Бага бүлгийн "Шувууд" сэдвээр хийсэн хичээлүүдийн хураангуй. Уламжлалт бус аргаар "Бяцхан шувууд" (бага бүлэг) хичээлийн хураангуй


Хичээлийн хураангуйг боловсруулсан

багш: Мартянова А.М.

GBOU SOSH№296

бүтцийн нэгж

сургуулийн өмнөх боловсролын хэлтэс

Фрунзе дүүрэг

Санкт-Петербург

"Шувууны аж ахуй"

(сургуулийн өмнөх насны бага)

Зорилго:хүүхдийн шувууны талаархи мэдлэгийг бэхжүүлэх.

Даалгавар:

Боловсрол:  Хүүхдийг далдуу модны техникээр танилцуулах. Зургийг нөхөж сур.

Хөгжиж байна:Харааны ойлголтыг, нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх.

Боловсрол:Сэтгэлийн мэдрэмжийг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: зураг - галууны хөнжил, усаар шингэлсэн гуаштай өргөн аяга, салфетка.

Багш хүүхдүүдэд галууны тухай дууны эхний хослолыг дуулдаг.

Бид эмээгийн хамт амьдардаг байсан

Хоёр хөгжилтэй галуу

Нэг саарал

Өөр нэг цагаан

Хоёр хөгжилтэй галуу

Тэдний хүзүүг сунгав

Хэн урт байна -

Нэг саарал

Нөгөөх нь цагаан.

Хэн нь урт байна.

Угаасан галуу тавхай

Нүхээр хөвөөнд -

Нэг саарал

Өөр нэг цагаан

Нүхэнд нуу.

Эмээ хашгирч байна.

Өө, галуу алга болсон -

Нэг саарал

Өөр нэг цагаан

Галуу, миний галуу!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, эмээ нь галуугаа буцааж авахад нь тусалцгаая. Мөн тэдгээрийг зур. Бүхэл далдуу модыг gouache бүхий аяганд буулгаж, далдуу дотор нь (хуруугаа бие биенийхээ эсрэг чанга дарж, эрхий хуруугаа дээш нь хараарай) цаасан дээр буулгах хэрэгтэй. Бүх хүүхдүүд зурах үед багш нь: "Тиймээс бид галуугаа эмээ рүүгээ буцаав. Бид тэднийг дүрслэн харуулцгаая: дал модноос хушуу хийж, алгаа “нээж”, “ха-ха-ха!” Гэж хэлье.

Татаж авах:


Урьдчилж харах

Хичээлийн хураангуйг боловсруулсан

Багш: Мартянова А.М.

GBOU SOSH№296

Бүтцийн нэгж

Сургуулийн өмнөх боловсрол

Фрунзе дүүрэг

Санкт-Петербург

Бага бүлгийн зургийн зургийн хураангуй

"Шувууны аж ахуй"

(сургуулийн өмнөх насны бага)

Зорилго: хүүхдийн шувууны талаархи мэдлэгийг бэхжүүлэх.

Даалгавар:

Боловсрол:  Хүүхдийг далдуу модны техникээр танилцуулах. Зургийг нөхөж сур.

Хөгжиж байна: Харааны ойлголтыг, нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх.

Боловсрол: Сэтгэлийн мэдрэмжийг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: зураг - галууны хөнжил, усаар шингэлсэн гуаштай өргөн аяга, салфетка.

Боловсролын үйл ажиллагааны явц:

Багш хүүхдүүдэд галууны тухай дууны эхний хослолыг дуулдаг.

Бид эмээгийн хамт амьдардаг байсан

Хоёр хөгжилтэй галуу

Нэг саарал

Өөр нэг цагаан

Хоёр хөгжилтэй галуу

Тэдний хүзүүг сунгав

Хэн урт байна -

Нэг саарал

Нөгөөх нь цагаан.

Хэн нь урт байна.

Угаасан галуу тавхай

Нүхээр хөвөөнд -

Нэг саарал

Өөр нэг цагаан

Нүхэнд нуу.

Эмээ хашгирч байна.

Өө, галуу алга болсон -

Нэг саарал

Өөр нэг цагаан

Галуу, миний галуу!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, эмээ нь галуугаа буцааж авахад нь тусалцгаая. Мөн тэдгээрийг зур. Бүхэл далдуу модыг gouache бүхий аяганд буулгаж, далдуу дотор нь (хуруугаа бие биенийхээ эсрэг чанга дарж, эрхий хуруугаа дээш нь хараарай) цаасан дээр буулгах хэрэгтэй. Бүх хүүхдүүд зурах үед багш нь: "Тиймээс бид галуугаа эмээ рүүгээ буцаав. Тэдгээрийг дүрслэн харуулцгаая: бид гарын алган дээрээс хушуу хийж, алгаа “нээгээд” “ха-ха-ха!” Гэж хэлье.


Сэдэв: "Бяцхан шувуу".

Хөтөлбөрийн агуулга: Хүүхдүүд бор шувууны төрх байдлын талаархи ойлголтыг тодруулах, өвлийн улиралд шувууны амьдрал, түүний зуршил, хоол тэжээлийн талаархи хүүхдүүдийн мэдлэгийг өргөжүүлэх. Хурууны будгийн техникийг засах. Урт, гөлгөр амьсгалыг хөгжүүлж, уруулын булчинг идэвхжүүлнэ. "Бяцхан дүү нартайгаа" холбоотой хүүхдүүдэд сэтгэлийн өршөөл үзүүлэх.

Урьдчилсан ажил: Явган явахад ажиглалт хийх.

Р.Кучеренкогийн шүлгийг унших. Цаасан шувуу хийх.

Материал: Бор шувууг дүрсэлсэн зураг. Хүүхэд бүрт зориулсан цомгийн хуудас, гуаш, алчуур (нойтон). Мөрөн дээр цаасан шувуу.

Хичээлийн явц: Хүүхдүүд бүлэгт орж, дараалалд ордог.

Сайн байна уу? (нэг гараа өргө).

Сайн байна уу, өдөр! (нөгөө гараа өргөх).

Бас бүх зочидд:

Өдрийн мэнд (гараа урагш сунгана).

Багш: Залуус аа, та нар өнөөдөр би цэцэрлэгт ирсэн, манай бүлэгт нэг зочин ирсэн.

Энэ нь хэн болохыг мэдэхийг хүсч байна уу? Тааврыг таагаарай.

Тахиа-твит

Цонх руу үсрээрэй!

Хөөе, битгий ич

Энэ юу вэ? (бор шувуу)

Зөв залуус аа, энэ бол бор шувуу юм. (Би тэр зургийг нь аваад хооллоод тарааж өгсөн).

Үүнийг авч үзээд ярилцъя.

a) Хүүхдүүд ээ, бор шувуу хаана амьдардаг вэ? (гудамжинд, цэцэрлэгт хүрээлэн, ойд).

б) бор шувуу том эсвэл жижиг шувуу? (жижиг).

в) Түүний бие юугаар бүрхэгдсэн бэ? (өд).

D) бор шувуу биеийн аль хэсэгт байдаг вэ? (толгой, их бие, хөл).

D) Түүний толгой юу вэ? (дугуй. жижиг).

E) Толгой дээр юу байдаг вэ? (хушуу, нүд).

G) Бие дээр юу байдаг вэ? (далавч, сүүл).

H) Тэд юуны төлөө ажилладаг вэ? (нисэх).

I) бор шувуунд хөлний оронд. Тэднийг бор шувуу юу хийдэг вэ? (үсрэх).

Шувуудтай тоглоцгооё.

Физминутка.

Шувуу, нэг удаа! (нэг хөлөө урагш сунгана).

Шувуу, хоёр! (нөгөө хөл).

Скок-скок-скок! (Тэд хоёр хөл дээрээ үсрэв).

Шувуу, нэг удаа! (нэг гараа өргө).

Бяцхан шувуу. Хоёр! (бусад гар).

Алга ташиж байна! (алга таших).

Шувуу, нэг удаа! (тэд нэг гараараа нэг нүдээ анилаа).

Шувуу, хоёр! (бусад нүд).

Шувууд бүжиглэж байна. (үсрэх).

Далавчаа даллаж (гараа даллаж).

Бас өвдөж байна.

(Хүүхдүүд сууж байна).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хэдийгээр бор шувуу хүйтэн жавараас айдаггүй боловч хоол хүнс олох нь маш хэцүү байдаг.

Тиймээс, бид тэдэнд туслах хэрэгтэй, шувууг тэжээх хэрэгтэй. Энэ шүлгийг сонсоорой.

Намар өмнө зүг рүү нисч болохгүй!

Чи-рик! Өвөл цонхны гадна талд

Би ч гэсэн хуучин итгэлтэй найз шиг

Талхны үйрмэгийг аваад хая.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, чи яаж бор шувууг тэжээх вэ? (шар будаа, гахайн өөх, уулын үнс).

Яг одоо шувуугаа уулын үнсээр тэжээцгээе.

Хуруу нь бор шувуунд мөрний жимсийг зурдаг. (уулын үнсийг зурах).

Бид бор шувууг уулын үнсээр эмчилнэ.

Шувуу, шувуу

Энд танд жаахан ус байна

Нялх хүүхдэд маш их хэрэгтэй

Миний алган дээр.

Энд танд уулын үнс байна

Миний ухуулах хуудас дээр.

Залуус аа, тантай хамт тоглоё. Бид бүгд шувуу болж, нисэж сурах болно.

"Шувуудын нислэг" тоглоом.

(Урт хугацааны гөлгөр дуусах явц. Уруулын булчинг идэвхжүүлэх).

Хүүхдүүд цаасан шувуу бүхий саваа авч, нэг жигд амьсгалахад үлээдэг)

Багш: Сайн байна уу залуусаа! Та бүгд сайн шувууд байсан. (шувууг байрандаа байрлуул). Өнөөдөр залуус аа, хэлэхэд, өнөөдөр бид хэний талаар ярьсан бэ? (бор шувууны тухай).

Хувцаснаас өөр юу байна? (өд).

Хөлний оронд? (сарвуу).

Тэр юу хийж чадах вэ? (нисэх, үсрэх, твит).

Шувууд бол бидний найзууд учраас тэд гомдоохгүй.

Юу хийх ёстой вэ? (хайр ба туслалцаа).

Хүүхдүүд тойрч зогсоод ярилцдаг.

Би сайн байна! (цээжинд гар).

Та сайн байна! (гараа урагш сунгана).

Бид сайн байна! (гараа өргөж).

3-4 настай хүүхдүүдэд зурах мастер анги. Уран зургийн уламжлалт арга "Нүүдлийн шувууд"

Энэхүү бүтээл нь:  Голикова Виктория, Самара хотын дүүргийн ерөнхий боловсролын сургуулийн 452 тоот "ЦДБС-ийн 2-р ангийн сурагч.
Толгой:  Лисова Анна Александровна, Самара хотын дүүргийн MBDOU "Ерөнхий боловсролын хэлбэрийн 452-р цэцэрлэг" цэцэрлэгийн багш.
Ажлын байрны тодорхойлолт.  Энэхүү мастер анги нь сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагын хүүхдийг хөгжүүлэхэд чиглэсэн гэрэл зураг, текстийн материалыг багтаасан болно. Энэ нь хүүхдийн зураг, чимэглэгчийн чимэглэлийг хослуулсан болно. Үүнийг сургууль, цэцэрлэгийн аль алиных нь боловсролын процесст ашиглаж болно.
Хүрэх газар.  Уг бүтээлийг зургийн ангид ашиглаж болно, намрын сэдэвт бүтээлийн үзэсгэлэнг чимэглэж, бэлэг болгон ашиглаж болно.
Зорилго:уламжлалт бус зураг зурах аргыг ашиглан нүүдлийн шувуудын зургийг бүтээх технологийн талаар сурагчдад танилцуулах.
GCD-ийн даалгавар:
Боловсрол:
  - уламжлалт бус зургийн техниктэй танилцах;
  - хүүхдүүдийг нүүдлийн шувуу зурах технологийн талаар танилцуулах;
  -Тоглох;
  - өнгө ялгаж сургах;
- багс, будаг хэрэглэх боломжтой байх.
Хөгжиж байна:
  - ажиглалт, зураг зурах, диаграм, заавар карт дээр үндэслэн дүгнэлт хийх, ярилцах, дүн шинжилгээ хийх, ажлыг гүйцэтгэх чадварыг хөгжүүлэх;
  - мэдлэг, чадвараа шинэ нөхцөл байдалд ашиглаж сурах, аналог зурах;
  - уран сайхны чадварыг хөгжүүлэх.
Боловсрол:
  - харааны үйл ажиллагаанд түлхэц өгөх;

Нарийвчлал, хараат бус байдлыг төлөвшүүлэх;
  - хөдөлмөрлөх хайрыг төлөвшүүлэх.
Материалын тусламж:  А4 цагаан хуудас, будаг, багс, хар эсгий үзэг, энгийн харандаа, улбар шар өнгийн цаас, хайч, цавуу.
Багш нь зорилгоо тодорхойлох ажлыг зохион байгуулдаг бөгөөд хөгжмийн бүтээлийг сонсох замаар GCD-ийн ажил мэргэжлийн сэдвийг таахыг санал болгодог. Үүний тулд тэрээр “Аа, ямар намар!” Хөгжмийн бүтээлийг багтаасан байна. (Хөгжим - З. Үнд, дууны үг - З. үндэс).
Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, энэ дуу жилийн аль улирлын тухай юу гэж бодож байна вэ?
Сурагчид: Энэ дуу намрын тухай юм.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Зөв. Намар байгаль дээр ямар өөрчлөлт гарсныг санаж байна уу?
  Багш нь цэцэрлэгийн талбайг цонхоор үзэхийг санал болгож байна: тэнгэр, хөдөөг үз.
Сурагчид: Намар нь сэрүүн, бороо орж, модны навч шар болж, навчисаа алдаж, шувууд урд зүг рүү ниснэ.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Зөв, олон шувууд намар өмнө зүг нисч, хүйтний эрч чангарч, тэжээл дуусах үед нисдэг. Гэхдээ бүх шувууд үүнийг хийдэггүй. Гэхдээ мэдээж шувууд бүгд эх нутгаа орхихгүй. Жишээлбэл, намар, өвлийн улиралд дараах шувууд нисдэг: залгих, хурдан, дэгээ, галуу, тогоруу. Та шувууны талаар юу мэддэг вэ?
Сурагчид: Шувууд өөр өөр өнгөтэй байдаг: шар, хүрэн, улбар шар, бүр улаан шувууд байдаг. Өмнө нь шувууд захидал, тайлангаар мэдээлэл дамжуулж байсан бол өвөл нь ургаагаа өөрчилдөг шувууд байдаг.
  Нислэгт бэлтгэж байгаа шувуудын хамт утсыг чимэглэцгээе. Тэд зам дээр суухаар \u200b\u200bудалгүй өмнө зүг рүү нисэх болно.
  "Нүүдлийн шувууд" зураг үйлдвэрлэхэд сурагчдын практик үйл ажиллагааг зохион байгуулах нөхцөлийг бүрдүүлэх.

  Зургийг бий болгоход шаардлагатай материал:
  - А4 хуудас
  - 8 өнгөтэй гуаш,
  багс (уураг 2, 8),
  - палитр
  - асгарсан.


  1. Бид зургийн өнгийг арын дэвсгэрээс эхэлж, үүний тулд бид цэнхэр будгийг цагаан өнгийн хамт 1: 1 харьцаатай холино.


  2. Дараа нь нимгэн сойзоор (хэрэм 2) бид нисэхээс өмнө нүүдлийн шувууд амардаг утаснуудыг зурдаг.


  3. Хуруугаа усаар норгож, шаардлагатай өнгийг сонгон, утсан дээрх шувууг "тарьж" байгаарай.


  4. Бидэнд шувуунд хавчуул, хушуу нэм.


  5. Нүдээ будгаар будаж, эхлээд нүдний цагаан хэсгийг тодруул.


6. Дараа нь сурагчдыг зур.


  7. Шувууддаа далавчаа нэм.


  9. Бид нүүдлийн шувуудын сургуулийг төгсгөдөг.


  Энэхүү чимэглэлийг намрын улиралд шувуудын зан төлөвийг тайлбарлах, намрын сэдэв дээр танхимаа чимэглэхэд ашиглаж болно.   Тоглоомын технологийг ашиглан хөгжлийн ерөнхий боловсролын хоёрдугаар бүлгийн хүүхдүүдтэй багшийн хамтарсан боловсролын үйл ажиллагаа.

"Бяцхан шувууд"

Даалгавар:

  1. Бид өнгөт цэгүүдийг ээлжлэн сэдвийн хэлбэрийг харж, гоёмсог хэв маягийг бий болгохыг сурдаг.
  2. Зөв сурч, сойзоо барьж, даралтын хүчийг тохируулж, үйл ажиллагааны дарааллыг гүйцэтгээрэй.
  3. Толь бичгийн өргөтгөл: хавар, дулаан ирмэг, Дымково тоглоом.
  4. Бид гоёл чимэглэлийн хэв маягийн элементүүдийг тойрог, зураасаар дамжуулах дадлага хийдэг.
  5. Бид Dymkovo тоглоомыг сайтар шалгаж, биширдэг.
  6. Бид ардын уран бүтээлчдийн ажилд элсэх хүсэл эрмэлзэл, тэдний ажлыг хүндэтгэх мэдрэмж, нарийвчлал, будгаар ажиллах чадварыг эзэмшүүлдэг.

Шаардлагатай материал:

  1. Дымково дүрс, Дымково тоглоомон дээрх үзүүлэнгийн материал, цагаан гуашаар бүрхэгдсэн шувуудын жижиг дүрсүүд
  2. Бийр, гуаш, будгаар ажиллахад шаардлагатай бүх материал

Урьдчилсан ажил:

  1. Хүүхдүүдийг Дымково мастеруудын бүтээлүүдтэй танилцуулж, хээ, янз бүрийн өнгийг шалгаж үзэх.
  2. Тоглоом нь ямар материалаар хийгдсэн тухай яриа.

Дымково хээг цаасан тууз дээр зурах ("Хавчуургыг өнгөөр \u200b\u200bбудна")

Ангийн явц

Би хэсэг   Хүүхдүүд хагас тойрог дээр хивсэн дээр зогсож байдаг

Багш:   Гудамжинд ямар улирал вэ?

Хүүхдүүд: Хавар!

Багш:   Тэр хавар та яаж тааварлав?

Хүүхдүүд:   Хурц нар дулаарч, өвс ногоо гарч, шувууд нисэв

Халуун ирмэгүүд.

II хэсэг. Хүүхдүүд ээ, хараач, бидэнтэй цонхны тавцан дээр хэн сууж байгаа юм бэ? Энэ нь зөв, шувуу, тэр бидэн дээр зочлохоор нисч, далавчин дээрээ хавар авчирсан. Бидэнтэй хамт тоглоё, шувуу болж, жаахан нис. Би үржүүлгийн хэмнэлийг уншлаа:

Жижиг шувууд нисэв

Тэд бүгд нисэж байхад,

Тэднийг суугаад бүх хүмүүс гайхав!

Хүүхдүүд шувууг дүрсэлдэг: тэд нисч, далавчаа далдалдаг. Дараа нь тэд цагаан гуашаар хучигдсан шавар шувууг бэлдсэн ширээнүүд дээр сууж байв. Дымково шувуу тэдний дунд "сууж" байна. Дымково шувууны нэрийн өмнөөс бичээгүй шувуунаас:

Найз охидууд-найз охидууд, та яагаад баяртай биш байна, яагаад гэвэл хавар нь дулаан, нартай, гудамжинд дулаахан байна!

Бид хавар баяртай байна, гэхдээ зүгээр л хараач: та маш үзэсгэлэнтэй, толгой дээрээ улаан малгай, далавчаа будсан, бид зүгээр л цагаан арьстай, далавч, сүүл дээр нь өнгийн өд байхгүй байна.

Яах вэ, залуусаа, энэ сүргийг хэрхэн дэмжих вэ?

Хүүхдүүд тэднийг будахыг санал болгодог бөгөөд дараа нь шувууд хөгжилтэй, үзэсгэлэнтэй болно.

III хэсэг.   Залуус аа, та нар бүгдээрээ өөрсдөө бяцхан шувуу аваад өнгөлөө.

Шувууны толгой хаана байгааг надад харуулаач Энэ юу вэ? (сүүл) Энэ бас? (далавч)

Би танд тусалж, хэрхэн зөв чимэглэхийг зааж өгье: эхлээд бид сойз дээр шар будаг зурж, хушуу, далавчаа сүүлээр нь чимэглээрэй. Дараа нь бид сойз угааж, цэнхэр будгийг аваад нүд, далавч дээр судал хийж, сүүлийг нь дугуйлна. Үүний дараа сойзоо угааж байхдаа сойз дээр улаан будаг цуглуулж, шувууны толгойг улаан малгайгаар чимэглэнэ.

Өнгө бүрийн дараа сойзоо сайтар зайлахаа мартуузай.будаг, дараа нь таны хэв маяг илүү тод, үзэсгэлэнтэй болж хувирна.

IV хэсэг Байна. Хэцүү хүүхдүүдэд туслах хичээлийн үеэр бие даасан ажил хийдэг.

V хэсэг. Одоо та нартай жаахан тоглоё. Хурууны гимнастик "За, тоол, арван шувуу - сүрэг."

VI хэсэг Байна. Хүүхдүүд биднийг тоглож байх хооронд шувууд ширгэв. Та нар бүгдээрээ шувуугаа аваад, түүнтэй хамт бүлэглэн, чимээгүйхэн, хөлийнхөө хуруун дээр унаарай. Шувууд үүний төлөө хүүхдүүдэд баярлалаа гэж хэлдэг. тэдний зурсан тэр одоо жинхэнэ Дымково тоглоом шиг үзэсгэлэнтэй юм.


Сэдэв дээр: арга зүйн хөгжил, танилцуулга, хураангуй

Энэхүү эмхтгэлийг асуудал, технологийн сургалтын технологийг ашиглах үндсэн дээр боловсруулсан болно. Энэ аргыг E.L. боловсруулсан. Мелникова сургуульд ашиглахад зориулагдсан. Түвшингийн тасралтгүй байдлын хувьд ...

"Смешарики" 2-р ангийн бага насны хүүхдүүдийн дунд GCD-ийн хураангуй. GCD-ийн сэдэв "Амьтны хүрээлэнд хэлний хөгжилтэй аялал".

GCD-ийн зорилго: Артекуляцийн хөдөлгөөнийг хөгжүүлэх.Даалгавар: Боловсрол: - дуу авиа гаргахдаа тодорхой, зөв \u200b\u200bөгүүлэх чадварыг хөгжүүлэх; - шүлгийн текстийг анхааралтай сонсохыг заах; - х ...

Нэгдүгээр ангийн сурагчдын зургийн хичээлийн хураангуй

"Шувууны ургалт"

Хөтөлбөрийн даалгавар:

Боловсролын:

Гарны нэг хөдөлгөөнөөр шулуун шугам зурахыг заах;

Хүрэн будгийг хүүхдүүдэд танилцуулах

Хөгжиж байна:

Гарны нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх, гар хөдөлгөөнийг зохицуулах; өнгөний мэдрэмж, гоо зүйн ойлголт, үг яриа, сэтгэхүйг хөгжүүлэх.

Сойзоо зөв барих, сойзоо бүх л боолтоор дүрэх, сойзоо угаах чадвартай болгох чадварыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлнэ.

Боловсрол:

Шувуунд халамжтай хандах, бие биедээ ээлтэй хандах хандлагыг төлөвшүүлэх.

Материал:

а) жагсаал хийх -тоглоом шувуу , модны мөчир.

б) гарын авлага - сойз, будаг, салфетка, лонхтой ус, цаас.

Маягт: хамтарсан үйл ажиллагаа.

Заах арга техник: зохион байгуулалтын мөч, практик дасгал, биеийн тамирын хичээл« Хацар, хацар, китч, хоёр шувуу нисэв» Хураангуй, хүүхдүүдийг урамшуулж байна.

Урьдчилсан ажил:

“Кош ба шувууд” хөдөлгөөнт тоглоом, “Шувууд ирсэн” зургийг үзэх

Хичээлийн явц.

1. Зохион байгуулалтын мөч.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Хараач, хүүхдүүд ээ, үзэсгэлэнтэй шувуу бидэн дээр очихоор нисч ирэвБайна. Шувуу ажиглаж байна

“Нэг бяцхан шувуу бидэнтэй уулзахаар ниссэн

Би бяцхан үр тариа өгөх болно

Жаахан шувуу шувуу, хулгана.

Жаахан шувуу дуулдаг, дуулдаг.

Тахиа бол твит юм, тахиа бол твит "гэж хэлсэн.

(хүүхдүүд текстэн дэх хөдөлгөөнийг дуурайдаг)

2. Гол хэсэг. Модны мөчирийг шалгах.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Цонхоороо харцгаая. Цонхны гаднах шувуудыг харж байна уу? Цонхны гадна шувууд юу хийж байна вэ? Тэд муурнаас нуугдахаар хаана сууж байна вэ? Шувууд модны мөчир дээр хэрхэн сууж байгааг хараарай.

Багш нь таныг модны мөчрийг авч үзэхийг урьж, мөчир нь шулуун, нимгэн байдаг тул хүүхдүүдийн анхаарлыг татдаг.

Бие бялдрын боловсрол. Тоглоом "Тохой дээрх шувууд"

“Хацар, хацар, боов. Хоёр шувуу нисэв

Тэд хэрхэн яаж ниссэн бүх хүмүүсийг харав

Тэд хэрхэн сууж байв. Бүх хүмүүс гайхаж байсан. "

(хүүхдүүд бүлэгт “нисэж”,

Багш хүүхдүүдэд бяцхан шувуунд нь тохой зурахыг санал болгож байна.

Тахиа зурах.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Өнөөдөр бид сойзоор будна. Тайралт зурахад ямар будаг хэрэгтэй вэ? (Багш нь 3-4 өнгөт дугуйланг алчуураар холбож, вааран дахь мөчиртэй ижил өнгөтэй өнгийг сонгохыг хүүхдүүдээс хүсдэг). Модны мөчир нь хүрэн өнгөтэй тул бид будгийн борыг авдаг. Өөр бидэнд юу хэрэгтэй вэ? (Хүүхдийн хариулт).

Багш нь хүүхдүүдэд сойзоо хэрхэн зөв барихыг харуулав (гурван хуруугаараа, төмрийн үзүүрээс дээш), хүүхдүүд шулуун сууж байгаа эсэхийг шалгаарай. Нэгдүгээрт, хүүхдүүд шууд хөдөлгөөнийг хийдэгагаар , дараа нь сойзоо эхлээд усанд дүрээд дараа нь будгаар будна. Илүүдэл будаг нь ваарны ирмэг дээр шахагдана. Бийрийг будгаас угааж, салфеткагаар арчина.

Багш хүүхдүүдийн бүх зургийг үзэсгэлэнд тавьдаг.

Бид хичнээн салбар зурсан бэ! Одоо манай шувууд муурнаас өөрсдийгөө хамгаалах газартай болжээ. Мөчрүүд нь маш нарийхан,