Презентація на тему: "Проект:« Таємниці пернатих ». Конспект заняття по мовному розвитку« Наші пернаті друзі Чому птахів називають пернатими друзями


ПЕРНАТІ ДРУЗІ Мета: Виховання дбайливого ставлення до птахів, бажання допомагати їм у важких зимових умовах. Устаткування: презентація, комп'ютер. Хід уроку 1. Вступна бесіда. Привіт, хлопці! Почнемо наш захід з гри "Угадайка". Пташка - невеличка Ніжки має, А ходити не вміє. Хоче зробити крок - Виходить стрибок. (Воробей) Прилітає до нас з теплом, Шлях, виконавши довгий, Ліпить будиночок під вікном З трави і глини. (Ластівка) Непоседа строката, Птах довгохвоста, Птах балакуча, Сама балакуча. (Сорока) Ти його впізнаєш відразу: Черноклювий, з чорними, Він за плугом важливо ходить, Червяков, жуків знаходить. (Грач) З жовтої грудкою біля віконця Збирає спритно крихти. Відгадайте що за птиця? Називається ... (Синиця) чорнокрилого, червоногрудий, І взимку знайде притулок: Чи не боїться він застуди - З першим снігом тут як тут! (Снігур) Хто такі птахи? (Птахи - це тварини, тіло яких вкрите пір'ям.) 2. Користь птахів Птахів називають "пернатими друзями". Як ви думаєте чому?  Птахи рятують посіви від гризунів. Сова вухата здатна з'їсти за день до 10 полівок, а сова сивуха з'їдає в рік близько 1200 гризунів. Степовий орел знищує ховрахів і мишей. Підраховано, що одна миша з'їдає в рік 2 - 3 кг зерна, а ховрах - до 16 кг.  Знищують шкідників рослин. За добу шпак може з'їсти стільки гусениць, скільки важить сам і від цього зовсім не розтовстіє, так як багато витрачає енергії на пошуки їжі, побудова гнізда і догляд за пташенятами. Зозуля за літо поїдає до 270 тисяч великих гусениць і хрущів. Грач, слідуючи за плугом, здатний знищити за день 400 черв'яків - шкідників рослин. Сім'я ластівок за літо знищує близько мільйона різних шкідливих комах.  Знижують засміченість полів. Багато птахів - вівсянки, зеленушки, жайворонки, щиглики та інші скльовує насіння і плоди бур'янів.  Багато птахів - санітари. Шуліки, грифи, орли і інші птиці всюди виглядають трупи полеглих звірів і птахів і знищують їх, харчуються на смітниках і смітниках, таким чином, сприяють оздоровленню місцевості.  Сприяють поширенню насіння. Восени і взимку головна їжа омелюхи ягоди горобини, плоди шипшини, барбарису. Ненажерливість омелюхи так велика, що не вся їжа, з'їдена ними, засвоюється організмом: частина ягід і плодів в неперетравленої вигляді виділяється з кишечника птахів і, потрапивши в грунт, дає повноцінні сходи. Так омелюхи сприяють поширенню рослин.  Завдяки птахам людина винайшов літак. Уважно вивчивши крила різних птахів, пташиний політ, будова тіла вчений винайшов літак. 3. Класифікація птахів У природі існує велике різноманіття птахів. У лісі, в полі, на річці, в населених пунктах всюди живуть різні види птахів. Пропоную вам картки з назвами птахів. Розділіть птахів на групи. (Групова робота) Які групи вийшли? Яких птахів називають перелітними? (Перелітні птиці - це птахи, що здійснюють регулярні сезонні переміщення між місцями гніздування і місцями зимівель.) Яких птахів називають осілий? (Осілими називають птахів, які дотримуються певної території і за межі її не переміщаються.) Яких птахів називають кочують? (Кочують птиці це птиці, які переміщаються з одного місця на інше на відносно недалекі відстані і ненадовго в пошуках їжі.) Чому деякі птахи з настанням холодів відлітають в теплі краї? (Багато перелітні птахи харчуються комахами. З настанням холодів все комахи ховаються, тому в пошуках їжі птахи відлітають у теплі краї.) Чому осілі птахи не відлітають у вирій? (Зимуючі птахи не летять від нас в теплі краї, так як і взимку знаходять корм. Вони харчуються нирками, насінням та плодами рослин, захованими комахами, відшукують корм близько житла людини.) 4. Запаси на зиму В кінці літа деякі зимуючі птахи роблять запаси на зиму. Це синиці, повзики і ін. Послухайте твір Миколи Сладкова "Синичьей запас". Синичьей запас Збирати в запас значить себе рятувати. Кожен рятує себе на свій лад. Суслик зерно з полів краде і ховає в свою нору. Навіть особливі комори риє для краденого зерна. Водяний щур забиває норки картоплею. До пуда, буває, натискання. Сич на зиму заморожує в дуплі, як у холодильнику, мишей і пташок. У одного такого запасливо пугача знайшли одного разу цілих два кілограми лісових мишей! А один горностай склав в норі п'ять водяних щурів, сім полівок, синичку, гадюку, ящірку, тритона, жабу і плавунца! Все це на чорний день. Запасають, як можуть, де можуть. Все по-різному, але все для себе: в своїй коморі, в своєму дуплі, у своїй норі. І тільки одні веселі сінічкіхохлаткі збирають запаси зовсім не так. Хоч вони і веселі, але і у них бувають чорні дні. І тому запасають вони невпинно. Жучок, павучок, муха годиться. Насіннячко, зернятко, ягідка підійде. Немає у них власних комор: ні норок, ні дупел. Була б зручна тріщинка в корі, особливо під сучком куди не проб'ється ні дощ, ні вітер. У лісі дерев не злічити. І на кожному знайдеться затишна тріщинка. З дерева на дерево, з сучка на сучок, від тріщинки до тріщинці. Куди жука, куди зернятко; восени їжі багато. А взимку і сушеними комару будеш радий. Сотні дерев, тисячі комор. Але хіба все їх запам'ятаєш? А їх і не треба запам'ятовувати: кладовието ці для всіх! Чи не все одно, чий запас ти знайдеш: свій чи чужий? Ти чий то склював, і твій хтось забрав. Ти для всіх, і всі для тебе. Чорний день всім страшний: всім треба мати запас. А збирати його можна по-різному. Можна як щур тільки собі. Або як сінічкахохлатка для всіх. 5. Охорона птахів взимку. Ескіз годівниці Взимку наступають важкі часи для птахів. Але, не дивлячись на те, що деякі птахи роблять на зиму запаси, тисячами вони гинуть в суворі місяці зими. Вчені підрахували, що з 10 синиць весну зустрічають 12. Чому це відбувається? (Тому що птахам не вистачає корму. Комахи в зимовій сплячці. Плоди, ягоди, насіння трав під снігом.) А як ми можемо допомогти птахам пережити довгі зимові місяці? (Змайструвати годівниці, повісити їх на дерева і кожен день годувати птахів). Підгодувати птахів в зимовий період - значить врятувати сотні тисяч наших пернатих друзів від голодної смерті, дати їм можливість дочекатися весни. Звичайно ж, це можливо, якщо ми з вами змайструємо годівниці. З чого можна зробити годівницю? (З коробки з-під соку, з пластикової пляшки, з фанери, дерева та ін. Матеріалів.) Придумайте і накресліть ескіз годівниці. (Групова робота) Обговорення результатів роботи Розглянемо ескізи годівниць. Які годівниці найбільш вдалі? Які самі надійні? (Закриті годівниці найнадійніші. Обов'язкова умова захист корму в них від вітру, снігу, дощу. Годівниця повинна бути доступною для птахів і недоступною для хижаків.) Годівниці для птахів можуть бути різних конструкцій. Розгляньте, які годівниці з різних матеріалів зробили люди. 6. Підживлення птахів Як ви думаєте, коли краще вивішувати годівниці? (Годівниці краще вивішувати восени - в листопаді. У цей час птахам ще неважко знаходити корм і в інших місцях, але, підгодовуючи на годівницях, вони поступово звикають до них, запам'ятовують їх розташування.) Чим можна підгодовувати птахів? (Кращим кормом для птахів будуть різні насіння: кавуна, дині, гарбуза, кабачків, соняшнику, вівса і проса. Але можна засипати в годівниці і різні крупи і хлібні крихти. Великі насіння бажано роздавлювати. А крихти хліба і залишки каш треба змочити рослинним маслом , щоб вони не змерзалися. Такі птахи як синиці, із задоволенням поїсть на годівницях крихти сиру, сиру, розкльовувати шматочки м'яса і несолоного сала, так як сіль для птахів - отрута. Люблять птиці розмочені сухофрукти і гриби.) Які правила треба дотримуватися при підгодівлі птахів?  Зимова підгодівля птахів обов'язково повинна бути систематичною, без перерв, інакше вона принесе шкоду. Звикнувши знаходити корм на певному місці кожен день, птиці, раптом не знайшовши його, не полетять відразу в інше місце, а чекатимуть, втрачати час і сили, і в морозні дні можуть загинути.  Продукти для підгодівлі повинні бути свіжими. Кислим або запліснявілі продукти викликають у птахів гострі кишкові розлади і навіть можуть призвести до загибелі. А житній хліб розбухає в зобиках птахів і може викликати їх загибель.   Раз в тиждень годівниці треба очищати від снігу і сміття. Закінчувати підгодівлю потрібно тоді, коли денна температура стане вище нуля і основні корми стануть доступними. 7. Кросворд "Чи знаєте ви птахів" 1. Це єдиний птах, здатна пересуватися по стовбуру вниз головою. (Поползень) 2. Яка птах виводить пташенят взимку? (Шишкар) 3. З настанням холодів цей птах з'являється в населених пунктах. Харчується шматочками м'яса, сала, крупою, крихтами хліба. (Синиця) 4. Цей птах робить запаси на зиму? (Сич) 5. В холодну пору ці птахи сидять, щільно притулившись один до одного, нахохлившись. (Горобці) 6. У якій птиці найдовший мову? (У дятла) 7. Цей птах мешканець тайгових лісів. У цього птаха снігове ім'я. (Снігур) 8. Цей птах сприяють поширенню рослин. (Омелюх) 9. Цю птицю називають злодійкою. Любить схопити, що погано лежить. (Сорока) 10. Яка птах ночують, зарившись в снігу? (Глухар) 11. Цей птах є символом миру і дружби. (Голуб) 12. Цю осілий птицю можна навчити говорити окремі слова, фрази. (Ворона) 13. Яка птах підкладає свої яйця в гнізда інших птахів? (Зозуля) 14. Цей птах не тільки лікар, ще і тесля. За своє життя видовбує десятки дупел, які служать будиночками для птахів. (Дятел) 8. Гра «Прилетіли птиці» Я буду називати тільки птахів, але якщо раптом, помилюся і ви почуєте щось інше, то потрібно плескати в долоні. Починаємо. Прилетіли птиці: голуби, синиці, мухи і стрижі ... (діти ляскають) Що неправильно, чому? Учні. Мухи - це комахи. .Прілетелі птиці: голуби, синиці, лелеки, ворони, галки, макарони ... Діти плескають Прилетіли птиці: голуби, куниці ... (діти ляскають) Прилетіли птиці: голуби, синиці, галки і стрижі, комарі, зозулі ... Діти плескають Молодці, жодного разу не помилилися! 9.Заданіе «Доповни прислів'я ...» 1. Слово не горобець ... (вилетить - не впіймаєш). 2. Краще синиця в руках, ніж ... (журавель в небі). 3. Ліс без птахів і птиці без ... (ліси не живуть). 4. Будь-яка птиця своїм пером ... (пишається). 5. Будь-яка птиця посвоєму ... (співає). 6. У кожної пташки - свої ... (замашки). 7. Вороні соколом ... (не бути). 8. Сорока звістку на хвості ... (принесла). 9. балакучість як ... (сорока). 10. Підсумкова рефлексія Що нового дізналися? Де вам можуть стати в нагоді отримані знання? Де можна отримати інформацію про життя птахів? Як кожен з нас може допомогти зимуючим птахам? Кому було працювати цікаво? Якщо біля вашого будинку буде висіти своя годівниця, птахи швидко звикнуть до такої їдальні і стануть частими гостями в ній. А ви зможете спостерігати за ними, робити малюнки і записувати цікаві факти спостереження. Птахи обов'язково віддячать вам і красивою весняної піснею, і багатим урожаєм вашого городу, врятованим від шкідників.

НАВКОЛИШНІЙ СВІТ
1 КЛАС
ТЕМА:

«ПТАХИ - ПЕРНАТІ ДРУЗІ»
МЕТА: Ознайомити дітей з різноманіттям птахів, навчити виділяти їх суттєві відмінні ознаки, виховувати добре ставлення до птахів, розвивати творчі здібності, мовлення і мислення.
1.Слово черговим.

2. Повідомлення теми.

Про що ми сьогодні будемо говорити на уроці, здогадайтеся самі. Для цього знайдіть в цьому ряду зайве тварина і поясніть чому. (на екрані)
Птахи поширені по всьому світу. В межах Росії їх налічується понад 750 видів, а в межах Чувашії 250 видів. Птахи чутливі, багатобарвні, сприйнятливі, елегантні і мають цікавими звичками.

А ви хочете більше дізнатися про птахів?

Тоді оголошую тему нашого уроку: «Птахи - пернаті друзі».

3. Пояснення нового.

А чому птахів називають пернатими?

Майже у всіх птахів є 4 основні види пір'я. (на екрані)

Кермові - за допомогою них птах визначає напрямок польоту.

Махові (Для чого вони потрібні?) -Допомагає літати.

Контурні - захищають пухові пера і додає тілу обтічну форму.

А пухові для чого потрібні? - для збереження тепла.

Ще які зовнішні загальні ознаки птахів ви знаєте? (Крила, пара ніг)

Подивіться на ряд цих слів. Яке з цих слів зайве і чому?

Ластівка

На які 2 групи можна розбити цих птахів?

птахи
Літаючі Чи не літаючі

Чи знаєте ви таких птахів? Щоб дізнатися це ми з вами пограємо в гру "Летает- не літає". Якщо птах літає - махає руками, а якщо не літає - присідаєте.

Чому пінгвін не літає?

Імператорський пінгвін- найбільший з пінгвінів. Яйця висиджує самець.

Страус- харчується листям, плодами, комахами. Дрібними звірами. Тривалий час може обходиться без води. Живе безліса місцях. Вранці яйця висиджує самка, а вночі - самець.

А за іншою ознакою на які дві групи можна розділити?
птахи

дикі Домашні

Чим дикі птахи відрізняються від домашніх?

Чи можна згрупувати птахів по тому, чим вони харчуються?

хижі комахоїдні зерноядние

Яких хижих птахів ви знаєте?

Філін

Згадується в різних переказах як «король ночі». В даний час пугача рідко можна побачити навіть в Прісурском заповіднику, який знаходиться в Чувашії. За добу птах з'їдає до 240 г корму. Були випадки. Коли зі шлунка пугача витягували до 30 черепів мишей. Нападає і на качок, глухарів. Чи не боїться і колючих голок їжака.

Канюк

Дуже корисний птах. За літо одна пара канюков з'їдає 500-1000 мишоподібних гризунів. Цей птах теж знаходиться під охороною.
- Чи доводилося вам бачити, як птахи відлітають в теплі краї?

Яку форму набувають зграї птахів при польоті.

(на картині)

(Качки-дугою, гуси - шеренгою, журавлі- клином)

Як називають птахів, які відлітають в теплі краї? (Перелітні)

Є птахи, які у нас живуть цілий год. називають осілий.

Давайте на них ми зараз подивимося. (Відео - голуби, горобці, сороки, ворони)

Іволга- дуже красиво співає, в разі занепокоєння видає звуки, схожі на кішку. Це перелітний птах.

Зозуля - ненажера, їсть гусениць, яких не їдять інші птахи. 100 гусениць на годину - норма зозулиній їжі. Пташенята народжуються голими і сліпими, але досить сильними. Восени відлітають в теплі краї.

Снігур - його назвали так. Тому що він прилітає до нас з першим снігом.

Давайте зробимо висновок, на які три групи можна розподілити всіх птахів. птахи

зимуючі перелітні осілі
- Птахів можна побачити всюди. А де саме? Давайте зробимо висновок, всіх птахів по тому, де вони живуть, на які три групи можна їх розподілити?
птахи
Лісові Водоплавающие Лугові

Поползень кряква жайворонок

Вівчарик лебідь -клікун перепел

зозуля чомга

Малинівка бекас

Сойка журавель

Ми багато сьогодні говорили про птахів, а що ви як запам'ятали перевіримо. Для цього ми пограємо в гру "Ерудит". Для цього ми поділимося на три команди і за допомогою цього кубика визначимо, хто почне гру. (Жеребкування)

Тепер послухайте умови гри. Гра складається з трьох рівнів. Перший рівень має найменші бали, а третій рівень -самі великі. Перемагає та команда, яка набере більшу кількість балів.

І останнє завдання зіставте слова першого стовпчика зі словами другого.
водоплавні курка

домашні жайворонок

лугові горобець

лісові журавель

осілі зозуля

І закінчити урок я хочу віршем Шефнера "Бережіть птахів"



















Назад вперед

Увага! Попередній перегляд слайдів використовується виключно в ознайомлювальних цілях і може не давати уявлення про всі можливості презентації. Якщо вас зацікавила дана робота, будь ласка, завантажте повну версію.

цілі:

  • Розвивати пізнавальний інтерес до вивчення тварин, розкрити практичне значення птахів у природі.
  • Розвивати мислення, розширювати кругозір і ерудицію учнів.
  • Виховувати дбайливе ставлення до птахів, бажання допомагати їм у важких зимових умовах.

устаткування:

  • мультимедійний проектор;
  • презентація;
  • виставка книг "Наші пернаті друзі";
  • наочний матеріал - картки з назвами птахів.

Хід уроку

1. Організаційний момент

Що нам потрібно, щоб урок пройшов успішно? (Бути уважними, вміти вислухати один одного, вміти виправити і доповнити відповідь товариша, працювати швидко, дружно.)

2. Вступна бесіда.

Почнемо наш урок з гри "Вгадай-ка".

(Слайди 2-4)

Пташка - невеличка
Ніжки має,
А ходити не вміє.
Хоче зробити крок -
Виходить стрибок.
(Воробей)

Прилітає до нас з теплом,
Шлях, виконавши довгий,
Ліпить будиночок під вікном
З трави і глини.
(Ластівка)

Непоседа строката,
Птах довгохвоста,
Птах балакуча,
Сама балакуча.
(Сорока)

Ти його впізнаєш відразу:
Черноклювий, з чорними,
Він за плугом важливо ходить,
Червяков, жуків знаходить.
(Грач)

З жовтої грудкою біля віконця
Збирає спритно крихти.
Відгадайте що за птиця?
Називається ...
(Синиця)

Чорнокрилий, червоногрудий,
І взимку знайде притулок:
Чи не боїться він застуди -
З першим снігом тут як тут!
(Снігур)

Про кого піде мова на уроці? (Слайд 5)

Хто такі птахи? (Птахи - це тварини, тіло яких вкрите пір'ям.)

3. Користь птахів

Птахів називають "пернатими друзями". Як ви думаєте чому? (Слайд 7)

  • Птахи рятують посіви від гризунів. Сова вухата здатна з'їсти за день до 10 полівок, а сова сивуха з'їдає в рік близько 1200 гризунів. Степовий орел знищує ховрахів і мишей. Підраховано, що одна миша з'їдає в рік 2 - 3 кг зерна, а ховрах - до 16 кг.
  • Знищують шкідників рослин. За добу шпак може з'їсти стільки гусениць, скільки важить сам і від цього зовсім не розтовстіє, так як багато витрачає енергії на пошуки їжі, побудова гнізда і догляд за пташенятами. Зозуля за літо поїдає до 270 тисяч великих гусениць і хрущів. Грач, слідуючи за плугом, здатний знищити за день 400 черв'яків - шкідників рослин. Сім'я ластівок за літо знищує близько мільйона різних шкідливих комах.
  • Знижують засміченість полів. Багато птахів - вівсянки, зеленушки, жайворонки, щиглики та інші скльовує насіння і плоди бур'янів.
  • Багато птахів - санітари. Шуліки, грифи, орли і інші птиці всюди виглядають трупи полеглих звірів і птахів і знищують їх, харчуються на смітниках і смітниках, таким чином, сприяють оздоровленню місцевості.
  • Сприяють поширенню насіння. Восени і взимку головна їжа омелюхи - ягоди горобини, плоди шипшини, барбарису. Ненажерливість омелюхи так велика, що не вся їжа, з'їдена ними, засвоюється організмом: частина ягід і плодів в неперетравленої вигляді виділяється з кишечника птахів і, потрапивши в грунт, дає повноцінні сходи. Так омелюхи сприяють поширенню рослин.
  • Завдяки птахам людина винайшов літак.Уважно вивчивши крила різних птахів, пташиний політ, будова тіла вчений винайшов літак.

4. Класифікація птахів

У природі існує велике різноманіття птахів. У лісі, в полі, на річці, в населених пунктах - скрізь живуть різні види птахів. Пропоную вам картки з назвами птахів. Розділіть птахів на групи. (Групова робота)

Які групи вийшли?

Результат роботи (Слайди 9-10):

варіант I

варіант II

Яких птахів називають перелітними?

(Перелітні птиці - це птахи, що здійснюють регулярні сезонні переміщення між місцями гніздування і місцями зимівель.)

Яких птахів називають осілий?

(Осілими називають птахів, які дотримуються певної території і за межі її не переміщаються.)

Яких птахів називають кочують?

(Кочують птиці - це птахи, які переміщаються з одного місця на інше на відносно недалекі відстані і ненадовго в пошуках їжі.)

Чому деякі птахи з настанням холодів відлітають в теплі краї? (Багато перелітні птахи харчуються комахами. З настанням холодів все комахи ховаються, тому в пошуках їжі птахи відлітають у теплі краї.)

Чому осілі птахи не відлітають у вирій?

(Зимуючі птахи не летять від нас в теплі краї, так як і взимку знаходять корм. Вони харчуються нирками, насінням та плодами рослин, захованими комахами, відшукують корм близько житла людини.)

5. Запаси на зиму

В кінці літа деякі зимуючі птахи роблять запаси на зиму. Це синиці, повзики і ін. Послухайте твір Миколи Сладкова "Синичьей запас".

Синичьей запас

Збирати в запас - значить себе рятувати. Кожен рятує себе на свій лад. Суслик зерно з полів краде і ховає в свою нору. Навіть особливі комори риє для краденого зерна. Водяний щур забиває норки картоплею. До пуда, буває, натискання. Сич на зиму заморожує в дуплі, як у холодильнику, мишей і пташок. У одного такого запасливо пугача знайшли одного разу цілих два кілограми лісових мишей! А один горностай склав в норі п'ять водяних щурів, сім полівок, синичку, гадюку, ящірку, тритона, жабу і плавунца!

Все це - на чорний день.

Запасають, як можуть, де можуть. Все по-різному, але все для себе: в своїй коморі, в своєму дуплі, у своїй норі.

І тільки одні веселі синички-рясту збирають запаси зовсім не так. Хоч вони і веселі, але і у них бувають чорні дні. І тому запасають вони невпинно. Жучок, павучок, муха - годиться. Насіннячко, зернятко, ягідка підійде. Немає у них власних комор: ні норок, ні дупел. Була б зручна тріщинка в корі, особливо під сучком куди не проб'ється ні дощ, ні вітер.

Сотні дерев, тисячі комор. Але хіба все їх запам'ятаєш? А їх і не треба запам'ятовувати: комори-то ці для всіх! Чи не все одно, чий запас ти знайдеш: свій чи чужий? Ти чийсь склював, і твій хтось забрав. Ти для всіх, і всі для тебе.

Чорний день всім страшний: всім треба мати запас. А збирати його можна по-різному. Можна як щур - тільки собі. Або як синичка-ряст - для всіх.

Деякі пташки роблять запаси в своєму дуплі. А як роблять запаси синички-рясту?

Які запаси роблять синички на зиму?

Чи вистачає цих запасів на довгу сувору зиму?

6. Охорона птахів взимку. ескіз годівниці

Взимку наступають важкі часи для птахів. Але, не дивлячись на те, що деякі птахи роблять на зиму запаси, тисячами вони гинуть в суворі місяці зими. Вчені підрахували, що з 10 синиць весну зустрічають 1-2. Чому це відбувається?

(Тому що птахам не вистачає корму. Комахи в зимовій сплячці. Плоди, ягоди, насіння трав під снігом.)

А як ми можемо допомогти птахам пережити довгі зимові місяці?

(Змайструвати годівниці, повісити їх на дерева і кожен день годувати птахів).

Підгодувати птахів в зимовий період - значить врятувати сотні тисяч наших пернатих друзів від голодної смерті, дати їм можливість дочекатися весни. Звичайно ж, це можливо, якщо ми з вами змайструємо годівниці.

З чого можна зробити годівницю? (З коробки з-під соку, з пластикової пляшки, з фанери, дерева та ін. Матеріалів.)

Придумайте і накресліть ескіз годівниці. (Групова робота)

Обговорення результатів роботи

Розглянемо ескізи годівниць. Які годівниці найбільш вдалі? Які самі надійні?

(Закриті годівниці найнадійніші. Обов'язкова умова - захист корму в них від вітру, снігу, дощу. Годівниця повинна бути доступною для птахів і недоступною для хижаків.)

Годівниці для птахів можуть бути різних конструкцій. Розгляньте, які годівниці з різних матеріалів зробили люди. (Слайд 14)

7. Підживлення птахів

Як ви думаєте, коли краще вивішувати годівниці?

(Годівниці краще вивішувати восени - в листопаді. У цей час птахам ще неважко знаходити корм і в інших місцях, але, підгодовуючи на годівницях, вони поступово звикають до них, запам'ятовують їх розташування.)

Чим можна підгодовувати птахів?

(Кращим кормом для птахів будуть різні насіння: кавуна, дині, гарбуза, кабачків, соняшнику, вівса і проса. Але можна засипати в годівниці і різні крупи і хлібні крихти. Великі насіння бажано роздавлювати. А крихти хліба і залишки каш треба змочити рослинним маслом , щоб вони не змерзалися. Такі птахи як синиці, із задоволенням поїсть на годівницях крихти сиру, сиру, розкльовувати шматочки м'яса і несолоного сала, так як сіль для птахів - отрута. Люблять птиці розмочені сухофрукти і гриби.)

Які правила треба дотримуватися при підгодівлі птахів?

  • Зимова підгодівля птахів обов'язково повинна бути систематичною, без перерв, інакше вона принесе шкоду. Звикнувши знаходити корм на певному місці кожен день, птиці, раптом не знайшовши його, не полетять відразу в інше місце, а чекатимуть, втрачати час і сили, і в морозні дні можуть загинути.
  • Продукти для підгодівлі повинні бути свіжими. Кислим або запліснявілі продукти викликають у птахів гострі кишкові розлади і навіть можуть призвести до загибелі. А житній хліб розбухає в зобиках птахів і може викликати їх загибель.
  • Раз в тиждень годівниці треба очищати від снігу і сміття.
  • Закінчувати підгодівлю потрібно тоді, коли денна температура стане вище нуля і основні корми стануть доступними.

8. Слухання вірша Олександра Яшина "Покормите птахів взимку"

(Підготовлений учень)

Покормите птахів взимку.
Нехай з усіх кінців
До вас злетяться, як додому,
Стайки на ганок.

Чи не багаті їх корму.
Жменя зерна потрібна,
Жменя одна -
І не страшна

Буде їм зима.
Скільки гине їх - не злічити,
Бачити важко.
А адже в нашому серці є
І для птахів тепло.

Хіба можна забувати:
Полетіти могли,
А залишилися зимувати
Заодно з людьми.

Привчіть птахів в мороз
До свого вікна,
Щоб без пісень не довелося
Нам зустрічати весну.

9. Огляд літератури

Бібліотекарі школи і міста підібрали для вас цікаві твори про птахів і їх життя. Це розповіді і казки В. Біанкі, Н. Сладкова, М. Пришвіна, Г. Скребицкого; Червона книга, в якій ви можете знайти інформацію про рідкісних птахів. І це далеко не всі твори про наших пернатих друзів. Ви можете сходити в бібліотеки школи та міста, вибрати цікавлять вас книги і познайомитися з багатьма цікавими фактами з життя птахів.

10. Кросворд "Чи знаєте ви птахів"

  1. Це єдиний птах, здатна пересуватися по стовбуру вниз головою. (Поползень)
  2. Яка птах виводить пташенят взимку? (Шишкар)
  3. З настанням холодів цей птах з'являється в населених пунктах. Харчується шматочками м'яса, сала, крупою, крихтами хліба. (Синиця)
  4. Цей птах робить запаси на зиму? (Сич)
  5. У холодну пору ці птахи сидять, щільно притулившись один до одного, нахохлившись. (Горобці)
  6. У якийсь птиці найдовший мову? (У дятла)
  7. Цей птах мешканець тайгових лісів. У цього птаха снігове ім'я. (Снігур)
  8. Цей птах сприяють поширенню рослин. (Омелюх)
  9. Цю птицю називають злодійкою. Любить схопити, що погано лежить. (Сорока)
  10. Яка птах ночують, зарившись в снігу? (Глухар)
  11. Цей птах є символом миру і дружби. (Голуб)
  12. Цю осілий птицю можна навчити говорити окремі слова, фрази. (Гава)
  13. Яка птах підкладає свої яйця в гнізда інших птахів? (Зозуля)
  14. Цей птах не тільки лікар, ще і тесля. За своє життя видовбує десятки дупел, які служать будиночками для птахів. (Дятел)

Яка тут птах зайва? (Зозуля - перелітний птах.)

11. Підсумкова рефлексія

Що нового дізналися на уроці?

Де вам можуть стати в нагоді отримані знання?

Де можна отримати інформацію про життя птахів?

Як кожен з нас може допомогти зимуючим птахам?

Кому було працювати цікаво?

Якщо біля вашого будинку буде висіти своя годівниця, птахи швидко звикнуть до такої їдальні і стануть частими гостями в ній. А ви зможете спостерігати за ними, робити малюнки і записувати цікаві факти спостереження. Птахи обов'язково віддячать вам і красивою весняної піснею, і багатим урожаєм вашого городу, врятованим від шкідників.

цілі:

Розвивати уміння дітей розпізнавати птахів за звичками і зовнішнім виглядом. Закріпити знання дітей про послідовність у розвитку птахів (яйце - пташеня - птах). Тренувати дітей у класифікації птахів на лісових, міських, водоплавних. Ознайомити дітей з прислів'ями та приказками про птахів. Продовжувати вчити відгадувати загадки. Підтримувати інтерес дітей до пізнання рідної природи. Формувати у дітей дбайливе ставлення до пернатим друзям.

устаткування:

Фотографії та картинки птахів; розрізані на кілька частин три картонних яйця; картинки лісу, міста, водойми; підготовлені на аркушах паперу загадки і прислів'я; зображення гнізда, шпаківні; в повному обсязі розфарбовані зображення птахів; фотографії птахів з підписаними назвами видів, деталі аплікації «шпаківню»; фотографії або картинки з етапами розвитку птахів.

жайворонок

Гава

Воробей

голуби

лелека

Дятел

лебідь

Пелікан

Шпак

Хід заняття:

Хлопці, сьогодні ми на занятті дізнаємося багато нового і цікавого про птахів. Ще нас чекають ігри, веселі завдання і конкурси.

(Діти діляться на 3 команди, розсідаються так, щоб було зручно спілкуватися. Кожна команда вибирає собі назву, що означає птицю).

Зараз ми вирушимо на пташину виставку. А нашим екскурсоводом буде ... Втім, вгадайте самі:

Загадка про дятла

Хто в береткі яскраво-червоною,
У чорній курточці атласною?
На мене він не дивиться,
Все стукає, стукає, стукає.
(Дятел)

Ось він, дятел! Погляньте на колір його пір'їнок. Тепер зрозуміло, чому у нього «беретка яскраво-червона» і «чорна курточка атласна».

Давайте знайомитися з птахами. (Назви відомих птахів вихователь запитує у дітей, невідомих - називає сам).

горихвостка

Цей птах названа так за свій хвіст червоного кольору, який весь час тремтить. Тому здається, що він ніби горить, спалахуючи вогником.

лелека

Ці великі білі птахи здійснюють дуже далекі перельоти. Коли приходить пора вити гніздо, вони вибирають для нього місце вище. У цих птахів червоні ноги.

Воробей

Він добре пристосований до життя біля людини. Часто, ближче до вечора, безліч виробів злітається на одне дерево, де вони приймаються співати, піднімаючи оглушливий шум.

Гава

Вони бувають як повністю чорного кольору, так і чорними з сірим. У кожній воронячою зграї одна з ворон завжди виконує роль сторожа, попереджаючи інших про небезпеку.

голуб

Живуть скрізь, здатні повертатися до свого гнізда, як би далеко від нього не виявилися.

Дятел

Велику частину часу проводить сидячи на стовбурі дерева і стукаючи по ньому дзьобом, щоб витягти комах. Дупло в стовбурі, що служить гніздом, дятли містять в надзвичайній чистоті.

жайворонок

Гніздиться на землі, дуже гарно співає піднявшись високо в небо.

журавель

Велика перелітний птах, в небі журавлі літають клином.

Колібрі

Крихітна пташка, маленькі свої гнізда підвішує до гілок нитками павутини.

зозуля

Вона не будує свого гнізда, а відкладає яйце в чуже. Ледве народившись, зозуленя викидає з гнізда інші яйця або навіть вже вилупилися пташенят і один сам пожирає всю їжу.

Ластівка

Будує гніздо під дахами будинків з трави і бруду.

лебідь

Досить неповороткі на суші, набагато частіше їх можна зустріти велично плаваючими.

павич

Птах з чудовим хвостом.

Пелікан

Спійману рибу пелікан складає в довгий мішок під дзьобом і відносить в гніздо.

папуга

Мають яскраве різнобарвне оперення. У неволі може добре наслідувати промови людей.

синиця

Невелика пташка з жовтим черевцем.

Шпак

Часто зустрічається величезними зграями, а в небі вони здаються чорною хмарою.

сова

Гарний нічний хижак. Раніше вважалося, що сови приносять нещастя і нещадно їх винищували.

соловей

Птах, знаменита своїм співом, а на вигляд нічим не примітна.

страус

Велика африканська птах, літати не вміє, але бігає дуже швидко.

Удод

Носить на голові чубчик з пір'я, що розкривається на зразок віяла.

А як називається пташиний будиночок? Гніздо - це пташиний скарб, він надійно захований в траві, листі або серед каменів. Яйця в ньому - як жменька сяючих коштовностей. Одним відрізняється пташиний скарб від сьогодення: його не можна чіпати. Тільки незайманий, тільки незнайдений принесе він радість.

А зараз я вам видам завдання:

1. Порахуйте, скільки яєць в гніздах.
2. Складіть ціле яйце з шкарлупок.
3. Розкладіть намальовані гнізда з яйцями за величиною, від найменшого до найбільшого.

(Показ фотографії шпаківні).

А ось цей будиночок вам знаком? Як він називається? Хто його зробив? А хто в ньому живе? Виявляється, в шпаківні може жити не тільки шпак.
Будиночки для птахів споруджують давно. Раніше їх робили із прутів, соломи, берести. А тепер найчастіше з дощок і фанери. І першими ці будиночки обживають зазвичай шпаки. Ось чому називають все будиночки для птахів шпаківнями, хоча живуть в них самі різні птахи.

Якщо шпаківня висить у великому саду, то в ньому може оселитися удод, святкове птах з високим строкатим чубчиком. «Удод - Удод!» - кричить він, за що його і назвали так.

Якщо зробити шпаківню побільше і повісити його вище на дерево, то в такому будиночку поселяться галки. І виведуть тут своїх шпаченята.

У парку або в лісі розшукає шпаківню великий строкатий дятел. Якщо вхід в пташиний будиночок здасться йому занадто вузьким, то дятел швидко розширить його гострим дзьобом.

У шпаківні, у якого вічко (вхід) побільше, може оселитися і невелика сова-сплюшка. Сплюшка полює ночами за нічними комахами. «Сплю-сплю!» - покрикує сплюшка ввечері. За це і назвали її сплюшки.

Люблять жити в шпаківні і горобці. Тут вони і пташенят виведуть і взимку від морозів сховаються. Але ось біда - повернуться додому шпаки і тут же виставлять зі свого будиночка виробів. Проженуть шпаки зі свого шпаківні і інших птахів, що трохи менше, слабший. Ось чому для маленьких пташок роблять спеціальні будиночки - синичник. Синичник менше шпаківні, а головне, вхід у нього вужче. Скворцов в синичник ніяк не забрали, а ось синиці та інші маленькі птахи відчувають тут себе спокійно. Сподобається синичник і Горихвістка, пташці з яскраво-рудим хвостиком.
У парку або в лісі знайде синичник цікава птиця поползень. Вона дивовижна тим, що вміє вправно бігати по стовбуру вниз головою.
Підійде синичник і пищух. Прозвали її пищух за жалібний голосок.

Погляньте і скажіть який з цих будиночків шпаківню, а який - синичник? Чому ви так вирішили?

А тепер завдання командам: зібрати з деталей шпаківню і зробити аплікацію.

Але далеко не всі птахи живуть в шпаківні. Є птахи, які живуть біля води або на воді. Назвіть їх. (Качки, чаплі, лелеки, пелікани, чайки, нирки, лебеді, фламінго, баклани).
А є птиці, що вважають за краще жити в місті. Можете їх назвати? (Горобці, голуби, ворони, граки, синиці). Ще є лісові птахи. Наведіть приклади таких птахів. (Дятел, пугач, тетерев, сова).

Зараз кожна з команд отримає картинку. Якщо на ній намальований ліс, то ви берете собі тільки лісових птахів; якщо місто - міських, якщо водойма - водоплавних птахів. (Діти відбирають потрібні картинки з безлічі зображень різних птахів).

Ви знаєте, що є птиці півчі. Це якісь птахи? Чому їх називають співочими? (Соловей, жайворонок, щиглик).

Физминутку «Лелека»

Лелека, лелека довгоногий,
Покажи додому дорогу.
- Топай правою ногою,
- Топай лівою ногою
І тоді прийдеш додому.
Знову - правою ногою,
Знову лівою ногою,
Після - правою ногою,
Після - лівою ногою.
Ось тоді прийдеш додому.

конкурс

Прилетів якось Лелека на озеро снідати. Сів на березі і думає: «Он як жаби розспівалися. Невже я гірший за них? Дай-но спробую заспівати. Підняв довгий дзьоб, застукав, затріщав однією його половинкою про іншу, - то тихіше, то голосніше, то рідше, то частіше: тріскачка тріщить дерев'яна, та й годі! Так розійшовся, що і про сніданок свій забув.

А в очереті стояла Бугай на одній нозі, слухала і думала: «Безголоса я! Та й лелека НЕ \u200b\u200bспівоча пташка, а он яку пісню награє ».
Сунула в озеро дзьоб, набрала повний води та як повіє в дзьоб! Пішов по озеру гучний гул: «Прумб-бу-бу-бу-бумм!» - немов бик заревів.

Ось так пісня! - подумав Дятел, почувши Бугай з лісу. - Інструмент-то у мене знайдеться: чим дерево не барабан, а ніс мій чому не паличка?
Хвостом уперся, тому відкинувся, розмахнувся головою - як задовбав носом по суку! Точь-в-точь - барабанний дріб.

Увага, завдання. Зімітуйте руху і спів птаха, так, щоб всі здогадалися, яка це птах (голуб, горобець, ворона ...).

А чи знаєте ви, що птахи бувають помічниками у тварин?

1. Немає спокою жирафу від гедзів, мух, москітів. Маленькі чаплі ходять по спині і довгій шиї жирафа і скльовують комах.
2. Маленькі кулички безстрашно забігають в розкриту пащу крокодила. Тут вони вишукують шматочки м'яса. Кулички їжа, а крокодилові - чисті зуби.
3. Живуть в Африці борсук-медоїд і пташка - медоуказчик. Чи знайде пташка гніздо диких бджіл і летить до медоеда, кричить, шлях вказує. Медоед поласувати медом, стільники розкидає. А медоуказчик кращої їжі, ніж віск, не треба.

Не тільки тваринам, а й рослинам допомагають птиці.

1. Є спекотні країни, де квіти запилюють крихітні пташки колібрі. Підлетить колібрі до квітки за солодким соком і запилюючи квітка пилком, яку на пір'ї з інших квіток принесла. Колібрі найменша птах в світі.

2. Восени сойки заготовляють на зиму жолуді, горіхи, різні насіння. Та не всі свої комори потім знаходять. Навесні жолуді і горіхи проростають. Так сойки допомагають деревам розселятися в нові місця.

3. Жуки-деревоточці гублять дерево. Дятли - лісові санітари - сильними дзьобами роздовбали гниле місце на дереві і очистять його від жуків.

Пальчикова гімнастика «Жайворонок»

Переплетіть великі пальці і добре зачепите один за одного. Для нас це буде голова жайворонка. Інші пальці складіть разом, зімкніть. Це будуть крила. (Вихователь супроводжує слова показом). Чи готові ваші жайворонки? Тоді злітаємо і все разом співаємо: «цир-лір-лір-лю-лю, цир-лю-лю-люююю».

Хоче - прямо полетить,
Хоче - в повітрі висить,
Каменем падає з висот
І співає, співає, співає.

(Діти виконують рухи руками відповідно до сказаним текстом).

Завдання «Пташина мозаїка»

Кожна команда отримує в конверті кілька фрагментів, з яких слід зібрати птицю. (Дидактична гра «Склади картинку»).

Завдання «Одягни мене»

У вас на столі зображення птахів, але вони розфарбовані в повному обсязі. Слід зафарбувати інші частини (червоні ноги лелеки, червону шапочку дятла, червону грудку Снігура ...)

Вікторина

А зараз вікторина - конкурс запитань. За кожну правильну відповідь команда отримує фішку.

1. Яка птах буває поштової? (Голуб)
2. Яка птах носить чорна краватка на жовтій манишці? (Синиця)
3. Яка птах вдень спить, а вночі полює на мишей? (Сова, пугач)
4. Яку птицю називають санітаром лісу? (Дятел)
5. Болотяна птах, стоїть на одній нозі, підібгавши іншу. (Чапля)
6. Яка птах повзає по стовбуру дерева вниз головою? (Поползень)
7. Яка птах не в'є свого гнізда, а підкидає яйця в чужі гнізда? (Зозуля)
8. Як називається пташиний будинок?
9. Яка птах не вміє літати, але добре плаває, пірнає і не боїться холоду? (Пінгвін)
10. Яка великий птах не вміє літати, але зате добре бігає? (Страус)
11. Яка найменша птах в світі? (Колібрі)
12. Хто з птахів найкращий співак? (Соловей)
13. Кого з птахів називають «злодійкою»? (Сорока)
14. Як називають будиночок для птахів, зроблений людиною?
15. Хто виводить пташенят взимку? (Снігур)
16. У кого з птахів гарний хвіст і негарний голос? (Павич)
17. Птах, незграбна на березі і красуня на воді. (Лебідь)
18. Як звуть птицю з високим чубчиком, яка кричить: «Удод-одуд»?

(Вихователь проводить підрахунок фішок і оголошує результати конкурсу).

Решта команд ще можуть наздогнати і перегнати лідера, тому що попереду - конкурс загадок.

Конкурс загадок про птахів

Я весь день ловлю жуків,
Ем комашок, черв'ячків.
Зимувати не відлітають,
Під карнизом живу.
У сірій шубці перовой
І в морози я герой.
(Воробей)

Це старий наш знайомий:
Він живе на даху будинку -
Довгоногий, довгоносий,
Довгошиїй, безголосий.
Він літає на полювання
За жабами до болота.
(Лелека)

На одній нозі стоїть,
У воду пильно дивиться.
Тицяє дзьобом навмання -
Шукає в річці жабенят.
На носі повисла крапля.
Впізнаєте? Це ...
(Чапля)

Хто без нот і без сопілки
Краще за всіх виводить трелі,
голосиста, ніжніше?
Хто ж це?
(Соловей)

Листя падають з осик,
Мчить в небі гострий клин.
(Журавлі)

Вгадайте, що за птиця:
Світла яскравого боїться,
дзьоб гачком, очі п'ятачком,
Вухата голова. Це ...
(Сова)

Взимку на гілках яблука!
Швидше ж, збери!
І раптом - спурхнули яблука.
Адже це ...
(Снігурі)

Верещунья, білобока,
І звуть її ...
(Сорока)

Ношу сіренький жилет,
Але у крил - чорний колір.
Бачиш, кружляють двадцять пар.
І кричать: «Карр! Карр! Карр! »
Крикун хриплуватий
Відома персона.
Хто вона?
(Гава)

Вихователь підводить підсумки останнього конкурсу і всього заняття.

Ірина Назина
Конспект заняття по мовному розвитку «Наші пернаті друзі»

Тема заняття по мовному розвитку: « Наші пернаті друзі»

1. Активізувати словник дітей дієсловами, прикметниками. Удосконалювати вміння складати описові розповіді про птахів. Тренувати дітей в узгодженні слів у реченні. розвивати вміння чітко і чітко вимовляти слова в скороговорке.

2. Закріпити накопичені уявлення дітей про птахів, поєднуючи конкретні екологічні знання в певні зв'язки і залежності.

3. Виховувати добре, дбайливе ставлення до пернатим друзям; формувати бажання піклуватися про птахів, виховувати допитливість, співчуття.

ОБЛАДНАННЯ: Картинки із зображеннями перелітних (Журавель, чапля, шпак, ластівка, грач, лебідь, Плиска) і зимуючих (Горобець, ворона, сорока, синиця, дятел, сова, снігур) птахів; зображення сонця і сніжинки; емблеми птахів (за кількістю дітей, 3 обруча, аудіо запис; олівці, аркуші з зображеннями птахів і їх корми (За кількістю дітей); м'яч.

хід ДІЯЛЬНОСТІ

В. Тему нашого заняття ви дізнаєтесь, есліотгадаете загадку:

Ми буваємо різні -

Зелені і червоні,

Жовті, будь-які, навіть блакитні.

Якщо крилами змахни,

Будемо в небі блакитному.

Ми вміємо щебетати, крякать,

Співати або кричати.

Нас зимою погодуєте,

Діти, хто ми, назвіть! (Птахи)

В. Надзвичайно дивним світом природи є світ пернатих. Птахи населяють всі куточки нашої планети. Вони радують нас гарним співом, різноманітним оперенням. Без пташиного щебету світ був би нудний. Сьогодні, хлопці, ми поговоримо про птахів і з'ясуємо, як багато ви про них знаєте. А я вам буду ще багато цікавого розповідати про них.

Для початку проведемо розминку. Перевіримо, які ви уважні. завдання: Я буду називати птахів, але якщо я помиляюся і називають не птицю, ви ляскаєте в долоні.

Д / І «Не помилися»

Ось сидять всі птахи в ряд, з нами пограти хочуть.

прилетіли птиці: Голуби, синиці, лелеки, ворони, зграйкою макарони (Плескають).

прилетіли птиці: Голуби, синиці, вертольоти (ляскають, галки.

прилетіли птиці: Голуби, синиці, чаплі, солов'ї, окуні (Плескають) і горобці.

прилетіли птиці: Голуби, синиці, качки, гуси, сови, ластівки, корови.

прилетіли птиці: Голуби, синиці, галки і стрижі, лелеки, зозулі, лебеді, шпаки - все ви молодці!

В. Молодці, всі були уважними. Порівняємо птахів з людьми.

Д / І «У кого що»

У людини діти, а у птиці - ... пташенята. У людини ніс, а у птиці - ... дзьоб. У людини волосся, а у птахів - ... пір'я. У людини руки, а у птахів - ... крила. У людини будинок, а у птиці - ... гніздо, дупло.

В. Згадаймо, на які групи можна розділити птахів? (Домашні і дикі, міські та лісові, водоплавні, комахоїдні і хижі, зимуючі і перелітні).

На столах лежать картинки із зображеннями птахів. Я вас поділю на 2 команди. Перша повинна буде відібрати перелітних птахів і виставити на дошку поруч з позначенням сонця. Друга - зимуючих птахів і виставити до снежинке.

завдання «Перелітні - зимуючі»

Діти виконують завдання підгрупами. Далі кожна підгрупа називає «Своїх» птахів і пояснює свій вибір. (Перелітні птахи відлітають в теплі краї, тому що їм не вистачає корму. Вони харчуються різними комахами, а в холодну пору комах немає. Ось вони і прагнуть туди, де тепло і багато комах. Навесні повертаються.

Зимуючі залишаються з нами зимувати, так як харчуються ягодами, насінням, але ми повинні про них піклується, підгодовувати)

В. Молодці, як багато назв птахів ви знаєте. Птахи все різні, не схожі один на одного.

Встаньте в коло, ми з вами пограємо. Я буду кидати м'яч, а ви повинні придумати 2-3 слова про кожного птаха.

Д / І «Підбери визначення»

Розкажи, синиця яка? (Прошмигуючи, спритна, голосиста, невгамовна, жовтогруді)

Воробей який? (Спритний, галасливий, забіякуватий, швидкий)

Ворона яка? (Велика, сіра, криклива, горлата, хитра, спритна)

Снігур який? (Важливий, товстий, красивий, червоногрудий)

Дятел який? (Розумний, сильний, добрий, корисний, працьовитий)

Сорока яка? (Білобокого, довгохвоста, цікава, метушлива, балакуча, всеїдна)

Журавель який? (Длинноногий, довгошиїй, красивий, танцюючий)

Чапля яка? (Біла, велика, довгокрилі, довгонога, Длінноклювий, хитра, перелітний)

Сова яка? (Мудра, большеголовая, великоока, хижа, куцохвоста, загадкова)

В. Молодці, як багато слів придумали красивих. Сідайте на стільці. Хлопці, хто хоче розповісти про будь-птиці. Як вона виглядає, чим харчується, які в неї звички. Решта будуть уважно слухати і якщо згадаєте якісь цікаві відомості, то потім доповніть розповідь.

Складання описових розповідей про птахів (Про 2-х перелітних і 2-х зимуючих)

В. Російський народ дуже любить таку птицю, як сорока. Сороку-білобока часто згадують в народних казках, потешках, піснях, приказках, віршах. А ми з вами вимовимо скоромовку: Ловити сороку одна морока, а сорок сорок - сорок морок. Промовляємо повільно, трохи швидше. Хто хоче спробувати вимовити ще швидше?

В. Хто з вас здогадається, яке число заховано в слові «Сорока»? (40) . Якщо до слова «Сорок» додати слово «Ніжка», Яке вийде нове слово? (Сороконіжка).

Физкультминутка «Дві стоноги»

1) Дві стоноги бігли по доріжці.

2) Бігли, бігли і один одного зустріли.

3) Так один одного обіймали,

4) Так один одного обіймали. ,

5) Що тільки ми їх розняли.

1. Показати 2 руки, зігнуті в ліктях (Долоньки до себе) і схрестити їх.

2. Права кисть "біжить" по лівій руці до плеча, одночасно ліва кисть "біжить" по правій руці.

3,4. "Добігають" до плеча, після цього руками потрібно зробити «Замок» на потилиці.

5. Різко розвести руки в сторони.

В. Пограємо в рухливу гру? Візьміть кожен собі по 1-ій пташці. Уважно подивіться і визначте перелітний вона або зімующая. Коли буде звучати весела музика, значить тепло, «Пташки» всі літають. Як тільки почуєте звук сильного вітру, це означає настають холоди, перелітні птахи (що роблять) збираються в зграї і відлітають у вирій (в дальній кут групи, а зимуючі повинні будуть сховатися в гнізда-обручі.

П / І «Птахи»

В. Давайте згадаємо, що птахи вміють робити. Встаньте в коло. Будете передавати м'яч один одному. Відповідає тільки той, у кого м'яч.

Д / І «Підбери дію»

птахи вміють: Ходити, стрибати, літати, злітати, перелітати, вилітати, залітати, клювати, пити, ловити, спостерігати, битися, насиджувати (яйця, співати, сидіти, годувати (пташенят, махати (крилами, довбати, стежити (за пташенятами, полювати, пірнати, купатися, викльовує, зривати, будувати (гнізда, ритися, нахохліваться, кружляти, парити (в повітрі, танцювати (журавлині танці, збиратися (в зграї, красти (терміну, тріщати, трясти хвостиком (трясогузка, каркати і т. д.

В. Так багато птиці справ переробили, що напевно зголодніли. Їх потрібно погодувати. Сідайте за столи. Вам потрібно згадати, чим харчуються птахи. (Дітям лунають індивідуальні картки із зображенням птахів і різних способів харчування.) Розгляньте уважно, що зображено на картинці. Ваше завдання, провести лінію олівцем від птиці до корму, яким вона харчується. Діти самостійно виконують завдання.

Д / І «Кому що до смаку?»

На картках зображені птахи (Чапля, горобець, чайка, дятел, снігур, сова) і «Корм» (Миша, жук, риба, горобина, жаба, колос).

В. Усі впоралися із завданням? Тепер помінятися з сусідом і перевірте, чи немає помилок. Молодці! Вправа на використання питальній і оповідної інтонацій

Тепер всі птахи ситі. Одна дитина, звертаючись до іншого, вимовляє цю фразу з питальній інтонацією, а той відповідає йому тими ж словами ствердно. Запропонувати інтонаційно виділяти кожне слово по черзі. Наприклад, спочатку дитина задає питання виділяючи слово "Усе", Інша дитина задає питання, виділяючи інтонаційно слово «Птахи» і т.д.

В. Хлопці, хто мені нагадає, кого ми сьогодні годували? (Робота по тим же картками)

Д / І «Схиляємо слова»

Ми годували кого? (Снігура, чаплю, сову, дятла, горобця, чайку)

Ми дали корм кому? (Снігурові, горобця, чаплі, сові, дятла, чайці)

Ми дбали про кого? (Про снігурі, про горобця, про чаплі, про сову, про чайку, про дятла)

Ми милуємося ким? (Снігурі, горобцем, дятлом, чаплею, совою, чайкою)

В. Птахи дуже зраділи, що ви їх нагодували, а коли птахи радіють, що вони роблять? (Співають пісні). Давайте і ми влаштуємо «Пташиний» концерт. А наші гості повинні будуть відгадати, які птахи брали участь в концерті. Кожній групі дітей з 3-х (4-х) людина дається назва птиці, нагадування, як вони співають. Діти виконують пісню на мотив "У траві сидів коник". Кожен птах по рядку.

«Пташиний концерт»

горобці: Чірік-чірік- чірік-чик; Синиці: Сінь- сінь- сінь- сінь- сінь- сінь- синь; ворони: Кар- кар- кар- кар- кар- кар- кар; зозуля: Ку-ку-ку-ку-ку-ку; Сороки: Чек чек чек чек чек чек чек чек; журавлі: Курлов-курли- Курлов.

В. Славний вийшов концерт! Гості відгадують назви птахів, які брали участь в ньому.

Горобці цвірінькають, синиці тенькают, ворони каркають, зозулі кують, сорокітрещат, журавлі курликають.

В. Хлопці, ви так багато сьогодні розповіли нам про пернатих наших друзів. Скажіть, чому ми птахів називаємо своїми друзями? (птахи- наші помічники. Вони приносять велику користь. охороняють наші ліси, Поля, сади і городи від шкідливих комах і дрібних гризунів. Якби не птахи на землі не залишилося б дерев і чагарників. Вони нас радують своїм гарним співом. Птахи допомагають людям передбачати погоду.)

як друзі повинні надходити? (Допомагати один одному, піклуватися). Які добрі справи ми можемо зробити для птахів? (Підгодовувати взимку, розвішувати годівниці, Не розоряти гнізда, не кидати камінням у птахів, не вбивати комах, які не стріляти з рогаток).

Зовсім скоро настане зима. Як ви думаєте, для птахів страшніше голод або холод? (Голод) Так, під товстим шаром снігу нелегко відшукати корм. Ось і розраховують птиці на доброту і співчуття людини.

Вам сподобалось заняття? Що сподобалося особливо?

Спасибі, хлопці, вам за те, що ви сьогодні старанно виконували всі завдання, підбирали потрібні слова і показали відмінні знання про наших пернатих друзів.