Дунд бүлгийн дизайны хичээлийн тойм "Тэжээгч хийж, шувууны гуанз нээх цаг болжээ! Цаасан дизайны хичээлийн хураангуй. Сэдэв: "Тэжээгч". дизайн, гар хөдөлмөр (ахлах бүлэг) хичээлийн тойм төлөвлөгөө t


Цаасан дизайны хичээлийн хураангуй.

Сэдэв: "Тэжээгч".

Зорилтот: Хүүхдүүдэд цаасан тэжээлийг зохион бүтээхийг заа. Хайч, цаасан дээр ажиллах чадварыг бэхжүүлэх. Бүтээлч байдлыг хөгжүүлэх.

Арга зүйн техник:"Өвөлжсөн шувууд" цомгийг авч үзсэн асуудлаар ярилцлаа.

Тоног төхөөрөмж: Цомог, цаас, хайч, цавуу.

Хичээлийн явц:

1. Зохион байгуулалтын мөч.

  1. Хүүхдүүдтэй асуудлын талаар ярилцах.
  • Жилийн хэдэн цаг вэ?
  • Зөв өвөл. Хүйтэн цаг агаар эхлэхэд олон шувууд урагшаа нисдэг.

Өвчлөлдөө үлддэг шувуудыг ичээлээ гэж нэрлэдэг. Та ямар төрлийн өвөлждөг шувууг мэдэх вэ?

  • Тит, бухын шувуу, бор шувуу, дэгээ, хэрээ, тоншуул.

Өвөлждөг шувуудын талаархи хүүхдүүдийн мэдлэгийг нэгтгэхийн тулд багш "Өвлийн шувууд" цомгийг харуулж байна. Багш хүүхдүүдэд "Тэжээгч дээрх шувууд" цуврал зургуудыг үзүүлэв.

  • Зөв. Өвлийн улиралд шувуудад хэцүү байдаг. Хэдийгээр өтгөн өд нь тэднийг ширүүн хүйтнээс авардаг ч тэд ихэвчлэн маш их өлсдөг. Тиймээс шувууг өвлийн улиралд тэжээх ёстой. Үүний тулд хүмүүс моднууд дээр тэжээгч өлгөж, хоол хүнсээ асгадаг.
  • Өнөөдөр бид шувуу тэжээгч хийх болно.
  1. Багшид тэжээгч хийж байгааг тайлбарлаж, үзүүлж байна.

Багш бэлэн тэжээгчийг үзүүлж, үүнийг хэрхэн ашиглахыг хүүхдүүдэд тайлбарладаг.

Хүүхдүүд гар урлалыг сайтар шалгаж үздэг. Багш нь доод талын хэлбэрийг (дөрвөлжин), хажуугийн хэлбэрийг (тэгш өнцөгт) тодорхойлоход тусалдаг. Дараа нь тэрээр хүүхдүүдийн анхаарлыг дөрвөлжин зүслэгт (урьдчилан хийсэн) татдаг. Энэ нь хайрцаг болж хувирахын тулд үүнийг нугалав - энэ нь бидний тэжээгч болно. Хүүхдүүдээс хайрцгийг хэзээ аажуухан онгойлгох, хээний ёроол хаана, хажуу тал нь хаана байгааг харахыг хүс. (Загварыг самбарт бэхэлсэн.) Тэрээр хүүхдүүдэд тэжээгчийн ёроолыг хээ дээр олохыг санал болгож байна. Хүүхдийг самбар руу дуудаж, доод талыг нь харуулав. Дараа нь багш доод тал руу нь өнгөт дөрвөлжин наасан байна. Өөр нэг хүүхэд тэжээгчийн хажуу талыг харуулж, түүний араас багш өөр өнгийн тэгш өнцөгтүүдийг наа. Загвараас тэжээгчийг наахад үлдсэн цагаан дөрвөлжин шаардлагатай гэдгийг тайлбарлав.

Үйлдлүүдийг үзүүлэх явцад багш хүүхдүүдийн анхаарлыг зөвхөн шугамын дагуу зүсэлт хийх ёстой гэдэгт анхаарлаа хандуулж, цавуугаар хэрхэн яаж түрхэхийг тайлбарлаж, зааж өгдөг - зөвхөн туйлын квадратууд.

4. Физик минут "SNOWGIRI". Ярианы хэмнэл, хэмнэл дээр ажиллах, яриаг хөдөлгөөнтэй уялдуулах.

5. Даалгаврыг хүүхдүүдээр гүйцэтгэх.

6. Хүүхдийн ажилд дүн шинжилгээ хийх.

Шинэ хоолны өрөө

Бид тэжээгч хийсэн

Бид хоолны өрөөг нээлээ.

Бор шувуу, бухын хөрш,

Та өвлийн улиралд өдрийн хоол идэх болно.

Долоо хоногийн эхний өдөр зочилно уу

Хөхнүүд бидэн рүү нисэв.

Мягмар гаригт хараарай

Булчингууд ирлээ.

Гурван хэрээ лхагва гаригт байсан

Бид тэднийг оройн хоолонд орохыг хүлээж байсангүй.

Мөн Пүрэв гарагт дэлхийн өнцөг булан бүрээс -

Шуналтай бор шувууны сүрэг.

Баасан гарагт манай хоолны өрөөнд

Тагтаа будаа идэв.

Мөн бямба гаригт бялуу идээрэй

Долоон дөчин нисч ирэв.

Ням гараг

Хаврын зочин бидэн дээр ирэв -

Starling аялагч ...

Энэ дуу дуусч байна.

7. Хичээлийн үр дүн.


« тэвш

өвөлждөг шувуудад зориулсан »

Боловсролын чиглэлээр хөтөлбөрийн агуулгыг хэрэгжүүлэх: "Барилга"

Хүүхдийн үйл ажиллагааны төрлүүд: тоглох, харилцах.

Багшийн зорилго : Дизайн ур чадвар, орон зайн сэтгэлгээг хөгжүүлэх.

Төлөвлөсөн үр дүн - сургуулийн өмнөх боловсролын зорилтууд Өвөлждөг шувуудын тухай, хатуу ширүүн өвлийн улиралд хэрхэн, юу иддэг тухай хүүхдүүдийн санаа бодлыг өргөжүүлэх.

2. Загвар дээр шувуу тэжээгч барихыг хүүхдүүдэд заах; дээжийг задлан шинжилж, түүний үндсэн хэсгүүдийг (суурь, хана, дээвэр) онцолж, тэдгээрийн функциональ зорилгыг тайлбарлах.

3. Гурван төрлийн барилгын материалаас (тоосго, гурвалжин призм, хавтан) тэжээгч байшин барьж сурах; босоо байгууламжид хэвтээ ба босоо хэсгүүдийг холбох; бүтцийн хэсгүүдийг бүхэл бүтэн барилгад зөв холбох; дээжийн зөв эсэхийг нүдээр хянах.

Материал ба тоног төхөөрөмж : шувуу, шувуу тэжээгчийн зураг; тоосго (2 ширхэг), гурвалжин призм (2-3 ширхэг), нимгэн дөрвөлжин хавтан (1 ширхэг) эсвэл хүүхэд бүрт картон.

Агуулга
хүүхдүүдэд зориулсан үйл ажиллагааг зохион байгуулсан

    Зохион байгуулах цаг.

Хүүхдүүдтэй хамт цонхноос тэжээгчийн дэргэдэх шувуудыг харж, Н.Нишчевийн шүлгийг унш.

Манай тэжээгч рүү хичнээн шувуу байна
Ирсэн үү? Бид танд хэлье.
Хоёр хөх, бор шувуу,
Зургаан хэрээ, тагтаа
Алаг өдтэй тоншуул
Хүн бүрт хангалттай үр байсан.

    Хичээлийн явц:

Багш хүүхдүүдэд шувуудын зургийг үзүүлж, нэрлэхийг хүсдэг.

Зургийг үзэхэд хүүхдэд зориулсан асуултууд:

- Энэ хэн бэ? (Энэ бол шувуу.)
-Түүнд юу байгаа юм бэ? (Шувуу толгой, бие, сүүл, хушуу, хөл, өд, далавч, нүдтэй.)
-Тэгээд түүний нүд юу вэ? (Жижиг, хар.)
-Ямар толгой вэ? (Дугуй, жижиг.)
-Ямар их бие? (Зууван, урт.)
- Шувууны бие юугаар бүрхэгдсэн бэ? (Өд.)
- Түүний хушуу (хөл, сүүл) юу вэ?

Дараа нь багш шувууд юу иддэг, хүйтэн өвөл тэдэнд ямар хэцүү байдгийг хэлж, шувууны тэжээгчийн зурагтай зургийг үзүүлж, хүүхдүүдийг өөрсдөө ийм тэжээгч хийхийг урьж байна.

Хүүхдэд зориулсан асуултууд:

- Шувууд юу иддэг вэ? (Үр тариа, үр, талхны үйрмэг.)
- Тэд яаж хооллодог вэ? (Тэд шанадаг.)
-Тэд хоолондоо юу иддэг вэ? (Хошуу.)

2. Багш хүүхдүүдэд хооллох байшингийн барилгын дээжийг (хоёр тоосго, хоёр призмээр хийсэн) үзүүлж, анхааралтай авч үзэхийг урьж байна: тэжээгчийн үндсэн хэсгүүдийг (хажуу ба дээд) тодруулж, шаардлагатай хэсгүүдийг сонго. тус бүрийн дизайны барилгын материал, босоо загварт эд ангиудыг хэрхэн холбох талаар тайлбарласан.

Дээжийг судлахдаа хүүхдүүдээс асуух асуултууд:

- Энэ юу вэ? (Тэжээгч.)
- Саванд юу байгаа вэ?
-Тэвш хэдэн ханатай вэ?
- Ханыг юугаар хийсэн бэ?
- Барилгын ажлыг хаанаас эхлэх ёстой вэ?
- Энэ тоосго зогсож байна уу эсвэл хэвтэж байна уу?
- Та тоосго хэрхэн байрлуулах ёстой вэ? Өргөн эсвэл нарийн тал уу?

Багш шувуу тэжээгч барьж, тайлбарлахдаа: "Гол нь тоосгон ханыг зөв байрлуулах явдал юм. Нэг тоосго нь нөгөөгийнхөө яг эсрэг талд байрлах ёстой. Хананы орой дээр нэг призм (дээвэр), дараа нь өөр призм (дээврийн хоёр дахь хэсэг) болгоомжтой тавих хэрэгтэй. Багш нь барилгын материалын нарийн ширийн зүйлийг анхааралтай ажиллахыг заадаг. "Одоо минийхтэй адилхан тэжээгчийг барь."

3. Биеийн тамирын боловсрол

"Шувууд"

Үүрэндээ шувууд сууж байна

Тэгээд тэд гудамж руу хардаг.

Тэд зугаалахыг хүсч байна

Тэд бүгд чимээгүйхэн нисдэг.

(Хүүхдүүд "нисдэг" - тэд далавч шиг гараа хийв.)

4. Хүүхдийн бие даасан ажил. Багш нь хүүхдүүдийн практик үйл ажиллагааг удирдан чиглүүлж, ажлын явцыг дагалддаг мэдэгдлийг дэмждэг.

Ажлын үеэр хүүхдүүдээс асуух асуултууд :

- Энэ тоосгыг ав. Надад үзүүлээч. Энэ тоосго юу вэ? (Урт.)- Саша, чи юу авсан бэ?- Та тоосго (дээвэр) тавьсан уу?- Та дээврээ цэвэрхэн буулгасан уу?- Та тоосгонуудыг эсрэг талд нь тавьсан уу?- Чи юу хийсэн бэ?-Та тэжээгч авсан уу?- Юу авах вэ? (Тоосго, дээвэр.)- Та хэвтэх үү, тоосго тавих уу?- Та юун дээр дээвэр тавьж байгаа юм бэ? (Тоосгон дээр.)- Тэвшний хана хаана байдаг вэ? Надад үзүүлээрэй, Лена.- Надад хэлээч, Лена, энэ юу вэ? (Энэ бол тэжээгч юм.)- Чи юу хийж байна, Маша? (Би тэжээгч барьж байна.)- Тэгээд Оля юу хийж байгаа юм бэ? (Тэр тэжээгч барьдаг.)- Ваня, чи юу хийсэн бэ? (Би тоосго тавив. Би самбар тавьсан.)

5. Тусгал.

- Бид ямар төрлийн тэжээгч байшинтай болохыг хараарай.- Танд ямар тэвш байна, Маша? (Надад нэг том байгаа.)- Ваня, чамд ямар тэвш байгаа вэ? (Надад жаахан байгаа.)- Бид хэдэн тэжээгч авсан бэ? (Олон.)


Цаасан дизайны хичээлийн хураангуй.
Сэдэв: "Тэжээгч".
Зорилго: Хүүхдүүдэд цаасан тэжээгчийг зохион бүтээхийг заа. Хайч, цаасан дээр ажиллах чадварыг бэхжүүлэх. Бүтээлч байдлыг хөгжүүлэх.
Арга зүйн арга зүй: Асуудлын талаар ярилцах, "Өвөлжсөн шувууд" цомгийг авч үзэх.
Тоног төхөөрөмж: Цомог, цаас, хайч, цавуу.
Хичээлийн явц:
1. Зохион байгуулалтын мөч.
Хүүхдүүдтэй асуудлын талаар ярилцах.
Жилийн хэдэн цаг вэ?
Зөв өвөл. Хүйтэн цаг агаар эхлэхэд олон шувууд урагшаа нисдэг.
Өвчлөлдөө үлддэг шувуудыг ичээлээ гэж нэрлэдэг. Та ямар төрлийн өвөлждөг шувууг мэдэх вэ?
Тит, бухын шувуу, бор шувуу, дэгээ, хэрээ, тоншуул.
Өвөлждөг шувуудын талаархи хүүхдүүдийн мэдлэгийг нэгтгэхийн тулд багш "Өвлийн шувууд" цомгийг харуулж байна. Багш хүүхдүүдэд "Тэжээгч дээрх шувууд" цуврал зургуудыг үзүүлэв.
Зөв. Өвлийн улиралд шувуудад хэцүү байдаг. Хэдийгээр өтгөн өд нь тэднийг ширүүн хүйтнээс авардаг ч тэд ихэвчлэн маш их өлсдөг. Тиймээс шувууг өвлийн улиралд тэжээх ёстой. Үүний тулд хүмүүс моднууд дээр тэжээгч өлгөж, хоол хүнсээ асгадаг.
Өнөөдөр бид шувуу тэжээгч хийх болно.
Багшид тэжээгч хийж байгааг тайлбарлаж, үзүүлж байна.
Багш бэлэн тэжээгчийг үзүүлж, үүнийг хэрхэн ашиглахыг хүүхдүүдэд тайлбарладаг.
Хүүхдүүд гар урлалыг сайтар шалгаж үздэг. Багш нь доод талын хэлбэрийг (дөрвөлжин), хажуугийн хэлбэрийг (тэгш өнцөгт) тодорхойлоход тусалдаг. Дараа нь тэрээр хүүхдүүдийн анхаарлыг дөрвөлжин зүслэгт (урьдчилан хийсэн) татдаг. Энэ нь хайрцаг болж хувирахын тулд үүнийг нугалав - энэ нь бидний тэжээгч болно. Хүүхдүүдээс хайрцгийг хэзээ аажуухан онгойлгох, хээний ёроол хаана, хажуу тал нь хаана байгааг харахыг хүс. (Загварыг самбарт бэхэлсэн.) Тэрээр хүүхдүүдэд тэжээгчийн ёроолыг хээ дээр олохыг санал болгож байна. Хүүхдийг самбар руу дуудаж, доод талыг нь харуулав. Дараа нь багш доод тал руу нь өнгөт дөрвөлжин наасан байна. Өөр нэг хүүхэд тэжээгчийн хажуу талыг харуулж, түүний араас багш өөр өнгийн тэгш өнцөгтүүдийг наа. Загвараас тэжээгчийг наахад үлдсэн цагаан дөрвөлжин шаардлагатай гэдгийг тайлбарлав.
Үйлдлүүдийг үзүүлэх явцад багш хүүхдүүдийн анхаарлыг зөвхөн шугамын дагуу зүсэлт хийх ёстой гэдэгт анхаарлаа хандуулж, цавуугаар хэрхэн яаж түрхэхийг тайлбарлаж, зааж өгдөг - зөвхөн туйлын квадратууд.
4. Физик минут "SNEGIRI". Ярианы хэмнэл, хэмнэл дээр ажиллах, яриаг хөдөлгөөнтэй уялдуулах.
Энд салбарууд дээр хараарай
Улаан подволктой бульфинчид. Тэд өдгөө хөвсгөв
Тэд наранд жаргадаг.
Тэд толгойгоо эргүүлнэ
Тэд нисэхийг хүсч байна.
Шоо! Шоо! Нислээ!
(Хажуу талдаа 4 гараа алгадах, нэг мөрөнд толгойгоо 4 хазайлгах.)
(Мөр бүрийн эхний үг дээр - гараа байнга сэгсрэх, хоёр дахь нь - талдаа нэг алгадах.)
(Мөр бүрт 2 толгой эргэх.)
(Хүүхдүүд бүлгийн эргэн тойронд тархаж, гараа далавч шиг хийв.)
5. Даалгаврыг хүүхдүүдээр гүйцэтгэх.
6. Хүүхдийн ажилд дүн шинжилгээ хийх.
Шинэ хоолны өрөө
Бид тэжээгч хийсэн
Бид хоолны өрөөг нээлээ.
Бор шувуу, бухын хөрш,
Та өвлийн улиралд өдрийн хоол идэх болно.
Долоо хоногийн эхний өдөр зочилно уу
Хөхнүүд бидэн рүү нисэв.
Мягмар гаригт хараарай
Булчингууд ирлээ.
Гурван хэрээ лхагва гаригт байсан
Бид тэднийг оройн хоолонд орохыг хүлээж байсангүй.
Мөн Пүрэв гарагт дэлхийн өнцөг булан бүрээс -
Шуналтай бор шувууны сүрэг.
Баасан гарагт манай хоолны өрөөнд
Тагтаа будаа идэв.
Мөн бямба гаригт бялуу идээрэй
Долоон дөчин нисч ирэв.
Ням гараг
Хаврын зочин бидэн дээр ирэв -
Starling аялагч ...
Энэ дуу дуусч байна.
7. Хичээлийн үр дүн.


Хавсаргасан файлууд

Сурган хүмүүжүүлэгч. Бид шувуу тэжээгч хийх болно. Үүний тулд бидэнд дараах зүйлс хэрэгтэй (шоу):хоосон сүүний хайрцаг, 5 литрийн хуванцар сав. Тэдгээрийн дотор бид шувууд үр тариа цоолохын тулд цонх хийх хэрэгтэй. Мөн уутанд тэжээгчийг мод дээр өлгөхөд шаардлагатай утаснууд нь урсдаг нүх гаргах шаардлагатай байдаг.

Багш бэлэн байгаа материалаас тэжээгч хийдэг. Хүүхдүүд багшид тусалдаг: харандаагаар тойрог зурж, цонхыг тэмдэглэж, зүссэн хэсгүүдийг нь нугалж, утсыг нь барьж, нүхээр дамжуулж, хогоо хаядаг.


Биеийн тамирын боловсрол

Сурган хүмүүжүүлэгч. Залуус аа, өнөөдөр бид ингэж тоглох болно. Та нар бяцхан бор шувууд байх болно, харин би чиний бор шувууны ээж болно. (Багш бор шувууны баг өмсдөг.)

Бор шувуу ээж Өнөөдөр бид эхэлнэ

Хүүхдүүдээ дуудаж: Бид нисч сурдаг.

"Бяцхан бор шувууд минь, над дээр ирээрэй, тойрог хэлбэрээр босоорой.

Хурдан нис! Тэгээд бид эхэлнэ."

Тойрог хэлбэрээр үүсэх. Гарны өвөрмөц хөдөлгөөнөөр тойрог хэлбэрээр алхах- "Далавч дэвсэх". "Бор шувуу" хөдөлгөөнийг харуулж, дараа нь хажуу тийш алхаж, "хүүхдүүдийг харж байна". "Бор шувуу" харж байхад хүүхдүүд тойрог хэлбэрээр алхаж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Бор шувуу унтсан бөгөөд энэ нь бор шувуунд хэрэгтэй зүйл юм. Тэд далавчаа дэлгэж, бүх чиглэлд нисэв. Бяцхан бор шувууд танхим даяар нисдэг. (Таран гүйж байна.)

"Бор шувуу" сэрээд:

"Дэгдээхэйн жиргээ, дэгдээхэйн жиргээ, энэ юун чимээ вэ? Ямар уйлах вэ? Харин тойрогтоо орж, дахин нисч сур!" Хүүхдүүд тойрог дээр зогсож, тоглоом давтагдана. Багш дахин унтсан дүр үзүүлж, хүүхдүүд тарж, дараа нь "бор шувуу" сэрдэг.

"Би нэг минут унтсан.

Бяцхан бор шувууд үнэхээр дэггүй байсан.

Би одоо чамайг хатуу дагах болно,

Ингэснээр та нар бор шувуу шиг дуулгавартай өснө."

Үр тарианы харьцуулалт.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Тиймээс бидний тэжээгч бэлэн боллоо. Одоо үр тариа тэдэнд цутгах ёстой. Шувууд ямар үр тариаг хамгийн их гахайлах дуртайг харцгаая. Би хайрцагт өөр өөр үр тариа байдаг: шар будаа (эсвэл шар будаа), вандуй, наранцэцгийн үр, Сагаган. (Хүүхдүүдийг үрэнд хүрэхийг урина.)Хамгийн жижиг үр тариа юу вэ? Хамгийн том нь юу вэ? Үзүүлэх. (Хүүхдүүд даалгавраа биелүүлдэг.)Сайт дээрх манай цэцэрлэгт бид эдгээр шувуудтай уулзаж болно. (Фланелеграфт бор шувуу, толгой хулгана, хэрээ, шаазгайн дүрсийг хавсаргана.)Том шувуудыг үзүүлж, нэрлэ. (Хүүхдүүд даалгавраа биелүүлдэг.)Бяцхан шувуудыг үзүүлж, нэрлэ. (Хүүхдүүд даалгавраа биелүүлдэг.)Бор шувуу, хөх нь ямар үр тариаг таашаалтайгаар иддэг гэж та бодож байна вэ? (Жижиг.)Мөн вандуй, үрийг хэн авах вэ? (Шаазгай ба хэрээ.)

4. Дидактик тоглоом "Цүнхэнд юу байна?"

Шар будаа нэг уутанд хийнэ, вандуй хоёр дахь нь.

Багш хүүхдүүдийг уутанд аль үр тариа асгаж байгааг тодорхойлохыг урьж байна: вандуй эсвэл шар будаа.

Тусгал.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Одоо бид тэжээгч рүүгээ үр тариа хийнэ. (Хүүхдүүд даалгавраа биелүүлдэг.)Одоо тэжээгчийг моднууд дээр өлгөх ёстой бөгөөд ингэснээр шувууд амттай үдийн хоол идэж болно. Ингэж л бидний тусламжтайгаар тэд өвлийг өнтэй давах болно.

Өвлийн улиралд шувууг тэжээ!

Бүх төгсгөлөөс нь зөвшөөрөх

Тэд чам руу гэр шигээ хошуурах болно,

Саравч дээрх сүрэг.


ЭЦЭГ ЭХЧҮҮД, ХҮҮХДҮҮДИЙН ӨВЛИЙН ХӨГЖИЛТ. "ӨВЛИЙН ХӨГЖИЛТ" ЗУРГИЙН АНХААРАЛ

Хүүхдийн үйл ажиллагааны төрлүүд:тоглох, харилцааны, танин мэдэхүйн болон судалгаа шинжилгээний, бүтээмжтэй, уран зохиолын ойлголт.

Зорилго:өвлийн тоглоомын талаархи санаа бодлыг тодруулах, хуйвалдааны зургийг авч үзэхийг заах, зургийн талаархи асуултуудад хариулах, тодорхой үйлдлүүдийг хөдөлгөөнөөр хуулбарлах, үг хэллэгийг дагалдуулах; сонсголын ойлголтыг хөгжүүлэх, харааны дүрсийг сонсголын эрхтэнтэй харьцуулах чадварыг хөгжүүлэх; "Өвөл" сэдвээр толь бичгийг идэвхжүүлэх.

Төлөвлөсөн үр дүн:Тэрээр өвлийн тухай багшийн түүхийг сонирхож сонсож, Т.Ломовагийн "Цасан ширхгүүд" хөгжимд хамгийн энгийн бүжгийн хөдөлгөөнийг идэвхтэй хийж, "Шоу ба нэр" дидактик тоглоомд оролцдог, насанд хүрэгчдийн хүсэлтээр боломжтой. , хуйвалдааны зураг дээр дүрсэлсэн "Өвлийн зугаа цэнгэл"-ийн талаар ярина уу.

Материал ба тоног төхөөрөмж: "Өвлийн хөгжилтэй" зураг, хөвөн ноосны жижиг хэсгүүд, цасан ширхэг, цасан хүн, чарга, өвлийн малгай, ороолт бүхий зураг.

Зохион байгуулах цаг.

Багш хүүхдүүдийг цонхны дэргэд авчирч, шүлэг уншдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Цэлмэг, нуга дээр цас чимээгүйхэн унадаг; Цасан ширхгүүд тогтсон - цагаан хөвсгөр.

Цонхоор хар. Гудамжинд цасан ширхгүүд байдаг уу - цагаан хөвсгөр? (Хүүхдүүд хариулдаг.)

Зорилтот: Диаграм дээр үндэслэн LEGO бүтээгчээс шувуу тэжээгч үүсгэх чадварыг бий болгох.

Даалгаврууд :

Хүүхдүүдэд өвөлждөг шувуудын талаархи ерөнхий ойлголт, мэдлэгийг бий болгох;

Барилга угсралтын ажилд эд ангиудыг хэлбэр, өнгөөр ​​хэрхэн хослуулах, эд ангиудын орон зайн зохион байгуулалтыг тогтоох талаар үргэлжлүүлэн суралцах;

Хичээлийн үеэр зөв байрлалыг хадгалахыг заах;

Ур чадвараа бэхжүүлэхсхемийн дагуу дизайн хийх;

Бие биедээ саад учруулахгүйгээр хамтран ажиллах чадварыг төлөвшүүлэх.

Урьдчилсан ажил:

Зураглалыг судлах;

Ном, үлгэр унших;

Оньсого хийх;

Ажиглалт;

Харилцан яриа;

Шувуу зурах, аппликейшн, загварчлал.

Тоног төхөөрөмж:

LEGO - бүтээгч, "Шувуу тэжээгч" танилцуулга, тэжээгчийн схем, өвөлждөг шувуудын зураг.

Төлөвлөсөн үр дүн:

Диаграм дээр үндэслэн LEGO бүтээгчээс шувуу тэжээгч бүтээх чадварыг бий болгосон; хүүхдүүд өвөлждөг шувуудын талаархи ерөнхий санаа, мэдлэгийг бий болгосон; хүүхдүүд барилгын ажилд хэлбэр, өнгөний нарийн ширийн зүйлийг хослуулж сурсан; хэсгүүдийн орон зайн зохион байгуулалтыг тогтоох; хүүхдүүд зөв байрлалыг барьж сурсан; ур чадварыг нэгтгэсэнсхемийн дагуу дизайн хийх; бие биедээ саад учруулахгүйгээр хамтран ажиллаж сурсан.

Хичээлийн явц:

Сурган хүмүүжүүлэгч : Залуус аа, дэлгэц рүү харна уу. Чи юу харж байна?

Хүүхдүүд : Хүүхдүүдийн хариулт. (Тит, бор шувуу, хэрээ гэх мэт).

Сурган хүмүүжүүлэгч : Тийм ээ, гэхдээ та эдгээр шувуудыг нэг үгээр яаж дуудах вэ?

Хүүхдүүд : Хүүхдүүдийн хариулт. (Өвөлждөг шувууд).

Сурган хүмүүжүүлэгч : Мэдээжийн хэрэг, эдгээр нь өвөлждөг шувууд, сайн байна. Та юу гэж бодож байна, өвөл ирж, шувууд хаанаас, яаж хоол хүнсээ авдаг вэ?

Хүүхдүүд: Хүүхдүүдийн хариулт.

Сурган хүмүүжүүлэгч : Залуус аа, та нар шувууны өлсгөлөнгөөс илүү муу зүйл гэж юу гэж бодож байна вэ?

Хүүхдүүд:Хүүхдүүдийн хариулт.

Сурган хүмүүжүүлэгч : Зөв залуусаа! Шувуудын хувьд хамгийн муу зүйл бол өвлийн улиралд ӨЛСӨГЧ юм. Чи бид хоёр бяцхан найзууддаа ямар нэгэн байдлаар тусалж чадах уу?

Хүүхдүүд: Хүүхдүүдийн хариулт.

Сурган хүмүүжүүлэгч : Мэдээж! Бид тэжээгч хийх болно. Тэгээд надад ийм тэжээгч байна.

(Багш хүүхдүүдэд LEGO - бүтээгчээр хийсэн тэжээгчийг үзүүлэв.)

Сурган хүмүүжүүлэгч : Одоо би LEGO бүтээгчээс ямар тэжээгч хийж болохыг хэлж, харуулах болно.

"Шувуу тэжээгчид" танилцуулгын үзүүлбэр.

Биеийн тамирын боловсрол. Хурууны гимнастик.

Бид тэжээгч хийсэн.

Бид хоолны өрөөг нээлээ.

Бор шувуу, бухын шувуу - хөрш,

Та өвлийн улиралд өдрийн хоол идэх болно!

Долоо хоногийн эхний өдөр зочилно уу

Хоёр хөх нь нисч ирэв

Мөн мягмар гарагт - бухын шувууд,

Өглөөнөөс илүү гэрэл гэгээтэй!

Гурван хэрээ лхагва гаригт байсан

Бид тэднийг оройн хоолонд орохыг хүлээж байсангүй.

Мөн Пүрэв гарагт дэлхийн өнцөг булан бүрээс -

Арван шуналтай бор шувуу

Баасан гарагт манай хоолны өрөөнд

Тагтаа будаа идэв.

Мөн бямба гаригт бялуу идээрэй

Долоон дөчин ирлээ

Сурган хүмүүжүүлэгч : - Одоо би танд өвөлждөг шувуудын тухай оньсого таахыг санал болгож байна, бид тэжээгч рүү хариулттай зургуудыг хавсаргах болно.

Би бүхэл өдрийн турш алдаа илрүүлсэн

Би хорхой, хорхой иддэг.

Би өвлийн улиралд нисдэггүй,

Би хонгилын дор амьдардаг.

Дэгдээхэйгээ! Битгий ич!

Би туршлагатай ... (бор шувуу)

Өглөөнөөс эхлээд хагарсан:

Пор-ра! Пор-ра!

Цаг хэд болж байна? хүн бүрт ийм төвөг учруулдаг

Энэ нь тэсрэх үед. (Шаазгай)

Өнгө - саарал,

Түүний зуршилаар - хулгайч,

Сөөн хашгирагч -

Алдартай хүн.

Тэр хэн бэ? .. (Хэрээ)

Тэнд хэн үсэрч, хашгирав,

Тэр хошуугаараа боргоцой гэдэс дотрыг нь хатгаж байна уу?

Клео! Клео! Клео!" шүгэлдэж дуулдаг. (Загалмай)

Хойд зочид

Роуэн саглагар

Маш ухаалаг, гэгээлэг.

Толгой дээр нь нөмрөг. (лав далавчнууд)

Ямар шувуу болохыг тааварлаарай

Цагаан гэрлээс айдаг.

зүүгээр хошуу,

Гахайн нүд

Чихтэй толгой. Энэ бол (шар шувуу).

Ногоон нуруу,

Шаргал гэдэс,

Хар малгай

Мөн туузан ороолт. (Тит)

Хэн тод улаан берет өмссөн байна

Хар сатин хүрэмтэй юу?

Тэр над руу харахгүй байна

Бүх зүйл тогшдог, тогшдог, тогшдог. (Тоншуул)

Хар далавчтай,

Улаан хөхтэй

Мөн өвлийн улиралд хоргодох газар олно:

Тэр ханиаднаас айдаггүй -

Анхны цас орж байна! (Бульфинч)

Би цорын ганц шувуу, би хүлээн зөвшөөрч байна

Халуун, хяруу, цасан шуурга

Их биений дагуу хөдөл

Би толгойгоо доошлуулж чадна. ( Nuthatch )

Сурган хүмүүжүүлэгч : Сайн хийлээ. Манай тэжээгч рүү хичнээн шувууд ирснийг хараарай. Одоо тэжээгчээ хийх ажилдаа орцгооё.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Одоо бид хоёр хосоороо сууж байна.

Хүүхдүүд хосоороо суудаг, хос бүрт LEGO тараадаг - бүтээгч ба тэжээгчийн схемүүд. Хүүхдүүд тэжээгч хийж эхэлдэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч : Залуус аа, бид ямар гайхалтай тэжээгчтэй болохыг хараарай! Та бүгд маш сайн ажил хийсэн. Мөн эцэг эхээ гэртээ урьж тэжээгч хийж, хашаандаа өлгөх боломжтой.