Sažetak nastave govora "proljeće". Sažetak lekcije za razvoj govora „Pronalaženje proljeća“


Općinska proračunska predškolska obrazovna ustanova vrtić br. 3 "Kamilica".

Obrazovno područje "Razvoj govora"

Organizirane obrazovne aktivnosti

tema „Proljeće”.

(otvoreni prikaz na RMO-u, srednja skupina)

Vospital:

Shebalova T.B.

gospodine Lukoyanov.

cilj:   Rezimiranje dječjih ideja o proljeću i razvijanje zanimanja za kazališne igre.

ciljevi:

Obrazovni:

1. Naučite birati antonime. 2. Vodite dijalog.

Razvoj:

    Razvijati koherentan govor u djece.

    Potaknite mentalnu govornu aktivnost djece.

obrazovni:

    Negovati brižni stav, ljubav prema prirodi.

    Formirati vještine timskog rada.

Aktivacija rječnika :

Proljeće, proljetni mjeseci: ožujak, travanj, svibanj; znakovi proljeća: postaje toplo, snijeg se topi, drveće se budi, pojavljuju se cvjetovi; sunce, potok, ledenica, cvijeće, ptice.

Preliminarni rad :

Čitanje pjesama i priča proljeća; pregled ilustracija na temu; učenje pjesama, poslovica i izreka, pjesama, igara; rad na kazališnoj bajci „Kako je čovjek od medenjaka proljeće upoznao“.

oprema :

slika "Proljeće". Kasetofon, Kaseta s glazbom za opuštanje, Kape za zvijer: zec, vuk, medvjed, lisica, čovjek od medenjaka .. Kišobran

Popis rabljene literature:

1. VV Gerbova "Razvoj govora u vrtiću." Srednja skupina - M .: Mozaik - Sinteza, 2014. str. 59 2. Scenarij proljetnog odmora za djecu od 3-5 godina „Kako je Kolobok dočekao proljeće“ Tatyane Evtyukova, posebno za dječji portal „Sunce“. Objavljeno 4. veljače 2002.

Timski rad s djecom.

    Organizacijski trenutak.

"Sva djeca okupljena u krug,
Ja sam tvoj prijatelj, a ti si moj prijatelj.
Čvrsto držite ruke.
I nasmiješite se jedan drugom "

(Sjedimo na stolicama).

V. : - Kako je danas toplo i lagano! Koja je sezona sada?

D .: - Proljeće.

.: - A koje proljetne mjesece poznaješ?

D. : - ožujak, travanj, svibanj.

.: - Koliko znate o proljeću!

.: - Ljudi, možete li zbuniti zimu s proljećem? - Da provjerimo.

Zima više nema, a proljeće - ... - je došlo.

Zima je hladna, a proljeće je ... - toplo.

Zimi sunce zamrzne, a u proljeće - ... - zagrijava.

Zimi su snježne oluje visoke, a u proljeće - ... - niske.

Zimi voda zamrzava, a u proljeće se ... rastopi.

V. : Odgovorili su tačno, dobro.

2. Glavni dio.

Rad na slici, razvoj koherentnog govora. Ažuriranje rječnika na temu "Proljeće".

.: - Momci, pogledajte vrlo pažljivo sliku.

Sada odgovorite na moja pitanja:

Koje godišnje doba je prikazano na slici?

D. : - Proljeće.

V. : - Kako ste pogodili? Koji su znakovi?

D .: - Sunce blista. Nebo je plavo. Drveće je još uvijek bez lišća. Bubrezi nabreknu. Kaplje kaplje s krova. Snijeg se topi. Lokve.V. : - Sunce, što?

D. : - Svijetla, simpatična, ljubazna, topla.

V. : - A koja trava?

D. : - Zelena, nježna, mala.

.: - Po proljetnoj travi puše povjetarac.

V. : - Kako zvuči povjetarac?

D .: - Sh-Sh-Sh

(razvoj govornog disanja).

.: - I prve proljetne bube miješale su se u travi. Kako bube zujaju? -D .: - MF

(razvoj govornog disanja).

Tjelesni odgoj "Sunčevo cvijeće".

W .:   A sada, dečki, mi ćemo se pretvoriti u sunčano proljetno cvijeće (uključen je audio zapis ugodne glazbe).

Sjedimo u tlu poput sjemenki (djeca krotka).

Izlazimo na sunce, gore, poput klica (djeca se dižu i ispružaju na nožnim prstima).

Otopite se poput cvijeća (djeca rašire ruke na strane).

Bravo, momci, kakvo je sunčano prekrasno cvijeće procvjetalo u našoj grupi. Pregledali su se i nasmiješili.

Bajka „Kako sam u proljeće upoznala zeca“. Razvoj interesa za kazališne igre, razvoj koherentnog govora.

V. : - Djeco, da li svi znate bajku „Kolobok“?

D .: - Da.

.: - A sada ćemo glumiti bajku u proljetnom raspoloženju "Kako sam u proljeće upoznao zeca".

(Djeca uključena u proizvodnju nošnje)

Dramatizacija bajke „KAKO SU KUĆE POKRENI PROLJEĆE“ Tatyana EVTYUKOVA

baka:   Oh, što je ovo?

Čovjek od medenjaka:   Pozdrav, bako! Čekate li proljeće u posjet? Kako će to biti zabavan odmor! Njišam se stazom prema Proljeću.

baka   (obraća se djeci): Pogledajte momci, zeko je već na stazi. Kotrljajući se, kotrljajući se, a prema njemu Zec.

zec:   Zdravo Čovjek od medenjaka Pojest ću te.

Čovjek od medenjaka:   Ne jedi me, Hare. Otpjevat ću pjesmu za tebe. (Pjeva)

Ja sam smiješna zečica,
Imam ružnu stranu
I kotrljam se stazom
Upoznajte crveno proljeće
Hoćemo li tada biti svi zajedno
Pjesme pjevati i plesati.

zec:   Dobro pjevajte, ali ipak ću vas pojesti. Iako ... ... Pogodite zagonetku - prepustit ću se sljedećem-najboljem.

Čovjek od medenjaka (obraćajući se dečkima): Ljudi, hoćete li mi pomoći?

djeca : Da!

baka:

Pa, poslušajte zagonetku zeca:
Potoci brže teku, Sunce sve toplije. Vrabac je sretan zbog vremenskih prilika - Mjesec dana nas je gledao ...

djeca:   Ožujak!

zec:   Tako je! Ok, čovječe od medenjaka, samo naprijed i na proljeće pozdravi me!

baka:   I Kolobok se otkotrljao dalje. Valja se, valja, a prema njemu vuk.

vuka:   Pozdrav, Ruddy Gingerbread Man! Vremenom smo se upoznali! Tako sam gladan ...

Čovjek od medenjaka : Ne jedi me, Wolf. Otpjevat ću pjesmu za tebe. (Pjeva svoju pjesmu)

vuka:   Oh, lijepo pjevaš! Pa, pogodite zagonetku - ostavite na miru.

Baka: Poslušajte zagonetku od vuka:

Noću - mraz, ujutro - kap, Dakle, u dvorištu ...djeca:   Travnja!

vuka:   Tako je. Pa, trči dalje, ali na proljeće reci zdravo od mene!

baka : I Kolobok se otkotrljao dalje. Kotrljajući se, kotrljajući se i Medvjed prema njemu.

nositi:   Čovjek od medenjaka, Čovjek od medenjaka, pojest ću te!

Čovjek od medenjaka:   Nemoj me jesti, Mishenka. Otpjevat ću pjesmu za tebe, želiš li?

Ponovno pjeva pjesmu.

Medvjed : Jedi svejedno. Iako je dobro, danas sam dobar. Odgovaram svoju zagonetku - puštam.

baka : Zagonetka od medvjeda:

Vrt je odjeven u bijelo
Pčele su prve koje lete.
Grmljavina tutnjava. nagađati
Koji je mjesec?

djeca : Svibanj!

Medvjed ( iznenađeno): Tako je. Pa, pustiti te. Pozdravite se proljeću!

baka : Medvjed je otišao zbog svog važnog posla, a zečica se otkotrljala dalje. Kotrljajući se, valjajući se i upoznati ga Fox.

lisica : Kakvo ružičasto i ukusno. Vau, potrčao je k meni! Pojest ću te!

Čovjek od medenjaka:   Ali što je to? Proljeće se neće dočekati! Fox, tako si lukav i pametan, znaš puno mudrosti! Recimo ovo: neću pretpostaviti vašu zagonetku - pojedete me, ali valjda - pustite me. Dobro?

fox:   Ok, pokušajte pogoditi.

baka : Zagonetka od lisice: Loš snijeg se topi na suncu, puše vjetrić na granama, čuju se ptičji glasovi .... Pa je došla k nama ...

Čovjek od medenjaka   (Pažljivo):

Djeco, pomozite mi opet!

djeca:   Proljeće!

fox:   Pravo, proljeće. Eh, bez ručka sam ostao. Ali neću prekršiti svoju riječ, neću te dirati. Pozdrav proljeću, predaj to! (Fox bježi)

učitelj:   Pa, ta zečica, upoznala je Spring? Ali proljeće je već stiglo. Proljeće je došlo !!! Evo kraja priče, a tko je slušao dobro učinjeno !!! (Umjetnici se klanjaju)

3. Završni dio. Refleksija.

.: - Djeco, o kojoj smo sezoni razgovarali danas?

D. : - O proljeću.

V. : - Koje proljetne mjesece poznaješ?

V. : - ožujak, travanj, svibanj.

V. : - Koje znakove proljeća poznaješ?

D. : - Proljeće postaje toplije, sunce jako zagrijava zemlju, pojavljuju se cvijeće i trava, topi se snijeg, ptice dolaze iz toplih zemalja.

D. : - Bravo, danas su svi dobro obavili posao.

Igra "vrapci i kiša" (razvoj sposobnosti djelovanja na tim, razvoj sposobnosti recitiranja stihova u zboru, okupljanja dječjeg tima).

Djeca se rasuju, plješću rukama i utapaju se ispod teksta:

Vrabac skoči s breze na stazu!
Nema više mraza cvrkut !!!

Na signal „Kiša je otišla, brzo idi kući!“ Svi trče i skrivaju se pod suncobranom koji drži odrasla osoba.

  Fatima Hautievna

cilj: razvoj govora na temu« Rano proljeće» .

Zadaci:

obrazovni:

proširiti ideju proljeće poput sezone;

naučiti sastaviti rečenicu na leksičkoj temi « proljeće»   na temelju slika;

obogatiti vokabular za proljetnu temu.

razvoju:

aktivirati vokabular pridjevi: proljeće, toplo, privrženo, ljubazno, crveno, žuto, svijetlo;

naučiti koordinirati riječi u imenici fraza. + prid

razvijati  logičko razmišljanje uspostavljanjem uzročno-posljedičnih odnosa u prirodi;

razviti dugoročnu memoriju, nastavite učiti kako memorirati tekst koristeći mnemoničke tablice.

obrazovni:

1. Educirati djecu u aktivnostima učenja (sposobnost da odgovore na pitanja u potpunosti, da pažljivo slušaju svoje drugove)

2. Stvoriti pozitivan emotivni stav, njegovati ljubav prema prirodi kod djece.

Integracija područja: Govor, kognitivni.

Preliminarni rad: Promatranja šetnje pojava animirane i nežive prirode, gledanje ilustracija na temu, čitanje pjesama i zagonetki o u proljeće.

Tijek obrazovne aktivnosti.

1. Org. vrijeme

Dobro jutro onima koji su se probudili.

Dobro jutro ko se nasmiješio.

Dobro jutro ljudima i pticama.

Dobro jutro prijateljskim ljudima.

Pozdravimo se osmijehom.

Dečki, pogodite zagonetku i otkrit ćete kakvo će danas doba godine biti posvećeno okupacija.

Ako se snijeg topi posvuda

Dan je sve duži

Ako je sve zeleno

I zagrijava se.

Ako je vjetar bio topliji

Ako ptice nemaju vremena za spavanje,

Ako sunce sja jače

Pa je došla k nama ... (proljeće) .

Je li vam drago u proljeće? (Da.)  Čekali smo proljećešto znači proljeće? (Dugo očekivano), Kakvo ste raspoloženje kad razgovarate u proljeće? (Zabavno, dobro, živahno, prelijepo.)  I s tim raspoloženjem lekcija  jasno ćemo odgovoriti, izgovoriti sve zvukove.

nastavnik: Želim vam ispričati priču o tome kako su se svađali proljeće i sunce, Upoznali smo se proljeće  a sunce i ljudi dolazili su ljudima, pružali toplinu i radost, a onda su se odjednom svađali tko je od njih glavni. Sunce on govori: "Ja zagrijavam zemlju, odlazim sa toplom zimom", i proljeće: "Vozit ću zimu bez tebe", Sunce je uvrijeđeno i otišlo. proljeće bez obzira koliko se trudila, nije mogao pobijediti zimu i otišao na sunce, ali samo sunce se nije moglo probuditi. Je li ova bajka tako loše završena? Što će se dogoditi ako se ne pomire i sunce ne zađe? - Odmor djece.

Kako možemo pomoći proljeće? Kako ćemo pronaći put do sunca? U zanosu.

nastavnik: Svaki korak je pitanje od proljeće, Ići ćemo od staze do staze, pratit ćemo u proljeće  i sakupi sve odgovore i sunce se probudi.

1. Igra "Jedni i mnogi." Ja zovem jednu stvar, a onaj koji je uhvatio loptu - puno tih istih predmeta. počeli smo:

Struja - potoci

Kiša - kiša

Snowdrop - snježne pahulje

Starling - starlings

Gnijezdo - gnijezdo

Icicle - Icicle

List - lišće

Insekt - insekti

Stablo - drveće itd.

2. Pisanje priče o proljetni mnemonski stol.

3. Igra "Ljubazne riječi"  Sada se malo poigrajmo. Ustajemo oko mene. Ja ću baciti loptu, a vi ćete morati pažljivo razmisliti i zamijeniti jednostavne riječi nježnim.

Sunce je sunce

Potok - potok

Vjetar je povjetarac

Chick - Chick

Podružnica - grančica

Ispusti - ispusti

Cvijet - cvijet

Trava je trava

presvučen list

4. Radite s mnemološkom tablicom.

nastavnik: Moramo zvati sunce, sjetiti se pjesme.

U mnemološkom stolu djeca se prisjećaju pjesme « Proljeće je crveno» :

ti proljeće, proljeće je crveno,

Što je donijela sa sobom?

Donio sam za livade

Krevet s cvijećem

Doneseno za božićno drvce

Nove igle,

Za aspen i brezu

Svježe ostavlja čitavu košaricu.

5. Fizika: „Izađi, izađi sunce“

Učitelj daje „Sunce”  jednoj od djece, koja je u središtu kruga djece, djeca zajedno pjevaju i pokazuju.

"Izađi, dušo!"

Sjeme ćemo posijati.

Uspon će uskoro rasti

Dosegnite istok

Doseći će istok.

Baci most.

Preći ćemo preko mosta

Doći ćemo posjetiti sunce. "

6. Pisanje priče o proljetna slika.

Učitelj se podiže sunce:

Mora se pomiriti proljeće i sunce.

Recimo suncu što će se dogoditi ako se sastave.

Dušo, slušaj o čemu se radi u proljeće su se momci ispostaviliali bez tebe

ne možete ništa, vi ste glavna stvar. Jesu li vaše priče volele sunce? Zašto?

7. Igra "Sunce u proljeće»   Što je dušo u proljeće? (Topla, okrugla, svijetla, crvena, smiješna, blistava, proljetna) .

8. Produktivne aktivnosti.

nastavnik: Sunce se svidjelo tvojim pričama, s tim će se pomiriti zagrijat će zemlju na proljećeAli nevolja se dogodila kad sunce sa svađa se u proljeće, vjetar je puhao i rastrgnuo slike "Proljetni praznici"  u malene komade. Naš je zadatak prikupiti ih u jednu sliku i imenovati koji proljetni praznik i koji se datum slavi. (8. ožujka, Dan kosmonautike, 9. svibnja).

9. Sažetak:

nastavnik: Vi ste voljeli naše okupacija? Čega se sjećate i najviše volite? Kakvo je vaše raspoloženje?

Povezane publikacije:

Sinopsis integrirane lekcije o temi ranog proljeća „Snježne pahulje su porasle.“ Integracija područja: spoznaja, komunikacija, umjetnost.

Sadržaj integrirane nastave u starijoj skupini "Rano proljeće" Svrha: Poboljšati i učvrstiti znanje djece o sezonskim promjenama.

Predmet: Vesna Ciljevi: - aktiviranje rječnika na temu; - transformacija imenica i pridjeva jednine u množinu.

Sažetak razvoja govora "rano proljeće"  Plan - sažetak izravno odgojnih aktivnosti s predškolcima Tema: „Rano proljeće“ Integracija obrazovnih područja: kognitivna.

Sažetak lekcije o razvoju govora u starijoj grupi "Rano proljeće"  Općinska proračunska predškolska obrazovna ustanova "Dječji vrtić br. 20 kombiniranog tipa". Sažetak GCD-a za razvoj govora c.

Softverski sadržaj:

- učvrstiti znanje djece starije skupine o obilježjima godišnjih doba;

- obogatiti predmetni rječnik (odmrzavanje, odmrzavanje, kapi, sjetva, sadnica itd.); - Vježbajte djeci u širenju cjelovite jednostavne rečenice s jednoličnim dodacima ili definicijama;

- Naučiti sastaviti skladnu narativnu priču o proljetnim promjenama u prirodi na temelju sheme.

materijal:crtati slike jednog krajolika u različito doba godine; skup predmeta; Shema za sastavljanje priče o godišnjim dobima.

Napredak klase

V.Koje doba godine najviše volite? Zašto su ljudi toliko sretni zbog proljeća? Kada dolazi proljeće? Koji su proljetni mjeseci!

Igra "Gdje je došlo proljeće?"

Djeca su podijeljena u timove: „grad“, „polje“, „šuma“. Zadatak: razgovarati o znakovima proljeća samo „na svom teritoriju“. Pobijedit će ekipa koja imenuje više značajki.

V.Razmotrimo četiri slična krajolika. Prepoznajte proljetne mjesece sa slika i rasporedite ih po redoslijedu. Koja se slika pokazala suvišnom? (Jesen.) Koje su karakteristike kasne jeseni od ranog proljeća? (Taman snijeg, vedro nebo i vedro sunce.)

Igra "sklepanja".

  • Zašto u kasno proljeće ne postoji ledenica?
  • Zašto jabuka ne cvjeta u rano proljeće?
  • Odakle dolaze potoci?
  • Sada je proljeće na ulici jer ...

V.Izgovorite s riječi "proljeće (i))": dan, vrijeme, kiša, raspoloženje, grmljavina, sunce, mjeseci, šuma, trava, nebo, cvijeće. Što znači izraz "proljetno raspoloženje"?

Fizički odgoj, Ruke podignute i drhtave - Ovo su stabla u šumi. Ruke savijene, odmahnule rukama - Vjetar puše rosu. Na strane ruke lagano mahnite - Ovo su ptice koje lete do nas. Dok sjede, pokazat ćemo i: Krila savijena natrag.

V.Koje ptice lete k nama u proljeće? Kako znaju da je vrijeme da se vrate kući? Zašto se ljudi raduju povratku ptica? Kako pomažemo pticama u proljeće? Recite nam o redoslijedu dolaska ptica prema predmetnoj crti slika ptica. (Na slikama se vide larda, starling, finch, štapić, kukavica, lastavica, redstart, oriole i bullfinch.) Pogledajte cijeli red i recite koja se ptica "izgubila", odnosno koja ne leti za zimu da se ugrije rubovima. Nađite više definicija za riječ "ptica". Recite nam o starlingu, gutanju, dizalici (podskupinama) koristeći riječi definicije koje ste spomenuli. (Djeca sastavljaju uobičajene rečenice s jednoličnim definicijama.)

Poslušajte poznati napjev P.I. Čajkovski (zbirka "Sezone") i pokazati plastičnu skicu "Kako se cvijet probudi?". Koje proljetno cvijeće znate? Koji se cvijet pojavljuje u proljeće prije svih ostalih? (Snowdrop.) Zašto se tako zove? Ponovno ćemo se podijeliti na podskupine: „šuma“, „vrt“, „livada“ - i dekomponirat ćemo slike cvijeća na mjestu njihovog rasta. Koja će se skupina brže nositi i bez grešaka?

Recite nam što raste u šumi u proljeće? U vrtu? Na livadi? (Djeca sastavljaju uobičajene rečenice s jednoličnim dodacima.) Razmislite i recite tko je s prijateljima cvijeće, ali jako se boji ptica? (Insekti.) Koje vrste insekata poznajete? Kakvi su svi insekti? (Imaju šest nogu.) Napravite buba s dlanova obje ruke: palčevi i kažiprsti su isprepleteni i drže se poput tijela paralelno sa stolom. Preostali prsti stoje na stolu s jastučićima, kao i svih šest nogu. Pokažite kako buba puze! Zapjevajmo zajedno pjesmu malog buba (tihim i tankim glasom): w-w-w; i pjesma velikog majskog buba (glasno i što duže bez zaustavljanja): MF. Tko može majčinsku bugu duže letjeti bez zaustavljanja (produljeno i jednoliko izdisaj) ?! Tijekom vježbe djeca podižu ruke u položaju "bubica" iznad stola ili iznad glave.

V.Pogledajte grafikon za opis doba godine. O čemu ćemo prvo razgovarati? (O neživoj prirodi - sunce, nebo, oblaci, oborine.) Izrečite nekoliko rečenica, započinjući ovako: "U proljeće ..."

  • U proljeće sunce jače grije, svijetli jače i duže nego zimi.
  • Snijeg se topi u proljeće, pojavljuju se odmrznute mrlje.
  • U proljeće je nebo vedro, visoko, zrak je proziran; lako diše.
  • U proljeće su oblaci svijetli, bijeli; malo ih je i lete visoko.
  • U proljeće počinju rijetke kiše i grmljavine.

V.Sljedeća stavka na dijagramu označena je slikom stabla. Razgovarat ćemo o biljkama. Što se mijenja u životu biljaka u proljeće?

  • U proljeće stabla počinju sipati, ona se "probude".
  • U proljeće pupoljci bubre na drveću i prvi listovi, pojavljuju se cvjetovi.
  • U proljeće se pojavljuju snježne pahulje.
  • U proljeće sjeme različitih biljaka počinje klijati. Slijedi shematski prikaz životinje (ptica, insekta).

V.Recite nam o životu divljih životinja (ptica, insekata) u proljeće.

  • U proljeće se medvjed probudi i izađe iz jazbine.
  • U proljeće, zec mijenja svoj bijeli ogrtač u sivi.
  • U proljeće se ptice selice vraćaju u svoja gnijezda.
  • U proljeće se insekti probude i puze iz svojih minica. I tako dalje. D.

V.Sljedeća slika dijagrama je dječja odjeća. Koja je razlika između odjeće koju ste nosili zimi od one koju nosite u proljeće.

Zimska odjeća za djecu:

  • zimske kape, šalovi, kaputi, kombinezoni, kaputi, zimske jakne, čizme od filca itd.

Proljetna odjeća za djecu:

  • jakne, kabanice i gumene čizme, kape, cipele, prsluci itd.

V.Stoga smo sastavili veliku i cjelovitu priču o proljeću. Zadatak: sjetite se sheme i roditeljima recite kod kuće o proljetnim promjenama u prirodi. U sljedećoj lekciji odredit ćemo tko može dati više prijedloga za proljeće bez tragova, tko će dobiti lijepu i cjelovitu priču. Ako možete nacrtati slike za svoju priču, tada ćemo sastaviti cijelu knjigu s vašim pričama i crtežima.

Lekcija o razvoju govora "Proljeće dolazi"

Sastavila Shoglyaeva R.N. .

Svrha: Razjasniti i sistematizirati dječje ideje o proljetnim promjenama u prirodi kroz poeziju klasika ruske književnosti.

ciljevi:

Razjasniti i sistematizirati dječje ideje o proljetnim promjenama upriroda.

U nominativnom i genitivnom obliku oblikujte množinske imenice.

Razvijte koherentan govor, usmenologičko razmišljanje.

-   Razviti opće i fine motoričke sposobnosti, slušnu i vizualnu pažnju, pamćenje i razmišljanje.

Negovati brižan odnos prema prirodi.

Preliminarni rad: promatranje proljetnih znakova u šetnji, čitanje pjesama i priča ou proljećepregled ilustracija na temu.

učitelj:Pozdrav dragi gosti!Prvo, pozdravimo se. Za dobro raspoloženje poklonite jedno drugome vrlo ljubazan, sunčan osmijeh.

Sunce se probudilo i slatko zijevalo, (podignite ruke)

Sunce vam je dalo zrak (doprijeti do središta kruga)

Sunce vam je ispralo obraz, (udarite obraze dlanovima)

Dobro jutro želja! (pritisnite dlanove na prsa)

Djeco, za vas sam pripremio zagonetku. Pogađajući to, saznat ćete o čemu ćemo danas govoriti u našoj lekciji.

Ona dolazi s naklonošću
I vlastitom pričom.
Čarobni štapić
Ona valovi nje,
Snježna pahulja u šumi
Cvatit će.   (Spring)

Pravi dečki, proljeće je. Kakva je simpatična i nježna riječ proljeće! Proljeće svima donosi radost života i radost kreativnosti! Taj osjećaj obuhvaća sve ljude: skladatelji pišu glazbu, umjetnici - njihove slike, pjesnici - pjesme.

Pogledajte ovaj portret (slajd br. 1 Orest Kiprenski) Tko je prikazan na njemu? Sad ću pročitati pjesmu A.S. Puškin je o proljeću, a ti slušaš i zamišljaš sve o čemu pjesnik piše.

Gonimi s proljetnim zrakama

S okolnih planina već pada snijeg

Ispusti blatne potoke

Na potopljenim livadama.

Jasan osmijeh prirode

Kroz san upoznaje jutro u godini. (A. Puškin)

učitelj:  Jeste li vidjeli proljeće? Kakvo je raspoloženje mislio da je pjesnik prenio?

Djeca odgovaraju:  Pjesnik je prenio radosno, veselo raspoloženje.

učitelj:  Pročitali smo mnogo pjesama o proljeću i sve su radosne. Zašto tako mislite?

Djeca odgovaraju:  Prošla je hladna zima. Svi se raduju dolasku proljeća. Sunce sja jače. Pojavljuju se mrlje odmrzavanja, prve snježne padavine. Ptice se vraćaju s juga i pjevaju svoje smiješne pjesme.

Primijetili ste kako je na ulici hladno. Danas na ulazu u naš gradruppu, našao sam ovu prekrasnu kutiju.   Što mislite, što je u njemu?

(Odgovara djeci)

Pogledajmo tamo. Oh nešto što ona ne otvori(Učitelj pokušava otvoriti kutiju)

Možda bi svi trebali pljesnuti rukama?(Djeca s učiteljem plješću rukama, kutija se ne otvara)

Možda bi svi trebali puno puhati?(Sva djeca pušu po kutiji i ona se polako otvara)

Pogledajmo što se u njemu krije. Evo pisma. Zanimljivo! A što je u pismu i od koga?Slušajte: „Ljudi, pomozite! Snježna kraljica me očarala! Oslobodi me od njezine hladne čarolije! Dovršite joj zadaće, inače ćete imati zimu tijekom cijele godine. "

Ljudi, što mislite, koji je napisao ovo pismo?( proljeće)

Što ćemo učiniti?(treba pomoćproljeće,   dovrši zadatke Snježne kraljice)

1.   "Pogodi proljetnu zagonetku"

1. Začuli su se potoci, uleteli su potoci.

Pčela je u košnicu donijela prvi med.

Tko kaže tko zna kad se to dogodi?( U proljeće)

2. Kućanstvo kod starlinga - on se beskrajno raduje.

Tako da imamo podsmijehnu pticu, napravili smo ...(Starling)

3. Ovdje na grani je nečija kuća, nema vrata u njoj, nema prozora.

Za ptice je toplo, ime kuće je ...(Jack)

4. Na rijeci je led,

Dakle, to je ...(Ledeni nanos)

2. Igra "Četvrto - Dodatno"

(Slajdovi)

3. Igra   Kaži ispravno (s loptom)

Bubrezi ili listići nabubre?

Ptice ili lisice lepršaju?

Pahuljice ili suze se tope?

Mrmljanje potoka ili potoka?

Cvjetaju li pupoljci ili listići?

Lete li insekti ili ptice?

Probuditi ježeve ili zečice?

Jesu li dani sve kraći ili duži?

Igra "Reci mi što, što, što?" (s loptom)

Sunce (što?) -proljeće, vedro, toplo, privrženo, blistavo, ...

Oblaci (što?) -bijela, lagana, lepršava, lijepa, ...

Trava (što?) -prvo, mlado, zeleno, nježno, mirisno, ...

Fizminutka "Vesnyanka"

Sunce, sunce, zlatno dno,

(djeca idu u krug).

Pali, gori, jasno je da ne izlazi!

Trčao sam u vrtu pored potoka,

(djeca trče u krug).

Stiglo je stotinu rokova

(djeca mašu rukama, stojeći mirno).

A snježne pahulje se tope, tope,

(djeca kroti na licu mjesta).

A cvijeće raste.

(djeca polako ustaju).

Svake sezone dolazi k nama sa svojom paletom boja. (slajd №2) Pogledajte ovu sliku i recite mi, koju je sezonu na slici prikazao poznati umjetnik Isaac Levitan?(Rano proljeće)Kao što ste pogodili?   (Plavo nebo; puno svjetla; vedro, toplo ožujsko sunce; snijeg se već potamnio pod sunčevim zrakama; još uvijek je tanak, bez lipe aspen; ptice još nisu stigle, kućica za ptice je prazna ...)

učitelj:  U sljedećem zadatku moramo stvoriti opružnu ploču uz pomoć pjesama.  Sad kuhajmo prste.

Gimnastika za prste

La la la, proljeće nam je stiglo

(pljeskati rukama)

Evo - šuma je topla.

(stisnite i stisnite prste)

Pel - Pel - Pel, kaplje kapljice

(udarite kažiprstom po dlanu)

La - la - la, cvjetaj, zemlja!

(napravi svjetiljke)

ovdje,  sad smo spremnistvoriti proljetni mural.  U tome će nam pomoći glazba koju je skladatelj Pyotr Čajkovski napisao „Snowdrop“.Tko će prvi započeti?

5. "Pjesme o proljetnim znakovima"

Tko će prvi započeti?

5. "Pjesme o proljetnim znakovima"

(djeca pričvršćuju slike na ploču)

dijete:Toplina na suncu.

proljećeuzima svoja prava.

Dubine su čiste na mjestima u rijeci

Na dnu je vidljiva trava.

- Prvi znak Proljeće - sunce   toplo, dobro

beba: Popupoljci su se u proljeće nabrekli

I listići su kljuckali.

Pogledajte grane javora

Koliko zelenih izljeva!

Evo još jednog znakaproljeće- napupoljci nabreknu na drveću

dijete:  Jin-jin-jin, kapljice se pjevaju.

La la la, starling pjeva.

Zapravo Jin-la-la

Zima je prišla kraju!

- Sljedeći znak proljeće - ptice   vraćajući se u rodnu zemlju

dijete:  Raste kroz snježnu kuglu.

Na suncu cvijet.

Mali i snježan, -

Mali plavi snijeg.

- Još jedan znak proljeće   - izgled visibabe .

Dijete: Snijeg se topi, teku potoci.

Na cestama su lokve.

Mravi dolaze uskoro

Nakon zimske hladnoće.

- Koji je sljedeći znak proljeća? U redu - potoci . Dobro obavljeno i suočeno s tim zadatkom.

učitelj:  Bravo, momci, oni su se snašli sa svim zadacima. I da se konačno oslobodimProljeće iz zimske čarolije,   recimo:

Odlazi, zima je siva!

Oh ljepotice proljeće

Zlatna kola

Jurim s vrha planine!

(Djeca pjevaju pjesmu u zboru)

učitelj:  Dobro smo gotovi! Uništi očaranu čaroliju Snježne kraljice i oslobodi seproljeće. Proljeće dolazi, - proljetna cesta!

Sviđa li vam se aktivnost? Što vam se najviše svidjelo? Bravo, djeco. I stvarno sam ti se svidjela. Drago mi je što ste tako pametni, ljubazni, uslužni.

INSTITUCIJA PREDŠKOLSKE INSTITUCIJE OPĆINSKOG PRORAČUNA

VRSTA KOMPENZIVNOG VRSTE "ZVEZDA" ZERNOGRAD

rezime

lekcija za razvoj otvorenog govora

na temu "Rano proljeće"

Pripremio i proveo:

logoped

Hilay Marina Arkadevna

Zernograd, 2012

Sažetak otvorene lekcije o razvoju govora.Tema: rano proljeće.

ciljevi:

obrazovni:

    širenje i aktiviranje rječnika na temu "Proljeće", razvoj sposobnosti objašnjavanja leksičkog značenja riječi;

    razvijanje sposobnosti za usklađivanje brojeva s imenicama i pridjevima;

    razvoj sposobnosti izrade rečenice, rečenice;

    uvježbavanje koherentnog govora

Ispravak:

    razvoj vizualne i slušne percepcije i pamćenja; logično razmišljanje, artikulaciju, fine i opće motoričke sposobnosti;

    prevencija i prevencija disleksije, disgrafije.

obrazovni:

    njegovanje poštovanja prirode;

    edukacija sposobnosti za rad pojedinačno i u timu.

Oprema: snimanje „Zvukovi proljeća“, „Ptičje pjesme“, „Proljetna pjesma“, igračka Kolobok, Veselo sunce, slike za mimičku gimnastiku, slike znakova proljeća i drugih doba godine, slikovno-grafički plan, oblak s linijama za vizualnu gimnastiku, slika je velika "Snowdrops" i mala za svako dijete, split split story "Spring", pokloni za djecu.

Tijek lekcije.

1.   Organizacijski trenutak. Dobrodošli.

Djeca ulaze u grupu, stoje u polukrugu.

Logoped:   Pozdravite goste

Nasmiješite se svima oko sebe

Pruži ruku prijatelju s lijeve strane

I ustani u krug uskoro.

Minut opuštenosti   (Zvuči pjesma "Ptičja pjesma").

Logoped:   Kakav divan dan danas! Ja vam se smiješim, a vi se smiješite meni i jedni drugima.

Dobro je što smo danas svi zajedno. Mi smo mirni i ljubazni, prijateljski smo i susretljivi. Zdravi smo. Duboko udahnite nos i udahnite svježinu, ljubaznost i ljepotu današnjeg dana. I izdahnite kroz usta svu ljutnju i tugu.

(Djeca tri puta udišu i izdahnu)

Logoped:   Sjedite ispravno, leđa su ujednačena (obratite pažnju na držanje).

Naše uši slušaju i to je sve ... (čuj).
Naše oči gledaju i to je to ... (vidi).
Naša glava radi ... (dobro).
Jezik jasno izgovara sve ... (zvuči).

2. Uvod u temu lekcije.

Logoped:   Koji je danas dan u tjednu? Broj? Mjesec? A što je s doba godine?

Danas vam predlažem da vodite lekciju zajedno s junakom iz bajke, čije ćete ime prepoznati ako pogodite moju zagonetku:

U obliku izgleda kao lopta.

Nekad je bio vruć.

Skočio sa stola na pod

I ostavio je baku.

Ima ružičastu stranu ...

Jeste li saznali?  (KOLOBOK).

Istina, ovo je čovjek od medenjaka. Žurio je da nam se pridruži na predavanju. I znate da se Kolobokovo raspoloženje također mijenja, poput ljudi. Dogodi li se što? (radite vježbe lica).

Znate li o čemu sanja? Stvarno se želi upoznati s Spring. A da bi mu se san ostvario, treba ispuniti razne zadatke koje će mu ispuniti na putu. Hoćemo li mu pomoći? Pa onda naprijed! I tu je prvi zadatak: momci, što mislite, što je najsvjetliji znak proljeća? (Sunce). Naravno, ovo je blistavo sunce. Ali iz nekog razloga se naše sunce sakrilo iza oblaka i ne može izaći. Idemo do stola i raznesemo oblake. (Respiratorna gimnastika: djeca pušu svjetlosne oblake s crteža sunca). Tako je sunce izašlo i vi možete nastaviti stazom. Sljedeći zadatak je sljedeći: pažljivo pogledajte ploču. (Na ploči je slika veselog, blistavog sunca, oko nje su slike-znakovi proljeća i nekoliko slika drugih doba godine). Proljetno vedro sunce radosno sjaje na nas. A oko nje su znakovi različitih godišnjih doba. Ostavite sunce oko sebe i imenujte samo proljetne znakove. (Odgovori djece).

3. Samo-masaža lica i vrata.

Logoped:   Vi ste napravili posao. Ali da bismo mogli nastaviti lekciju, moramo se dobro pripremiti: "Nije cirkuski izvođač, a ne umjetnik, ja sam masažer" - masirat ćemo lice i vrat.

Utrljajte olovke(trljanje dlanova)   i zagrijati(Pamuk)

I peremo lica toplinom

(s toplim dlanovima trči niz lice)

Rakes grabe sve loše misli

(grablje prstima od sredine čela do sljepoočnice)

Uši se brzo trljamo gore-dolje

(trljanje bubnjića po rubu odozdo prema gore i odozgo prema dolje)

Povucite ušne kapke prema dolje

(povlačenje prema dolje preko ušnih kapaka)

A onda ostavljamo prste na obrazima

(prsti prelaze preko obraza)

Grickanje obraza

(kažiprstom, srednjim i prstenastim prstima kružite im obraze kružnim pokretima)

A onda od nosa do usana slažemo

(spiralni pokreti srednjih prstiju od krila nosa do uglova usta

nasolabijalni nabori)

Žvakati ćemo spužve, napuhati kuglice

(ugriz donje usne gornjim zubima i obrnuto;

napuhati obraze tapšući ih tako da usne zadrže zrak)

I plesat ćemo lijevo i desno usnama

(kažiprsti se slažu na usnama paralelno jedna s drugom

i kreni jedan prema drugom)

Izvucite bradu i stegnite je

(gnječi bradu povlačeći je dolje:

zatezanje donje čeljusti od brade do ušiju)

A onda trčimo niz vrat olovkama

(gladeći vrat cijelim dlanom od donje čeljusti do

kost; sredina vrata se proteže između palca i ostatka prstiju).

4. Radite na slikovno-grafičkom planu.

Logoped:   Ljudi, već ste rekli da je sada imamo u dvorištu .... (odgovori djece - proljeće). Nakon koje doba godine dolazi proljeće? Kako se zove prvi mjesec proljeća? Drugi? Treći?

(Logopeda objesi slikovno-grafički plan).

Logoped:   Kakvo je sunce u proljeće? (Svijetla je, topla, češće se pojavljuje). Da, sunce sjajno sja, grije. Što se događa sa snijegom? (topi se, prljavo je). Snijeg se topi, postaje taman, teku potoci, pojavljuju se mrlje odmrzavanja - mjesto na kojem se snijeg otopio i zemlja je vidljiva. Na odmrznutim mrljama pojavljuju se prvi cvjetovi - pahuljice. Icicle se istope. Tokom dana, voda kaplje iz njih. Ta prirodna pojava se nazivakapi , Što se događa s drvećem? (probudi se, na njima su vidljivi bubrezi). Drveće i grmlje oživljavaju, probude se, pupoljci počnu nabubriti na njima. Što se događa s pticama i životinjama? (Stižu stijene. Medvjed se budi, pojavljuju se mladunci. Zec, lisica, vjeverica, vuk - molta). U proljeće se bubnjač probudi

mladunčad. Koji je dan proljeće? (Dulji dan i kraća noć.) Proljetni dan je već topao, duži od noći.Sve ove pojave javljaju se u ožujku. Rano je proljeće. U kojem mjesecu se javljaju sve ove pojave? (u ožujku). Kakvo je proljeće? (Early).

A sada, dečki, recimo Koloboku o proljeću duž lanca. Slušaj me prvo, a onda mi reci.

5. Preispitivanje lanca priče o proljeću.

6. Fizminutka.

Logoped: Kolobok želi igrati s vama igru \u200b\u200b"Proljetne riječi" (glazba) (za razvijanje slušne pozornosti).

Nazvat ću riječi, a ti ćeš čučnuti kad čuješ riječ "proljeće".(Zvuci proljetnih zvukova).

Mraz, snježne padavine, kapi , pada lišća, mećava , travanj   pahuljica,odmrznuti krpa , led, snjegović, visibaba, žetve, potok,   Blizzard, Snow Maiden.

Logoped: Koje ste se proljetne riječi sjetili?

7. Vizualna gimnastika.

Logoped:  Ljudi, pogledajte kakav neobičan oblak imamo. Na njemu su crte i figure različitih boja. Slijedimo ove linije i oblike očima iza crvene točke. Pripremite se. (pratimo laser u krugu). Radili su vizualnu gimnastiku, ublažili napetost s očiju. Odmori se.

8. Vježba za razvoj finih motoričkih sposobnosti „Sakrij cvijeće“ i vježba u koordiniranju brojeva s imenicama i pridjevima.

Logoped:  Ljudi, koji su se prvi cvjetovi pojavili na proljeće? Dakle, na čistini smo uzgajali male snježne pahulje. Kolobok vas poziva da ih brojite.
1 mala snježna kopriva
2 male snježne pahulje,
3 …,
5 malih snježnih pahuljica.

(Otvaramo cvijeće zauzvrat)

Logoped:  Zli ljudi žele pokopati naše snježne padavine. Cvijeće ih se boji. Sakrijmo snježne pahulje pod prstima (prvo desna ruka, a zatim lijeva). (u malim slikama

djeca pojedinačno pokrivaju snježne snopove prstima).
Spremio cvijeće.

9. Radite sa slikom slike.

Logoped:  A sada se prisjećamo koje smo znakove proljeća danas zvali. I ova će nam slika pomoći u sjećanju. (Djeca pozivaju znakove). Ovdje postoje znakovi koje još nismo imenovali. Pronađite ih.

Logoped:  Ljudi, Kolobok je ovu sliku izrezao na dijelove. Prikuplja ih kod kuće poput zagonetke. Ali nešto mu ne uspije. Pomozimo Koloboku da ga sakupi. Svatko od vas ima 3 fragmenta s ove slike. (Ponovite pravila za sastavljanje zagonetki). (Djeca rade zajedno). Što nam pomaže u ispravnom presavijanju slike? Vidjet ćete ulomak s plavim okvirom - ovo je granica slike.

(Djeca su sastavila zagonetku, ispostavilo se proljetna slika). Da vidimo jesmo li pravilno sastavili sliku? Kojih se znakova proljeća sjećate? A koji još nisu imenovani?

Logoped:  Ljudi, gle, proljeće je došlo. Naš se Kolobok sreo u proljeće, pomogli smo mu u tome. (Uključite lepinju) .Hvala vam na tome i daje vam male suvenire (snježne pahulje).

10. Rezultat lekcije. Poticanje djece.

Logoped:   Vi ste danas vrlo dobro odradili sve zadatke. (Zapisuje se "Proljetna pjesma".) Vidim da ste pažljiva i marljiva djeca. Mislim da ste obradovali ne samo mene, već i sve naše goste. Puno vam hvala!