Ахмад бүлгийн танин мэдэхүйн хөгжлийн талаархи GCD-ийн тойм "Шувууд бол бидний найзууд! Ахлах бүлгийн хичээлүүдийн хураангуй "Өвөлждөг шувууд


  Наталья Долгих

хотын төсвийн сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага

Ухтайскийн цэцэрлэг "Тополёк"

Хураангуй  боловсролын үйл ажиллагааг шууд чиглүүлэх

сэдвээр ярилцлаа:

"УРГАНЫ ШИЛДЭГ"

хүүхдүүдэд зориулсан ахлах  сургуулийн өмнөх насны

Долгих Н.Ю. 2013 он

Сэдэв: « Өвөлждөг шувууд»

Зорилго:

хэлбэржүүлэх  хүүхдэд экологийн соёл;

хайрыг бий болгох шувуунд очиж  тэднийг хүндлэж,

Даалгаварууд:

Хөгжиж байна:

Ур чадварыг хөгжүүлэх ухамсартай  үгсийн агуулгын дагуу зохистой ашиглах;

Диалог харилцааг сайжруулах.

Боловсролын:

Нэр хүндэтгэлтэй хандлагыг төлөвшүүл шувуунд очиж;

Тэднийг хамгаалах хүслийг бий болгох, тэдэнд туслах өвөлждөг шувууд.

Боловсролын:

Хүүхдийн мэдлэгийг сайжруулах, өргөжүүлэх өвөлждөг шувууд;

хэлбэржүүлэх  ажиглах чадвар шувууд.

Тоног төхөөрөмж:

Зураг өвөлждөг шувууд; хооллох тэвш; тэжээх шувууд; өнгөт харандаа цаас цаасан дүрс шувууд; тэжээлийн тэвшний зураг; танилцуулга « Өвөлждөг шувууд» ;

Боловсролын үйл явц үйл ажиллагаа:

I. Зохион байгуулалтын хэсэг.

Өглөөний мэнд - шувууд дуулж эхэлжээ -

Сайн хүмүүс орноосоо босдог;

Бүх харанхуйг буланд нууж байна

Нар мандаж, бизнесээ үргэлжлүүлэв!

Залуусаа, надад хэлээд өгөөч, одоо цаг хэд болж байна? Хэдэн сар? Өнөөдөр 7 хоногийн ямар өдөр вэ? (хүүхдийн хариулт)

II. Гол хэсэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, өнөөдөр бид танилцах болно өвөлждөг шувуудБайна. Өө өвөлждөг шувууд  бид шүлэг уншиж, юу иддэгээ санаж байна, тэгээд би би хичээх болно  амьдралаасаа сонирхолтой зүйлсийн талаар ярих болно.

Нэгдүгээрт, бид тантай хамт шувууны үзэсгэлэнд очно. Хөтөч бол манай залуус байх болно шувууд.

Хүүхэд гарч ирэхэд түүний гарт гарчигтай зураг байна (шүлэг унших):

Цас оръё гэрэлтэж байна

Өвлийн салхи нь уурлаж байна.

Ядардаггүй дуулдаг

Titmouse будсан.

Гарчигны зургийг үзэсгэлэнгийн самбар дээр байрлуулсан болно.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тит гэдэг нь хэвлий шаргал, толгой дээр нь хар малгайтай жижиг шувуу юм. Эдгээр нь маш өхөөрдөм, эрч хүчтэй шувууд юм. Тоонууд нисдэггүй өвөл дулаан цаг агаартай болохгэхдээ санаа зовдог өвөлхөндийд нуугдах. Цасан дунд өвлийн хоол бага зэрэг, ба шувууд хэцүү байдагБайна. Хоол хайхдаа тэд хүний \u200b\u200bорон сууц руу нисдэг.

Хүүхэд гараад ирэхэд түүний гарт бухны зураг байна (шүлэг унших):

Үхрийн сойз үүр

Хөхний хөхийг буддаг

Тиймээс хүйтэн жавар, цасан шуурганд

Тэр цасанд хөлдсөнгүй.

Булфины зургийг үзэсгэлэнгийн самбар дээр байрлуулсан болно.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Bullfinch - хамгийн өвлийн шувуу. Цас унах үед улаан булангийн ачаар хаа сайгүй мэдэгдэхүйц болдог. Bullfinches нь уулын үнс, агч, чичирхийний бутанд хадгалагдаж, жимс, жимсний түүж авдаг.

Хүүхэд гарч ирэхэд гарт нь шивэгчингийн зураг байна (шүлэг унших):

Тэр суусангүй

Сүүл дээр мэдээ гаргадаг.

Тэдгээрийн хэрэглээ бага байдаг.

Гэхдээ тэр өөрөөрөө бахархдаг.

Шаазгайн зургийг үзэсгэлэнгийн самбар дээр байрлуулсан болно.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Шаазгай - цагаан талтай, урт сүүлтэй, сэвсгэр. Тэр их сониуч зантай юм. Тэр ямар ч гялалзсан зүйл, зоос, шил харж, дугуй нүдээр хардаг. Дараа нь тэр шүүрч аваад үүр рүүгээ чирэв.

Хүүхэд гарч ирэхэд түүний гарт нь хэрээ зураг байна (шүлэг унших):

Бүх хүмүүстэй танигдсан хүн

Тэр бол орон нутгийн хашгираан хүн.

Тэр харанхуй үүлийг харах болно

Ногоон гацуур дээр буу

Энэ нь хаан ширээ

Хэрээгийн зургийг үзэсгэлэнгийн самбар дээр байрлуулсан болно.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хэрээ бол чухал, хоолойтой хүн. Тахиа нь бүрэн хар, эсвэл хар, саарал өнгөтэй байдаг. Ихэвчлэн хэрээ баглаа боодолд нисдэг. Хонин сүрэг болгонд хэрээ нарын нэг нь манаачаар ажилладаг тул бусад аюулаас сэрэмжлүүлдэг.

Хүүхэд гарч ирэхэд түүний гарт модны тавцангийн зураг байна (шүлэг унших):

Тофеккер - ойн хаант улсын эмч,

Модон боодол нь эмгүйгээр эдгэрдэг.

Энэ нь линден, агч, гацуур,

Ингэснээр тэд өсч томрохгүй, өвчтэй байх болно.

Мужааны зургийг үзэсгэлэнгийн самбар дээр байрлуулна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тофекер - ихэнх цагаа модны их бие дээр суугаад, хушуугаа тогшоод шавьжийг гаргаж авахын тулд зарцуулдаг. Их бие дэх хөндий нь үүр болж үйлчилдэг.

Хүүхэд гарч ирэхэд гарт нь бор шувуу байдаг (шүлэг унших):

Тахиа-твит, тахиа-твит!

Бор шувуу зам дагуу үсэрч байна

Талхны үйрмэгийг цуглуулдаг.

Шөнөдөө тэнүүчилдэг

Үр тариа хулгайлдаг!

Бор шувууны зургийг үзэсгэлэнгийн самбар дээр байрлуулсан болно.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бор шувуу - хөгжилтэй, өө сэвгүй, жижиг. Бор шувуу үүрээ хүмүүсийн байшингийн ойролцоо барьдаг. Эдгээр нь маш мадаггүй зөв шувууд юм.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус юу гэж шувууд  манай шувууны шоу юу? (багш харуулж байна шувууболон хүүхдүүд түүнийг дуудна)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та эдгээрийг юу гэж дуудаж болох вэ? шувууд нэг үгээр? (өвөлждөг)

Нүдэнд зориулсан гимнастик

(Дасгал нь сууж, зогсож байх үед, хэмнэлээр амьсгалж, нүдний хөдөлгөөний дээд хязгаарыг гүйцэтгэдэг)

1. Зүүн гарынхаа долоовор хуруунд таны урд шууд чиглэ. Гараа тохойн үе дээр нугалахад аажмаар долоовор хурууг хамар руу авч, хурууны үзүүрээс нүдээ анилгүйгээр хий.

5-6 удаа давтана.

2. Нүдний дугуй хөдөлгөөн - тэдгээрийн зүүн, дээш, баруун, доош, дараа нь баруун, дээш, зүүн, доошоо эргэлддэг.

Чиглэл бүрт 3-4 удаа давтана.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Одоо анхаарлыг нь тоглуулъя "Ямар шувуу алга болсон вэ?"

(Самбар дээр тав зургаан зурагтай өвөлждөг шувуудБайна. Хүүхдүүд нүдээ анин, багш нь нэг зургийг үл тоомсорлож, нээхэд нь хүүхдүүдээс асуудаг нүд: “Ямар шувуу алга болсон байна)

Бие бялдрын чийрэгжилт

Эндээс мөчир дээр нь хараарай - 4 талд алга ташиж байна

Улаан футболк дээр Bullfinches - толгойн 4 хавтан

Флюфс бөөгнөрсөн - гараа байнга сэгсрэх

Толгой нь эрчилсэн, тэд зугтахыг хүсч байгаа. Толгойн хоёр тал нь хоёр тал

Ээ! Ээ! Зугт!

Цасан шуурга, цасан шуурганы төлөө! - гүйж, гараа долгио.

Цагаан тагтаа дунд - тойрог хэлбэрээр, гараа араар нь тавь (тагтаа)

Ухаан бор шувуу үсрэн гарч байна - төвд нэг хүүхэд бөөгнөрч байна

Бор шувуу - шувуу, саарал цамц - дугуйланд нүүр царай,

гар барих

Бор шувууг хариулах, нисэх, бүү ай - тэд алхам алхмаар,

бор шувуу оролдож байна "Нисэх"тагтаа түүнийг нэвтрүүлээгүй.

Танилцуулга « Өвөлждөг шувууд»

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тэгээд одоо бид тоглоом тоглох болно “Ирсэн шувууд» Байна. Би зөвхөн залгах болно шувуудгэхдээ та гэнэт алдаа гаргаж, өөр зүйл сонсвол гараа алгадах хэрэгтэй. Бид эхэлнэ.

Ирсэн шувууд: тагтаа, хошуу, ялаа, хөндлөвч (хүүхдүүд алга таших)

Юу нь буруу вэ, яагаад? - ялаа бол шавьж юм.

Ирсэн шувууд: тагтаа, хошуу, тэнэг, хэрээ, ой модчин, паста (хүүхдүүд алга таших)

Юу нь буруу вэ, яагаад? - Паста бол бүтээгдэхүүн юм.

Ирсэн шувууд: тагтаа, мартенс (хүүхдүүд алга таших)

Юу нь буруу вэ, яагаад? - martens бол амьтад.

Ирсэн шувууд: тагтаа, хошуу, хэрээ, шумуул (хүүхдүүд алга таших)

Юу нь буруу вэ, яагаад? - шумуул бол шавьж юм.

Практик хэсэг

Хурууны гимнастик

Өвлийн хүйтэн харц

Bullfinches дахин гарч ирэв (хоёр том хуруугаараа томоос нь эхэлж холбоно уу)

Тэдэнтэй хамт waxwings

Бидэнтэй уулзахаар ниссэн (шүүрч авах, хавчуулах)

Цахиурыг будах шувууд.

Тоглоом - POEM "ТЭМЦЭЭНД"

Сурган хүмүүжүүлэгч: Одоо бид тоглох болно. Залуус та нар гэж төсөөлдөө шувуудБайна. Би нэг шүлэг уншсан шувууөөрөө өөрийнхөө тухай сонсдог “Ялаа”  асаалттай байх хэрэгтэй "Тэвш тэжээх" (хүүхдүүд сууна самбар дээрх шувуу - тэвшийг тэжээх) .

Тэжээлийн суваг хийдэг,

Бид хоолны өрөөг нээв.

Долоо хоногийн эхний өдөр айлчлалаар

Томчууд бидэн рүү

Мягмар гарагт хар

Bullfinches ирэв.

Лхагва гаригт гурван хэрээ

Бид тэднийг өдрийн хоол идэхийг

Пүрэв гарагт бүгдийг нь

Шуналтай бор шувуу сүрэг.

Баасан гарагт манай хоолны өрөөнд

Тагтаа нь будаатай хоол идэв

Бямба гарагт бялуу хийх

Долоон удаа дайрав.

Ням, Ням гараг

Маш хөгжилтэй байсан.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус юу гэж хооллох цоорхой дээрх шувууд(жагсаалт)Байна. Та тэднийг нэг үгээр юу гэж нэрлэдэг вэ? (өвөлждөг) .

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, бид цэцэрлэгт алхахаар явлаа. Манай сайт дээр бид тэжээгчийг өлгөөд, түүнд хоол асгасан. Магадгүй шүү өвөл бид нэгээс олон шувуу хэмнэх болноБайна. Мөн зун шувууд бидэнд туслах болно, тэд шавьж хортон шавьж идэж, цэцэрлэг, цэцэрлэгт хүрээлэнг үргэлжлүүлэн хамгаална.

Бидний ширээн дээрээс хийсэн хоолыг та нарт хэлэхийг хүсч байна шувуу байхгүй.

Тэжээлийн хувьд шувуунд очиж  тохиромжтой янз бүрийн үр ургамал: наранцэцгийн үр, амтат гуа, хулуу, тарвас;

овъёос, шар будаа, талхны үйрмэг, давсгүй гахайн өөх, хэрчсэн жимс, чацаргана.

(Хүүхдүүд тэжээл өгдөг шувууддараа нь ангиуд  түүнийг гудамжинд гаргаж, үз шувууд.)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, өнөөдөр та хамгийн их юуг дуртай байв? (хүүхдийн хариулт)Байна. Өнөөдөр та ямар шинэ, сонирхолтой зүйлийг сурсан бэ? (хүүхдийн хариулт)

MKDOU Бутурлиновскийн №11 цэцэрлэг

Хичээлийн хураангуй

Сэдэв:

"Өвөл шувууд"

(ахлах бүлэг)

Багш: А.Болгова

Зорилго:

Хүүхдүүдийн мэдлэгийг нэгтгэн дүгнэх. Шувууны ажиглалтаас харахад хушууны хэлбэр ба шувууны тэжээлийн хоорондох холбоо тогтоох; өвөлждөг шувуудын харилцааг тэмдэглэх. Өвлийн улиралд өдтэй найз нөхөддөө туслах хүсэл эрмэлзлийг даван туул.

Материал:   Ойн болон хотын ландшафтын шувууд бүхий зураг, тэжээгчийг дүрсэлсэн зураг, өвөлждөг шувуудын зураг.

Загвар:

Шувууны өвөрмөц онцлог, шувууны тэжээлийн хэлбэр, өвлийн улиралд шувууны тэжээлийн загвар.

Ангийн явц

Залуус, зочин бидэн рүү ирсэн бөгөөд тэр энд байна.

(тотьыг харуулаад), түүний нэрийг Кеша гэдэг. Тэрээр Африкт амьдардаг бөгөөд тэнд өвөл, цас байдаггүй. Кеша манай өвөл, урд зүгт нисдэггүй шувуудын талаар ярихыг хүсдэг.

Тэд оньсого шийдэх тоть санал болгодог.

Шилэн дээр ямар мастер хийдэг байв

Навч, ургамал, өвс ногоо ихтэй? (Хүйтэнд)

Vos:   жилийн хэдэн цаг хүйтэн жавар вэ?

(Тоть нь мэдэхгүй. Хүүхдүүд тусалдаг.)

Өвлийн улиралд бид цас ихтэй, нартай цаг агаартай, наранд цасан гялалздаг, мөнгө, гялалздаг. Хүүхдүүд уулнаас гулгаж, цанаар гулгах дуртай. Шинэ жилийн мэнд хүргэе. Энэ баярын үеэр хүүхдүүд Санта Клаусыг хүлээж, түүнд бэлэг захиалах бөгөөд тэр тэдний хүсэлтийг биелүүлдэг. Өвлийн хүйтэн жавартай үед хүмүүс дулаахан байшинг халааж, хоол хийж болно.

Vos:   Хүүхдүүд ээ, бидний бага найз нөхөд, шувууд өвөл хэрхэн өнгөрч байгааг хэлээрэй. Хэцүү үед бид тэдэнд яаж туслах вэ?

Хүүхдийн хариулт: тэднийг хоолло, тэжээгч өлгө.

Vos:   Хүүхдүүд тэжээгчээ өлгөсөн зургуудыг авч үзэхийг санал болгож байна.

(Би тэжээлийн тэвшний зургийг орууллаа. \u200b\u200bӨвөлждөг болон нүүдэллэдэг шувууд тэжээлийн тэвшин дээр дүрслэгдсэн)

Vos:   Бүх зүйл зөв зурсан эсэхийг харах уу? Өвөлд үлдэх шувууг л сонго.

(хүүхдүүд зөвхөн өвөлд үлдсэн шувуудыг харуулдаг).

Vos : Залуусаа, Kesha-д эдгээр шувуу гэж юу болохыг хэлье.

(хүүхдийн жагсаалт: гарчиг, булга, бор шувуу гэх мэт)

Vos:   нүүдлийн шувууны нэр ямар болохыг, одоо манай зочинд хэлээрэй.

(хүүхдийн жагсаалт: залгих, нахиа, хөхөө гэх мэт)

Vos:   хүйтэн өдөр, шувууд өдрийн турш хоол иддэг. Мэлхийнүүд байшингийн дээвэр, модон дээр суугаад үлдэгдэл хоолыг хогтой хамт хаяхыг тэвчээртэйгээр хүлээдэг. Өвлийн улиралд хэрээ зун харьцуулахад илүү хүйтэн байдаг. Хээрийн бор шувууг хот сүрэгтэй хамт сүрэгт нэгтгэж, хүний \u200b\u200bамьдрах орчинд илүү их нисдэг.

(өвлийн улиралд ойд үлдсэн шувууд бүхий ойн зурагтай зурагт хуудас) байрлуулсан байна.

Vos:   ихэнх шувууд ойд амьдардаг хэвээр.

Асуулт:   Та ямар шувууг мэдэх вэ? Тэднийг манай зочдод танилцуулаарай.

(хүүхдүүдийн жагсаалт: ой модчин, хар анзаарал, үлдэгдэл гэх мэт)

Vos : өвлийн улиралд ойд жимс, модны үрээр хооллодог шувууд байдаг. Тэдний нэр хэн бэ? Тэднийг плакат дээрээс хай.

(хүүхдийн хариултууд: siskin, waxwing, crossbill гэх мэт)

Vos:   эдгээр шувууг үр тариа гэж нэрлэдэг бөгөөд эдгээр шувуунд хушуу нь тийм ч урт, мохоо биш байдаг.

(загвар ил гарсан). Гэхдээ ойд халуун улиралд шавьжаар хооллодог шувууд байдаг. Ийм шувууг хорхой шавьж гэж нэрлэдэг.

Асуулт:   шавьж устгах шувуудыг үзүүлэх үү?

(хүүхдүүд шувуу гэж нэрлэдэг: тит, тофекер, нугасчин гэх мэт)

Vos:   эдгээр шувуудын хушуунд анхаарлаа хандуулаарай.

(хүүхдүүд хушууг шалгаж, бусад шувууны хушуутай харьцуулдаг)

Бие бялдрын чийрэгжилт

Дидактик тоглоом:   "Хушуунаас нь олж мэд" (хүүхдүүд хушууг олж, яагаад энэ шувуу ийм байдгийг тайлбарла).

Vos:   тэгвэл залуус та нартай хамт тоглох болно.

Тоглоом:   "Хэний ул мөр вэ?"

Тоглоом:   "Шувууг нугалав" толгойны сүүл, хөлийг шувуунд ав.

Тоглоом:   “Тэжээх гол руу хэн нисэв?” - өвөлждөг шувуудыг олоорой.

(бүх тоглоомонд хүүхдүүд Кешэд юу хийснээ хэлдэг)

Vos:   өвлийн улиралд шувуудын зан байдал өөр байна. 1-р сард өдөр нь урт болж, нар илүү олон удаа гарч ирдэг. Шувууд сэргэж байна. Тэд нар инээмсэглэн нарны дулаан мөчир дээр сууж байв.

Vos:   Та ямар тэнүүчилсэн шувууг мэдэх вэ?

(Хүүхдүүдийн хариултууд) Bullfinch.

Залуус аа, бухын талаар хэн ярьж чадах вэ?

(хүүхдийн хариулт: тэд хус, голт борын, эгнээний үрээр хооллодог)

Vos: Шувууд хаана унтаж байна вэ?

(Хүүхдийн хариулт: байшингийн дээвэр дор, модны хөндийд хэд хэдэн шувууд шөнийг өнгөрөөдөг, тэндээс хүчтэй хяруунд ч нисдэггүй).

Vos:   Кеша, та олон шувуутай танилцсан.

Өнөөдөр, залуус та нар шувуудын талаар багахан хэсгийг мэдэж авлаа. Эрдэмтэд шувууг ажиглаж, судалдаг. Та бүхний бидний үүрэг бол энэ хүнд хэцүү цаг үед шувуудад туслах бөгөөд ингэснээр дуугүйгээр та хавар уулзах шаардлагагүй болно.

Залуусаа өвлийн улиралд шувуу хамгаалах тэмдгийг гаргаж ирцгээе.

(хүүхдүүд сонголтоо хийж, цаасан дээр ноорог хийхийг санал болгож байна)

Залуусаа, бид Кэша-тай баяртай гэж хэлээд түүнээс илүү ойр ойрхон нисэхийг хүсэх болно.

Багш: Кузнецова И.Б.

Ажиллах газар: BOU “Андреевскийн дунд сургууль”

сургуулийн өмнөх насны 2-р бүлэг.

Зорилго:   манай нутагт амьдардаг шувуу өвөлждөг тухай хүүхдийн ойлголтыг өргөжүүлэх.

Даалгавар:

    Хүүхдийг гадаад төрхөөр нь таньж, нэрлэхийг заа

    Тэднийг хөндлөнгөөс оролцуулахгүйгээр шувуу үзэх сонирхлыг хөгжүүлэх

    Шувуунд болгоомжтой, ээлтэй хандах хандлагыг төлөвшүүлэх, өвлийн улиралд шувуу асрах хүслийг бий болгох.

Материал ба тоног төхөөрөмж:

    Үзүүлэх материал: Өвөлждөг шувууг дүрсэлсэн зураг, өвөлждөг шувуудын хоолны загвар, дугтуй.

    Тараах материал: шувууг хуваасан зургууд (толгой, их бие, сүүл)

Хичээлийн явц

Хүүхдүүд бүлгийн хивсэн дээр суугаад, шувууны дуу чимээтэй аудио бичлэг хийж байна.

Багш:  - Хүүхдүүд ээ, та эдгээр дуу хоолойг сонсож байна уу? Ийм инээдтэй дуугаар биднийг хэн угтаж байна вэ?

Хүүхдүүд:  - Шувууд.

Дараахад:  - Та ийм шувууг хэзээ сонссон бэ?

D:  - Зуны улиралд.

Дотроо: - Одоо ийм хацар дуулах сонсогдох болов уу?

Д.: - Үгүй ээ.

Дотроо: - Яагаад? Энэ жилийн хэдэн цаг байсныг сануулъя? Цонх руу оръё.

Хүүхдүүд багшийн асуултанд: "Жилийн хэдэн цаг вэ?" - Өвөл. Сар уу? - 1-р сар. Өвөл та нарт таалагддаг уу? Яагаад вэ? Өвөл цаг агаар ямар байна вэ?

Хүүхдүүд ширээн дээр сууж байна.

Дараахад:  Өвөл бол өөр. Тэр ноён тоглохыг мэддэг. Нэг удаа юу болсныг сонс. (К.Д.Ушинскийн "Өвлийн настай эмэгтэйн дүрүүд" үлгэрээс).

Magpie гарч ирнэ

C:  Сайн уу, хүүхдүүд ээ! Өнөөдөр ойд байсан бол зарим шувууд нисэж, бусад нь үлдсэн байв. Би юу ч ойлгохгүй байна,

Дараахад:  Хүүхдүүд ээ, Дөчин үүнийг ангилахад нь тусалъя. Та ойд ямар шувуутай танилцав?

C:  Гэхдээ миний оньсогыг тааварай:

    Улаан хөх, хар далавчтай

Үр тариа үрэх дуртай.

Уулын үнсэн дээрх анхны цасаар

Тэр дахин гарч ирэх болно.

(Bullfinch)

    Амьтдын дунд үнэг шиг

Энэ шувуу бүгд зальтай.

Ногоон титэм дотор нуугдаж байна

Түүний нэр бол ... (Crow)

    Фиджет бага

Шар хөх шувуу.

Би гахайн өөх, улаан буудай иддэг

Миний нэр мөн ... (Titmouse)

    Ямар төрлийн шувуу болохыг тагаарай

Зам дээр үсрэв

Муур нь айдаггүй юм шиг,

Бутлуур түүж авах

Тэгээд мөчир дээр үсрэх болно

"Тахиа бол хацар!"

(Бор шувуу)

    Өдөржингөө эргэлдэж, завгүй байдаг.

(Мэгжип сандал дээр сууна).

Хариултын зэрэгцээ шувууны дүрслэл гарч ирнэ. Багш нь тэдний талаар товч мэдээлэл өгдөг.

Дараахад:  шувууд бид өвөлд Тэдгээрийг үгээр нь юу гэж нэрлэх вэ?

D:  Өвөл болохоор тэд өвөл бидэнтэй хамт үлддэг.

Дараахад:  Мөн Мэгги, хүүхдүүд шувууны талаар ямар шүлгийг мэддэг болохыг сонсоорой.

Хүүхдүүд шүлэг уншдаг:

Бүх хүмүүстэй танигдсан хүн

Тэр бол орон нутгийн хашгираан хүн

Тэр харанхуй үүлийг харах болно

Ногоон гацуур дээр буу

Энэ нь хаан ширээ

Чулуун хашгирч байна.

Үхрийн сойз үүр

Хөхний хөхийг буддаг

Тиймээс хүйтэн жавар, цасан шуурганд

Тэр цасанд хөлдсөнгүй.

Тэр суусангүй

Сүүл дээр мэдээ гаргадаг

Сайн биш байж магадгүй

Гэхдээ тэр өөрөөрөө бахархдаг.

Зам дагуух замаар

Саарал бор шувуу ургадаг

Тэр юу хайдаг вэ? Бутлуур хайж байна

Өөртөө болон найз нөхдийнхөө төлөө.

Цасыг гэрэлтүүлээрэй

Өвлийн салхи нь ууртай байна

Ядардаггүй дуулдаг

Titmouse будсан.

Жаахан амьд байна. Твиттер ч бас байдаггүй

Бор шувуу бүрэн хөлддөг.

Ачаа тээшний хангамжийг хэрхэн анзаарах вэ

Дээвэр дороос түүний зүг яарав.

Тэр ядуу тариагаар чичирч байна

Тэгээд мансарда руу нисэв

Хар л даа, ямар ч хор хөнөөлгүй

Учир нь энэ түүний хувьд маш хэцүү байдаг.

Дараахад:  Сайн байна уу залуусаа! Та шувуудын талаар их мэддэг шүү дээ. Алив - Бид "Шувуудын дуу хоолойг сурцгаая" тоглоом тоглоно.

Тоглоом:

Like - Kar - Crow.

Тахиа - Чирик - бор шувуу.

Нүгэл нүгэл - Titmouse.

Одоо хамгийн хэцүү ажил: Шил - шил - шил - Булфинч

Дараахад:Сайн байна! Хүүхдүүд ээ, шувууд өвлийн улиралд амархан амьдардаг гэж та бодож байна уу? Яагаад вэ?

Хүүхдүүд хариулдаг.

Дараахад:  Зөв шүү. Өвөл бол шувуудын хувьд маш хэцүү улирал юм. Цасан хоолны дор шувуу олохгүй байх. Шувууд өлсөх үед тэд улам бүр хөлддөг, бүр үхэж ч магадгүй. Та нар юу гэж бодож байна Хүүхдүүд ээ, өвлийн улиралд шувууг хэрхэн яаж туслах вэ?

Хариулт нь хүүхдүүд юм.

Дараахад:  Зөв шүү, шувуу тэжээх хэрэгтэй. Шувууд юу иддэг вэ?

Хүүхдүүд хариулдаг.

Дараахад:  Зөв шүү. Та нарт нэг нууц хэлэхийг хүсч байна уу, шувууд өөр юу иддэг вэ?

Бор шувуу - үр тариа, үйрмэг. Бид тэдгээрийг дараах байдлаар тэмдэглэв.

Тос - үр тариа, үйрмэг, хамгийн дуртай амттан бүхий өөх тос:

Bullfinches нь үр, жимс иддэг, бид уулын үнсийг хураах дуртай.

Харанхуй, цоглог, цэвэрлэгээ, хоол хүнсний хог хаягдалтай:

Дараахад:  Одоо илүү их тоглоё. Дахин нэг удаа, хэн юу идэж байгааг сайтар ажигла. Одоо би картуудыг хольж байна, хэн үүнийг зохион байгуулахыг хүсч байна вэ? (Хүүхдүүд нэг нэгээр нь гараад, хөзөр аваад - хоолны загвар, дээр дурдсан зүйлийг дуудаад, аль шувуу иддэгийг хэлээрэй). Багш хүүхдүүдийг магтдаг.

Дараахад:  Хүүхдүүд, шувууд бас хэрхэн тоглохыг мэддэг. Нэг удаа би хэрээ хэрхэн тоглохыг тагнах болсон.Ингээд бид энэ тоглоомыг та нартай хамт тоглох болно.

Биеийн тамир.(Хүүхдүүд ширээнээс гарав)

Ногоон модны доор (Хүүхдүүд гүйж, даллаж, үсэрч байна)

Crows хөгжилтэй үсэрч байна

Машин-машины машин (чанга)

Зөвхөн шөнийн цагаар чимээгүй болно   (Хүүхдүүд тохуурхан, нүдээ аниад тайвшир)

Тэгээд бүгд хамтдаа унтдаг

Кар - машины машин (чимээгүйхэн).

Тоглоомын үеэр багш дугтуйг олж өгдөг

Дараахад:Хүүхдүүд, би нэг төрлийн дугтуй олсон. Хэн түүнийг энд орхисон бэ? Мэдэхийг та сонирхож байна уу? Алив - бид ширээн дээр суугаад үзье. Тийм ээ, энэ бол хөгшин хүний \u200b\u200bдугтуй юм - бяцхан ойн хүн! Үүний дотор юу байгааг гайхаж байна уу?

Багш нь шувууны зүсэгдсэн зургуудыг гаргадаг.

Дараахад:Хэрэв та эд ангиудыг нэмбэл бүхэл бүтэн шувууг авах болно. Энэ өвөл дахин зэвүүн болж, хүйтэн салхи үлээж, бүх шувуудыг холилоо. Лесовичек таны тусламжийг хүсч байна. Түүнд тусалцгаая. Шувууг нэмээд тэдэнд өг. Хуучин хүүхдүүд шувууг тавина, харин бага хүүхдүүд хооллох болно. Энд юу иддэгийг мэдэх хэрэгтэй. (Тэжээлийн загварууд).

Хосоороо ажилла.

Дараахад:  Өөхийг хэн эмчлэх вэ?

Наранцэцгийн үр үү?

Нэг хэсэг алим уу?

Сайн байна, хүүхдүүд ээ! Энэ бол ой модчин бүх зүйл шувуутай зохицож байгааг хараад гайхах болно!

Дараахад:  Та яагаад энд хайрцаг, олс, үрийг байгааг олж мэдэхэд надад тус болохгүй.

D:  Тэжээгч хийж, шувууг хооллохын тулд.

Дараахад:  Зөв шүү. Орой нь тэжээлээр хоол хийж өгье, маргааш алхахаар хөвгүүд биднийг өлгөхөд нь туслах болно, охидууд тэвшинд тэжээлээ бөглөнө. Цонхны гадна талд бид хооллох нэг тэвштэй тул үүнийг тавцан дээр өлгөх болно. Гэртээ шувуу тэжээгч хэн хийдэг вэ? Та тэднийг хэрхэн үзэж байна вэ? Хэрэв та тэжээгч хараахан болоогүй байгаа бол үүнийгээ эцэг эхтэйгээ хамт хийж, бусад хүмүүст зориулж гэрийн даалгавраа хий.

За, одоо, одоо бид шувуунд тусалсан. Наран цэцгийн үрээр ид шидээ эмчилцгээе. Тэр бас өвөл амьдрах амаргүй.

C:Хүүхдүүддээ баярлалаа. Бүх шувууд яагаад нисдэггүй, юу иддэг болохыг одоо би ойлгож байна. Баяртай залуусаа!

Дараахад:  Сайн байна уу залуусаа! Одоо бид өвөлждөг шувууны талаар дөчин бүх зүйлийг хэллээ, шаргуу ажиллав.

Ахмад бүлгийн хэл ярианы хөгжилд зориулсан GCD-ийн хураангуй: "Шувууддаа тусалцгаая"

Зорилго: "Өвөлждөг шувууд" сэдвээр уялдаа холбоотой үг хэлэх, толь бичгийг баяжуулах.

Хөтөлбөрийн ажил:

Боловсрол: Өвөлждөг шувуудын нэрийг зааж өгөх. Өвөлждөг шувуудын талаар жижиг өгүүллэг оньсог хийх чадварыг нэгтгэх; асуултанд бүрэн хариулт өгч сурах.

Хөгжиж буй байдал: Сонсголын болон харааны анхаарал, орон зайн ойлголт, нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх, яриаг хөдөлгөөнтэй зохицуулах.

Боловсрол: Найз нөхдийнхөө хариултыг эцэс хүртэл сонсох чадварыг эзэмшүүлэх. Шувуунд халамжтай хандах, эелдэг байдал, хариу үйлдэл үзүүлэх чадварыг бий болгох;

Боловсролын чиглэлийг нэгтгэх: Нийгэм, харилцаа холбооны хөгжил; Танин мэдэхүйн хөгжил; Ярианы хөгжил;

Тоног төхөөрөмж: шувуудын захидал, төлөвлөлтийн зураг, цасан ширхгүүд, дугтуй, шувуудын зургийг хуваах, шувууны дуу хоолой бүхий бичлэг, өвөлждөг шувуудын зураг; мнемоник ширээ, "Шувууг тэжээ" цоолтуурын карт, шувууд дүрсэлсэн бэлгэдэл, хөгшин хүн-Лесовичкагийн захидал, шувуу, шувууны тэжээгч гэх мэт.

Урьдчилсан ажил: Багшийн хүүхдүүдтэй өвөлждөг шувуудын тухай яриа, оньсог таамаглах, шувууг зугаалж үзэх, хурууны гимнастик, шүлэг цээжлэх.

Хичээлийн явц.

  1. Зохион байгуулалтын үе шат.

Сайн байцгаана уу.

Багш: Залуус аа, бидэн дээр хэдэн зочин ирснийг хараач? Тэдэнд сайн байцгаая!

Хажууд нь, тойрог болгоод "Сайн уу!" Гэж хэлээрэй. нэг нэгэндээ Бидэнд сайн уу гэж хэлээрэй  залхууралгүй: Бүгд " Сайн байна уу! "болон" Өглөөний мэнд! "; Хэрэв бүгд инээмсэглэвэл - Өглөөний мэнд эхэлнэ.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуусаа, надад хэлээч, бид жилийн хэдэн цаг болж байна вэ?

Хүүхдүүд: Өвөл.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Энэ бол үнэхээр өвөл гэдгийг надад нотолж өг, тэр хавар би чамд хэлье.

Хүүхдүүд: Гадаа маш хүйтэн байна (Би зөвшөөрч байна) Өдөр богинохон

Нар гэрэлтдэг ч дулаардаггүй. (баруун)

Маш их цас, гулгамтгай (сайн)

Хүмүүс дулаан хувцасладаг (малгай, зэгс, үслэг цув, цув, ороолт, эсгий гутал).

Гол мөрний мөсөн (зөвшөөрөх)

Шувууд илүү дулаан цаг руу нисч, өвөлжилт нь сайн болсон

Багш: Зөв, залуус аа, тэд өвөл болсныг надад батлав.

  1. Мотиватив ба заагч

Хаалга тогших. Багш хаалган дээр очоод нэг үсэг олж харав.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, захиа. Энэ нь хэнээс вэ? Мэдэхийг хүсч байна уу?

Багш: Энэ бол хөгшин хүн Лесовичкагийн бичсэн захидал юм.

Бид захидлыг уншсан: “Сайн уу залуусаа! Муу муухай Баба Яга миний шувуудыг хулгайлж, гайхшруулав. Ухаалаг, зоригтой, сайхан сэтгэлтэй хүүхдүүд надад туслаач. "Би тэднийг хаврын улиралд ойд минь дахин дуулахыг хүсч байна ... Шувуугаа авраач дээ!"

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Хүүхдүүд ээ, та бид хоёр хөгшин хүн Лесовичэд туслах боломжтой юу? Бид шувууг нь буцааж өгөх үү?

Хүүхдүүд: Тийм ээ, бид туслах болно.

Сурган хүмүүжүүлэгч: залуус аа, ямар шувуу хайх хэрэгтэй. Өвөл эсвэл нүүдэлчин үү?

Хүүхдүүд: өвөлждөг

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид төлөвлөгөө гаргах хэрэгтэй.

Тэгэхээр бид юун түрүүнд юу хийх хэрэгтэй вэ? Захидлыг уншаад үзье, магадгүй энд тэндээс тодорхой зүйл байгаа байх?

"……. Тэднийг хайж олохын тулд та заавал хийх ёстой

  1. Өвөлждөг шувуудыг нэрлэ.
  2. Өвөлждөг шувуудын талаар тайлбарлана уу.
  3. Тэднийг ол.
  4. Шувууг хоолло.
  5. Тэднийг ой руу буцааж ав.

Сурган хүмүүжүүлэгч: За залуус аа, бид төлөвлөгөө боловсрууллаа, түүнийгээ хэрэгжүүлэх хэрэгтэй.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тэгэхээр хамгийн эхний ажил. Залуус аа, бид хайж буй шувуудыг нэрлэ.

Хүүхдүүд: бор шувуу, хэрээ, шиврээ, тагтаа, туулай, булфинч, карелуэлз, нүх, лавсвинг

Сурган хүмүүжүүлэгч: Эдгээр бүх шувуудыг бид нэг үгээр юу гэж нэрлэдэг вэ?

Хүүхдүүд: өвөлждөг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тэднийг яагаад ингэж нэрлэсэн бэ?

Хүүхдүүд: Учир нь эдгээр шувууд дулаан цаг руу нисдэггүй, харин өвөл бидэнтэй хамт байгаарай

Сурган хүмүүжүүлэгч: Гэхдээ биднийг олохын тулд өвлийн гайхамшигтай ой руу явах хэрэгтэй. Та хүсэж байна уу?

Багш: Бид хамтдаа ид шидийн үг хэлдэг: (хөгжимд) Өвлийн ойд эргэж, эргүүл.

Энд байгаа хэн нэгнийг сонс.

Хүүхдүүд: Тийм ээ, эдгээр нь шувууд юм.

Бор шувуу - Твиттер хуудас

Crow - тахир

Magpie - чичиргээн

Tit - Шүгэл

Bullfinch - шүгэл

Модон пийшингийн хагарал

Owl - Hoots

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна

Бидний хувьд дараагийн ажил бол шувууг дүрслэх явдал юм. Өвөлждөг шувууны талаар танд мэдэгдэж байгаа схемийн дагуу хэлэхийг санал болгож байна. Бид аль шувууны тухай ярьж байгааг таахыг хичээх болно.

Шувуудын тухай тайлбар түүх бичих (5 хүүхэд)

Багш: Залуус аа, хэн хүсч байна? Гарч, бидэнд харуулалгүй зураг аваад энэ талаар бидэнд хэлээрэй.

Хүүхдүүд: Энэ бол бяцхан шувуу юм. Өвөлждөг. Тэр толгой, хушуу, их бие, далавч, сүүл, хөлтэй. Толгой, далавч, сүүл нь хар, нуруу нь саарал, хөх нь улаан. Уулын үнсэн дээр найр хийх дуртай. ХҮҮХЭД

Энэ бол том шувуу юм. Өвөлждөг. Тэр том далавчтай, урт сүүлтэй, урт, хүчтэй хушуутай тул модон дээр тогшиж холтосны дор хортон шавьжийг сугалж авдаг. Тэр толгой, хүзүү, нуруу, далавчтай - цагаан өнгийн хар толботой, толгой дээрээ улаан өдтэй. Энэ нь шавьж, боргоцойны үрээр тэжээгддэг. Модон боодол

Энэ шувуу жижиг. Өвөлждөг. Тэр толгой, хушуу, их бие, далавч, сүүл, хөлтэй. Бие нь саарал өдөөр хучигдсан, ар тал нь бор, далавчнууд дээр цагаан, хар судлууд байдаг. Энэ нь шавьж, талхны үйрмэг, үр тариа, үрээр тэжээгддэг. Өдөржингөө твиттер хийж, жиргэдэг. САРВАР

Энэ бол жижиг шувуу юм. Өвөлждөг. Тэр жижиг хурц хушуу, урт сүүл, урт хөл, хурц хумстай. Толгой ба сүүл нь хар. Ар тал нь ногоон өнгөтэй. Хөх нь хар судалтай шар юм. Энэ нь шавьж, үр, хоол хүнсээр хооллодог. Энэ шувуу өөх тосонд маш их дуртай байдаг. TITLE

Энэ бол том шувуу юм. Тэр том хушуу, том сарвуу, том нүдтэй. Энэ нь өд өтгөн хараар бүрхэгдсэн байдаг. Энэ нь хүнсний хог хаягдлыг тэжээдэг. Энэ бол бүхнийг чадагч шувуу юм. РАВЕН

Энэ бол том шувуу юм. Тэр урт, хурц хушуу, урт сүүлтэй. Толгой, ар тал, далавч, сүүл нь хар өнгөтэй. Хэвлий ба хажуу тал нь цагаан тул түүнийг "цагаан тал" гэж нэрлэдэг. Энэ нь жимс, үр, шавьжаар хооллодог. ФОРТ

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, та Настя бидэнд ямар шувууг хэлснийг та нар тааварлав уу?

Хүүхдүүд: Тийм ээ, энэ бол тууль, хулгана гэх мэт.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тэднийг хайж үзье. Хараач, энд хэн нэгний ул мөр байна. Магадгүй, Баби Яги, тэдэнтэй хамт явцгаая

Сурган хүмүүжүүлэгч: Өө залуус аа, зам дээр бидний цасан урсгалыг хараарай. (цасан ширхгийг цаасан дээрээс хайчилж, дугтуй нуусан болно).

Амьсгалах дасгал: "Цасан ширхэгт үлээнэ." (бид урт, гөлгөр амьсгалаа гаргадаг) - Сурган хүмүүжүүлэгч: Цасанд үлдэцгээе, доор нь юу байгааг харцгаая. Сайн байна уу, хүүхдүүд ээ, та зөвхөн ухаалаг төдийгүй хүчтэй байдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хараач, энэ дугтуй гэж юу вэ? Энэ дотор юу байгааг харахыг хүсч байна уу? (Дугтуйнд зураг болгон хуваасан)

Хүүхдүүд: Тийм ээ, бид хүсч байна

Сурган хүмүүжүүлэгч эдгээр нь Баба Яагийн заль мэх юм! Баба Яга шувууг хөлдөөж, мөсөн тоосонцор болгон хувиргасан, хэрэв та хэсгүүдийг холбовол шувууг суллаарай. Гэхдээ бид хосоороо ажиллах болно. Эхнэрээ сонгоод ширээн дээр оч.

Дидактик тоглоом: "Шувууг сулла" (зүсэгдсэн зургуудаас шувуудын бүхэл бүтэн зургийг эмхэтгэх)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, та цуглуулсан шувуу юу вэ?

Хүүхдүүд: Соня бид хоёр титэмчин цуглуулав.

Денис бид хоёр хэрээ цуглуулав. Гэх мэт.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна уу, залуусаа, шувууг суллахад тусалсан. Манай газруудаар явцгаая. Залуус аа, төлөвлөгөөний дараа дараагийн юу байсныг санацгаая?

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна уу, залуусаа, бид шувууг суллав, гэхдээ та бидэнтэй хамт юу хийхийг мартсан гэж бодож байна вэ? (Төлөвлөгөөд анхаарлаа хандуулаарай)

Хүүхдүүд: шувууг хоолло.

Асран хамгаалагч: Зөв хооллох. Би шувууг яаж эмчлэх вэ?

Хүүхдүүд: талхны үйрмэг, хэрээний жимс, долоогоно, гахайн өөх, үр тариа, үр тариа, үр, самар, жимс.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Одоо сандлаа аваад ширээнд очоод шувуу тус бүрдээ тэжээлээ өг.

Гэхдээ эхлээд бид хуруугаа сунгана Хурууны гимнастик

Шувууд нисэх ("Дуудлага" хурууны хөдөлгөөнүүд)

Сала титмус өгөх болно. (4 удаа - нэг алган дээр нөгөө гараа "огтлох" хөдөлгөөн)

Үйрмэгийг чанаж иднэ (хуруугаараа хуруугаараа - “талхлана”

Бага зэрэг талх.

Эдгээр үйрмэг нь тагтаанд зориулагдсан (баруун гараа алгаа дээш нь сунгана)

Эдгээр үйрмэг нь бор шувуунд зориулагдсан юм. (зүүн гараараа ижил)

Jackdaws ба хэрээ

Гоймон ид! (далдуу модыг алган дээр минь тайрч,

"Rolling паста")

Хүүхдүүд даалгавраа гүйцэтгэдэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, одоо шувуу зөв хооллож байсныг шалгаарай. (Нэг хүүхдийг шалгахаар залгана уу) Сайн байна, залуус аа, даалгавраа амжилттай давлаа. Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид шувууг хооллож, өвгөн Лесовичка руу ой руу нисэхийг зөвшөөрөв. Баяртай шувуудыг бид тэднийг даллаж байна. НОГООН ШИЛДЭГ НОГООН БҮРТГЭЛ.

Мөн бид тантай хамт тоглох болно. Ойр хавьд охид хөвгүүд өвөлждөг шувууд болж хувирдаг. (янз бүрийн шувууг дүрсэлсэн бэлгэдэл гаргана)

GAME "Товчны тэжээл"

Сурган хүмүүжүүлэгч: Шувууныхаа нэрийг сонсоод гадаа гүйгээд, тэжээлийн голын дэргэд хивсэн дээр суугаарай (Би З. Александровагийн “Шинэ хоолны газар” шүлгийг уншлаа)

Бид хоолны өрөөг нээв.

Бор шувуу, хөрш нь

Өвлийн улиралд та өдрийн хоол иднэ.

Долоо хоногийн эхний өдөр айлчлалаар

Томчууд бидэн рүү нисэв.

Мягмар гарагт хар

Bullfinches ирэв.

Лхагва гаригт гурван хэрээ

Бид тэднийг оройн хоол идэхийг хүлээгээгүй.

Пүрэв гаргаас эхлэн -

Шуналтай бор шувуу сүрэг.

Баасан гарагт манай хоолны өрөөнд

Тагтаа нь будаатай хоол идэв

Бямба гарагт бялуу хийх

Долоон удаа дайрав.

  1. Эргэлтийн үнэлгээний үе шат

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, бид төлөвлөгөөгөө харцгаая. Бид бүгд дууссан уу?

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид юу хийсэн бэ?

Хүүхдүүд: Эртний ойчинд дур булаам шувууг олоход нь тусалсан. Тэд өвөлждөг шувуу гэж нэрлэж, шувуу хайж, шувуутай тайрсан зураг цуглуулж, шувууг дүрсэлж, шувууг хооллож, ойд гаргав.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус та нар ийм сайн үйл хийв. Өвлийн ой руу хийх аялал маань дуусч, бид гэр лүүгээ явах ёстой боллоо. Нүдээ ань Нэг, хоёр, гурав, дөрөв,

Хаалга тогших: Хуучин хүн-Лесовичкагийн бичсэн захиагаар Магги

Багш (захиа уншиж байна) Эрхэм хүндэт залуус, надад тусалсанд маш их баярлалаа. Танай бүлгийн хүүхдүүд маш сайхан сэтгэлтэй, зоригтой, ухаантай байгаад би маш их баяртай байна. Би таны тухай бүх ойн оршин суугчдад хэлсэн. Та бүхэнд хамтдаа, хамтдаа ажиллах нь надад хамгийн их таалагдсан. Үүний тулд би танд бэлгээ бэлдсэн, чөлөөлсөн. Та үлгэрийн ойд уулзацгаая. Настай хүн бол ойн хүн. "

  1. Ажлыг дагах.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, бид тэжээгчээ сайт дээрээ өлгөж, бүх өвөл шувууг тэжээх болно.

Даалгавар:

Боловсрол:

  1. Амьтны ертөнцөд сонирхол, шувууг ажиглах, тэдэнд туслах хүсэл эрмэлзлийг бий болгох;
  2. "Нүүдлийн шувууд" ба "өвөлждөг шувууд" гэсэн ойлголтыг танилцуулах;
  3. Хойд нутгийн шувуудын олон янз байдлын талаар хүүхдийн мэдлэгийг өргөжүүлэх;
  4. Хүүхэд амьдардаг газарт амьдардаг шувууг таних, зөв \u200b\u200bнэрлэхийг заах;
  5. Янз бүрийн шувуудын онцлог шинж чанарыг тодруулах чадварыг сайжруулах.

Хөгжиж байна:

  1. Сэтгэлгээ, үг хэлэх, бие даасан байдлыг хөгжүүлэх;
  2. Шалтгаан холбоог бий болгох чадварыг хөгжүүлэх.

Боловсрол:

  1. Даалгаварт анхаарлаа төвлөрүүлэх чадварыг эзэмшүүлэх;
  2. Үе тэнгийнхэнээ сонсох чадварыг сургах, хөндлөнгөөс оролцуулахгүй байх;
  3. Байгалийн ертөнцөд сайн, хүндэтгэлтэй хандах хандлагыг төлөвшүүлэх.

Боловсролын тэргүүлэх чиглэл: "Танин мэдэхүй."

Боловсролын чиглэлийг нэгтгэх:   "Танин мэдэхүй", "Харилцаа холбоо", "Нийгэмшил", "Эрүүл мэнд", "Урлагийн бүтээл", "Зөгнөлт ном унших", "Хөгжим".

Үйл ажиллагааны төрөл:   танин мэдэхүйн, мотор, тоглоом, харилцааны, бүтээлч.

Заах арга техник :

Практик - тоглоом, тоглоомын байдал, гарын авлага (бие даасан) бүхий бие даасан ажил;

Үзэгдэхүйц - үзэх;

Амаар - урлагийн үг, асуулт, яриа.

Урьдчилсан ажил:

Алхаж байхдаа шувуу ажиглах;

Шүлэг, шувуудын тухай өгүүллэг унших (В. Бианчи “Хэн юу дуулдаг вэ?”, “Зальтай үнэг ба ухаантай нугас”, Оросын ардын үлгэр “Үнэг ба тогоруу”, Д.Н.Мамин - Сибиряк “Саарал хүзүү” гэх мэт.

Төрөл бүрийн шувуудтай дүрслэх, янз бүрийн төрлийн шувууг дүрсэлсэн сэдэвчилсэн зургуудыг үзэх.

GCD-д материал : хөгжмийн дагалдах хэсэг ("Дуу шувуу" аудио бичлэг, шувуудын тухай дуу), ТВ-ээр шувуу дүрсэлсэн зургууд, өнгөт харандаа бүхий медаль, өнгөт харандаа, "Саарал хүзүү" хүүхэлдэйн кино, шувуудын хоол хүнсийг дүрсэлсэн зургууд.

GCD явц:

Зохион байгуулалтын мөч

Б. -  Тойрог болцгооё. Багштай хүүхдүүд тойрог болж хувирдаг.

Б.  -Би шинэ мэдлэг олж авах, сайхан сэтгэл санаа төлөвшүүлэхийн тулд тааруулахыг санал болгож байна. Дараах дасгал нь үүнийг хийхэд тусална.

Хөөе, жилийн хэдэн цаг вэ? ”Гэж. (уналт).  Намар ихэвчлэн бороо орно. Бид дуртай биш байна. Гэхдээ заримдаа нар нар үүлний цаанаас хальснаа инээдэг. Одоо энэ нь баруун нүдэндээ гялалзсан - бид үүнийг шахаж, одоо зүүн талд - бид үүнийг шахаж байна. Одоо бүгдээрээ ээлжлэн хөдөлгөөн хийе.

Сэдвийн талаархи шинэ материалтай танилцах

Б.- Сайхан байна! Намрын ямар шинж тэмдгийг та мэддэг вэ? (хүүхдүүдийн хариулт: бороо цас орно, тэнгэр цэлмэг, навч шар өнгөтэй болно гэх мэт) Гэхдээ намрын нэг шинж тэмдэг бол нүүдлийн шувуудын дулаан газар руу нисэх явдал гэдгийг та мэдэх үү? Ийм шувууг "нүүдлийн" гэж нэрлэдэг. Зарим нь өвөл бидэнтэй хамт байдаг. Тэд юу гэж нэрлэдэгээ тааж байна уу? ("Өвөлждөг").

Дотроо .-Би шувууны тухай дэмий хоосон яриагүй. Залуус аа! Өнөөдөр бид тундрын аяллаар явах болно. Тэнд хэн амьдардаг вэ? Анхааралтай сонсоорой! (Шувуудын нэг нь дуугарч байна.)  Сонсож байна уу? Бид хэн дээр очих гэж байна? (шувууд руу).Тиймээс урагшаа! (хөгжим сонсогддог, хүүхдүүд могой багшийг дагадаг)

Дотроо .- Тиймээс бид өөрсдийгөө тундрад олсон! Энд хэн биднийг хүлээж байгаа юм бэ? (хушуунд нь дугтуй бүхий цагаан шар шувуу тоглоом сандал дээр сууж байна).Энэ бол туйлын шар шувуу юм. Туйл, учир нь энэ нь Арктикийн тойргоос цааш амьдардаг. Манай нутагт амьдардаг өөр шувууг та мэдэх үү? (хүүхдийн хариулт).

Б. -Дэлгэц харахыг санал болгож байна ( хойд зүгт амьдардаг шувуудын зургийг үзэх)Байна. Аль шувууны талаар сонссон бэ? Гудамжинд явж буй шувуудыг харсан уу? (хүүхдийн хариулт) Эдгээр шувууд бие биенээсээ юугаараа ялгаатай вэ? (шувуудын өнгийг анхааралтай ажиглаж, толгой, сүүл, далавч, их биений өнгөний ялгааг нэрлэнэ үү)?Тэд ямархуу төрхтэй вэ?   (Тэд бүгдээрээ бидэнтэй тэврэлддэг; толгой, сүүл, их бие, хушуу, далавч, тавхай; тэд нисч чаддаг; дэгдээхэйтэй байдаг).

Хараач, хушуунд нь ямар шар шувуу байдаг вэ? Багш дугтуйг авч хүүхдэд түүний агуулгыг уншихыг хүсдэг (Данил Б.):

“Сайн уу, хүүхдүүд ээ! Бид хойд зүгийн шувууд тул таныг манай газар дээр тавтай морилно уу! Нүүдлийн шувууд дулаан цаг агаар руу нисэв ... гэхдээ бидэнд идэх зүйл огт байхгүй! Бид цөхөрсөн. Бидэнд туслаач! ”Гэж

Багш хүүхдүүдэд хандана.

Хүүхдүүд ээ, бид шувуудад яаж туслах вэ? Тэд юу иддэг юм бэ, хэн мэдэх вэ? (хүүхдийн хариулт)

Шувууг ид гэж хэлье.

Цас ой, талбайг бүрхэв.

Дэлхий цасан дор нам унтдаг. (ШАЛГАЛТТАЙ ТҮҮХИЙ ЭНДЭЭС)

Ашиг олохын тулд шувуу хайх, хайх. (БИЧЛЭГИЙГ ЗӨВЛӨГӨӨ)

Манай ойд удаан өвөлжиж байна

Бид шувууны хоолыг чанаж хийсэн. (Хүнсний ногоо тариалах)

Нааш ир, шувууд! (ШАЛГАРУУЛГА ҮГ)

Хүүхдүүд ээ, бид шувууг хэрхэн тэжээх вэ? Үүнд юу хэрэгтэй байгаа вэ? Энд анхааруулга байна:

Хусануудын хооронд ямар ширээ байна

Нээлттэй юу?

Энэ нь хүйтэнд эмчилдэг

Үр тариа, талхтай шувууд.

  (Тэжээллэгч)

Энд бас нэг зүйл байна:

Салбаруудын хооронд,

Гэрт хаалга байхгүй.

Зөвхөн дугуй цонхоор -

Муур хүртэл мөлхөхгүй.

  (Birdhouse)

Б.-Дэлгэцэн дээр анхаарлаа хандуулаарай! (дэлгэц дээр хооллож буй тэвш, шувууны байшингийн дүрс). Энэ юу вэ Тэжээлийн тэвш, шувууны аж ахуй ямархуу харагдаж байна вэ? Тэдгээр нь юугаар хийгдсэн байдаг вэ?

Б.-Барилгачдаас тэжээгч хийхийг танд зөвлөж байна.

Хүүхдүүдэд дизайнерын эд ангиудыг санал болгож байна. Хүүхдүүдийг 2 багт хувааж нэгийг нь шувуу, нөгөөг нь тэжээлийн тэвш хийхийг санал болгож байна (багшийн урьдчилан бэлтгэсэн загвар дагуу).

Дотроо.- Сайн байна. Owl үнэхээр дуртай.Тэжээлийн тэвш хийх нь бүгд тийм биш юм! Үүнд ямар төрлийн хоол асгахаа мэдэх хэрэгтэй. Хэрэв та юу болохыг мэдэхгүй байвал (хүүхдийн хариулт). Шувууд ямар хоолонд дуртай вэ? (үр, үр тариа, үр, жимс, гэхдээ хулгана болон бусад жижиг мэрэгч амьтад (шар шувуу) -аар хооллодог.

Тоглоом: Шувууны хоол

Ширээн дээр янз бүрийн бүтээгдэхүүний зурагнууд байдаг. Хүүхдүүдийн даалгавар бол шувуудын юу иддэгийг харуулсан зураг сонгох явдал юм. (Тоглоомын сонголт: багш бараагаа нэрлэнэ, багш шувуу иддэг зүйлийг дуудвал хүүхдүүд алга ташдаг).

Б. Та ядарч байна уу Би бага зэрэг амрахыг санал болгож байна.

Оросын гар утасны ардын тоглоом "Модчин"

Хүүхдүүд тойрог дээр зогсож байдаг. Модон эдлэлийн дүрд тоглож байгаа хүүхэд тойргийн голд зогсож байдаг. Хүүхдүүд модон цэцгийн эргэн тойронд бүжиглэж, эхний хоёр мөрийг дууддаг.

"Модон сандуур нь үр тарианы дэргэдүүр алхаж байна,

Улаан буудайн үр тариа хайж байна. "

"Woodpecker" хариуд нь:

“Би ганцаараа уйддаггүй

Би хүссэн бүхнээ авч болно. "

"Тофекер" гэсэн сүүлчийн үгтэй хамт тойргийн залуусын нэгний гарыг хурдан ав. Хүүхдүүд хурдан хосоороо босох ёстой. Хосгүй хүүхэд дараагийн тоглолтынхоо үеэр модон эдлэл болдог.

Б.   Шувууд хүйтэнд яаж нисдэггүй, харин хэлээрээ ан цавгүй сууж байхыг та нар харсан байх. (хүүхдүүдээс үхсэн шувууд мөчир дээр хэрхэн сууж байгааг харуулахыг хүс.)  Тэд сэвсгэр болж, чимээгүй болно. Тэд яагаад ингэж байгаа юм бэ? Тэд яагаад нисээд байгаа юм биш байгаа юм? (хүүхдийн хариулт).  Шувууд хүйтэнд нисдэггүй тул нисэх үед шувуу илүү хурдан хөлддөг. Шувуу сууж байх үед өдний хооронд нь хөдөлгөөнгүй болдогагаар.   Тэрбээр шувууны биед хүйтэн нэвтрэхийг зөвшөөрдөггүй бөгөөд дулааныг хадгалдаг. Нислэг хийхдээ хүйтэн жавартай агаар шувууны биед бүх талаас нь нисч, шувуу нисэхэд хөлддөг.

Өвлийн хяруунд та шувуу нэг буюу нөгөө хөл дээрээ хэрхэн зогсож байгааг харж болно. (хүүхдүүд шувуу хэрхэн хийдэгийг харуулахыг хичээгээрэй).  Шувуу яагаад түүнд хэрэгтэй вэ? (хүүхдийн хариулт).  Тэр бол хөлийг нь өдөөр халааж, хүйтэн газраас аваачиж өгдөг эмэгтэй юм. Тиймээс шувуу дулаардаг.

Бусад шувууд хэрхэн дулаарч байна вэ? (хүүхдүүдийг хос олж, бие биентэйгээ нягт уялдуулж “дулаацуулах”).

Б.- Лиза Береснева бидэнд А.Яшиний бичсэн шүлгийг бэлдсэн. "Өвөл шувууг тэжээх":

Өвлийн улиралд шувууг хооллоорой.

Бүгдийг нь орхи

Тэд тантай гэр лүү нисэх болно

Саравчинд хонин сүрэг.

Тэдний тэжээлд тийм ч баян биш.

Маш их үр тариа,

Бага нь нэг

Мөн аймшигтай биш

Өвөл болно.

Хэр олон хүн үрэгддэг вэ,

Үүнийг харахад хэцүү байдаг.

Гэхдээ бидний зүрх сэтгэлд байдаг

Бас шувуунд дулаахан байдаг.

Та яаж мартах вэ?

Нисэх боломжтой

Өвөл ч гэсэн үлдэв

Хүмүүсийн хамт.

Хүйтэнд шувууг заа

Миний цонх руу