"Өдтэй найзууд" нээлттэй хичээлийн хураангуй (ахмад бүлгийн GCD). "Манай өдтэй найзууд" ахлах бүлгийн экологийн хичээл


Хэл ярианы эмч, дефектологичдод зориулсан бүх Оросын зайн уралдаан хамгийн сайн хийсвэрзасч залруулах хичээл

Хичээлийн сэдэв:

Бидний өдтэй найзууд .

Зорилтот: Ярианы уялдаа холбоог сайжруулах, ярианы дүрмийн бүтцийг бий болгох.

Залруулах, сурган хүмүүжүүлэх даалгавар:

Шувуудыг хайрлах мэдрэмжийг төлөвшүүлэх.

Байгаль орчноо хүндэтгэхийг төлөвшүүлэх.

Залруулга - хөгжүүлж байнадаалгавар:

1. Харааны, сонсголын анхаарал, логик сэтгэлгээг хөгжүүлэх.

2. Ерөнхий болон нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх.

3. Хамтын ажиллагаа, бие даасан байдал, санаачлагатай байх чадварыг төлөвшүүлэх.

Залруулах - боловсролындаалгавар:

1. Хүүхдүүдийн өвөлжилтийн талаархи мэдлэгийг тодорхой болгож, системчлэхнүүдлийн шувууд.

2. Өргөтгөх үгсийн санлексик сэдвээр.

3. Дүрмээ сайжруулахилтгэлүүд. Бэхлэх:

Эзэмшлийн шинж тэмдэг үүсэх(тих, бор шувуу, дэгээ);

Хүйс, тоогоор нэр үгтэй эзэмшлийн тохироо(бор шувууны сүүл, бор шувууны толгой, бор шувууны хөл);

Нэр үгийн тоонуудын тохироо(нэг толгой, хоёр толгой.)

4. Үг бүтээх функцийг хөгжүүлэх(цэнхэр, цэнхэр, цэнхэр)

болон нийлмэл үгс үүсэх(хурц хошуутай, урт сүүлтэй.)

5. Харилцан уялдаатай яриаг хөгжүүлэх.

Оролцогчид: OHP-ийн 3-р түвшний 6-7 насны хүүхдүүд, хэл ярианы эмгэг судлаач

хөдөлангиуд .

Ярианы эмч . Сайн уу залуусаа! Чамайг хараад ямар их баяртай байна. Өнөөдөр бид зочдыг хүлээж байна.

1. "Сэтгэлийн байдал" дасгал

Бүртгэл: Залуус аа, ширээн дээр ирээрэй.Урдүүл нар аа, та өөрийн сэтгэл санаанд тохирсон зургаа сонгоорой. (Уулзалтын эхэнд хүүхэд бүрийн сэтгэл санаа ямар байгааг тэмдэглэ)

Ярианы эмч . Шинэ өдөр бүрийг эхлүүлэх сайхан байдаг сайн төлөв байдал. Сэтгэл санаа сайхан, хөгжилтэй байхын тулд тойрог дээр зогсож, гараа барьж, нүдээ аниад,бид өнгөрөх болнобидний зүрх сэтгэлд байдаг халуун дулаан хайрын оч бие биедээ. Бидний гарыг алган дээрээс алга хүртэл мэдэрсайхан сэтгэл өнгөрдөг.

Инээж, бие биедээ өглөөний мэнд, баяр баясгалантай байдлыг хүсэн ерөөе!

Хүүхдүүд. Өглөөний мэндмөн аз жаргалтай сэтгэлийн байдал!

Ярианы эмч. Залуус аа, энэ юу вэ? (Шувууд!) Өдтэй найзууд бидэн рүү яаран ирдэг, Магадгүй тоглохын тулд! (бүх шувууд дуу бичлэгийн дэвсгэр дээр дэлгэцэн дээр гарч ирэх бөгөөд 10 секундын дараа тэд алга болно). Тэд аль хэдийн энд ирээд бидэнтэй нуугдаж тоглож байна. Шувууд дахин гарч ирэхийн тулд бид оньсого тааварлах хэрэгтэй!

2. Шувууд, тэднийг халамжлах хүмүүсийн тухай яриа.

Хэл ярианы эмч асуулт асууж, оньсого тааварлаж, хүүхдүүд хариулдаг.

Мөн шувууд юу вэ? (нүүдлийн болон өвөлждөг)

Тэгээд яагаад тэднийг ингэж нэрлэдэг вэ?

Хүүхдүүд: Нүүдэллэдэг, учир нь намар эдгээр шувууд дулаан цаг агаар руу нисч, хавар бидэн рүү буцаж ирдэг. Өвөлждөг шувууд бидэнтэй хамт өвөлждөг.

Залуус аа, шувууд яагаад нисдэг вэ? дулаан цаг агаар?

Хүүхдүүд: Учир нь тэд өлсөж байна!

Бүртгэл. Чиний зөв. Шувууд өвлийн улиралд өлсдөг. Тэдэнд бидний тусламж хэрэгтэй байна. Та голын эрэг дээрх Судогдад өвөлжихөөр үлдсэн нугасуудыг харсан. Хүмүүсийн тусламжгүйгээр тэд амьд үлдэхгүй байх байсан. Хотынхон нугасыг юугаар тэжээдэг вэ?

Хүүхдүүд: Талх.

Бүртгэл: Шувуудад бидний тусламж хэрэгтэй байна. Бид цэцэрлэгт өвлийн улиралд шувуудад тусалдаг уу?

Хүүхдүүд: Манай талбайд тэжээлийн тэвш өлгөгдсөн. Бид тэдэнд үр, шар будаа, үр тариа хийнэ. Шувууд бидэн рүү тэжээгчээр ирдэг. Мөн бид эцэг эхтэйгээ хамт шувуунд зориулсан шувууны байшин - шувууны байшин хийсэн. Шувууд бол бидний найзууд!

Лог: Та нар сайхан найзууд!

Яриа эмч: Та ямар төрлийн өвөлждөг шувууг мэдэх вэ?

Хүүхдүүд: Шаазгай, тоншуул, бор шувуу, тит хулгана.

Ярианы эмч: Мөн нүүдлийн хүмүүс үү?

Хүүхдүүд: Залгих, дэгээ, нугас, хун.

Яриа эмч: Бид нуугдаж тоглох уу? Шувуудыг хайж эхэлцгээе!

3. Оньсого таавар

Оньсого (хариулт зөв бол шувуу дэлгэцэн дээр гарч ирнэ)

1. Хүн бүрniello нүүдлийн шувууд,

Тариалангийн газрыг өт хорхойноос цэвэрлэнэ.(дэгээ)

Нэгээс олон дэгээ бидэн рүү нисэв.Тэгээд хэд нь хүүхдүүд ээ?

Хоёр дэгээ.

2. Ар тал нь ногоон өнгөтэй,

шаргал гэдэс,

Бяцхан хар малгай

Мөн туузан ороолт.(Тит)

Мөн нэгээс илүү толгой бидэн рүү нисэв. Тэгээд хэд вэ?

Хоёр хөх.

3. Шувуу цас шиг цагаан.

Шувуухамгийн үзэсгэлэнтэй нь.

Бахархалтайгаар хүзүүгээ нугалав

Бид үүнийг эртхэн нэрлэх үү?(Хун)

4. Улаан хөхтэй, хар далавчтай,

Үр тариа ховхлох дуртай

Уулын үнсэн дээрх анхны цастай

Тэр дахин гарч ирэх болно. (Бульфинч)

Нэгээс илүү бухын шувуу бидэн рүү нисэв. Тэгээд хэд вэ?

Хоёр цасан хүн.

5. Бидэн дээр халуун дулаанаар ирдэг.

Холын замыг туулж,

Цонхны доор байшинг сийлдэг

Өвс, шавраас. (Мартин)

6. Чик-жиргээ!

Үр тариа руу үсрээрэй!

Пек, бүү ич!

Энэ хэн бэ?(Бор шувуу)

7. Энэ махчин амьтан яриа хөөрөөтэй,

Хулгайч, бухимдалтай,

цагаан талт жиргээ,

Түүний нэр ... (Шаазгай)

Тэгээд нэгээс олон шаазгай бидэн рүү нисэв. Тэгээд хэд вэ?

Хоёр шаазгай.

8. Бүх зүйл цаг тогшиж байна,

Модыг хонхойлгосон байна.

Гэхдээ тэд тахир дутуу биш

Гэхдээ зөвхөн эдгээдэг. (Тоншуул)

Бүх нууц тайлагдсан. Найзууд маань бидэнтэй хамт байна (Ярианы эмчийн гарт - зураг)

Шувууд манай модон дээр тав тухтай байх нь гарцаагүй.

Шувууд модон дээр сууж, бид шувуудын нэрийг алгаа алгадана.

4. Үеийн дээгүүр алгаараа нэрсийг алгадаж, зургийг байрлуулна дээр үдээс бүхий мод ( Шаазгай, бор шувуу, хөх, хараацай, хун, дэгээ, бух, тоншуул)

Ярианы эмч . Хавар цаг агаар өөр, заримдаа дулаан, заримдаа хүйтэн байдаг. Хаврын салхи хүчтэй, Хаврын салхиг дүрсэлцгээе? Мөрөө өргөлгүй хамраараа цээж дүүрэн агаар авч, амаараа амьсгалаа гарга.

5. "Хаврын салхи" амьсгалын дасгал

Хүүхдүүд.Тэд үлээж байна.

Ярианы эмч . Залуус аа, бид та нартай маш сайн тоглосон тул зургууд нь тараагдсан. Та надад тэднийг цуглуулахад тусалж чадах уу? (тараагдсан зургууд: бух, дэгээ, хөх, бор шувуу)

Хүүхдүүд. Тиймээ.

Ярианы эмч . Зураг цуглуулах хэрэгтэйбухын шувуу, дэгээ, хөх, бор шувуу.

Хүүхдүүд. Бид хоёрыг цуглуулна

Хүүхдүүд. Би цуглуулах болно дэгээ (би дөчин настай, би хөх, бор шувуу) Бас би …

6. Дасгал “Хэний? Хэнийх вэ? Хэнийх?" (Шувууны биеийн хэсэг)

Ярианы эмч . Энэ хэний толгой вэ? Энэ хэний сүүл вэ? Эдгээр далавчнууд хэнийх вэ?

Хүүхдүүд. Энэ бол цасан хүний ​​толгой юм. гэх мэт.

7. "Таавар" гэх мэт зургийн цуглуулга

8. Дасгал "Аль шувуу илүүдэхгүй вэ?"

Ярианы эмч . Залуус аа, бүх зургийг зөв цуглуулсан. Гэхдээ таны шувуудын дунд бусдаас ялгаатай шувууд байдаг. Тэд хэн бэ?

Хүүхдүүд: Эдгээр нь дэгээ юм. Тэд нүүдэллэдэг, бусад нь өвөлждөг.

Log-d: Зөв.

Одоо бид шувуудтайгаа тоглох болно.

Модноос шувууд нис

Бидэнтэй тогло!

9. "Нисдэг - бүү нис" тоглоом.

Log-d нь тойргийн голд зургийг доош харуулан байрлуулна. Хөгжмийн дагуу хүүхдүүд тойрог хэлбэрээр хөдөлдөг. Хөгжим зогсоход хүүхдүүд зургуудыг эргүүлнэ. Хэрэв зураг дээр өвөлжиж буй шувууг харуулсан бол хүүхдүүд тонгойдог, хэрэв зураг нүүдлийн шувуу бол хүүхдүүд гараа даллана.

Log-d: Тэгээд одоо бид бөмбөгөөр тоглох уу?

Нийлмэл үгсийг нэгтгэх.

10. Бөмбөгийг тойрог хэлбэрээр тоглох, нийлмэл үг зохиох

Титмаус нь шар хөхтэй, шар хөхтэй.

Хун цагаан далавчтай. Тэр цагаан далавчтай.

Бульфин улаан хөхтэй, улаан хөхтэй.

Дэгээ нь хар далавчтай, хар далавчтай.

Шаазгай цагаан талтай, цагаан талтай.

Тоншуул нь хурц хушуутай. Тэр хурц хамартай.

Залгих нь урт сүүлтэй, урт сүүлтэй.

11. "Залгих" хурууны гимнастик

12. Залгих тухай төлөвлөгөөний дагуу үлгэр.

Лог.: Залуус аа, та түүний талаар юу мэдэх вэ?

Тэгээд хэлж чадах уу?

Түүхийн төлөвлөгөө

1. Өвөлжөө эсвэлцагаач ? Түүнийг яагаад ингэж дууддаг юм бэ?

2. Гадаад төрх(сүүл, толгой, далавч, бие, хушуу, өд, өнгө)

3. Тэр юу иддэг вэ?

4. Тэр хаана амьдардаг вэ - хөндий, шувууны байшин, үүр ...

Хүүхдүүд.Залгих шувуу бол нүүдлийн шувуу юм. Энэ нь дулаан бүс нутгаас хавар ирж, намар нисдэг. Залгих нь урт сэрээтэй сүүлтэй. Толгой, далавч нь хар, цээж нь цагаан. Залгих нь жижиг хушуутай. Залгих нь янз бүрийн шавьжаар хооллодог. Залгих нь өвс, шавраар хийсэн үүрэндээ амьдардаг.

Ярианы эмч . Залуус аа, өдтэй найзууд маань нисэх цаг болжээ. Тэдэнд хаврын мэнд хүргэе. Мөн манайхурал өндөрлөв. Бидэнд аль даалгавар хамгийн их таалагдсаныг санацгаая.(Хүүхдүүд хариулдаг)

Би чамд өдтэй найзууддаа тэжээгч өгч байна. Өвлийн улиралд шувуу өлсөхөд энэ тэжээгч нь тэдэнд тусал. Энэ нь танд гэнэтийн бэлэг барих болно. Та бол гайхалтай залуус!

Сэтгэл санааныхоо зургийг сонгоно уу.(үүл-нар)

Тэднийг миний гарт тавь.

Яриа эмч: Миний алганд хичнээн нар байдаг вэ! Үүлэрхэг өдөр нарлаг өдөр болж хувирав! Энэ бол гайхалтай! Бид баяртай гэж хэлэх цаг болжээ. Баяртай!

ДМИТРИЕВ

Елена ВИКТОРОВНА,

Ярианы эмч MDOU

"Полянка" 2-р цэцэрлэг

Судогда хот, хосолсон төрөл

Танин мэдэхүй
Сэдэв: "Бидний найзууд бол шувууд"

Зорилго: өвөлждөг шувуудын талаархи хүүхдийн мэдлэгийг нэгтгэх, системчлэх.
Даалгавар: 1. Хүүхдүүдийн өвөлждөг болон нүүдлийн шувуудын талаархи мэдлэг, тэдгээрийг хооронд нь ялгах чадварыг нэгтгэх.

2. Өвөлждөг шувуудын талаарх хүүхдийн мэдлэгийг баяжуулах ( Гадаад төрхзуршил, дуу хоолой, хоол хүнс).
3. Шувуу тэжээгчийг үйлдвэрлэх замаар хурууны нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх.
4. Шувуудад халамжтай хандах хандлагыг төлөвшүүлэх.

Боловсролын чиглэл: мэдлэг, харилцаа холбоо, ажил, биеийн тамир, эрүүл мэнд.

Материал ба тоног төхөөрөмж: "Шувууд" мультимедиа танилцуулга, мод, өвөлждөг, нүүдлийн шувуудын зураг.
Тараах материал: даалгаврын карт, тэжээгч хийх материал, будах ном.

Урьдчилсан ажил: "Шувууд" цомог үзэж, шувуудыг зугаалж, шувууны хоол хийж, хоол хийх газар зохион байгуулж, "Шувууд" сэдвээр шүлэг, оньсого цээжилж, зурж, дуу дуулж, тоглоом тоглов.

Хичээлийн явц:

① Танилцуулга
1. Хүүхдүүд тойрог дээр зогсож байна. Оньсого таавар:
Шөнөдөө аалз зүүдэлдэг
Гайхамшигт Юдо гичий дээр.
Урт хушуу, хоёр далавчтай.

Ирж байна - байдал муу байна.
Тэгээд аалз хэнээс айдаг вэ?
Таамаглаж байна уу? Энэ бол ... (шувуу)
-Зөв. Өнөөдөр бид шувууны тухай ярих болно.
2. Ширээн дээрх шувуудтай зургууд.
-Энэ хэн бэ? (шувууд)
-Тэд яаж адилхан юм бэ? (далавч, хушуу, сүүл, толгой, өд гэх мэт)
-Тэд юугаараа ялгаатай вэ? (өнгө, хэмжээ, хушуу, нэр, зарим нь өвөлждөг, зарим нь нүүдэллэдэг)
3. Тоглоом "Шувуудыг өвөлждөг, нүүдлийн гэж хуваа" (өвөл, зун гэсэн хоёр мод)
Хүүхэд бүр шувууныхаа нэрийг дуудаж, дараа нь хүссэн модондоо хавсаргана.
Нүүдлийн тухай - тэд яагаад ниссэн бэ? (тэдгээр хооллодог шавж байхгүй)

Өвлийн шувуудын талаар илүү ихийг мэдэхийг хүсч байна уу?
-Үүний тулд бид тантай хамт явна ... Хаана? Өөрийгөө таах. Энэ газар Полысаево хотод байрладаг.
Хүүхдүүд сандал дээр сууна

②Үндсэн хэсэг.

    Горовецын нэрэмжит цэцэрлэгт хүрээлэнг хүүхдүүд слайдаас (шувууны дуу хоолой) таних болно.
    -Ямар улиралд?
    -Та шувуудын дуулахыг сонсдог уу?
    -Тэгээд хэн ийм ууртай юм бэ?
    Дэгдээхэйгээ!
    Үр тариа руу үсрээрэй!
    Пек, бүү ич!

Энэ хэн бэ? (бор шувуу)

    "Бор шувуу" слайд
    -Та бор шувууны талаар юу мэдэх вэ? (хүүхдийн хариулт)
    -Тэр яаж дуулдагийг нь сонс! (дуу хоолой)
    Гэрийн бор шувуу бол хамгийн алдартай шувуу юм.Бие даан амьдардаг боловч хүмүүстэй ойр байдаг.Бор шувуу нь маш нөхөрсөг, ухаалаг, зоригтой.Тэд цэцэрлэг, цэцэрлэгт хүрээлэнг хортон шавьжаас хамгаалдаг гол хамгаалагчид юм.Өвлийн улиралд тэд үр тариа, талхны үйрмэг бүгдийг иддэг. . Бор шувуу нь талбай, чулуу, шороон (үүрээ барьсан газраасаа шалтгаална) Гэхдээ тэд бүгд саарал өнгөтэй. Улаан номонд орсон улаан бор шувуу хүртэл зөвхөн Сахалинд амьдардаг.

    Дараах оньсого тааварыг сонсоорой.
    Ногоон нуруу,
    шаргал гэдэс,
    жижиг хар малгай
    Мөн ороолтны тууз (Titmouse).
    "Агуу хөх" слайд
    Чи түүний талаар юу мэдэх вэ? (дуу хоолой)
    Агуу хөх нь бидэнтэй хамт амьдардаг хүмүүсийн хамгийн том нь, бүх хөх нь цагаан хацартай, ойн шувуу боловч өвлийн улиралд хүмүүст ойртдог. Өвлийн улиралд маш олон шувуу үхдэг. Өлсгөлөн шувууд бага зэргийн хярууг ч тэсвэрлэдэггүй. Өвлийн улиралд шувуу талх, үр тариа, өөх тос, үр тариа гэх мэт бүх зүйлийг иддэг. Хөх олон хүүхэдтэй. Зуны улиралд хос хөх нь 20-30 дэгдээхэй гаргаж чаддаг.

4. Титмаусны тухай физикийн нэг минутыг санацгаая
Үсрэх эрч хүчтэй хөх (хоёр хөл дээрээ үсрэх)
Тэр зүгээр сууж чадахгүй (зүүн хөлөөрөө үсрэх)
Үсрэх-үсрэх, үсрэх-үсрэх (баруун хөлөөрөө үсрэх)
Орой шиг эргэлдэх (байрандаа эргэлдэх)
Энд би нэг минут суув (суу)
Тэр хөхөө хошуугаараа маажив (толгойгоо баруун, зүүн тийш хазайлган)
Замаас ватлийн хашаа хүртэл (зүүн хөлөөрөө үсрэх)
Чири-чири (баруун хөлөөрөө үсрэх)
Сүүдэр-сүүдэр-сүүдэр! (хоёр хөл дээрээ үсрэх)

5. Парк руугаа буцъя.Дараагийн оньсого тааварлая.
Та хаанаас ирсэн бэ, чи хаанаас ирсэн бэ

Улаан хөхтэй нь манайд ирсэн үү?
Би Сибирь даяар ниссэн
Миний нэр хэн бэ ... (бухын шувуу)
"Бульфинч" слайд

Чи бухын талаар юу мэдэх вэ? (дуу хоолой)
Намрын сүүл эсвэл өвлийн эхэн үед модон дээр бухын сүрэг харагдана.Зөвхөн эрэгтэй нь улаан хөхтэй, эм нь саарал өнгөтэй байдаг. Тэд уулын үнсэнд маш их дуртай.Хөхөөс ялгаатай нь бухын шувууд яардаггүй. Тэд хатуу шувууд, тэд шуугиан дэгдээдэггүй, бухын шувууд ч бас "баатар" юм. Эрчүүд хичнээн өлсөж байсан ч эмэгтэй хүнд хамгийн сайн уулын үнсийг өгдөг.Нэг модыг тайвнаар боловсруулаад нөгөө рүү нисч, удирдагчийн тушаалаар үүнийг хийдэг. Зуны улиралд тэд 8-14 дэгдээхэйгээ гаргадаг.

6. Дараагийн оньсого тааварлаарай.
Зам дээр чөлөөтэй алхаарай
Тэгээд тэр зөвхөн муурнаас л айдаг
Бид түүнд үр, үйрмэг өгдөг.
Жилийн турш бидэнтэй хамт шувуу байдаг
Куинг дуулдаг (тагтаа)
Тагтаа гулсуур
-Та тагтааны талаар юу мэдэх вэ? (дуу хоолой)
Тагтаа нь гэрийн болон зэрлэг юм. Тэд бүгд адилхан. Тэд үр тариа идэж, тагтаа шиг ууж (хошуугаа шалбааг руу дүрж, хөхөж), дэгдээхэйгээ "сүү" -ээр хооллодог. Тагтанд дэгдээхэйнүүд гарч ирэхэд бахлууд нь тусгай шингэн ялгарч, идсэн үрийг зөөлрүүлж, зуслангийн бяслагтай төстэй масс болгон хувиргадаг.Энэ массаар тагтаа, тагтаа хоёр ээлжлэн дэгдээхэйгээ тэжээдэг.
7. Одоо би чамайг шувууг тэжээхийг санал болгож байна.
Бид тойрог дээр зогсож байна.
Хурууны гимнастик "Өвөлждөг шувууд"
Алив, шувууд! (хурууны хөдөлгөөнийг урих)
Сало хатагтай толгойт хулгана (нэг далдуугаараа нөгөө талдаа 4 удаа зүсэх хөдөлгөөн)
Би үйрмэг бэлтгэх болно ("үйрмэг талх" хуруугаараа чимхэх)
бага зэрэг талх
Эдгээр үйрмэгүүд нь тагтаанд зориулагдсан (баруун гараа алгаа урагш сунгана)
Эдгээр үйрмэгээс бор шувуу хүртэл (зүүн талд)
Чацархай, хэрээ (талханаас гоймонгийн "өнхрөх" далдуу модыг алгаа үрэх)
Гоймон идээрэй.
8.
Өвлийн улиралд шувуудад хэрхэн туслах вэ? (бид шувуу тэжээгч хийж, шувууны гуанз зохион байгуулсан)
-Хүн бүр шувуу тэжээгчээ өөрөө хийцгээе гэж санал болгож байна.
Тэжээгч хийх.
9. Тэжээлийн хэрэгсэл хийгдсэн боловч шувууг хэрхэн тэжээхээ мэдэх хэрэгтэй.Таны өмнө нэг талдаа шувууны зураг, нөгөө талдаа хоол хүнс байдаг. Та шувууны дүр төрхийг түүнд өгөхийг хүсч буй хоолтой холбох хэрэгтэй.
3-4 хүүхдэд хариулдаг.
-Зураг дээр юу дутагдаж байна вэ? (яс)
③ Хураангуй.

Та юу сурсан бэ?
-Танд юу хамгийн их таалагдсан бэ?
-Тэгээд би чамд өвөлждөг шувуудтай буддаг хуудас өгмөөр байна.Одоо та тэдний ямар харагддагийг мэдэж байгаа, өөрөө ч будах боломжтой.Тэгээд бид хамтдаа өвөлждөг шувуудтай цомог хийнэ.

Баярын зорилго:хүүхдүүдэд баяр баясгалантай сэтгэл хөдлөлийг бий болгох; шувуудын талаархи сонирхол, халамжтай хандлагыг төлөвшүүлэх - бидний найз нөхөд, шувуудын талаархи мэдлэгийг нэгтгэх.

Амралтын явц

Хүүхдүүд танхимд хөгжимд орж, сууна.

Q. Миний гарт шидэт цасан ширхгүүд байгаа тул би түүнтэй хамт аялахыг санал болгож байна. Найзуудтайгаа уулзацгаая. Та намайг хэний тухай яриад байгааг таасан уу?

"Шувууны дуу хоолой" дууны бичлэгийг сонсож байна.

Q. Энэ жил хүйтэн жавар ширүүн байна.

Манай цэцэрлэгт алимны модны талаар санаа зовж байна.

Алдааны төлөө санаа зовж байна: түүний үржүүлгийн газарт

Хашаанд байгаа шиг хүйтэн жавар.

Гэхдээ би хамгийн гол нь шувуудын талаар санаа зовж байна.

Манай бор шувуу, хөхөгч, хөхний хувьд.

Эцсийн эцэст тэдний хувьд агаарт маш хүйтэн байдаг,

Бид хамгаалалтгүй хүмүүст тусалж чадах уу?

(Хүүхдийн хариулт.)

V. Тусалцгаая! Тэднийг тэжээх хэрэгтэй бөгөөд дараа нь хүйтнийг даван туулахад хялбар байх болно.

Пиноккио гарч ирэв.

Q. Юу болсон бэ? Хэн чамайг гомдоосон бэ?

Пиноккио. Бидэнтэй хамт өвөлждөг шувууддаа нэр өгөөгүйн төлөө би магтаал авсан.

В.Буратино, санаа зоволтгүй, бид танд туслах болно. Та бидэнтэй хамт аялмаар байна уу?

Ид шидийн хөгжим залуусыг цасан ширхэг болгон хувиргаж, тэд хотод ордог.

Илтгэгч нь оньсого байгаа үсгийг харуулж байна. Хэрэв та оньсого тааварлавал захиаг хэн илгээсэн болохыг олж мэдэх боломжтой.

Саарал шувуу дүүлэн нисэв

Саарал далавч нээгдэж,

Тэр чангаар хашгирав.

Зөвхөн тахиа ухаантай:

Corydalis-ийн далавчны дор

Тахиа нуусан!

Хэнээс вэ залуусаа

Тахиа нуугдаж байна уу?

(Хэрээгээс.)

Өвлийн хус дээр ягаан алим,

Энэ гайхамшиг юу вэ? Зина ойлгохгүй байна.

Ягаан алим мөчрөөс эргэлдэж,

Та улаан хөхтэй шувуудыг нэрлэж болно,

Эцсийн эцэст миний оньсого таахад хялбар байдаг.

(Бульфинч.)

Энэ хүн юу вэ

Зангилаа дээр царс модны ард суув уу?

Жижиг, ажил хэрэгч

Дэмий хоосон огт суудаггүй:

Түүнд алх, гар байхгүй

Их бие дээр тогших: тогших.

Хучилт дээр, гру-гру-гру,

Би маш олон үйрмэг авна.

Тэд хангалттай байхын тулд

Мөн саарал далавчтай найз охин,

Би түүнтэй хамт амарч, нисч,

Би биднийг дайснуудаас хамгаалдаг.

Намайг дэлхийн шувуу гэдэг

Тэгээд намайг амархан номхруулж чадна.

Хөөрхий,

урт сүүлт шувуу,

ярьдаг шувуу,

Хамгийн чалчаа.

Тоглоом "Расселл шувууд".

Q. Залуус аа, та шувууг бусад амьтдаас хэрхэн ялгах вэ?

Өөр хэн далавчтай, сүүлтэй вэ? (Онгоц, соно, машин, сарьсан багваахай, салхин тээрэм.)

Q. Залуус аа, дэгээ толгойн хулгана хэрхэн урагшаа явахыг урьсныг сонсоорой.

Хусан мөчир дээрх дэгээ

Хөрш толгойт хулганадаа хэргээ хүлээв:

Та бол гайхамшигтай шувуу,

Эгч шиг

Чамайг орхисонд уучлаарай

Гэхдээ нисэх цаг болжээ.

Өвөл энд хүйтэн байх болно.

Алив, толгойт хулгана, чамтай хамт

Хамтдаа урагшаа явцгаая

Би чиний найз гэдэгт итгээрэй.

Толгой хулгана. Би урагшаа явахыг хүсэхгүй байна! -

Титмаус дэгээ рүү хэлэв.

Би нөхөрлөлд итгэдэг, гэхдээ одоо ч гэсэн

Би хаашаа ч нисэхгүй.

Петя өвлийн улиралд бидэнд туслах болно

Хүйтнийг тэсвэрлэхийн тулд

Тэр халамжтай, хөгжилтэй байдаг.

Ахиад л өвөл болсон гэдэгт итгэж байна

Тэр бидэнд тэжээгч өлгөх болно

Модны доор, нарсны доор.

Хүүхдүүд. Бид арвай, овъёос юм

Бид шувууг цонхны гадна талд хооллодог.

Зуршлаасаа болж бидэнтэй хамт хооллох

Хоёр титмаус нисэж байна

Хос хадны тагтаа

Бас нэг танил бор шувуу.

Мөн түүний ард гэр бүл нь

Хөршүүд, найз нөхөд хоёулаа.

Өвөлждөг шувууд нисдэг: бор шувуу, бухын шувуу, лав далавч, толгой хулгана, шаазгай.

Бүх зүйл. Бид хүйтнээс айдаггүй

Эцсийн эцэст, тэжээгч дотор хоол байна!

Тоглоом "Байшин авах".

Би бол хөгжилтэй бор шувуу

Бяцхан саарал хулгайч.

Би хайхрамжгүй, чалчаа хүн

Тэгээд ичимхий: чив-чив!

Өвөл миний өдрүүд хүнд байна -

Ямар ч үйрмэг, шавьж байхгүй,

Тэр үед би чимээгүй байдаг

Дөнгөж амьд байна! Чив-чив!

Сарвуу хүйтэнд хөлддөг

Нарс, гацуур дээр.

Ямар гайхамшиг вэ - хус дээр

Алим боловсорч гүйцсэн.

Би түүнд ойртох болно

Тэгээд би нүдэндээ ч итгэхгүй байна

Час улаан бухын сүрэг

Модыг бүрхэв!

Лав далавчнууд

Лав далавчнууд ирлээ,

Тэд хоолой тоглов

Тэд шүгэлдэн: "Свири-свир!

Бид ойд найр хийх болно!

Бүх замууд хамрагдсан

Цас гялалзаж, гялалзаж байна.

Миний шилэнд хошуу

Толгой тогшлоо.

Би үүнийг цонхны гадаа өлгөх болно

Би бол өөхний хэсэг

Дулаан, хөгжилтэй байхын тулд

Энэ нь ядуу шувуу болжээ.

Би хаа сайгүй нисдэг

Би дэлхийн бүх зүйлийг мэддэг.

Би ойн бут бүрийг мэддэг

Мэдээ миний сүүл дээр байна.

Магадгүй би үүний төлөө

Тэгээд "Ойн сонин" гэдэг юм уу?

Тоглоом "Шувуу, хашгирах"

Тоглогчдын нэг нь нүдийг нь боосон байна. Үлдсэн хэсэг нь сандал дээр сууна. Жолооч аль ч оролцогч руу ойртож, өвдөг дээрээ суугаад: "Шувуу, хашгирав!" Гэж асууна. Тэр шуугианыг дүрслэхийг хичээдэг. Жолооч хэнд өвдөг сөгдөн сууснаа таах ёстой.

(Цасан ширхгүүд цасан шуурганы хөгжимд залуусыг өвлийн ой руу илгээдэг.)

Q. Ойд ямар шувууд амьдардаг вэ? (Хүүхдийн хариулт.)

Алт тоншуул, толботой.

Тоншуулын хамар хурц,

Тэр улаан малгайтай

Бид тоншуулыг шууд таних болно.

Тэр тогшдог - тогшдог-тогшдог!

Тэгээд муу цох үхнэ.

Шар шувуу,

Том толгой,

Тэр царс мод дээр сууж байна.

Толгойгоо эргүүлнэ.

Цасан шуурга эргэлдэж байна,

Шөнөдөө хяруу шажигнана

Өвгөн гацуур модны орой дээр

Хурц боргоцой боргоцойг хуулж авдаг.

Тэр хүйтэн жавараас айдаггүй

Тэр өвлөөс айдаггүй!

Нарс, гацуур нь шувуу өгдөг

алтан үр.

Хөтлөгч хүүхдүүдэд хөндлөвчний тухай өгүүлдэг.

Тоглоом "Шар шувуу ба хулгана".

Цасан ширхгүүд бүх залуусыг Антарктид руу илгээдэг.

А. Ямар шувуу нисдэггүй вэ? Оньсого тааварлаарай:

За, гэхдээ моднууд!

Эргэн тойрон цас мөстэй

Тэгээд тэд фрактай явдаг

Галуун хүзүүний нүх рүү.

Оцон шувуудын бүжиг.

Хүүхдүүд болон тэдний эцэг эхчүүдэд зориулсан сурталчилгааны хуудас

Байгаль хамгаалах!

Газар, ус, ой - бидний баялаг, бидний эрүүл мэнд!

Михаил Пришвиний хэлсэн үгийг эргэн санацгаая: "Загасанд ус, шувуунд агаар, араатанд ой, тал нутагт уул. Мөн эр хүнд эх орон хэрэгтэй. Мөн байгалиа хамгаална гэдэг нь Эх орноо хамгаална гэсэн үг.

Гэвч хүмүүс байгальд том жижиг шарх үүсгэдэг: тэд агаар, усыг бохирдуулдаг, үүнээс болж амьтан, ургамал үүрд алга болдог.

Байгалийн бяцхан шарх.

Та мод, бут сөөгний мөчрийг хугалж, цэцэг түүж, эрвээхэй, соно болон бусад шавьжийг барьж, мэлхий, бахыг устгаж чадахгүй.

Самар түүж байхдаа хэдэн мөчир хугалаад, гурваас дөрвөн цэцэг түүж, ганц эрвээхэйг бариад байвал байгальд муу гэж үү?

Тийм ээ, байгаль улам дордох болно!

Дэмий л хугарсан мөчир, зулгаасан цэцэг, баригдсан эрвээхэй болгон байгальд учруулсан өчүүхэн шарх юм. Ийм шархыг нэгийг нь чи, нөгөөг нь таны нөхөр, гурав, дөрөв, тавыг өөр хэн нэгэн шархадвал байгальд юу тохиолдох вэ? Гэвч байгаль одоо өчүүхэн шархыг ч эдгээхэд маш хэцүү болсон.

Та байгаль хамгаалах талаар юу мэдэх хэрэгтэй вэ?

Одоо манай гаригийн байгаль аюулд орсныг дэлхий даяар хүмүүс ойлгосон. Тиймээс олон улс оронд үүнийг хамгаалах чиглэлээр их ажил хийгдэж байна. Манай улсад ийм ажил хийгдэж байна.

Олон үйлдвэр, үйлдвэрүүд өөрчлөгдөж, агаар, усыг бохирдуулахаа больсон.

Татсан ойн оронд хүмүүс шинээр мод тарьдаг.

Ховор ургамал түүж, ховор амьтан агнахыг хориглоно.

Байгалийн бүх халдашгүй дархан цаазат газар нутгийг бий болгож байна.

Мэдээж хүмүүс байгалийг ашигласаар л байна. Гэхдээ энэ нь түүнд хор хөнөөл учруулахгүй байх ёстой.

Харамсалтай нь хүн бүр байгалийг хэрхэн хамгаалахыг хүсдэг, мэддэггүй.

OS нэр

MBDOU Цэцэрлэг№18 с.Екатериновка

Байрлал

сурган хүмүүжүүлэгч

Краснодар хязгаар Щербиновский дүүрэг

үүссэн огноо

Сэтгэгдэл 0

Татаж авсан зүйлс 24

Файлын хэмжээ 32.5Кб


v ахлах бүлэг

Сэдэв: "Бидний өдтэй найзууд"
Зорилго: шувууд (гадаад төрх, амьдрах орчин гэх мэт), тэдгээрийн олон янз байдлын талаар ойлголт өгөх; нүүдлийн болон өвөлждөг гэж хувааж сурах.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, над дээр ирээрэй, цонхоор хараарай. Одоо ямар улирал вэ?
Хүүхдүүд: Өвөл
Багш: Цонхны гадаа юу харж байна вэ?
Хүүхдүүд: Цагаан цас дэлхийг бүрхэж, мод бут нүцгэн, хүмүүс өвлийн дулаан хувцастай алхаж байна.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, хус дээр шувууд байдаг уу?
Хүүхдүүд: Үгүй ээ
Сурган хүмүүжүүлэгч: Шувууд бүгд дулаан цаг руу ниссэн гэж үү?
Хүүхдүүд: Үгүй ээ
Сурган хүмүүжүүлэгч: Жилийн энэ үед бид ямар шувуудтай уулзаж болох вэ?
Хүүхдүүд: Хэрээ, бор шувуу, тагтаа, хулгана, тоншуул.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Ийм шувууг нэг үгээр яаж дуудах вэ?
Хүүхдүүд: Өвөлжсөн
Сурган хүмүүжүүлэгч: Ямар шувууд дулаан газар руу ниссэн бэ?
Хүүхдүүд: Оддын, булбул, хараацай, өрөвтас.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид эдгээр шувуудыг юу гэж нэрлэх вэ?
Хүүхдүүд: Нүүдлийн.

2. Үндсэн хэсэг:

Сурган хүмүүжүүлэгч: Анхны хяруу, цастай үед хойд зүгээс ирсэн зочид бидэн рүү нисдэг. Залуус аа, сандал дээр суугаад зочдыг дүрсэлсэн зургуудыг харцгаая.
Хүүхдүүд: явцгаая
Сурган хүмүүжүүлэгч: Багш бухын зургийг харуулж байна. Залуус аа, та энэ шувууг мэдэх үү?
Хүүхдүүд: Тийм ээ, энэ бол бух юм.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Жинхэнэ бухын шувуу тод улаан цээжтэй, хар малгайтай, хар сүүл, далавчтай, далавч дээрээ цагаан судалтай. Залуус аа, бухын хошуунд анхаарлаа хандуулаарай. Ийм хушуутай үрийг ховхлох нь тохиромжтой гэж та бодож байна уу?
Хүүхдүүд: Тийм ээ, жижиг учраас.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Одоо хоёр дахь зочин болох лавны далавчны зургийг харцгаая. Биеийн өд нь саарал ягаан, хар сүүлний төгсгөлд өргөн шар судалтай, далавчаа хөндлөн улаан дуслууд, хүзүүндээ хар ороолт, толгой дээр нь улаан сүлд байдаг. Энэ нь rowan жимсээр хооллодог.
Өвлийн улиралд хөндлөвч хошуу манай нутагт ч ажиглагддаг. Залуус аа, зургийг хараарай, энэ нь хөндлөвчийг дүрсэлсэн байна. Энэ бол улаан хүрэн чавгатай том толгойтой шувуу юм. Тэд ганцаардмал байдалд дургүй, сүрэгт үлддэг. Тэдгээрийг шилмүүст модноос харж болно. Яагаад? Конус үр нь тэдний гол хоол юм. Түүний хушуунд анхаарлаа хандуулаарай. Тэр ямархуу харагддаг вэ? Хушуу нь хавчууртай төстэй. Зузаан, бат бөх, төгсгөлд нь муруй, доод ба дээд эрүү хөндлөн. Ийм хушуутай бол хөндлөвч нь хайрсыг амархан түлхэж, үрийг нь гаргаж авдаг. Загалмай нь нэгдүгээр сард үүрээ засаж, дэгдээхэйгээ гаргадаг цорын ганц шувуу юм.
Залуус аа, та нартай хамт жаахан амарч, шувууд болж, бие халаалт хийцгээе.
Физминутка: Шувууд.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид амарч, одоо оньсого сонсоорой.
шинэ овоохой,
Бүгдэд зориулсан хоолны өрөө
Оройн хоолонд залгаж байна
Үйрмэг идээрэй. (тэжээгч)
Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, шувууддаа тэжээгч барьцгаая, ширээн дээр сууцгаая. Хараач, чиний сагсанд тоолох саваа, үр байна. Та санаж байгаагаар тоолох саваанаас тэжээгчийг гаргаж, тэнд үрээ тавих хэрэгтэй. (Хүүхдүүд ой санамжаас тэжээгчээ гаргаж, тэнд үр суулгаж, санаж байна

Хуудсыг урьдчилан харах №1

Бэлтгэх хичээлийн хураангуй бүрэн зурагамар амгалан

ахлах бүлэгт

Сэдэв:"Бидний өдтэй найзууд"

Зорилтот:шувууд (гадаад төрх, амьдрах орчин гэх мэт), тэдгээрийн олон янз байдлын талаархи ойлголт өгөх; нүүдлийн болон өвөлждөг гэж хувааж сурах.

Зохион байгуулах цаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, над дээр ирээрэй, цонхоор хараарай. Одоо ямар улирал вэ?

Хүүхдүүд:Өвөл

Сурган хүмүүжүүлэгч:Цонхны гадаа юу харж байна вэ?

Хүүхдүүд:Газар цагаан цасанд дарагдаж, мод бут нүцгэн, хүмүүс өвлийн дулаан хувцастай алхаж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, хус дээр шувууд байдаг уу?

Хүүхдүүд:Үгүй ээ

Сурган хүмүүжүүлэгч:Шувууд бүгд дулаан цаг руу ниссэн гэж үү?

Хүүхдүүд:Үгүй ээ

Сурган хүмүүжүүлэгч:Жилийн энэ үед бид ямар шувуудтай уулзаж болох вэ?

Хүүхдүүд:Хэрээ, бор шувуу, тагтаа, толгойт хулгана, тоншуул.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Ийм шувууг нэг үгээр яаж нэрлэх вэ?

Хүүхдүүд:өвөлждөг

Сурган хүмүүжүүлэгч:Ямар шувууд дулаан цаг руу ниссэн бэ?

Хүүхдүүд:Одод, булбул, хараацай, өрөвтас.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Эдгээр шувуудыг хэрхэн нэрлэх вэ?

Хүүхдүүд:Нүүдлийн.

Гол хэсэг:

Сурган хүмүүжүүлэгч:Анхны хүйтэн жавар, цастай үед хойд зүгээс зочид ирдэг. Залуус аа, сандал дээр суугаад зочдыг дүрсэлсэн зургуудыг харцгаая.

Хүүхдүүд:Болъё

Сурган хүмүүжүүлэгч:Багш нь бухын шувуутай зургийг харуулж байна. Залуус аа, та энэ шувууг мэдэх үү?

Хүүхдүүд:Тийм ээ, энэ бол цасан хүн.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Жинхэнэ бухын шувуу тод улаан хөхтэй, хар малгайтай, хар сүүл, далавчтай, далавч дээр нь цагаан судалтай. Залуус аа, бухын хошуунд анхаарлаа хандуулаарай. Ийм хушуутай үрийг ховхлох нь тохиромжтой гэж та бодож байна уу?

Хүүхдүүд:Тиймээ, жижиг учраас.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Одоо манай хоёр дахь зочин болох лавны зургийг харцгаая. Биеийн өд нь саарал ягаан, хар сүүлний төгсгөлд өргөн шар судалтай, далавчаа хөндлөн улаан дуслууд, хүзүүндээ хар ороолт, толгой дээр нь улаан сүлд байдаг. Энэ нь rowan жимсээр хооллодог.

Өвлийн улиралд хөндлөвч хошуу манай нутагт ч ажиглагддаг. Залуус аа, зургийг хараарай, энэ нь хөндлөвчийг дүрсэлсэн байна. Энэ бол улаан хүрэн чавгатай том толгойтой шувуу юм. Тэд ганцаардмал байдалд дургүй, сүрэгт үлддэг. Тэдгээрийг шилмүүст модноос харж болно. Яагаад? Конус үр нь тэдний гол хоол юм. Түүний хушуунд анхаарлаа хандуулаарай. Тэр ямархуу харагддаг вэ? Хушуу нь хавчууртай төстэй. Зузаан, бат бөх, төгсгөлд нь муруй, доод ба дээд эрүү хөндлөн. Ийм хушуутай бол хөндлөвч нь хайрсыг амархан түлхэж, үрийг нь гаргаж авдаг. Загалмай нь нэгдүгээр сард үүрээ засаж, дэгдээхэйгээ гаргадаг цорын ганц шувуу юм.

Залуус аа, та нартай хамт жаахан амарч, шувууд болж, бие халаалт хийцгээе.

Физминутка:Шувууд.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Бид амарч, одоо оньсого сонсоорой:

-тай холбоотой

Сценари боловсролын үйл ажиллагаа"Өдтэй найзууд".


Ажлын байр: MBOU DOD DDT "Planet".
Тодорхойлолт: Хүүхдийн яриаг хөгжүүлэх хичээлийн тойм сургуулийн өмнөх нас, нэмэлт боловсролын сурган хүмүүжүүлэгч, багш нарт зориулагдсан.
Зорилтот:Хүүхдийн монолог, харилцан яриаг хөгжүүлэх.
Даалгаварууд:
1. Хүүхдүүдийн ангид урьд нь олж авсан шувуудын талаархи мэдлэгийг нэгтгэх.
2. Хүүхдийн талаархи санаа бодлыг өргөжүүлэх янз бүрийн төрөлшувууд: нүүдлийн, өвөлждөг, гэрийн тэжээвэр.
3. Ан амьтдад халамжтай хандах хандлагыг төлөвшүүлэх.
Үйл ажиллагааны зохион байгуулалтын хэлбэр:бүлэг.
Тоног төхөөрөмж:дуу хураагч, ТВ самбар.
Тайлбар толь бичгийн ажил:чавга, нүүдлийн, өвөлждөг, шувууд.
Хичээлийн материал:зураг янз бүрийн шувууд, аудио бичлэг, өнгөт цаас.

Боловсролын үйл ажиллагааны явц

1.Зохион байгуулалтын үе шат:
Мэндчилгээ, анхаарлыг зохион байгуулах тухай шүлгүүд:
"Бид сайн уу гэж хэлэхээс залхуу биш,
Сайн байна уу, бид өдөр бүр хэлдэг
Ээж, аав, эмээ, найз.
Бүгдэд нь эрүүл энхийг хүсэн ерөөе
Бие бие рүүгээ инээмсэглэ."

2.Бэлтгэл үе шат:
"Хөгжилтэй байдал" дасгал:
"Бид бие бие рүүгээ инээмсэглэж,
Сайхан үг хэлье.
Уйтгар гунигтай инээцгээе
"Ура!" гэж хашгирцгаая.
Хүүхдүүд "дуулах шувуу" хөгжмийг сонсдог.
Шувуудын тухай оньсого:
Саарал үслэг дээлтэй
Мөн хүйтэнд тэр баатар юм
Үсрэх, нисч байхдаа хөгжилтэй,
Бүргэд биш, шувуу хэвээрээ л байна.
(бор шувуу).
Тэр ойн өрөөндөө байна
Үслэг дээл өмсдөг
Тэр модыг эдгээдэг
Тогших - илүү хялбар.
(Тоншуул).
Саарал хантааз өмсдөг.
Гэхдээ далавч нь хар өнгөтэй.
Харж байна уу, хорин хос эргэлдэж байна.
Тэгээд тэд хашгирав: Кар! Кар! Кар!
(Хэрээ).
Ах нар ганзага дээр босч,
Замдаа хоол хайж байна.
Гүйж байхдаа, явж байхдаа
Тэд ганзаганаасаа бууж чадахгүй.
(Кран).

Унтах эсвэл усанд орох
Бүх зүйл задрахгүй.
Өдөр шөнөгүй хөл дээрээ
Улаан гутал.
(Галуу).

3.Үндсэн шат:
Яриа. Асуултууд:
Хүмүүс шувуунд яагаад хайртай гэж та бодож байна вэ?
Ямар шувууг "нүүдлийн" гэж нэрлэдэг вэ?
-Яагаад?
- Тэгээд алийг нь "өвөлжих" гэж нэрлэдэг вэ?
-“Алтан торонд орсон шувууд сайн ч гэсэн” зүйр үгтэй санал нийлэх үү үүнээс дээрногоон шугам дээр.
-Яагаад? гэх мэт.
А.Пчельниковын "Шувуу" зохиолыг унших нь.
Асуулт: Та шувуунд үлдэхийн тулд юу амлаж чадах вэ?
"Ялаа - нисдэггүй" дидактик тоглоом.(Бор шувуу - ялаа, муур - нисдэггүй гэх мэт). Хүүхдүүд хариулахын оронд гарны хөдөлгөөнийг харуулж чадна.
Тоглоомын зорилго: "шувуу", "амьтан" гэсэн ерөнхий ойлголтыг нэгтгэх.
Асуулт: Ямар шувууд нисдэггүй вэ? (Тахиа, тэмээн хяруул, оцон шувуу).
Түргэн хэллэг:
Гурван шаазгай ярилцаж байна
Модон дээр ярилаа.

Гурван шувуу нисч байна
Гурван хоосон овоохой дундуур.

4.Эцсийн шат:
Оригами аргыг ашиглан тэжээгч, шувуу хийх.
Багшийн эцсийн үг:
"Тэгээд хичээлээ дуусгах цаг боллоо,
Манай хүүхдүүд ядарч байна.
Бүгдэд нь баярлалаа - хамтдаа хэлцгээе.
Хөвгүүд амрах хэрэгтэй.
тоглох, унах,
Эрүүл байхын тулд."