Starlings applique загварууд ирлээ. Birdhouse програмын GCD. Багш Кривенченко С.А. Ханан дээрх хаврын самбар


Татьяна Будникова
"Шувууны байшин" ахлах бүлэгт өргөдөл гаргах GCD-ийн хураангуй

Хичээлийн зорилго: бие даасан хэсгүүдээс найрлагыг хэрхэн бүтээхийг заах. Даалгаврууд: Амьд ба амьгүй байгалийн хаврын улирлын өөрчлөлтийн талаарх хүүхдийн мэдлэгийг тодруулах, өргөжүүлэх. Зохиол зохиож сурах; ой санамж, төсөөллийг хөгжүүлэх, хүүхдийн үгсийн санг баяжуулах; өнгөт цааснаас янз бүрийн хэлбэрийг хайчилж авах чадварыг бэхжүүлэх; хайчаар ажиллахдаа анхаарал, нарийвчлалыг хөгжүүлэх. Тоног төхөөрөмж: од болон шувууны байшинг дүрсэлсэн зургууд; зузаан картон, дөрвөлжин 3*3см, орц; 6*6см хэмжээтэй өнгөт цаасны хоёр квадрат, хана, дээвэр; цааснаас одны хайчилж авах; навчны ногоон өнгийн цаас; салбар дахь бор өнгийн цаас; хайч, PVA цавуу, цавуу сойз, өөдөс, тосны даавуун доторлогоо, гар салфетка. Урьдчилсан ажил:Дууг сурах нь: Хавар! Хавар улаан байна! Халуун нарны туяа! Хурдан ирээрэй, хүүхдүүдээ дулаацуулаарай. Бидэн дээр баяр баясгалантайгаар ирээрэй!Агуу өршөөлөөр! Өндөр маалингын хамт! Гүн үндэстэй! Баян талхтай (Алхаж байхдаа оддыг ажиглах.) Хичээлийн явц. Зохион байгуулалтын хэсэг: А: Залуус аа, оньсого таагаарай: Цэлмэг газарт цас харлаж, Цаг агаар өдөр бүр дулаарч байна. Чаргаа шүүгээнд хийх цаг боллоо. Энэ жилийн аль цаг вэ?А: Залуус аа, бид хавар ирснийг ямар шинж тэмдгээр анзаарч болох вэ? Хүмүүс яагаад "хавар улаан" гэж байнга хэлдэг гэж та бодож байна вэ (хавар сайхан байдаг учраас) Яагаад сайхан байдаг вэ (өвс ногоо гарч, модонд навчис гарч, ургамал цэцэглэж, шувууд нисч, дуугаа дуулж, нар илүү гэрэлтэж, дулаацдаг) , өдөр уртасна) Хавар ирэхэд өдтэй найзууд маань буцаж ирдэг. Энэ хэн бэ? Старлингууд хамгийн түрүүнд ирдэг. Тэд хаанаас ирсэн бэ? Старлинг яагаад дулаан цаг агаар руу ниссэн бэ? Хаврын улиралд шувуудын хамгийн түрүүнд санаа зовдог зүйл юу байдгийг та нарын хэд нь мэдэх вэ? Өндөг тавих, дэгдээхэйгээ гаргах үүр бэлтгэ. Оддын шувууд бусад шувууд шиг үүрээ барьдаггүй. Тэд модны хонхорт эсвэл хүмүүсийн барьсан тусгай байшинд суурьшихыг илүүд үздэг. Эдгээр байшинг (шувууны байшин) юу гэж нэрлэдэг вэ?Шувууны байшингийн зургийг хар. (зураг харуулах) Шувууны байшин ямар хэсгүүдээс бүрддэг вэ (дээвэртэй, орцтой байшин) Дугуй орцыг шувууд нисдэг тул леток гэж нэрлэдэг. Харин үүдний доорхи энэ алганганыг алгана гэдэг. "Суух" гэдэг үгнээс, учир нь шувуу суудаг. Starlings хуучин гэр рүүгээ буцаж ирдэг. Тэд өд, хуурай өвс, навчийг чирч, байшинг өндөг, дэгдээхэйгээ гаргахад бэлтгэдэг. Биеийн тамирын хичээлийн мөч: Энд салбарууд дээр, одууд! Битгий хашгир! Хар оддын хонхорт суугаад өдөө хөвсгөж, наранд шарж, толгойгоо эргүүлж, нисэхийг хүсдэг. Shoo! Shoo! Нисээд явцгаая! Тэд нисч, хүрч ирээд дахин бүгд хөндийд суув. Практик хэсэг.А: Залуус аа, өнөөдөр хаврын найрлагыг бүтээхийг хичээцгээе - бид шувууны байшин, одтой мөчрийг дүрслэх болно. 1) мөчир. Бор өнгийн цааснаас мөчир хайчилж, картон дээр наа. Бид ногоон өнгийн цааснаас навч хайчилж, мөчир дээр наа. 2) Шувууны байшин. Шувууны байшингийн хувьд та нэг том дөрвөлжин авч, ташуу нугалж, диагональ шугамын дагуу хоёр гурвалжин болгон хайчлах хэрэгтэй (нэг гурвалжин нь дээвэр болно, хоёр дахь нь ашиггүй болно). булангуудыг тойрог болгох (энэ бол орох хаалга). Том дөрвөлжин - шувууны байшингийн ханыг аваад мөчрийн ойролцоо наацгаая. 3) Старлинг. Урьдчилан зүссэн оддын баримал авч, найрлагыг нь найрлагад нэмнэ. Тусгал:Өнөөдрийн хичээл танд юу таалагдсан бэ? Хичээлийн ямар үе шатанд та бэрхшээлтэй тулгарсан бэ? Та юуг өөрөөр хийхийг хүсч байна вэ? Одоо би танд бүтээлийн үзэсгэлэн гаргаж, ажлын байраа цэвэрлэхийг санал болгож байна.

Birdhouse програмын GCD. Багш Кривенченко С.А.

Сэдэв: Шувууны байшин.

Боловсролын чиглэлүүдийг нэгтгэх:"Уран сайхны болон гоо зүйн бүтээлч байдал" (хэрэглээ), "Танин мэдэхүй" (дэлхийн цогц дүр төрхийг бий болгох).

Даалгаварууд:

боловсролын: хэд хэдэн хэсгээс бүрдсэн объектуудыг дүрсэлж сурах, объектын хэсгүүдийн хэлбэрийг тодорхойлох (тэгш өнцөгт, дугуй, гурвалжин);

хөгжиж байна: өнгөний мэдрэмж, хэлбэрийн ойлголтыг хөгжүүлэх, гарын авлагын ур чадвар, нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх;

боловсролын:шувуудад халамжтай хандах, бусдад таалагдах хүслийг төлөвшүүлэх.

Материал ба тоног төхөөрөмж: модны зураг бүхий цомгийн хуудас, бэлэн болсон олон өнгийн дүрс бүхий тавиур: байшин, дээвэр, цонх, одтой; дууссан ажлын дээж, шувууны байшин; цавуу, салфетка; одны зураг; Цагаан талт шаазгай; аудио бичлэг; эмчлэх.

Зохион байгуулах цаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Сайн уу залуусаа!

Хүүхдүүд: - Сайн уу!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Өглөөний мэнд!

Хүүхдүүд: Өглөөний мэнд!

Хурууны тоглоом "Өглөөний мэнд!"

Тоглоомыг зогсож байхдаа тоглодог.

Өглөөний мэнд, бяцхан нүд!

Та сэрсэн үү?

(Долоовор хуруугаараа нүднийхээ эргэн тойрон дахь хэсгийг товшиж, дараа нь долоовор болон эрхий хуруугаараа "нүдний шил" үүсгэж, дундуур нь хар.)

Өглөөний мэнд, чих!

Та сэрсэн үү?

(Алгаараа чихээ илж, дараа нь алгаа толгойнхоо дээд хэсэгт "чих" хийж, хөдөлгө.)

Өглөөний мэнд, гар!

Та сэрсэн үү?

(Нэг эсвэл нөгөө гараа хоёр талаас нь цохиж, бүх хуруугаа сэгсэрч, чимхээд дараа нь алгаа таших.)

Өглөөний мэнд, хөлөө!

Та сэрсэн үү?

(Өвдөгөө цохиж, шагай руугаа бууж, дараа нь хөлөө дэвс.)

Өглөөний мэнд, нар!

Би сэрлээ (сэрсэн)!

Сэдвийн танилцуулга.

Хаврын шинж тэмдэг, нүүдлийн шувуудын тухай яриа.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Залуус аа, өөр хэн нэгэн бидэн рүү яаран ирж байгааг та сонсож байна уу?

(Цагаан талт шаазгай нисч, тойрог тойрон нисч, голд нь зогсдог)

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Шаазгай сүүлэндээ мэдээ тээж нисэж байна!

Шаазгай: - Сайн уу залуусаа, би хөгжилтэй шаазгай, би цагаан талт шаазгай!

Би ойд мэдээ сонссон! Өвөл аль хэдийн өнгөрсөн гэдгийг би дэлхий даяар хэлэх болно!

Цас хайлж байна.

Нуга амиллаа.

Өдөр ирж байна.

Энэ хэзээ тохиолддог вэ?

Хүүхдүүд: - Хавар!

Сурган хүмүүжүүлэгч: -Одоо жилийн хэдэн цаг вэ?

Хүүхдүүд: - Хавар!

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Та яагаад одоо хаврын улирал гэж шийдсэн бэ?

Хүүхдүүд: - Цас хайлсан; урсгал урсдаг; нар илүү халдаг; цэцэг гарч ирдэг: цасан ширхгүүд, өвс; мод, бут сөөг дээрх нахиа хавагнах; шувууд дулаан бүсээс буцаж ирдэг, шавж гарч ирдэг: алдаа, эрвээхэй, шоргоолж; хүмүүс илүү хөнгөн хувцасладаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Тийм шүү, залуус аа, энэ бүхэн хавар болдог. Хавар бол өвлийн урт нойрны дараа байгаль дэлхий сэргэж, сэргэдэг гайхалтай цаг юм.

Шаазгай: - Хараач, шувууд бүгд буцаж ирж байна, тэд дэгдээхэйгээ гаргах гэж байна, гэхдээ хүн бүрт байшин хүрэлцэхгүй байна уу?

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Залуус аа, хүмүүс хавар шувууг хэрхэн арчлах вэ?

Хүүхдүүд: - Тэд байшин барьж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Тийм ээ, хүмүүс шувуунд зориулж барьдаг:

“Байшин цонхгүй, зөвхөн орцтой, тагттай.

Гэрт ороход амар биш, биднээс дээгүүр байна!

Ямар ч шат, үүдний танхим байхгүй.

Тэр ямар түрээслэгч вэ?

Хүүхдүүд: - Оддын хувьд.

Старлинг дүрсэлсэн зургийн тухай яриа.

(Старлингын зургийг үзүүл.)

Сурган хүмүүжүүлэгч. - Старлинг ямар харагддаг вэ?

Хүүхдүүд. Цагаан цамц, малгай, фрак өмссөн ч хөлөндөө юу ч байхгүй.

Сурган хүмүүжүүлэгч. - Залуус аа, оддыг нүүдлийн шувууд бөгөөд хавар хамгийн түрүүнд ирдэг гэдгийг та мэдэх үү?

Хүүхдүүд. - Тийм ээ.

Сурган хүмүүжүүлэгч. - Тэд хаанаас ирснийг та мэдэх үү?

Хүүхдүүд. - Дулаан бүс нутгаас.

Сурган хүмүүжүүлэгч. - Тэд яагаад тийшээ ниссэн бэ?

Хүүхдүүд. - Өвлийн улиралд хөлдөхгүйн тулд.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Оддын байшин ямар нэртэй вэ?

Хүүхдүүд: - Шувууны байшин.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Залуус аа, та нар юу гэж бодож байна, та бид хоёр шувуудад тусалж чадах уу? Хэрхэн?

Хүүхдүүд: -Шувууны байшин хийцгээе.

Шувууны байшингийн үзүүлэн.

Өнөөдөр бид шувууны байшингийн аппликейшн хийх болно

Шувууны байшинг хараарай. (Үзүүлэх).

Шувууны байшингийн орой дээр дээвэртэй, орц гэж нэрлэгддэг дугуй орцтой.

Шувууны байшингийн орц яагаад "леток" гэж нэрлэгддэгийг бодоод үзээрэй?

Учир нь шувууд руу нисдэг.

"Хэний байшин хаана байна" дидактик тоглоом

Хүүхдүүдэд долоон өөр амьтдыг дүрсэлсэн зургийг санал болго, тэдгээр нь тус бүр өөрийн гэсэн байшин руу яарч байна. Та амьтдыг байшингийнх нь ойролцоо хавсаргах хэрэгтэй.

Мөн одууд хуучин гэртээ буцаж ирдэг. Тэд өд, хуурай өвс, навчийг чирдэг. Тэгээд тэд дуулж эхэлдэг. Оддын дуулах нь мэлхийний дуугарах, унаганы дахихтай төстэй байж болно, учир нь од өмнө нь сонсож байсан янз бүрийн дуу чимээг ухаалаг дуурайдаг. Одоо түүний дууг сонсоорой. Старлинг дуулдаг. (Оддын дуулах бичлэг асаалттай байна).

Тэр жил бүр ирдэг

Байшин хүлээж байгаа газар:

Бат бөх модон байшин

Жижиг дугуй цонхтой.

Өргөдөл.

Хэрэглэх арга техникийг харуулах.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Өнөөдөр бид "Шувууны байшин" програмыг гүйцэтгэх болно. -Хараач, би аль хэдийн аппликацийг хийж дуусгасан.(Дээж үзүүлэв)

Шувууны байшин өөрөө ямар геометрийн дүрсээр хийгдсэн бэ?

Хүүхдүүд: - Талбай дээрээс (Хүүхдүүдийн ганцаарчилсан хариулт)

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Дөрвөлжин ямар өнгөтэй вэ?

Хүүхдүүд: - Шар. (Хүүхдүүдийн ганцаарчилсан хариулт)

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Байшингийн дээврийг ямар геометрийн дүрсээр хийсэн бэ?

Хүүхдүүд: - Гурвалжингаас. (Хүүхдүүдийн ганцаарчилсан хариулт)

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Гурвалжин ямар өнгөтэй вэ?

Хүүхдүүд: - Ногоон (Хүүхдүүдийн ганцаарчилсан хариулт).

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Цонх ямар геометрийн дүрсээр хийгдсэн бэ?

Хүүхдүүд: - Тойрогоос. (Хүүхдүүдийн ганцаарчилсан хариулт).

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Тойрог ямар өнгөтэй вэ?

Хүүхдүүд: - Улаан. (Хүүхдүүдийн ганцаарчилсан хариулт).

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Хараач, эхлээд би байшингаа нааж, модон дээр байрлуулна. (Багшийн үзүүлэн, аппликешны техникийг сануулах). Дараа нь би байшингийн орой дээр дээвэр нааж байна. Мөн цонх нь талбайн голд байрладаг. Тиймээс энэ нь байшин - шувууны байшин болж хувирав.

Бид байшинд аль дүрсийг нааж эхлэх ёстой вэ?

Хүүхдүүд: - Талбай дээрээс. (Хүүхдүүдийн ганцаарчилсан хариулт)

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Цаашид бид юуг үргэлжлүүлэх вэ? Хаана?

Хүүхдүүд: - Дээвэр, байшингийн дээд талд. (Хүүхдүүдийн ганцаарчилсан хариулт)

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Бид хамгийн сүүлд юун дээр үлдэх вэ? Хаана?

Хүүхдүүд: - Тойрог бол талбайн голд байрлах цонх юм. (Хүүхдүүдийн ганцаарчилсан хариулт)

Биеийн тамирын минут "Шувууд"

Алив, шувууд, нисцгээе Хүүхдүүд бие биенийхээ араас аажмаар гүйдэг.

Бид нисч суугаад, Аажмаар суулт.

Үр тариа хатгаж, Хамраа дээрээс доошоо хөдөлгө.

Бид шон дээр тоглосон Тэд байрандаа эргэлддэг.

Бид ус уусан, Хамраа дээрээс доошоо хөдөлгө.

Өд угааж, Гараа бүсэндээ тавиад тохойгоо хөдөлгө.

Хажуу тал руугаа харав Тэд эргэн тойрноо хардаг.

Тэгээд тэд сандал дээр чимээгүйхэн суув.

"Шувууны байшин" програм

Суудалдаа суу. Мөн цагаан талт шаазгай амарч, яаж ажиллахыг чинь харах болно.

(Хүүхдүүд бие даан ажилладаг, хөгжмийн дагалдан сонсогддог, багш тусалдаг, хэсгүүдийг зөв байрлуулсан хүүхдүүд ажиллаж эхэлдэг.)

Тусгал.

(Багш дуусгасан ажлыг самбар дээр харуулна.)

Залуус аа, бид өнөөдөр та нарт юу хийсэн бэ? Та бидэнд шувууны байшинтай гэж бодож байна уу?

Хүүхдүүд: - Шувууны байшин. Тиймээ.

Шаазгай: - Баярлалаа залуусаа, та бидэнд маш их тусалж, шувууд болон тэдний ирээдүйн дэгдээхэйг асарч, үзэсгэлэнтэй, тухтай байшин барьсан. Тэгээд би чамд амттанг бэлэг болгон авчирсан. Тэгээд бид ой руу явах цаг болжээ. Баяртай, хүүхдүүд ээ!

(Шаазгай навч.)

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Сайн байна, залуусаа! Шаазгайд жилийн аль цаг болохыг олж мэдэхэд нь тусалж, шувуудыг арчлав.

Энэ нийтлэлд Birdhouse програмыг хаана, хэрхэн ашиглах талаар тайлбарласан болно. Сурган хүмүүжүүлэгчдэд туслахын тулд гарын авлагын хичээлийн загварыг энд санал болгож байна.

Birdhouse програмыг хаана ашигладаг вэ?

Биеийн хөдөлмөр нь хобби болсон хүмүүст үргэлж хийх зүйл байдаг. Тэд жижиг даавуу эсвэл ханын цаасны хэрэглээг олох болно.

Birdhouse applique нь энэ талаар маш сонирхолтой юм.Энэ нь хувцас, ор дэрний цагаан хэрэглэл засахад тусална. Та мөн scrapbooking техникийг ашиглан энэ сэдвээр өөрийн гараар гайхалтай ил захидал хийж болно. Мөн энэ нь дотоод засалд цэвэр агаар оруулах болно. Хүүхдүүдийн хувьд Шувууны байшин програм бүтээх гарын авлагын хичээл нь жинхэнэ нээлт болно. Эцсийн эцэст тэд шувуудын амьдралын талаар олон шинэ, сонирхолтой зүйлийг сурах болно.

Хоёр дахь бага бүлгийн гар хөдөлмөр

Гураваас дөрвөн настай хүүхдүүд нэлээд чадваргүй хэвээр байна. Тэд хайчаар ажиллахад хэцүү байдаг. Тиймээс хүүхдүүдэд бэлэн хайчилж авсан загваруудыг санал болгох нь дээр. Хичээлийн эхэнд хавар олон шувууд, тэр дундаа одууд дунд бүсэд нисдэг гэж хэлсний дараа багш хүүхдүүдийг сайхан зураг зурахыг урив. Үүнийг хийхийн тулд тэд хичээл эхлэхээс өмнө тэдэнд тараасан хэсгүүдийг тодорхой аргаар наах хэрэгтэй.

Үүний үр дүнд хүүхдүүд "Шувууны байшин" аппликейшн авах ёстой. Бага 2-р бүлэг энэ даалгаврыг маш амархан даван туулдаг. Бүх зүйл бэлэн болсны дараа та хүүхдүүдэд гайхалтай түүхийг ярьж болно.

Нэг од хулгайчдыг хэрхэн хөөн зайлуулсан бэ

Зүгээр л нэг хүү модны доороос бяцхан шувуу авав. Тэр үүрнээсээ унасан бололтой. Хүү түүнийг хооллосон. Скворушка том найздаа дасаж, түүнд дурлажээ.

Хөршүүд нь асар том хоньчин нохойтой байсан. Танихгүй хүн хаалга руу ойртоход нохой айлган сүрдүүлэн хуцав. Тэгээд хэрэм хоньчноос холтос өргөж авсан. Одод бол элэглэгч шувуу гэдгийг хүн бүр мэддэг бөгөөд энэ утгаараа тотьтой төстэй байдаг.

Хааяа хүү цагтаа хооллохоо мартсандаа гомдож, харааж зүхэж, найз руугаа айлган сүрдүүлэн хуцаж, бүр уйлах нь ч бий.

Тэгээд хүү гэнэт халуурчээ. Түүнийг эмнэлэгт хүргэсэн. Томчууд ч түүнтэй хамт явсан. Гэрт нь сквош л үлдсэн байв.

Энд л хулгайч нар хэн нэгний зардлаар мөнгө олохоор шийджээ. Тэд түлхүүрээ аваад цоожоо онгойлгоод гэрт оров. Скворушка аль хэдийн маш их өлсөж байна. Хэн нэгний алхмыг сонсоод эзэд нь гэж бодоод тэднийг харааж эхлэв. "Хаширахаа мартчихаж байна уу, woof-woof? Мартсан... Хөөх? Хоол хаана байна? Хөөх!

Харин одны хэлийг хүү л ойлгосон. Хулгайч нар хоньчны заналхийлсэн хуцахыг сонсоод айж, зугтав! Эзэд нь буцаж ирэхэд орон сууцанд хэн нэгэн байхгүй байхыг харав. Хөршүүд нь хөршөөсөө хуцах, нохой гаслах чимээ сонссон гэж хэлээд хэн нэгэн шатаар хурдан зугтав.

Шувууны байшингийн эзэд хулгайчдыг маш их айлгасан нь тэдний бяцхан шувуу байсан гэж таамаглаж байв. Старлинг ямар гайхалтай шувуу вэ.

Энэ явдлын дараа хүү ээжтэйгээ хамт цаасаар шувууны байшин хийжээ. Шувууны байшинтай аппликейшн нь хананд удаан хугацаагаар өлгөгдсөн байв. Тэрээр энэ гайхалтай үйл явдлын талаар гэр бүлийнхэндээ сануулав.

Геометрийн дүрсийг ашиглах

Энэ түүхийг дунд болон ахлах ангийн сурагчдад амжилттай хэлж болно. Энэ нь бага насны сургуулийн сурагчдыг ч гайхшруулах болно. Гэхдээ дөрвөөс таван настай хүүхдийн даалгаврыг улам хүндрүүлж болно.

Одоо хүүхдүүдээс шувууны байшинд зориулж тэгш өнцөгт, гурвалжин хайчилж авахыг хүсэх хэрэгтэй. Шувууны байшинд орох нүхийг дуурайлган хийх дугуйланг хүүхдүүдэд урьдчилан бэлдэж болно. Хүүхдүүдэд тэгш өнцөгт, гурвалжингийн загваруудыг урьдчилан өгөхийг зөвлөж байна. Багш мөн даалгавар өгдөг: байшингийн ханыг улаан цааснаас, гурвалжин дээврийг цэнхэр цааснаас хайчилж ав.

Даалгавар нь нэлээд төвөгтэй болсон - өөрөө хайчаар хийсэн "Шувууны байшин" аппликейшн.

Дунд бүлэг нь математикийн хичээлээр олж авсан мэдлэгээ нэгтгэдэг. Эцсийн эцэст тэд зөвхөн загвараар биш, тэгш өнцөгт, гурвалжин, тойрогтой ажиллах ёстой.

Ханан дээрх хаврын самбар

Хүүхдүүд өөрсдийн гараар бэлэг хийх дуртай. Та үйл ажиллагааг төрөлжүүлж болно. Тэдний "Шувууны байшин" аппликейшн хаврын мэндчилгээний самбар болгоорой.

Дунд бүлэг нь шувууны байшинг засах ажлыг амархан даван туулах болно. Бүх хэсгүүдийг хайчилж, хүүхдүүдэд урьдчилан тараах хэрэгтэй. Аль хэсгийг авах, хаана хавсаргах талаар багш алхам алхмаар зааварчилгаа өгөх ёстой.

Людмила Матанова

Сэдэв: « Шувууны байшин»

Зорилтот:

1. Хүүхдүүдэд дүрслэхийг заа applikable зүйлс, хэд хэдэн хэсгээс бүрдэх, геометрийн хэлбэрийг тодорхойлно.

Хөтөлбөрийн даалгавар:

1. Хэсэг хайчилж сурахыг үргэлжлүүлээрэй шувууны байшинмөн тэдгээрийг тодорхой дарааллаар наа.

2. Хүүхдийн өнгөний мэдрэмж, төсөөлөл, сэтгэн бодох чадвар, яриаг хөгжүүлэх.

3. Шувуудад эелдэг, халамжтай хандлагыг төлөвшүүлэх.

Урьдчилсан ажил:

1. Нүүдлийн шувуудын тухай яриа;

2. Хавар, шувуудын тухай зураг үзэх.

Материал:

Хүүхэд бүрт тосон даавуу өгдөг; эд анги бүхий хавтан шувууны байшин; хайч; сойз; цавуу; цаас; салфетка;

Шувуудын зураг;

Мод (хуурамч)хийсний төлөө шувууны байшингууд

Хичээлийн явц

Сурган хүмүүжүүлэгч:

(Шувуудын дуулах аудио бичлэг асаалттай)

Залуус аа, өнөө өглөө би хөгжилтэй дуулж, цонхны гадаа шувууны чимээнээр сэрлээ. Шувууд дуугаа хөгжилтэй, чангаар дуулжээ. Гудамжинд өвлийн улиралд байдаггүй шувууд гарч ирэв.

Шувууд хаанаас ирсэн бэ?

Дулаан орнуудаас, өмнөд нутгаас.

Зөв!

Шувууд яагаад бидэн рүү ниссэн бэ?

Тэд эх орондоо ирж, хавар ирж, цас хайлж, дулаарсан.

Маша бидэнд хаврын тухай шүлэг бэлдсэн.

Та ямар шувууг мэдэх вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт.

Эдгээр бүх шувуудыг нүүдлийн гэж нэрлэдэг!

(монборт дээр шувуудын зураг байдаг)

Тийм ээ, тэдний дунд байдаг Starlings- Энэ шувуу бас өөр өөр дуу чимээ гаргаж чаддаг Starlingsцэцэрлэг, цэцэрлэгт хүрээлэнгийн хортой шавжийг устгах. Үүний тулд хүмүүс тэднийг бүтээдэг шувууны байшингууд.

Залуус аа, бидэнд бас гайхамшигт мод бий! Яг л гудамжинд байгаа шиг навчис түүн дээр гарч ирэв. Чи бид хоёр шувуудад байшин барина - шувууны байшингуудмөн үүнийг манай модонд өлгө.

Залуус аа, энэ нь ямар хэсгүүдээс бүрддэгийг хараарай шувууны байшин, хэсэг бүр ямар хэлбэртэй вэ?

Хана шувууны байшин ямар хэлбэртэй? - тэгш өнцөгт;

Дээвэр ямар хэлбэртэй вэ? - гурвалжин;

Цонх ямар хэлбэртэй вэ? - дугуй.

Зөв шүү, сайн байна.

Жаахан амарцгаая!

Биеийн тамирын минут:

Хөлөө дэвсье,

алгаа алгадацгаая,

Далавчаа даллаж, сууцгаая!

Залуус аа, хийцгээе бүх шувуудад зориулсан шувууны байшин.

Ширээн дээр ажиллах.

Бид өнөөдөр юу хийсэн бэ?

Тийм ээ, бид шувуунд зориулж хийсэн шувууны байшингууд!

Өнөөдөр бид шувуунд зориулж ямар нэгэн зүйл хийсэн шувууны байшингууд, үүний тулд тэд бидэнд талархаж, дуугаараа биднийг баярлуулж, модыг хортон шавьжнаас эмчлэх болно. (хүүхдийн ажилд ялгавартай үнэлгээ өгдөг).

Сэдвийн талаархи нийтлэлүүд:

Нулимсны хэрэглүүр нь хайч хэрэглэх шаардлагагүй хамгийн энгийн төрлийн аппликейшн юм. Тиймээс би энэ техникийг ашиглаж эхэлсэн.

"Шувууны шувууны байшин" Яриа хөгжүүлэх дидактик тоглоом. Зорилго: хүүхдийн яриаг хөгжүүлэх. Даалгавар: - үгсийн санг баяжуулах, - нэгтгэх.

Хөтөлбөрийн агуулга. Хүүхдэд хэд хэдэн хэсгээс бүрдсэн объектуудыг аппликейшн дээр дүрслэхийг заа. Хэсгийн хэлбэрийг тодорхойлох (тэгш өнцөгт,...

Цонхноос цаг агаарын үзэгдлийг ажиглаж байхад хүүхдүүд манай цэцэрлэгийн ойролцоо олон тооны шувууд нисч байгааг анзаарав. Тиймээс ийм шийдвэр гаргасан.

Бүгдэд нь энэ өдрийн мэнд. Шувууны байшинг тохижуулснаар та өсөн нэмэгдэж буй орчноо хэрхэн төрөлжүүлж болохыг харуулахыг хүсч байна. Тэр бидэнтэй хамт зогсож байсан.

"Шувууны байшин" програмын талаархи хичээлийн тэмдэглэл GCD дизайн дизайнер Ахлах групп. GCD-ийн сэдэв: Шувууны байшингийн програм. Зорилго: Хувь хүнээс зохиол зохиох чадварыг хөгжүүлэх.

Зорилго: 1. Хүүхдүүдэд геометрийн дүрсээс шувууны байшинг нааж сурга. 2. Хаврын шинж тэмдгүүдийн талаархи хүүхдүүдийн мэдлэгийг нэгтгэх. Зорилго: - Хүүхдүүдэд сургах.

Алхам алхмаар зураг бүхий картон ба өднөөс одны мод хийх мастер анги.

Зименко Тамара Александровна, MBDOU-ийн багш "Черлакскийн 2-р цэцэрлэг" r.p. Омск муж, Черлак
Материалын тодорхойлолт:Би танд алхам алхмаар зураг бүхий картон, өднөөс одны мод хийх мастер анги санал болгож байна. Сургуулийн өмнөх насны (5-7 нас) хүүхдүүдэд зориулсан "Старлингс" сэдвээр мастер анги. Энэ материал нь ахлах болон бэлтгэл бүлгийн багш нарт хэрэг болно. Энэхүү мастер анги нь хүүхдүүдийг шувуудтай танилцуулах, зугаа цэнгэлд бэлтгэхэд ашиглаж болно.
Зорилтот:Байгалийн булан, бүлгийн өрөө, хөгжмийн өрөөг чимэглэхийн тулд картон, өднөөс одны мод хийх.
Даалгаварууд:
Боловсролын:
Хаягдал материалаас дизайн хийх чадварыг сайжруулах: байгалийн объектуудын илэрхий байдлыг тодруулах, өгөгдсөн сэдвээр зураг үүсгэхийн тулд тэдгээрийг сонгох чадвартай байх.
Боловсролын:
Шувуу үүсгэх үйл явцыг төлөвлөх чадварыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх. Төлөвлөсөн төлөвлөгөөний дагуу ажлаа тууштай гүйцэтгэх чадварыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх.
Боловсролын:
Өдтэй найз нөхөддөө халамжтай хандах хандлага, илэрхий дүр төрхийг бий болгох хүслийг төлөвшүүлэх.
Ажлын зорилго: Энэхүү бүтээлийг "Шувууны өдөр"-ийн баярт зориулж хөгжмийн танхимыг тохижуулахад ашиглаж болох бөгөөд "Бидний өдтэй найзууд", "Өвөлждөг ба нүүдлийн шувууд" төслүүдийг хэрэгжүүлэхэд ашиглаж болно.
Демо материал:одны дүрслэл.
Тараах материал:хар картон, өд, цавуу, харандаа, гуаш, багс, аяга, оддын баримал, хайч. Багшийн хувьд: соронзон хальс, хар утас, таслагч.
Сурган хүмүүжүүлэгч:- Залуус аа, хавар ирж, эртний найзууд болох одууд бидэн рүү нисэв! Чухамхүү энэ сайхан шувууд бидний сэтгэлийг эгшиглэнт дуугаараа өргөдөг.

Старлинг хэрээгээс жижиг,
Гэхдээ илүү олон бор шувуу -
Тэр шувууны байшингаас, тагтнаас
Шөнийн булшнаас ч дор дуулдаггүй!

Старлинг хийхийн тулд бидэнд хэрэгтэй болно: хар картон, өд, цавуу, энгийн харандаа, гуаш, сойз, аяга, оддын баримал, хайч. Багшийн хувьд: соронзон хальс, таслагч, хар утас, шувуу байрлуулах модны мөчир.

Өнгөт талыг нь доош нь эргүүлсэн картон дээр оддын баримлын стенил дүрсэлсэн байна.



Оддын баримлын загварыг нөгөө тал руу нь эргүүлж картон дээр дахин зурж, шувууны баримлын хоёр дахь хагасыг олж авна.

Хоёр загварыг хоёуланг нь хайчаар хайчилж авдаг.

Хоёр хэсэгт нүдийг цагаан гуашаар зурж, хушууг шар өнгийн гуашаар будсан байдаг.

Старлингын өдний улаавтар өнгийг хоёр хэсэгт улаан гуашаар зурсан байдаг.

Хоёр хэсэгт байрлах ногоон гуаш нь оддын өдний ногоон сүүдрийг дүрсэлсэн байдаг.

Старлингын өдний ягаан өнгийн сүүдрийг нил ягаан гуаш ашиглан хоёр хэсэгт хэрэглэнэ.

Зүсэгч ашиглан БАГШ хоёр хэсэгт 2 см урт зүсэлт хийдэг.

Өд нь ангархай руу ордог.

БАГШ нь ангархайд байрлуулсан өдийг туузаар бэхлэнэ.

Нэг хэсэг нь цавуугаар бүрсэн бөгөөд өөр хэсэгт бэхлэгддэг.