Конспект заняття в старшій групі птиці восени. Конспект заняття в старшій групі «Перелітні птахи. Проект «Перелітні птиці»


мета: закріплення знань дітей старшого дошкільного віку про життя перелітних птахів за допомогою роботи зі схемами.

завдання:
1) формувати реалістичні уявлення про життя перелітних птахів;
2) продовжувати вчити дітей працювати зі схемами;
3) виховувати дбайливе ставлення до перелітним птахам.

Хід заняття:
- Хлопці, чому в нашому календарі природи стрілка стоїть саме в цьому секторі?
- Назвіть, будь ласка, ознаки весни. Звідки ми знаємо, що настала весна?
- Сьогодні ми з вами поговоримо про одне ознаці настання весни - це приліт птахів. Сьогодні ми з вами дізнаємося про них нове, що раніше не знали.
- Як ви думаєте, які птахи називаються перелітними?
- Яких птахів ви можете назвати? Лелека, гусак, журавель, лебідь, качка. (Вихователь показує картинки із зображенням перелітних птахів).
- Чому ці птахи відлітають у теплі краї?
- Навіщо вони повертаються до нас? (Це їхня батьківщина).

Подивіться на глобус. Птахи роблять величезний шлях, перелітаючи від нас в теплі краї. Деякі птахи летять в Африку, інші в Японію, Китай. (Показати ниткою відстань).

Перелітні птахи завжди летять зграями. Першим летить ватажок, в середині - слабші птиці і ззаду - міцні і здорові птахи, щоб при необхідності допомогти слабким. В дорозі багато птахів гине, їх підстерігають різні небезпеки: голод, мисливці, які відстрілюють птахів. При перельоті у птахів під крилом утворюються мозолі, які болять і тому їм важко махати крилом. Коли зграя птахів зупиняється на відпочинок, слабких залишають, тому що іншим треба летіти далі, щоб встигнути до настання холодів прилетіти в теплі краї. Птахи летять і в дощ і в ясну погоду.

Як ви думаєте, чим займаються перелітні птахи, прилетівши до нас?
- Відповісти на це важке запитання нам допоможуть схеми.
(Діти працюють зі схемами: вибір місця, будівництво гнізда, висиджування яєць, виховання потомства).

Місце птахи вибирають на певній висоті, щоб ніхто не зміг зруйнувати. Гніздо будують тепле, зручне і ретельно його маскують.
(Показати картинку з гніздами різних птахів).
Наприклад, білий лелека прилітає на тиждень раніше подруги: треба підготувати старе гніздо, зміцнити його новими суками. Гнізда ці зазвичай вони споруджують разом на дахах, на дзвіницях, стовпах. Іноді білі лелеки будують неподалік від основного гнізда ще одне. Там вони сплять або стоять на одній нозі і спостерігають, чи не загрожує що лелеченята.

Журавлі будують своє гніздо в місцях, де не може пройти людина: тонкі болота.
- Чому птахи будують свої гнізда в недоступних місцях?
- Виховання потомства - тяжка праця. (Згадати розповідь Пришвіна «Хлопці і каченята»). Яка небезпека може загрожувати пташенятам?
- Наприклад, лебеді - батьки виховують своїх пташенят разом. Ці птахи все роблять разом: повертаються ранньою весною, самка висиджує пташенят, а самець плаває неподалік, охороняючи гніздо. Самець і самка все життя живуть разом. Є такий вислів «Лебедина вірність».
- Давайте послухаємо запис, уважно послухайте, що ви чуєте?
- Як треба ставитися до перелітним птахам, їх гнізд, пташенятам? (Не можна руйнувати, чіпати яйця, вбивати пташенят і дорослих птахів).
- Багато цікавого про перелітних птахів нам належить ще дізнатися, а що нового ви дізналися сьогодні?

Назва: Конспект заняття у старшій групі на тему «Перелітні птахи»

Посада: вихователь
Місце роботи: МБДОУ «Дитячий садок №69 комбінованого виду»
Місцезнаходження: м Сиктивкар, Росія

цілі:

1. Ознайомити дітей з поняттями: «летіти« клином »,« ланцюжком »,« зграйкою ».
2. Розширити і закріпити уявлення дітей про перелітних птахів: лелека, зозулю, солов'я; про частинах тіла птахів.
3. Тренувати дітей:
- в освіті складних прикметників;
- в складанні складнопідрядних речень.
4. Виховувати у дітей добре ставлення до всього живого в природі.

устаткування:

Ілюстрації перелітних птахів, аудіозапис голосів і співу птахів.

Попередня робота:

Спостереження за птахами під час прогулянки; читання віршів, оповідань про птахів.

Хід заняття:

1. Вихователь читає вірш А.Плещеева:

Нудна картина!
Хмари без кінця,
Дощик так і ллється,
Калюжі біля ганку,

змучена горобина
Мокне під вікном;
дивиться село
Сіреньким плямою.

Що ти рано в гості,
Осінь, до нас прийшла?
Ще просить серце
Світла і тепла.

Хлопці, скажіть, будь ласка, про який час року говориться у вірші? / Про осені /

Назвіть, будь ласка, характерні ознаки осені? / Жовтіє листя, йдуть дощів, відлітають птахи /.
- А як називаються птахи, які відлітають у вирій і які залишаються? / Перелітні і зимуючі /.
- Назвіть перелітних птахів? / Ластівка, дятел, грач, чапля, журавель, шпак, жайворонок /.
- Відгадайте, будь ласка, загадки:

1. Цей птах ніколи
Для пташенят не в'є гнізда.
/ Зозуля /

Послухайте, будь ласка, як кричить зозуля. / Аудіозапис /. Відгадайте наступну загадку.

2. Під дахом я ліплю гніздо
З грудочок глини.
Для пташенят стелю на дно
Пухову перину.
/ Ластівка / / включається аудіозапис /

3. Це старий наш знайомий:
Він живе на даху будинку -
Довгоногий, довгоносий,
Довгошиїй, безголосий.
Він літає на полювання
за жабами до болота.
/ Лелека / / аудіозапис /

Правильно ви відгадали, ці птахи теж відносяться до перелітним.
Соловей - маленька пташка, має коричневе оперення, маленький дзьоб, хвіст і лапки. Зозуля - невеликий птах, але крупніше, ніж соловей, має строкате фарбування, довгий хвіст, невеликий дзьоб. Зозуля, на відміну, від інших птахів, ніколи не в'є гнізда, а свої яйця відкладає в чужих гніздах, тому птахи змушені виводити і ростити пташенят зозулі. Лелека - великий птах білого кольору, з великим дзьобом.
- Назвіть, будь ласка, частини тіла птахів. / Тулуб, голова, хвіст, дзьоб /.
- У всіх птахів однакову будову, але люди їх називають по-різному, як же вони їх розрізняють? / За оперення, зовнішнім виглядом, розміром /
- Хлопці, а чому птахи відлітають у вирій? / Тому що тут настають холоди, взимку немає комах /.
- А як же вони знаходять дорогу на південь і назад сюди? /не знаємо/. Виявляється, деякі птахи відлітають вночі, інші днем. Але перед польотом вони роблять пробні польоти, більше звичайного їдять, нагулюють жирок - в польоті їм підкріпитися ніде. У польоті вони орієнтуються на зірки, а якщо небо затягнуте хмарами і зірок не видно, то вони орієнтуються на магнітні коливання Землі.
Ви звертали увагу, що деякі птахи відлітають «зграйками», все разом; деякі, наприклад, журавлі, шикуються «клином» у вигляді трикутника; інші шикуються «ланцюжком», в одну лінію. Напевно, це залежить від звичок птахів: деяким птахам потрібні ватажки, які показують дорогу.

Физминутку «Птахи»

/ Загинаються пальці обох рук /

Співай-ка, підспівуй-ка,
Десять пташок - зграйка,
Ця пташка - горобець,
Ця пташка - совушка,
Сонна голівонька.
Ця пташка - омелюхи,
Ця пташка - деркач,
Ця пташка - скворушка,
Сіреньке пір'їнка.
Ця - зяблик,
Ця - стриж,
Ця - веселий чиж.
Ну а ця - злий орлан,
Пташки, пташки, по домівках.
/ Руки за спину /

Вправа «Відгадай і присядь»

Хлопці, зараз я буду називати перелітних і зимуючих птахів, якщо ви почуєте назву зимуючої птиці, то присядьте; а якщо назва перелітної, то машите руками. Ворона, соловей, дятел, сорока, голуб, ластівка, синиця, грач, шпак, снігур, лелека, журавель, горобець, чапля та ін.

Вправа «Скажи одним словом»

Хлопці, встаньте, будь ласка, в коло. Я буду кидати вам м'яч, а ви мені будете його повертати з відповіддю.

У лелеки довгі ноги, він який? ... / довгоногий /.
У лелеки довгий дзьоб, він ... / Длінноклювий /.
У ластівки довгий хвіст, вона ... / довгохвоста /.
Ластівка любить тепло, вона ... / теплолюбна /.
У ластівки гострі крила, вона ... / гострокрилі /.
У солов'я дзвінкий голос, він ... /звонкоголосий/.і ін.

Вправа «Продовж речення, знайди причину»

Першими восени відлітають на південь птахи, які харчуються комахами, тому що ... / комахи ховаються і вони не мають чим харчуватися /.
Дятла можна назвати лісовим лікарем, тому що ... / він дістає жучків і комах з-під кори /.
Зозуля не висиджують своїх пташенят, тому що ... / вона не в'є собі гнізда /.
Всі люди люблять слухати солов'я, бо ... / він гарно співає, заливається /. та ін.
Навесні перелітні птахи прилітають назад, тому що ... / їм потрібно виводити пташенят /.

Аналіз заняття:

Хлопці, скажіть, будь ласка, про що сьогодні ми розмовляли на занятті?
- Про які нові перелітних птахів ви дізналися?
- Що цікавого ми дізналися про зозулю?
- Як вони знаходять дорогу в теплі краї і назад до нас?
- Хлопці, мені сподобалося, як ви працювали на занятті: уважно слухали, думали, відповідали повними реченнями. Молодці!
Найактивнішим хлопцям я даю призи.

КОНСПЕКТ ЗАНЯТТЯ

У старшій групі

"Перелітні птахи"

Вихователь: Шеленговская Т.А.

завдання:

1) закріпити знання дітей про перелітних птахів, вміння їх розрізняти, групувати, описувати зовнішній вигляд птахів, їх особливості поводження; спонукати дітей вступати в мовне взаємодія з однолітками і педагогом. Закріплювати навичку вживання складнопідрядних речень з приводом «тому що». Активізувати вживання в мові прикметників, дієслів.

2) розвивати спостережливість, зорове сприйняття, вміння робити висновки.

3) виховувати в дітях дбайливе ставлення до птахів.

хід заняття

Хлопці, послухайте вірш:

Падають, падають листя.

У нашому саду листопад ...

Жовті, червоні листя

За вітром в'ються, летять.

Птахи на південь відлітають,

Гуси, граки, журавлі.

Ось вже остання зграя

Крилами махає далеко.

Хлопці, скажіть, будь ласка, про який час року говориться у вірші? (... про осінь).

Пропоную пограти в гру «Що буває восени».

Опадає листя (та)

Тане сніг (немає)

Діти загоряють біля річки (немає)

Люди збирають урожай на полях (так)

Птахи відлітають на південь (так)

Хлопці, коли я прийшла в дитячий сад, то знайшла лист, а в ньому загадка: вони літати вміють, їх пух і пір'я гріють. Хто це? (Птиці)

Сьогодні на занятті ми з вами будемо говорити про птахів. Для цього пропоную стати орнітологами. А ви знаєте хто такі орнітологи?

Педагог знайомить дітей зі словом «орнітолог» - фахівець, який вивчає птахів і їх поширення.

Давайте повторимо разом зі мною - «орнітологи». А хто такі «орнітологи»?

Раз, два, три повернись в орнітологів перетворися. Дорослі вчені орнітологи приготували для вас завдання.

Давайте згадаємо, як називаються птахи, які відлітають у вирій?

(Перелітні)

А як називаються птахи, які залишаються? (Зимуючі).

Вправа «Відгадай і присядь» Встали врозтіч.

Хлопці, зараз я буду називати перелітних і зимуючих птахів, якщо ви почуєте назву зимуючої птиці, то присядьте; а якщо назва перелітної, то машите руками. Гава, соловей, дятел , голуб , Ластівка, синиця, грач, сорока , Шпак, снігур , Лелека, журавель, горобець, Чапля.

Молодці.

Подивіться, тут у мене дуже багато птахів і потрібно їх розподілити на перелітних і зимуючих птахів. Ви мені допоможете?

Відгадайте, будь ласка, загадки :

1. Хто без нот і без сопілки

Краще за всіх виводить трелі,

Хто ж це? (Соловей)

Послухайте як співає соловей / аудіозапис /

2. Це старий наш знайомий:

Він живе на даху будинку -

Довгоногий, довгоносий,

Він літає на полювання за жабами до болота. (Лелека) / аудіозапис /

Ці птахи перелітні або зимуючі? Чому? (Тому що вони відлітають у вирій)

Правильно. Назвіть, будь ласка, частини тіла птахів (голова, дзьоб, тулуб, хвіст).

У всіх птахів однакову будову, але люди їх називають по-різному, як же вони їх розрізняють? (За оперення, зовнішнім виглядом, розміром).

Правильно. соловей - маленька пташка, має коричневе оперення, маленький дзьоб, хвіст і лапки. А тепер давайте спробуємо описати лелеки. лелека - великий птах білого кольору, з великим дзьобом.

Хлопці, а чому птахи відлітають у вирій? (Тому що тут настають холоди, взимку немає комах).

А як же вони знаходять дорогу на південь і назад сюди? (не знаємо).

Ми з вами орнітологи. Давайте звернемося до енциклопедії.

Виявляється, деякі птахи відлітають вночі, інші днем. Але перед польотом вони роблять пробні польоти, більше звичайного їдять, нагулюють жирок - в польоті їм підкріпитися ніде. У польоті вони орієнтуються на зірки, а якщо небо затягнуте хмарами і зірок не видно, то вони орієнтуються на магнітні коливання Землі.

Як ви думаєте, як летять птахи - як їм заманеться або існує якийсь порядок перельоту?

Ви звертали увагу, що деякі птахи, як ластівки, шпаки, трясогузки відлітають«Зграйками» , всі разом. Деякі, наприклад, журавлі, лебеді та інші великі птахи, шикуються «клином »У вигляді трикутника. Інші, як качки, чаплі шикуються « ланцюжком», В одну лінію і ще називають «Прямої фронт» . Гуси найчастіше летять«Косяком» .

А як ви думаєте, від чого це залежить? Напевно, це залежить від звичок птахів: деяким птахам потрібні ватажки, які показують дорогу.

Пальчикова гра «Птахи» / Загинаються пальці обох рук /

Співай-ка, підспівуй-ка, десять пташок - зграйка. Ця пташка - горобець, ця пташка - совушка, сонна голівонька. Ця пташка - омелюхи, ця пташка - деркач, ця пташка - скворушка, сіреньке пір'їнка. Ця - зяблик, ця - стриж, ця - веселий чиж. Ну а ця - злий орлан, пташки, пташки, по домівках. / Руки за спину /

Аналіз заняття:

Раз, два, три озирнися назад в дітей перетворися.

Хлопці, скажіть, будь ласка, хто такі орнітологи?

Що нового ви дізналися про політ птахів?

Хлопці, мені сподобалося, як ви працювали на занятті: уважно слухали, думали, відповідали повними реченнями. Молодці!

Муніципальне бюджетне дошкільний навчальний заклад

«Калінінський дитячий сад»

Пустобаева Н.А., вихователь

НСД в старшій групі «Перелітні птахи».

Програмне зміст.

Освітні завдання:

Закріплювати знання дітей про зимуючих і перелітних птахів;

Формувати вміння уважно слухати питання, відповідати на питання

поширеними пропозиціями, робити найпростіші висновки, викладати

свої думки зрозуміло для навколишніх;

Розвивати уміння узагальнювати;

Вчити визначати місце звуку в слові (початок, середина, кінець);

Формувати вміння складати невеликі розповіді по картинках з

послідовно розвиваються дією.

Розвиваючі завдання:

Розвивати зв'язне мовлення, увагу, мислення;

Розширювати словниковий запас у дітей;

Виховні завдання:

Збагачувати емоційну сферу, розвивати комунікативні якості;

Виховувати дружнє ставлення, навички взаємодії і

співробітництва.

Виховувати старанність, прагнення доводити розпочату справу до

Виховувати доброзичливість, інтерес до пізнання нового.

Попередня робота:

Читання віршів, оповідань про птахів;

Розгляд з дітьми альбому «Перелітні і зимуючі птахи»;

Дидактична гра «Скажи навпаки»;

устаткування:

Плакат із зображенням дерева і п'ятьма конвертами, картинки перелітних і

зимуючих птахів, мольберт, картинки-схеми, м'яч, кольорові олівці, аркуші

із завданням для індивідуального виконання.

Організаційний момент:

Вихователь: «Хлопці, послухайте загадку:

Тане сніжок,

Ожив лужок.

День прибуває.

Коли це буває? »

Діти: «Навесні!»

Вихователь: «Правильно! А хто до нас прилітає навесні? »

Діти: «Перелітні птахи!»

Вихователь: «Правильно. Подивіться, хлопці, на наше деревце. що ви

Діти: «Конвертики!»

Вихователь: «Правильно, хлопці! У конвертиках у нас завдання, якщо ми

правильно виконуємо завдання, то на наше деревце прилітає пташка! »

Хід безпосередньо освітньої діяльності:

Вихователь: «Хлопці, ви хочете дізнатися, які птахи до нас прилітають?

Впораємося з усіма завданнями? »

Діти: «Так!»

Вихователь: «Відкриємо перший конверт і подивимося завдання! А в конверті

картинки! Хлопці, хто намальований на картинках? »

Діти: «Зимуючі птахи!»

Вихователь: «Чому ви так думаєте?»

Діти: «Ці птахи залишаються зимувати в наших краях».

Вихователь: «А як можна описати цих птахів? Які вони?"

Діти: «Снігур - червоногрудий, толстоклювая. Воробей - маленький,

спритний, стрибучий. Сорока - білобока, довгохвоста, стрекотливих.

Ворона - чорна, каркати. Голуб - сірий »

Вихователь: «Молодці! Впоралися із завданням! А на деревце прилетіла

птах! Як вона називається?"

Діти: «Грач!»

    Грач - Пір'я у гайвороння чорні, з фіолетовим відтінком. У дорослих птахів підставу дзьоба лисе.

Граки харчуються хробаками і личинками комах, яких вони знаходять, копаючись в землі своїм міцним

дзьобом. Люблять великими зграями слідувати за тракторами, що оре землю.

вихователь:

Подивіться хлопці тут ще багато різних перелітних птахів. Як вони звуться?

    Качка - птах середнього розміру з відносно короткою шиєю. Забарвлення оперення буває різна. У період розмноження самці відрізняються від самок яскравим забарвленням. Більшість качок линяють два рази в рік.

    Журавлі - великі, довгоногі і довгошиї птиці. Журавлині сімейні пари зберігаються протягом усього життя.

    Ластівка. Міська ластівка - дрібна птиця. Харчується літаючими комахами, яких ловить у повітрі. Сімейні пари зберігаються протягом усього життя.

    Лебідь. Оперення лебедів по своєму забарвленню буває або чисто біле, або сірого або чѐрного кольору. Від гусей лебедів відрізняє більш довга шия, що дозволяє в більш глибоких водах обшукувати дно в пошуках їжі, а також їх величина, по якій вони є найбільшими водними птахами.

Вихователь: «Правильно! Подивимося наступний конверт. хлопці,

уважно подивіться на картину і придумайте розповідь! »

(Діти розглядають картину А. Соврасова «Граки прилетіли» і

розповідають розповідь)

Вихователь: «Правильно! Ви славно потрудилися, давайте трохи

відпочинемо ».

Физкультминутка:

«Весна, весна червона!

Прийди весна з радістю,

З радістю, з радістю,

З великою милістю.

З льоном високим,

З коренем глибоким,

З хлібами рясними ».

Вихователь: «Подивимося, що нас чекає далі. відкриваємо наступний

конверт. Хлопці, а тут якийсь безлад. Переплутані пропозиції. Я

вам буду зачитувати пропозиції, а ви подумайте і скажіть, як потрібно

правильно скласти речення. Слухайте. Сонце гріє, тому що тануть

бурульки. Сонце пече, тому що на деревах набухають бруньки. настала

весна, тому що прокинувся ведмідь. Стало тепліше, тому що прилетіли

птиці. Сонце гріє спекотніше, тому що розтанув сніг. Сніг розтанув, тому

що з'явилися перші квіти ».

Діти: «Тануть бурульки, тому що сонце гріє. На деревах набухають

нирки, тому що сонце пече. Прокинувся ведмідь, тому що настала

весна. Прилетіли птиці, тому що стало тепліше. Розтанув сніг, тому що

сонце гріє спекотніше. З'явилися перші квіти, тому що сніг розтанув ».

Вихователь: Заглянемо в наступний конверт! Хлопці, а в конверті м'яч.

Пограємо з вами у гру, я називаю слово, а ви говорите мені

протилежне за значенням! Пограємо?

Діти: «Так!»

Вихователь: «Веселий, маленький, старий, худий, сухий, білий, йти

Плакати, відпочивати, підніматися, розумний, гострий, мовчати, встати, чистити,

бігти, тупий, добрий, довгий, швидкий, далекий ».

Діти: «Сумний, великий, молодий, мокрий, чорний, стояти, сміятися,

працювати, спускатися, дурний, тупий, говорити, сісти, бруднити, стояти,

гострий, злий, короткий, повільний, близький! »

Вихователь: «Правильно! Хлопці, подивіться на цих птахів і скажіть які

з птахів перелітні ».

Вихователь: «Чому ви так думаєте?»

Діти: «Ці птахи відлітають зимувати в теплі краї, а навесні повертаються

назад! »

Вихователь: «Правильно! Хлопці, давайте згадаємо які завдання ви

сьогодні виконували? »

Діти: «Ми сьогодні розглядали зимуючих птахів, становили розповідь по

картині, в переплутаних пропозиціях відновлювали порядок.

Вихователь: «Молодці, справилися з усіма завданнями!»

Конспект НСД для дітей старшої групи «Перелітні птахи»


формувати вміння встановлювати причинно-наслідкові зв'язки, розширювати уявлення про перелітних птахів, закріплювати знання про осінь, осінніх зміни в природі, вправляти в техніці складання паперових фігурок (орігамі). Розвивати пізнавальну активність, логічне мислення, пам'ять, зв'язне мовлення, творчу уяву, моторику пальців рук. Виховувати інтерес до життя птахів, витримку.
матеріал: картинки, папір для орігамі, фломастери. Вихователь читає вірш М. Івенса «Осінь»
- Про який пори року йдеться в цьому вірші?
- Про осені.
- Чому ви так вирішили?
Відповіді дітей.
Гра «Та й немає не говори!»
* Восени опадає листя? (Опадають).
* Восени йде сніг? (Не йде).
* Восени висять бурульки? (Не висять).
* Восени люди загоряють біля річки? (Не засмагають).
* Восени звірі готуються до зими? (Готуються).
* Восени птахи відлітають у теплі краї? (Відлітають)
- Що ще буває восени?
- Восени часто йдуть дощі, люди беруть парасольки.
- Восени день стає коротшим, а ніч довше.
- Восени люди збирають урожай овочів і фруктів.
- Восени в лісі виростають гриби і грибники їх збирають.
- Восени комахи ховаються під кору дерев.
- Восени дмуть холодні вітри.
- Хочете дізнатися, про що ми будемо говорити сьогодні?
- Так.
- Відгадайте загадку: Вони літати вміють, їх пух і пір'я гріють. Хто це?
- Птахи.
- Назвіть частини тіла птахів (голова, дзьоб, тулуб, ноги, крила, хвіст).
Чим вкрите тіло птахів? (Пір'ям)

Для чого потрібні пір'я? (Щоб птахи не мерзли і не поранили свої тіла)
- Для чого потрібен хвіст? (Допомагає тримати рівновагу, повертати в польоті)
- У всіх птахів однакову будову, у всіх є голова, дзьоб, пір'я, крила, хвіст, але чому ж люди їх називають по-різному?
Відповіді дітей.
- Птахи відрізняються зовнішнім виглядом, оперенням, розміром.
- Як називають птахів, які відлітають у вирій? (Перелітні)
Вихователь показує картинки і розповідає про птахів.
* Ластівка - менше горобця, забарвлення пір'я темний, грудка біла, крила широкі, хвіст роздвоєний. Ластівки ловить комарів, мошок і інших комах.
* Шпак - велика, красива птиця з блискучим чорним оперенням. Дзьоб прямий, довгий, допомагає здобувати з землі черв'ячків.
* Грач - птах середнього розміру, чорного кольору з фіолетовим відливом. Винищує шкідливих комах.
* Журавель - великий птах з сріблясто-сірим оперенням. Крила великі, сильні. Довгі тонкі ноги, довгий дзьоб і шия необхідні журавлю для життя на болоті. Коли ночі стають довшими і холодніше, журавлі збираються в зграї і готуються до відльоту в теплі краї.
* Лебідь - красива, граціозна, гордий птах. Оперення сліпуче біле. Дзьоб червоний, на лапах перетинки, щоб легше плавати. Лебеді харчуються листям, стеблами рослин, травою, дрібним водяним живністю. Коли водойми покриваються льодом, лебеді летять на південь.
* Дика качка - середнього розміру, сіро-коричневого кольору. Забарвлення селезня яскрава і ошатна. Живе на озерах і річках. Харчується ряскою, жучками, черв'ячками, личинками. Качки летять останніми, коли річки і озера замерзають.
Гра «Закінчи речення»
- Качка сіра, а лебідь ...
- Журавель великий, а ластівка ...
- Лебідь білий, а шпак ...
- Грач - перелітний птах, а ворона ...
Физминутку «Ластівки летіли ...»
- Хлопці, а ви знаєте, чому птахи відлітають у вирій? (Настають холоди, важко шукати їжу, взимку немає комах)
- Як ви думаєте, як птахи знаходять дорогу на південь і назад?
Припущення дітей.
- Деякі птахи відлітають вночі, інші днем. Перед польотом на південь вони роблять пробні польоти, багато їдять, накопичують жир - в польоті їм підкріпитися ніде. Птахи орієнтуються на зірки, а якщо небо затягнуте хмарами і не видно зірок, то вони орієнтуються на магнітні коливання Землі.
- Хлопці, як ви думаєте, чому в народі кажуть:
* Будь-яка птиця своїм пером пишається.
* У кожної пташки свої замашки.
* Журавель високо літає, а від ріки не відлітає.
Діти висловлюють свою думку.
Гра «Четвертий зайвий»
* Журавель, грач, курка, ластівка.
* Ведмідь, лисиця, лебідь, заєць.
* Качка, шпак, ворона, лебідь.
* Голуб, горобець, ластівка, синиця.
- Птахи відлетіли у вирій, але щоб нам не було сумно, давайте зробимо з паперу красивих пташок. Але перш давайте підготуємо наші пальці.
Пальчикова гра «Пташка»
1. Покладіть перед собою квадрат кутом вгору. Зігніть його навпіл, піднімаючи нижній кут.



2. Вийшов трикутник, «косиночка», перегніть його навпіл.


3. Розгорніть, опустіть один кут (перший шар «косиночки»), щоб він трохи виходив за нижню сторону.


4. Зігніть деталь навпіл.


5. Зігніть кути (крила) в різні боки.


6. Домальовуйте очей, дзьоб.






- Хлопці, вам сподобалося наше заняття? Що вам запам'яталося найбільше? Що ви розповісте батькам, коли прийдете додому?