Сэдвийн талаархи OOD-ийн хураангуй: Мэргэжил. Бага бүлэг. Хоёрдугаар бага бүлгийн "Мэргэжил" хичээлийн хураангуй Бага бүлгийн хүүхдүүдтэй хийсэн мэргэжлийн яриа


Даваа гараг

1. Тогоочийн мэргэжлийн талаар хүүхдүүдтэй ярилцах.

Зорилго: үргэлжлүүл Бидний эргэн тойрон дахь ертөнцийг танин мэдэхүйн үйл ажиллагаа, сонирхлыг хөгжүүлэх.

Даалгаварууд: 1. тогоочийн мэргэжлийн талаар ярих.

2. Насанд хүрэгчдэд туслах хүслийг төлөвшүүлэх, насанд хүрэгчдийн ажилд сонирхол, объект хийх, өөрчлөх үйл явцад үзүүлэх; ажил хийдэг хүний ​​сонирхол, түүнд туслах хүсэл, энгийн ажлын үйлдлийг өөрөө эзэмших.

3. Насанд хүрэгчдийн ажлын үр дүнд болгоомжтой хандах, тухайн хүнд талархах мэдрэмжийг харуулах.

Ярилцлагын явц

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, миний тааварыг анхааралтай сонсож, тааварлаарай.

Егор, Антошка нарын хувьд

Би төмс хийж өгье

Би амттай котлет хийх болно

Хоёрдахь хоолны хувьд - винигрет

Эцсийн эцэст би хоол хийх дуртай.

Намайг таа!

Хүүхдүүд: Тогооч!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тийм шүү, залуус аа, тогооч, манайд хэн ирсэнийг хараарай ... хэн бэ?

Хүүхдүүд: Тогооч!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Түүний онцгой хувцасыг хараарай. Аль нь?

Хүүхдүүд: Тогоочийн хувцас.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Малгай, тусгай дээл байдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, гэртээ хэн хоол хийж өгдөг вэ?

Хүүхдүүд: Ээж аав.

Сурган хүмүүжүүлэгч: тэд хаана хоол хийх вэ?

Хүүхдүүд: гал тогоонд.

Сурган хүмүүжүүлэгч: яг гал тогоонд.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, манай цэцэрлэгт бас тогооч байдаг, тэр хүүхдүүдэд хоол хийж өгдөг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: тэгээд өнөөдөр бас "Тогооч" болцгооё!?! Хүсч байна?

Хүүхдүүд: тийм ээ, бид хүсч байна!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Өнөөдөр бид юу хоол хийх гэж байна: борщ эсвэл компот? (хүүхдэд сонгох эрх)

Хүүхдүүд:

Сурган хүмүүжүүлэгч: үүнд бидэнд юу хэрэгтэй вэ?

Бид "шөл хийх" тоглоом тоглодог.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, тогооч өөр юу хийдэг вэ?

Хүүхдүүд: жигнэмэг жигнэх!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Дараа нь хормогчоо өмс - бид тогооч болно.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та ийм жигнэмэг хийх хэрэгтэй: зуурсан гурилыг чимхэж, түүнээс бөмбөг үүсгэж, тэгшлээд, тавиур дээр тавь (би үзүүлэв). Та үүнийг зохицуулж чадах уу?

Хүүхдүүд: Тийм ээ!

Сурган хүмүүжүүлэгч: ямар мундаг нөхөр вэ! Бид маш олон жигнэмэг хийсэн, хүн бүрт хангалттай!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тиймээ залуусаа, тогооч бол хоол хийдэг хүн юм.

2.D/I "Хоол хийх компот", хавсралтыг үзнэ үү

3.P\i "Талх"

4. Оньсого асуух

Тогооч өглөө эрт босдог. Тэрээр өглөөний цайгаа бэлдэх цаг гаргах хэрэгтэй тул бусдаас түрүүлж ажилдаа ирдэг. Гал тогоонд тогооч түүнд хоол хийхэд туслах зүйлс байдаг. Эдгээр объектуудыг юу гэж бодож байна вэ?

Бахдан, хараарай -

Хойд туйл дотор байна!

Тэнд цас мөс гялалзаж,

Өвөл өөрөө тэнд амьдардаг. (Хөргөгч)

Дөрвөн хөх нар

Эмээгийн гал тогоонд

Дөрвөн хөх нар

Тэд шатаж, гарав.

Байцааны шөл боловсорч гүйцсэн, хуушуур жигнэж байна.

Маргааш хүртэл наранд орох шаардлагагүй. (Хийн зуух)

Би өөрөө иддэггүй, гэхдээ би хүмүүсийг хооллодог. (халбага)

Халбагын дунд би хурандаа цолтой.

Тэгээд намайг нэр... (Шавга)

Дээвэр доор дөрвөн хөл байна,

Дээврийн дээгүүр - шөл, халбага. (Хүснэгт)

Хатуу, нүхээр дүүрэн,

Өргөст, болхи.

Тэд түүний нуруун дээр юу өмсөх вэ?

Тэр даруй бүх зүйлийг залгих болно. (Үржүүлэгч)

Буцлах үед уур гарч,

Энэ нь исгэрч, халуунд тэсэрч,

Таг нь шажигнаж, тогшдог.

Хөөе, намайг буулга! - гэж хашгирав. (Данхан)

5. Шүлэг

Хөгжилтэй тогооч

Хөгжилтэй тогооч

би хоол хийж байна

Новш.

Юу ч илүү амттай байдаггүй -

Тэр цорын ганц ийм хүн.

Новш

Хаана ч -

Гайхалтай биш

Мөн жижиг биш.

Дээшээ I

Түүнийг шидсэн -

Тэгээд тэр барьж авлаа.

Тэр бол акробатчин.

Циркийн жүжигчин шиг

Авхаалж самбаатайгаар

Заль мэх

Үзүүлэн харуулж байна

Минийх:

ДАВС ХҮН

Хайруулын тавган дээр.

Чамд

Харж чадахгүй байна

Энэ

Хаана ч байхгүй.

Семён Островский

Хоол хийх

Мөн өнөөдөр манай бүлэгт

Шинэ тоглоом гарах болно:

Бүх охид тогооч

Тэгээд хөвгүүд нь тогооч.

Бид дээл өмсдөг

Толгойн малгай.

Мөн утгууртай савнууд

Тэднийг ширээн дээр тавив.

Манай шоо бол төмс,

Мөн лууван бол харандаа юм.

Бөмбөг хүртэл нум болно -

Манай шөл амттай байх болно.

Бүгдийг давсалж, хутгана,

Үүнийг ялтсууд руу хийнэ.

Хүүхэлдэй тарихдаа хөгжилтэй байцгаая

Тэгээд бид чамайг унтахын өмнө хооллох болно.

Өнөөдөр бид тогооч,

Бид өнөөдөр тогооч боллоо!

Гэхдээ бид таваг угаах болно,

Эцсийн эцэст тоглоом дууслаа.

ТОГООЧ

Тогоочдоо дараах найрлагыг өгнө.

Шувууны мах, хатаасан жимс,

Будаа, төмс... Тэгээд дараа нь

Амттай хоол таныг хүлээж байна.

Сергей Чертков

Тогооч зууханд хийж байна,

Далавчин дээр дүүлэн нисдэг юм шиг.

Түүний эргэн тойронд бүх зүйл эргэлдэж байна

Гал тогоо бол түүний төмөр хийц юм.

Түүний бүтээл бүр -

Зүгээр л үлгэр, амттай,

Бодол, бүтээлч нислэг.

Үүнийг туршиж үзсэн хүн ойлгох болно.

6.Sr/i "

Мягмар гараг"Мэргэжил - эмч"

1. Эмнэлгийн газар руу аялах"Мэргэжил - эмч" - танилцуулнаэмнэлгийн мэргэжлүүдсувилагч, цэцэрлэгийн ажилтнуудад хүндэтгэлтэй хандах хандлагыг төлөвшүүлэх, хүүхдийн ажиглах чадварыг хөгжүүлэх; хүүхдийн үгсийн санг эмнэлгийн нэр томъёогоор дүүргэх, үйл үгсийг идэвхжүүлэх, асуултанд бүрэн хариулахыг заах, харилцааны явцад аль болох олон үг олох.


2. Яриа

Эмч нар их ухаантай, сайхан сэтгэлтэй хүмүүс, өвчин тус бүрийг, эм болгоныг мэддэг. Тэд өвчтэй хүмүүст тусалдаг.
Жишээ харилцан яриа (та үүнгүйгээр хийж болно):

Насанд хүрэгчид: Та хэзээ нэгэн цагт эмчид үзүүлж байсан уу?
Хүүхэд :) байсан)
IN: Эмч дээр очдог хүмүүсийг юу гэж нэрлэдэг вэ?
R: Өвчтөн.
IN: Эмч нар ихэвчлэн ямар хувцас өмсдөгийг санаж байна уу?
R: Тэд цагаан дээл өмсөж, толгой дээрээ цагаан малгай өмсдөг.
IN: Эмнэлэгт хэн ажилладаг вэ?
R: Эмч, сувилагч
IN. Эмнэлэгт өөр хэн ажилладагийг мэдмээр байна уу?
R: Мэдээж.

Ингээд аялалаа эхлүүлж, тус эмнэлэгт ажилладаг хүмүүстэй танилцацгаая.

Тиймээс бид эмнэлэгт очоод хамгийн түрүүнд хардаг хүн бүртгэгч (шинэ үг).
Бүртгэлийн ажилтан гэж хэн бэ?
Энэ бол эмнэлэгт маш хэрэгтэй хүн юм. Түүний оффис дуудаж байна
бүртгэл (шинэ үг). Тэрээр бүх өвчтөнүүдийг эмчтэй уулзахаар бүртгүүлж, тусгай хуудас - купон гаргадаг. Уг купон дээр өвчтөн хэзээ эмчид үзүүлэх, аль албанд хандахыг зааж өгсөн байдаг. Хүлээн авалт дээр та гэртээ эмч дуудаж эсвэл гэрчилгээ авах боломжтой.
Мөн бүх эмнэлгийн бүртгэлийг бүртгэлд хадгалдаг.

IN: Эмнэлгийн карт гэж юу болохыг та мэдэх үү?
R:
IN: Энэ бол өвчтөнд хийсэн бүх вакцинжуулалт, түүний өвчилсөн бүх өвчнийг бүртгэсэн тусгай дэвтэр юм.

Бүртгэлийн газраас талон авч, бусад эмч нар руу явцгаая. (Талон бэлдэж, хүүхдэд нэг нэгээр нь өгнө).

Тиймээс анхны купоноо харцгаая. Хүүхдийн эмчид үзүүлж байна.
Энэ хэн бэ хүүхдийн эмч ? (шинэ үг). Энэ бол хүүхдийг эмчилдэг эмч, өөрөөр хэлбэл хүүхдийн эмч юм. Тэрээр хүүхдийг төрсөн цагаас нь эхлэн ажиглаж, өсөлт, жинг нь хянадаг. Хэрвээ хүүхэд өвдсөн бол түүнийг шалгаж, сонсож, температурыг хэмжиж, шаардлагатай эмийг зааж өгч, эмчилгээ амжилттай болсон эсэхийг шалгадаг.

За, бид хүүхдийн эмч дээр очсон, одоо дараагийн купоноо харцгаая. Тэр эмч рүү явна чих хамар хоолойн эмч (шинэ үг). Гэхдээ энэ нэр нь маш төвөгтэй тул энэ эмчийг ихэвчлэн дууддаг ENT (шинэ үг).
Чих хамар хоолойн эмч гэж хэн бэ, ямар эмчилгээ хийдэг болохыг олж мэдье? Энэ эмч чих, хамар, хоолойг эмчилдэг. Ихэвчлэн хүүхдүүд өвдсөн үедээ эхлээд хүүхдийн эмчид ханддаг. Мөн хэрэв өвчин нь нарийн төвөгтэй биш бол хүүхдийн эмч өөрөө эмчилдэг. Гэхдээ хэрэв өвчин ноцтой бол хүүхдийн эмч чих хамар хоолойн эмч рүү илгээдэг.

Бидэнд ч гэсэн тасалбар байгаа, аль эмч рүүгээ явна даа. гэж нэрлэдэг энэ эмчийн гэрчилгээ нүдний эмч (шинэ үг).
Нүдний эмчийн өрөөнд орцгооё, ханан дээр хараа шалгахад зориулсан зураг, үсэг бүхий зурагт хуудас байна (зурагт хуудсыг урьдчилан хэвлэж, хүүхдэд үзүүл). Энэ мэргэжлийг мөн ийм нарийн төвөгтэй үг гэж нэрлэдэг
нүдний эмч (шинэ үг). Энэ бол таны таамаглаж байсанчлан бидний нүдийг эмчилж, хараатай холбоотой өвчнийг эмчилдэг эмч юм. Тэрээр нүдний шил, контакт линз сонгоход тусалж, янз бүрийн төхөөрөмж ашиглан нүдний эрүүл мэндийг шалгаж, хүнд өвчин туссан тохиолдолд эмчилгээг зааж, эм бичиж өгдөг.

Тэгэхээр энд бидний сүүлчийн купон байна. Үүн дээр бичсэн шүдний эмч (шинэ үг).
Түүний оффис руу явцгаая. Шүдний эмч бол шүдний эмч юм. Тэрээр шүд, бохь эмчилдэг; шүд буруу ургасан бол хазуулсан хазалтыг засдаг; тусалдаг, шүд өвдөхөөс сэргийлэхийн тулд юу хийх талаар зөвлөгөө өгдөг. Шүдний эмч насанд хүрэгчид болон хүүхдүүдэд шүдээ хэрхэн зөв угаахыг заадаг. Энэ эмчээс айх шаардлагагүй, гэхдээ бид байнга очиж үзэх хэрэгтэй, тэгвэл бидний шүд үргэлж сайхан, цагаан байх болно.

Би танд хэлэхийг хүсч буй өөр нэг эмнэлгийн ажилтан байна, энэ бол сувилагч (шинэ үг).
Эмч болгонд сувилагч байдаг. Сувилагч бол аливаа эмчийн гол туслах юм. Тэр эмчдээ тусалдаг бөгөөд заримдаа эмчээс илүү өвчтөнд илүү их цаг зарцуулдаг. Сувилагч нь шинжилгээ авч, тариа тарьж, вакцин хийлгэж, бусад эмч нарт гэрчилгээ, лавлагаа олгож, өвчний чөлөөний хуудас бөглөнө. Эмчийн бүх зөвлөмжийг дагаж мөрддөг.

За манай клиникийн аялал дууслаа.

Өнөөдөр уулзсан бүх эмч нараа санацгаая.
- Хүүхдийг эмчилдэг эмчийг хэн гэдэг вэ?
-Аль эмчийн өрөөнд хараагаа шалгах тэмдэг байдаг вэ?
- Шүдээ хэрхэн зөв угаахыг ямар эмч заадаг вэ?

- Чих, хүзүү, хамар маш их өвдсөн тохиолдолд ямар эмчид хандах вэ?
- Эмч нарт талон олгодог эмнэлгийн ажилтны нэр хэн бэ?
- Шинжилгээ авч, тариа, вакцин хийлгэдэг эмнэлгийн ажилтныг хэн гэдэг вэ?
- Бүртгэлийн ажилтан хаана ажилладаг вэ?

Хүүхдийг эмчилдэг эмч нарын талаар тантай ярилцлаа. Гэхдээ мал эмчилдэг эмч бас бий. гэж нэрлэдэг малын эмч (шинэ үг) мөн тэр ажилладаг мал эмнэлэг (шинэ үг).
Энэ бол бас эмч, зөвхөн ер бусын эмч юм. Түүний гол ажил бол амьтдыг шалгаж, эмчилгээ, шаардлагатай вакцинжуулалтыг зааж өгөх явдал юм. Энэ мэргэжилтэй хүн маш эелдэг, амьтанд хайртай байх ёстой, учир нь амьтан өөрийгөө эмчлэхийг зөвшөөрөхийн тулд тухайн хүн түүнд хор хөнөөл учруулахыг хүсэхгүй байгаа гэдгийг мэдрэх ёстой.

Ингээд бид эмчийн мэргэжилтэй танилцсан. Ер нь эмч нар өөр олон мэргэжилтэй. Аажмаар бид бусадтай танилцах болно.

3. К.Чуковскийн “Доктор Айболит” үлгэрийг унших.

4. Хүүхэд болон бага насны хүүхдүүдэд зориулсан: эмчийн тухай шүлэг (эмч)

ХҮҮХДИЙН ЭМЧ

Өглөө эрт хүүхдийн эмч

Дээлээ өмсдөг

Тэр гараа цоргоны доор угааж,

Тэр залуусыг оффис руу дууддаг.

Тэгээд халуун, хүйтэнд,

Доктор Айболит шиг

Бүхэл бүтэн том хотоор дамжин

Дуудлагын эмч яарч байна.

Бид ханиад, хоолой өвдөхөөс айдаггүй.

амьсгалын замын цочмог халдвар, салхин цэцэг, улаанбурхан,

Эмч - Анагаах ухааны сайд

Ямар ч өвчнийг даван туулах болно!

МАША БА ЭЭЖ

Маша, ээж хоёр маш төстэй:

Ээж бол эмч, Маша ч мөн адил.

Баавгайн чихэнд иод түрхэж,

Мөн ногоон байгууламж бол гахайн сүүл юм,

Тэр бяцхан бөжин дээр термометр тавьж,

Үнэгний хүзүүг эмчилдэг.

Гэхдээ баавгай, туулай биш.

Ээж эмчилж, хөвгүүд.

Энд ажлын өдөр дууслаа,

Тэгээд ээж гэртээ буцаж ирэв.

Ээж их ядарч байна

Магадгүй би эмч дуудах ёстой юм болов уу?

Үгүй ээ, түүнд зүгээр л амрах хэрэгтэй

Түүнийг хэвтээд амраарай,

За, Машенка оройн хоолоо өгдөг

Тэр үүнийг үйлчилж, аваад явна.

Катюша - эмч

Катюшка ширүүн төрхтэй.

Чамд юу байна? Таны гэдэс өвдөж байна уу?

Та ямар нэгэн эмчилгээ хийлгэх хэрэгтэй

Үүний тулд эмнэлэг байдаг.

Би чамд эм бичиж өгье.

Тэд чихэр шиг амттай байдаг.

Манай Катя эмч болно.

Түүнд амжилт хүсье.

Доктор

(Эмчийн амьдралын нэг өдөр. "Хүүхдэд мэргэжлийн тухай" цувралаас. Санал болгож буй дүрслэлийг хаалтанд оруулсан болно.)

1. (Охин тоглоомоор эмч тоглож байна. Ээж нь түүний хажууд суугаад амьтдыг "эмчилэхэд" тусалдаг.)

Маша, ээж хоёр маш төстэй:

Ээж бол эмч, Маша ч мөн адил.

Баавгайн чихэнд иод түрхэж,

Мөн ногоон байгууламж бол гахайн сүүл,

Тэр бяцхан бөжин дээр термометр тавьж,

Үнэгний хүзүүг эмчилдэг.

Гэхдээ баавгай, туулай биш.

Ээж эмчилж, хөвгүүд.

2. (Цагаан халаадтай эмч ажлынхаа өрөөний усны цоргоны доор гараа угааж байна. Хэн нэгэн үл ялиг онгорхой хаалга руу харав.)

Эмч-ээж ажилдаа

Маш эрт гүйж ирдэг

Дээлээ өмсдөг

Тэр залуусыг оффис руу дууддаг.

3. (Эмчийн өрөөнд хүүхэд эхийн тэвэрт инээж байна.)

Бяцхан нь чангаар инээдэг

Чих хүртэл шүдгүй ам.

Бүх зүйл зүгээр, хонгор минь

Түүнийг эрүүл саруул өсөх болтугай!

4. (Эмч хүүгийн хоолой руу харав.)

Эмч Сашагийн хоолой руу харав:

Сайн байна уу, найз минь?..

Сайн байна, хоолой чинь өвдөж байна!

Бөөрөлзгөнөтэй цайг илүү олон удаа уу.

Таня ногооноор хучигдсан уйлж байна -

Би тууралтыг маажих гэж оролдсон.

Тиймээ, охин салхин цэцэгтэй

Таван өдрийн дараа бүх зүйл дуусна!

6. (Бороо орж байна, шүхэр дор эмч дуудлагад очихоор яарч байна.)

Налуу, цас, халуун, хүйтэнд,

Доктор Айболит шиг

Бүхэл бүтэн том хотоор дамжин

Дуудлагын эмч яарч байна.

7. (Хүнд өвчтэй хүүхэд орондоо хэвтэж байна. Эмч томчуудын нэгтэй ярьж байна.)

Температур нэмэгдсэн байна

Хуухдийн хоолойд шуугиан дагалддаг.

Та тариа, эм хэрэгтэй

Би бичээд өгье, ханиад томуу юм шиг байна.

8. (Ээж нь ажлын хүнд өдрийн дараа амарч байна. Маша оройн хоолны ширээ засч, эсвэл ээжийгээ тэврээд хажууд нь сууна. Цаана нь боолттой бөжин, термометртэй баавгай гэх мэт)

Энд ажлын өдөр дууслаа,

Тэгээд ээж гэртээ буцаж ирэв.

Ээж их ядарч байна

Магадгүй би эмч дуудах ёстой юм болов уу?

Үгүй ээ, түүнд зүгээр л амрах хэрэгтэй

Түүнийг хэвтээд амраарай,

За, Машенка оройн хоолоо өгдөг

Тэр үүнийг үйлчилж, авч явах болно.

5.SR/I “Эмнэлэг” “Катя хүүхэлдэй өвдсөн”

6. Хичээл

Хүрээлэн буй орчинтойгоо танилцах.

Сэдэв: "Эмчийн ажил. Мэргэжлийн тухай"

Зорилтот:

- "Эрүүл мэндийн үнэ цэнийг хүүхдүүдэд ойлгуулж сургах ажлыг үргэлжлүүлээрэй."

Боловсролын зорилго нь хүүхдүүдийг эмчийн мэргэжилтэй танилцуулах, тэднийг бидний найз нөхөд гэдгийг ойлгуулах явдал юм. Өвчин эмгэгийг эмчлэхэд эмийн үүрэг ролийн талаар ойлголт өгөх, өөрийн эрүүл мэндэд ухамсартай хандах хандлагыг төлөвшүүлэх.

Хөгжлийн зорилтууд - цагаан халаад, эмнэлгийн багаж хэрэгслээс айхгүй байх, эмчээс айх айдасыг даван туулах чадварыг хөгжүүлэх.

Боловсролын зорилго нь эмчийн мэргэжилд эерэг хандлагыг төлөвшүүлэх, өвчтөнийг өрөвдөх, ойлгох, өөрийгөө эмчлэх хүсэл эрмэлзлийг төлөвшүүлэх явдал юм.

Эрүүл мэндийн зорилтууд - ханиаднаас урьдчилан сэргийлэх ажлыг үргэлжлүүлэх.

Материал: Эмч хүүхэлдэй, чемодан, багаж хэрэгсэл, туулай.

Хичээлийн явц:

1. Хаалга тогшиж эмч хүүхэлдэй орж ирлээ. Багш: гартаа эмч хүүхэлдэй бариад түүний өмнөөс ярьж байна:

Сайн уу, хүүхдүүд (хүүхдүүд сайн уу гэж хэлдэг). Залуус аа, энэ хэн бэ? (эмч, хүүхдүүд хариулдаг). Та яагаад гэж бодож байна - эмч (хүүхдүүдийн хариулт - цагаан цув, цагаан малгай, чемодан). Хүүхэлдэй эмч таны эрүүл мэнд ямар байгааг асуув. Хэрэв хэн нэгнийг эмчлэх шаардлагатай бол миний чемодан үүнд бүх зүйл бий (шоу).

Сурган хүмүүжүүлэгч: эмчийн ажлын талаар ярих (чемоданд ямар хэрэгсэл байгаа вэ)

Термометр нь юунд зориулагдсан вэ? (хүүхдүүд хариулдаг) тарилга, боолт, хөвөн ноос, гялалзсан ногоон (би юунд хэрэгтэйг тайлбарлаж байна) Би та нарт термометр тавих нь гэмтдэггүй. Түүнчлэн, эмч хүүхдэд туслахын тулд хуруу шилээр амьсгалыг сонсоход л хангалттай. Мөн гялалзсан ногоон бол шарханд туслагч тул та түрхэхээс айх хэрэггүй, гэхдээ та бага зэрэг тэвчээртэй байх хэрэгтэй бөгөөд шарх хурдан арилах болно. Хүзүү өвдөхөд хүзүүг нь харахын тулд хусуур хэрэгтэй, бид хүзүүг яаж харуулах вэ? Бид ямар дууг дууддаг вэ (хүүхдүүд дууддаг (аа))

Сурган хүмүүжүүлэгч: түүх өгүүлнэ: - Эрт урьд цагт нэгэн эмч байжээ. Тэр ажилдаа маш их хайртай байсан. Нэгэн өдөр цэцэрлэгт эмч ирж хүүхдүүдээ тарилга хийлгэж, тариа хийхээс айхгүй байсан. Ганцхан охин нулимс дуслуулан: "Муу эмчээ, чи намайг гомдоочихлоо" гээд их л гунигтай цэцэрлэгээс гарлаа. Замын ойролцоох өвсөн дунд жижиг шувуу үсэрч нисч чадахгүй, далавч нь хугарчээ. Эмч шувууг өргөж, далавчийг нь боож, эм өгчээ. Шувуу тэнгэрт нисч: "Баярлалаа, сайн эмч ээ." Эмч сайн уу, муу байна уу гэж удаан бодов? Та нар юу гэж бодож байна: эмч сайн уу, муу юу? Яагаад? (хүүхдүүд санал бодлоо илэрхийлдэг) Би оньсого асуудаг.

Хүүхдийн эмчээс бүү ай, бүү санаа зов, тайвшир, мэдээжийн хэрэг, битгий уйл, энэ бол зүгээр л хүүхдийн ... (хариулт: эмч нар биш гэж би хэлж байна). хүүхдүүдэд хор хөнөөл учруулахыг хүсдэг, гэхдээ зөвхөн туслахыг хүсдэг.

2. “Нар бороо” гадаа тоглоом тогло

Залуус аа, нар гийж байхад та зугаалж болно. Цэцэрлэгт алга таших, дэвсэх, тоглох хөгжилтэй байдаг. Гэвч үүл хөмсгөө зангидан, бороо ороход заналхийлж байна. Шүхэр дор нуугдаж, бороо орохыг хүлээцгээе (Бид шүхрээ онгойлгож, хүүхдүүд нуугдаж байна)

Багш: Хүүхдүүдийн анхаарлыг нойтон туулай руу хандуулдаг. Би вандан сандал дээрээс бууж чадаагүй; Бүжин ханиалгаж, найтааж байна. Бүжин залууст юу тохиолдсон бэ? (хүүхдүүд түүнийг өвчтэй гэж хариулав). Туулайг эмчилж, термометр тавьж, түүнийг сонсож, эм өгч, унтуулъя.

Хүүхдүүд хүүхэлдэйг өөрсдөө эмчилсээр байна.

Лхагва гараг

Үсчин мэргэжилтэй

(багш, худалдагч, тогооч, жолооч, оёдолчин гэсэн зургуудыг бичгийн цаасан дээр харуулав)

1. Дидактик тоглоом "Хэн юу хийж байна?"

Эмч эмчилнэ, багш хичээл заана, худалдагч зарна, оёдолчин оёно, тогооч хоол хийнэ.

Одоо оньсого тааж үзээрэй?

Хэн үс засах вэ?

Үс хатаагч, сойз, сам

Буржгар нь өтгөн буржгар болно,

Тэр үсээ сойзоор самнана

Түүний гарт байгаа бүх зүйл шатаж байна

Гадаад төрхийг хэн өөрчлөх вэ? (үсчин)

Тиймээс өнөөдөр бид үсчин мэргэжлийн талаар ярих болно.

2. Мэргэжлийн тухай түүх . Үсчин гоо сайхны салон, үсчин гоо сайханд ажилладаг. Үйлчлүүлэгчийг тав тухтай сандал дээр суулгаж, тусгай нөмрөгөөр хучиж, шампуниар угааж, дараа нь сам, хайчаар засдаг. Эмэгтэй үйлчлүүлэгчийн хувьд үсчин нь үс хатаагч, сойзоор үсээ янзлах эсвэл үсээ буржгар болгож, тусгай лакаар бүрхэж болно.

Үсчин хүн эрүүл мэндтэй байх ёстой (дараа нь тэр бүхэл бүтэн ажлын өдрийг хөл дээрээ өнгөрөөх ёстой), хүмүүсийг хайрладаг, баяр баясгаланг авчрах, хүмүүсийг илүү үзэсгэлэнтэй болгох хүсэл эрмэлзэлтэй байх ёстой.

Асуултууд:

Үсчин хаана ажилладаг вэ?

-Үсчин хүн юу хийдэг вэ?

-Түүнд ажиллахад ямар хэрэгсэл хэрэгтэй вэ?

-Үсчин хүн ямар байх ёстой вэ?

Хурууны гимнастик

Надад хайч, сам өг
Тэр үсийг чинь янзлах болно

Мэдээж багш

Орчин үеийн үсний засалт өгөх болно.

3. Үсчин хүний ​​багаж хэрэгслийн тухай оньсого таавар.

    Хоёр төгсгөл, хоёр цагираг

Улаан лоолийн дунд (хайч)

    Энэ жижиг зүйлд

Халуун салхи (үс хатаагч)

    Би алхаж байна - Би ойгоор биш, харин сахал, үсээр тэнүүчилдэг

Миний шүд чоно баавгайнхаас урт (сам)

- Залуус аа, сайн байна, та бүх зүйлийг зөв таасан!

- Хараач, Петя хүү бидэн дээр ирсэн бөгөөд үсчинд хэрхэн очсоныг танд хэлэх болно.

"Үсчиний тухай" шүлэг

Үс нь дэл шиг болж,

Үс засах цаг нь болсон бололтой...

Үсчин гоо сайхан

Маш их гэрэл, толь...

Тэд намайг сандал руу зааж,

Би: "Өө!" гэж хэлэхээс өмнө.
Тэд гялалзаж, нисэв

Толгой дээрх хайч.

Би тэнд сэгсгэр ирсэн

Тасалсан хуц биш,
Тэгээд би цэвэрхэн явлаа

Бас царайлаг хүү.

Үсчин авга ах Саша

Тэр надад: "Манай үсчинг битгий мартаарай, ирээрэй, бүү урга" гэж хэлсэн.

Үсчин бүх зүйлийг хийж чадна:

Хэрэв та хүсвэл тэр таны үсийг хусах эсвэл үсийг чинь арилгах болно.

Эсвэл тэр сүмээ засах болно - тэр таны хүссэнээр засах болно.

Тэр ажлаа мэддэг

Хэн үсээ засуулахыг хүсдэг вэ?

Энэ нь ямар ч асуудалгүйгээр туслах болно.

Хичээлийн хураангуй.

Өнөөдөр бид ямар мэргэжилтэй танилцсан бэ?

4. өрнөл - "Үсчин" дүрд тоглох тоглоом.

5. зохиол унших

Лика Разумова

Үсчин

Өнөөдөр үсчин хэн бэ?
Намайг тэнд байг.
Би үсийг чинь засна
Жишээлбэл, минийх шиг.

Толины өмнө суу
Би нөмрөг уях болно
Мэдээжийн хэрэг, хамгийн түрүүнд
Би үсээ болгоомжтой самнана.

Одоо үсээ буржгар хийцгээе
Том буржгар дээр,
Хажуу талд нь сүлжсэн сүлжихийг хийцгээе.
Бид сүүлийг нь уях болно.

Бүгдийг лакаар засъя
Эсвэл үсний гель,
Таны уруул дээр уруулын будаг түрхье
Тэгээд бид хамраа бага зэрэг нунтаглана.

Би бүх зүйлийг төгс хийсэн
Намайг магт.
Эцсийн эцэст одоо миний найз охин
Тэр өмнөхөөсөө дээр болсон.

6.D/i “Үсчин хүн юутай ажиллах уйтгартай вэ”

Пүрэв гарагЖолооч мэргэжилтэй

Жолооч

Суудлын автомашины жолооч хүн тээвэрлэж, ачааны машины жолооч янз бүрийн ачаа тээвэрлэдэг. Гэхдээ хоёулаа машиныхаа бүтцийг төгс мэддэг, чадварлаг удирддаг, ялангуяа машин, явган хүн ихтэй том хотын гудамжинд.......

1. Яриа

"Яагаад хүнд тээвэр хэрэгтэй байна вэ?"

"Хэн юуг хянадаг вэ"

"Тээврийн хэрэгсэлд ажиллах дүрэм"

"Аав маань ажилладаг газар."

2. Өгүүллэг унших :

"Бяцхан машины түүх" Л.Берг, "Светик - гурван өнгийн" Т. Александрова.

Шүлэг унших :

"Нэгэн цагт нэг хогийн машин амьдардаг байсан" А.Барто, "Салхи далай дээгүүр үлээдэг" А.Пушкин, “Аавын баяр бол хамгийн чухал” С.Маршак.

3. Биеийн тамирын хичээлийн минут


Ачааны машин

Ачааны машин элс ачиж байна,

Хүмүүс гайхаж:

"Энэ бол гайхамшиг - гайхамшиг,

Тэнгэрт зориулсан элс бий."

Тэд жолоогоо гартаа барьж байгаа дүр үзүүлэн дугуйлан алхдаг.

Тэд зогсоод, бие бие рүүгээ эргэж, гараа дэлгэн, гайхсан царай гаргадаг.

Толгойгоо баруун тийш - зүүн тийш 2 удаа хазайлгана.

Тэд хөлийнхөө хуруун дээр сунгаж, гараа дээш өргөдөг.

-Машин жолоодохын тулд бид дугуйг шахах хэрэгтэй (чишхэх дуугаар хөдөлгөөнийг загварчлах)
Бензинийг хийн саванд хийнэ (хөдөлгөөний загварчлал)
Тэгээд дэлгүүрт орцгооё ("өрөөгөөр аялах")

4.Sr\i "Жолоочид".

5. Машины дизайн

6. Замын хөдөлгөөнийг хянах (явган явах үед)

Зорилтот: жолоочийн ажлыг танилцуулах, насанд хүрэгчдийн ажилд эерэг хандлагыг төлөвшүүлэх.

Ажиглалтын явц: Хэн машин жолооддог вэ? Цэцэрлэгт юу авчирсан бэ? Тэд машинд өөр юу авч явдаг вэ? Ямар төрлийн машинууд байдаг вэ? Машинаа яаж жолоодох вэ?

7. Дидактик тоглоом "Хүмүүс юу жолооддог вэ?"

Зорилтууд: тээврийн төрлүүдийн нэрийг засах.

Тоглоомын явц: Багш тээврийн зурагтай картуудыг харуулж, хүүхдүүд үүнийг нэрлэж, юу унах, нисэх, усанд сэлэх боломжтойг хэлдэг.

Дидактик тоглоом "Тээвэр хэрхэн дуу чимээ гаргадаг вэ"

Зорилтот: хүүхдийн яриаг идэвхжүүлэх

Тоглоомын явц: - Залуус аа, тээврийн хэрэгслээс сонсдог дуу авиаг санаж, дуудцгаая.

    Зам дээр машины дугуй чимээ шуугиан шуугина

    Машин шуудуунд гацсан бөгөөд гулсаж байна zzzz-zzz; jzh-jzh

    Нисгэгч r-r-r-r-r онгоцны хөдөлгүүрийг асаана

    Мотоциклоо эхлүүлээрэй d-d-d-d-d

    Онгоц о-о-о-о-о нисэв

    Чуг-чуг-чуг галт тэрэг өнгөрч байна

"Засвар хийх хэрэгсэл сонгох" дидактик тоглоом

8. Хурууны гимнастик

"Бидний хуруу ядарсан"

Бидний хуруу ядарч байна Эрчимтэй хоёр гараараа нударгаар ажиллах

Тэд жолоогоо маш чанга атгасан. Тэд хуруугаа зангидаж, тайлдаг.

Одоо бид амрах болно, тэд урд нь хоёр гараа даллана.

Тэгээд зугаалцгаая.

Алхаж, алхаж, алхаж, индекс, дунд хуруугаараа алхсан

Бид цех дээр ирлээ. тэд цэгцэлж, тэд явдаг. Мөн том хуруунууд нь бөгжгүй байдаг

бөгж, жижиг хуруугаа алган дээрээ дар

Зохион байгуулалттай боловсролын үйл ажиллагаа явуулах хувилбар

Сэдэв:“Мэргэжил” /бага бүлэг/
ОО"Танин мэдэхүйн хөгжил"
(Дэлхийн цогц дүр төрхийг бий болгох)
Хүүхдийн үйл ажиллагааны төрлүүд:харилцааны, моторт, танин мэдэхүйн судалгаа.
Боловсролын салбаруудыг нэгтгэх:танин мэдэхүйн хөгжил, ярианы хөгжил, урлаг, гоо зүйн хөгжил, нийгэм, харилцааны хөгжил, бие бялдрын хөгжил.
Хүүхдийн нас:хоёрдугаар бага бүлэг
Байгууллагын хэлбэрүүд:дэд бүлэг
Даалгаварууд:
боловсролын:
- бидний эргэн тойрон дахь ертөнцийн талаархи мэдлэгийг өргөжүүлэх;
- хүмүүсийн мэргэжлийн талаархи хүүхдийн мэдлэгийг өргөжүүлэх;
- мэргэжил, багаж хэрэгсэл, үйл ажиллагааны нэрсийг илэрхийлсэн үгсийг ашиглан хүүхдийн үгсийн санг нэгтгэх;
- уялдаа холбоотой яриа, бүрэн, нийтлэг өгүүлбэрт хариулах чадварыг хөгжүүлэх;
- санах ой, анхаарал, сэтгэлгээг хөгжүүлэх.
боловсролын:
- цэцэрлэгийн ажилтнуудад хүндэтгэл, хайрыг төлөвшүүлэх;
- янз бүрийн мэргэжлээр насанд хүрэгчдийн ажилд сонирхлыг бий болгох;
Хүмүүсийг ажилд нь хөтлөх сэдэл, үр дүнгийн талаархи бодитой санааг хүүхдүүдэд бий болгох;
- насанд хүрэгчдийг дуурайж, ухамсартай ажиллах хүсэл эрмэлзэл, хүндэтгэлийг төрүүлэх.
Арга зүйн техник:объектын зургийг шалгах, "Хэн юу хийж байна?" дидактик тоглоом, мэргэжлүүдийн тухай оньсого, "Объектууд - Туслагчид" дидактик тоглоомууд, "Зүү ба утас" гадаа тоглоом.
Материал:эмч, тогооч, багш, үсчин, худалдагч, зураач, оёдолчин, жижүүрийн мэргэжлийг харуулсан зураг; тоглоом: алх, тохируулж эрэг чангалах түлхүүр, халив, жин, жимсний сагс, үс хатаагч, сам, хайч, фонендоскоп, тариур, халаалтын дэвсгэр, сонин, сэтгүүл, шуудангийн цүнх.
Тоног төхөөрөмж:дэлгэц, проектор, зөөврийн компьютер. Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, надад хэлээч, эцэг эх чинь өдөр бүр хаашаа явдаг вэ?
Хүүхдүүд: ажиллах.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Хүмүүс яагаад ажилдаа явдаг вэ?
Хүүхдүүд: хариулах.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Та нар бүгд эцэг эхийнхээ хаана ажилладагийг мэдэх үү?
- Соня, ээж чинь хаана ажилладаг вэ? Хэнээр?

Таны хувьд, Андрей, аав чинь хаана, юу хийдэг вэ?
-Сайн байна, чи аав, ээжийнхээ хаана ажилладагийг сайн мэднэ. Залуус та бүхэндээ Мэргэжлийн орон руу аялахыг санал болгож байна. Гэхдээ тэнд хүрэхийн тулд бид "Хэн юу хийж байна вэ?" гэдгийг ойлгох хэрэгтэй. Би мэргэжлийг а гэж нэрлэе, та энэ мэргэжлээр хүн юу хийдэгийг зааж өгдөг.
Эмч эмчилнэ, багш хичээл заана, худалдагч зарна, барилгачин барина, зураач зурна, оёдолчин оёно, зохиолч бичнэ, тогооч хоол хийнэ, үсчин үс засна.
-Сайн байна, та нар бүгд бэлэн байна, би та нарыг маш тухтай байшинд урьж байна, орж ирээрэй. Энэ байшинд янз бүрийн мэргэжилтэй хүмүүс ажилладаг. Миний оньсогонуудыг таагаарай, тэд хэн бэ:
1. Тэр өглөөнөөс хойш манай хоолны өрөөнд байна
Шөл, компот, будаа хийдэг. (тогооч)

2. Өглөө эрт дасгал хийх
Бид дарааллаар нь заал руу яарав.
Бид хүслээр дасгал хийдэг
Биеийн тамирын боловсрол.(биеийн тамирын багш)
3. Би хүүхдүүдтэй хэрэлдэж байна
Би бүх өдрийг тэдэнтэй өнгөрөөдөг.
Би хэзээ ч уурладаггүй
Хүүхдүүдийн заль мэхийн хувьд.
Би тэдэнтэй зугаалахаар явдаг
Би тэднийг орондоо оруулав.
Тэгээд мэдээж би хайртай
Би бол миний мэргэжил (сурган хүмүүжүүлэгч).

4. Надад эдгээр зүйлс хэрэгтэй байна:
Алх, халив, бахө,
Түлхүүр, файл, хайч,
Танд хэрэгтэй зүйл бол ур чадвар (механик).

5. Чих чинь өвдөж байвал
хэрэв таны хоолой хатаж байвал.
Санаа зоволтгүй, бүү уйл -
Эцсийн эцэст ... (эмч) танд туслах болно

6. Хүрз цас
шүүрээр хашаагаа шүүрдэж,
Та нар үүнийг таасан
хэн цэвэрхэн байлгадаг вэ?
-Та миний бүх оньсого тааварласан. Энэ бүх хүмүүс хаана ажилладаг вэ? Тийм ээ, энэ байшинг цэцэрлэг гэж нэрлэдэг. Цэцэрлэгт өөр ямар мэргэжил байдаг вэ? (Бага багш, ярианы эмч, хөгжмийн найруулагч, арга зүйч, хангамжийн менежер, менежер, механикч, манаач).
- Тийм ээ, цэцэрлэгт олон хүн ажилладаг. Цэцэрлэгт ажилладаг хүмүүс ямар байх ёстой вэ? (Халамжтай, эелдэг, эелдэг, анхааралтай, хайртай хүүхдүүд, тэвчээртэй, ухаалаг, чадварлаг).
- Тийм ээ, цэцэрлэгт ажилладаг хүмүүст ийм чанарууд байдаг. Мөн бид "Шаардлагагүй зүйлс" гудамж руу аяллаа.
Би танд янз бүрийн мэргэжлийг санал болгож байна: үсчин, механик, худалдагч, шууданчин, эмч. Өөртөө аль нэгийг нь сонго. Би ширээн дээр өөр өөр объектуудтай - туслахууд - танд ажиллахад туслах объектуудыг сонго.
Үсчин - үс хатаагч, хайч, сам.
Слесарь - алх, тохируулгатай эрэг чангалах түлхүүр, халив.
Эмч - фонендоскоп, тариур, халаалтын дэвсгэр.
Худалдагч - жин, сагс, бүтээгдэхүүн.
Шуудангийн ажилтан - сэтгүүл, сонин, шуудангийн цүнх.
- Мэргэжилийнхээ талаар өгүүлбэр зохио (хүүхдүүд өгүүлбэр зохиож, яагаад эдгээр зүйл хэрэгтэй байгааг багшийн багахан тусламжаар тайлбарлах).
- Мэргэжилтнүүдийн ажилд тусалж, аялалаа үргэлжлүүлэхэд тусалдаг объектуудад баярлалаа гэж хэлье. Оёдолчдын гудамж руу.
- Зүү утас ашиглан зөв оёдог. "Зүү утас" тоглоом тоглоцгооё. Та нарын нэг нь зүүний дүрд тоглох бөгөөд үлдсэн хүүхдүүд нь урт утас, бие биенийхээ ард зогсож, гараа барьж байх болно. Зүү нь биднийг булангаас булан руу хөтлөх боловч утас тасрах ёсгүй. Мөн бид бага зэрэг тоолох шүлгийг ашиглан хэн зүү болохыг тодорхойлох болно.
"Тэд алтан үүдний танхимд суув:
Хаан, ханхүү, хаан, ханхүү,
Гуталчин, оёдолчин -
Та хэн болох вэ?
Хурдан ярь
Битгий хойшлуул
Сайхан сэтгэлтэй, шударга хүмүүс!"
- Таалагдсан. Сайн хийлээ.
- Хүүхдүүд ээ, та нарын хэн нь бид одоо хаана байсныг хэлж чадах вэ? Бид тэнд юу хийж байсан юм бэ? Та юуг хамгийн их санаж байна вэ? Танд юу таалагдсан бэ? Мэргэжил гэж юу вэ?
Энэ бол хүн бүх амьдралаа зориулдаг ажил тул мэргэжил нь тухайн хүнд болон бусад хүмүүст баяр баясгаланг авчрах ёстой.
Та бүгдэд сайн байна. Баярлалаа.

Зорилтот:

хүүхдийн танин мэдэхүйн болон ярианы үйл ажиллагааг хөгжүүлэх.

Даалгаварууд:

хүүхдийн мэргэжлийн талаархи мэдлэгийг өргөжүүлэх, нэгтгэх.

Хүүхдүүдэд танил болсон мэргэжлүүдийн (эмч, үсчин, сурган хүмүүжүүлэгч, тогооч, багш) ажлын талаар ярихыг урамшуулан дэмж.

Нэр үгээр дамжуулан хүүхдийн үгсийн санг өргөжүүлэх (объектуудын нэрс - янз бүрийн мэргэжлийн багаж хэрэгсэл)

Сонсголын анхаарал, оньсого шийдвэрлэх чадварыг хөгжүүлэх.

Аливаа ажлыг хүндлэх, хөдөлмөрлөх хүслийг төлөвшүүлэх.

Боловсролын салбаруудыг нэгтгэх:

ярианы хөгжил, танин мэдэхүйн хөгжил, харилцааны хөгжил, бие бялдрын хөгжил.

Арга, техник:

Аман, харааны, практик, тоглоом.

Тайлбар толь бичгийн ажил:

Тоног төхөөрөмж:

МХХТ-ийг ашиглан янз бүрийн мэргэжилтэй хүмүүсийн зургийг үзүүлэх.

Төрөл бүрийн мэргэжилд зориулсан зүйлсийг агуулсан багц. Бөмбөг

Урьдчилсан ажил:

яруу найраг унших, уран зураг үзэх, мэргэжлийн тухай түүх унших, гал тогоо, эмнэлгийн газар, угаалга хийх, ажиглалт хийх, харилцан яриа хийх.

Хувь хүний ​​ажил.

София Ж.София Б-зкр, zh-sh сонсогдож байна.

Хичээлийн явц:

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Залуус аа, өнөөдөр бид цэцэрлэгтээ хүүхдүүдэд зориулсан багц авчирсан, гэхдээ та оньсого тааварлаж байж л нээгдэх боломжтой.

(Хүүхдүүд оньсого таадаг.)

Таавар:
Өвчний өдрүүдэд хэн

Хамгийн ашигтай нь

Мөн биднийг бүх зүйлээс эмчилдэг

Өвчин? (Эмч.)

Ээж шөл хийх болно

Янз бүрийн бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан

Котлетыг чадварлаг хэвлэдэг

Тэгээд тэр винигретийг огтолно.

Бас ийм чадварлаг ээжтэй

Би үргэлж хамгийн сайн хооллодог! (Тогооч)

Ээж үсээ засдаг

Үс засах.

Үс хатаагч, хайч, сам

Түүний тавиур дээр. (Үсчин)

Ээж лангуун дээр байгаа

Хүүхэлдэй, бөмбөг, зүү,

Гутал баруун талд, даавуу зүүн талд,

Аяганууд дэлгэцэнд байна.

Ээж бол хатан хаан шиг

Манай дэлгүүрт! (Худалдагч)

Сайн байна, залуус аа, та даалгавраа биелүүлэв. Манай илгээмж нээгдлээ. Энд маш олон янзын зүйл байна!

Эдгээр зүйлс нь янз бүрийн мэргэжилтэй хүмүүст хэрэгтэй байдаг.

Хурууны тоглоом "Мэргэжил"

Эрхэм олон мэргэжил байдаг,

(Баруун гарынхаа хурууг эрхий хуруугаараа холбоно.)

Аль аль нь ашигтай, тааламжтай.

(Зүүн гарынхаа хурууг эрхий хуруугаараа холбоно.)

Тогооч, эмч, зураач, багш,

Худалдагч, уурхайчин, барилгачин...

(Хоёр гарынхаа хурууг эрхий хуруугаараа тогтмол холбоно.)

Би хүн бүрийг шууд нэрлэхгүй,

(Нуураа зангидаж, тайл.)

Би чамайг үргэлжлүүлэхийг санал болгож байна.

Залуус аа, эдгээр зүйлс хэнд хэрэгтэйг та мэдэх үү? Тэднийг нэрлээд яагаад хэрэгтэй байгааг тодорхойлохыг хичээцгээе.

Эмч нь термометр, тариур, эм хэрэгтэй.

Тогооч хүнд тогоо, хавтан, пийшин, хоол хүнс хэрэгтэй.

Үсчин нь хайч, сам, үс хатаагч, үс тайрах, самнах, хатаах зориулалттай тольтой.

Худалдагч нь жинлүүр, кассын машин, хоол хүнс, жинлэх мөнгөтэй, төлбөрийн баримтыг цоолдог, дэлгүүрт зардаг, төлдөг.

Багш бол хүүхдүүдэд заах ном, самбар, шохой, бөмбөрцөг юм.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Хүүхдүүд ээ, надад бас бөмбөг байна. Энэ хэнд хэрэгтэй вэ?

Хөлбөмбөгчин. Бөмбөгтэй тоглоцгооё.

Бөмбөг тоглоом "Хэн юу хийдэг вэ?"Багш мэргэжил, хүүхдүүд үйлдлийг нэрлэнэ.

Эмч эмчилдэг, тогооч хоол хийдэг, нисгэгч нисдэг, зураач зурдаг гэх мэт.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Хүүхдүүд ээ, манай гал тогоонд маш олон жимс, хүнсний ногоо байдаг, хөвгүүд нь шөлөнд, охид нь компотонд жимс сонго.

"Тогоочид" тоглоом тоглож байна

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Сайн байна уу залуусаа, өнөөдөр та маш их шинэ зүйл сурсан бөгөөд энэ багцад тогоочийн бэлдсэн амтат жигнэмэг бас багтсан болно.

Доод шугам.

Та ямар мэргэжилтэй танилцсан бэ?

Та том болоод юу болохыг хүсдэг вэ?

Овог, багшийн нэр: Бражкина Антонина Владимировна.

Сэдэв: Нийгмийн болон харилцааны хөгжил.

Нас: 3-4 жил

Даалгаварууд:

  • Хүүхдийг тогооч, эмч, үсчин гэх мэт мэргэжлүүд, тэдний ажлын явц, туслах объекттой танилцуулах;
  • Ажилдаа хүндэтгэлтэй хандах, ажиллах хүслийг бий болгох;
  • Хүүхдийн яриаг идэвхжүүлэх.

Материал:

  • циклээс авсан зургууд "Мэргэжил" : "Эмч" , "Үсчин" , "Тогооч" ;
  • хүүхэлдэй, тоглоомын зүйл бүхий цүнх: үс хатаагч, термометр, тариур, сав, сам, хайч, багаж хэрэгсэл, хайруулын таваг.
  • 2 аяга, сагсанд бүтээгдэхүүний загварууд байдаг: сонгино, лууван, байцаа, улаан лооль, чинжүү, алим, нимбэг, лийр;
  • дуу хураагуур болон диск "Салхины чимээ..." .

Боловсролын салбарыг нэгтгэх: танин мэдэхүй, нийгэмшүүлэх, харилцаа холбоо, хөгжим, биеийн тамирын боловсрол.

Хичээлийн явц:

Сурган хүмүүжүүлэгч - Залуус аа, одоо та нар бүгд цэцэрлэгт явдаг, том болоод ажиллана (зарим нь эмч, зарим нь багш)яг одоо аав ээж чинь ажилладаг шиг. Тэд хэний төлөө ажилладагийг та мэдэх үү?

Кирилл, ээж чинь юу хийдэг вэ? (хариулт)

Тэр ажил дээрээ юу хийдэг вэ? (хариулт)

Полина, ээж чинь юу хийдэг вэ? (хариулт)

Ээж чинь ажил дээрээ юу хийдэг вэ? (хариулт)

Сайн байна залуусаа. Таны эцэг эх маш сонирхолтой мэргэжилтэй. Одоо би таныг Мэргэжлийн орон руу аялахыг урьж байна."

Тэгээд бид тэнд шидэт хивсэн дээр нисэх болно.

Сурган хүмүүжүүлэгч - За, бид улсад ирлээ "Мэргэжил" . Хараач, тэд биднийг энд аль хэдийн хүлээж байна. Бид энд хэнтэй уулзаж, хэнтэй танилцах нь маш сонирхолтой юм!

Багш зураг харуулж байна "Эмч" .

Энэ хэн бэ залуусаа? (хариулт)

Та яагаад ингэж шийдсэн юм бэ? (хариулт)

Эмч хаана ажилладаг вэ? (хариулт)

Тэр юу хийж байна вэ? (хариулт)

Тэр яаж эмчилдэг вэ? (хариулт)

Эмч бол зайлшгүй мэргэжил мөн үү? (хариулт)

Зөв. Энэ бол бидний танил болсон чухал мэргэжил юм.

Одоо бид тоглоом тоглох болно "Ямар нэмэлт вэ?"

Бид аялалаа үргэлжлүүлж байна. Бүгд шидэт хивсэн дээр гардаг (хивсэн дээр нисэх).

Би энэ улсад өөр хэн амьдарч байгааг мэдмээр байна!

Өөр хэн нэгэн биднийг энд хүлээж байна. Энэ хэн болохыг би маш их сонирхож байна!

Багш зураг тавьдаг "Тогооч" .

Энэ хэн бэ, залуусаа? (хариулт)

Чи яагаад ингэж бодоов? (хариулт)

Тогооч хаана ажилладаг вэ? (хариулт)

Тэр гал тогооны өрөөнд юу байгаа вэ? (хариулт)

Тогооч юу хийдэг вэ? (хариулт)

Чамтай тоглоцгооё.

Тоглоом "Юуны төлөө?"

Багш хоёр сав, нэг сагс хүнсний ногоо, жимс жимсгэнийг зургийн өмнө байрлуулна (дамми).

Энд хоёр тогоо байна. Нэгд нь бид компотын бүтээгдэхүүнийг сонгох болно, нөгөөд нь шөлний бүтээгдэхүүнийг сонгох болно. Настя, сагснаас ямар ч бүтээгдэхүүнийг сонго.

Энэ юу вэ? (хариулт)

Бид алимыг компот эсвэл шөлөнд хийх ёстой юу? (хариулт).

Тиймээс бүх бүтээгдэхүүнийг ангил.

Сайн байна залуусаа. Тэд маш сайн ажилласан.

Тогоочийн мэргэжил зайлшгүй шаардлагатай, чухал гэж та бодож байна уу? (хариулт)

Бид аялалаа үргэлжлүүлж байна.

Бид энд хэнтэй уулзах вэ? Оньсого сонс (Үсчиний тухай оньсого.)

Энэ хэн бэ, залуусаа?

Үсчин хаана ажилладаг вэ?

Үсчин юу хийдэг вэ?

Түүнд ажилд ямар зүйлс хэрэгтэй вэ?

Чамтай нэг тоглоом тоглоцгооё "Зураг цуглуул"

Ингээд бидний Мэргэжлийн орон руу хийх аялал маань өндөрлөлөө. Бид цэцэрлэгтээ буцах цаг болжээ (хивсний онгоцоор нисэх)

Танд аялал таалагдсан уу? Та ямар мэргэжлээр сурсан бэ?

Тэгээд биднийг нисэх үед тэд бидэнд илгээмж авчирсан. Үүнд юу байгааг мэдмээр байна уу?

Энд зарим объектууд байна.

Багш үүнээс нэг зүйлийг гаргаж авдаг (багаж хэрэгсэл, тариур гэх мэт)

Тоглоом тоглож байна "Юуны төлөө"

Энэ юу вэ? (хариулт)

Хэнд сам хэрэгтэй вэ (тариур гэх мэт)ажилд хэрэгтэй юу? (хариулт)

Тийм шүү залуусаа.

Бүх эд зүйлс ч мөн адил.

Сайн байна залуусаа.

Манай аялал таалагдсан уу? (хариулт)

Бид ямар мэргэжлээр танилцсан бэ?: эмч, үсчин, тогооч.

Бүх мэргэжил бидний хувьд чухал бөгөөд шаардлагатай гэдгийг бид олж мэдсэн.

Хэмжээ: px

Хуудсаас харуулж эхлэх:

Бичлэг

1 MKDOU "DS OV "Beryozka" p. Purpe Purovsky дүүргийн төсөл "Бүх мэргэжил чухал, бүх мэргэжил хэрэгтэй" Хоёр дахь бага бүлэг Сурган хүмүүжүүлэгчид: Романова O. A., Kozyreva L. N. 2014 оны 3-р сар.

2 Төслийн төрөл: бүлэг, мэдээллийн, бүтээлч, тоглоомын, богино хугацааны. Төслийн оролцогчид: багш нар, хоёрдугаар бүлгийн хүүхдүүд, эцэг эхчүүд. Зорилго: хэдэн мэргэжил байдгийг харуулах. Зорилго: Хүүхдэд тогооч, оёдолчин, эмч, жолооч, үсчин, угаагч зэрэг мэргэжлүүд, тэдгээрийн ажлын явц, туслах объекттой танилцах; Ажлыг хүндлэх, хөдөлмөрлөх хүслийг бий болгох. Төслийн хүлээгдэж буй үр дүн Тогооч, оёдолчин, эмч, жолооч, үсчин, угаагч зэрэг мэргэжлүүдийн талаархи хүүхдийн мэдлэг; Эдгээр мэргэжлүүдийн ач холбогдлын талаархи хүүхдүүдийн ойлголт; Одоо байгаа мэдлэг дээр үндэслэн дүрд тоглох тоглоом зохион байгуулах чадвар; Насанд хүрэгчдийн хөдөлмөрийг үнэлж, хүндэтгэх; "Мэргэжил" хавтас үүсгэх. "Мэргэжлийн тухай шүлгүүд" цомгийн загварыг гарга. 1-р шат: Бэлтгэл ажил. Хөгжлийн орчныг бүрдүүлэх: "Гал тогоо" буланг дараах шинж чанаруудаар дүүргэх: хормогч, аяга таваг, хүнсний ногоо, жимс жимсгэнэ. "Эмнэлэг" тоглоомыг тариур, термометр, фонендоскоп зэрэг шинж чанаруудаар дүүргэ. Дидактик болон ширээний тоглоомуудыг танилцуулах: "Мэргэжил", "Хэнд юу байна?", "Шоо дөрвөлжин зураг угсрах", "Хэн юу хийдэг вэ", "Гайхамшигтай цүнх", "Илүү юу вэ?" Номын сангаа Б.Заходерийн “Бүх бүтээл сайн” номоор дүүргэ; В.Маяковский “Хэн байх вэ?”; К.Чуковский “Федориногийн уй гашуу”, С.Михалков “Авга ах Стёпа”. "Мэргэжлийн тухай шүлгүүд" цомгийн загварыг гарга. Бүлэгт "Эмч", "Үсчин", "Тогооч", "Оёдолчин", "Жолооч" гэсэн зургуудыг нэмнэ үү. Хөвгүүдийн буланд тээврийн хэрэгслийг нэмнэ үү: ачааны машин, машин, трактор гэх мэт. Боловсролын талбайг шууд зохион байгуулах: Танин мэдэхүйн хөгжил "Угаалгын газар руу аялах", "Улс орноор аялах" Мэргэжил" "Бидний эргэн тойрон дахь объектууд. Оёдлын туслахууд”, Яриа хөгжүүлэх “Ээж бид хоёр” яриа”, “Багшийн үлгэр ба оёдолчин мэргэжил”; "Тоглоомын жимс" загварчлал;

3 "Ээждээ зориулсан сайхан салфетка" харааны үйл ажиллагаа; "Хувцасыг чимэглэцгээе" уран сайхны бүтээл; Багш, хүүхдүүдийн хамтарсан үйл ажиллагааг зохион байгуулах: Угаалгын газар руу аялал хийх; Гал тогооны өрөөнд аялал хийх; Эцэг эхийн мэргэжлийн талаархи яриа; "Мэргэжил", "Хэнд юу байна?", "Хэн юу хийдэг вэ", "Юу илүү вэ?", "Шоо шоогаар зураг угсрах", "Гайхамшигт цүнх" дидактик болон ширээний тоглоомууд; "Оройн хоол хийх", "Машагийн хүүхэлдэйний үсийг хийцгээе", "Дашагийн хүүхэлдэйний хоолойг эмчлэх", "Барааг хүргэх" дүрд тоглох тоглоомууд; "Компот хийх" хурууны тоглоомууд, мэргэжлүүдийн талаархи оньсого таавар; Уран зохиол унших; "Мэргэжлийн тухай шүлэг" цомгийн дизайн. Хүүхдэд зориулсан бие даасан үйл ажиллагааг зохион байгуулах: "Мэргэжил", "Жимс, хүнсний ногоо" будах номыг будах; Төслийн сэдэвт уран зургийн шалгалт; "Мэргэжил", "Хэнд юу байна?", "Хэн юу хийдэг вэ", "Юу илүү вэ?", "Шоо шоогаар зураг угсрах", "Гайхамшигт цүнх" гэсэн самбар, дидактик тоглоомууд; "Оройн хоол хийх", "Машагийн хүүхэлдэйний үсийг хийцгээе", "Дашагийн хүүхэлдэйний хоолойг эмчлэх", "Барааг хүргэх" дүрд тоглох тоглоомууд; Гэр бүлтэй харилцах харилцаа: Эцэг эхчүүд хүүхдүүддээ ажлынхаа талаар ярих; Мэргэжлүүдийн талаархи зураг чимэглэл, шүлэг, оньсого.

4 2-р шат: Төслийн хэрэгжилт. Ажлын хэлбэр Агуулга Шууд боловсролын үйл ажиллагаа Онцгой мөчүүдэд хүүхдүүдтэй хамтарсан үйл ажиллагаа Танин мэдэхүйн хөгжил: "Угаалгын газар руу аялах" "Бидний эргэн тойрон дахь объектууд. Оёдолчин туслахууд" "Мэргэжил"-ийн орноор аялах (нээлттэй хичээл) Яриа хөгжүүлэх: "Ээж бид хоёр" яриа "Багшийн үлгэр ба оёдлын ажил" Загварчлал: "Тоглоомын жимс" Дүрслэх үйл ажиллагаа: "Ээждээ зориулсан сайхан салфетка" Уран бүтээл: "Хувцасыг чимэглэцгээе" аппликейшн Тоглоомын үйл ажиллагаа: "Оройн хоол хийх", "Машагийн хүүхэлдэйний үсийг хийцгээе", "Дашагийн хүүхэлдэйний хоолойг эмчлэх", "Барааг хүргэх" тоглоом; "Мэргэжил", "Хэнд юу байгаа вэ?", "Шоо шооноос зураг цуглуулах", "Юу илүү вэ?", "Хэн юу хийдэг вэ", "Гайхамшигтай цүнх" дидактик болон ширээний тоглоомууд; Угаалгын газар руу аялал хийх; Гал тогооны өрөөнд аялал хийх; "Компот хийх" хурууны тоглоомууд, мэргэжлүүдийн талаархи оньсого таавар; Уран зохиол унших; Хүүхдүүдийн бие даасан үйл ажиллагаа "Мэргэжил", "Хүнсний ногоо, жимс жимсгэнэ" будах будах ном; Төслийн сэдэвт уран зургийн шалгалт; "Мэргэжил", "Хэнд юу байгаа вэ?", "Юу илүү вэ?", "Шоо шоогаар зураг угсрах", "Хэн юу хийдэг вэ", "Гайхамшигтай" самбар, дидактик тоглоомууд

5 уут"; "Оройн хоол хийх", "Машагийн хүүхэлдэйний үсийг хийцгээе", "Дашагийн хүүхэлдэйний хоолойг эмчлэх", "Барааг хүргэх" дүрд тоглох тоглоомууд; Гэр бүлтэйгээ харилцах, эцэг эхийнхээ ажлын талаар хүүхдүүддээ хэлэх; "Миний эцэг эхийн мэргэжил" гэрэл зургийн үзэсгэлэн зохион байгуулах; мэргэжлүүдийн талаархи зураг чимэглэл, шүлэг, оньсого. 3-р шат: Төслийн танилцуулга. "Мэргэжил" хавтас үүсгэх; "Мэргэжлийн тухай шүлэг" цомгийн дизайн. Хавсралт "Бүх мэргэжил чухал, бүх мэргэжил хэрэгтэй" төслийн хурууны тоглоом: "Тогооч" Бид компот хийнэ Бид компот хийнэ, Бидэнд маш их жимс хэрэгтэй. Бид алим цавчих, лийрийг цавчих,

6 Нимбэгний шүүсийг шахаж, ус зайлуулах хоолой, элс нэмнэ. Бид компот чанаж, шударга хүмүүсийг эмчлэх болно. "Шуудангийн ажилтан" Шуудангийн ажилтан бидэнд юу авчирсан бэ? Тэр зузаан цүнх бариад алхдаг. Орчуулга, сэтгүүл, сонин. Илгээмжинд 2 кассет байгаа. Мөн авга эгч Валягийн захидал, Ингэснээр тэд түүнийг ирэхийг хүлээж байна. (бид хуруугаа нугалав) "Дээвэрчин" Энэ бол мөндөр биш, аянга биш - дээвэрлэгч дээвэр дээр байна. Тэр алхаар чанга цохидог - бүх хөрш үүнийг сонсож чадна. (нударгаараа нударгаар тогших) Тэр байшинг төмрөөр бүрхэж, дотор нь хуурай болно. (гараараа дээврээ харуулах) “Мэргэжил” Эрхэм мэргэжлүүд олон бий, (Баруун гарын хурууг эрхий хуруугаараа холбоно.) Ашигтай, тааламжтай. (Зүүн гарынхаа хурууг эрхий хуруугаараа холбоно.) Тогооч, эмч, зураач, багш, худалдагч, уурхайчин, барилгачин (Хоёр гарын хурууг эрхий хуруугаараа тууштай холбоно.) Би хүн болгоныг нэг дор нэрлэхгүй, (Кленч) мөн нударгаа тайл.) Би чамайг үргэлжлүүлэхийг санал болгож байна. (Гараа урагш сунгаж, алгаа дээшлүүл.)

"Бүх мэргэжил чухал, бүх мэргэжил хэрэгтэй" төслийн 7 Биеийн тамирын минут: "Бид жолооч" "Бид жолоодож байна, бид машин жолоодож байна, Бид дөрөө дарна, бид газаа асаана, унтраана. , бид алсыг анхааралтай хардаг. Арчигч цонхыг зүүн, баруун тийш цэвэрлэнэ. Цэвэр байдал! Салхи үсийг чинь сэгсэрнэ, Бид хаана ч байсан жолооч! "Нисгэгчид" "Жолооч байх сайхан ч нисгэгч байх нь дээр." Би нисгэгч болмоор байна, надад зааж өгөөч. Би саванд бензин хийнэ, сэнсийг асаана. Моторыг тэнгэрт аваач, ингэснээр шувууд дуулах болно." “Мэргэжил” Тогооч будаа хийдэг. (Гараа эргүүлэх дуураймал) Уяач нөмрөг оёдог. (Гараа даллах) Эмч Машаг эмчилж байна. (Амаа ангайгаад, хэлээ гарга) Дархан ган хийдэг. (Алга таших) Модчингууд цавчиж байна. (Хайлттай савлуур) Мастерууд бүтээдэг. (Үсрэх дуураймал) Манай хүүхдүүд юу хийх вэ, (Мөрөө өргөх)? "Бүх мэргэжил чухал, бүх мэргэжил хэрэгтэй" төслийн оньсого:

8 "Өвчин эмгэгийн өдрүүдэд хэн хамгийн ашигтай бөгөөд биднийг бүх өвчнөөс эдгээдэг вэ?" (эмч) “Тэр цагаан малгайтай гартаа шанага бариад алхаж байна. Тэр бидэнд үдийн хоол бэлддэг: будаа, байцаатай шөл, винигрет." (тогооч) Би тэнгэрт онгоц харж байна, Гялалзсан бөөн юм шиг, Нисгэгч удирддаг, Энэ нь өөр ... (Нисгэгч.) Бүх зам надад танил, Би гэртээ байгаа юм шиг санагддаг. бүхээг. Гэрлэн дохио миний төлөө анивчдаг, Тэр намайг гэдгийг мэддэг (Жолооч.) Өдөр бүр өглөө эрт тэр жолоогоо гартаа авдаг. Энэ нь ийш тийш эргэлдэж, эргэлддэг, гэхдээ тэр үүнийг идэхгүй! (Жолооч.) Энэ шидтэн, энэ зураач нь сойз, будаг биш, харин сам, хайчтай. Тэр нууцлаг хүч чадалтай: Тэр хэнд ч хүрсэн,

9 Тэр үзэсгэлэнтэй болно. (Үсчин.) Надад хэлээч, байцаатай шөлийг хэн ийм амттай хоол хийдэг вэ, Үнэртэй котлет, Салад, винегрет, Өглөөний цай, үдийн хоол? (Тогооч) “Бүх мэргэжил чухал, бүх мэргэжил хэрэгтэй” төслийн шүлгүүд: Цэцэрлэгийн тогооч Тэнгэрт од гялалзаж, Сахалтай муур бөмбөгөнд унтдаг, Тогооч л унтаж чаддаггүй Тогооч босдог. харанхуй. Будаа хөнгөхөн шуугиж, чанасан өндөг шуугиж, амттай чимээ, шуугиан дор хоолны дуршил унтлагын өрөөнд орно. Бид том гэр бүл шиг хоолны өрөөнд хамтдаа сууна. Би хоолны өрөөнд тогооч болно гэж би өөрөө шийдсэн. Үсчин Надад хайч, сам өг, Тэр үсийг чинь янзлах болно. Үсчин танд орчин үеийн үс засалт өгөх нь гарцаагүй.

10 Жолооч Тэр машиныг чадварлаг жолооддог Эцсийн эцэст энэ нь түүний жолооны ард суугаа анхны жил биш юм. Тэр биднийг хотоор тойрон авч явахад чанга дугуй бага зэрэг чимээ шуугиантай. Жолооч нар зам дагуу чимээ шуугиан дэгдээж, ард талд - чухал ач холбогдолтой, Яаралтай ачаа: Цемент, төмөр, Үзэм, тарвас. Жолооч нарын ажил хэцүү, ээдрээтэй, Гэвч энэ нь хүмүүст ямар хэрэгтэй вэ!.. Бид гал сөнөөгчид юм Хурц улаан машинд Бид урагшилдаг. Гал сөнөөгчид биднийг хүнд хэцүү, аюултай ажил хүлээж байна. Цоолох дуут дохио дүлийрч, Бид галыг унтраахын тулд ус, хөөс хоёуланг нь ашиглах болно. Бас асуудалд орсон хүмүүс

11 Бид тусалж чадна, Эцсийн эцэст бид өдөр шөнөгүй галтай зоригтой тэмцэх болно! Бүх мэргэжил чухал: Уяачийн тухай, дээлний тухай болон өөр зүйлийн талаар Ах надад: - Миний хүрэм өвдөж байна. Ташуур хүртэл эргэж, хаа нэгтээ доошоо харав. Тэгтэл нэг өөдөс эмч ирж, Эсвэл зүгээр л нэг оёдолчин, Тэр амьсгаадан гиншиж: - Юу болсон бэ? Өвчтөн хаана байна? Ах маань: Миний хүрэм өвдөж байна. Тэгээд би яагаад гэдгийг ойлгохгүй байна? Нөмрөгийн эмч хүрмийг бүх талаас нь хараад инээмсэглэн, санаа алдсаар эцэст нь: "Энэ нь үрийн шингэнээс амархан" гэж хариулав. Тийм болохоор дээл чинь өвддөг, Товчны чинь амьдрал ирмэг дээр унжсан болохоор. Хүүхдүүд ээ, та юу болохыг хүсч байна вэ?

12 Хүүхдүүд та нар юу болохыг хүсдэг вэ? Бидэнд хурдан хариулаарай! Би жолооч болохыг хүсч байна. Янз бүрийн ачаа зөөх. Би балетыг мөрөөддөг. Дэлхий дээр илүү сайн хүн байхгүй. Би мундаг эмч болохыг хүсч байна. Би хүн бүрийг эмээр эмчилнэ. Чихэр шиг маш амттай. Би үүнийг идсэн - ямар ч өвчин байхгүй! Би өнгөнд дургүй. Би урлагийн хүн болохыг мөрөөддөг. Надад хөрөг зураг захиалаарай. Би үүнийг даван туулж чадна, эргэлзээгүй! Найзууд аа, та надтай битгий маргаарай, би спортод анхных болохыг хүсч байна. Гоол оруулах нь миний хувьд өчүүхэн зүйл, би Спартакт тоглодог! Би төгөлдөр хуурч болохыг хүсч байна. Гайхалтай уран бүтээлч. Бага наснаасаа хөгжим надтай хамт байсан, би бүх зүрх сэтгэлээсээ хайртай. Би удахгүй хүүхдийн багш болохыг мөрөөддөг. Тэдэнтэй хамт дуулж, алхаж, тогло. Төрсөн өдрөө тэмдэглэ. Бүх мэргэжил гайхалтай. Бүх мэргэжил чухал. Эх орондоо бидний гар хэрэгтэй болно гэдгийг бид мэднэ! Л.Олифирова

13 Витамин, манта, хувцасны үрэлтэнд "Баярлалаа, таны эелдэг байдал, энхрийлэлд сувилагчдаа хэлье! Галина Анатольевна!

14 Өглөөний цай, үдийн хоол, байцаатай шөл, компот, өндөр илчлэг хоол, эелдэг арчилгаа, Биднийг хооллодог тогооч нартаа баярлалаа! Рафига Рашидовнад баярлалаа!

15 Бидэнд бүжиг заадаг хүнд баярлалаа гэж хэлье! Хэн бидэнд товчлуурын баян хуур дээр нэгээс олон удаа дуу, полька, вальс тоглож байсан бэ! Елена Николаевна баярлалаа!

16 Бид цэвэрхэн ор, дугуй гогцоонд баярлалаа гэж хэлмээр байна! Мария Зиновьевна!

17 Бид Валентина Дмитриевнадаа цэвэрхэн дээл, гөлгөр гудас өгсөнд баярлалаа гэж хэлмээр байна!

18 Нягтлан бодогч математик мэддэг, тоогоо хурдан тооцоолж чаддаг! Зардал нь энд байна, орлого нь энд байна, юу ч дэмий үрэгдэхгүй! Гулнара Хасановнадаа баярлалаа!

19 Тэгээд идэж, Тэр шарсан, уураар жигнэж, энэ бялуу, энэ будаа жигнэж, үүний төлөө тэрээр хүндэтгэлтэй байна, бид талархаж байна! Надежда Алексеевнад баярлалаа!


Төслийн үйл ажиллагаа "Бүх мэргэжил хэрэгтэй, бүх мэргэжил чухал" Сурган хүмүүжүүлэгч MBDOU d/s 35 "Rucheek" Ефимова Е.С. Төслийн төрөл: бүлэг, мэдээллийн, бүтээлч, тоглоомын, богино хугацааны. Төслийн оролцогчид:

“МЭРГЭЖЛИЙН ЕРТӨНЦ” ТӨСӨЛ Панченко А.Н. "Василёк" бага бүлэг MKDOU 90 "Калинка" Новосибирск 2014 АСУУДАЛ Хоёрдахь залуу бүлгийн хүүхдүүдийн насанд хүрэгчдийн мэргэжлийн ертөнцийн талаархи санааны түвшин доогуур, идэвхгүй байдал

Хоёрдахь бага бүлгийн сурган хүмүүжүүлэх төсөл. MKDOU "DS OV "BEREZKA". Ямало-Ненец автономит тойрог, Пурпе тосгон. Төслийн менежер: Сурган хүмүүжүүлэгч Романова О.А. 1-р ангилал Төслийн оролцогчид: Хоёрдугаар бага бүлгийн хүүхдүүд бие биетэйгээ танилцах

Фурманов хотын MDOO 1-р цэцэрлэгийн сурган хүмүүжүүлэх төсөл "Chamomile" 2-р бага бүлгийн "Почемучки" "Цэцэрлэгийн мэргэжил" Төслийн зохиогч: Сурган хүмүүжүүлэгч: Лобуничева О.Ю. Хамааралтай байдал Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүд

Ярославль хотын "227-р цэцэрлэг"-ийн "Цэцэрлэгийн мэргэжил" нэгдүгээр бага бүлгийн "Цэцэрлэгийн мэргэжил"-ийн сурган хүмүүжүүлэх төсөл Төслийн зохиогчид: Алиева Елена Станиславовна Кармакова Валентина Александровна

Хотын бие даасан сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага ерөнхий хөгжлийн цэцэрлэг 18 "Үлгэр" хотын захиргааны Тимашевский дүүргийн сурган хүмүүжүүлэх төсөл "Мэргэжилтэй танилцах"

2-р бага бүлгийн сурган хүмүүжүүлэх төсөл "ТОГООЧИЙН МЭРГЭЖИЛТЭЙ ТАНИЛЦАХ" Бэлтгэсэн: MKDOU-ийн багш Бутурлиновский д/с 10 Прокофьева Т.В. Төслийн зохиогчид: багш нар Прокофьева Т.В., Черненкая

"Бүх мэргэжил хэрэгтэй, бүх мэргэжил чухал" төсөл. Бэлтгэсэн MBDOU "Ерөнхий хөгжлийн хэлбэрийн Полянскийн "Родничок" цэцэрлэг" Цыганкова И.С. Төслийн зорилго: танин мэдэхүйн сонирхлыг бий болгох

"Мэргэжлийн ертөнцөд" сэдвээр дунд бүлгийн төсөл. 2018 оны хоёрдугаар сар Бэлтгэсэн: Лебединцева Л.М. Дунд бүлгийн төсөл Сэдэв: "Мэргэжлийн ертөнцөд" Төслийн төрөл: боловсролын - бүтээлч. Тооцоонд

"Миний ирээдүйн мэргэжил" сэдэвт аяллын тоглоомын талаар мэдээлэх. Дунд бүлэг 2. Сурган хүмүүжүүлэгч: Мария Юрьевна Прикащенкова. 9-р сарын 1-нд дунд бүлгийн 2-р "Зөгий" тоглоом явагдсан - аялал

Семинарт оролцогчдод (сонсголын бэрхшээлтэй багш,

О.А.Зотова, МАДОУ "Хосолсон төрлийн 8-р цэцэрлэг"-ийн багш, Ленинск-Кузнецкий Мэргэжлийн ертөнцөд, арга зүйн хөгжил Хэрэгжүүлэх хэлбэр: зохион байгуулалттай боловсролын үйл ажиллагаа. Үзэгчид:

Багш нарт зориулсан зөвлөгөө Хэл ярианы эмч, сэтгэл зүйч багшийн харилцан үйлчлэл Сургуулийн өмнөх насны хөгжлийн бэрхшээлтэй хүүхдүүдтэй хийсэн залруулах, хөгжүүлэх хичээлийн хураангуй Мэргэжлийн ертөнц Хичээлийн зорилго: төлөвшил

Новоселова Людмила "Мэргэжил" сэдвээр бэлтгэл бүлгийн урд талын лексик ба дүрмийн хичээлийн конспект Сэдэв: "Мэргэжил". Зорилго: "Мэргэжил" сэдвээр мэдлэгээ нэгтгэх. Даалгавар: 1. Үргэлжлүүлэх

Сурган хүмүүжүүлэх төсөл Хүүхдийг тогоочийн мэргэжлээр танилцуулах Хоёрдугаар бага бүлгийн сурган хүмүүжүүлэх төсөл Хүүхдийг "Тогооч" мэргэжлээр танилцуулах Сурган хүмүүжүүлэгч: Светлана Михайловна Варварина Төслийн оролцогчид:

Насанд хүрэгчдийн ажилтай танилцах дунд бүлгийн шууд зохион байгуулалттай боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй (сургуулийн өмнөх насны) "Насанд хүрэгчдийн ажилтай танилцах" хөтөлбөр

"Мэргэжил" сэдвээр ахлах бүлгийн хүүхдүүдтэй EER ашиглах GCD-ийн хураангуй Сурган хүмүүжүүлэгч Ершова И.В. "Уран сайхны болон гоо зүйн хөгжил", "Танин мэдэхүйн хөгжил", "Ярианы хөгжил",

НЕФТЕЮГАНСК ХОТЫН СУРГУУЛИЙН ӨМНӨХ БОЛОВСРОЛЫН БАЙГУУЛЛАГА "6-р цэцэрлэг "ЛУКОМОРЬЕ" "Миний дуртай цэцэрлэг" төсөл Бэлтгэсэн 2-р бага бүлгийн 1-р бүлгийн багш нар: Чиркова Н.В. Новикова

1. Хоол хийх. Энэ бол тогооч. Тэр гуанзанд ажилладаг (кафе, ресторан, танай цэцэрлэгт). Тогооч хэрхэн хоол хийхийг маш сайн мэддэг - тэр жигнэх, шарсан мах, хоол хийх. Хүүхэддээ дээр үзүүлсэн объектуудыг тааруулахад тусал.

GBOU сургууль 1015 SP DO 3 Байгууллагын шууд үйл ажиллагааны хураангуй: амьдралын аюулгүй байдал. Сэдэв: "Мэргэжил" Ахлах бүлэгт - "Үлгэр" Удирдагч: Мирошниченко Е.С. Москва 2017 оны 1-р сар Зорилтууд: сонирхлыг төрүүлэх

НЕФТЕЮГАНСК ХОТЫН СУРГУУЛИЙН ӨМНӨХ БОЛОВСРОЛЫН БАЙГУУЛЛАГА "ЛУКОМОРЬЕ 6-Р ЦЭЦЭРЛЭГ" 2-р бага бүлгийн 2-р "Цэцэрлэгт хэн ажилладаг" төсөл Боловсруулсан: Чиркова Н.В. Новикова

Самара мужийн улсын төсвийн боловсролын байгууллагын бүтцийн нэгж, Самара мужийн Отрадный хотын дүүргийн 8-р дунд сургууль, 4-р цэцэрлэгийн тойм

"Мэргэжлийн хотоор аялах" бэлтгэл бүлгийн ярианы хөгжлийн шууд боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй Зорилго: хүмүүсийн мэргэжлийн талаархи санаа бодлыг өргөжүүлэх, тодорхой болгох.

Хотын бие даасан сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага TsRR хосолсон 11-р цэцэрлэг "Дусал" Бэлтгэл сургуулийн "Мэргэжлийн талаар бид юу мэддэг вэ" ярианы хөгжлийн хичээлийн хураангуй.

Саранск хотын дүүргийн Нийгмийн бодлогын хэлтсийн захиргаа Боловсролын хотын автономит сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагын Саранск хотын дүүргийн "47-р цэцэрлэг"

Братск хотын хотын захиргааны "90-р хосолсон цэцэрлэг" хотын төсвийн сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага 2015 оны 19-р дугаар Асуудлын сэдэв: "Бүх мэргэжил чухал, бүгд

Ахлах бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан "Бүх мэргэжил чухал, бүх мэргэжил хэрэгтэй" гэсэн нийгмийн ертөнцийн эцсийн хичээлийн тоглоомын хураангуй. Зорилго: янз бүрийн мэргэжил, хүмүүсийн ач холбогдлын талаархи хүүхдүүдийн мэдлэгийг нэгтгэх. Даалгаварууд:

"Бүх мэргэжил чухал, бүх мэргэжил хэрэгтэй" ахлах бүлгийн хүрээлэн буй ертөнцийн талаархи хичээлийн хураангуй Эмхэтгэсэн: Ягина Олеся Юрьевна MBDOU 48 даалгавар. 1. Төрөл бүрийн мэргэжлийн талаарх хүүхдийн ойлголтыг өргөжүүлэх,

Белоярский дүүргийн Ханты-Мансий автономит тойрог Югра хотын автономит сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага Белоярский дүүргийн "Семицветик" цэцэрлэг" (MADOU "Семицветик" цэцэрлэг"

Хотын төсвийн сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага Самара хотын дүүргийн 365-р цэцэрлэг, дунд бүлгийн хүүхдүүдтэй шууд боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй.

Хотын бие даасан сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага "Белгород мужийн Шебекино хотын 8-р төрлийн хосолсон цэцэрлэг" Дунд бүлгийн боловсролын шууд үйл ажиллагаа Сэдэв:

"Олон төрлийн мэргэжил байдаг" Зорилго: хүүхдүүдийн ажил, мэргэжлийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх, бэхжүүлэх. Зорилго: 1. Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн янз бүрийн мэргэжлийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх. 2. Тодорхойлолтоор мэргэжлээ тодорхойлж сурах,

БҮХ МЭРГЭЖИЛ ХЭРЭГТЭЙ (хичээлийн тэмдэглэл) багш Кузнецова С.В., Красноярскийн дунд сургууль 5-р анги: 4 “В” (сэтгэцийн хомсдолын дунд зэрэг) Чиглэл: хөдөлмөрийн боловсрол Зорилго: төлөвшил

MBDOU "Цэцэрлэг 2" Үлгэр" сургуулийн нэгдүгээр зэрэглэлийн багш Хамидуллина Гульнара Николаевна "Бүх ажил сайн байна - өөрийн үзэмжээр сонгоорой!" Хөтлөгч ахмад бүлгийн зугаа цэнгэл. Өдрийн мэнд, эрхэм залуус аа! Сайн уу,

Сэдэв: "Тогоочийн мэргэжлийн танилцуулга." (Танин мэдэхүйн хөгжил" Гүйцэтгэсэн: Филипова. О.А. багш, МДХ "ЦРР-Д\С 122" Зорилго: хүүхдүүдийн тогоочийн мэргэжлийн талаархи санаа бодлыг өргөжүүлэх. Зорилго: танилцуулах.

Насанд хүрэгчдийн хөдөлмөрийг таниулах боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй "Нийгмийн харилцааны хөгжил" боловсролын чиглэл "Мэргэжлээр аялах" (ахлах бүлэг) Эмхэтгэсэн: Сурган хүмүүжүүлэгч:

Сургуулийн өмнөх боловсролын тэнхимийн нэгдүгээр бага бүлгийн нэгдсэн хичээлийн хураангуй (амьдралын гурав дахь жилийн хүүхдүүдэд). Сэдэв: "Жимс жимсгэнэ" Огноо 2013 оны 11-р сарын 14-ний өдөр Дарья Алексеевна Зиновьева удирдсан Зорилго: Үүсгэх

MADO "286-р цэцэрлэг", Ижевскийн багш Алмазова О.В. Замын хөдөлгөөний аюулгүй байдлын дүрмийн хичээлийн хураангуй “Баавгай төөрсөн” 2-р бага бүлэг Зорилго: Хүүхдэд үндсэн дүрмүүдийг танилцуулах.

Самара мужийн улсын төсвийн боловсролын байгууллагын бүтцийн нэгж, Самара мужийн Отрадный хотын дүүргийн 10-р "ОК "LIK" дунд сургууль "хүүхдүүд

ТӨСЛИЙН СЭДЭВ “ТОГЛООМ” Хоёрдугаар бага бүлэг Төслийн удирдагч: сурган хүмүүжүүлэгчид: Юшина Ирина Григорьевна - 1-р мэргэшлийн ангилал, Сахно Юлия Александровна хотын төсвийн сургуулийн өмнөх боловсролын

"Бүх мэргэжил хэрэгтэй, бүх мэргэжил чухал" асуулт хариултын тоглоом Новозерный, цэцэрлэгийн олон насны бүлэг. Багша Подшибякина Т.Г. 2018 оны 11-р сар Зорилго: Санаа төлөвших нөхцөлийг бүрдүүлэх

"Любознайки" ахлах бүлгийн төсөл: "Бүх ажил сайн байна, аль нэгийг нь сонго!" MBDOU d/s 10-ийн багш нар Сотникова Н.А., Коваленко В.А. Төслийн паспорт: Төслийн төрөл: боловсролын болон бүтээлч. Үргэлжлэх хугацаа:

Пшеничная Александра Михайловна Хотын бие даасан сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага "Хүүхэд хөгжлийн төв "Парус" цэцэрлэг, Нижний Новгород мужийн Урень, "БИДНИЙ ЭЭЖИЙН МЭРГЭЖИЛ" ТӨСӨЛ Хамааралтай байдал

MKDOU ЦЭЦЭРЛЭГ "БЕРЕЗКА" дунд бүлгийн зугаа цэнгэл "Манай найз бол гэрлэн дохио" Сурган хүмүүжүүлэгч: Харитонова С.Н. Зорилго: гэрлэн дохио, тэдгээрийн дохионы талаархи хүүхдийн мэдлэгийг нэгтгэх; тухай хүүхдийн мэдлэгийг системчлэх

1. Өрлөгчин байшин барина, Хувцаслалт бол оёдолчийн ажил. Гэхдээ дулаан байргүй оёдолчин ажиллах газар байхгүй! 2. Чадварлаг гарууд хормогч, хүрэм өмд хийгээгүй бол өрлөгчин нүцгэн байх байсан. 3. Хоол хийх

УЛСЫН ТӨСВИЙН БОЛОВСРОЛЫН БАЙГУУЛЛАГЫН 933 ДУГААР ЦЭЦЭРЛЭГ "Мэргэжил" (бага бүлэг) АЯЛАЛЫН ТОГЛООМ 933 ГБОУ цэцэрлэгийн багш Ю.В. Москва,

"40-р цэцэрлэг" хотын сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага SDA-ийн НОДЫН ЗӨВЛӨГӨӨ Сэдэв: "Манай хотын гудамж" 1-р ангиллын багш Рыбкина М.А. Саранск боловсруулсан Сэдэв: "Манай хотын гудамж"

Хотын сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага Хосолсон төрлийн 9-р цэцэрлэг "Хүүхэд" "Уран сайхны бүтээлч байдал" боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй (зураг) "Бид бухын шувууг хурдан идэхийг урьж байна" Сурган хүмүүжүүлэгч:

1 Төслийн менежер: Н.М.Шешегова Зорилго: цэцэрлэгийн ажилчдын ажлын талаархи хүүхдүүдийн мэдлэгийг өргөжүүлэх, баяжуулах Зорилго: хүмүүсийн мэргэжил, нийгэм дэх ач холбогдлын талаархи хүүхдийн санаа бодлыг өргөжүүлэх; өгөх

Хотын сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага "Березка" цэцэрлэг "Эмнэлэг" дүрд тоглох тоглоомын хураангуй (хоёрдугаар бага бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан) Бэлтгэсэн: Бузмакова О.А. багш Переславл-Залесский, 2017 он