Нэгдүгээр бага бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан "Роуэн салбар" загварчлалын хичээлийн хураангуй. Цэцэрлэгийн загварчлалын Роуэн бэлтгэл бүлгийн ахлах бүлгийн "Rowan Brush" загварчлалын хичээлийн хураангуй.


"Rowan Twig" дунд бүлгийн пластилинографийн хичээл

Багш Гладнева Елена Николаевна

Хөтөлбөрийн агуулга:

  • Бөмбөгийг тэгшлэх замаар тойрог хийхийг хүүхдүүдэд заа.
  • Байгалийн сонирхол, сониуч байдлыг хөгжүүлэх.
  • Байгалийн сайхныг харах чадварыг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: rowan жимс, туулайн зураг.

Тараах материал: хуванцар, яндан, арын хавтан, нойтон алчуур, картон хуудас - хүүхдийн тоогоор.

Тайлбар толь бичгийн ажил: толь бичгийг идэвхжүүлэх: сойз, баглаа.

Залуус аа, оньсого тааварлаарай.

Жимс нь улаан боловч амттай биш юм.
Мөн хүйтэн жавар ирж, элсэн чихэр авчирсан.

(Хүүхдийн хариулт)Энэ бол роуан юм. Ой мод, цэцэрлэгт хүрээлэн, цэцэрлэгт хүрээлэнд ургадаг. Роуэн хүн бүртэй найзууд бөгөөд хүн бүрийг хооллохыг хичээдэг. Тэгээд хэн нэгэн өвдвөл эмчилнэ. Хэдийгээр rowan жимс нь гашуун амттай боловч сайн хэвээр байна. Хараач, манай ширээн дээр тавган дээр туулайн жимс байна. Нэг мөчир дээр хэдэн жимс байдаг вэ? Нэг мөчир дээр олон жимс байгаа бол үүнийг юу гэж нэрлэх вэ? (баглаа, сойз)Гартаа нэг жимс ав. Энэ нь ямар өнгө байна? Энэ нь ямар санагдаж байна вэ? Ямар хэлбэртэй вэ? Жимс жимсгэнэ дээр бараан өнгийн тэмдгийг хайж олоорой. Жимс дотор юу байгааг хараарай? (целлюлоз, шүүс, үр)Та жимс туршиж үзмээр байна уу? Тэд ямар амттай вэ?

Физминутка

Зам дээр сүүдэр, нарны тор байдаг.
Хашааны дундуур нэг мөчир тайн дээр өлгөгдсөн байв.
Би гүйгээд ирье....
Би давхина.....
Би хөлийнхөө хуруун дээр зогсох болно......
Би мөчрийг сүлжихээс нь барьж, жимсээ авна.
Би хашааны дэргэд суугаад торго харна
Би rowan жимсийг болгоомжтой уядаг.
Зарим гашуун шалгана, мөчир, мөчир дээр тавь.
Зам дээр сүүдэр, нарны тор байдаг.

Сайн байна, бид амарлаа. Өө, залуус аа, өнөөдөр сүүлтэй шаазгай мэдээ авчирлаа. Шөнөдөө ойд хүчтэй салхи шуурч, бүх жимсийг таслав. Одоо шувууд өвлийн турш өлсөх хэрэгтэй болно. Тэдэнд туслахын тулд бидний хийж чадах зүйл байна уу? Би өөрийн гараар эгнээний мөчир хийхийг санал болгож байна. Бидний ширээн дээр юу байгааг харцгаая. (хүүхдийн хариулт)Бид хэрхэн эгнээний мөчрүүдийг хийх вэ? (хүүхдийн хариулт)

Бөөгнүүр жимсний дүрслэлийг үзүүлж байна. Тэр ямар жимстэй байгааг хараарай? Энэ нь зөв, улаан, дугуй, тэд бас нөхөрсөг байдаг, нэг нь нөгөөгийнхөө хажууд ургадаг. Маш олон жимс байдаг, тэдгээрийг багцалж цуглуулдаг. Хамтдаа бүгдийг давтъя - нэг баглаа. Кластерууд нь доошоо чиглэсэн байдаг. Жимсэнд ямар өнгийн хуванцар хэрэгтэй вэ? Эхлээд бид бөмбөгийг өнхрүүлнэ. Та бидэнд хэдэн бөмбөг хэрэгтэй гэж бодож байна вэ? (маш их)Бид маш олон жижиг бөмбөг хийж, тэдгээрийг тэгшлэнэ.

Пластилин дулаан гарт дуртай. Хамтдаа гараа дулаацуулцгаая.

Хурууны гимнастик

Шувууд ирээрэй (хурууны хөдөлгөөнийг дуудах)

Би гахайн өөхийг толгойт хулгад өгнө. (Нэг далдуугаараа 4 удаа зүсэх хөдөлгөөн)

Би үйрмэг хийж өгье ("үйрмэг" талх)

Бага зэрэг талх. Эдгээр үйрмэгүүд нь тагтаанд зориулагдсан байдаг. (баруун гараа урагш)

Эдгээр үйрмэгүүд нь бор шувуунд зориулагдсан байдаг. (зүүн гараа урагшаа алгаа)

Чацархай ба хэрээ - гоймон идээрэй. (алганы эсрэг гурван алга)

Бидний гар дулаахан, бид баримал хийж эхлэхэд бэлэн байна. Манай хэсгүүд бэлэн боллоо, картоноо аваад мөчир, жимс жимсгэнэ, мэдээжийн хэрэг навч дээр наацгаая.

Хүүхдийн бие даасан үйл ажиллагаа.

Хараач, залуус аа, бид хичнээн олон эгнээний мөчиртэй болсон бэ!

Бид чамтай сайн ажилласан гэж бодож байна уу?

Анна Сидоренко
"Rowan Branch" хоёрдугаар бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан загварчлалын хичээлийн хураангуй.

Сэдэв: « Роуэн салбар»

Нас: 2 бага бүлэг

Зорилтот: эгнээний мөчрийг загварчлах

Даалгаврууд:

Пластилиныг бүхэлд нь чимхэх замаар салгах чадварыг бэхжүүлж, далдуу модны хооронд дугуй хөдөлгөөнөөр эргэлддэг;

Сурах хүүхдүүдсуурь дээр plasticine-ийн хэсгийг байрлуул (цомгийн хуудас, доош дарах (тойрог, жимсний хэлбэрийг өгөх);

Эхэлсэн зүйлээ дуусгах чадварыг хөгжүүлж, хамтын ажлын үр дүнгээс баяр баясгаланг мэдрэх.

Маягт ба арга: уран сайхны илэрхийлэл, үзүүлбэр, түүх, тайлбар, магтаал, урам зориг

Хүлээгдэж буй үр дүн: хүүхдүүд уран баримал хийж сурсан эгнээний салбар, нэг ширхэг хуванцарыг чимхэж, алга хооронд дугуй хөдөлгөөнөөр өнхрүүлэх чадварыг нэгтгэсэн.

Тоног төхөөрөмж: вааранд байгаа эгнээний мөчир; бор, улбар шар, улаан өнгийн хуванцар; зориулсан самбар баримал; гар алчуур; зураг уулын үнс.

OOD явц:

I. Зохион байгуулалтын мөч

Хүүхдүүд хивсэн дээр сандал дээр сууна.

Багш хүүхдүүдэд үзүүлэв вааранд байгаа эгнээний мөчир. Хүүхдүүд түүн рүү хардаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хараач, залуус аа, ямар үзэсгэлэнтэй юм бэ салбарминий ширээн дээр вааранд зогсож байна. Энэ ямар модных вэ? салбар?

Хүүхдүүд: Рован мод

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тийм шүү, энэ эгнээний салбар. Ойртож ирээд жимсээ хараарай. Тэд ямар харагддаг гэж та бодож байна вэ?

Хүүхдүүд: Жижиг бөмбөг

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тэд ямар өнгөтэй вэ?

Хүүхдүүд: Улаан

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хэд байна?

Хүүхдүүд: Маш их

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тэдгээр дээр уулын үнсОйд ургадаг жимс нь өвөл хүртэл, заримдаа өвлийн улиралд ч үлддэг салбарууд. Тэд хайртай Шувууд бор шувуу иддэг(жишээлбэл, бух, хэрэм.

Өнөөдөр би та нарт хуванцараас мөчир хийхийг санал болгож байна олон тооны жимстэй туулай.

II. Гол хэсэг

Биеийн тамирын минут « Роуэн»

1. Алгаа далдуу мод руу үрнэ (дулаацуулах).

2. Алга руугаа хар: зүүн тийш, дараа нь баруун тийш.

3. Навчийг харуулах - алгаа аль болох нээ.

4. Хөлийн хуруун дээр зогсоод шиг сунгана наранд хүрнэ.

5. Гараа дээш татах - мөчрүүд ургадаг.

6. Алгаараа дугуй хөдөлгөөн хийх - навчис салхинд найгана.

7. Салхи үлээж - бүх биеийг хажуу тийш нь хөдөлгө.

8. Эргэн тойрон эргэх - гараа хажуу тийш нь чиглүүлэх (навч унах).

9. Навч унасан - суу.

Хүүхдүүд сандал дээр сууна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Надад ийм сайхан навчтай мөчир бий, гэхдээ түүн дээр жимс байхгүй. Жимсэнд ямар өнгийн хуванцар хэрэгтэй гэж та бодож байна вэ? (Улаан). Тийм ээ, улаан. Жимс нь ямар хэмжээтэй вэ? уулын үнс. (Бяцхан хүүхдүүд). Тийм шүү, бяцхан үрс минь. Та хэдэн жимстэй вэ? уулын үнс? (Маш их). Энэ нь зөв, маш их. Тиймээс хүн бүр хэд хэдэн жимс хийх хэрэгтэй. Би хэрхэн жимс хийхийг хараарай.

Надад маш олон жимс хэрэгтэй байна. Тиймээс, би нэг хэсэг улаан хуванцар авч, түүнээс олон жижиг хэсгүүдийг чимхэж, самбар дээр тавьдаг. Дараа нь би тэдгээрийг олон бөмбөг болгон өнхрүүлэн тавган дээр тавина. Дараа нь би бөмбөгийг аваад мөчир дээр түрхээд хуруугаараа дарна. Үүний үр дүнд ийм сайхан жимс гарч ирэв.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хуруугаа бэлдцгээе ажил:

Хурууны гимнастик « Пок»

Энд зам дагуух роуэн, час улаан багснууд шатаж байна (хүүхдүүд сойз харуулах)

Тэгээд охид хөвгүүд тэднийг сонгох гэж яарч байна (жимс түүж байгааг дуурайх)

Бид тэднээс олон зүйлийг авахгүй (тэд хуруугаа сэгсэрнэ,

Бид шувуудын тухай мартахгүй (гараараа далавчаа хийснээ дуурай).

Одоо оролдоод үз. (Хүүхдүүд ширээний ард суугаад бие даан даалгавраа хийдэг. Багш хүүхдүүдэд ганцаарчилсан тусламж үзүүлдэг.)

III. Эцсийн хэсэг

Хүүхдүүд ширээний цаанаас дэвсгэр дээр гарч ирэн, бие биедээ мөчрөө үзүүлнэ уулын үнс.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Жимс нь ямар үзэсгэлэнтэй болохыг хараарай Бид үүлдрийн модтой болсон. Сайн байна залуусаа! Ээж аавууддаа зориулж салбаруудаа дэлгэцгээе.

Сэдвийн талаархи нийтлэлүүд:

"Rowan Branch" ахлах бүлгийн хүүхдүүдтэй цаасан салфетка түрхэх OOD-ийн хураангуй"Роуэн салбар" ахлах бүлгийн хүүхдүүдтэй цаасан салфеткаар хийсэн аппликешны талаархи боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй Зорилго: OO "Уран сайхны болон гоо зүйн хөгжил".

KGBOU "Ачинскийн №1 интернат" Уран сайхны болон гоо зүйн хөгжлийн нээлттэй хичээлийн хураангуй. Загварчлал. Сурган хүмүүжүүлэгч Задорожная Галина.

Нэгдүгээр бага бүлгийн "Руэн Сприг" харааны үйл ажиллагааны талаархи тэмдэглэл (загварчлал) Зорилго: хүүхдүүдийг загварчлах аргуудын аль нэгтэй танилцуулах.

"Мөөг цэвэрлэх" давсны зуурмагаар загварчлах тухай хоёрдугаар бага бүлгийн хичээлийн хураангуйДавстай зуурмагаар загварчлах “Мөөг цэвэрлэх” хоёрдугаар бага бүлгийн хичээлийн хураангуй Зорилго: -Мөөгний тухай мэдлэгийг өргөжүүлэх - идэж болно.

"Rowan Brush" бага бүлгийн загварчлалын хичээлийн хураангуйЗорилго нь жимс үүсгэхийн тулд хурууны дугуй хөдөлгөөнийг ашиглан жижиг бөмбөгийг өнхрүүлэх чадварыг бэхжүүлэх явдал юм. Зорилго нь бүтээх хүслийг бий болгох явдал юм.

Хүүхдийн нас: 5-6 жил. Бүх боловсролын салбарыг нэгтгэх. Зорилго: харилцааны таатай уур амьсгалыг бий болгох, хүүхдүүдийг ...

Татьяна Личманова
"Rowan Twig" дунд бүлгийн загварчлалын хичээлийн хураангуй

NOD "Танин мэдэхүйн хөгжил"

Газар нутгийг нэгтгэх:

1) Нийгмийн болон харилцааны хөгжил

2) Яриа хөгжүүлэх

3) Уран сайхны болон гоо зүйн хөгжил

Зорилтот:хүрээлэн буй ертөнцийн объект, үзэгдэлд гоо зүйн хандлагыг төлөвшүүлэх.

Даалгаварууд:

1) боловсролын.

Бэлтгэсэн пластилин бөмбөлөг ашиглан олон тооны улаан жимс хийхийг хүүхдүүдэд заа.

Хүүхдэд байгалийг хайрлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх, бие даасан хэсгүүдээс бүхэл бүтэн зураг зохиож сургах.

Уран баримлын ур чадвараа сайжруул.

2) хөгжиж байна.

Хүүхдийн яриаг хөгжүүлэх;

Анхаарал, төсөөллийг хөгжүүлэх;

Хүүхдийн нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх;

Хүүхдэд гоо зүйн мэдрэмжийг хөгжүүлэх;

Урлаг, бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх;

3) боловсролын.

Шувуунд хариу үйлдэл үзүүлэх, эелдэг байдал, халамжийг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:мольберт, тоглоом (шувуу, модны зурагтай ватманы цаас, хүүхдийн тоогоор эгнүүрийн мөчирний загвар, улаан хуванцар, загварчлах самбар, үүлдрийн мөчир, өвөлждөг шувуудыг дүрсэлсэн зураг, фонограмм "Ой дахь шувуудын чимээ ."

Арга, техник:

1. Үг хэллэг (Өвлийн үзэгдлийн дүрслэл, үүлдрийн жимс, өвөлждөг шувууд).

2. Дүрслэл (Rowan салбарууд, өвөлждөг шувуудыг дүрсэлсэн зураг).

3. Тоглоом ("өвөл-өвөл").

Хичээлийн явц

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Хүүхдүүд ээ, надад хэлээч, одоо жилийн хэдэн цаг болж байна вэ?

Хүүхдүүд:

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Өвлийн улиралд байгальд ямар өөрчлөлт гардаг вэ?

Хүүхдүүд:

Хүйтэн, жавартай, газар цасаар хучигдсан, шувууд дулаан газар руу нисэв.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Зөв шүү, сайн байна. (Хөгжим эгшиглэх, шувууд дуулж байна)

Хүүхдүүд ээ, та ямар дуу чимээ сонсдог гэж бодож байна, тэд ямар харагддаг вэ?

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Харцгаая. Бидэнд зочин байна. Энэ хэн бэ?

Хүүхдүүд:

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Шувуу гэдэг нь зөв, гэхдээ үүнийг бух гэж нэрлэдэг. Тэр бидэнд ер бусын баглаа авчирсан (багш нь эгнээний мөчрүүдийн баглааг зааж байна). Энэ нь юунаас бүтсэн бэ?

Хүүхдүүд:

Улаан эгнээний мөчрүүдээс.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Зөв. Ойртож, эгнээний мөчрүүдийг харцгаая (хүүхдүүд, багш нар ширээн дээр ирдэг). Жимс нь ямар өнгөтэй вэ?

Хүүхдүүд:

Улаан.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Тэд ямар хэлбэртэй вэ?

Хүүхдүүд:

Дугуй.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Жимс жимсгэнэ хэрхэн зохион байгуулагдсаныг анхааралтай ажиглаарай? Жимс нь бие биентэйгээ ойрхон байрладаг бол тэдгээрийг кластер гэж нэрлэдэг. Жилийн хэдэн цаг болохыг надад сануулаарай?

Хүүхдүүд:

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Өвлийн улиралд гадаа хүйтэн, өлсөж байх үед янз бүрийн шувууд үүлдрийн мод руу нисдэг. Бухын хамт аль нь болохыг харцгаая?

Хүүхдүүд(зураг харна уу):

Бульфич, толгой, бор шувуу, лав жигүүр, тоншуул.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Залуус аа, манай бүлэгт нэг мод байна. Хараач, бяцхан шувуу, бид ямар модтой вэ. Энэ байна.

(Багш модтой фланелграф руу ойртоно).

Энэ бол улаан эгнээ. Залуус аа, бух загас яагаад ийм гунигтай байгааг асууж байна уу? Та яагаад бодож байна вэ? Түүнд юу дутагдаж байна вэ?

Хүүхдүүд:

Rowan жимс хангалтгүй байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Хүүхдүүд ээ, бухын шувуу биднээс модыг жимсээр чимэглэхийг хүсдэг бөгөөд ингэснээр бид өвөлждөг шувуудыг өлсгөлөнгөөс аврах болно. Бид шувуудад туслах уу?

Хүүхдүүд:

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Гэхдээ эхлээд халаацгаацгаая (биеийн боловсрол "Бор шувуу").

Бор шувууны жиргээ

(хоёр хөл дээрээ үсрэх, гараа дээш доош хөдөлгөх)

Салбараас зам руу үсрэх

Би үйрмэгээ ханатал чихэв (Урагшаа доошоо бөхийж, гараа буцааж)

Сунгасан! Өө, би ядарч байна! (сунгах, гараа дээш өргөх).

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Одоо бид юу баримаар байгааг хараарай (хүүхдүүдийг доош буулгаж, улаан эгнээний бэлэн загварыг харуулав). Суудалдаа суугаад анхаарлаа хандуулаарай. (Багш нь улаавтар жимсний загварчлалыг харуулж байна. Хүүхдүүд ширээний ард сууж, хуванцараас жижиг хэсгүүдийг чимхэж, улаавтар жимсийг өнхрүүлэв)

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Хүн бүр үүнийг хийсэн. Сайн хийлээ. Хүн бүрийн мөчир дээрх жимс нь тод, үзэсгэлэнтэй болж, бид тантай хамт тоглох болно (багш хүүхдүүдийг "Би хөлдөх болно" гадаа тоглоом тоглохыг урьж байна).

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Залуус аа, одоо модоо үүлдрийн мөчрөөр чимэглэцгээе (хүүхдүүд модон дээр загвар наадаг).

Хараач, бухын шувуу, ямар дэгжин, хөгжилтэй болсныг хараарай. Та залууст дуртай юу?

Хүүхдүүд:

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Хараач, шувууд бидний жимсийг цоолохоор манай эгц мод руу нисэв.

Замын хажууд эгц мод байна,

Улаан өнгийн сойзнууд шатаж байна.

Мөн охид, хөвгүүд

Тэднийг сонгох гэж яарч байна.

Бид тэднээс олныг нь авахгүй,

Бид шувуудын тухай мартахгүй!

Өвөл зочид ирнэ,

Тэднийг залуусаас бэлэг хүлээж байна!

(Шувууд танд "баярлалаа" гэж хэлээд амттангаар дайлж байна)

Нэр:"Баглаа Роуэн" боловсролын үйл ажиллагааны тойм. Загвар, аппликейшн, Ахлах бүлэг.
Нэр дэвших:Цэцэрлэг, Хичээлийн тэмдэглэл, GCD, загварчлал, applique, Ахлах бүлэг

Албан тушаал: багш
Ажлын байр: MBDOU d.s. № 43 "Солнышко"
Байршил: Усолье-Сибирское

"Rowan Brush" ахлах бүлгийн загварчлалын GCD-ийн хураангуй

Зорилтот: Rowan-ийн тухай хүүхдийн мэдлэгийг өргөжүүлэх, тодруулах. Хүүхдүүдэд пластилин (пластинографи) ашиглан эгнээний сойз дүрслэхийг заа.

Даалгаварууд:

Боловсрол: жилийн янз бүрийн цагт модны зургийг үзэх. Үүний ашиг тусын талаар ярилц. Модны бүтэц, жимс жимсгэнэ, навчны хэлбэрийг давтана. дүрсэлсэн алдартай зураачдын уран зурагтай танилцах эгнээ. Plasticine-ийг хэсэг болгон хуваах аргуудыг давтана (чимхэх, урах, тайлах)мөн бөмбөг, хиамыг өнхрүүлэн эргэлдүүлнэ.

Боловсрол: байгаль, уран бүтээлчдийн бүтээсэн гоо үзэсгэлэн, байгалийг хайрлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх.

Хөгжүүлэлт: хүүхдийн анхаарал, шаргуу ажилд тэвчээр, нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх.

Хичээлийн материал:

загварчлах самбар, янз бүрийн өнгөт хуванцар, картон хуудас, эгнээний мөчир.

Хичээлийн явц:

Сурган хүмүүжүүлэгч: оньсого асууж байна

Энэ нь намрын бөмбөгөнд зориулагдсан
Би дахин шүр зүүв,
Тэд хол зайд шатдаг
Үүнийг хэн ч амархан харж болно.
Хариулт: Роуэн

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Тийм шүү, Роуэн. Роуэн бол намрын ойн жинхэнэ хатан хаан юм. Улаан, тод, үзэсгэлэнтэй кластерууд алсаас харагдана. Тэд бүх амьд биетийн анхаарлыг татдаг. Байгаль бидэнд энэ гоо сайхныг өгөхдөө ямар ухаалаг үйлдэл хийсэн бэ. Гэхдээ энэ ургамлыг зөвхөн анхаарал татахуйц хувцаслалт нь татдаггүй. Энэ бол шувуудын амттан бөгөөд мэдээжийн хэрэг хүмүүст эрүүл бүтээгдэхүүн юм. Хавар мод нь цагаан сэвсгэр цэцэгтэй цэцэглэдэг. Цэцэг бүрээс жимс уядаг. Зуны улиралд жимс нь жижиг, ногоон өнгөтэй байдаг тул бид тэднийг анзаардаггүй. Намар ойртох тусам тэд улаан эсвэл улбар шар болж хувирдаг (жимс дээр rowan олон сүүдэртэй ) Намрын улиралд навчис унасан ч жимс нь мөчрүүдийг чанга барьж, хавар хүртэл унжиж болно. Гэвч өвлийн дунд сар гэхэд тэднээс юу ч үлдэхгүй. Шувууд тэднийг иддэг. Шувууд эгнээний жимсэнд маш их дуртай. Мөн бусад ойн оршин суугчид (буга, зэрлэг гахай, хандгай)Би ч гэсэн идэх дургүй. Тэд мөчир, нахиа, навч иддэг.

Жимс нь чихэрлэг биш юм

Гэхдээ энэ нь нүдэнд баяр баясгалан юм

Мөн цэцэрлэгийн чимэглэл,

Мөн найзууддаа зориулсан амттан.

Энэ нь ямар ашигтай мод болохыг хүмүүс эрт дээр үеэс мэддэг байсан.

Залуус аа, модоор юу хийж болох вэ? (хүүхдийн хариулт).

Тийм ээ, тавилга, үлээвэр хөгжмийн зэмсэг хийдэг. (Зураг харуулах)

Мөн жимснээс үү? (хүүхдийн хариулт)

- Мэдээж чанамал, цайг цэцэгсээр хийдэг.

- Олон яруу найрагчид, зураачид үүлдрийн модыг маш үзэсгэлэнтэй мод гэж үздэг. Тэд уулын үнсний үзэсгэлэнт байдлаас санаа авч ямар уран зураг бүтээснийг харцгаая.- .(зураг харуулах)

Биеийн тамирын минут.

Голын эрэгт эгц мод ургасан, (Бөхийсөн байрлалаас аажим аажмаар

их биеийг шулуун, гараа урагшаа.)

Тэгээд гол урсдаг, роуэн. (Гарыг зөөлөн хөдөлгөөнөөр баруун, зүүн тийш эргүүлнэ.)

Дунд хэсэгт нь гүн бий. (Урагшаа бөхийлгөж, гараа шулуун.)

Тэнд нэг загас явж байсан. (Хөлсөх)

Энэ загас бол загасны хаан юм (Үсрэх.)

Үүнийг гуджин гэж нэрлэдэг. (Газар дээрээ алх.)

Чи бид хоёр жинхэнэ зураачдын нэгэн адил хуванцараас зураг бүтээх болно. Үүнийг пластилинографи гэж нэрлэдэг. Мөн манай эгнээний салбар бидэнд урам зориг өгөх болно. Бидний зургийг дуудах болно "Rowan Brush".

Бага зэрэг бор хуванцарыг чимхэж аваад хоёр нимгэн хиамыг өнхрүүлээрэй. Эдгээр нь мөчрүүд байх болно. Тэдгээрийг картонондоо голд байрлуулцгаая. Нэг нь нөгөөгөөсөө дээгүүр. Дээд талд нь навч, доод талд нь жимс байх болно. Дахин хэдэн жижиг хиам гаргаж авцгаая - эдгээр нь өөрөө баглааны мөчрүүд байх болно, жимс нь тэдгээр дээр өлгөөтэй байна. Баглаа мөчир нь нэг цэгээс салж байгааг анхаарна уу.

Хүүхдийн бие даасан ажил.

Манай жимс ямар хэлбэртэй вэ?

Энэ нь зөв, дугуй.

Улаан өнгийн хуванцараас чимхэж, жижиг бөмбөгийг дугуй хөдөлгөөнөөр өнхрүүл. Эдгээр нь бидний жимс юм. Үүнийг картонон дээр наахдаа хэт хүчтэй дарж болохгүй. Жимс нь гүдгэр байх ёстой.

Хурууны гимнастик.

Нэг, хоёр, гурав, дөрөв, тав, Томоос нь эхлээд хоёр гартаа хуруугаа нугалав.
Бид навч цуглуулах болно. Нударгаа хэмнэлээр зангидаж, тайл
Хусан навч, хуруунууд нь томоос эхлэн дахин нугалж байна
Rowan навч,
улиас навч,
Улиас навч,
Бид царс модны навчийг цуглуулж, дунд ширээн дээр "алхах" ба
Бид ээждээ намрын цэцгийн баглаа авчрах болно. хоёр гарын долоовор хуруу.
Үргэлжлүүлье.

Одоо бид навч хийх хэрэгтэй. Тэд ямар өнгөтэй байж болох вэ? (хариулт)

- Мэдээжийн хэрэг, ногоон, шар, улбар шар.

Нэг ширхэг пластилиныг чимхэж аваад богино, махлаг хиам болгон өнхрүүл. Энэ бол бидний навч. Үүнийг картон дээр наахдаа бид үүнийг илүү хатуу нааж, тэгшлэх болно. Навч нь гүдгэр биш, харин хавтгай. Нэг навч нөгөөгийнхөө эсрэг байрладаг гэдгийг анхаарна уу. Мөн зүсэлтийн төгсгөлд тэд буурдаг. Төв хэсэгт төгсгөлд нэг навч байна.

Тусгал.

Одоо бүтээлүүдээрээ үзэсгэлэн гаргая.