэсгэлэнгийн хувьд:

§ Хүснэгт.

§ Том, жижиг хөнжил.

§ Хаалга.

§ "Гурван бяцхан гахай" ном.

§ Цүнх, түрийвч, шүхэр.

Тус хамтлаг уран сайхны баатруудыг сонгож, тоглолтын тайзыг бэлтгэдэг.

тэд шаардлагатай тулгууруудыг сонгож, тоглоомын янз бүрийн мөчид дүрүүдийн үйлдэл, нүүрний илэрхийлэлд дүн шинжилгээ хийж, бага зэрэг бэлтгэл хийдэг.



Зугаацуулагчид

Валя бид хоёр зугаацдаг хүмүүс. Бид үргэлж хэдэн тоглоом тоглодог.

Нэг удаа бид "Гурван бяцхан гахай" үлгэрийг уншсан. Тэгээд тэд тоглож эхлэв. Эхлээд бид өрөөг тойрон гүйж, үсэрч, хашгирав:

Бид саарал чоноос айдаггүй!

Дараа нь ээж дэлгүүрт очиход Валя:

Алив, Петя, үлгэрт гардаг гахайнууд шиг өөрсдийгөө байшин болгоцгооё.

Орныхоо хөнжлийг татаж аваад ширээгээ нөмрөв. Байшин ийм л болсон. Бид түүн рүү авирч, тэнд харанхуй, харанхуй байсан!

Валя хэлэхдээ:

Бид өөрийн гэсэн гэртэй болсон нь сайн хэрэг! Бид энд үргэлж амьдарна, хэнийг ч оруулахгүй, хэрэв саарал чоно ирвэл бид түүнийг хөөнө.

Би ярьдаг:

Манай байшинд цонх байхгүй нь харамсалтай, маш харанхуй байна!

Юу ч биш гэж Валя хэлэв. - Гахайнууд цонхгүй байшинтай.

Би асууж байна:

Намайг харж байна уу?

Үгүй Тэгээд чи би?

Тэгээд би, үгүй ​​гэж хэлье. Би өөрийгөө ч харж чадахгүй байна.

Гэнэт хэн нэгэн миний хөлнөөс бариад авлаа! Би хашгирах болно! Би ширээн доороос үсрэн гарч ирэхэд Валя намайг дагаж явав.

Та юу вэ? - гэж асуув.

"Хэн нэгэн миний хөлнөөс бариад авчихлаа" гэж би хэлдэг. Магадгүй саарал чоно?

Валя айж, өрөөнөөс гарав. Би түүний ард байна. Тэд коридор руу гүйн гарч ирээд хаалгыг нь цохив.

"Алив" гэж би "түүнийг онгойлгохгүйн тулд хаалгыг барь" гэж хэлье.

Бид хаалгыг барьж, барьлаа. Валя хэлэхдээ:

Магадгүй тэнд хэн ч байхгүй болов уу? Би ярьдаг:

Тэгээд хэн миний хөлд хүрсэн бэ?

Энэ бол би" гэж Валя хэлэв, "Би чамайг хаана байгааг мэдэхийг хүссэн."

Та яагаад өмнө нь хэлээгүй юм бэ?

"Би айж байсан" гэж тэр хэлэв. Чи намайг айлгасан.

Бид хаалгыг онгойлгов. Өрөөнд хэн ч байхгүй. Гэхдээ бид ширээ рүү ойртохоос айж байна: доороос нь саарал чоно мөлхөж байвал яах вэ!

Би ярьдаг:

Явж хөнжлөө тайл.

Валя хэлэхдээ:

Үгүй ээ, чи яв!

Би ярьдаг:

Тэнд хэн ч байхгүй.

Эсвэл байж магадгүй!

Би хөлийн үзүүрээр ширээ рүүгээ хөнжлийнхөө ирмэгийг татан хаалга руу гүйв. Хөнжил унасан, ширээн доор хэн ч алга. Бид баярласан. Тэд байшингаа засахыг хүссэн боловч Валя:

Гэнэт хэн нэгэн таны хөлийг дахин барьж авах болно!

Тэд "Гурван бяцхан гахай" тоглож эхлээгүй.

Валя бид хоёр зугаацдаг хүмүүс. Бид үргэлж хэдэн тоглоом тоглодог.

Нэг удаа бид "Гурван бяцхан гахай" үлгэрийг уншсан. Тэгээд тэд тоглож эхлэв. Эхлээд бид өрөөг тойрон гүйж, үсэрч, хашгирав:

Бид саарал чоноос айдаггүй!

Дараа нь ээж дэлгүүрт очиход Валя:

Алив, Петя, үлгэрт гардаг гахайнууд шиг өөрсдийгөө байшин болгоцгооё.

Орныхоо хөнжлийг татаж аваад ширээгээ нөмрөв. Байшин ийм л болсон. Бид түүн рүү авирч, тэнд харанхуй, харанхуй байсан! Валя хэлэхдээ:

Бид өөрийн гэсэн гэртэй болсон нь сайн хэрэг! Бид энд үргэлж амьдарна, хэнийг ч оруулахгүй, хэрэв саарал чоно ирвэл бид түүнийг хөөнө.

Би ярьдаг:

Манай байшинд цонх байхгүй нь харамсалтай, маш харанхуй байна!

Юу ч биш гэж Валя хэлэв. - Гахайнууд цонхгүй байшинтай.

Би асууж байна:

Намайг харж байна уу?

Үгүй Тэгээд чи би?

Тэгээд би, үгүй ​​гэж хэлье. Би өөрийгөө ч харж чадахгүй байна.

Гэнэт хэн нэгэн миний хөлнөөс бариад авлаа! Би хашгирах болно! Би ширээн доороос үсрэн гарч ирэхэд Валя намайг дагаж явав.

Та юу вэ? - гэж асуув.

"Хэн нэгэн миний хөлнөөс бариад авчихлаа" гэж би хэлдэг. Магадгүй саарал чоно?

Валя айж, өрөөнөөс гарав. Би түүний ард байна. Тэд коридор руу гүйн гарч ирээд хаалгыг нь цохив.

"Алив" гэж би "түүнийг онгойлгохгүйн тулд хаалгыг барь" гэж хэлье.

Бид хаалгыг барьж, барьлаа. Валя хэлэхдээ:

Магадгүй тэнд хэн ч байхгүй болов уу?

Би ярьдаг:

Тэгээд хэн миний хөлд хүрсэн бэ?

Энэ бол би" гэж Валя хэлэв, "Би чамайг хаана байгааг мэдэхийг хүссэн."

Та яагаад өмнө нь хэлээгүй юм бэ?

"Би айж байсан" гэж тэр хэлэв. Чи намайг айлгасан.

Бид хаалгыг онгойлгов. Өрөөнд хэн ч байхгүй. Гэхдээ бид ширээ рүү ойртохоос айж байна: доороос нь саарал чоно мөлхөж байвал яах вэ!

Би ярьдаг:

Явж хөнжлөө тайл. Валя хэлэхдээ:

Үгүй ээ, чи яв! Би ярьдаг:

Тэнд хэн ч байхгүй.

Эсвэл байж магадгүй!

Би хөлийн үзүүрээр ширээ рүүгээ хөнжлийнхөө ирмэгийг татан хаалга руу гүйв. Хөнжил унасан, ширээн доор хэн ч алга. Бид баярласан. Тэд байшингаа засахыг хүссэн боловч Валя:

Гэнэт хэн нэгэн таны хөлийг дахин барьж авах болно!

Тэд "Гурван бяцхан гахай" тоглож эхлээгүй.

Валя бид хоёр зугаацдаг хүмүүс. Бид үргэлж хэдэн тоглоом тоглодог.

Нэг удаа бид "Гурван бяцхан гахай" үлгэрийг уншсан. Тэгээд тэд тоглож эхлэв. Эхлээд бид өрөөг тойрон гүйж, үсэрч, хашгирав:

Бид саарал чоноос айдаггүй!

Дараа нь ээж дэлгүүрт очиход Валя:

Алив, Петя, үлгэрт гардаг гахайнууд шиг өөрсдийгөө байшин болгоцгооё.

Орныхоо хөнжлийг татаж аваад ширээгээ нөмрөв. Байшин ийм л болсон. Бид түүн рүү авирч, тэнд харанхуй, харанхуй байсан!

Валя хэлэхдээ:

Бид өөрийн гэсэн гэртэй болсон нь сайн хэрэг! Бид энд үргэлж амьдарна, хэнийг ч оруулахгүй, хэрэв саарал чоно ирвэл бид түүнийг хөөнө.

Би ярьдаг:

Манай байшинд цонх байхгүй нь харамсалтай, маш харанхуй байна!

Юу ч биш гэж Валя хэлэв. - Гахайнууд цонхгүй байшинтай.

Би асууж байна:

Намайг харж байна уу?

Үгүй ээ, би яах вэ?

Тэгээд би, үгүй ​​гэж хэлье. Би өөрийгөө ч харж чадахгүй байна.

Гэнэт хэн нэгэн миний хөлнөөс бариад авлаа! Би хашгирах болно! Би ширээн доороос үсрэн гарч ирэхэд Валя намайг дагаж явав!

Чи юу? - гэж асуув.

"Хэн нэгэн миний хөлнөөс бариад авчихлаа" гэж би хэлдэг. Магадгүй саарал чоно?

Валя айж, өрөөнөөс гарав. Би түүний ард байна. Тэд коридор руу гүйн гарч ирээд хаалгыг нь цохив.

"Алив" гэж би "түүнийг онгойлгохгүйн тулд хаалгыг барь" гэж хэлье. Бид хаалгыг барьж, барьлаа. Валя хэлэхдээ:

Магадгүй тэнд хэн ч байхгүй болов уу?

Би ярьдаг:

Тэгээд хэн миний хөлд хүрсэн бэ?

Энэ бол би" гэж Валя хэлэв, "Би чамайг хаана байгааг мэдэхийг хүссэн."

-Яагаад өмнө нь хэлээгүй юм бэ?

"Би айж байсан" гэж тэр хэлэв. Чи намайг айлгасан.

Бид хаалгыг онгойлгов. Өрөөнд хэн ч байхгүй. Гэхдээ бид ширээ рүү ойртохоос айж байна: доороос нь саарал чоно мөлхөж байвал яах вэ!

Би ярьдаг:

Явж хөнжлөө тайл. Валя хэлэхдээ:

Үгүй ээ, чи яв! Би ярьдаг:

Тэнд хэн ч байхгүй.

Эсвэл байж магадгүй! Би хөлийн үзүүрээр ширээ рүүгээ хөнжлийнхөө ирмэгийг татан хаалга руу гүйв. Хөнжил унасан, ширээн доор хэн ч алга. Бид баярласан. Тэд байшингаа засахыг хүссэн боловч Валя:

Гэнэт хэн нэгэн таны хөлийг дахин барьж авах болно!

Тэд "Гурван бяцхан гахай" тоглож эхлээгүй.