Улаан өндөгний баярын тахиа (мастер анги). Загварчлалын хичээлийн хураангуй "Тахианы махыг пластининаас загварчлах


Инесса Слюсар
"Тахиа" загварчлалын хичээлийн хураангуй

зорилго: Хүүхдийн шувууны талаархи мэдлэгийг сайжруулах. Шилжүүлэх чадварыг бүрдүүлэх тахианы баримлын баримал, биеийн хэсгүүдийн хэлбэр, толгой, сүүл. Хуруугаараа чимхэх аргыг чангална (хушуу, сүүл, эд ангийг чангалж, чангалах, хийж байсан зүйлийнхээ талаар ярих чадварыг хөгжүүлэх).

Тархины цус харвалт хичээлүүд.Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, өнөөдөр бид хашаанд очно, энэ хашаан нь энгийн зүйл биш - шувууных. Шувууд энд амьдардаг. Тэр хэн бэ?

Хүүхдүүд: Нугас.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тэд яаж орилдог вэ?

Хүүхдүүд: Quack-quack-quack.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тэр хэн бэ? (фланелограф дээр зураг үзүүлэх)

Хүүхдүүд: Галуу.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Галуу хэрхэн тогшдог вэ?

Хүүхдүүд: Ха-ха-ха.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, энэ ямар шувуу вэ? (фланелограф дээр зураг үзүүлэх)

Хүүхдүүд: Тахиа.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тахианы хажууд байгаа энэ жижиг шар хэн бэ? (фланелограф дээр зураг үзүүлэх)

Хүүхдүүд: тахиа.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тийм шүү, хүүхдүүд ээ тахиа…. Одоо залуус аа, та нартай хамт бяцхан хүүхдүүд болж хувирцгаая тахиа.

Физминутка:

Муухай тахиа амьдардаг байсан,тэр өдөржин миний толгой:

Зүүн, баруун тийш эргэж, зүүн хөлөө бөхийлгөж,

Тэгээд тэр зөвийг нь өргөж, хоёулан дээр нь зогсож байв.

Тэр далавчаа илж эхлэв: өсгөх, бууруулах

Дээш, доош, дээш, доош! Зүүн, баруун тийш эргэв.

Энэ дэлхийд сайн байна, тийм ээ! Тэгээд явган явахад

Би өөрийгөө хорхой олсон!

Хүүхдүүд текстийн дагуу багшийн хөдөлгөөнийг дагаж явдаг. Бие махбодийн минутын дараа хүүхдүүд байрандаа эргэж ирдэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: У бөмбөг шиг тахианы мах(гараараа дохио өгөх) толгой нь бас бөмбөлөг (гараараа хөдлөх, гэхдээ биеэс л жижиг, хушуу нь жижиг, хурц. Нааш ир залуус аа, бид сохор тахианы мах…. Шар хуванцар том хэсгийг аваад хоёр хуваана. Нэг хуванцар хэсэг нь илүү том, нөгөө нь илүү жижиг байх ёстой. Үүн шиг (шоу)…. Том хэмжээний хуванцар цаас аваад бөмбөгийг дугуй хөдөлгөөнөөр өнхрүүл (Багш бөмбөг шидэж, хөдөлгөөнөө тайлбарлаж өгдөг)…. Хүүхдүүдээ хараач, би ямар дугуй бөөрөнхий авлаа вэ? тахианы мах…. Одоо plasticine-ийн жижиг хэсгийг аваад толгойд нь өөр бөмбөг хий. тахианы мах…. Ингэснээр би бяцхан бөмбөг авлаа. Том бөмбөг дээр жижиг бөмбөг тавиад бөмбөгөө эвдэхгүйн тулд хөнгөн дараарай. Одоо та хийх хэрэгтэй тахианы хушуу(багшийн шоу нь хуванцарыг шахаж, сугалж авдаг).

Хүүхдүүд баримал хийдэг өөрийгөө тахианы мах, сурган хүмүүжүүлэгч нь даалгаврыг даван туулж чадахгүй байгаа хүүхдүүдэд тусалдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, ямар үзэсгэлэнтэй юм бэ сохорсон тахиа чинь шүү дээ, гэхдээ та тэднийг хэрхэн яаж баримжаагаа бидэнд хэлээрэй. Хүүхдүүд ярьдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, тоглоё. Би тахиа болно, чи минийх болно тахиа…. Тоглоом тоглож байна "Hen - crested"

Холбогдох нийтлэл:

Бага бүлгийн К.Чуковскийн "Тахиа" үлгэр дээр үндэслэсэн туршилтын элементүүдтэй хийсэн хичээлийн хураангуй Даалгавар: 1. Тааварт таавар заах. 2. Багштай яриа хэлэлцээ хийх чадварыг заах, түүнд тодорхой хариу өгөх, хэвийн хурдаар ярих.

"Тахиа". Хоёрдугаар бага ангийн FEMP хичээлийн хураангуй Хичээлийн хураангуй Хоёрдахь бага бүлэг (Математикийн энгийн ойлголтыг бий болгох) Сэдэв: "Тахиа". Боловсролын нэгтгэл.

Боловсролын чиглэл: "Урлагийн бүтээл" Боловсролын салбарыг нэгтгэх: "Уншлагын зохиол", "Нийгэмшил" ,.

Зорилго: "Хавсралт" техникээр зураг үүсгэх чадварыг хүүхдүүдэд төлөвшүүлэх. Зорилтууд: 1. Хүүхдийг ашиглан илэрхийлэлтэй зураг бүтээхийг заа.

Хоёр дахь бага бүлгийн GCD-ийн хураангуй. Програм "Тахиа" Хоёр дахь бага бүлгийн GCD-ийн хураангуй. Програм "Тахиа" Елена Самохина Зорилго: тахианы төрх байдлын талаархи ойлголтыг тодруулах; сур.

Хоёрдугаар бага ангийн танин мэдэхүйн хөгжлийн талаархи хичээлийн товхимол "Тахиа хаанаас гарав?" Хөтөлбөрийн агуулга: 1. Боловсролын даалгавар: 1.1. Хүүхдэд шувуу хэрхэн яаж үрждэг тухай хамгийн энгийн мэдлэгийг өгөх. 1.2. Тохиромжтой.

Сонсголын бэрхшээлтэй хүүхдүүдтэй зургийн хичээлийн конспект (хоёрдахь жил) "Тахиа" Зорилго: "хуурай сойз" техникийг ашиглан нударгаар зурах арга техниктэй танилцах. Даалгавар: тахианы өвөрмөц онцлог шинж чанаруудыг зааж сургах, нэгтгэх.

Тахианы хуванцар хэлбэржүүлэхэд маш бага хугацаа шаардагдана. Эцсийн эцэст түүнийг бүтээх арга техник нь туйлын төвөгтэй биш бөгөөд загварчлахад онцгой ур чадвар шаарддаггүй. Тиймээс хамгийн жижиг уран барималч ч гэсэн ийм дур булаам нялх хүүхдийг сохиж чаддаг. Ирээдүйд гар урлал нь хүүхдийн дуртай тоглоом болж чаддаг.

Тиймээс танд дараах зүйл хэрэгтэй болно.

  • хүүхдийн пластилиний багц;
  • хэд хэдэн тохилог мор ир;
  • шүдний оо эсвэл тохирох 1 ширхэг.;
  • шорлог (жижиг нарийн ширийн зүйлийг зурахад).

Тахианы махыг хуванцараар хэрхэн яаж хийх вэ

Алхам 1. Пластилиний шар өнгийн блок бэлтгэ. Бид үүнийг гурван хэсэгт хуваасан (зураг дээрх шиг).

Хэсэг бүрийг бидний гарт сайтар хутгаад, бөмбөгөнд оруул.

Алхам 2. Эхний том бөмбөгнөөс эхлээд тахианы толгойг бүтээнэ. Зууван хэлбэрийн хэлбэр өгөхийн тулд алган дээрээ бага зэрэг эргэлдээрэй.

Алхам 3. Шүдний оо эсвэл шүдэнзийг хоёрдахь бөмбөгөнд оруулаад зууван толгойг орой дээр нь засаарай.

Алхам 4. Жижиг дэлгэрэнгүй мэдээллийг нэмж эхэлье: нүд, хушуу, далавч. Тахианы махны нүдийг байршлыг толгой дээр нь тэмдэглээрэй. Бид нүдийг цагаан, ногоон, хар өнгийн хуванцараар бүтээж, бүтээсэн тэмдэг дээр наалддаг.

Дараа нь бид конус хэлбэртэй хушууг хусаж, нүүрэндээ хавсаргана. Овооны тусламжтайгаар хушуу дээр зурж, талыг нь хуваана.

Тохиолдлын жор::

Алхам 5. Үлдсэн жижиг шар бөмбөгөөс бид хоёр жижиг зууван хэлбэртэй далавч үүсгэдэг. Бид тэдгээрийг биендээ наалддаг.

Алхам 6. Бид бүрхүүлийг цагаан эсвэл шаргал пластилинээс гаргадаг. Бид өөр өөр диаметртэй хоёр бөмбөгийг өнхрүүлдэг.

Бид тус бүрийг тэгшлээд ирмэгээр нь хусуураар бэхэлсэн контур хийдэг.

Бид тахианы толгой дээрх жижиг хоосон зайг засч, том хэсгийг нь доод хэсэгт нь хавсаргана. Бид тэдэнд налуу хэлбэрийг өгдөг.

Алхам 7. Бүрхүүлийн дээд хэсгийг цэнхэр эсвэл ягаан өнгийн хэд хэдэн бяцхан цэцэгээр чимэглээрэй. Бид мөн ногоон навчийг цэцэг рүү нааж байна.

    Жишээлбэл, энэ схемийн дагуу та өндөгнөөс дөнгөж өндөглөдөг тахиагаа хэвлэж болно.

    Эхлээд бид шар өнгийн хуванцар, хоёр цэвэр далавчнаас нугас хийх болно, далавчийг хайчлахын тулд та үр тариа хэлбэрээр урьдчилж стенк хийж болно. Дараа нь бид бүрхүүлийг хийдэг, бүрхүүлийн хувьд plasticine-ийг давхаргад өнхрүүлж, дараа нь тахиагаа бүрхүүлд хийнэ. Дараа нь бид нүд, амны жижиг хэсгүүдэд шилждэг. Энэхүү зургийн тусламжтайгаар та тахиагаа өөрөө хөгжүүлж болно.

    Энгийн хуванцар тахианы махыг хэдхэн минутын дотор хийдэг. Та бөмбөг хэлбэртэй биетийг өнхрүүлж, хавтгай дусал хэлбэрээр далавчаа нэмж оруулах хэрэгтэй. Улаан өнгийн хуванцарнаас гурван жижиг вандуй, хушуунд зориулсан улбар шар, хоёр нүдийг нь хар өнхрүүлээд өнхрүүл. Энэ бол бүх зүйл. Үүнтэй ижил схемийг ашиглан та бусад материалаас тахианы хэлбэрийг хийж болно - давс зуурмаг, полимер шавар, чихэрлэг мастик.

    Бяцхан хацар дугуй хуванцар тахиа. Цөөхөн хэдэн дэлгэрэнгүй мэдээлэл, тахианы гар урлалын пластилин бэлэн боллоо. Та хуванцар бөмбөлгүүдийг маш сайн өнхрүүлж, далавчаа дэвсэж, гялалзуулж тахианы мах бэлэн болно.

    Хүүхдүүдтэй хуванцар тахианы загварчлал.

    Энэ гар урлал нь бага насны хүүхдүүдэд тохиромжтой, учир нь энэ нь маш энгийн зүйл юм. Тахианы махыг Улаан өндөгний баярын өдөр, азарган тахиа жилдээ эсвэл мэдээжийн хэрэг, хүүхдийн хөгжилд зориулж болно.

    Гар урлалын хувьд бид янз бүрийн өнгөт, ялангуяа шар, улаан, хар өнгийн хуванцар хэрэгтэй.

    шар өнгийн хуванцар хэсгээс бөмбөг өнхрүүл

    сүүлийг нь нэг талд нь сугал

    улаан хуванцараас бид тахианы хөл хийж, биед нь хавсаргана (шар бөмбөг)

    дараа нь улаан өнгийн хуванцар, хараас-нүдний товчлуурыг гаргаж, бэхэлдэг

    дараа нь тахианы далавчаа хийж, хавсаргахад бэлэн боллоо, одоо бэлэн боллоо

    зурагтай мастер анги авсан

    Нь тахианы махыг plasticine-ээс хөгжүүл шаардлагатай:

    • шар, улаан, цагаан, цэнхэр, ягаан хуванцар
    • баримлын самбар
    • шүдний оо

    Шар хуванцараас хоёр бөмбөг эргэлдүүл, нэг нь биед илүү том, хоёр дахь нь жижиг толгой. Бид шүдний оо руу биедээ оруулдаг бөгөөд ингэснээр дараа нь толгойгоо засах болно - ийм гар урлал нь чанга барих болно.

    Одоо бид жижиг нарийн ширхгүүд, улаан өнгийн хуванцараас сам, нүд нь цагаан, цэнхэр, хушуунаас - шар, ягаан өнгөнөөс хайчилдаг

    Бид хусуур, нүд, хушууг толгой дээр нь засдаг, мөн далавчийг нь загварчилдаг:

    Бид далавчаа биед нь холбодог. Бид улаан өнгийн хуванцараар хийсэн маш нимгэн зайдас хиамладаг бөгөөд дараа нь бид хөлийг нь хугалдаг.

    Бид хөлөө засаад, нартай, нартай тахиа авах болно.

    Өөр нэг загварчлалын сонголт бол тахианы тахиа авах болно.

    Пластинтэй ажиллах нь хүүхдэд маш их хэрэгтэй байдаг. Хүүхэд эрт дээр үеэс өөр өөр тоон баримал зурж эхэлбэл түүний хөгжил илүү сайн болно.

    Пластинтэй ажиллах нь ямар ашигтай вэ? Хамгийн гол нь уран баримал нь оюун ухааны хөгжилд шууд хариуцдаг нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлдэг.

    Ирээдүйд нарийн моторт чадвартай хүүхэд ямар ч мэдээллийг сайтар ойлгох болно. Сургуульд байхдаа хэрхэн бичиж сурах нь түүнд амархан байх болно, тэр ядарсан байх болно.

    Эхлэхийн тулд тэд загварчлахдаа энгийн нарийн ширийн зүйлийг ашигладаг - хиам, бин. Энэ бол хүүхдийн пластилин материалтай танилцах явдал юм. Ирээдүйд хүүхэд зөөлөн масстай ажиллах дуртай бөгөөд нарийн ширийн зүйлийг нарийн сурч мэдэх болно.

    Хүүхэдтэй илүү нарийн зүйлийг хэрхэн яаж уран баримал хийхийг заадаг видео надад их тусалсан. Жишээлбэл, тахиа.

    Хүүхэд хөдөлмөрийнхөө эцсийн үр дүнд сэтгэл хангалуун байх болно.

    Тахианы махыг plasticine-ээс хөгц гаргах нь тийм ч хэцүү биш юм. Хамгийн гол нь янз бүрийн өнгөт пластилин дээр нөөцлөх явдал юм. Эхлээд шаардлагатай энгийн дүрсийг бөмбөг, бялуу, цилиндр болгон наа.

    Хөгжилтэй шар тахиаг хэрхэн яаж хөгжүүлж болох талаар энд харуулав.

Наталья Зайцева

Урлагийн бүтээлд зориулсан GCD (баримал) « Дэгдээхэй»

зорилго: Мэдэгдэж буй хэлбэрийн хоёр хэсгээс бүрдэх объектыг уран баримал хийх чадварыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлж, хэсгүүдийн хэлбэр, хэмжээ зэргийг дамжуулна.

Даалгавар:

1. Бөмбөлөг зурж сурах - алгаа дугуйлан дугуй хөдөлгөөнөөр хийх;

2. Дэлгэрэнгүй мэдээллийг дүрсэлж сур (хушуу) чимхэх замаар.

3. хүүхдийн үгсийн санг баяжуулах (хушуу, жигүүр, гэх мэт);

4. Загварын дагуу жүжиглэж сурах;

5. гараар бүтээлч сэтгэлгээ, нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх;

6. сонирхлыг хадгалах загварчлах.

7. үнэн зөв, хараат бус байдлыг сургах.

Урьдчилсан ажил: гэрийн тэжээвэр амьтдын зургийг үзэх, яруу найраг унших, үржүүлгийн тухай яруу найргууд унших тахианы махүржүүлгийн шүлгийг цээжлэх "Тахиа зугаалахаар гарлаа".

Хичээлийн явц: Залуус аа, өнөөдөр бид дахиад тосгонд алхах болно. Өнөөдөр бид нэг сайн гэр бүлтэй уулзах болно!

Тэдгээрийг авч үзье. Энэ бол тахиа ээж, cock-аав болон тахиа бол тэдний хүүхэд.

Тахианы мах байна тахиа,

Галуу нь галуутай байдаг

Цацагт хяруул байна

Мөн нугас нь дэгдээхэйтэй.

(эрхий хуруугаараа нөгөө хуруугаараа нөгөө хуруугаараа

Ээж бүр хүүхэдтэй байдаг

Бүгд үзэсгэлэнтэй, сайн байна!

(хуруугаа харуул, тэдэнтэй тогло).

Тахиа хэрхэн хэлснийг санацгаая (ku-ka-re-ku, тахиа) (хамтран ко) ба тахиа(pee-pee) мөн дуртай тоглоомоо тоглоцгооё "Тахиа зугаалахаар гарлаа"

Тахиа зугаалахаар гарав

(хоёр хуруугаараа алхах - индекс ба дунд -

Шинэхэн өвсийг тайруулна

(гараараа бүх хуруугаараа

Түүний ард залуус нь шар тахиа

(хоёр гарын хоёр хуруугаараа зэрэг гүйлгэх).

"Хамтдаа, хамтран амьдрагч

(гараа алгадах

Хол бүү яв

(тэргүүлэх гарын хуруугаа

Тавхайгаараа сэлүүр тавь

(хоёр гар хуруугаараа нэгэн зэрэг сэлүүрийн хөдөлгөөн, эрхий хуруу нь ширээний ирмэг дээр гараа засаж,

Үр тариа хайх.

Өөхний цох, шороог ид

(долоовор хуруугаараа далдуу дээр дараарай)


Усаар дүүрэн ус ууж байсан

(бидний алган дээрээс уудаг).

Өнөөдөр бид баримал болно plasticine дэгдээхэй…. Би пластилиний ямар өнгийг авах ёстой вэ? (шар).

Бид биеийг том хэсгээс сохордог тахианы мах, жижиг толгойноос. Бид самбарыг нэг гараараа барьж, нөгөө гараараа бөмбөгийг өнхрүүлдэг.


Одоо бид том бөмбөг дээр жижиг бөмбөг тавиад түүнийгээ бага зэрэг дар





одоо бид хушуу хийж байна тахианы мах, толгойг хавчих.


Дэгдээхэй бэлэн боллоо! Сайн байна уу хөвгүүд ээ!

Холбогдох нийтлэл:

"Цасан хүн" загварчлалын талаар GCD-ийн хураангуй Миний өгсөн боловсролын тасралтгүй үйл ажиллагааны хураангуйг Холбооны улсын боловсролын стандартын бүх шаардлагын дагуу боловсруулсан болно. Хотын сургуулийн өмнөх боловсролын.

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн уран сайхны хөгжил. "Тахиа ба Тахиа" үйл ажиллагааны талаархи хоёрдугаар бүлгийн GCD-ийн хураангуй Зорилго: хүүхдэд янз бүрийн, уран сайхны арга барилыг хослуулахыг заах: applique, origami, paper bench. Даалгавар: -Хөгжлийн өнгө.

2-р бүлгийн "Ryaba Hen ба түүний тахиа" загварчлалын талаархи шууд боловсролын үйл ажиллагааны синопсис. Зохиогч Татьяна Васильевна.

"Нугас" загварчлалын талаархи GCD-ийн хураангуй Уран сайхны болон гоо зүйн хөгжил. Баримал зурах GCD хийсвэр сэдэв: "Нугас" Урлагийн болон гоо зүйн хөгжил: Нугасыг хоёроос нь зурж сурах.

Зорилтууд: - Хүүхдүүдэд өвөлждөг шувуудын тухай, тэдгээрийн амьдрах орчин, шувуудын амьдралд хүний \u200b\u200bгүйцэтгэх үүрэг талаархи ойлголтыг өргөжүүлэх. - Хүүхдэд халдвар дамжуулж сурга.

GCD-ийн хураангуй "" Тахиа өсч томрох "(логоны хэмнэл бүхий элементүүдтэй) зураглалын зургийг авч үзэх -" Ярианы хөгжил " Сэдэв: "" Тахиа өсч томрох "(лого хэмнэл бүхий элементүүдтэй) хуйвалдааны зургийг авч үзэх" Зорилго: Хүүхдийг хуйвалдааны талаар эргэцүүлэн бодож сургах.

Зорилго: хог хаягдал материал, пластилинээс гар урлал хийхийг хүүхдүүдэд заа.

Даалгавар:

Боловсролын даалгавар: Хүүхдүүдэд хог хаягдлыг ашиглан материалыг тахианы дүрсийг хэд хэдэн хэсгээс зурж сургах. Хуванцарыг хэсэг болгон хувааж, түрхэж, бие махбодид хавсаргаж, бүрхүүлээ хэрхэн яаж салгах талаар үргэлжлүүлэн суралцаарай.

Боловсруулах даалгавар: Хүүхдүүдийн үгсийн санг тойрог, бөмбөг, том, жижиг, нүд, хушуу, шаргал, сэвсгэр гэх мэт үгсээр дамжуулан идэвхжүүлэх. Нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх, хоёр гарын хөдөлгөөнийг зохицуулах.

Боловсролын даалгавар: Урлагийн үйл ажиллагааны нэг төрөл болох загварчлах сонирхлыг нэмэгдүүлэх.

Татаж авах:


Урьдчилж харах

Загварчлалын хичээлийн хураангуй: "Тахиа". Дунд бүлэг

OOD: Уран сайхны бүтээл

Зорилго: хог хаягдал материал, пластилинээс гар урлал хийхийг хүүхдүүдэд заа.

Даалгавар:

Боловсролын даалгавар: Хүүхдүүдэд хог хаягдлыг ашиглан материалыг тахианы дүрсийг хэд хэдэн хэсгээс зурж сургах. Хуванцарыг хэсэг болгон хувааж, түрхэж, бие махбодид хавсаргаж, бүрхүүлээ хэрхэн яаж салгах талаар үргэлжлүүлэн суралцаарай.

Боловсруулах даалгавар: Хүүхдүүдийн үгсийн санг тойрог, бөмбөг, том, жижиг, нүд, хушуу, шаргал, сэвсгэр гэх мэт үгсээр дамжуулан идэвхжүүлэх. Нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх, хоёр гарын хөдөлгөөнийг зохицуулах.

Боловсролын даалгавар: Урлагийн үйл ажиллагааны нэг төрөл болох загварчлах сонирхлыг нэмэгдүүлэх.

Демо материал:тахианы тоглоом, бүрхүүл, хоёр хэсэгт хуваагдана.

Тараах материал:хүүхэд бүрт шар өнгийн хуванцар хэлбэртэй хэсэг, өндөгний эсээр хийсэн бүрхүүл, kinder - өндөг.
Хичээлийн явц

Цагийг зохион байгуулах.

Ряба тахианы махтай уулзах.

Хүүхдүүд ээ, өнөөдөр Тахианы махан Ряба бидэн дээр ирлээ. Тэр биднийг шувууны хашааны оршин суугчдад танилцуулахыг хүсч байна.

Ряба тахианы хамт хүүхдүүд шувууны хашаан дахь тахиа, галуу, нугасны зургийг харж байна.

Шувууны аж ахуйд оршин суугчдын аль нь таньсан бэ? Нэр.

Шувууны аль нь танил бус вэ?

Гайхамшигтай байшин байсан

Түүнд ямар нэг юм тогшов.

Үүнээс болж

Амьд гайхамшиг үзэгдэв.

(Тахиа)

Энэ бол зөв залуус, Хен Ряба, өндөгнөөс жижиг шар тахиа гарч ирэв. Тахиа азарган тахиа хоёрын гэр бүлд нэг тахиа гарч ирэв, тэд үүнийг удаан хүлээсэн. Түүнийг биширцгээе.

Багш нь нээлттэй бүрхүүлийн хэрэглээг өлгөдөг боловч бүрхүүлд тахиа байдаггүй.

Хүүхдүүд ээ, бидний тахианы махыг бүрэн бүтэн зүйл болгосон.

Энэ юу вэ? ( Хүүхдүүд тахианы мах алга болсон гэж тайлбарладаг бөгөөд зөвхөн ганц бүрхүүл үлддэг).

Бид зочдоо хэрхэн туслах вэ? - баримал тахиа.


Зөвхөн тахиа ямар төрхтэй байдгийг бид эхлээд санах хэрэгтэй.
- Тахиа ямар өнгөтэй вэ? (шар)
- Тахианы толгой ямар хэлбэртэй вэ? (бөөрөнхий) Мөн бие нь ямар хэлбэртэй вэ? (дугуй)
- Бие махбодтой харьцуулахад толгойн хэмжээ хэд вэ? (жижиг)
- Толгойтой харьцуулахад их биеийн хэмжээ хэд вэ? (том)

Сайн байна уу хөвгүүд ээ! Одоо бид өөрсдөө тахиа болж, тоглох болно. (Хүүхдүүд босоод багшийн ард үг, хөдөлгөөнийг давтана)

2. Биеийн тамир:
Гурван дэгдээхэй гэр лүүгээ явлаа
Аав том, том байсан.
Ээж нь арай жоохон шүү,
Миний хүү дөнгөж нялх хүүхэд.
Тэр их жижиг байсан,
Шавар дундуур алхав.
Алга таших, алгадах.

3. А: - Бид амарч байсан бөгөөд одоо Ряба тахианы махаар тахиа хийх болно.

Нийгмийн халамж үзүүлээрэй, энэ бол их бие байх болно.
- Одоо хуванцарыг аваад хиамаа гаргаж аваад хагасаар хуваана. Нэг хэсгийг нь салгаад, нөгөө талаас нь бөмбөг хийж, бялуу болгон хутгана. Энэ нь жигүүр болно, ирмэгийг нь огтолно. Хоёр дахь хэсгээс бид хоёр дахь далавчаа хийдэг. Бамбаруудаа далавчаа хавсаргана уу.
- Тахиа жилтнээ хай, жижиг гурвалжин, хушуу, самнуудаас гарга! Ямар сайхан, сэвсгэр тахиа хийсэн бэ! Сайн байна уу хөвгүүд ээ!

Бид хайч, хясаа авдаг. Бид бүрхүүлийн ирмэгийг эсрэг зүсэлтээр гаргаж авдаг.
- Тахиагаа хясаандаа хий. Ряба Тахианы мах маш их баяртай байна.

Өнөөдөр бид хэнтэй хамт хийсэн бэ? (тахиа) Та ямар тахиа олж авсан бэ? (шар, жижиг ...). Тахиа ямар өнгөтэй вэ? (шар).
- Тахиа ямар хэсгүүдээс бүрддэг вэ? (толгой, их бие, хушуу, хөл, нүд).
- Тахиа тахиатай харьцуулахад хэр том бэ? (бага зэрэг)
- Толгой дээрх тахианы нарийн ширийн зүйл юу вэ? (нүд, хушуу).

К.Д.Ушинскийн "Кокерел гэр бүлийнхэнтэйгээ хамт" бүтээлийг уншиж байна.

"Хонгилд нэг тогоотой явж байна. Толгой дээр нь улаан сам, хамар доор нь улаан сахал байдаг. Петягийн хамар нь цүүц, Петягийн сүүл нь дугуй юм; сүүл дээр хэв маяг, хөлний шөрмөс байдаг. Петя толгойдоо сарвуугаа хугалж, тахиагаараа тахиа дууддаг. Хүнд хэцүү гэрийн эзэд! Мотли, сойз! Бяцхан хар цагаан! Тахиа, бяцхан хүүхдүүдтэйгээ хамт байгаарай: Надад чамд үр тариа байна! "

Тахиа цуглуулсан тахиа; тэд тариа хуваагаагүй шүү дээ.

Петя кокерел нь үймээн самуунт дургүй байдаг - одоо тэр гэр бүлтэйгээ эвлэрэв: нэг нь ширүүн, нөгөө нь хуй салхинд хийсч, үр тариа өөрөө идэж, хашаа руу нисч, далавчаа налан, хоолойн дээд хэсэгт хашгирав: ку-ка-ре-ку! "

Одоо бид бүх зүйлийг заслаа, тахиа нь тахиа, кокерел нь гэр бүлээ харж байна.